Справа № 509/5790/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття провадження у справі
25 березня 2021 року смт Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бочарова А.І.,
при секретарі Сірман Г.В.,
за участю: відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача, адвоката Хлопко А.Ю.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Овідіополь цивільну справу за позовом
ОСОБА_2
до
Виробничо-комерційної фірми "ХВИЛЯ" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю, ОСОБА_1
про
визнання недійсними заяви, протоколу та визнання права власності , -
ВСТАНОВИВ :
В провадженні Овідіопольського районного суду Одеської області знаходиться зазначена вище цивільна справа.
01 лютого 2021 року від представника ВКФ Хвиля у вигляді ТОВ, адвоката Хлопко А.Ю. надійшла заява про закриття провадження у справі на підставі п. 1) ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Позивач та його представник в підготовче судове засідання, не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Відповідач та його представник в судове засідання з`явились, заяву підтримали, просили суд закрити провадження у справі та скасувати арешт, накладений ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 15.10.2019 року по справі № 509/5496/19.
Заслухавши думку учасників процесу, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття суд, встановлений законом містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності. Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України .
Так, відповідно до п. 3 ч.1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
КГС ВС у постанові від 23.01.2018 у справі №925/1321/16 зазначив, що, зважаючи на положення ст.167 ГК, корпоративні права характеризуються ознаками, згідно з якими особа має: частку в статутному капіталі господарської організації; права на участь в управлінні господарською організацією; право на отримання певної частини прибутку (дивідендів) ГО.
У постанові КГС від 17.01.2018 у справі №908/184/16 зазначено, що фізособа, яка не має статусу суб`єкта підприємницької діяльності, може звернутися до господарського суду з вимогами до фізособи без статусу суб`єкта підприємницької діяльності лише в спорах, що виникають із корпоративних відносин, у разі, якщо такий спір виник між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юрособи, пов`язаних зі створенням, діяльністю, управлінням і припиненням діяльності такої особи, правами та обов`язками учасників (засновників, акціонерів, членів).
За правилами, передбаченими ч.1 ст. 19 , ч.2 ст. 377 ЦПК України , суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають в порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
В даній справі Позивач, як колишній учасник ВКФ Хвиля у вигляді ТОВ звернувся з позовними вимогами до ОСОБА_1 - учасника ВКФ Хвиля у вигляді ТОВ та до ВКФ Хвиля у вигляді ТОВ та просить суд визнати недійсною заяву ОСОБА_2 до ВКФ „ХВИЛЯ» у вигляді ТОВ, ЄДРПОУ -13878224 про вихід з товариства у зв`язку з відступленням своєї частки ОСОБА_3 ; визнати недійсним протокол № 1 зборів учасників ВКФ „ХВИЛЯ» у вигляді ТОВ, ЄДРПОУ - 13878224 від 10 січня 2003 року; визнати за ОСОБА_2 , ІПН - НОМЕР_1 , право власності на виробничі, складські, адміністративні та побутові будівлі, приміщення та споруди загальна площа яких становить 1466,5 метрів квадратних, площа земельної ділянки на яких вони розташовані складає 7017 метрів квадратних - розташованих за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, підставою звернення Позивача до суду стало те, що Позивач у 1999 році став співзасновником Виробничо-комерційної фірми Хвиля у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю та вніс до її статутного фонду 1089270,00 (один мільйон вісімдесят дев`ять тисяч двісті сімдесят) гривень, а у 2019 році Позивачу стало відомо про те, що у 2003 році згідно протоколу № 1 від 10.01.2003 року він був виключений зі складу учасників товариства згідно своєї заяви про вихід зі товариства у зв`язку з передачею своєї частки ОСОБА_3 , яку він не підписував та у зборах участі не приймав.
У зв`язку з цим Позивач вважає, що заява про вихід з товариства та протокол про виключення його зі складу учасників товариства є недійсними, а виробничі, складські, адміністративні та побутові будівлі, приміщення та споруди загальна площа яких становить 1466,5 метрів квадратних, площа земельної ділянки на яких вони розташовані складає 7017 метрів квадратних - розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , які належать на праві власності ВКФ Хвиля у вигляді ТОВ, викуплені та добудовані за кошти, які були внесені ОСОБА_2 до статутного фонду ВКФ Хвиля у вигляді ТОВ, а тому просить суд визнати недійсними заяву про вихід зі складу учасників товариства та протокол про виключення його з товариства, а також визнати за ним право власності на вказані будівлі.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.03.2019 у справі № 904/2526/18 виклала наступні висновки застосування норм права:
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, можуть бути суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Приймаючи до уваги те, що даний спір виник між учасником, який вибув, та юридичною особою і пов`язаний з діяльністю та управлінням цією юридичною особою, а також з правами та обов`язками учасників юридичної особи, суд дійшов висновку, що даний спір виник із корпоративних відносин, а тому підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п. 1) ч. 1, ч. 2 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Згідно до п. 2) ч. 2 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 9 ст. 158 ЦПК України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.
Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 15.10.2019 року по справі № 509/5496/19 частково задоволено заяву ОСОБА_2 про забезпечення позову до його подання та накладено арешт на виробничі, складські, адміністративні та побутові будівлі, приміщення і споруди ВКФ Хвиля ТОВ, ЄДРПОУ - 13878224, загальна площа яких становить 1466,5 кв.м., площа земельної ділянки на яких вони розташовані складає 7017 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Приймаючи до уваги те, що провадження у справі № 509/5790/19 підлягає закриттю, заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою від 15.10.2019 року по справі № 509/5496/19 слід скасувати.
Керуючись ст. ст. 158, 200, 255 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Провадження у цивільній справі № 509/5790/19 за позовом ОСОБА_2 до Виробничо-комерційної фірми "ХВИЛЯ" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю, ОСОБА_1 про визнання недійсною заяви ОСОБА_2 до ВКФ „ХВИЛЯ» у вигляді ТОВ, ЄДРПОУ -13878224 про вихід з товариства у зв`язку з відступленням своєї частки ОСОБА_3 ; визнання недійсним протокол № 1 зборів учасників ВКФ „ХВИЛЯ» у вигляді ТОВ, ЄДРПОУ - 13878224 від 10 січня 2003 року; визнання за ОСОБА_2 , ІПН - НОМЕР_1 , право власності на виробничі, складські, адміністративні та побутові будівлі, приміщення та споруди загальна площа яких становить 1466,5 метрів квадратних, площа земельної ділянки на яких воші розташовані складає 7017 метрів квадратних - розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , -закрити.
Скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 15.10.2019 року по справі № 509/5496/19 у вигляді накладення арешту на виробничі, складські, адміністративні та побутові будівлі, приміщення і споруди ВКФ Хвиля ТОВ, ЄДРПОУ - 13878224, загальна площа яких становить 1466,5 кв.м., площа земельної ділянки на яких вони розташовані складає 7017 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Суддя Бочаров А.І.
Суд | Овідіопольський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2021 |
Оприлюднено | 01.04.2021 |
Номер документу | 95928614 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Овідіопольський районний суд Одеської області
Бочаров А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні