Рішення
від 18.02.2021 по справі 925/1153/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2021 року

м. Черкаси справа № 925/1153/20

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В., за участю представників: позивача - Чернявський А.Л. за довіреністю, відповідача-1 - не Радченко О.П. адвокат за ордером, відповідача-2 - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Черкаської міської ради до Фізичної особи - підприємця Чернишова Олександра Геннадійовича та до Державного реєстратора виконавчого комітету Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області Цьопи Богдана Анатолійовича про визнання незаконним та скасування запису державного реєстратора, припинення права власності,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов в якому позивач просить:

- визнати незаконним та скасувати запис державного реєстратора виконавчого комітету Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області Цьопи Богдана Антолійовича від 27.05.2019 №31722840 про державну реєстрацію за фізичної особою - підприємцем Чернишовим Олександром Геннадійовичем (код НОМЕР_1 ) права приватної власності на нежитлову будівлю, літ А-1, загальною площею 24 кв.м., що розташована за адресою: вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1838165071101);

- припинити право власності фізичної особи - підприємця Чернишова Олександра Геннадійовича на нежитлову будівлю, літ А-1, загальною площею 24 кв.м., що розташована за адресою: вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1838165071101).

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідач в установленому законом порядку із заявами про надання йому дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів не звертався, жодні відповідні дозвільні документи йому не видавалися, з чого випливає, що нежитлова будівля загальною площею 24 кв. м. літ А1, що розташована за адресою: вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси, збудована Відповідачем-1 самочинно.

Позивач вказав, що згідно інформаційної довідки Державного земельного кадастру від 16.08.2020, земельна ділянка площею 0,0024 га (кадастровий номер: 7110136700:05:018:0034), що знаходиться за адресою вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси, і на якій розташована спірна нежитлова будівля, перебуває у комунальній власності Черкаської міської ради.

Позивач вважає, що запис про право власності на нежитлове приміщення № 31722840 є незаконним та порушує права та інтереси територіальної громади м. Черкаси, а тому право власності на зазначену вище нежитлову будівлю підлягає припиненню, а сам запис про право власності - скасуванню.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 22.12.2020 підготовче засідання у справі було закрито та призначено справу до розгляду по суті на 11:00 год. 09 лютого 2021 р.

09.02.2021 від відповідача-1 до суду надійшло письмове пояснення, в якому відповідач заперечував проти заявлених вимог і просив суд у їх замовленні відмовити повністю.

Відповідач-1 зазначив, що оригінали документів, які підтверджують правомірність набуття права власності були надані державному реєстратору для реєстрації права власності, відповідачу не повернуті і знаходяться в реєстраційній справі.

Відповідач зауважив, що на час звернення позивача до суду, такого способу захисту порушених прав як скасування запису про проведену державну реєстрацію права закон не передбачає, а тому позовна вимога не відповідає ст.26 Закону №1952.

На думку відповідача, вимога позивача про припинення права власності відповідача на нерухоме майно не обґрунтована в описовій частині позовної заяви, здійснена без посилань на норми права та законодавство, яке визначає право позивача на звернення з позовною вимогою такого змісту.

Ухвалою суду від 09.02.2021 в судовому засіданні було оголошено перерву до 11:30 год. 18 лютого 2021 р.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача-1 в судовому засіданні заперечував проти заявлених вимог та просив суд у задоволенні позову відмовити.

Відповідач-2 відзиву на позов суду не надав, його представник в судове засідання не з`явився, про причини нез`явлення суд не повідомлений.

Про час, дату та місце проведення судового засідання сторони були повідомлені належним чином через засоби електронної пошти.

Суд вважає можливим здійснювати розгляд справи в порядку ст. 202 ГПК України без представника відповідача-2.

Суд, вислухавши представників позивача та відповідача-2, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 02.09.2019 відповідач-1 - фізична особа-підприємець (далі - ФОП) Чернишов Олександр Геннадійович звернувся до департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки площею 0,0024 га за адресою вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси (кадастровий номер: 7110136700:05:018:0034).

Із поданої заяви позивачу стало відомо про те, що на цій земельній ділянці знаходиться об`єкт нерухомого майна, який належить на праві власності відповідачу-1.

З інформаційної довідки № 219523621 від 07.08.2020 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна вбачається, що за ФОП Чернишовим Олександром Геннадійовичем зареєстровано право приватної власності на нежитлову будівлю, літ А1, загальною площею 24 кв. м, що розташована за адресою: вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1838165071101).

Із вказаної довідки вбачається, що запис про право власності на зазначений об`єкт нерухомого майна № 31722840 був внесений відповідачем-2 -державним реєстратором виконавчого комітету Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області Цьопою Богданом Анатолійовичем на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 47052483 від 27.05.2019 о 13:18:15.

Відповідно до інформаційної довідки Державного земельного кадастру від 16.08.2020, земельна ділянка площею 0,0024 га (кадастровий номер: 7110136700:05:018:0034), що знаходиться за адресою вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси, і на якій розташована спірна нежитлова будівля, перебуває у комунальній власності Черкаської міської ради.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України та ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу (далі - ГК) України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання наявності чи відсутності права.

Приписами статті 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, які не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, з огляду на те, що відповідно до ст. 328 ЦК України набуття права власності - це певний юридичний склад, з яким закон пов`язує виникнення в особи суб`єктивного права власності на певні об`єкти, суд при застосуванні цієї норми повинен встановити, з яких саме передбачених законом підстав чи в який передбачений законом спосіб позивач набув право власності на спірний об`єкт та чи підлягає це право захисту в порядку, передбаченому ст. 392 ЦК України.

Статтею 182 ЦК України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом. При цьому, ч. 2 ст. 331 ЦК України визначає, що якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Закон), однією із засад державної реєстрації прав на нерухоме майно є внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом. Частина 1 статті 5 цього Закону визначає, що в державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону (в редакції чинній на дату проведення реєстраційних дій), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам (ч. 4 ст. 18 Закону).

У той же час, державний реєстратор, відповідно до п. 1, п. 2 ч. 3 ст. 10 Закону, як уповноважений Державою суб`єкт на проведення відповідних реєстраційних дій, зобов`язаний встановити відповідність заявлених прав і поданих / отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряти документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій.

За приписами п.4 ч.3 ст.10 Закону державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи.

Ст. 27 Закону визначено перелік підстав для державної реєстрації прав.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що на земельній ділянці площею 0,0024 га (кадастровий номер: 7110136700:05:018:0034), що знаходиться за адресою вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси знаходить об`єкт нерухомого майна, який належить на праві власності відповідачу-1.

Проте, згідно інформаційної довідки Державного земельного кадастру від 16.08.2020, земельна ділянка площею 0,0024 га (кадастровий номер: 7110136700:05:018:0034), що знаходиться за адресою вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси, і на якій розташована спірна нежитлова будівля, перебуває у комунальній власності Черкаської міської ради.

Докази того, що відповідач-1 звертався в установленому законом порядку із заявами про надання йому дозвільних документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, і він має на цю будівлю відповідні дозвільні документи, до суду не надані.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вказана нежитлова будівля, збудована відповідачем-1 самочинно.

Суд бере до уваги, що відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

За правилами ч.1 ст.27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі:

1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;

2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;

3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;

4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів;

5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката;

6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката;

7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;

8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року;

9) судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно;

10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди;

11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно;

12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об`єкта нерухомого майна релігійній організації;

13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об`єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;

13 -1 ) договору, яким встановлюється довірча власність на нерухоме майно, та акта приймання-передачі нерухомого майна, яке є об`єктом довірчої власності;

13 -2 ) актів приймання-передачі нерухомого майна неплатоспроможного банку перехідному банку, що створюється відповідно до статті 42 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";

14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

В інформаційній довідці № 219523621 від 07.08.2020 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна міститься інформація про те, що за фізичною особою-підприємцем Чернишовим Олександром Геннадійовичем зареєстровано право приватної власності на нежитлову будівлю, літ А1, загальною площею 24 кв. м, що розташована за адресою: вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1838165071101).

Запис про право власності на зазначений об`єкт нерухомого майна № 31722840 був внесений державним реєстратором виконавчого комітету комітету Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області Цьопою Богданом Анатолійовичем на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 47052483 від 27.05.2019 о 13:18:15.

Відтак, з вище викладеного вбачається, що державна реєстрація об`єкта нерухомого майна № 31722840 була прийнята відповідачем-2 з порушенням вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , оскільки не містить жодної підстави для державної реєстрації права власності та інших речових прав на вказаний об`єкт, перелічених у ст.27 цього Закону.

Суд зауважує, що вимоги, викладені в ухвалі суду від 05.11.2020 щодо витребування реєстраційної справи щодо об`єкта нерухомого майна №1838165071101 для огляду в судовому засіданні, ні відповідачем-1, ні відповідачем-2 - не виконані.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки викладені, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 04.06.2019 у справі № 916/3156/17.

Під способами захисту суб`єктивних земельних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника (постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16 (пункт 5.5), від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц (пункт 90)).

Обраний позивачем спосіб захисту цивільного права, має призводити до захисту порушеного чи оспорюваного права або інтересу. Якщо таке право чи інтерес мають бути захищені лише певним способом, а той, який обрав позивач, може бути використаний для захисту інших прав або інтересів, а не тих, за захистом яких позивач звернувся до суду, суд визнає обраний позивачем спосіб захисту неналежним і відмовляє у позові (постанова Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 у справі №331/6927/16-ц (пункт 69)).

Суд враховує, що з 16.01.2020 такого способу захисту порушених речових прав як скасування запису про проведену державну реєстрацію права Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не передбачає. Наразі способами судового захисту порушених прав та інтересів особи відповідно до положень частини 3 статті 26 цього Закону є судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав; судове рішення про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; судове рішення про скасування державної реєстрації прав.

Відтак, вимога позивача про скасування запису державного реєстратора виконавчого комітету Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області Цьопи Богдана Антолійовича від 27.05.2019 №31722840 про державну реєстрацію за фізичної особою - підприємцем Чернишовим Олександром Геннадійовичем (код НОМЕР_1 ) права приватної власності на нежитлову будівлю, літ А-1, загальною площею 24 кв.м., що розташована за адресою: вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси не відповідає встановленим частиною 3 статті 26 Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" способам захисту порушеного права власності на спірну нежитлову будівлю.

За таких обставин позов підлягає задоволенню лише в частині вимоги про припинення права власності фізичної особи - підприємця Чернишова Олександра Геннадійовичам на нежитлову будівлю, літ А-1, загальною площею 24 кв.м., що розташована за адресою: вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1838165071101).

За таких обставин суд приходить до переконання про часткове задоволення позову.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача-1 на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору пропорційно задоволеним вимогам.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Припинити право власності фізичної особи - підприємця Чернишова Олександра Геннадійовича (РНКОПП: НОМЕР_1 ) на нежитлову будівлю, літ А-1, загальною площею 24 кв.м., що розташована за адресою: вул. Смілянська / вул. Вернигори у м. Черкаси (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1838165071101).

В решті позову відмовити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця Чернишова Олександра Геннадійовича (РНКОПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ: 38715770; вул.Б.Вишневецького,36, м.Черкаси, 18001) - 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено і підписано 05.04.2021.

Суддя К.І.Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення18.02.2021
Оприлюднено05.04.2021
Номер документу96004949
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1153/20

Ухвала від 08.09.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 18.08.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Судовий наказ від 18.10.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Постанова від 08.07.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 10.06.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 04.06.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 11.05.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Рішення від 18.02.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 09.02.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 22.12.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні