Комінтернівський районий суд м.Харкова
Номер провадження № 1-кп/641/173/2021 Справа № 641/7138/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2021 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарях - ОСОБА_2 , ОСОБА_3
за участі сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
захисника обвинуваченого ОСОБА_5 ,
обвинуваченого ОСОБА_6 ,
при розгляді в підготовчомусудовому засіданнів залісуду вм.Харкові обвинувальногоакту вкримінальному провадженні,внесеному доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза №420165000000003384 від 16.11.2016року за обвинуваченнямОСОБА_6 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця м. Лозова Харківськоїобласті,громадянина України,українця,з середньо спеціальною освітою, неодруженого ,на утриманнінеповнолітніх дітейне має,інвалідностей немає,не працюючого,зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,який фактично мешкаєза адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, у вчиненні у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255, ч.4 ст.28, ч.5 ст.191, ч.4 ст.28, ч.1 ст.366, ч.4 ст.28, ч.3 ст.212 ККУкраїни,розглянув клопотання прокурора про закриття провадженняв частиніпред`явленогообвинувачення ОСОБА_6 зач.4 ст.28 ч.1 ст. 366 КК України
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_6 ,ІНФОРМАЦІЯ_2 ,у період з грудня 2010року по серпень 2013року,діючи у складі злочинноїорганізації Особи 1,вчинив службовепідроблення за наступних обставин.
Так,у березні 2010року Особа 1організував та очолив злочиннуорганізацію з метою вчиненнятяжких та особливо тяжкихзлочинів,у тому числі проти державної власності.
Взявши на себе функціюзагального керівництвазлочинною організацією,Особа 1залучив до участі в ній осібіз свого найближчогооточення,зокрема Особу 2,Особу 3,Особу 4,Особу 5та інших,яким доручив виконувати функції керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації.
Вказаних осібОсоба 1призначив на найбільш важливіпосади у вищих органахдержавної влади,створивши такимчином системууправління державою,у якій він особистота інші керівникизлочинної організаціїмали впливна прийняття всіхосновоположних рішеньстосовно діяльностівищих органівдержавної владита правоохоронної системи.
Основною вимогоюдо керівників окремихструктурних підрозділівзлочинної організації,призначених на найбільш важливіпосади у вищих органахдержавної влади,було служінняособисто Особі 1та готовність виконатийого протиправніта злочинні вказівкивсупереч законамУкраїни та їх службових обов`язків.
Особа 1доручив іншимкерівникам окремихструктурних підрозділівзлочинної організаціїсамостійно планувативчинення окремихтяжких та особливо тяжкихзлочинів відповіднодо напрямів діяльностіпідконтрольного їмдержавного органу,підшуковувати та залучати до участі у злочинній організаціїінших членів,створювати їїокремі структурніпідрозділи та розпоряджатися незаконноотриманим прибуткомяк в його власнихінтересах,так і в інтересах учасників злочинної організації.
Всі учасникизлочинної організаціїОсоби 1планували та координували своїдії з єдиною метою отриманнянезаконного збагаченняза рахунок ресурсівдержави Україната розподілення йогоміж собою,Особою 1та іншими керівниками злочинної організації.
Кожен керівникзлочинної організаціїОсоби 1був обізнанийіз загальним планомдіяльності організаціїщодо сфер та напрямів вчиненнязлочинів,знав,які конкретно функціїзгідно з єдиним планомпокладаються безпосередньона нього та підконтрольний йомуструктурний підрозділзлочинної організації,а також те,що інші очевидніі обов`язкові для вчинення злочинівпункти планувиконуються іншимиучасниками цієї злочинної організації.
Зокрема,до складу злочинноїорганізації Особи 1,крім інших,увійшов окремийструктурний підрозділпід керуванням Особи 6до складу якогоувійшли Особа 7,Особа 8,Особа 9,Особа 10,Особа 11,Особа 12,Особа 13,Особа 14,Особа 28,Особа 15,Особа 16,Особа 17,Особа 18та інші учасники,а також низкасуб`єктів підприємницькоїдіяльності (юридичнихосіб),створених та придбаних учасникамизлочинної організаціїдля вчинення тяжкихта особливо тяжкихзлочинів,а також для прикриття її незаконної діяльності.
Особа 6особисто вибудувавструктуру підконтрольногойому окремогопідрозділу злочинноїорганізації залучивдо участі в ній Особу 7,Особу 8,Особу 9,Особу 10та інших,яким доручив керуватидіями окремихгруп учасників,об`єднаних за певними напрямкамизлочинної діяльності,яким,маскуючи їхдіяльність під діяльність фінансовоїкорпорації,дав відповідніумовні назви -«Департамент «Європа»,«Департамент «Лідер-нафта»,«Департамент «облгаз»,«Департамент оптимізаціїподатків»,«Департамент світлихнафтопродуктів»,«Департамент скрапленогогазу»,«Департамент природногогазу»,«Фінансовий департамент»,«Юридичний департамент»,«Митний департамент»,«Банківський департамент»,«Департамент залученняінвестицій»,«Департамент торгівліцінними паперамита страхування»,«Митний департамент»,а також «Служба безпеки».
Також Особою 6визначено умовнуназву підконтрольногойому структурногопідрозділу злочинноїорганізації як «група компаній «СЄПЕК» (Східно-Європейська паливно-енергетична компанія).
За участь у складі злочинноїорганізації та злочинах,які злочинна організаціявчиняла,Особою 6організовано виплатукожному учасникущомісячної грошовоївинагороди,видача якоїне оформлювалася офіційнота приховувалася від органів державної податкової служби.
Місцями розташуванняофісів підконтрольногоструктурного підрозділузлочинної організаціїОсоби 6визначено приміщеннябізнес-центру«Арена Сіті»за адресою:місто Київ,вул. Червоноармійська (ВеликаВасильківська)/Басейна,1?3/2,літера «А»,м. Київ,вул. Дегтярівська,21,м. Київ,вул. Дмитрівська,69,м. Харків,пр. Гагаріна,43/1,м. Харків,вул. Маліновського,30,м. Харків,вул. Ганни,21,м. Харків,вул. Теплична,1,м. Донецьк,вул. Артема,138-А,приміщення бізнес-центру«Москва Сіті»за адресою:Російська Федерація,місто Москва,вул. Пресненська Набережна,10,башта «С»та інші приміщення,які використовувалися учасникамиорганізації на підставі відповідних договорів оренди.
Для утворення матеріальноїоснови злочинноїорганізації і накопичення капіталу,необхідного для успішної злочинноїдіяльності,Особа 6за попередньою змовоюз іншими керівникамизлочинної організаціїрозробив планвчинення фіктивногопідприємництва з метою отриманнянезаконного доходувід надання суб`єктампідприємницької діяльностіреального секторуекономіки послугз мінімізації та ухилення від сплати податків.
Для реалізації злочинногонаміру Особа 6доручив Особі 14,Особі 18та іншим учасникамзлочинної організаціїпідшукувати осіб,які нададуть згодуна участь у вчиненні вказанихзлочинів,погодяться зареєструватина своє ім`ястворені або придбані злочинноюорганізацією підприємствата обіймати в таких підприємствах керівні посади.
Виконуючи відведенуроль у вчиненні злочинів,Особа 14,Особа 18та інші учасникизлочинної організації,діючи з корисливих спонуканьз метою отриманнянезаконного доходувід вчинення фіктивногопідприємництва та інших злочинів,підшуковували осіб,яких схиляли,обіцяючи грошовувинагороду,до участі в підконтрольному Особі 6структурному підрозділізлочинній організаціїОсоби 1,вчинення дійпо створенню та придбанню підприємств,з метою прикриттянезаконної діяльності,призначення на керівні посадив таких підприємствах,ухилення від сплати податківдо бюджету та вчинення інших злочинів.
Після встановленнятаких осібта одержання їхзгоди на вчинення злочинів,Особа 14,Особа 18разом з іншими учасникамизлочинної організаціїбрали участьу підготовці установчихдокументів створенихта придбаних підприємств,з метою прикриттянезаконної діяльності,забезпечували посвідченняїх нотаріусамита наступне поданнядо відповідних державнихорганів з метою здійсненнядержавної реєстрації,відкриття розрахунковихрахунків в банківських установах,та вчиняли інші дії, надаючи незаконній діяльності таких підприємств законного вигляду.
Офіційні документистворених та придбаних у вищевказаний спосібпідприємств,разом з їх печатками,договорами на відкриття банківськихрахунків та ключами електронногоцифрового підписудо програм «Клієнт-банк»Особа 14,Особа 18передавали іншимучасникам злочинноїорганізації для подальшого використаннятаких підприємству протиправній діяльності.
У свою чергуОсоба 6,Особа 14та інші учасникизлочинної організаціїпідшуковували певнихсуб`єктів підприємницькоїдіяльності для отримання від них на поточні рахункипідконтрольних підприємств,створених та придбаних з метою прикриттянезаконної діяльності,грошових коштівнібито за надання послугабо купівлю товарів,що безпідставно утворювалоу контрагентів кредитз податку на додану вартість,та одночасно призводилодо накопичення на вказаних підконтрольнихфіктивних підприємствахзобов`язань по сплаті такогоподатку до бюджету.Але,грошові кошти,які надходили у вищевказаний спосібна поточні рахункипідприємств,створених та придбаних для фіктивного підприємництва,разом з сумою податковихзобов`язань з податку на додану вартість,Особа 6,Особа 14та інші учасникизлочинної організаціїпереводили у готівку та розпоряджалися нимина власний розсуд,а державі внаслідоктакої протиправноїдіяльності завданавелика матеріальнашкода у вигляді ненадходженнядо бюджету податків.При цьому Особа 6,Особа 14та інші учасникизлочинної організації,підшукавши замовниківна незаконну конвертаціюу вищевказаний спосібгрошових коштів,частину яких складав податокна додану вартість,конвертували такікошти у банківських установахта видавали їхзамовникам готівкою,отримуючи за вчинення данихпротиправних дійгрошову винагороду,яку розподіляли між іншими учасниками злочинної організації.
Інші учасникизлочинної організації,будучи обізнанимиу злочинних планахОсоби 6,відповідно до відведених їмролей займалисяведенням бухгалтерськогоі податкового облікупідконтрольних підприємств,створених та придбаних для фіктивного підприємництва,виготовляли підробленідоговори,податкові,видаткові і транспортні накладніта інші документи,які надавали представникампідприємств-замовників,та за допомогоюелектронних системдистанційного керуваннябанківськими рахункамиздійснювали електронніперекази грошовихкоштів з поточних рахунківтаких підконтрольнихпідприємств для їх подальшоїконвертації у готівку.
Учасниками підконтрольногоОсобі 6структурного підрозділузлочинної організаціїОсоби 1, в період з 2009року по 2014рік створенота придбано понад 400підприємств,як резидентів так і не резидентів,для здійснення фіктивногопідприємництва,внаслідок незаконноїдіяльності яких державі завданаматеріальна шкодау вигляді вартостіреалізованого скрапленогогазу за заниженими цінамита несплачених податківдо бюджету,вчинені в особливо великих розмірах.
Так,приблизно в один із днів грудня2010року невстановленадосудовим розслідуваннямособа,яка назвалась на ім`я « ОСОБА_7 »,знаходячись по пр?ту Гагаріна поблизувиходу зі станції метрополітену«Проспект Гагаріна»на території Основ`янського(колишньогоЧервонозаводського)району містаХаркова,діючи з корисливих мотивів,з метою отриманнянезаконного доходу,виконуючи відведенуйому рольу складі злочинноїорганізації,шляхом умовляньта підкупу у вигляді обіцянкигрошової винагородиу розмірі 1200 грн.,запропонував ОСОБА_6 взяти участьу здійсненні незаконноїдіяльності,яка виразилась у подальшому в участі складіпідконтрольної Особі 6злочинної організації,з метою вчиненняфіктивного підприємництва,заволодіння чужиммайном в особливо великихрозмірах шляхомзловживання службовоюособою своїмслужбовим становищем,службового підробленнята ухилення від сплати податківдо бюджету в особливо великихрозмірах,для чого придбатияк одноособовому учасникуТОВ «Харків-СПБТ»(ідентифікаційнийкод 36459103)з метою йогоподальшого використанняіншими учасникамизлочинної організаціїдля вчинення злочинівта прикриття незаконної діяльності.
При цьому невстановленадосудовим розслідуваннямособа,яка назвалась на ім`я « ОСОБА_7 »,попередила ОСОБА_6 ,що грошову винагородув розмірі 1200 грн.той зможеотримати післявиконання дій,необхідних для державної реєстраціїТОВ «Харків-СПБТ»,в якому маєстати одноособовимучасником та директором,а також передачіреєстраційних документів,печатки та ключа електронногоцифрового підписудо програми «Клієнт-банк»вищевказаного підприємствадля використання іншимиучасниками злочинноїорганізації при вчиненні злочинів.
ОСОБА_6 ,не маючи наміруздійснювати господарськудіяльність,усвідомлюючи,що ТОВ «Харків-СПБТ»буде придбанедля прикриття незаконноїдіяльності іншихучасників злочинноїорганізації,та що в результаті здійсненнятакого фіктивногопідприємництва інтересамдержави будезаподіяно матеріальнушкоду в особливо великихрозмірах,із корисливих мотивівпогодився на пропозицію невстановленоїдосудовим розслідуваннямособи,яка назвалась « ОСОБА_7 ».
За таких обставин ОСОБА_6 став учасникомпідконтрольного Особі 6структурного підрозділузлочинної організаціїОсоби 1,та розпочав участьу вчиненні інкримінованихзлочинів у її складі.
При цьому,усвідомлюючи протиправнийхарактер запропонованихйому дійяк майбутнього одноособовогоучасника і директора придбаногопідприємства,для здійснення фіктивногопідприємництва,про що свідчило,в тому числі,небажання іншихучасників злочинноїорганізації безпосередньовиступити фактичнимизасновниками,учасниками або керівниками ТОВ «Харків-СПБТ», ОСОБА_6 ,прослідувавши за невстановленою досудовимрозслідуванням особою,яка назвалась « ОСОБА_7 »,до будинку,розташованого поблизузупинки громадськоготранспорту «ВулицяДержавинська» на території Слобідського(колишньогоКомінтернівського)району м. Харкова,у цей же деньу грудні 2010року передав« ОСОБА_7 » копіюсвого паспортугромадянина Українита довідки про присвоєння ідентифікаційногономеру,для виготовлення документів,необхідних для придбання вказаного товариства.
13.12.2010невстановлена особа,яка назвалась « ОСОБА_7 »,діючи за попередньою змовоюз Особою 6та іншими учасникамизлочинної організації,використовуючи надані ОСОБА_6 вищевказані документи,виготовили договіркупівлі-продажу(відступлення)частки у статутному капіталіТОВ «Харків-СПБТ»,протокол № 3загальних зборівучасників ТОВ «Харків-СПБТ»та статут ТОВ «Харків-СПБТ»,згідно з якими попередній власниктовариства Особа 18продав своючастку,вийшов зі складу учасниківтовариства та звільнився з посади директорацього товариства,а ОСОБА_6 придбав часткуу Статутному фондітовариства,та з 13.12.2010призначений на посаду директораТОВ «Харків-СПБТ».
Цього ж дня ОСОБА_6 за вказівкою невстановленоїдосудовим розслідуваннямособи,яка назвалась « ОСОБА_7 »,прибув до офісного приміщенняприватного нотаріуса ОСОБА_8 ,яке розташоване в будинку АДРЕСА_3 ,будучи попередньосхиленим до вчинення фіктивногопідприємництва,діючи з корисливих спонукань,усвідомлюючи,що зареєстрований на його прізвищесуб`єкт підприємницькоїдіяльності будевикористовуватись іншимиучасниками злочинноїорганізації для прикриття незаконноїдіяльності та бажаючи досягненняцієї мети,підписав попередньопідготовлений та переданий «Костянтином»договір купівлі-продажу(відступлення)частки в Статутному капіталіТОВ «Харків-СПБТ»від 13.12.2010,протокол № 3від 13.12.2010загальних зборівучасників та Статут ТОВ «Харків-СПБТ»,згідно яких він виступавучасником і власником товариства,а відповідно до протоколу призначенийдиректором товаристваз 13.12.2010.
Продовжуючи діятиза попередньою змовоюз іншими учасникамипідконтрольного Особі 6структурного підрозділузлочинної організації, ОСОБА_6 передав вищевказаніпідписані нимдокументи невстановленійдосудовим розслідуваннямособі,яка назвалась « ОСОБА_7 »,а останній у свою чергузабезпечив їхподальшу передачучерез іншихучасників злочинноїорганізації державномуреєстратору виконавчогокомітету Харківськоїміської радиХарківської області ОСОБА_9 ,якою 20.12.2010за записом № 14801050003044704внесено відповіднівідомості до Єдиного державногореєстру юридичнихосіб та фізичних осіб-підприємцівпро державну реєстраціюзмін до установчих документівТОВ «Харків-СПБТ».
Крім цього,у період грудня2010 січня2011року ОСОБА_6 через іншихучасників злочинноїорганізації під керівництвом Особи 6,надав до ДПІ у Комінтернівському районім. Харкова підписаніним протокол№ 3від 13.12.2010загальних зборівучасників ТОВ «Харків-СПБТ»та статут товариства,за результатами чогоучасники злочинноїорганізації отрималидовідку (форма№4-ОПП)від 12.01.2011№2666про перебування цьоготовариства на обліку як платник податківз 03.08.2009за № 158.
Надалі,у період січня лютого2011року, ОСОБА_6 ,продовжуючи злочиннудіяльність,переслідуючи метунадання іншимучасникам злочинноїорганізації можливостіздійснювати необхіднідля вчинення запланованихзлочинів фінансовіоперації з використанням існуючихбанківських рахунківТОВ «Харків-СПБТ»,через іншихучасників злочинноїорганізації надавдо банківських установпідписані нимдокументи щодо зміни складуосіб,які мають праворозпоряджатись рахункамипідприємства (зокрема,картки зі зразками підписівкопію статутутовариства,копію протоколу№ 3від 13.12.2010загальних зборівучасників ТОВ «Харків-СПБТ»),а саме:25.01.2011 -до ПАТ «ВТБ Банк»,де був відкритийрахунок ТОВ «Харків-СПБТ»№ НОМЕР_1 ;17.02.2011 до АБ «Укргазбанк»,де був відкритийрахунок підприємства№ НОМЕР_2 ;09.02.2011 до ПАТ КБ «Приватбанк»,де був відкритийрахунок підприємства№ НОМЕР_3 .
З тією самоюметою у період з 31.10.2011по 07.11.2011 ОСОБА_6 ,знаходячись у приміщенні ПАТ «РЕАЛ БАНК»по пр?ту Науки (Леніна),60Шевченківського (на той момент Дзержинського)району м. Харкова,забезпечив наданнядо ПАТ «РЕАЛ БАНК»документів,отриманих (виготовлених)за його безпосередньоїучасті та завірених йогоособистим підписом,зокрема:заяву про відкриття поточногорахунку від 31.10.2011;опитувальний листклієнта юридичноїособи-резидентавід 31.10.2011;копію протоколу№ 3загальних зборівучасників ТОВ «Харків-СПБТ»;копію наказузасновника ТОВ «Харків-СПБТ»№ 7від 13.12.2010«Про прийняття повноваженьдиректора»,відповідно до якого ОСОБА_6 прийняв на себе обов`язкидиректора ТОВ «Харків-СПБТ»;копію власногопаспорту громадянинаУкраїни серії НОМЕР_4 ,виданого 30.11.2001Лозівським МРВУМВС Українив Харківській області;копію довідкивід 27.10.1999про присвоєння ОСОБА_6 ідентифікаційного номера НОМЕР_5 ;копії випискиААБ № 919042з Єдиного державногореєстру юридичнихосіб та фізичних осіб підприємцівщодо ТОВ «Харків-СПБТ»;копію довідкиГоловного управліннястатистики у Харківській областіАА № 322021від 23.12.2010з Єдиного державногореєстру підприємствта організацій Українищодо ТОВ «Харків-СПБТ»;копію довідки(форма№4-ОПП)від 12.01.2011№2666про перебування ТОВ «Харків-СПБТ»на обліку як платник податківз 03.08.2009за № 158;копію повідомленняуправління Пенсійногофонду Українив Комінтернівському районім. Харкова від 03.08.2009про взяття на облік ТОВ «Харків-СПБТ»;нотаріально посвідченукопію СтатутуТОВ «Харків-СПБТ»від 13.12.2010;картку зі зразками підписівта відбитка печаткивід 07.11.2011.
На підставі наданихдокументів ПАТ «РЕАЛ БАНК»укладено з ТОВ «Харків-СПБТ»в особі йогодиректора ОСОБА_6 договір № 5448/08?4/БТ банківських рахунківсуб`єкта господарюваннявід 07.11.2011,договір № 6345/08?4/БТ про банківське обслуговуванняклієнта в режимі віддаленогодоступу з використанням програмногокомплексу «iBank2UA»від 09.12.2011з додатками до договорів,відповідно до яких ОСОБА_6 одержав у ПАТ «РЕАЛ БАНК»сертифікати відкритогоключа електронногоцифрового підписуклієнта ТОВ «Харків-СПБТ».
Зазначені сертифікати,які надавали праворозпоряджатись грошовимикоштами на поточному рахункуТОВ «Харків-СПБТ»№ НОМЕР_6 ,відкритому у ПАТ «РЕАЛ БАНК», ОСОБА_6 з корисливих мотивів,для забезпечення вчиненнязлочинною організацієютяжких та особливо тяжкихзлочинів,надав учасникамкерованого Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації.
Реєстрація відомостейпро ТОВ «Харків-СПБТ»в органах державноївлади,отримання необхіднихреквізитів,даних керівникатовариства та зразків йогоособистого підпису,засобів керуванняпоточними рахункамиу банківських установахнадало можливістьОсобі 6,Особі 7та іншим учасникамзлочинної організаціївикористовувати банківськірахунки підприємствадля здійснення незаконноїдіяльності,а саме для забезпечення вчиненнятяжких та особливо тяжких злочинів.
Згідно з положеннями ст. 23 Статуту ТОВ «Харків-СПБТ»затвердженого протоколомзагальних зборівтовариства № 3від 13.12.2010,виконавчим органомтовариства є директор,який має право:без довіреності діятивід імені товариства,представляти йогона всіх підприємствах,установах та організаціях,розпоряджатись майномтовариства,укладати договори,видавати довіреності,відкривати у банках розрахунковіта інші рахунки;видавати наказита давати вказівки,обов`язкові для всіх робітників,затверджувати функціональніобов`язки робітниківтовариства;по узгодженню з власниками визначатиструктуру підприємства;приймати на роботу та звільняти робітниківтовариства відповіднодо діючого законодавства;залучати для виконання робіттимчасові творчіколективи та окремих спеціалістів,визначати порядокта розмір їхпраці;здійснювати іншіповноваження,покладені на нього власником.
Відповідно до вимог ст.8Закону України«Про бухгалтерський облікта фінансову звітністьв Україні» №996-XIVвід 16.07.1999до компетенції ОСОБА_6 як директора ТОВ «Харків-СПБТ»належали питанняорганізації бухгалтерськогообліку на підприємстві у зв`язкуз чим він ніс особисту відповідальність за:
- організацію бухгалтерськогообліку та забезпечення фіксуванняфактів здійсненнявсіх господарськихоперацій у первинних документах;
- забезпечення дотриманняна підприємстві встановленихєдиних методологічнихзасад бухгалтерськогообліку,складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;
- організацію контролюза відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;
- забезпечення перевіркистану бухгалтерськогообліку на підприємстві.
З огляду на викладене, ОСОБА_6 ,перебуваючи з 13.12.2010на посаді директораТОВ «Харків-СПБТ», постійно обіймавпосаду,пов`язануз виконанням організаційно-розпорядчихта адміністративно-господарських обов`язків, тобто був службовою особою.
Разом з цим, ОСОБА_6 ,виконуючи відведенуйому рольу складі злочинноїорганізації,з метою сприянняіншим учасникаму здійсненні заволодінняшляхом зловживанняслужбовим становищемчужим майномв особливо великихрозмірах,ухилення від сплати податківдо державного бюджетута вчиненні іншихзлочинів,умисно не виконував службовіобов`язкидиректора ТОВ «Харків-СПБТ»та передав іншимучасникам злочинноїорганізації реєстраційнідокументи,печатку та ключі електронногоцифрового підписудо електронних системдистанційного керуваннябанківськими рахункамивказаного підприємствадля використання при підготовці та вчиненні цих злочинів.
Одним з об`єктіввчинення злочинівучасниками злочинноїорганізації визначеномайно ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта»,зокрема скрапленийгаз,який вироблявся вказаними підприємствами.
Так,у 2009році у Особи 6,Особи 7та інших учасниківзлочинної організаціївиник злочиннийумисел,спрямований на заволодіння майномдержавних підприємств значними обсягами виробленого ними скрапленого газу.
З метою реалізаціїзлочинного умислувказаними особамирозроблено планвчинення злочину,згідно з яким передбачалося здійснитипротиправне заволодіннязначними обсягамивидобутого державнимипідприємствами скрапленогогазу шляхомйого придбанняза нижчими від ринкових цінами,визначеними для випадків реалізаціїскрапленого газудля потреб населенняна спеціалізованих аукціонах,хоча насправдіпланувалося йогонецільове використанняу вигляді подальшоїреалізації комерційнимструктурам черезмережу підконтрольнихпідприємств та отримання злочинного надприбутку.
Злочинну схемупо заволодінню скрапленимгазом державнихпідприємств в особливо великихрозмірах,починаючи з березня 2010року у різний часта місцях булодоведено до відома керівниківта інших учасниківзлочинної організаціїОсоби 1,Особи 2,Особи 5,Особи 26,Особи 3,Особи 4та інших,які погодили та схвалили вказанийзлочинний план,надали згодуна його реалізаціюта взяли у ній участь.
Зазначені керівникизлочинної організаціїздійснювали загальнекерівництво злочином,сприяли прийняттювідповідних рішеньКабінету МіністрівУкраїни в інтересах злочинноїорганізації,лобіюючи інтересипідконтрольних злочиннійорганізації підприємств;усували перешкодиу вигляді відомчогоконтролю за процесом продажускрапленого газуна біржовому аукціоні,контролю з боку правоохороннихта фіскальних органів,підбирали та залучали до участі у злочинній організаціїінших осіб,яких призначали на керівні посадив органах державної влади, вчиняли інші дії.
Вчинення вказаногозлочину черезнаявність відповідногонормативного регулюваннята в силу усталенихвідносин у сфері реалізаціїскрапленого газунаселенню не могло бутиздійсненим без отримання необхіднихпогоджень від керівників міністерствта інших центральнихорганів виконавчоївлади,обласних державнихадміністрацій,службових осібДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України».Тому керівникамизлочинної організаціїтакож запланованоїх залученнядо реалізації злочиннихнамірів щодо незаконного заволодіння скрапленим газом.
При цьому учасникизлочинної організаціїта задіяні нимиособи знали,що з 2000року виробникискрапленого газуПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта»,відповідно до вимог статті4?1Закону України«Про нафту і газ»,щомісячно здійснюютьйого продаждля потреб населеннявиключно на біржових аукціонах,у порядку,визначеному постановамиКабінету МіністрівУкраїни від 04.04.2000№ 599«Про запровадження аукціонівз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля» та у подальшому від 03.10.2011№ 1064«Про деякі питанняорганізації та проведення біржовихаукціонів з продажу нафтисирої,газового конденсатувласного видобуткуі скрапленого газу».
Покупцями скрапленогогазу для потреб населенняпротягом вказаногоперіоду та монопольними операторамиринку реалізаціїскрапленого газунаселенню булиспеціалізовані підприємстваз газопостачання та газифікації (далі підприємстваструктури облгазівУкраїни),їх дочірніструктури та інші юридичніособи різнихформ власності,у тому числіі з часткоюдержавної формивласності,а саме часткоюНАК «Нафтогаз України».
Такі підприємствамали власнувиробничу матеріально-технічнубазу,спеціально обладнанийтранспорт,власний обміннийфонд балонів,виробничі підрозділиз достатньо підготовленимикадрами для планового та невідкладного (аварійного)виконання повногокомплексу робітщодо забезпечення безпекита безаварійності при постачанні скрапленого газу населенню, тощо.
Окрім того,існувала усталенасистема прийняттязаявок від населення на придбання скрапленогогазу для побутових потребчерез сільськіради та інші органимісцевого самоврядування,які в подальшому спрямовувалисядо підприємств структуриоблгазів,де за вказанихобставин накопичуваласястатистична інформаціяпро обсяги скрапленогогазу,необхідні для задоволення побутових потреб населення відповідних регіонів, визначених зонами обслуговування конкретного підприємства.
При цьому,ціни реалізаціїскрапленого газудля забезпечення потребнаселення булизначно нижчиминіж ціни для комерційного використання.
Крім тогостаттею 4?1Закону України«Про нафту і газ» визначено,що підприємства,частка державиу статутному капіталіяких 50відсотків та більше,господарські товариства,50відсотків та більше акцій(часток,паїв)яких знаходяться у статутних капіталахінших господарськихтовариств,акціонером яких є держава і володіє в них контрольнимпакетом акційщомісячно здійснюютьпродаж нафтисирої і газового конденсатувласного видобутку,видобутих на підставі спеціальнихдозволів на користування нафтогазоносниминадрами (крімобсягів,що використовуються на власні технологічніпотреби),а також скрапленогогазу виключнона біржових аукціонах.
Стартова ціна(без урахування податкуна додану вартістьта витрат на транспортування,постачання і зберігання)на біржових аукціонахдля нафти та газового конденсатувизначається на підставі митноївартості нафтиза даними центральногооргану виконавчоївлади,що забезпечує формуваннята реалізує державнуподаткову і митну політику,за 15днів,що передують датіреєстрації заявокна проведення біржовогоаукціону,та з урахуванням надбавкиза якість для нафти сироїі газового конденсату.Зниження цінина нафту або на газовий конденсатна біржових аукціонахнижче стартовоїціни не допускається.
Порядок організаціїта проведення біржовихаукціонів з продажу нафтисирої і газового конденсатувласного видобутку,скрапленого газу,визначення стартовихцін на таких аукціонах,надбавок за якість для нафти сироїі газового конденсату,а також порядоквизначення обсягівреалізації на біржових аукціонахскрапленого газудля потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 6,7постанови КабінетуМіністрів Українивід 04.04.2000№ 599«Про запровадження аукціонівз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля» (в редакції станомна 27.12.2006)Міністерством економікиразом з Міністерством паливата енергетики затвердженосклад аукціонногокомітету з продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля.
Раду міністрівАвтономної РеспублікиКрим,обласні,Київську та Севастопольську міськідержавні адміністраціїразом з НАК «Нафтогаз України»зобов`язано подаватиМіністерству економікиУкраїни до 15числа місяця,в якому проводитьсяспеціалізований аукціонз продажу скрапленогогазу для задоволення побутовихпотреб населеннярегіонів,інформацію про обсяг скрапленогогазу за формою,затвердженою Міністерствомекономіки Україниза погодженням з Міністерством паливата енергетики України.
Згідно абзацу4п. 11«Положення про організацію та проведення аукціонівз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля»,затвердженого постановоюКабінету МіністрівУкраїни № 599від 04.04.2000(в редакції станомна 06.04.2009)(далі Положення,затверджене ПКМУ№ 599)покупець,учасник спеціалізованогоаукціону,має правоподати заявкуу разі реалізаціїним скрапленогогазу,придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.
Абзацом 22п. 12вказаного Положенняу редакції станомна 23.12.2009визначено,що покупець повиненподати біржіза формою,затвердженою комітетом,довідку,погоджену із заінтересованими органамивиконавчої владита виконавчими органамиміських рад,про обсяг та напрями реалізаціїскрапленого газу,придбаного нимна попередньому спеціалізованомуаукціоні.Узагальнені матеріалибіржа подаєаукціонному комітетові(змінивнесені згідноз постановою КабінетуМіністрів України№ 1405від 23.12.2009).
У подальшому КабінетомМіністрів Українивід 03.10.2011прийнято постанову№ 1064«Про деякі питанняорганізації та проведення біржовихаукціонів з продажу нафтисирої,газового конденсатувласного видобуткуі скрапленого газу»,відповідно до якої постановаКабінету МіністрівУкраїни від 04.04.2000№ 599втратила чинністьта запроваджено новий порядок.
Відповідно до п. п.3,4постанови КабінетуМіністрів Українивід 03.10.2011№ 1064«Деякі питанняорганізації та проведення біржовихаукціонів з продажу нафтисирої,газового конденсатувласного видобуткуі скрапленого газу»Рада міністрівАР Крим,обласні,Київська та Севастопольська міськадержавна адміністрація(Управлінняжитлово-комунальногогосподарства і паливно-енергетичногокомплексу,Управління паливно-енергетичногокомплексу та використання природнихресурсів тощо)подавали щорокудо 20січня Міністерствуенергетики та вугільної промисловостіУкраїни зведенуінформацію за встановленою формоюіз зазначенням і обґрунтуванням кількостісуб`єктівгосподарювання,що реалізують скрапленийгаз для потреб населення,зареєстрованих газобалоннихустановок,що перебувають на обслуговуванні у таких суб`єктівгосподарювання у відповідному регіоні,а також обсягусередньорічного споживанняскрапленого газуоднією газобалонноюустановкою за попередні двароки та подавали Міністерствуекономічного розвиткуі торгівлі,інформацію про обсяг скрапленогогазу для потреб населення.
Згідно з п.п. 73,74Порядку організаціїта проведення біржовихаукціонів з продажу нафтисирої,газового конденсатувласного видобуткуі скрапленого газу,затвердженого постановоюКабінету МіністрівУкраїни від 03.10.2011№1064(далі Порядок,затверджений ПКМУ№ 1064),покупці скрапленогогазу для потреб населенняподають біржідо 15числа місяця,в якому проводитьсяспеціалізований аукціон,інформацію про планові обсягипотреби регіонув скрапленому газідля потреб населеннята планові обсяги закупівлі такого газу.
Біржа узагальнюєзазначену інформаціюта подає їїпротягом двохробочих дніваукціонному комітетовідля визначення обсягуреалізації скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах.
Покупці скрапленогогазу для потреб населенняподавали біржідовідку про обсяг та напрямки реалізаціїскрапленого газу,придбаного нимина попередньому спеціалізованомуаукціоні,що погоджена із Радою міністрівАвтономної РеспублікиКрим,відповідною обласною,Київською та Севастопольською міськоюдержавною адміністрацією,для узагальнення та подання інформації аукціонному комітетові.
Відтак,необхідною умовоюдля участі у спеціалізованих аукціонах було подання покупцями скрапленого газу біржі зокрема наступних документів:
-заявок на участь у спеціалізованому аукціоні(передбаченихп. 12Положення,затвердженого ПКМУ№ 599,та п. 45Порядку,затвердженого ПКМУ№ 1064,відповідні положенняяких прийнято на виконання вимогст. 41 ЗаконуУкраїни «Про нафту і газ»)з визначенням обсягумісячного споживанняскрапленого газу,необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому він постачає скраплений газ;
-довідок про обсяг та напрямки реалізаціїскрапленого газу,придбаного на попередньому спеціалізованомуаукціоні (передбаченихп. 12Положення,затвердженого ПКМУ№ 599,та п. 74Порядку,затвердженого ПКМУ№ 1064,відповідні положенняяких прийнято на виконання вимогст. 41 ЗаконуУкраїни «Про нафту і газ»).
Ці передбачені законодавствомдокументи заявкина участь у спеціалізованому аукціоніта довідки про обсяг та напрямки реалізаціїскрапленого газу,придбаного на попередньому спеціалізованомуаукціоні містилиінформацію,яка підтверджувала певніфакти (наявністьпотреби населенняу скрапленому газіу визначених обсягах,намір покупцяпридбати скрапленийгаз самедля потреб населення,факт реалізаціївизначеного обсягускрапленого газу,придбаного на попередньому спеціалізованомуаукціоні,виключно населенню),які спричиняли наслідкиправового характеру(допускдо участі у спеціалізованих аукціонахта подальше придбанняскрапленого газуу продавців),видавались та посвідчувались повноважнимиособами (покупцямискрапленого газу),а отже відповіднодо примітки до ст. 358КК України, були офіційними документами.
Відповідно до вимог розпорядженняНАК «Нафтогаз України»від 19.01.2005№ 12-р«Щодо забезпечення населенняскрапленим газом»,ДК «Газ України»зобов`язано забезпечитипостійний контрольза обсягами закупівліна спеціалізованих аукціонахскрапленого газуВАТ з газопостачання та газифікації для потреб населеннята їх цільовоговикористання;підготовку та узагальнення матеріалівдля перевірки та узгодження Компанієюдовідок ВАТ з газопостачання та газифікації;оперативне інформуванняНАК «Нафтогаз України»про виявлені порушеннята заходи,вжиті для їх усунення.
Згідно дорученняНАК «Нафтогаз України»№ 41/3?316?4186від 07.07.2010,кожну довідкуВАТ з газопостачання і газифікації або спеціалізованого підприємствазі звітом про обсяги закупівліта реалізації скрапленогогазу для потреб населеннянеобхідно візувативідповідальною особоюДК «Газ України».
Дорученням НАК «Нафтогаз України»№ 41?934/1.6?11від 18.02.2011ДК «Газ України»зобов`язано у термін не пізніше 13числа кожногомісяця,наступного за звітним,надавати Компаніїзведену таблицюз інформацією про обсяги надходженнята реалізації скрапленогогазу для побутових потребнаселення в розрізі областейз розбивкою по постачальниках разомз підписаними та погодженими з облдержадміністраціями оригіналамидовідок постачальниківщодо обсягів закупівліна спецаукціонах та реалізації скрапленогогазу для потреб населення.
З урахуванням вказаноговище нормативногорегулювання та практики формуваннята здійснення відносину сфері закупівліта реалізації скрапленогогазу,з метою реалізаціїзлочинного умислу,спрямованого на заволодіння скрапленимгазом в особливо великихрозмірах учасникамизлочинної організації,зокрема Особою 2,Особою 6,Особою 23,Особою 7та іншими учасникамизлочинної організаціїрозроблено детальнийплан вчиненнязлочину,згідно з яким передбачалося здійснитипротиправне заволодіннязначними обсягамивидобутого державнимипідприємствами скрапленогогазу шляхомйого придбанняза нижчими від ринкових цінами,визначеними для випадків реалізаціїскрапленого газудля потреб населенняна спеціалізованих аукціонах,хоча насправдіпланувалося йогонецільове використанняу вигляді подальшоїреалізації комерційнимструктурам черезмережу підконтрольнихпідприємств та отримання злочинного надприбутку.
Оскільки такийвид діяльностіпередбачав необхідністьотримання дозволуДержгірпромнагляду України,наявність значноїматеріально-технічноїбази,залучення реальнихспеціалістів у вказаній сферіта у подальшому підтвердженняфакту реалізаціїгазу населенню,за відсутності наміруреалізовувати навітьчастину придбаногоза вказаних обставинскрапленого газунаселенню групоюосіб під керівництвом Особи 6у не встановлений слідствомчас протягом2009року прийняторішення про створення та придбання низкипідприємств,яким шляхом оформленняпідроблених документівнадати видимістьзаконності діяльностіна ринку реалізаціїскрапленого газунаселенню,правомочності участіу спеціалізованих аукціонахта наявності можливостіі наміру подальшої реалізації скрапленого газу саме населенню.
З цією метою у 2009 2010роках учасникамизлочинної організаціїпід керівництвом Особи 6створено (придбано)12підприємств з ознаками фіктивності,а саме:ТОВ «Черкаси-Газснаб»,ТОВ «Кримбутангаз»,ТОВ «Київоблпропангаз»,ТОВ «Луганськпропангаз»,ТОВ «Луганськснабгаз»,ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009»,ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз»,ТОВ «Модус-Вівенді»,ТОВ «Чернівці-СПБТ»,ТОВ «Запорожгаз-2000»,ТОВ «Харків-СПБТ»та ТОВ «Харківспецгазснаб»,які фактично не мали відповідноїструктури та матеріально-технічноїбази для постачання скрапленого газу населенню.
Згідно із злочинним планом,починаючи з 2009року службовіособи обласнихдержавних адміністрацій,на території областей,яких планувалося вчиненнязлочину,спільно зі службовими особамиНАК «Нафтогаз України»,на підставі пункту7постанови КабінетуМіністрів Українивід 04.04.2000№ 599«Про запровадження аукціонівз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля» повиннібули податиМіністерству економікиУкраїни інформаціюпро наперед визначенінеобґрунтовано значнозавищені обсягискрапленого газу,необхідного нібито для задоволення побутових потреб населення семи областей України.
Разом із цим службові особиобласних державнихадміністрацій на території областей,яких планувалося вчиненнязлочину,на виконання своєїролі у вчинені злочину,будучи схиленимидо його вчиненняу різний спосіб(вказівки,вмовляння,прохання,введення в оману тощо)та час учасникамизлочинної організації,усвідомлюючи,що підконтрольні злочиннійорганізації підприємстване були задіяніу реалізації скрапленогогазу населеннюта не моглиздійснювати такогороду діяльністьі не мали відповідногонаміру,повинні булирекомендувати відповіднимилистами Аукціонномукомітету допускатизазначені підприємстваіз ознаками фіктивностідо участі у спеціалізованих аукціонахз продажу скрапленогогазу,що дозволяло у подальшому такожза участі та сприяння учасниківзлочинної організаціїзабезпечувати прийняттятакого позитивногодля них рішення.
У свою чергуслужбові особиМіністерства енергетикита вугільної промисловостіУкраїни,Міністерства економічногорозвитку і торгівлі України,члени аукціонногокомітету та інші залученідо процесу реалізаціїчерез спеціалізованіаукціони з продажу скрапленогогазу особи,маючи досвіду сфері реалізаціїскрапленого газу,зокрема,володіючи інформацієюза попередні рокипро планову газифікаціюрегіонів України,погіршення демографічнихпоказників,а відповідно зменшенняфактичної потребинаселення Україниу скрапленому газі,при очевидній неможливостізначного збільшенняпотреб населенняу скрапленому газі,будучи обізнанимиіз усталеними на той часвідносинами з реалізації скрапленогогазу населенню,та згідно досягнутихпопередніх злочиннихдомовленостей,без будь-якоїперевірки наданоїінформації про потреби населеннярегіону у скрапленому газі,мали безперешкоднодопускати підконтрольнізлочинній організаціїпідприємства,визнавати зазначенівище обсягинібито потреби населенняу скрапленому газідостовірними,дозволити та забезпечити реалізаціювідповідних завищенихобсягів скрапленогогазу нібито для потреб населення саме підконтрольним злочинній організації підприємствам.
Усі співучасникизлочину розумілиабо байдуже ставилисядо того,для яких насправді потребкупувався скрапленийгаз за пільговими цінами.
Оскільки підконтрольнізлочинній організаціїпідприємства не реалізовували скрапленийгаз населеннюі не мали цьогона меті,згідно з розробленим злочиннимпланом директорицих підприємств,у тому числідиректор ТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_6 ,мали посвідчуватита надавати іншимучасникам злочинноїорганізації (для подальшого спрямуваннябіржі та аукціонному комітету)офіційні документи -заявки на участь у спеціалізованому аукціоніта довідки про обсяг та напрямки реалізаціїскрапленого газу,придбаного на попередньому спеціалізованомуаукціоні,із внесенням до них завідомонедостовірних відомостейпро обсяги та напрями реалізації скрапленого газу саме населенню.
При цьому службовіособи відповіднихобласних державнихадміністрацій,будучи обізнанимипро недостовірність відомостей,зазначених у відповідних довідках,діючи на виконання розробленого злочинного плану, повинні були погоджувати, підтвердивши неіснуючий факт реалізації скрапленого газу населенню зазначеними підприємствами, підконтрольними злочинній організації.
Нібито достовірність цих довідок,на виконання своєїролі у вчиненні злочину,своїми візамитакож малипогодити представникиДК «Газ України»,що наділені функціямищодо моніторингу ринкускрапленого газута здійснення контролюза цільовим його використанням.
Для привласнення скрапленогогазу,видобутого ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» в особливо великихрозмірах крімучасників підконтрольногоОсобі 6структурного підрозділузлочинної організаціїв період з березня 2010року по січень 2014рік керівникамизлочинної організаціїОсоби 1залучено до участі в ній службовихосіб Аукціонногокомітету з продажу нафти,газового конденсату,скрапленого газута вугілля;обласних державнихадміністрацій,Особу 24,Особу 25,Особу 23та інших осіб.
Зокрема,враховуючи участьОсоби 7у формуванні з 2005року структурита матеріальної базипідконтрольного Особі 6злочинного угрупування,у березні 2010року останнійзапропонував Особі 7взяти участьу злочинній організаціїОсоби 1,продовживши участьу підконтрольній Особі 6структурі злочинноїорганізації,а саме здійснюватинагляд за основними напрямкамидіяльності підконтрольногоостанньому структурногопідрозділу злочинноїорганізації,та безпосередньо бутиразом з іншим керівникомзлочинної організаціїОсобою 9керівниками департаментівзакупівлі та продажів скрапленого газу відповідно.
Усвідомлюючи злочиннийхарактер діяльностізлочинної організаціїОсоби 1,Особа 7,діючи з власних кориснихінтересів з метою отриманнянезаконного прибутку,вступив з Особою 6та іншими особамиу злочинну змову,у подальшому бравучасть у діяльності цієї злочинної організації,зокрема у її структурномупідрозділі,яким керував Особа 6,та у злочинах,які ця злочинна організація вчиняла.
Так,Особа 7,перебуваючи протягом2010року січня2014року у м. Києві у приміщеннях бізнес-центру«Арена Сіті»за адресою:місто Київ,перехрестя вулицьЧервоноармійської (ВеликоїВасильківської)та Басейної, 1?3/2, літера «А», за адресою знаходженняДК «Газ України»(м. Київ,вул. Шолуденка,1),а також в інших місцях,відповідно до відведеної йомуролі,контролював діяльністьпідконтрольних підприємствз ознаками фіктивності,які брали участьу проведенні біржовихаукціонів з продажу скрапленогогазу ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта»,процедуру виготовленняпідроблених документіввід таких підприємствта їх використанняшляхом поданнядо обласних державнихадміністрацій,спеціалізованої біржі,Аукціонного комітетуз продажу нафти,газового конденсату,скрапленого газута вугілля;ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»,Міністерства енергетикита вугільної промисловостіУкраїни;контролював процедурурозгляду такихдокументів членамиробочої групипри ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»,контролював проведенняторгів на Українській аграрнійбіржі та Першій незалежнійбіржі,а також вчиняв інші дії.
Також до участі у злочинній організаціїта вчинюваних їїучасниками злочинівбуло залученоОсобу 24.Останнього у відповідності до розпорядження Особи 2від 17.03.2010№568-рта наказу з особового складуМіністра економікиУкраїни ОСОБА_10 від 29.03.2010№292-кз 30.03.2010призначено на керівну посадуу Міністерстві економіки України.
Будучи уповноваженимна виконання функційдержави,перебуваючи на керівній посадіта контролюючи і регулюючи по службі функціонуванняорганізованих ринківтоварних ресурсів(біржової,аукціонної торгівлі)на території України,будучи зобов`язаниморганізувати діяльністьАукціонного комітетуз продажу нафти,газового конденсату,скрапленого газута вугілля,Особа 24умисно використавнадані йомуслужбові повноваженнявсупереч інтересамслужби,та діючи з власних кориснихінтересів з метою особистогозбагачення,в один з днів наприкінціберезня 2010року вступивдо складу злочинноїорганізації Особи 1та надав згодуна участь у заволодінні видобутимПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта» скрапленимгазом в особливо великихрозмірах по пільговим цінамнібито в інтересах населенняУкраїни,з метою йогоподальшого нецільовоговикористання шляхомреалізації комерційнимструктурам черезмережу підконтрольнихпідприємств та отримання надприбутку.
Про своє рішенняОсоба 24повідомив іншихучасників злочинноїорганізації Особи 1 Особу 25,Особу 23і Особу 6,а ті,у свою чергув різний періодчасу та за різнихобставин повідомилипро це керівників злочинноїорганізації Особу 5,Особу 1,Особу 3,Особу 4,а також учасниківпідконтрольного Особі 6структурного підрозділузлочинної організації,зокрема Особу 7та інших.
Крім тогов той же часдо участі у злочинній організаціїта вчинених неюзлочинах керівникамизлочинної організаціїзалучено Особу 25,який згідно із розпорядженням Прем`єр-міністраУкраїни ОСОБА_11 від 24.06.2009№ 698-рта наказу з особового складуМіністра паливата енергетики України ОСОБА_12 від 25.06.2009№166-кз 26.06.2009був призначенийна керівну посадув Міністерстві паливата енергетики України.
Будучи уповноваженимна виконання функційдержави,перебуваючи на керівних посадаху Міністерстві паливата енергетики Українита контролюючи і регулюючи по службі функціонуванняорганізованих ринківтоварних ресурсів(біржової,аукціонної торгівлі)на території України,будучи зобов`язаниморганізувати діяльністьАукціонного комітетуз продажу нафти,газового конденсату,скрапленого газута вугілля,Особа 25умисно використавнадані йомуслужбові повноваженнявсупереч інтересамслужби,та діючи з власних кориснихінтересів з метою особистогозбагачення, у період з травня 2010року по лютий 2014року,у складі злочинноїорганізації Особи 1системно використовувавсвоє службовестановище з метою заволодінняцим злочинним угрупованнямвидобутим ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» скрапленимгазом в особливо великихрозмірах шляхомйого придбанняпідконтрольними підприємствамипо пільговим цінамнібито в інтересах населенняУкраїни,його подальшоїнецільової реалізаціїкомерційним структурамта отримання надприбутку.
Окрім того,будучи обізнанимиз процедурою та правовим регулюваннямпроцесу реалізаціїскрапленого газудля побутових потребнаселення,особливостями здійсненняконтролю за використанням такогогазу за цільовим призначенням,усвідомлюючи ключовуроль у вказаних процесахОсоби 23,з урахуванням тіснихзв`язків сім`їостанньої з колишніми керівникамиорганів центральноївлади вихідцямиіз Донецької області,керівниками злочинноїорганізації булоприйнято рішенняпро втягнення їїу злочинну діяльність.
Так,у період другогопівріччя 2009року початку2010року Особа 6та інші учасникизлочинної організаціївступили у злочинну змову,спрямовану на заволодіння значнимиобсягами скрапленогогазу по заниженим цінам,нібито для потреб населення,а фактично для його реалізаціїу комерційних ціляхзлочинної організації,з Особою 23,на яку згідно наказівдиректора ДК «Газ України»№ 174від 06.08.2010,№ 170від 27.05.2011«Про розподіл обов`язківміж директором ДК «Газ України»та його заступниками»(із змінами та доповненнями),статуту ДК «Газ України»,затвердженого наказомМіністерством паливата енергетики України,зареєстрованого 25.01.2011,покладались обов`язкипо контролю за цільовим використаннямскрапленого газу,придбаного на спеціалізованих аукціонахдля побутових потребнаселення,по забезпеченню розвиткузбуту скрапленогогазу,проведення моніторингуринку скрапленогогазу,забезпеченню участіКомпанії у проведенні аукціонівз визначення постачальниківта покупців скрапленогогазу,організації проведенняінформаційно-аналітичноїроботи,направленої на оптимізацію формування,виділення та використання ринкуенергоносіїв,обов`язки по координації діяльностіпідприємств з газопостачання та газифікації і вдосконалення системиуправління в газовому господарствіУкраїни;організацію забезпеченнябезаварійної експлуатаціїсистем газопостачанняприродним і скрапленим газом,їх технічногообслуговування,поточного та капітального ремонту.
Крім тогоОсоба 23була членомаукціонного комітетуі в силуповноважень здійснювалазагальне керівництвота контроль за дотриманням умовпроведення аукціонів,затверджувала результатипроведення аукціону,особисто або через підлеглихосіб приймаларішення про допуск або не допуск майбутніхпокупців до участі в аукціонах тощо.
Особа 6та інші учасникизлочинної організаціїпогодили планвчинення злочинута удосконалили його,домовившись про спільну реалізаціюзлочинного умислуразом із Особою 23,Особою 24,Особою 25,Особою 7та іншими особамиу складі злочинної організації.
За участю Особи 7,Особи 24,Особи 23,Особи 2,Особи 6та інших учасниківзлочинної організаціїз метою контролюза проведенням спеціалізованихаукціонів з продажу скрапленогогазу організованопідписання Міністерствомекономіки Україниі Міністерством паливата енергетики Україниспільного наказувід 12.05.2010№537/173,яким сформовано складаукціонного комітетуз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля,головою якогостав учасникзлочинної організаціїОсоба 24,заступником останньогоінший учасникзлочинної організаціїОсоба 25.Одним із членів цьогокомітету сталаОсоба 23.Також залученояк членів вказаногоаукціонного комітетуінших осіб,які беззастережно виконуваливказівки учасниківзлочинної організації.Останні фактичноприймали всіключові рішеннящодо діяльності аукціонногокомітету та контролювали його роботу.
З урахуванням викладенихвище обставинОсоба 7,як один із керівників департаментускрапленого газу,що входив до складу очолюваногоОсобою 6структурного підрозділузлочинної організації,діючи за попередньою змовоюта спільно з Особою 23,Особою 25,Особою 24та іншими учасникамизлочинної організаціїзабезпечував безперешкоднеприйняття Аукціоннимкомітетом рішенняпро допуск до участі у спеціалізованих аукціонахпідконтрольних Особі 6підприємств з ознаками фіктивностіз метою закупівліскрапленого газупо пільговій цінінібито для потреб населення;сприяв прийняттюАукціонним комітетомрішень,якими неправомірно наданоучасникам злочинноїорганізації повноваженняздійснювати контрольза допуском іншихпідприємств до участі у спеціалізованих аукціонах;за узгодженням безпосередньоіз Особою 6та під контролем останньогоопрацьовував інформаціюта формував відомостіпро обсяги скрапленогогазу,який планується реалізуватина спеціалізованих аукціонахз метою виготовленняіншими учасникамизлочинної організаціїнеобхідних документівдля придбання всьогообсягу такогогазу нібито для потреб населення,а також приховувавнецільове використанняпридбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу.
На виконання своєїролі у вчиненні злочину,намагаючись надатидіям Особи 7офіційного вигляду,Особа 23за попередньою змовоюз Особою 6та іншими учасникамизлочинної організаціїорганізували укладення09.03.2010ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»,Міністерства енергетикита вугільної промисловостіУкраїни з Особою 7договору про надання послуг№20/10?74,яким останній зобов`язувавсянадавати ДК «Газ України»послуги з проведення моніторингута аналізу ринкускрапленого газув Україні,забезпечувати участьцього державногопідприємства у проведенні тендерів,конкурсів,аукціонів з визначення постачальниківта покупців скрапленогогазу в Україні,участь у розробці та погодженні відповідноїнормативної бази,спрямованої на виконання передбачених вище послуг.
У зв`язкуз положеннями пункту2.4.1цього договоруОсоба 7отримував від ДК «Газ України»інформацію,необхідну для надання вищевказанихпослуг,отримавши в такий спосібвідповідно до своєї роліу вчиненні злочинудоступ до інформації щодо обсягів скрапленогогазу,які ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта»мають намірвиставити на спеціалізований аукціондля продажу,а також щодо підприємств-конкурентів,які подавали заявкина участь у спеціалізованих аукціонах.Таку інформаціюОсоба 7передавав іншимучасникам злочинноїорганізації,зокрема Особі 24,Особі 25та Особі 23,які,діючи відповіднодо своїх ролей,вживали заходівдо усунення підприємств-конкурентіввід участі в біржових аукціонах,та виготовляли пакетпідроблених документівщодо потреб населенняУкраїни у викупі всьогообсягу газу,виставленого на аукціон.
Аналогічні договориза тих же обставинбули укладеніз Особою 22,Особою 21.та Особою 20.
Згідно з відведеною роллюу вчиненні злочинуОсоба 23,Особа 7,Особа 22,Особа 21та Особа 20,які водночас буличленами постійноїробочої групизі сприяння вдосконаленнюіснуючої системипостачання скрапленогогазу для побутових потребнаселення спеціалізованимигосподарюючими суб`єктами,використовуючи своєслужбове становище,забезпечували централізованийконтроль за діями всіхучасників спеціалізованихаукціонів,таким чином,щоб забезпечитипридбання підконтрольнимизлочинній організації12підприємствами найбільшихобсягів скрапленогогазу середусіх учасниківторгів,недоторканність такихпідприємств з боку можливихперевірок працівникамиДК «Газ України»та приховання злочинноїдіяльності цих підприємств.
Також в середині 2010року,діючи в інтересах учасниківзлочинної організації,під виглядом посиленняконтролю за процесом доступупокупців на спеціалізовані аукціони,їх відбору,визначення обсягівскрапленого газунібито для потреб населення,що підлягають реалізаціїна спеціалізованих аукціонах,а фактично з метою забезпеченнясуттєвого збільшенняобсягів закупівліскрапленого газупідприємствами,підконтрольними злочиннійорганізації,Особа 7за попередньою змовоюз Особою 23,Особою 6та іншими учасникамизлочинної організаціїумисно змінивмеханізм допускудо спеціалізованих аукціонівпокупців-учасників,виготовивши та передавши Особі 23зразок зміндо форми заявкина купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні,що проводиться біржею(далізаявки)згідно з протоколом засіданняаукціонного комітетуз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля №352УАБ-СГвід 07.05.2010,а саме:додавши до форми заявкиграфу про обов`язкове погодженняцих заявок Особою 23.
Таким чином,остаточні рішеннящодо погодження заявокна купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні,що проводився біржею,приймалися за узгодженням із Особою 6,Особою 7та попереднього відомаучасників злочинноїорганізації Особи 23,Особи 22і Особи 21.
У свою чергу,Особа 22та Особа 21не погоджували заявкипідприємств,які могли бутиконкурентами при проведенні спеціалізованогоаукціону,та не передавалиу подальшому на розгляд до членів Аукціонного комітету.
Таким чином,діючи спільнота узгоджено під керівництвом Особи 6,Особа 7та Особа 23за попередньою змовоюз Особою 24,Особою 25та іншими учасникамизлочинної організації,сконцентрували на собі та своїх підлеглихОсоби 21та Особи 22процес організаціїта здійснення доступупідприємств до участі в аукціонах,забезпечивши контрольованеучасниками злочинноїорганізації прийняттярішення з цього питаннята безперешкодний доступпідконтрольних злочиннійорганізації підприємствдо участі в аукціонах,усунення можливихперешкод при опрацюванні документівцих підприємств,їх заявок,у тому числішляхом фактичногоусунення іншихчленів Аукціонногокомітету від виконання покладенихна них функційз цього питання,звівши їхролі до формального підписання протоколів засідань аукціонного комітету.
Після зміниформи заявокОсоба 7та Особа 23,за попередньою змовоюз Особою 24,Особою 25за узгодженням із Особою 6та іншими учасникамизлочинної організації,маючи можливістьчерез Особу 21та Особу 22контролювати доступпідприємств до участі в аукціонах та регулювати обсягизаявлених потребу скрапленому газі,надали можливість12вищевказаним підконтрольнимзлочинній організаціїпідприємствам викуповуватинайбільші обсягискрапленого газуна спеціалізованих аукціонахз метою заволодіннязлочинною організацієюякомога більшимиобсягами дешевогоскрапленого газуі таким чиноммонополізувати ринокпродажу скрапленогогазу в Україні шляхомйого концентраціїв руках злочинноїорганізації Особи 1та усунення будь-якої здорової економічної конкуренції.
На виконання своєїролі у вчиненні злочинудиректори підконтрольнихзлочинній організаціїпідприємств з ознаками фіктивностіТОВ «Кримбутангаз»,ТОВ «Черкаси-Газснаб»,ТОВ «Київоблпропангаз»,ТОВ «Луганськпропангаз»,ТОВ «Харків-СПБТ»,ТОВ «Луганськснабгаз»,ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009»,ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз»,ТОВ «Модус-Вівенді»,ТОВ «Чернівці-СПБТ»,ТОВ «Запорожгаз-2000»та ТОВ «Харківспецгазснаб»,у період з травня 2010по лютий 2014року щомісячночерез іншихучасників злочинноїорганізації надавалибіржі погодженіними офіційнідокументи для участі у спеціалізованому аукціоні,які містили завідомонеправдиві відомостіпро намір придбативизначені у них обсягискрапленого газусаме для потреб населеннята про реалізацію скрапленогогазу,придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.
Зокрема,на виконання відведеноїйому функціїу вчиненні злочинуу період з січня 2011року по лютий 2012року ОСОБА_6 як директор ТОВ «Харків-СПБТ»,діючи умисно,будучи службовоюособою та зловживаючи своїмслужбовим становищем,знаходячись у м. Харкові,погодив своїмпідписом виготовленііншими учасникамизлочинної організаціїзавідомо підробленіофіційні документи,а саме:
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 134?2,що проводиться УАБ15лютого 2011р.,від 14.02.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати2696,346тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 134?1,що проводиться УАБ17лютого 2011р.,від 16.02.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати823тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 134д-2,що проводиться УАБ15березня 2011р.,від 14.03.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати1259тон скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 135?1,що проводиться УАБ24березня 2011р.,від 23.03.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати5383тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 135?2,від 23.03.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати5096тон скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 136?2,від 20.04.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати5037тон скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 137?2,що проводиться УАБ26травня 2011р.,від 25.05.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати30662тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 138?1,що проводиться УАБ22червня 2011р.,від 21.06.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати665тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 138?2,що проводиться УАБ22червня 2011р.,від 21.06.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати213тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 139?2,що проводиться УАБ25липня 2011р.,від 22.07.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати3367тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 140?1,що проводиться УАБ22вересня 2011р.,від 21.09.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати1294тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 141?1,що проводиться УАБ20жовтня 2011р.,від 19.10.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати1552тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 141?2,що проводиться УАБ20жовтня 2011р.,від 19.10.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати3188тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 142?1,що проводиться УАБ23листопада 2011р.,від 22.11.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати560тон скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 142?2,що проводиться УАБ23листопада 2011р.,від 22.11.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати1673тони скрапленогогазу для потреб населення;
заявку ТОВ «Харків-СПБТ»на участь в аукціоні від 19.12.2011,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро намір придбати1073тони скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованому аукціоні№ 144?2,що буде проводитись Українською аграрною біржею.
Зазначені підробленіофіційні документи ОСОБА_6 надав іншимучасникам злочинноїорганізації для подальшого надання Українській аграрній біржі.
У такий спосіб ОСОБА_6 систематично протиправностворював умовита безпосередні підстави,які надавали можливістьіншим учасникамзлочинної організаціїздійснювати подальшізаходи з реалізації планузлочинної діяльності,спрямованого на заволодіння майномдержавних підприємствв особливо великихрозмірах шляхомзловживання службовоюособою своїмслужбовим становищемта службового підроблення.
Так,протягом часуз травня 2010року по лютий 2014року згідноіз розробленим злочиннимпланом,на виконання вказівокта під безпосереднім контролемОсоби 23і Особи 7,за узгодженням із Особою 6,Особою 24,Особою 25та іншими учасникамизлочинної організаціїза адресою знаходженняДК «Газ України»(м.Київ,вул. Шолуденка,1)Особа 22і Особа 21,достовірно знаючипро те,що придбаний на спеціалізованих аукціонахскраплений газбуде реалізовуватисяв комерційних цілях,погоджували заявкина купівлю скрапленогогазу для потреб населення12підприємствам,підконтрольним злочиннійорганізації,а саме:ТОВ «Кримбутангаз»,ТОВ «Черкаси-Газснаб»,ТОВ «Київоблпропангаз»,ТОВ «Луганськпропангаз»,ТОВ «Харків-СПБТ»,ТОВ «Луганськснабгаз»,ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009»,ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз»,ТОВ «Модус-Вівенді»,ТОВ «Чернівці-СПБТ»,ТОВ «Запорожгаз-2000»та ТОВ «Харківспецгазснаб»,які містили відомостіпро намір закупівліскрапленого газунібито для потреб населенняв обсягах,що в декілька разівперевищували реальніпотреби населенняу скрапленому газіта були у декілька разівбільшими,ніж обсяги,зазначені у заявках інших підприємств.
Зокрема,Особа 22,виконуючи своюфункції у вчиненні злочину,своїм підписомсхвалив виготовленіОсобою 20та іншими учасникамизлочинної організаціїта підписані ОСОБА_6 заявки ТОВ «Харків-СПБТ»на купівлю скрапленогогазу для потреб населенняна спеціалізованих аукціонах:№ 134?2,що проводиться УАБ15лютого 2011р.,від 14.02.2011;№ 134?1,що проводиться УАБ17лютого 2011р.,від 16.02.2011;№ 134д-2,що проводиться УАБ15березня 2011р.,від 14.03.2011;№ 135?1,що проводиться УАБ24березня 2011р.,від 23.03.2011;№ 135?2,від 23.03.2011;№ 136?2,від 20.04.2011;№ 137?2,що проводиться УАБ26травня 2011р.,від 25.05.2011;№ 138?1,що проводиться УАБ22червня 2011р.,від 21.06.2011;№ 138?2,що проводиться УАБ22червня 2011р.,від 21.06.2011;№ 139?2,що проводиться УАБ25липня 2011р.,від 22.07.2011;№ 140?1,що проводиться УАБ22вересня 2011р.,від 21.09.2011;№ 141?1,що проводиться УАБ20жовтня 2011р.,від 19.10.2011;№ 141?2,що проводиться УАБ20жовтня 2011р.,від 19.10.2011;№ 142?1,що проводиться УАБ23листопада 2011р.,від 22.11.2011;№ 142?2,що проводиться УАБ23листопада 2011р.,від 22.11.2011;№ 144?2,від 19.12.2011.
Вищевказаними злочиннимидіями Особа 7,Особа 24,Особа 25і Особа 23за попередньою домовленістюіз Особою 6та іншими учасникамизлочинної організації,у тому числішляхом зловживанняслужбовим становищем,з корисливих мотивів,діючи в інтересах злочинноїорганізації Особи 1,за допомогою дійОсоби 21та Особи 22фактично перейнялиповноваження Аукціонногокомітету щодо розгляду та схвалювання або відхилення заявокна участь в аукціоні,в результаті чогоособисто формувалисписок учасниківмайбутніх торгівта забезпечували викупна них найбільшихобсягів скрапленогогазу саме12підприємствами,які були підконтрольнізлочинній організації,у тому числіТОВ «Харків-СПБТ».
Тим самимОсоба 7,Особа 24,Особа 25,Особа 23,Особа 21,Особа 22умисно порушилипринципи проведенняаукціонів (добросовіснаконкуренція,відкритість та прозорість на всіх стадіяхпроведення аукціону,недискримінація учасниківаукціону,об`єктивністьта неупередженість,запобігання корупційнимдіям і зловживанням),які передбачені п. 54Порядку,затвердженого ПКМУ№1064,а також загальніумови,вказані у п. 11 Положення, затвердженого ПКМУ №599.
Крім того,Особа 7,Особа 24,Особа 25,Особа 23,Особа 21та Особа 22,діючи за попередньою змовою,прийняли рішеннята вжили заходівщодо непогодження заявокТОВ «Запоріжспецтрансгаз»,ТОВ «Мелітопольгаз»,ВАТ «Одесагаз»,ПАТ «Кременчукгаз»,ПАТ «Полтавапропангаз»,ПАТ «Уманьгаз»,ПАТ «Тернопільгаз»,ПАТ «Мелітопольгаз»,ДП «Полум`я»,які були конкурентамипідприємствам,підконтрольним злочиннійорганізації при проведенні спеціалізованих аукціонів.
Зокрема,безпосередньо Особа 21за попередньою змовоюз Особою 7та Особою 23своїм підписомвідхилив заявкина участь в аукціонах,а саме:ПАТ «Кременчукгаз» від:19.06.2012,28.01.2013;ПАТ «Полтавапропангаз» від 12.12.2012,15.01.2013,20.11.2012;ПАТ «Одесагаз» від 15.01.2013,25.12.2012;ДП «Полум`я» від 15.01.2013,01.10.2012,01.10.2012;ВАТ «Мелітопольгаз» від 17.10.2012;ПАТ «Тернопільгаз» від 28.01.2013.
При цьому за узгодженням із Особою 7,Особою 6та іншими учасникамизлочинної організаціїОсоба 24,Особа 25і Особа 23усупереч своїмслужбовим обов`язкамсвідомо ігнорувалифакти того,що на фонідефіциту скрапленогогазу в окремих областях,в таких областях,як:Київська,Харківська,Чернівецька,Черкаська,Донецька,Запорізька та Луганська,де нібито реалізовували скрапленийгаз населенню12підприємств,підконтрольних злочиннійорганізації,заявлені нимиобсяги скрапленогогазу для задоволення потреб населення були безпідставно значно завищені.
У свою чергуслужбові особиМіністерства енергетикита вугільної промисловостіУкраїни,Міністерства економічногорозвитку і торгівлі України,члени Аукціонногокомітету та інші залученідо процесу реалізаціїчерез спеціалізованіаукціони з продажу скрапленогогазу особи,будучи введенимиучасниками злочинноїорганізації в оману,без будь-якоїперевірки наданоїінформації про потреби населеннярегіону у скрапленому газі,визнавали їхдостовірними та дозволяли реалізаціювідповідних завищенихобсягів скрапленогогазу нібито для потреб населення.
При цьому,підприємства,які були допущенідо участі в спеціалізованому аукціоніз продажу скрапленогогазу для потреб населення,повинні булипідтверджувати офіційнимидокументами фактичнуреалізацію нимискрапленого газунаселенню задля отримання правана подальшу участьу цих аукціонах.
Такими офіційнимидокументами булидовідки про обсяг та напрями реалізаціїскрапленого газу,придбаного нимина попередньому спеціалізованому аукціоні.
Вказані довідкимали підтверджуватиобсяги споживанняскрапленого газу,необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому підприємство постачає скраплений газ.
З урахуванням цих вимог,встановлених п. 12Положення,затвердженого ПКМУ№ 599,та п. 74Порядку,затвердженого ПКМУ№ 1064,Особа 7,діючи за попередньою змовоюз Особою 6,Особою 24,Особою 25,Особою 23та іншими учасникамизлочинної організації,з метою реалізаціїспільного з іншими співучасникамизлочинного умислу,достовірно знаючи,що на територіїХарківської,Донецької,Київської,Черкаської,Чернівецької та Запорізької областейскраплений газ,придбаний на спеціалізованих аукціонахдля потреб населення,реалізовувався виключноструктурами облгазів,володіючи інформацієюпро реальні обсягиреалізованого населеннюскрапленого газу,у період з березня 2010року по лютий 2014року організуваввиготовлення Особою 20спільно з працівниками юридичногодепартаменту очолюваногоОсобою 6структурного підрозділузлочинної організаціїзавідомо підробленихдовідок,які містили завідомонедостовірну інформаціюпро завищені обсягиреалізації скрапленогогазу для потреб населення, зокрема:
довідки № 16від 04.01.2011про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»5940,123тони скрапленогогазу населеннюу грудні 2010 року;
довідки № 17від 01.02.2011про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»5495,448тони скрапленогогазу населеннюу січні 2011 року;
довідки № 18від 01.03.2011про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»5446,657тони скрапленогогазу населеннюу лютому 2011 року;
довідки № 19від 04.04.2011про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»5743,353тони скрапленогогазу населеннюу березні 2011 року;
довідки № 22від 01.07.2011про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»5134,689тони скрапленогогазу населеннюу червні 2011 року;
довідки № 24від 01.09.2011про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»6833,337тони скрапленогогазу населеннюу серпні 2011 року;
довідки № 25від 03.10.2011про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»6116,024тони скрапленогогазу населеннюу вересні 2011 року;
довідки № 27від 01.12.2011про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»7598,577тони скрапленогогазу населеннюу листопаді 2011 року;
довідки № 29від 01.02.2012про закупівлю та реалізацію скрапленогогазу на спеціалізованих аукціонах,яка містила завідомонеправдиві відомостіпро реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ»415,296тони скрапленогогазу населеннюу січні 2012 року.
У свою чергу ОСОБА_6 як директор ТОВ «Харків-СПБТ»на виконання відведеноїйому функціїу вчиненні злочинуу період з січня 2011року по лютий 2012року,діючи умисно,будучи службовоюособою та зловживаючи своїмслужбовим становищем,у м. Харкові,систематично підписувавзазначені довідки,які є офіційними документами.
Ці офіційні документи,які містили завідомонеправдиві відомості, ОСОБА_6 у цей же періоднадавав іншимучасникам злочинноїорганізації для подальшого наданняУкраїнській аграрнійбіржі та Аукціонному комітету.
У такий спосіб ОСОБА_6 систематично протиправностворював умовита безпосередні підстави,які надавали можливістьіншим учасникамзлочинної організаціїздійснювати подальшізаходи з реалізації планузлочинної діяльності,спрямованого на заволодіння майномдержавних підприємствв особливо великихрозмірах шляхомзловживання службовоюособою своїмслужбовим становищемта службового підроблення.
Так,реалізуючи спільнийзлочинний умисел,протягом 2010року січня2014року Особа 23,діючи за попередньою змовоюз Особою 2,Особою 24,Особою 25,Особою 7та іншими учасникамизлочинної організації,перебуваючи за місцезнаходженням ДК «Газ України»(м. Київ,вул.Шолуденка,1),будучи наділеноюповноваженнями щодо перевірки та погодження довідокпро обсяги та напрями реалізаціїскрапленого газунаселенню,а отже,відповідальною за об`єктивне відображеннявказаних у них відомостей,зловживаючи службовимстановищем,умисно порушувалавимоги ЗаконуУкраїни «Про нафту і газ»,постанов КабінетуМіністрів Українивід 04.04.2000№ 599«Про запровадження аукціонівз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля» та від 03.10.2011№ 1064«Про деякі питанняорганізації та проведення біржовихаукціонів з продажу нафтисирої,газового конденсатувласного видобуткуі скрапленого газу»,доручень та розпоряджень НАК «Нафтогаз України»,у складі злочинноїорганізації виконувалавідведену їйроль у загальній схемівчинення злочинуз метою заволодінняспільно з учасниками злочинної організації державним майном.
Відповідно до протоколу засіданняАукціонного комітетуз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля від 21.04.2011№410УАБ-СГвнесено змінидо форми довідкиспеціалізованих підприємствпро закупівлю та реалізацію скрапленогогазу,придбаного на спеціалізованих аукціонахз продажу скрапленогогазу для побутових потребнаселення та повноваженням ДК «Газ України»,а фактично Особі 23,надано формальноюридичний характершляхом передбаченняу зазначених довідкахграфи про їх узгодженняДК «Газ України».
За вказаних вищеобставин та умов надаліз квітня 2011року по квітень 2012року згідноз розробленим злочиннимпланом,на виконання вказівокта під безпосереднім контролемОсоби 7і Особи 23,за адресою знаходженняДК «Газ України»(м. Київ,вул. Шолуденка,1)Особа 22беззастережно узгоджувавсвоїм підписомта печаткою ДК «Газ України»виготовлені Особою 20довідки,які містили наданіОсобою 7завідомо недостовірнівідомості від 12підконтрольних злочиннійорганізації підприємств(у тому числіТОВ «Харків-СПБТ»)про закупівлю та нібито реалізацію скрапленогогазу,придбаного на спеціалізованих аукціонахз продажу скрапленогогазу для побутових потребнаселення.Зокрема,вказані довідкимістили завідомонеправдиві відомостіпро неіснуючі обсягиреалізації скрапленогогазу нібито населенню для задоволення його побутових потреб.
За тих же обставинта умов протягомквітня 2012року лютого2014року вказанідовідки узгоджувавучасник злочинноїорганізації Особа 21,як представник ДК «Газ України».
У такий спосібза узгодженням та під контролем Особи 7і Особи 23Особа 22та Особа 21 систематично протиправнопідтверджували неіснуючийфакт реалізаціїпридбаного на спеціалізованих аукціонахскрапленого газунібито населенню,чим створилиумови і безпосередньо надавалипідстави для заволодіння державниммайном в особливо великих розмірах.
Вказані підробленідовідки учасникизлочинної організаціївід імені покупцівскрапленого газу(підконтрольнізлочинній організації12товариств)надавали разомз іншими документамина розгляд Аукціонногокомітету як виконання обов`язковоїумови участіу спеціалізованих аукціонах,а отже, обов`язкової умови отримання можливості продовжувати вчиняти злочин.
Надалі на виконання розробленогозлочинною організацієюплану вчиненнязлочину за попередньою змовоюз Особою 7,Особа 24,Особа 25та Особа 23протягом травня2010року лютого2014року в м. Києві (точнемісце слідствомне встановлено)як члени Аукціонногокомітету шляхомособистого голосування,а також впливуна інших членівАукціонного комітетуна користь підконтрольнихзлочинній організаціїпідприємств забезпечиливигідне їмзатвердження регламентуорганізації та проведення аукціону,розгляд та схвалення заявокна участь в аукціоні та подані пропозиції,затвердження стартовоїціни кожноголота,прийняття рішенняпро проведення аукціону,контроль виконаннябіржею договорупро організацію та проведення аукціонів,визнання завідомонедостовірних довідок12підконтрольних злочиннійорганізації підприємствпро закупівлю та нібито реалізацію скрапленогогазу,придбаного на спеціалізованих аукціонахз продажу скрапленогогазу для побутових потреб населення, дійсними.
За наведених вищеобставин ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009»,ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз»,ТОВ «Запорожгаз-2000»,ТОВ «Кримбутангаз»,ТОВ «Київоблпропангаз»,ТОВ «Луганськпропангаз»,ТОВ «Луганськснабгаз»,ТОВ «Харків-СПБТ»,ТОВ «Харківспецгазснаб»,ТОВ «Черкаси-Газснаб»,ТОВ «Модус-Вівенді»та ТОВ «Чернівці-СПБТ»отримали доступдо участі у спеціалізованих аукціонахз продажу скрапленогогазу для потреб населення,на яких упродовж 2010?2014років здійснювализакупівлю скрапленогогазу для потреб населенняза ціною,яка є значно нижчоювід ціни на скраплений газ,який реалізовувався на комерційних аукціонах,тобто тієї,за якою насправді вказані підприємства мали право закуповувати такий скраплений газ.
Зокрема,спільні та узгоджені дії ОСОБА_6 ,Особи 7,Особи 24,Особи 23,Особи 20,Особи 21та інших учасниківзлочинної організаціїпід керівництвом Особи 6надали змогуспівучасникам здійснювативід імені ТОВ «Харків-СПБТ»закупівлю скрапленогогазу начебтодля потреб населенняза ціною,яка є значно нижчоювід ринкової цінина скраплений газ,тобто у протиправний спосібнабувати скрапленийгаз,видобутий ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта»,більше 50відсотків статутногокапіталу яких належить державі.
Незаконно придбанийна спеціалізованих аукціонахскраплений газучасниками злочинноїорганізації під керівництвом Особи 6 був використаний у комерційних цілях,всупереч йогоцільовому призначенню,шляхом йогореалізації суб`єктамгосподарювання,а не для задоволення побутових потреб населення України.
Таким чином, ОСОБА_6 будучи службовоюособою -директором ТОВ «Харків-СПБТ»,у співучасті та за попередньоюдомовленістю з іншими учасникамиструктурного підрозділузлочинної організаціїОсоби 1під керівництвом Особи 6,використовуючи придбанийсуб`єкт господарськоїдіяльності ТОВ «Харків-СПБТ»для фіктивного підприємництва,з метою прикриттянезаконної діяльності,а саме заволодіннячужим майномшляхом зловживанняслужбовим становищем,в період з грудня 2010по лютий 2013року,в порушення вимогПоложення,затвердженого ПКМУ№ 599,та Порядку,затвердженого ПКМУ№ 1064,вчинив протиправнідії,направлені на незаконне придбанняскрапленого газуПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» на спеціалізованих аукціонахза заниженими цінаминібито для потреб населення,а в дійсностідля подальшого незаконногойого реалізаціїіншим суб`єктамгосподарювання за комерційними цінами.
Відповідно до висновку експертівкомісійної судово-економічноїекспертизи Київськогонауково-дослідногоінституту судовихекспертиз №13404/13405/14958/15?45від 27.08.2015,у результаті злочиннихдій ОСОБА_6 у складі структурногопідрозділу злочинноїорганізації під керівництвом Особи 6,ТОВ «Харків-СПБТ»заволоділо чужиммайном,належним ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укнафта»,більше 50відсотків акційяких належить державів особі КабінетуМіністрів України,а саме виробленимним скрапленимгазом за заниженими цінами, різниця яких з вартістю відповіднихобсягів реалізаціїскрапленого газуна комерційних аукціонахстановить 119718508,39 (стодев`ятнадцять мільйонівсімсот вісімнадцятьтисяч п`ятсотвісім)гривень 39копійок,що в тисячу і більше разівперевищує неоподаткованиймінімум доходівгромадян,тобто вчиненев особливо великих розмірах.
Крім цього, ОСОБА_6 ,усвідомлюючи обов`язоксплачувати до бюджету акцизнийподаток,діючи за попередньою змовоюз Особою 6та іншими учасникамизлочинної організаціїОсоби 1ухилився від сплати цьогоподатку за наступних обставин.
Так,відповідно до вимог ст.8Закону України«Про бухгалтерський облікта фінансову звітністьв Україні» № 996-XIVвід 16.07.1999,питання організаціїбухгалтерського облікуна підприємстві належитьдо компетенції ОСОБА_6 ,який несе особистувідповідальність за наступне:
-організацію бухгалтерськогообліку та забезпечення фіксуванняфактів здійсненнявсіх господарськихоперацій у первинних документах;
-забезпечення дотриманняна підприємстві встановленихєдиних методологічнихзасад бухгалтерськогообліку,складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;
-організацію контролюза відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;
-забезпечення перевіркистану бухгалтерськогообліку на підприємстві.
В період з січня 2011року по січень 2012року директорТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_6 ,діючи узгодженоз іншими учасникамизлочинної організації,яку очолював Особа 6в порушення вимогПоложення та Порядку,затверджених постановоюКабінету МіністрівУкраїни від 04.04.2000№ 599«Про запровадження аукціонівз продажу нафти,газового конденсату,природного,скрапленого газута вугілля» та постановою КабінетуМіністрів Українивід 03.10.2011№1064про «Деякі питанняорганізації та проведення біржовихаукціонів з продажу нафтисирої,газового конденсатувласного видобуткуі скрапленого газу»,використав придбанийна спеціалізованих аукціонахскраплений газне для потреб населення,а для потреб промислових підприємств.
Згідно п. 215.1ст. 215Податкового кодексуУкраїни скрапленийгаз належитьдо підакцизних товарів.При цьому,згідно п.п. 213.3.11,21.3ст. 213Податкового кодексуУкраїни операціїреалізації скрапленогогазу для потреб населеннюу порядку,встановленому КабінетомМіністрів Українивідносяться до операцій з підакцизними товарами,які звільняються від оподаткування.
Згідно п. 212.1.8п. 212.1ст. 212Податкового кодексуУкраїни платникомакцизного податкує особа,на яку при здійсненні операційз підакцизними товарами(продукцією),які не підлягають оподаткуваннюабо звільняються від оподаткування,покладається виконанняумов щодо цільового використанняпідакцизних товарів(продукції)в разі порушення таких умов.
Відповідно зазначеноїнорми,оскільки ТОВ «Харків-СПБТ»придбаний на спеціалізованих аукціонахскраплений газвикористало не для потреб населення,а для потреб промисловихпідприємств,порушуючи умовицільового використанняскрапленого газу,воно є платником акцизного податку.
Згідно п. 214.4ст. 214Податкового кодексуУкраїни,у разі обчисленняподатку із застосування специфічнихставок з вироблених на митній територіїУкраїни або ввезених на митну територіюУкраїни підакцизнихтоварів (продукції)базою оподаткуванняє її величина,визначена в одиницях виміруваги,об`єму,кількості товару(продукції),об`єму циліндрівдвигуна автомобіляабо в інших натуральних показниках.
Відповідно до п.п. 215.3.4п. 215.3ст. 215Податкового кодексуУкраїни акцизнийподаток справляєтьсяз таких товарівта обчислюється за такими ставками:
-у період по 31.12.2010року скрапленийгаз не належав до підакцизних товарів;
-у період з 01.01.2011року по 12.01.2012року акцизнийподаток справлявсяз скрапленого газу(пропануабо суміші пропануз бутаном)за ставкою 40 євро за 1000 кг;
-у період з 12.01.2012року по 28.02.2014року акцизнийподаток справлявсяз скрапленого газу(пропануабо суміші пропануз бутаном)за ставкою 44 євро за 1000 кг.
Відповідно п. 217.3ст. 217Податкового кодексуУкраїни акцизнийподаток з товарів (продукції),вироблених на митній територіїУкраїни,на які встановлені ставкиподатку в іноземній валюті,сплачуються в національній валютіі розраховується за офіційним курсомгривні до іноземної валюти,встановленим Національнимбанком України,що діє на перший денькварталу,в якому здійснюєтьсяреалізація товару(продукції),і залишається незмінним протягом кварталу.
Разом з тим, ОСОБА_6 будучи службовоюособою ТОВ «Харків-СПБТ»та учасником злочинноїорганізації,яку очолював Особа 6,за попередньою змовоюз учасниками злочинноїорганізації,достовірно знаючи,що придбаний очолюванимним підприємством,в м. Києві,на спеціалізованих аукціонахскраплений газу ПАТ «Укргазвидобування»,в період з січня по лютий 2011року бувреалізований не населенню,а за комерційною ціноючерез мережупідприємств,вирішила незаконноухилитись від сплати акцизного податку.
З цією метою, ОСОБА_6 ,діючи за попередньою змовоюз учасниками злочинноїорганізації Особи 6,після укладеннядоговорів купівлі-продажускрапленого газуз продавцями ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» і фактичної поставкив період з січня 2011року по лютий 2012року 65632,96тон скрапленогогазу,достовірно знаючи,що придбаний ТОВ «Харків-СПБТ»скраплений газна спеціалізованому аукціоніне буде реалізованийдля потреб населення,а тому є підакцизним товаром,який підлягає оподаткуванню,умисно порушуючип. 212.1.8п. 212.1ст. 212,п. 214.4ст. 214,215.3.4п. 215.3ст. 215Податкового кодексуУкраїни ухиливсявід сплати акцизного податку.
При цьому ОСОБА_6 свідомо не повідомив органидержавної владипро факт продажускрапленого газу,який мав бутиреалізований населенню,господарським товариствам,з метою приховатифакт необхідностісплати до державного бюджету акцизного податку.
Відповідно до висновку експертівза результатами проведеннякомісійної судово-економічноїекспертизи від 09.09.2016№11845/13884/16?45,встановлено порушеннявищевказаних вимогзаконодавства,та вбачається несплатаТОВ «Харків-СПБТ»акцизного податкуза період з січня 2011року по січень 2012року на загальну суму29227718,53 грн.
В результаті вищевказанихнезаконних дійв період з січня 2011року по січень 2012року ОСОБА_6 ,займаючи одночаснопосаду директората головного бухгалтераТОВ «Харків-СПБТ»,умисно ухиливсявід сплати акцизногоподатку,внаслідок чогодо державного бюджетуфактично не надійшли коштив сумі 29227718,53 грн.,що більше ніж в п`ять тисячі більше разівперевищує установленийна той часзаконодавством неоподаткованиймінімум доходівгромадян,тобто в особливо великих розмірах.
Дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч.4 ст.28, ч.1 ст.366 КК України як складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, а також внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчинене у складі злочинної організації.
В підготовчому судовому засіданні прокурор заявила клопотання про звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за ч.4 ст.28, ч.1 ст.366 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49КК України у зв`язкуіз закінченнямстроків давностіпритягнення докримінальної відповідальності, подавшивідповідне письмовеклопотання та надавшизгоду назакриття справи у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що органом досудового розслідування ОСОБА_6 інкриміновано вчинення службового підроблення у складі злочинної організації у період з грудня 2010 року по серпень 2013 року та його дії кваліфіковані за ч.4 ст. 28, ч.1 ст. 366 КК України. Відповідно до ч.2 ст.12 КК України, яка була чинною на час вчинення ОСОБА_6 інкримінованих подій, кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 366 КК України є невеликої тяжкості та відповідно до п.3 ч.1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло 3 роки.
Обвинувачений ОСОБА_6 підтримав клопотання прокурора про звільнення його від кримінальної відповідальності за ч.4 ст. 28, ч.1 ст. 366 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49КК України у зв`язкуіз закінченнямстроків давностіпритягнення докримінальної відповідальності, подавшивідповідне письмовеклопотання та надавшизгоду назакриття справи у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_5 підтримав клопотання прокурора
Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, дійшов наступного.
Статтею 44 КК Українивизначено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цих Кодексом, здійснюється виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Згідно п.1 ч. 2ст. 284 КПК Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Закриття кримінального провадження з цієї підстави не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує (ч. 8ст. 284 КПК України).
Відповідно до ч. 3ст. 288 КПК Українисуд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно п.3 ч.1ст.49КК України(якабула чинноюна часвчинення ОСОБА_6 інкримінованих подій) особа звільняється від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло 3 роки
Крім того, пунктом 1постанови Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005 рокувизначено, що звільнення від кримінальної відповідальності - це відмова держави від застосування щодо особи, яка вчинила злочин, установлених законом обмежень певних прав і свобод шляхом закриття кримінальної справи, яке здійснює суд у випадках, передбаченихКК, у порядку, встановленомуКПК.
Ухвалити рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності можна лише за наявності її згоди на закриття справи з відповідної підстави.
Даною Постановою Пленуму ВСУ звертає увагу на те, що ухвалити рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності можна лише за наявності її згоди на закриття справи з відповідної підстави.
Згідно з п. 1 ч. 2ст. 284 КПК Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Також, ст. 49 КК України визначено матеріально-правові підстави та умови для звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності. При цьому застосування кримінально-правових норм здійснюється у межах кримінально-процесуальних відносин. Тобто застосування норм матеріального кримінального права можливе лише одночасно із застосуванням норм кримінального процесуального закону. Процесуальні аспекти звільнення від кримінальної відповідальності визначені у ст.ст. 285-289 КПК України. Зокрема, ч. 2 ст. 285 КПК України зобов`язує суд роз`яснити особі, яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, право на таке звільнення. А на підставі ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Відсутність же клопотання сторін про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, згідно з положеннями ч. 4 ст. 286 КПК України, позбавляє суд можливості самостійно ініціювати вирішення відповідного питання.
Так,згідно матеріалівкримінального провадження ОСОБА_6 вчинив кримінальнеправопорушення,передбачене ч.4ст.28,ч.1ст.366КК України уперіод згрудня 2010року посерпень 2013року ,тобто начас розглядукримінального провадженняу судіминуло більшеніж трироки.
Обвинувачений ОСОБА_6 у підготовчому судовомузасіданні не заперечувавта надавзгоду назакриття справи у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Судом під час вирішення клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності не встановлено обставин, з якими закон пов`язує переривання чи зупинення перебігу строку давності притягнення обвинувачених до кримінальної відповідальності, передбаченихст. 49 КК України, а також того, що ОСОБА_6 вчинив інше кримінальне правопорушення, переховувався від слідства та суду, також не встановлені у справі і інші перешкоди для застосування положеньст. 49 КК України.
Зазначений висновок суду узгоджується з висновками, зробленими Верховним Судом 26 березня 2020 року при розгляді справи №730/67/16-к та 11 листопада 2020 року при розгляді справи № 455/229/17
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що клопотання прокурора обґрунтоване та підлягає задоволенню.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого судом не обирався.
На підставі викладеного та керуючись ст. 49 КК України, ст.ст. 284,286,288, 371,372 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора про закриття провадження в частині пред`явленого обвинувачення ОСОБА_6 за ч.4ст.28ч.1ст.366КК України задовольнити.
ОСОБА_6 в частині пред`явленого обвинувачення за ч.4 ст.28 ч.1 ст. 366 КК України звільнити від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, передбачених п.3 ч.1 ст.49 КК України.
Кримінальне провадження,внесене доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза № 420165000000003384від 16.11.2016року відносно ОСОБА_6 в частині обвинувачення за ч.4 ст.28 ч.1 ст. 366 КК України закрити на підставі п.3 ч.1 ст.49КК України та п.1 ч.2 ст. 284 КПК України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги за відсутності такої скарги, а при оскарженні ухвали - після постановлення ухвали апеляційним судом при відхиленні апеляції.
Ухвала, яка набрала законної сили, обов`язкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя- ОСОБА_1
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 96014663 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти громадської безпеки Створення злочинної організації |
Кримінальне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Колодяжна І. М.