ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
23 березня 2021 рокум. Ужгород№ 260/280/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судових засідань Ватлін Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання головного державного виконавця Мукачівського районного відділу Державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) Резуненко А.М., про заміну сторони виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 березня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвала в повному обсязі складена 25 березня 2021 року.
Головний державний виконавець Мукачівського районного відділу Державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) Резуненко А.М. (далі - державний виконавець) звернувся до суду із поданням про заміну сторони виконавчого провадження, а саме: боржника - Зубівську сільську раду Мукачівського району Закарпатської області на Верхньокоропецьку територіальну громаду.
В обґрунтування подання державний виконавець зазначає, що до Мукачівського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшов лист виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, в якому зазначено, що у зв`язку з припиненням існування Зубівської сільської ради як юридичної особи, на сьогоднішній день вона не може бути відповідачем на вимоги виконавця № 62554061/1, 62554560/1, 62555242/1 та прийняття відповідних рішень. 12.06.2020 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження за № 712-р про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Закарпатської області, відповідно до додатку якого територіальні громади Зубівської, Лалівської, Станівської, Яблунівської (населені пункти), території яких входять до складу території територіальних громад відносяться до адміністративного центру Верхньокоропецької територіальної громади. Таким чином, просить замінити сторону (боржника) у виконавчих проваджень, а саме Зубівську сільську раду на Верхньокоропецьку територіальну громаду.
В судове засідання сторони не з`явились, при цьому, згідно ч. 2 ст. 379 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, та розгляд заяви проведено за їх відсутності.
Розглянувши дане подання, дослідивши необхідні для його розгляду матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 березня 2020 року у справі № 260/280/20 адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Зубівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про визнання протиправним і скасування рішення органу державної виконавчої влади та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення № 361 двадцять восьмої сесії сьомого скликання Зубівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області від 24 грудня 2019 року "Про розгляд ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду по справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 до Зубівської сільської ради". Зобов`язано Зубівську сільську раду Мукачівського району повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 2,0 га у порядку, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом. Зобов`язано Зубівську сільську раду Мукачівського повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 1,8932 га, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом. Зобов`язано Зубівську сільську раду Мукачівського району повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 2,0 га, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Зубівської сільської ради Мукачівського району на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 140,13 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Зубівської сільської ради Мукачівського району на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 140,13 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Зубівської сільської ради Мукачівського району на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в розмірі 140,13 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року апеляційну скаргу Зубівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області залишено без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 березня 2020 року у справі № 260/280/20 - без змін.
12 травня 2020 року Закарпатським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи по справі № 260/280/20.
14 липня 2020 року державним виконавцем винесено постанови про відкриття виконавчого провадження за №№ 62554061, 62554560, 62555242, з примусового виконання виконавчих листів виданих Закарпатським окружним адміністративним судом.
25 січня 2021 року державним виконавцем винесено вимоги № 62554061, № 62554560, № 62555242, при примусовому виконанні виконавчих листів про зобов`язання Зубівської сільської ради Мукачівського району повторно розглянути заяви ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 2,00 га, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом, які надіслано для виконання до Зубівської сільської ради Мукачівського району та для відому до Верхньокоропецької громади Мукачівського району.
04 лютого 2021 року до Мукачівського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшов лист виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, в якому зазначено, що у зв`язку з припиненням існування Зубівської сільської ради як юридичної особи, на сьогоднішній день вона не може бути відповідачем на вимоги виконавця № 62554061/1, № 62554560/1, № 62555242/1 та прийняття відповідних рішень.
16 лютого 2021 року державний виконавець звернувся до суду із даним поданням про заміну сторони виконавчого провадження, а саме: боржника - Зубівську сільську раду Мукачівського району Закарпатської області на Верхньокоропецьку територіальну громаду.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до п 6-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена КМУ (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади) (п.п.1);
- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (п.п. 4 );
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом (п.п.8);
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою (п.п.9);
- новообрана рада, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування, правонаступниками яких вони є, та їх посадових осіб (п.п.14).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Закарпатської області" від 12 червня 2020 року № 712-р відповідно до абзацу першого пункту 7 - 1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Закарпатської області згідно з додатком.
Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Закарпатської області" від 12 червня 2020 року № 712-р, територіальні громади Зубівської, Лалівської, Станівської, Яблунівської (населені пункти), території яких входять до складу території територіальних громад відносяться до адміністративного центру Верхньокоропецької територіальної громади за кодом населеного пункту 2122781601 згідно з КОАТУУ.
Разом з тим, державним виконавцем не надано суду доказів набуття прав правонаступництва Верхньокоропецькою територіальною громадою у зв`язку з припиненням повноважень Зубівської сільської ради.
Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення).
Відповідно до ст. 107 ЦК України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов`язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення. Копії передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію, за місцем державної реєстрації юридичної особи, що припиняється, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію, за місцем державної реєстрації юридичної особи правонаступника.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч. 5 ст. 104 ЦК України).
Отже, моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Виходячи з приписів ст. 104 ЦК України, до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про припинення юридичної особи її цивільна правосуб`єктність не припиняється.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23 березня 2021 року встановлено, що Зубівська сільська рада Мукачівського району Закарпатської області не перебуває в стані припинення.
З огляду на викладене, суд не вбачає правових підстав для заміни сторони виконавчого провадження, оскільки суду не надано доказів припинення Зубівської сільської ради як юридичної особи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 52, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні подання головного державного виконавця Мукачівського районного відділу Державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) Резуненко А.М. про заміну сторони виконавчого провадження - відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини ухвали - протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя С.І. Рейті
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2021 |
Оприлюднено | 26.03.2021 |
Номер документу | 95774848 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Рейті С.І.
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна