Справа № 610/3570/16-к
Провадження № 1-кп/610/144/2021
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2021 року Балаклійський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі: секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Крюків на Дніпрі Полтавської області, громадянина України, з повною вищою освітою, одруженого, пенсіонера, раніше працюючого на посаді начальника Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійський Житлокомунсервіс», який зареєстрований і мешкає в АДРЕСА_1 , в силу ст. 89 КК України судимості не маючого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Стороною обвинувачення ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що відповідно до наказу начальника Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійський Житлокомунсервіс» (код ЄДРПОУ 35659347), яке розташоване за адресою: Харківська область, м. Балаклія, вул. Жовтнева, буд. 81 (далі по тексту КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» або Підприємство) № 38 від 25.03.2009 ОСОБА_4 призначений начальником вказаного Підприємства з 25.03.2009 по 25.03.2012 за контрактом, який відповідно до ч. 3ст. 21 КЗпП України є особливою формою трудового договору, в якому визначається строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника та інші умови.
Згідно з посадовою інструкцією начальника КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» № 1 від 20.05.2009, затвердженої начальником вказаного Підприємства ОСОБА_4 , з якою був ознайомлений в той же день (що підтверджується його особистим підписом), він при виконанні робіт, крім іншого, повинен знати: постанови, розпорядження, накази вищестоящих органів, методичні, нормативні та інші керівні матеріали.
Також відповідно до контракту від 01.12.2011, укладеного між Балаклійською районною радою Харківської області, та начальником КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» ОСОБА_4 , керівник вказаного Підприємства є повноважним представником Підприємства, при виконанні покладених на нього обов`язків повинен керуватися Статутом КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс», затвердженим рішенням Балаклійської районної ради V скликання від 13 жовтня 2008 року № 515-V (далі по тексту Статут), законодавчими актами, іншими нормативними документами, рішеннями районної ради, та органу уповноваженого управляти підприємством, а також, крім іншого, зобов`язаний:
- здійснювати оперативне керівництво Підприємством, організовувати його виробничо-господарську, соціально-побутову, та іншу діяльність, забезпечувати виконання завдань передбачених Статутом Підприємства та вказаним контрактом;
- забезпечувати беззбиткову діяльність Підприємства;
- забезпечувати ефективне використання майна, що знаходиться на балансі Підприємства, а також розподіляти та використовувати прибуток, та
- щоквартально надавати Адміністрації та Органу управління майном (районній державній адміністрації) звіт про підсумки фінансово-господарської діяльності підприємства.
У зв`язку з чим, відповідно до зазначеного контракту ОСОБА_4 наділений, крім інших, і наступними правами:
-діяти від імені Підприємства;
-представляти Підприємство у всіх установах, організаціях та підприємствах;
-видавати доручення;
-розпоряджатися коштами Підприємства;
-вирішувати інші питання, віднесені до компетенції керівника чинним законодавством, Адміністрацією, Статутом і вказаним контрактом.
В подальшому трудові відносини із ОСОБА_4 на умовах вказаного контракту продовжені Балаклійською районною радою Харківської області відповідно до рішень сесії Балаклійської районної ради Харківської області від 27.04.2012 за № 332-VI та від 12.03.2015 за № 788-VI шляхом укладення з ним додаткових угод до вищевказаного контракту, 27.04.2012 строком до 27.04.2015, а також 24.04.2015 строком до 27.04.2018 відповідно.
Крім того, відповідно до Статуту начальник вказаного Підприємства, створеного на підставі рішення XXXV сесії Балаклійської районної ради V скликання від 25 липня 2008 року № 474-V на базі відокремленої частини спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району, закріпленої за ним на праві господарського відання, у відповідності із Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та на підставі інших чинних нормативно-правових актів України (у зв`язку з чим, з моменту проведення його державної реєстрації, яка відбулась 16.10.2008, та відповідно до положень ст. 80, та ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України набуло статусу юридичної особи публічного права), крім інших, здійснює повноваження із:
-здійснення оперативного керівництва Підприємством: забезпечення виконання завдань, передбачених Статутом підприємства;
-користування правом володіння, користування та розпорядження коштами Підприємства відповідно до чинного законодавства, та зазначеного Статуту і укладеного Контракту;
-розпорядження коштами Підприємства у відповідності з чинним законодавством і зазначеним Статутом;
-представлення інтересів Підприємства в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, а також діяти від імені Підприємства без доручення;
-підписання документів від імені Підприємства, в тому числі розрахункових і платіжних;
-надання обов`язкових для всіх працівників вказівок;
-вирішення інших питань, віднесених до його компетенції законодавством, Статутом Підприємства, контрактом, Засновником та Балаклійською районною державною адміністрацією,
а також, крім іншого, несе відповідальність за:
-стан та діяльність підприємства, дотримання фінансової дисципліни згідно законодавства України;
-формування і виконання фінансових планів.
Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду начальника КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс», яке відповідно допорядку йогостворення відноситься до юридичної особипублічного права, з 25.03.2009 і по 27.04.2018, та відповідно до прим. 1 ст. 364 КК України, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими і адміністративно-господарськими функціями, а також будучи відповідно до положень п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення, зловживаючи своїм службовим становищем, вчинив, у розумінні примітки до ст. 45 КК України, корупційний злочин, а саме: розтрату ввірених йому грошових коштів за наступних обставин.
Так, відповідно до положень зазначеної вище посадової інструкції, ОСОБА_4 , при виконанні робіт, крім інших, повинен знати норми ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексуУкраїни (відповіднодо якогоюридичні особи,залежно відпорядку їхстворення,поділяються наюридичних осібприватного правата юридичнихосіб публічногоправа. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування), та п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 за № 5073-VI (відповідно до якого благодійником може бути лише дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права [у тому числі благодійна організація], яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності).
Проте ОСОБА_4 всупереч зазначених вище нормативно-правових актів, його посадової інструкції, контракту, а також Статуту Підприємства, будучи достовірно обізнаним про реальний збитковий стан фінансово-господарської діяльності Підприємства у 2013 - 2014 роках, який склав 655000 гривень та 931000 гривень відповідно, діючи умисно та протиправно, зловживаючи своїм службовим становищем, з 20.02.2014 по 16.12.2015, більш точно встановити час встановити не виявилося можливим, знаходячись за місцезнаходженням Підприємства, з метою надання Балаклійському районному Благодійному фонду «Турбота» (код ЄДРПОУ 38610868) прибутку, шляхом надання незаконних вказівок бухгалтерам Підприємства щодо перерахування грошових коштів на банківські рахунки № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 , відкриті у банківській установі Публічному акціонерному товаристві «УкрСиббанк», надав вказаному благодійному фонду благодійну допомогу, а саме: 20.02.2014 у розмірі 1000 гривень; 17.04.2014 у розмірі 1000 гривень; 24.06.2014 у розмірі 1000 гривень; 17.12.2014 у розмірі 500 гривень; 25.12.2014 у розмірі 1000 гривень; 14.08.2015 у розмірі 2000 гривень; 18.08.2015 у розмірі 1000 гривень; 20.08.2015 у розмірі 1000 гривень, та 16.12.2015 у розмірі 5000 гривень, всього на загальну суму 13500 гривень, чим розтратив вказані грошові кошті, спричинивши КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» матеріальний збиток на вказану суму.
Такі дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ч.2 ст. 191 КК України як розтрата майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України у зв`язку із закінченням строків давності притягнення його до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, вказавши, що свою провину у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення не визнає.
Прокурор не заперечувала проти задоволення клопотання обвинуваченого та вважала можливим його задовольнити, оскільки на час розгляду справи строки притягнення ОСОБА_4 до відповідальності пройшли.
Заслухавши обвинуваченого та прокурора, яка не заперечувала проти даного клопотання, вивчивши матеріали кримінального провадження та доводи клопотання, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 44 КК Українивизначено, що особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цих Кодексом, здійснюється виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Згідно ч. 4ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно п. 1 ч. 2 ст.284КПК Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Закриття кримінального провадження з цієї підстави не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує (ч. 8ст. 284 КПК України).
Відповідно дост. 49 КК України, що регулює звільнення від кримінальної відповідальності, зокрема п. 3 ч. 1, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї статті.
Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є закінчення встановлених ч. 1ст. 49 КК Українистроків.
Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є виключно згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності.
Частиною 7статті 284 КПК Українипередбачено, що закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує.
З матеріалів кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 вбачається, що кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 191 КК України, згідно ч. 4 ст.12КК Українивідноситься до категорії нетяжких злочинів. Отже, строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за ч.2 ст. 191 КК України відповідно до п. 3 ч. 1ст. 49 КК України, становить п`ять років.
ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, яке відноситься до категорії нетяжких злочинів та з дня вчинення кримінального правопорушення минуло більше п`яти років, при цьому подія злочину мала місце з 20.02.2014 до 16.12.2015, отже на час розгляду клопотання в суді (станом на 18.03.2021) пройшло більше ніж п`ять років, йому роз`яснено право на звільнення від кримінальної відповідальності.
Крім цього, в силу ч. ч. 2, 3ст. 49 КК України, суд має перевірити, чи не зупинявся або переривався перебіг давності.
Судом в даному випадку не встановлено обставин, з якими закон пов`язує переривання чи зупинення перебігу строку давності притягнення обвинуваченого до кримінальної відповідальності, передбаченихст. 49 КК України, оскільки злочин був вчинений з 20.02.2014 по 16.12.2015, клопотання про закриття кримінального провадження на підставі ст.49 КК Україниу зв`язку із закінченням строків давності заявлено 18.03.2021.
Разом з тим, враховуючи, що станом на 18.03.2021 строки давності притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності збігли, та враховуючи те, що він обвинувачується у вчиненні нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі до п`яти років, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню згідно з ч. 3ст. 49 КК України, так як перебіг давності не переривається. Тобто, суд установив усі обставини, необхідні для вирішення вказаного питання.
Саме така правозастосовна практика міститься в Постановах Верховного Суду, зокрема у справі №345/2618/16-к від 19.11.2019 року; у справі №730/67/16-к від 26.03.2020 року.
Враховуючи наведені обставини суд вважає, що наявні достатні підстави для закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_5 зач.2 ст. 191 КК україниу зв`язку з закінченням строків давності, та звільнення його від кримінальної відповідальності.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що клопотання обвинуваченого підлягає задоволенню.
Долю речових доказів суд вирішує відповідно до ст. 100 КПК України.
Керуючисьст. 49 КК України, ст. ст.9,284,286,288,376 КПК, суд,-
У Х В А Л И В:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення його від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, -задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, на підставіст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження відносно обвинуваченого ОСОБА_4 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, - закрити.
Речові докази по справі зберігати при матеріалах справи.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Балаклійський районний суд Харківської області.
Суддя
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2021 |
Оприлюднено | 31.05.2023 |
Номер документу | 95618171 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Балаклійський районний суд Харківської області
Тімонова В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні