Справа №403/138/20 провадження № 2/403/12/21
У Х В А Л А
15 квітня 2021 року смт.Устинівка
Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Атаманової С.Ю.,
при секретарі судового засідання Дорошенко В.В.,
з участю:
представника позивача - адвоката Гончаренка В.О.,
представника відповідача - адвоката Сьори О.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт.Устинівка в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Криничненська сільська рада Устинівського району Кіровоградської області, приватний нотаріус Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень Олександр Якович, про визнання заповіту недійсним,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 , треті особи: Криничненська сільська рада Устинівського району Кіровоградської області, приватний нотаріус Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень О.Я., про визнання недійсним заповіту, складеного від імені батька позивача - ОСОБА_3 , який був посвідчений 18.08.2017 року секретарем Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області та зареєстрований в реєстрі за №95.
Ухвалою Устинівського районного суду Кіровоградської області від 03.12.2020 року задоволено клопотання позивача та призначено по справі посмертну судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (далі - Кропивницьке відділення КНДІСЕ), у зв`язку з чим провадження у справі було зупинено на час проведення даної експертизи.
19.01.2021 року до суду надійшло клопотання експерта Кропивницького відділення КНДІСЕ Петрова С.В. про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення судової почеркознавчої експертизи, а саме: вільних зразків підписів та почерку ОСОБА_3 ..
Ухвалою суду від 27.01.2021 року для вирішення клопотання експерта провадження у справі було поновлено.
Ухвалою від 12.02.2021 року за результатами розгляду клопотання представника позивача судом на підставі ст.ст.84, 107 ЦПК України витребувані оригінали документів (письмові докази), необхідні для вирішення заявленого експертом клопотання.
25.02.2021 року Приватним сільськогосподарським підприємством Україна надані витребувані судом оригінали: 1) договору оренди землі від 14.01.2005 року, укладеного між ОСОБА_3 та ПСП Україна щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3525886700:02:000:0692 площею 8,6511 га, яка розташована на території Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, з доданими до нього оригіналами плану зовнішніх меж земельної ділянки, додатку щодо визначення форми орендної плати, акту про передачу та прийом земельної ділянки, планом-схемою земельної ділянки; 2) додаткової угоди від 11.02.2015 року до договору оренди земельної ділянки від 14.01.2005 року, укладеної між ОСОБА_3 та ПСП Україна з доданими до неї копіями: опису меж земельної ділянки, акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання, схеми прив`язки межових знаків, паспорта та картки фізичної особи-платника податків ОСОБА_3 , державного акту на право приватної власності на землю та оригіналом акту про передачу та прийом земельної ділянки.
12.03.2021 року філією Кіровоградська дирекція АТ Укрпошта надані витребувані судом оригінали документів про отримання гр-ном ОСОБА_3 пенсії за 2018 рік, а саме: відомості на виплату пенсій, соціальних допомог з березня по грудень 2018 року.
02.04.2021 року до суду від завідувача Кропивницького відділення КНДІСЕ разом з матеріалами цивільної справи №403/138/20 та наданими для дослідження примірниками заповіту, надійшло повідомлення про залишення ухвали суду від 03.12.2020 року про призначення посмертної судової почеркознавчої експертизи без виконання з огляду на відсутність оплати вартості експертизи та не задоволення клопотання експерта.
В підготовчому засіданні представник позивача - адвокат Гончаренко В.О. в зв`язку із зазначеними вище обставинами, прохав суд призначити по справі посмертну судову почеркознавчу експертизу та направити експерту матеріали, отримані судом в порядку витребування доказів, які є необхідними для проведення почеркознавчого дослідження. Доповнив перелік питань, що потребують висновку експерта (виконання рукописного тексту та підпису в заповітах, посвідчених 18.08.2017 року секретарем Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області особисто ОСОБА_3 чи іншою особою) питанням про те, ким саме: жінкою чи чоловіком були виконані рукописний текст та підпис у вказаних заповітах. Проведення експертизи прохав доручити Кропивницькому відділенню КНДІСЕ, зазначивши про здійснення позивачем оплати її вартості.
В підготовчому засіданні представник відповідача - адвокат Сьора О.М. заперечила проти призначення по справі посмертної судової почеркознавчої експертизи з огляду на те, що при посвідченні заповітів, секретарем сільської ради згідно встановленого законом порядку була встановлена особа заповідача ОСОБА_3 та перевірена справжність його підпису, а тому проведення такої експертизи є недоцільним. Одночасно, у випадку призначення судом експертизи, не заперечувала проти запропонованого представником позивача переліку питань, поставлених на вирішення експертизи, та експертної установи, в якій вона має бути проведена.
Заслухавши пояснення представників сторін, суд при вирішенні клопотання представника позивача про призначення по справі посмертної судової почеркознавчої експертизи приходить до наступного висновку.
Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства (ст.1 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.78 ЦПК України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом (допустимість доказів).
Однією з гарантій, якою забезпечуються незалежність судового експерта та правильності його висновку, є визначений законом порядок призначення судового експерта (ст.4 Закону України Про судову експертизу ).
За змістом ст.7-1 Закону України Про судову експертизу підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення.
Відповідно до ч.1 ст.104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до п.1.8 розділу І Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року №53/5 (з наступними змінами, далі - Інструкції), підставою для проведення експертизи відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом), у якому обов`язково зазначаються її реквізити, номер справи, перелік питань, що підлягають вирішенню, а також об`єкти, що підлягають дослідженню.
Згідно п.п.3.1, 3.2 розділу ІІІ Інструкції експертиза проводиться після подання органом (особою), який (яка) її призначив(ла), матеріалів, оформлених згідно з вимогами процесуального законодавства та цієї Інструкції. До експертної установи (експерту) надаються, зокрема, документ про призначення експертизи (залучення експерта) та об`єкти, зразки для порівняльного дослідження.
У випадку невиконання клопотань експерта щодо надання додаткових матеріалів, несплати вартості експертизи протягом 45 календарних днів з дня направлення клопотання в порядку, передбаченому чинним законодавством, матеріали справи повертаються органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу, із зазначенням мотивованих причин неможливості її проведення (п.1.13 розділу І Інструкції).
Ухвала суду від 03.12.2020 року про призначення посмертної судової почеркознавчої експертизи не була виконана експертною установою, про що свідчить повідомлення завідувача Кропивницького відділення КНДІСЕ про залишення її без виконання, тобто вказана ухвала, як процесуальний документ, вичерпала свою юридичну чинність.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги: законодавчо визначений порядок призначення та проведення судових експертиз, яким не передбачено повноважень суду щодо повторного направлення експертній установі ухвали про призначення експертизи, яка раніше не була виконана судовими експертами, та разом з матеріалами цивільної справи повернута до суду; витребування та отримання судом відповідних матеріалів, необхідних для проведення експертного дослідження, а також необхідність дотримання критерію допустимості висновку експерта як засобу доказування, суд приходить до висновку про наявність підстав для вирішення заявленого представником позивача в підготовчому засіданні 15.04.2021 року клопотання про призначення по справі посмертної судової почеркознавчої експертизи.
За змістом ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ст.1 Закону України Про судову експертизу судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового слідства чи суду.
За змістом п.1.1 глави 1 розділу І Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертних та експертних досліджень , затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року №53/5 (з наступними змінами, далі - Науково-методичні рекомендації) основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання, зокрема, визначення статі виконавця.
Таким чином, питання, поставлені преставником позивача на вирішення експертизи безпосередньо стосуються завдань, які вирішуються саме почеркознавчою експертизою. На підставі викладеного, приймаючи до уваги, що для відповіді на питання про виконання рукописного тексту та підпису в заповіті, посвідченому 18.08.2017 року секретарем Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, зареєстрованому в реєстрі за №95, особисто ОСОБА_3 чи іншою особою, яке має суттєве значення для правильного вирішення даної цивільної справи, необхідні спеціальні знання, суд вважає за необхідне задоволити клопотання представника позивача та призначити по справі посмертну судову почеркознавчу експертизу.
При цьому наведені представником відповідача заперечення щодо призначення по справі посмертної судової почеркознавчої експертизи не приймаються судом до уваги з урахуванням вимог допустимості та достатності доказів (ч.2 ст.78, ч.1 ст.80 ЦПК України); належності до предмета доказування у даній справі обставин (ідентифікація заповідача ОСОБА_3 як виконавця підпису та рукописного тексту в оспорюваному заповіті), з`ясування яких потребує спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити дані обставини неможливо та неможливості застосування учасником справи концепції негативного доказу , згідно якої сторони не можуть будувати власну позицію на тому, що їх позиція є доведеною, доки інша сторона її не спростує, оскільки відповідач може спростувати існування наведеної позивачем обставини шляхом подання власних доказів, які є більш переконливими.
Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Позивачем та її представником на вирішення посмертної судової почеркознавчої експертизи запропоноване питання про те, дослівно: чи ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , чи іншою особою виконано рукописний текст Заповит мною прочытано в голос та власно ручно пипысано та ОСОБА_3 і біля нього підпис у заповіті від імені ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідчений 18.08.2017 року секретарем Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Сахарчук Н.І., зареєстрованого в реєстрі №95?
Відповідно до п.3.3 розділу ІІІ Інструкції орієнтовний перелік питань, що можуть бути поставлені при проведенні відповідного виду експертизи, наведено в Науково-методичних рекомендаціях.
За змістом п.1.2 глави 1 розділу І Науково-методичних рекомендацій орієнтовний перелік вирішуваних почеркознавчою експертизою питань включає питання про виконання рукописного тексту (рукописного запису) у документі певною особою та виконання підпису від імені особи у документі (назва документа та його реквізити, графа, рядок) тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою, а також про виконання рукописного тексту особою якої саме статі.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне в порядку ч.ч.4, 5 ст.103 ЦПК України поставити на вирішення експерту питання, викладене позивачем у відповідному клопотанні про призначення експертизи, змінивши наведене нею тлумачення рукописного тексту заповіту від 18.08.2017 року в частині визначення слів прочытано та пипысано , оскільки суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість під час судового розгляду, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених ЦПК України, однак не здійснює констатацію, як встановлених фактів, обставин, які допускають неоднозначне розуміння та сприйняття дійсного змісту документу.
При цьому судом також враховуються відмінності в написанні штрихів рукописного тексту в кожному з двох оригінальних примірників оскаржуваного заповіту.
Запропоноване представником позивача питання щодо виконання рукописного тексту та підпису у заповітах жінкою чи чоловіком, суд, з урахуванням приписів п.1.2 глави 1 розділу І Науково-методичних рекомендацій, вважає за доцільне змінити на питання про те, особою якої статі виконано рукописний тест та підпис у наданих на дослідження заповітах.
Відповідно до ч.1 ст.107 ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом.
За змістом п.1.1 глави 1 розділу І Науково-методичних рекомендацій для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
На виконання ухвали суду від 14.07.2020 року про витребування письмових доказів приватним нотаріусом Устинівського районного нотаріального округу Трутень О.Я. надані оригінал заповіту, складеного від імені ОСОБА_3 18.08.2017 року та копія спадкової справи №184-2019 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 ; Криничненською сільською радою Устинівського району Кіровоградської області наданий оригінал заповіту, складений від імені ОСОБА_3 18.08.2017 року.
Вказані два оригінальні примірники заповіту підлягають наданню експерту в якості основних об`єктів дослідження.
Надані на виконання вимог ухвали суду від 12.02.2021 року:
- ПСП Україна оригінали: 1) договору оренди землі від 14.01.2005 року, укладеного між ОСОБА_3 та ПСП Україна щодо земельної ділянки площею 8,65 га, яка розташована на території Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, з доданими до нього оригіналами плану зовнішніх меж земельної ділянки, додатку щодо визначення форми орендної плати, акту про передачу та прийом земельної ділянки; 2) додаткової угоди від 11.02.2015 року до договору оренди земельної ділянки від 14.01.2005 року, укладеної між ОСОБА_3 та ПСП Україна з доданим до неї оригіналом акту про передачу та прийом земельної ділянки;
- філією Кіровоградська дирекція АТ Укрпошта оригінали відомостей на виплату пенсій, соціальних допомог з березня по грудень 2018 року, які містять підписи про отримання ОСОБА_3 пенсії за вказаний період часу,
підлягають наданню експерту в якості вільних зразків почерку та підпису ОСОБА_3 ..
При цьому наведені представником відповідача під час підготовчого провадження у справі твердження про неможливість використання експертом в якості вільних зразків підписів, що містяться у відомостях про отримання ОСОБА_3 пенсії з огляду на те, що за його життя мали місце неодноразові випадки отримання пенсії не ним особисто, а іншими людьми, не можуть бути підставою для ненадання відповідних матеріалів для проведення по справі почеркознавчої експертизи, оскільки згідно п.1.13 глави 1 розділу І Науково-методичних рекомендацій достатність та якість наданих для проведення експертизи зразків почерку та підпису особи визначаються експертом у кожній конкретній експертній ситуації.
Вирішуючи питання про визначення експертної установи для проведення експертизи суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.3 ст.103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
За змістом п.п.1.2.1 п.1.2 розділу І Інструкції одним з підвидів криміналістичної експертизи є почеркознавча експертиза.
За змістом ст.7 Закону України Про судову експертизу виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних експертиз. До державних спеціалізованих установ належать, крім інших, науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України. Відповідно до Переліку регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України Кіровоградська область обслуговується Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз.
Згідно листа завідувача Кропивницького відділення Київського НДІСЕ від 14.08.2017 року №27/10-16/25 наказом Міністерства юстиції України від 30.06.2017 року №2065/5 створено Кропивницьке відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, в якому, крім іншого, проводиться почеркознавча експертиза (дослідження почерку і підписів).
З огляду на викладене, з урахуванням віднесення Кіровоградської області до зони обслуговування Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, територіальним підрозділом якого є Кропивницьке відділення, суд, за відсутності заперечень представника відповідача, приходить до висновку про визначення експертною установою, якій необхідно доручити проведення посмертної судової почеркознавчої експертизи у даній справі, Кропивницьке відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Відповідно до п.5 ч.1 ст.252, п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи. Провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи. З урахуванням того, що строк проведення посмертної судової почеркознавчої експертизи може бути різним в залежності від складності дослідження та експертного навантаження фахівця експертної установи, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи. Керуючись ст.ст.72, 95, 103, 104, 107, 197, 252, 253, 258, 260,353 ЦПК України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання представника позивача про призначення посмертної судової почеркознавчої експертизи задоволити.
Призначити по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Криничненська сільська рада Устинівського району Кіровоградської області, приватний нотаріус Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень Олександр Якович, про визнання заповіту недійсним посмертну судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (місцезнаходження: м.Кропивницький, вул.Волкова, буд.№13Г, поштовий індекс 25003).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1) чи виконаний рукописний літерний текст, який стосується прочитання заповідачем в голос заповіту та власноручного його підписання, розміщений в двох пролінованих рядках перед реквізитом ПІДПИС в двох оригінальних примірниках заповіту, посвідченого 18 серпня 2017 року секретарем виконавчого комітету Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Сахарчук Н.І. та зареєстрованого в реєстрі №95, особисто ОСОБА_3 чи іншою особою?
2) чи виконаний рукописний літерний запис ( ОСОБА_3 ), розміщений в рядку після реквізиту ПІДПИС , в двох оригінальних примірниках заповіту, посвідченого 18 серпня 2017 року секретарем виконавчого комітету Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Сахарчук Н.І. та зареєстрованого в реєстрі №95, особисто ОСОБА_3 чи іншою особою?
3) чи виконаний підпис у рядку після реквізиту ПІДПИС перед рукописним зазначенням прізвища ( ОСОБА_3 ) в двох оригінальних примірниках заповіту, посвідченого 18 серпня 2017 року секретарем виконавчого комітету Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Сахарчук Н.І. та зареєстрованого в реєстрі №95, особисто ОСОБА_3 чи іншою особою?
4) особою якої статі виконаний рукописний літерний текст, який стосується прочитання заповідачем в голос заповіту та власноручного його підписання, розміщений в двох пролінованих рядках перед реквізитом ПІДПИС в двох оригінальних примірниках заповіту, посвідченого 18 серпня 2017 року секретарем виконавчого комітету Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Сахарчук Н.І. та зареєстрованого в реєстрі №95?
5) особою якої статі виконаний літерний запис ( ОСОБА_3 ), розміщений в рядку після реквізиту ПІДПИС , в двох оригінальних примірниках заповіту, посвідченого 18 серпня 2017 року секретарем виконавчого комітету Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Сахарчук Н.І. та зареєстрованого в реєстрі №95?
6) особою якої статі виконаний підпис у рядку після реквізиту ПІДПИС перед рукописним зазначенням прізвища ( ОСОБА_3 ) в двох оригінальних примірниках заповіту, посвідченого 18 серпня 2017 року секретарем виконавчого комітету Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Сахарчук Н.І. та зареєстрованого в реєстрі №95?
Для проведення експертизи направити експертам матеріали цивільної справи №403/138/20 (провадження №2/403/12/21) в 3-х томах та надати в розпорядження експертів в якості основних об`єктів дослідження два оригінальні примірника заповіту, посвідченого 18 серпня 2017 року секретарем виконавчого комітету Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, зареєстрованого в реєстрі за №95.
Надати в розпорядження експертів в якості вільних зразків підпису ОСОБА_3 оригінали наступних документів:
- відомості №24/3523 на виплату пенсій, соціальних допомог за березень 2018 року (форма В1-М, 11.03.2018) на 1 арк.;
- відомості №24/3523 на виплату пенсій, соціальних допомог за квітень 2018 року (форма В1-М, 11.04.2018) на 1 арк.;
- відомості №24/3523 на виплату пенсій, соціальних допомог за травень 2018 року (форма В1-М, 11.05.2018) на 1 арк.;
- відомості №24/3523 на виплату пенсій, соціальних допомог за червень 2018 року (форма В1-М, 11.06.2018) на 1 арк.;
- відомості №24/3523 на виплату пенсій, соціальних допомог за липень 2018 року (форма В1-М, 11.07.2018) на 1 арк.;
- відомості №24/3523 на виплату пенсій, соціальних допомог за серпень 2018 року (форма В1-М, 11.08.2018) на 1 арк.,
в яких у графі Підпис одержувача рядка за номером особового рахунку 109189 містяться підписи ОСОБА_3 ;
- відомості №24/11255 на виплату пенсій, соціальних допомог за вересень 2018 року (форма В1-М, 11.09.2018) на 1 арк.;
- відомості №24/11255 на виплату пенсій, соціальних допомог за жовтень 2018 року (форма В1-М, 11.10.2018) на 1 арк.,
в яких у графі Підпис одержувача рядка за номером особового рахунку НОМЕР_1 містяться підписи ОСОБА_3 ;
- відомості №24/11255 на виплату пенсій, соціальних допомог за листопад 2018 року (форма В1-М, 11.11.2018) на 1 арк.;
- відомості №24/11255 на виплату пенсій, соціальних допомог за грудень 2018 року (форма В1-М, 11.12.2018) на 1 арк.,
в яких у графі Підпис одержувача рядка за номером особового рахунку НОМЕР_2 містяться підписи ОСОБА_3 ; - договору оренди землі від 14 січня 2005 року, в якому міститься підпис ОСОБА_3 в розділі Підписи сторін , в графі Орендодавець на 2-х арк.;
- доданого до договору оренди землі від 14 січня 2005 року плану зовнішніх меж земельної ділянки, в якому міститься підпис ОСОБА_3 в графі Власник землі , в рядку підпис на 1 арк.;
- додатку до договору оренди землі від 14 січня 2005 року щодо визначення форми орендної плати та щорічного розміру платежів на 2005 рік, в якому міститься підпис ОСОБА_3 в графі Орендодавець , в рядку підпис ;
- доданого до договору оренди землі від 14 січня 2005 року акту про передачу та прийом земельної ділянки за № НОМЕР_3 площею 8.65 га, в якому міститься підпис ОСОБА_3 в рядку Земельну ділянку передав: перед прізвищем та ініціалами ОСОБА_3 на 1 арк.;
- додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 14 січня 2005 року, укладеної 11 лютого 2015 року між орендодавцем ОСОБА_3 та ПСП Україна , в якій міститься підпис ОСОБА_3 в розділі Реквізити сторін , в графі Орендодавець , в рядку перед зазначення прізвища та ініціалів ОСОБА_3 на 3-х арк.;
- доданого до додаткової угоди від 11 лютого 2015 року акту про передачу та прийом земельної ділянки за № НОМЕР_3 площею 8,6511 га, в якому міститься підпис ОСОБА_3 в рядку Земельну ділянку передав: перед прізвищем та ініціалами ОСОБА_3 на 1 арк..
У зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 гр-на ОСОБА_3 суд не має можливості надати експериментальні зразки почерку (підпису) останнього.
У разі недостатності наданих судом матеріалів для проведення посмертної судової почеркознавчої експертизи, судовий експерт має право відповідно до п.2 ч.6 ст.72 ЦПК України, п.1 ч.1 ст.13 Закону України Про судову експертизу заявити клопотання про надання додаткових матеріалів і зразків.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Проведення оплати вартості експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , моб.тел.: НОМЕР_4 .
Копію ухвали для виконання направити до Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Провадження у справі на час проведення судової почеркознавчої експертизи зупинити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду або через Устинівський районний суд Кіровоградської області шляхом подання протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя С.Ю.Атаманова
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2021 |
Оприлюднено | 16.04.2021 |
Номер документу | 96306908 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Атаманова С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні