Постанова
від 05.04.2021 по справі 925/687/20
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" квітня 2021 р. Справа№ 925/687/20

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Пашкіної С.А.

суддів: Андрієнка В.В.

Буравльова С.І.

За участю секретаря судового засідання : Кулачок О.А.

представників сторін:

від позивача - не з`явився;

від відповідача 1 - Купченко В.В. ( ордер серія СА №1009454 від 18.03.2021);

від відповідача 2 - не з`явився;

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 4"

на рішення Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020

у справі № 925/687/20 (суддя Грачов В.М.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 4"

до 1.Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Добровольського 6"

2. Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради

про визнання недійсним рішення установчих зборів об`єднання і скасування державної реєстрації об`єднання

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020 у справі №925/687/20 у задоволенні позову відмовлено.

Рішення місцевого господарського суду ґрунтується на тому, що:

- позивачем не доведено, що оскаржуваним рішенням про створення ОСББ були порушені права та законні інтереси ТОВ Управлінська компанія Нова якість Дільниця №4 , яке не є власником квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку №6 по вул.Добровольського у м.Черкаси, а є лише управителем багатоквартирного будинку, та відповідно така особа не мала права приймати участь у спірних загальних зборах та як наслідок приймати участь у голосуванні по питаннях порядку денного;

- чинне законодавство України допускає можливість прийняття співвласниками багатоквартирного будинку рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя навіть після укладення договору (протягом дії договору) про надання послуг управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу.

Не погоджуючись з рішенням, позивач звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020 та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

В апеляційній скарзі позивач зазначає про те, що:

- утворення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є зміною форми управління будинком, яка прямо впливає на правові відносини позивача із співвласниками багатоквартирного будинку по вул. Добровольського, 6 в м.Черкаси згідно існуючого договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №63 від 20.05.2019;

- мета діяльності об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співпадають з метою діяльності управителя - позивача з надання житлово-комунальних послуг, а дострокове припинення договору негативно впливає на майнові права останнього;

- відповідачем 1 не було надано до суду першої інстанції належних доказів повідомлення співвласників будинку про проведення установчих зборів, а саме підтвердження відправлення повідомлення рекомендованим листами чи вручення повідомлення під розписку, у зв`язку з чим співвласники даних квартир не змогли взяти участь в установчих зборах;

- позивач (скаржник) має право оспорити утворення ОСББ як заінтересована особа, яка не є співвласником багатоквартирного будинку, де створено ОСББ, оскільки заявлені позовні вимоги спрямовані саме на приведення сторін відповідного правочину до такого стану, який саме вони, сторони, мали до вчинення відповідного правочину, а саме - здійснення функцій управителя у відповідному багатоквартирному будинку за результатами проведеного конкурсу у будинках, де не було утворено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку до проведення конкурсу.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 09.03.2021 колегією суддів у складі головуючого судді Пашкіної С.А., суддів Андрієнка В.В., Буравльова С.І. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Управлінська компанія Нова якість Дільниця 4 на рішення Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020, справу №925/687/20 призначено на 01.04.2021.

Від відповідача (29.03.2021) надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач зазначає про те, що:

- в аналогічний справі по оскарженню установчих зборів та скасування державної реєстрації в постанові від 26.08.2020 касаційний господарський суд дійшов до висновків про те, що позивачем не доведена суду наявність у нього права власності на житлові та/або нежитлові приміщення у будинку, де створено ОСББ, а тому це свідчить про відсутність факту порушення прав або охоронюваних законом інтересів позивача створенням ОСББ, що є самостійною підставою для відмови в позові;

- чинне законодавство України та умови укладеного сторонами договору допускають можливість прийняття співвласниками багатоквартирного будинку рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя навіть після укладення договору (протягом дії договору) про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу.

В судовому засіданні апеляційного господарського суду 01.04.2021 оголошено перерву на 05.04.2021.

В судове засідання апеляційного господарського суду 05.04.2021 не з`явились представники позивача та відповідача 2.

Колегія суддів при вирішенні питання про можливість розгляду апеляційної скарги у відсутності позивача та відповідача 2 враховує те, що:

- позивач про час та місце справи повідомлений належним чином, про що свідчить розписка від 01.04.2021;

- відповідач 2 (26.03.2021) на електронну адресу суду направив заяву про розгляд апеляційної скарги у справі №925/418/20 у відсутності представника відповідача 2.

Враховуючи викладене та те, що явка учасників справи в судове засідання не визнана обов`язковою, неявка представників позивача та відповідача 2 не перешкоджає розгляду апеляційної скарги у справі по суті, колегія суддів ухвалила розгляд апеляційної скарги у відсутності представаників позивача та відповідача 2.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників відповідача 1 судовою колегією встановлено.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №550 від 15.05.2019 Про призначення управителя багатоквартирних будинків Товариство з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструкція визначено переможцем конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси та призначено управителем багатоквартирних будинків міста Черкаси, згідно з переліком, затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.04.2019 №474 Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12.02.2019 №158 Про затвердження документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси , у тому числі щодо будинку, який розташований за адресою м. Черкаси, вул. Добровольського, 6. Визначено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бурдонос Л.І. уповноваженою особою виконавчого комітету, яка підписує договори про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об`єкт конкурсу, від імені співвласників, строком на 1 рік (п. 5 рішення).

20.05.2019 між товариством з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструкція , як управителем, та від імені співвласників багатоквартирного будинку за адресою м. Черкаси, вул. Добровольського, 6, виконавчим комітетом Черкаської міської ради, як співвласником, укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 63.

Згідно з п. 1 договору управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирними будинками, що розташовані за адресою: м. Черкаси, вул. Добровольського, 6, а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.

У пункті 33 договору сторони передбачили, що якщо протягом строку дії договору співвласники приймають рішення про зміну форми управлінням будинком або про обрання іншого управителя, договір достроково припиняється через два місяці з дати отримання управителем повідомлення від співвласників (уповноваженої ними особи) про таке рішення.

Рішенням зборів засновників товариства з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструкція , оформленим протоколом № 0618/19 від 18.06.2019, у відповідності до положень Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , створено товариство з обмеженою відповідальністю Управлінська компанія Нова якість Дільниця 4 шляхом виділу з товариства з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструкція , новостворене товариство є правонаступником попереднього в частині надання послуг з управління багатоквартирними будинками, зокрема за адресою: м. Черкаси, вул. вул. Добровольського, 6 (п. 4 протоколу).

Відповідно до ст. 1 Статуту товариства з обмеженою відповідальністю Управлінська компанія Нова якість Дільниця 4 є правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструкція в питаннях надання послуг з управління багатоквартирними будинками, зокрема за адресою: м. Черкаси, вул. Добровольського, 6.

З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю Управлінська компанія Нова якість Дільниця 4 є правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструція .

Із протоколу №1 від 08.06.2019 засідання ініціативної групи про скликання та проведення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Черкаси, вул. Добровольського, 6 вбачається утворення ініціативної групи у складі Євтушенко Л.В., Шкарбан-Дзьоми О.М., Орлової Н.Д., Горбунової С.Д. - власників квартир № 5, № 40, № 84, № 128, затвердження запропонованого плану роботи ініціативної групи, та затвердження порядку проведення засідань ініціативної групи.

У період з 09.06.2019 по 06.07.2019 ініціативною групою повідомлено співвласників про призначення на 21.07.2019 о 18 год. 00 хв. установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку по вул. Добровольського, 6, повідомлення вручались особисто під розписку.

Із протоколу № 1 від 21.07.2019 (фактично складеного 04.08.2019) установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою місцезнаходження багатоквартирного будинку: м. Черкаси, вул. Добровольського, буд. 6 вбачається, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку №6 по вул. Добровольського міста Черкаси - 243 особи; загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень, багатоквартирного будинку 8056,45 м. кв., у зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 137 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 3953,03 м. кв., у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 39 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 1638,9 м. кв., разом у голосуванні на загальних зборах та в письмовому опитуванні взяли участь особисто та/абро через представників співвласники в кількості 176 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку об`єднання загальною площею 5591,93м.кв., запрошений спеціаліст відділу сприяння ОСББ Черкаської міської ради Кучеренко Ю.О. З урахуванням цієї інформації установчі збори на порядок денний яких виносилось 2 питань визнано правомочними, враховуючи відомості про результати поіменного голосування на установчих зборах в багатоквартирному будинку за адресою: м. Черкаси, вул. Добровольського, буд. 6 на 14 арк. Додатком до протоколу № 1 вказано листи письмового опитування співвласників на 40 арк. (додаток № 2).

Із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 13.08.2019 проведена державна реєстрація юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Добровольського 6 , внесено запис 1026102 0000019293, керівником об`єднання є Морозова Т.В.

Рішенням загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, оформлених протоколом № 2 від 29.09.2019 (фактично сформованого 14.10.2019) п. 2 якого вирішено з 16.12.2019 відмовитись від послуг, які надає ТОВ Управлінська компанія Нова якість Дільниця 4 (правонаступник ТОВ Сантехбудконструкція ) та розірвати дію договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, укладеного 20.05.2019, укладеного між ТОВ Сантехбудконструкція та виконавчим комітетом Черкаської міської ради, надалі здійснювати утримання багатоквартирного будинку ОСББ Добровольського 6 самостійно шляхом самозабезпечення, враховуючи відомості про результати поіменного голосування на загальних зборах в багатоквартирному будинку за адресою: м. Черкаси, вул. Добровольського, буд. 6.

14.10.2019 відповідач-1 в особі голови ОСББ Добровольського 6 Морозової Т.В. звернувся з повідомленням про зміну форми управління та розірвання договору до позивача, в якому на підставі п. 5 ст. 13 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку повідомив про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Добровольського 6 та просив передати голові правління та уповноваженій особі усі документи на будинок.

Листом №7 від 25.11.2019 відповідач-1 доповнив вимоги повідомлення №2 від 14.10.2019, просив надати документи та пояснення.

Позивач листом №709/4 від 03.12.2019 повідомив відповідача-1, що договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 63 від 20.05.2019 продовжує свою дію, а заявник не є суб`єктом правовідносин, тому підстави для надання витребуваних документів відсутні.

Відповідач-1 в листі №10 від 16.12.2019 заперечив проти тверджень позивача, викладених у листі № 709/4 від 03.12.2019, просив передати технічну документацію щодо будинку №6 по вул. Добровольського у м. Черкаси.

Предметом спору у справі є вимога позивача про визнання недійсним рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку по вул. Добровольського, 6 Про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Добровольського 6 , оформленого протоколом № 1 від 21.07.2019 року, з мотивів суперечності процедур скликання і проведення зборів нормам Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та, у разі задоволення судом цієї вимоги, і про скасування державної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Добровольського 6 .

Статтею 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку :

об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна;

співвласники багатоквартирного будинку - це власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

В силу частин 1, 6 статті 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.

Згідно з ст. 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.

Для створення об`єднання скликаються установчі збори.

Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.

Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається: з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.

Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.

Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.

Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.

Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.

Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку .

Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").

Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут.

Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Державна реєстрація змін до статуту об`єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Установчі документи об`єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.

У разі створення об`єднання власниками квартир та/або нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках голосування співвласників щодо створення такого об`єднання проводиться у порядку, передбаченому цією статтею, за кожним багатоквартирним будинком окремо. Результати голосування визначаються окремо для кожного багатоквартирного будинку.

Колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює її за власний рахунок.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що, у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.

У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Згідно з ч.ч. 4,5 ст. 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку повідомлення про дату та місце проведення зборів співвласників має бути вручено не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення зборів у письмовій формі кожному співвласникові під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також має бути розміщено у загальнодоступному місці при вході до кожного під`їзду багатоквартирного будинку.

Повідомлення про проведення зборів співвласників має містити інформацію про ініціатора проведення таких зборів, дату, місце та час їх проведення, порядок денний. До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що будуть розглядатися на зборах.

Відповідно до встановлених у справі обставин, судова колегія вважає, що власниками квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку № 6 по вул. Добровольського в м. Черкаси реалізовано своє право, передбачене ст. 385 ЦК України , на створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. Співвласниками Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Добровольського 6 з дотриманням вимог ст. 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку скликано та проведено установчі збори, рішенням яких створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Добровольського 6 , яке в подальшому 13.08.2019 року зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з внесенням запису 10261020000019293. Зауважень щодо неправомірності рішень оформлених протоколом №1 від 21.07.2019 року від співвласників багатоквартирного будинку по вул. Добровольського, буд. 6 у м. Черкаси не надходило. Матеріали справи не містять доказів на підтвердження обставин щодо не повідомлення власників квартир у багатоквартирному будинку щодо проведення установчих зборів.

Судовою колегією враховано рекомендації п.11 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008 року , відповідно до якого акціонери (учасники) господарського товариства не вправі звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших акціонерів (учасників) господарського товариства та самого товариства поза відносинами представництва, а також обґрунтовувати свої вимоги порушенням прав інших акціонерів (учасників) товариства.

Тобто, фактично позивач в позовній заяві обґрунтовував порушення прав власників квартир багатоквартирного будинку, а не особистих прав.

Судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що позивачем не доведено, що оскаржуваним рішенням про створення ОСББ порушені права та законні інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю Управлінська компанія Нова якість Дільниця 4 , яке не є власником квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку в багатоквартирному будинку № 6 по вул. Добровольського у м. Черкаси, а є лише управителем багатоквартирного будинку, та відповідно така особа не мала права приймати участь у спірних загальних зборах та, як наслідок, приймати участь у голосуванні по питаннях порядку денного.

Оскільки позивачем не доведено наявність у нього права власності на будинок, де створено ОСББ, а також не надано доказів наявності у нього права власності на житлові та/або нежитлові приміщення у будинку, де створено ОСББ, це свідчить про відсутність факту порушення його прав або охоронюваних законом інтересів позивача створенням ОСББ, що є самостійною підставою для відмови у позові .

Доводи позивача про те, що спірне рішення порушує його права та законні інтереси, оскільки внаслідок створення ОСББ відбувається розірвання договору про надання послуг з управління будинком судом спростовується прямою нормою ч. 5 статті 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , відповідно до якої - якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Чинне законодавство України допускає можливість прийняття співвласниками багатоквартирного будинку рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя навіть після укладання договору (протягом дії договору) про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу.

Посилання позивача на правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 18.04.2018 року у справі № 904/2796/17 щодо можливості оскарження рішень установчих зборів ОСББ особою, яка не є власником приміщень, судовою колегією відхиляється, оскільки таку постанову прийнято Великою Палатою Верховного Суду з огляду на іншу фактично-доказову базу у відповідній справі, тобто хоча й за подібного правового регулювання, але за інших встановлених обставин, і за інших поданих сторонами й оцінених судами доказів, у залежності від яких (обставин і доказів) прийнято відповідне судове рішення.

Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 року № 4 Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають із корпоративних відносин : господарським судам під час вирішення спорів, що виникають з корпоративних відносин, слід враховувати приписи статті 1 ГПК України та з`ясовувати наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного права або законного інтересу у правовідносинах, на захист яких подано позов, а також питання про наявність чи відсутність факту їх порушення, невизнання або оспорювання.

Наведені обставини справи свідчать про відсутність порушення відповідачем-1 вимог ст.ст. 6 , 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" , ст.10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" , а отже, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення установчих зборів співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Добровольського 6 є такою, що не підлягає задоволенню, про що обґрунтовано зазначено місцевим господарським судом.

Щодо підстави позовної вимоги в частині наявності обов`язку передачі або у разі відсутності, за власні кошти виготовлення та передачі технічної документації на будинок №6 по вул. Добровольського у м Черкаси відповідачу-1, судовою колегією встановлено, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, товариство з обмеженою відповідальністю Управлінська компанія Нова якість Дільниця 4 є правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструкція .

Відповідно до ст. 109 ЦК України , виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов`язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.

Після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс.

Юридична особа, що утворилася внаслідок виділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями юридичної особи, з якої був здійснений виділ, які згідно з розподільчим балансом не перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. Юридична особа, з якої був здійснений виділ, несе субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями, які згідно з розподільчим балансом перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. Якщо юридичних осіб, що утворилися внаслідок виділу, дві або більше, субсидіарну відповідальність вони несуть спільно з юридичною особою, з якої був здійснений виділ, солідарно.

Якщо після виділу неможливо точно встановити обов`язки особи за окремим зобов`язанням, що існувало у юридичної особи до виділу, юридична особа, з якої здійснено виділ, та юридичні особи, що були створені внаслідок виділу, несуть солідарну відповідальність перед кредитором за таким зобов`язанням.

Частиною 4 ст. 89 ЦК України передбачено, що до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Таким чином, позивач несе субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями юридичної особи, з якої був здійснений виділ, тому отримавши право управління в багатоквартирному будинку №6 по вул. Добровольського в м. Черкаси, мав отримати і документацію на вказаний будинок від товариства з обмеженою відповідальністю Сантехбудконструкція , за умови розірвання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком №63 від 20.05.2019, у зв`язку з прийняттям рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, зобов`язаний передати примірник вказаної документації.

Оскільки вимога про скасування державної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Добровольського 6 є похідною вимогою, місцевим господарським судом обґрунтовано відмовлено в цій частині задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, Північний апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020 не підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 273-279, 281-284, 287 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 4" залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020 у справі №925/687/20 залишити без змін.

3. Матеріали справи №925/687/20 повернути до Господарського суду Черкаської області .

4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.

В разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови суду апеляційної інстанції зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 12.04.2021

Головуючий суддя С.А. Пашкіна

Судді В.В.Андрієнко

С.І. Буравльов

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення05.04.2021
Оприлюднено13.04.2021
Номер документу96170411
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/687/20

Постанова від 17.08.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 28.07.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 18.06.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Постанова від 05.04.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пашкіна С.А.

Ухвала від 09.03.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пашкіна С.А.

Судовий наказ від 12.02.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 08.02.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пашкіна С.А.

Рішення від 29.10.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Рішення від 29.10.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Рішення від 06.10.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні