Постанова
від 07.04.2021 по справі 560/3604/20
СЬОМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/3604/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Божук Д.А.

Суддя-доповідач - Матохнюк Д.Б.

07 квітня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Боровицького О. А. Шидловського В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-сервісний центр - Універсалсервіс" на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-сервісний центр - Універсалсервіс" до Нетішинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

у липні 2020 року товариство з обмеженою відповідальністю торгово-сервісний центр - Універсалсервіс (ТОВ ТСЦ - Універсалсервіс ) звернулось в суд з адміністративним позовом до Нетішинської міської ради в якому просило:

-визнати протиправною бездіяльність Нетішинської міської ради, яка полягає у незабезпеченні виконання робіт, передбачених ч.4 ст.136 Земельного кодексу України, пунктами 2.7.1-2.7.6 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин, які необхідні для підготовки лоту до проведення земельних торгів для продажу на аукціоні права оренди на земельну ділянку орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована в м. Нетішин, просп. Незалежності, у районі будівлі № 11 та у незатвердженні умов продажу права оренди земельної ділянки орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована в м. Нетішин, просп. Незалежності, у районі будівлі № 11 на підставі заяви ТОВ «ТСЦ - Універсалсервіс» від 05.05.2020;

- зобов`язати Нетішинську міську раду в місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили забезпечити виконання робіт, передбачених ч.4 ст.136 Земельного кодексу України, пунктами 2.7.1-2.7.6 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин, які необхідні для підготовки лоту до проведення земельних торгів для продажу на аукціоні права оренди на земельну ділянку орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована в м. Нетішин, просп. Незалежності, у районі будівлі № 11 та затвердити умови продажу права оренди земельної ділянки орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована в м. Нетішин, просп. Незалежності, у районі будівлі № 11 на підставі заяви ТОВ «ТСЦ - Універсалсервіс» від 05.05.2020.

03 листопада 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено те, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 по справі №560/545/19, залишеного без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2019, визнано протиправною бездіяльність Нетішинської міської ради, щодо невключення вільної від забудови земельної ділянки площею 0,0300 га, яка розташована за адресою місто Нетішин, проспект Незалежності, біля будинку № 11, до переліку земельних ділянок, які виставляються для продажу на аукціоні або права на які виставляються для такого продажу.

Визнано протиправним та скасовано рішення Нетішинської міської ради від 13.07.2018 № 43/2783 «Про надання згоди на реконструкцію проспекту Курчатова у м. Нетішин Хмельницької області, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста» .

Визнано протиправним та скасовано рішення Нетішинської міської ради від 07.09.2018 № 44/2957 «Про розгляд звернення TOB «Універсалсервіс - ТСЦ» про включення вільної від забудови земельної ділянки до переліку земельних ділянок, які виставляються для продажу на аукціоні або права на які виставляються для такого продажу» .

Зобов`язано Нетішинську міську раду на підставі заяв Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр - Універсалсервіс» включити вільну від забудови земельну ділянку орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована у АДРЕСА_1 , до переліку земельних ділянок, які виставляються для продажу на аукціоні або права на які виставляються для такого продажу.

Так, Нетішинською міською радою було прийняте рішення від 03 квітня 2020 року №71/4601 «Про включення вільних від забудови земельних ділянок до переліку земельних ділянок, які виставляються для продажу на аукціоні або права на які виставляються для такого продажу» , яким включено до переліку земельних ділянок, які виставляються для продажу на аукціоні або права на які виставляються для такого продажу:

1.1.земельну ділянку площею 0,3963 га (кадастровий номер 6810500000:02:007:0876), яка розташована в АДРЕСА_2 ;

1.2. земельну ділянку орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована в АДРЕСА_1 ;

1.3.земельну ділянку орієнтовною площею 1,0000 га, яка розташована в АДРЕСА_2 ;

1.4.земельну ділянку орієнтовною площею 1,8000 га, яка розташована в АДРЕСА_2 .

08.04.2020 року позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації в якому просив повідомити про те, які роботи, що передбачені пунктами 2.7.1-2.7.6 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин, завершені Нетішинською міською радою з метою підготовки лоту до проведення земельних торгів для продажу на аукціоні права оренди на земельну ділянку орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована в м. Нетішин, просп. Незалежності, у районі будівлі № 11, а також про строки виконання робіт, що передбачені пунктами 2.7.1-2.7.6 Положення.

На вказаний запит виконавчий комітет Нетішинської міської ради надав відповідь від 15.04.2020 №34/01-08-1356/2020, в якій повідомлено, що:

-роботи, з підготовки лотів для продажу на аукціоні, передбачені підпунктами 2.7.1-2.7.6 пункту 2 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м.Нетішин, затвердженого рішенням 47 сесії Нетішинської міської ради VI скликання від 25 вересня 2013 року № 47/1028 (зі змінами) на дату подання запиту виконавчим комітетом Нетішинської міської ради не проводились;

- підготовка лоту для продажу на земельних торгах передбачає здійснення робіт, передбачених підпунктами 2.7.1 -2.7.6 пункту 2 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м.Нетішин, затвердженого рішенням 47 сесії Нетішинської міської ради VI скликання від 25 вересня 2013 року № 47/1028 (зі змінами). Чинним законодавством України у сфері земельних відносин не встановлено термінів щодо підготовки лоту для продажу на земельних торгах.

У подальшому, позивач звернувся до Нетішинської міської ради із запитом на отримання публічної інформації від 05 травня 2020 року, у якому просив повідомити, чи виконані роботи, що передбачені пунктами 2.7.1-2.7.6 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин, з метою підготовки лоту до проведення земельних торгів для продажу на аукціоні права оренди на земельні ділянки:

-площею 0,3963 га (кадастровий номер 6810500000:02:007:0876), яка розташована в м. Нетішин, вул. Промислова; якщо такі роботи виконані, то в які строки після прийняття рішення № 71/4601;

- орієнтовною площею 1,0000 га, яка розташована в м. Нетішин, вул. Промислова; якщо такі роботи виконані, то в які строки після прийняття рішення № 71/4601;

- орієнтовною площею 1,8000 га, яка розташована в м. Нетішин, вул. Промислова; якщо такі роботи виконані, то в які строки після прийняття Рішення № 71/4601.

Також, позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.05.2020, в якій просив в найкоротші строки завершити виконання робіт, передбачених ч.4 ст.136 Земельного кодексу України, пунктами 2.7.1-2.7.6 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин, які необхідні для підготовки лоту до проведення земельних торгів для продажу на аукціоні права оренди на земельну ділянку орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована в м. Нетішин, просп. Незалежності, у районі будівлі № 11 та затвердити умови продажу права оренди земельної ділянки орієнтовною площею 0,0300 га, яка розташована в АДРЕСА_1 .

Листом від 07 травня 2020 року № 33/01-08-1547/2020 позивачу було повідомлено про те, що роботи, передбачені пунктами 2.7.1-2.7.6 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин, стосовно земельної ділянки площею 0,3963 га (кадастровий номер 6810500000:02:007:0876), яка розташована в АДРЕСА_2 виконані в місячний термін. Стосовно інших двох земельних ділянок орієнтовними площами 1,0000 га та 1,8000 га., розташованих по АДРЕСА_2 зазначено про те, що роботи, передбачені пунктами 2.7.1-2.7.6 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин, на даний час не виконані.

Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.

За результатами встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про місцеве самоврядування від 21.05.1997 №280/97-ВР (Закон №280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно із ст. 25 Закону України Про місцеве самоврядування сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 17 Закону №280/97-ВР відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення можуть проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідної територіальної громади.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Так, суб`єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України (ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Так, ст. 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовку лотів для продажу на земельних торгах.

Згідно з ч. 1-3 ст. 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Відповідно до ч. 4 ст.136 ЗК України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

При цьому, підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:

-виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);

- державну реєстрацію земельної ділянки;

- державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;

- отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;

- проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;

- встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;

- встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України;

- встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;

- визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.

Згідно з ч. 5 ст. 136 ЗК України фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору між ними.

Витрати, здійснені організатором земельних торгів або їх виконавцем на підготовку лотів до проведення земельних торгів, відшкодовуються переможцем земельних торгів за кожним лотом.

Відповідно до ч. 6 ст. 136 ЗК України закупівля послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах та визначення виконавця земельних торгів організатором земельних торгів здійснюється у порядку, визначеному законодавством про здійснення державних закупівель.

При цьому, пунком 2.7 Положення про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин, затвердженого рішенням Нетішинської міської ради 25.09.2013 №47/1028 (Положення) визначено, що після прийняття міською радою рішення про визначення переліку земельних ділянок, які виставляються на земельні торги, з метою підготовки лотів до проведення земельних торгів відділ із земельних питань управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради забезпечує:

2.7.1.виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);

2.7.2. державну реєстрацію земельної ділянки;

2.7.3. державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;

2.7.4.отримання у відділі Держземагентства у м.Нетішин Хмельницької області витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї:

2.7.5.проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;

2.7.6.визначення виконавця земельних торгів (з урахуванням вимог пунктів 3.19 та 3.20 цього Положення), дати та місця проведення земельних торгів.

Згідно п.2.11 Положення підготовка лотів до проведення земельних торгів здійснюється за рахунок коштів бюджету міста.

Відповідно до п.2.12 Положення закупівля послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу земельних ділянок або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах та визначення виконавця земельних торгів відділом із земельних питань управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства виконавчого комітету міської ради здійснюється у порядку, визначеному законодавством про здійснення державних закупівель, а у разі, якщо законодавство про здійснення державних закупівель не застосовується - на конкурентних засадах у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.

Тобто, для підготовки лотів для проведення земельних торгів спершу виготовляється, погоджується та затверджується в установленому законодавством порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі, зокрема, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості), тобто, здійснюється формування земельної ділянки.

При цьому підготовка лотів до проведення земельних торгів здійснюється за рахунок коштів бюджету міста, у визначеному порядку.

Таким чином, ст. 136 ЗК України та Положенням про продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у м. Нетішин не встановлено строку, протягом якого орган місцевого самоврядування має вжити заходів щодо підготовки лотів до проведення земельних торгів.

Отже, підготовка лотів до проведення земельних торгів включає ряд дій як організатора торгів, так і інших суб`єктів. Окремі такі дії передбачають виділення відповідного фінансування для їх здійснення.

Враховуючи те, що законодавством не встановлено строку, протягом якого орган місцевого самоврядування має вжити заходів щодо підготовки лотів до проведення земельних торгів, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність порушення відповідачем норм законодавства.

Враховуючи вище викладене колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими у справі обставинами.

Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-сервісний центр - Універсалсервіс" залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту підписання суддями та оскарженню не підлягає.

Головуючий Матохнюк Д.Б. Судді Боровицький О. А. Шидловський В.Б.

СудСьомий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення07.04.2021
Оприлюднено09.04.2021
Номер документу96111719
СудочинствоАдміністративне