Ухвала
від 13.04.2021 по справі 347/874/16
КОСІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 347/874/16

Провадження № 6/347/32/21

У Х В А Л А

Іменем України

13.04.2021 року Косівський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Драч Д.С.,

за участі секретаря Терлюжак Н.П.,

представника РВ ДВС Ганущак Р.І.,

представника РВ ДВС Сіреджука П.П.,

стягувача ОСОБА_1 ,

представника боржника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Косів заяву начальника Косівського РВ ДВС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про встановлення способу і порядку виконання рішення суду,

ВСТАНОВИВ:

Начальник Косівського РВ ДВС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) звернувся до суду із вказаною заявою, яку мотивував тим, що виконавчим листом Косівського районного суду від 26.03.2018 року по справі № 347/874/16 про зобов`язання ОСОБА_3 звільнити 0,0122 га проходу-стежки загального користування по прибережній зоні, яка знаходиться по АДРЕСА_1 . Рішення суду набрало законної сили 31.01.2018 року.

20.01.2021 державним виконавцем винесено та направлено боржнику для виконання постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій встановлено термін виконання рішення суду - 10 робочих днів.

17.02.2021 за участі старости села Великий Рожин ОСОБА_4 , здійснено виїзд за місцем виконання по вул. Яремчука, що в с. Великий Рожин Косівського району. ОСОБА_4 , вказано на земельну ділянку, як на спірну згідно виконавчого листа Косівського районного суду від 26.03.2018 року по справі № 347/874/16, однак державним виконавцем не виявлено візуальних межових знаків, згідно яких можна було ідентифікувати спірну земельну ділянку. В резолютивній частині виконавчого листа не зазначено кадастровий номер спірної земельної ділянки, тому встановити місце розташування самої захопленої земельної ділянки та її частини, яку зобов`язано звільнити, не вбачається можливим, про що складено відповідний акт державного виконавця.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Цивільного процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають до виконання на всій території України.

На даний момент Косівський РВ ДВС не має можливості виконати зазначене рішення суду, оскільки спірна земельна ділянка фактично не має межових знаків на місцевості, що унеможливлює її ідентифікацію та відповідно - фактичне місце розташування захопленої частини земельної ділянки, яка підлягає звільненню боржником.

Чинним законодавством не передбачено чіткого та вичерпного переліку підстав зміни способу та порядку виконання судового рішення. Однак, до обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання судового рішення процесуальне законодавство відносить наступні: хвороба боржника або членів його сім`ї, відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо, тощо, але ці обставини не є вичерпними.

Обставини, на які посилається заявник є суттєвими, та такими, що позбавляють виконавця можливості виконати рішення, що набрало законної сили, в передбачений спосіб.

В судовому засіданні представник Косівського РВ ДВС Сіреджук П.П. заяву підтримав та просив суд встановити спосіб і порядок виконання рішення Косівського районного суду від 24.10.2017 року по справі № 347/874/16 шляхом зазначення кадастрового номера земельної ділянки, належної боржнику - ОСОБА_3 , розмір (протяжність) захопленої земельної ділянки по відношенню до межі земельної ділянки, належної боржнику, де знаходиться стежка-прохід загального користування на прибережній зоні по АДРЕСА_1 ; вказати місце розташування 0,0122 га проходу, які підлягають звільненню боржником згідно даного рішення суду.

Вислухавши учасників справи, представника РВ ДВС, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність та допустимість кожного доказу, суд приходить до висновку про можливість задоволення заяви про встановлення способу і порядку виконання рішення суду.

Судом встановлено, що рішенням Косівського районного суду Івано-Франківської області від 24.10.2017 року у справі №347/874/16, зокрема, зобов`язано ОСОБА_3 звільнити 0,0122 га проходу-стежки загального користування по прибережній зоні, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , яке набрало законної сили 31.01.2018 року. На підставі даного рішення 26.03.2018 року було видано виконавчий лист, строк пред`явлення до виконання якого - до 31.01.2021 року.

Постановою Косівського РВ ДВС 20.01.2021 року відкрито виконавче провадження на виконання зазначеного виконавчого листа, яку надіслано сторонам виконавчого провадження.

Під час здійснення виконавчих дій 17.02.2021 року державним виконавцем було складено акт у присутності старости села Великий Рожин ОСОБА_4 , який вказав на спірну земельну ділянку, але на місцевості не виявлено візуальних межових знаків, у зв`язку із чим неможливо встановити місце розташування захопленої площі земельної ділянки.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 435 ЦПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Згідно ч. 3 ст. 33 Закону України Про виконавче провадження за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень , мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого ст. 16 Цивільного кодексу України. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений (постанова Верховного Суду України від 25 листопада 2015 року № 6-1829цс15).

Пунктом 9 Узагальнення Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов`язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах (Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, постанова від 25 вересня 2015 року № 8) передбачено, що законодавець, надаючи можливість зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення, безпосереднього визначення згаданих правових категорій не наводить, у зв`язку з чим вони залишаються поняттями оціночними.

Зміна способу та порядку виконання рішення це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов`язки суб`єктів виконавчого провадження під час їх вчинення. Тобто судом вживаються нові заходи для реалізації рішення суду в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, що встановлені раніше.

Спосіб виконання рішення визначається на підставі встановлених у ст. 16 ЦК способів захисту цивільних прав. Зокрема, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Зміна способу і порядку виконання рішення полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим.

При вирішенні питання про зміну способу виконання суд повинен з`ясувати обставини, що свідчать про абсолютну неможливість виконання рішення.

Під час розгляду заяв про встановлення або зміну способу й порядку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім`ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).

ЦПК України не пов`язує суд зі згодою сторони на вжиття передбачених законом заходів. Саме заявники зобов`язані довести зазначений локальний предмет доказування.

Виконання рішення суду є невід`ємною частиною права на справедливий суд. Правосуддя визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення у правах. Судове рішення за своєю суттю охороняє права, свободи та законні інтереси громадян і є завершальною стадією судового провадження, без належного виконання судових рішень правосуддя втрачає сенс. Право на виконання судового рішення є невід`ємною складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Тобто рішення суду має виконуватися лише у такий спосіб захисту цивільних прав, який застосовано судом відповідно до с. 16 ЦК України.

Відповідно до ч. 8 ст. 268 ЦПК України після проголошення рішення суд, який його ухвалив, не може сам скасувати або змінити це рішення, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Зважаючи на те, що предметом спору між сторонами у даній справі є земельна ділянка площею 0,0122 га проходу-стежки загального користування по прибережній зоні, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , що була захоплена власником суміжної земельної ділянки ОСОБА_3 (боржником) - рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 24.10.2017 року у справі №347/874/16, яким зобов`язано ОСОБА_3 звільнити 0,0122 га проходу-стежки загального користування по прибережній зоні, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , підлягає виконанню саме у спосіб, передбачений у самому рішенні (шляхом звільнення спірної земельної ділянки) та у межах площі 0,0122 га, вказаної у рішенні суду, по межі спірної земельної ділянки (проходу-стежки загального користування по прибережній зоні) та земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2500 га, кадастровий номер: 2623682001010010128, належної ОСОБА_3 , де експертом під час проведення судової земельно-технічної експертизи №049/ЗТ-16 від 16.06.2017 року у даній справі було виявлено 2,30 м х 53,10 м = 0,0122 га надлишкової площі за рахунок прибережної смуги та перешкоджання користування проходом стежкою загального користування по прибережній зоні (а.с.97 ц.с. №347/874/16).

Керуючись ст.ст. 12, 13, 260, 261, 268, 353, 435 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву задовольнити.

Рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 24.10.2017 року у справі №347/874/16, яким зобов`язано ОСОБА_3 звільнити 0,0122 га проходу-стежки загального користування по прибережній зоні, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , виконувати шляхом звільнення спірної земельної ділянки (проходу-стежки загального користування прибережної смуги) у межах площі 0,0122 га, розміром 2,30 м х 53,10 м, яка розташована по АДРЕСА_1 по межі із земельною ділянкою для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2500 га, кадастровий номер: 2623682001010010128, належною ОСОБА_3 , шляхом демонтажу споруд, наявних на прибережній смузі, які перешкоджають користуванню проходом-стежкою загального користування по прибережній зоні.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку учасниками справи до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 15-ти днів з дня її проголошення у порядку, передбаченому ст.ст. 351-355, п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України.

Суддя Д.С. Драч

СудКосівський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення13.04.2021
Оприлюднено14.04.2021
Номер документу96218028
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —347/874/16

Ухвала від 25.01.2022

Цивільне

Косівський районний суд Івано-Франківської області

ГОРДІЙ В. І.

Ухвала від 05.08.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Яремко Василь Васильович

Ухвала від 03.08.2021

Цивільне

Косівський районний суд Івано-Франківської області

Гордій В. І.

Постанова від 15.06.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Фединяк В. Д.

Постанова від 15.06.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Фединяк В. Д.

Ухвала від 28.05.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Фединяк В. Д.

Ухвала від 18.05.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Фединяк В. Д.

Ухвала від 06.05.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Фединяк В. Д.

Ухвала від 13.04.2021

Цивільне

Косівський районний суд Івано-Франківської області

Драч Д. С.

Ухвала від 20.04.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лесько Алла Олексіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні