Рішення
від 15.01.2021 по справі 596/1379/20
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.01.2021 Справа №596/1379/20

місто Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Герчаківської О. Я.,

з участю секретаря судового засідання Киреньки Г. Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Пізнанської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 , Пізнанської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на все належне спадкодавцю майно, в тому числі 1/2 частка квартири АДРЕСА_1 загальною площею 51,4 кв.м. Позивачка вступила в управління та користування спадковим майном, а також є співвласником спадкового майна, оскільки володіє 1/2 часткою квартири. При зверненні ОСОБА_1 до нотаріальної контори, їй було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на спадкове майно. Оскільки зазначене майно не успадковане, воно може перейти на користь держави в особі Пізнанської сільської ради на підставі ст. 1277 ЦК України, а тому вказаний орган місцевого самоврядування повинен бути залучений до справи в якості відповідача. Відповідачка ОСОБА_2 вказану квартиру спадкувати наміру не має, шестимісячний строк для відмови від прийняття спадщини вона пропустила і вказаний строк поновленню не підлягає, а тому спір щодо зазначеної вище частини нерухомого майна підлягає вирішенню в судовому порядку.

Відтак, з урахуванням викладеного, позивачка ОСОБА_1 просить суд визнати за нею право власності на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 загальної площею 51,4 кв.м., житловою площею 29,4 кв.м.

Ухвалою судді від 29 грудня 2020 року відкрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Пізнанської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно. Постановлено проводити розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала суду заяву, в якій просила суд розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила задоволити.

Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, подала суду заяву, в якій просила суд розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги визнала, просила задоволити. Зазначила, що не має наміру отримувати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , а відтак виниклий спір підлягає розгляду тільки в судового порядку.

Представник відповідача Пізнанської сільської ради (Пізнанського старостинського округу) Гусятинського району Тернопільської областів судове засідання не з`явився, подав суду заяву, в якій просить суд розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги визнав.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві, а також у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

За вказаних вище обставин, з підстав передбачених ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, розглянувши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_1 , батьки - ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 16 серпня 1962 року.

Рішенням Підволочиського районного суду Тернопільської області від 05 березня 2010 року у справі № 2-о-8/10 встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Диків Новий, Польща є дочкою ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також у мотивувальній частині рішення встановлено, що ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги за законом та, що постійно на час відкриття спадщини проживала із спадкодавцями ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .

Як слідує з свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 ОСОБА_5 20 травня 1969 року уклав шлюб з ОСОБА_2 , після укладення шлюбу присвоєні прізвища ОСОБА_2 .

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим Пізнанською сільською радою Гусятинського р-ну Тернопільської обл. 01 липня 2009 року.

Як слідує з інформаційної довідки № 904, виданої 06 серпня 2020 року ТОВ МБТІ загальна площа квартири АДРЕСА_1 становить 51,4 кв.м, в тому числі житлова площа 29,4 кв.м.

Згідно з інформаційною довідкою № 1794, виданою 06 серпня 2020 року ТОВ МБТІ власниками квартири АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Право власності належить на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 11 березня 1993 року, зареєстровано ТМБТІ 11 березня 1993 року за № 1153.

Згідно листа державного нотаріуса Гусятинської державної нотаріальної контори від 19 серпня 2020 року № 537/02-14 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на цілу частку спадкового майна після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з тим, що відповідно до матеріалів спадкової справи, спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , яке не охоплене заповітами, розподіляється: ОСОБА_1 - 1/4 частка спадкового майна; ОСОБА_2 - 3/4 частки спадкового майна (враховуючи по 1/4 часток, від яких відмовилися ОСОБА_2 та ОСОБА_8 ).

Відтак, частки вищевказаних спадкоємців у спадковому майні, яке не охоплено заповітом - Ѕ частка квартири АДРЕСА_1 - становлять 1/8 - ОСОБА_1 та 3/8 - ОСОБА_2 .

Відповідно до висновку про вартість майна - двокімнатної квартири, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 її ринкова вартість становить 381 800 грн.

Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що до виниклих правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1222 ЦК України).

За свого життя ОСОБА_3 не складала заповітних розпоряджень на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 загальної площею 51,4 кв.м., житловою площею 29,4 кв.м., відтак, у даному випадку має місце спадкування за законом.

Як слідує зі статті 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відтак, спадкове майно, яке не охоплене заповітом - 1/2 частка квартири АДРЕСА_1 загальної площею 51,4 кв.м., житловою площею 29,4 кв.м -розподіляється по 1/8 між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_2 та ОСОБА_8 .

Як слідує з роз`яснення державного нотаріуса Гусятинської державної нотаріальної контори від 19 серпня 2020 року № 537/02-14 ОСОБА_2 та ОСОБА_8 відмовилися від своїх часток на користь ОСОБА_2 .

В силу ч. 1 ст. 1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Частиною 2 ст. 1220 ЦК України визначено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Таким чином, 1/2 частка квартири АДРЕСА_1 загальної площею 51,4 кв.м., житловою площею 29,4 кв.м. після смерті ОСОБА_3 спадкується за законом та розподіляється між спадкоємцями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у 1/8 та 3/8 частках відповідно.

Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Спадкоємець має право відмовитися від частки у спадщині спадкоємця, який відмовився від спадщини на його користь.

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідачка ОСОБА_2 в силу вказаної норми закону прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_3 в тому числі і успадкувала частину майна, не охопленого заповітом - 3/8 частки квартири АДРЕСА_1 загальної площею 51,4 кв.м., оскільки протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини не звернулася до нотаріуса чи до уповноваженої особи органу місцевого самоврядування із заявою про відмову від прийняття спадщини.

Суд зазначає, що право на відмову від прийняття спадщини існує у спадкоємця лише в межах строку, встановленого для прийняття спадщини, після закінчення якого відмова не допускається і поновлення цього строку законом не передбачено.

Пунктом 25 Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що відмова від прийняття спадщини на користь інших спадкоємців допускається лише протягом строку для прийняття спадщини. Після закінчення цього строку частка у спадщині не може бути збільшена з тих підстав, що хто-небудь зі спадкоємців відмовляється від спадщини на користь інших спадкоємців. У таких випадках особа, яка прийняла спадщину, має право розпорядитись усім або частиною майна, отриманого в порядку спадкування, шляхом відчуження її іншому спадкодавцеві за договором купівлі-продажу, дарування, міни тощо.

ОСОБА_2 подала до суду заяву, в якій визнала позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання за останньою права власності на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 загальної площею 51,4 кв.м., житловою площею 29,4 кв.м. Зазначила, що не має наміру отримувати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , а відтак виниклий спір підлягає розгляду тільки в судового порядку.

Зі змісту ст. 328 ЦК України слідує, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відтак, суд, дослідивши докази та з`ясувавши обставини справи дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки є такими, що не порушують прав інших осіб та підлягають задоволенню, а тому за ОСОБА_1 слід визнати право власності на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 загальної площею 51,4 кв.м., житловою площею 29,4 кв.м., в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У зв`язку з тим, що позивачка не заявила вимог про розподіл судових витрат, дане питання судом не вирішується.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 83, 206, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Пізнанської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 загальної площею 51,4 кв.м., житловою площею 29,4 кв.м., в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Позивач: ОСОБА_1 ,РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

Відповідач : ОСОБА_2 , паспорт НОМЕР_5 , виданий Підволочиським РВ УМВСУ в Тернопільській області 06 серпня 2002 року, адреса місця проживання: АДРЕСА_4 ;

Відповідач : Пізнанська сільська рада Гусятинського району Тернопільської області,код ЄДРПОУ: 23587723, адреса місцезнаходження: с. Пізнанка, Гусятинський р-н, Тернопільська обл., 48216.

Головуючий суддяО. Я. Герчаківська

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення15.01.2021
Оприлюднено10.03.2021
Номер документу95392572
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —596/1379/20

Рішення від 15.01.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 29.12.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 03.11.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 05.10.2020

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні