Ухвала
від 25.03.2021 по справі 760/22550/19
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА ВИЩОГО АНТИКОРУПЦІЙНОГО СУДУ

Слідчий суддя у 1-й інстанції: ОСОБА_1 Справа № 760/22550/19Доповідач: ОСОБА_2 Провадження №11-о/991/1/21

АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА ВИЩОГО АНТИКОРУПЦІЙНОГО СУДУ

У Х В А Л А

25 березня 2021 рокумісто Київ

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду колегією суддів у складі:

головуючого судді ОСОБА_2 ,

суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,

особи, яка подала заяву та клопотання ОСОБА_6 ,

прокурор не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання про поновлення строку на звернення іззаявою проперегляд вироку Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05 жовтня 2020 року про засудження ОСОБА_6 за ст.366-1 КК України у кримінальному провадженні №52017000000000095, об`єднаному із кримінальним провадженням №42019000000000543, за виключними обставинами,

В С Т А Н О В И Л А:

Вироком Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ст.366-1 КК України та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 2 (двох) тисяч 700 (сімсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 45 900 (сорок п`ять тисяч дев`ятсот) гривень з позбавленням права обіймати посади, зазначені в пункті 1, підпунктах «а», «в» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто ті, за якими передбачено обов`язок подавати декларацію особи, уповноваженої на здійснення функцій держави або місцевого самоврядування, окрім виборних посад, строком на 2 (два) роки.

18 березня 2021 року поштовим відділом зв`язку до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду надійшла заява ОСОБА_6 про перегляд вироку Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05 жовтня 2020 року за виключними обставинами, яка відправлена ним 16 березня 2021 року. Просить вирок відносно нього скасувати, кримінальне провадження №52017000000000095, об`єднане із кримінальним провадженням №42019000000000543, закрити. Крім того, в заяві зазначено клопотання про поновлення строку на звернення про перегляд вироку за виключними обставинами, як пропущеного з поважних причин. Підставами для поновлення строку зазначає те, що ним 03 листопада 2020 року подана касаційна скарга до Верховного Суду, тобто до спливу місячного терміну оскарження вказаного вироку. Ухвалами колегії суддів Верховного Суду від 09 листопада 2020 року було відкрито касаційне провадження, витребувано матеріали з Вищого антикорупційного суду, а також задоволено клопотання про зупинення виконання вироку Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05 жовтня 2020 року. Однак на момент подання заяви про перегляд вироку за виключними обставинами його касаційна скарга не розглянута та остаточного рішення не прийнято.

24 березня 2021 року прокурором подано заперечення на заяву ОСОБА_6 про переглядвироку за виключними обставинами. Вважає, що клопотання засудженого про поновлення строку не підлягає задоволенню у зв`язку з відсутністю поважності причин пропуску. У межах визначеного законом строку ОСОБА_6 подано касаційну скаргу на вирок. Вказує, що ухвалою Верховного Суду від 09 листопада 2020 року відкрито касаційне провадження, яке на теперішній час триває. Крім того, 18 листопада 2020 року ОСОБА_6 подані доповнення до касаційної скарги, в яких він просив під час розгляду врахувати висновки рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року №13-р/2020 по справі №1-24/2020 (393/20), отже як мінімум з цього часу йому було відомо про таке рішення. Зазначає, що відповідно до п.1 ч.5 ст.461 КПК України, заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами може бути подано протягом тридцяти днів із дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного суду України, який засудженим пропущений. На його думку, вибір іншого процесуального способу реалізації своїх прав не може бути підставою для поновлення відповідних пропущених строків.

У судовому засіданні ОСОБА_6 клопотання про поновлення строку на звернення із заявою про перегляд вироку за виключними обставинами підтримав, просив його задовольнити. Додатково пояснив, що в цей період перебував на самоізоляції та проходив лікування вдома, а тому документи, які б підтвердили цей факт, надати не може.

Прокурор у судове засідання не з`явився, подав клопотання з проханням проводити розгляд за його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи особи, яка подала заяву, дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів приходить до таких висновків.

Статтею 24 КПК України визначено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.

Відповідно до п.1 ч.5 ст.461 КПК України, заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини третьої статті 459 цього Кодексу, - протягом тридцяти днів із дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України.

Згідно з ч.1 ст. 117 КПК України, пропущений із поважних причин строк повинен бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи ухвалою слідчого судді, суду.

Однак, КПК України відсутня норма, котра б містила вичерпний перелік підстав для поновлення строку на звернення із заявою, зазначеного в п.1 ч.5 ст.461 КПК України. Тобто, можливість поновлення вищезазначеного строку кримінальний процесуальний закон пов`язує з тим чи причини його строку були поважними. Поняття ж поважності причин пропуску процесуальних строків є оціночним та жодною нормою не регламентованим.

Рішення Конституційного Суду України №13-р/2020 по справі №1-24/2020 (393/20) було прийнято 27 жовтня 2020 року. Як вбачається з матеріалів заяви ОСОБА_6 , 03 листопада 2020 року ним було подано касаційну скаргу на вирок Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05 жовтня 2020 року, тобто до спливу тридцятиденного терміну. Ухвалами колегії суддів Верховного Суду від 09 листопада 2020 року відкрито касаційне провадження, витребувано матеріали з Вищого антикорупційного суду, а також задоволено клопотання про зупинення виконання вироку Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05 жовтня 2020 року. На момент подання заяви про перегляд вироку за виключними обставинами рішення Верховним Судом не прийнято та кримінальне провадження перебуває на розгляді.

Колегія суддів погоджується з тим, що в даному випадку строк на звернення із заявою про перегляд вироку за виключними обставинами пропущений з поважних причин. Оскільки, Верховним Судом протягом часу, який надано для подання заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами касаційна скарга засудженого розглянута не була. ОСОБА_6 вироком Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05 жовтня 2020 року засуджений за ст.366-1 КК України, а тому за результатами розгляду касаційної скарги, Верховний Суд може, в тому числі, ухвалити виправдувальний вирок, що буде покращенням його становища, у порівнянні із закриття кримінального провадження у зв`язку з рішенням Конституційного Суду України.

Відповідно до правового висновку Третьої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 01 березня 2021 року у справі №703/2432/17 (51-1025кмп20): «Касаційне провадження, яке відкрито за касаційною скаргою, в якій ставляться питання про погіршення становища особи, на виправдувальний вирок суду першої інстанції та/або ухвалу апеляційного суду, постановлену щодо такого вироку, або ухвалу апеляційного суду, якою скасовано обвинувальний вирок і закрите кримінальне провадження, у разі втрати юридичної сили норми Особливої частиниКК,яка передбачалавідповідальність завчинення діяння,що інкримінувалосяособі,підлягає закриттю». Тобто,виходячи ізвказаного висновку,скасування обвинувальноговироку тазакриття кримінальногопровадження зреабілітуючих обставинє покращеннямстановища засудженого,аніж закриттякримінального провадженняна підставірішення КонституційногоСуду України,яким визнанонеконституційним положенняКК Українив ційчастині. Однак, у даному випадку цей висновок не узгоджується з ситуацією, оскільки, вироком від 05 жовтня 2020 року, ОСОБА_6 засуджений за ст.366-1 КК України. Скасування вироку на підставі Рішення Конституційного Суду України є своєрідною перепоною для повного виправдання обвинуваченого, а тому колегія суддів вважає, що строк на звернення із заявою підлягає поновленню.

Додатково колегія суддів також зауважує, що поновлення строку на подання заяви про перегляд вироку за виключними обставинами не призведе до порушення принципу правової визначеності, в тому числі, не порушить принципу res judicata ( остаточності судового рішення). Оскільки поновлення строку не порушує прав інших осіб і судом не приймалось рішення стосовно перегляду даного вироку.

Крім цього, більшість колегії суддів вважає, що у даному випадку відсутні підстави для застосування судової практики Верховного Суду, а саме ухвали від 08 серпня 2019 року у справі № 2035/5763/2012, оскільки у ньому вирішувалось питання поновлення строку щодо ухвал суду про залишення запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без змін та відмову у зміні такого заходу на більш м`який запобіжний захід. Дані ухвали перегляду в касаційному порядку не підлягають. Вирішення даного питання не є тотожним перегляду в касаційному порядку вироку про засудження та закриття кримінального провадження з реабілітуючих обставин.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.24, 117, 459, 461, 464 КПК України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Клопотання про поновлення строку на звернення із заявою про перегляд вироку за виключними обставинами задовольнити.

Поновити ОСОБА_6 строк звернення із заявою про перегляд вироку Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05 жовтня 2020 року про засудження за ст. 366-1 КК України.

Відкрити провадження за заявою ОСОБА_6 про перегляд вироку Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 05 жовтня 2020 року за виключними обставинами.

Надіслати учасникам судового провадження копію ухвали про відкриття провадження разом з копією заяви та інформацією про їхні права і обов`язки.

Призначити до розгляду кримінальне провадження на 09 год 00 хв 14 квітня 2021 року.

Встановити строк до 13 квітня 2021 року включно для подання можливих заперечень на заяву.

Витребувати із Вищого антикорупційного суду матеріали кримінального провадження для розгляду заяви по суті.

Звернутися до Верховного Суду з питання можливості направлення кримінального провадження до Апеляційної Палати Вищого антикорупційного суду до чи після розгляду касаційної скарги.

Копію ухвали для відому надіслати Верховному Суду.

Ухвалу в частині поновлення строку може бути оскаржено протягом трьох місяців з дня її проголошення до Верховного Суду.

Оскарження ухвали в іншій частині не передбачено.

Головуючий:ОСОБА_2 Судді:ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудАпеляційна палата Вищого антикорупційного суду
Дата ухвалення рішення25.03.2021
Оприлюднено27.01.2023
Номер документу95770687
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про перегляд судового рішення за виключними обставинами

Судовий реєстр по справі —760/22550/19

Ухвала від 14.04.2021

Кримінальне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Глотов М. С.

Постанова від 05.04.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Мазур Микола Вікторович

Окрема думка від 25.03.2021

Кримінальне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Глотов М. С.

Ухвала від 25.03.2021

Кримінальне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Глотов М. С.

Ухвала від 18.03.2021

Кримінальне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Глотов М. С.

Ухвала від 21.12.2020

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Мазур Микола Вікторович

Ухвала від 09.11.2020

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Мазур Микола Вікторович

Ухвала від 09.11.2020

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Мазур Микола Вікторович

Ухвала від 09.11.2020

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Мазур Микола Вікторович

Вирок від 05.10.2020

Кримінальне

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду

Калугіна І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні