Справа № 704/1337/19
Провадження № 2/690/7/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2021 року Ватутінський міський суд Черкаської області
в складі: головуючого-судді Пасацької Л.А.
секретаря судового засідання Вельган А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань приміщення суду в м. Ватутіне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Корсунь про визнання припиненим терміну дії договору оренди та скасувати його державну реєстрацію,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом обґрунтовуючи тим, що він є власником земельної ділянки, площею 2,6486 га, яка знаходиться в адмінмежах Кобринівської сільської ради Тальнівського району Черкаської області, кадастровий номер 7124083200:01:001:0227, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У 2014 році між ним та СТОВ Агрофірма Корсунь в особі директора Савченко М.М. було укладено договір оренди землі №10, виданий 01.12.2014 року. Згідно п. 8 Договору термін його дії 5 років. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, 11.12.2014 року державним реєстратором був зареєстрований договір оренди землі №10, виданий 01.12.2014 року на термін дії - 10 років. Він не має наміру в подальшому продовжувати орендні правовідносини з підприємством, а вирішив здійснювати обробіток землі самостійно. Він неодноразово надсилав на адресу підприємства листи-повідомлення, в яких просив не здійснювати обробіток земельних ділянок укінці 2019 року, так як термін дії договору закінчується 11.12.2019 р., однак його прохання повернути належну йому на праві приватної власності земельну ділянку повністю проігноровані.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити. Додатково зазначив, що укладав з СТОВ Агрофірма Корсунь лише один договір на п`ять років, коли до нього приїжджав представник відповідача додому. Звертався до відповідача із листом про небажання поновлювати його на новий строк. Орендну плату, в тому числі за 2020 рік, він отримав у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі. В поясненнях додатково зазначила, що позивач є власником земельної ділянки та уклав у 2014 році договір оренди з відповідачем на строк п`ять років, термін дії якого закінчився у 2019 році. Позивач планує самостійно здійснювати обробку земельної ділянки та коли звернувся до відповідача, дізнався, що право оренди зареєстровано на 10 років.
Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити за безпідставністю, оскільки договір оренди було укладено на строк 10 років та здійснено його державну реєстрацію на цей період. Згідно чинного законодавства мінімальний строк оренди земель сільськогосподарського призначення складає 7 років, а тому укладення договору оренди на менший строк суперечить закону. Крім того, у випадку припинення строку дії договору належним способом захисту є витребування земельної ділянки. Зазначена у договорі оренди, наданому позивачем, Савченко М.М. дійсно працює в СТОВ Агрофірма Корсунь . У наданій позивачем до суду копії договору відсутній номер і дата його укладання, а також дані щодо його реєстрації, які є обов`язковими для укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до витягу (оригіналу) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 111.12.2014 року №30853680, земельна ділянка позивачем передана в оренду СТОВ Агрофірма Корсунь на підставі договору оренди землі від 01.12.2014 року, №10, строком дії на 10 років. Договір оренди землі, який надав позивач не має ніякого відношення до зареєстрованого права користування земельною ділянкою СТОВ Агрофірма Корсунь , однак примірник договору оренди відповідача у них відсутній.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні фактичні обставини.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку (а.с. 7) ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 2,65 га, яка розташована на адмінтериторії Кобринівської сільської ради Тальнівського району Черкаської області, кадастровий номер 7124083200:01:001:0227, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
Суду надано лише один примірник, оригінал якого наявний у позивача, про укладення між ОСОБА_1 та СТОВ Агрофірма Корсунь в особі директора Савченко М.М. договору оренди землі б/н, виданий 2014 році (а.с.9-11), згідно п. 8 якого термін його дії 5 років.
Відповідно до Акта приймання-передачі земельної ділянки 2014 року, орендодавець ОСОБА_1 з одного боку, передає, а орендар СТОВ Агрофірма Корсунь в особі директора Савченко М.М., з другого, приймає в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку, що знаходиться в адмінмежах Кобринівської сільської ради, загальною площею 2,65 га (а.с. 11).
Згідно п. 43 договору оренди землі, цей договір укладено в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря, третій в органі, який провів його державну реєстрацію.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с.8), 11.12.2014 р. державним реєстратором реєстраційної служби Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області був зареєстрований договір оренди землі №10, строк дії договору - 10 років.
Ухвалою суду від 13.03.2020 року було витребувано в СТОВ Агрофірма Корсунь договір оренди землі від 01.12.2014 р. №10, укладений між ОСОБА_1 та СТОВ Агрофірма Корсунь строком на 10 років, на підставі якого було зареєстровано право оренди земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 11.12.2014 р. №30853680.
Відповідач - СТОВ Агрофірма Корсунь свого примірника договору до суду не надав, зіславшись на неможливість внаслідок кадрових змін на виробництві та його втратою.
Згідно ухвали суду від 21.09.2020 р. судом постановлено витребувати від Державного реєстратора Тальнівської районної державної адміністрації належним чином засвідчений примірник договору оренди земельної ділянки №10, укладений 01.12.2014 року між СТОВ Анрофірма Корсунь та ОСОБА_1 , видавник: Відділ Держземагенства у Тальнівському районі, який став підставою для рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 17924702 від 11.12.2014 р. про реєстрацію права оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком дії на 10 років (номер запису про інше речове право: 8040199).
Згідно наданої відповіді від 10.02.2021 року (а.с. 122) на виконання ухвали суду примірник договору оренди земельної ділянки №10 від 01.12.2014 року, зареєстрованого в реєстрі 11.12.2014 року номер 17924702 (номер запису 8040199), та реєстраційної справи за вказаними номерами і датами у паперовому вигляді не знайдено.
Відповідно до положень ст.ст. 84, 95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. У разі неподання учасником справи з неповажних причин або без повідомлення причин доказів, витребуваних судом, суд залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання, а також яке значення мають ці докази, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у його визнанні, або може здійснити розгляд справи за наявними в ній доказами, або, у разі неподання таких доказів позивачем, - також залишити позовну заяву без розгляду.
Враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ст.81 ЦПК України), а відповідачем висловлювались заперечення лише щодо строку дії договору, а не його дійсності, при цьому не обґрунтовано, які дії були вчинені для відновлення примірника договору відповідача, тому наданий позивачем оригінал договору, копія якого міститься в матеріалах справи, суд визнає належним і допустимим доказом, а заперечення відповідача недоведеним належними і допустимими доказами.
Реєстрація права оренди є похідним від укладення договору оренди, а тому не може сприйматись судом, як завідомо доведений факт, внаслідок його невизнання позивачем.
Так, відповідно до ст.3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов`язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.
Статтею 41 Конституції України закріплено принцип непорушності права приватної власності, тобто права власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею.
Відповідно до положень ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути … припинення правовідношення.
Згідно вимог ст. 792 ЦК України за договором оренди земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату… Відносини щодо оренди земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 ЗУ України).
Згідно ст.13 ЗУ Про оренду землі (на час укладення договору оренди) під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України , Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. (ст.6 Закону на час укладення договору оренди)
Відповідно до положень ст. 14 цього Закону (на час укладення договору оренди) договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, статтею 15 Закону (на час укладення договору оренди) визначено істотні умови договору оренди землі: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки,яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов`язань сторін, порядок страхування об`єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об`єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також
обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору
оренди, тощо.
Невід`ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об`єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування (ст.16 Закону на час укладення договору оренди).
Відповідно до положень ст. 17 цього Закону (на час укладення договору оренди) передача об`єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. При передачі в оренду сільськогосподарських угідь для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строк дії договору оренди земельних ділянок визначається з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою (ст.19 Закону на час укладення договору оренди).
Перевіривши наданий позивачем договір оренди землі (б/н) 2014 р. з додатками, який міститься в матеріалах справи, на відповідність вимогам ЗУ Про оренду землі , суд вважає його таким, що укладений в письмовій формі за згодою орендодавця та СТОВ Агрофірма Корсунь , між якими досягнуто всі істотні умови, в тому числі строк його дії - 5 років.
Заперечення відповідача, що договір не міг бути укладений на строк 5 років, оскільки чинним законодавством передбачено мінімальний строк 7 років, судом до уваги не приймається, оскільки вимога щодо мінімального 7 - річного строку оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в ч.3 ст. 19 ЗУ Про оренду землі почала діяти з 05.04.2015 р., а тому не застосовується до правовідносин сторін і зворотної сили не має.
Враховуючи встановлені обставини, суд вважає доведеним, що примірник договору, який зберігається у позивача, в сукупності з його поясненнями, наданими у судовому засіданні, зверненням до відповідача про небажання його продовжувати на новий строк (а.с.5,6 на звороті), а також ненадання відповідачем та уповноваженою особою Тальнівської райдержадміністрації іншого примірника без поважних причин, підтверджує, що між сторонами було досягнуто істотної умови договору - строку його дії терміном 5 років.
Відповідно ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст.627ЦК України).
За змістом ч. 2 ст.792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, вони регулюються також актами земельного законодавства України, Законом України Про оренду землі .
Договір оренди земельної ділянки відповідно до положень ч.1 ст.210 ЦК України, ст.125 ЗК України, ч.5 ст. 6, 17 Закону України Про оренду землі , ч. 2 ст.3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень є вчиненим з моменту державної реєстрації цих прав, а саме право оренди виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов`язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Отже суд приходить до висновку, що позивач, підписуючи договір оренди земельної ділянки надав своє волевиявлення на надання права оренди належної йому земельної ділянки на 5 років, починаючи з моменту державної реєстрації договору оренди землі, а саме з 11.12.2014 року, що і відображено у пункті 43 цього договору, та погоджено з відповідачем, а тому договір набрав чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації, яка вчинена 11.12.2014 року, а тому договір оренди земельної ділянки є припиненим з 11.12.2019 року внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.
Вирішуючи вимоги позивача про скасування державної реєстрації договору оренди суд встановив наступне.
Державним реєстратором реєстраційної служби Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області 11.12.2014 р. 12:02:01 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 17924702 від 11.12.2014 р. 17:34:05 було зареєстровано право оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі договору оренди №10, виданого 01.12.2014, строк дії договору - на 10 років, Орендар: СТОВ Агрофірма Корсунь , Орендодавець: ОСОБА_1 (а.с.8). Оригінал витягу №30853680 від 11.12.2014 р. було надано представником відповідача для огляду у судовому засіданні, при цьому у позивача зазначений оригінал відсутній.
Невідповідність зареєстрованого за відповідачем права оренди земельної ділянки - 10 років відносно погодженого сторонами у договорі строку дії договору оренди - 5 років, не може бути підставою для повного скасування державної реєстрації цього договору, враховуючи, що умови договору оренду землі сторонами виконувались, зокрема ОСОБА_1 отримував орендну плату за земельну ділянку.
Відповідно до ст.2 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно ч.5 ст. 12 цього Закону відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.
Відомості про речові права на земельну ділянку, похідні від права власності, що припиняються після завершення строку дії відповідного договору, містяться в Державному реєстрі прав з дня державної реєстрації набуття речового права до дня закінчення строку дії договору, що обраховується відповідно до Цивільного кодексу України. Після закінчення строку дії договору державна реєстрація речового права припиняється за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав.
У разі якщо допущена технічна помилка, виявлена після отримання заявником документів за результатом розгляду заяви, така помилка виправляється державним реєстратором виключно на підставі заяви особи, відомості про речові права, обтяження речових прав якої містять таку помилку, а також у випадку, передбаченому підпунктом "в" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, - посадовою особою Міністерства юстиції України чи його територіальних органів. (стаття 26 Закону).
Крім того, державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі: судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно (ст.27 Закону).
Зазначені підстави для припинення речового права потребують від позивача правової визначеності щодо обставин внесення державним реєстратором запису про строк дії договору - 10 років, та належне використання ним засобів правового захисту для усунення порушеного права.
Позивачем протягом судового розгляду справи не заявлялось клопотання про залучення співвідповідачем відповідного державного реєстратора чи реєстраційної служби, не викладено позовних вимог щодо неправомірності здійснення реєстраційної дії для скасування державної реєстрації цього договору, а тому у суду відсутні правові підстави для вирішення позовних вимог в цій частині до неналежного відповідача, що є підставою для відмови у їх задоволенні.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в частині визнання договору оренди земельної ділянки припиненим, та в задоволенні вимог про скасування державної реєстрації відмовляє.
На підставі ст. 41 Конституції України, ст.ст. 15,16, 210, 626, 627, 792 ЦК України, ст.ст. 124-126 ЗК України, ст.ст. 6, 13-17, 19, 31, 34 Закону України Про оренду землі (в редакції на час укладення договору), ст.ст. 2, 3, 12, 26, 27 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ст. 3, 12, 13, 76-81, 84, 95, 258, 265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати договір оренди землі №10, укладений 01.12.2014 року між ОСОБА_1 та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Корсунь , зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.12.2014 року за № 17924702, - припиненим у зв`язку із закінченням строку, на який його було укладено.
У задоволенні вимог про скасування державної реєстрації відмовити.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач - СТОВ Агрофірма Корсунь , місцезнаходження: вул. Симоненка, 42, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська область, код ЄДРПОУ-32012939.
Повний текст рішення складено 26.03.2021 року.
Головуючий суддя Л.А. Пасацька
Суд | Ватутінський міський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2021 |
Оприлюднено | 30.03.2021 |
Номер документу | 95857333 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ватутінський міський суд Черкаської області
Пасацька Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні