Справа № 177/1608/20
Провадження № 2/177/237/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
13 квітня 2021 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Строгової Г. Г.
за участі:
секретаря судового засідання Короновської Д. І.,
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Дем`яненко Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства КРИСТАЛ про розірвання договору оренди земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з зазначеною позовною заявою та в обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що їй на праві власності належить земельна ділянка площею 1,5044 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221887700:05:001:0480.
Вказана земельна ділянка передана нею в оренду відповідачу - СФГ
КРИСТАЛ , про що між ними укладено договір оренди земельної ділянки від 20 липня 2017 року строком на 15 років. Вказаний договір зареєстрований державним реєстратором Копійка І.А. Криворізької районної державної адміністрації.
Згідно п. 10 вказаного договору за користування вказаною в договорі
земельною ділянкою, орендар сплачує орендодавцю щороку оренду плату (в
розрахунку на одну земельну ділянку) в розмірі 4% від нормативно -
грошової оцінки земельної ділянки, що в сумі становить 1813, 60 грн.
Відповідно до п. 13 Договору Орендна плата сплачується по договору щорічно, не пізніше як у термін від 01 серпня по 31 грудня кожного року.
Відповідач свої обов`язки за договором не виконує належним чином, а саме, порушив умови договору в частині проведення розрахунків. Позивач не отримує орендну плату, яка за договором має бути проведена шляхом готівкових розрахунків у строк не пізніше 31 грудня. За 2019 рік розрахунки по договору оренди відповідач не провів, а позивач не отримала орендну плату за договором.
Відповідач користується земельною ділянкою, отримує прибуток, в той час коли обов`язок по сплаті оренди не виконує, таким чином, відповідачем порушено умови договору, в частині своєчасного розрахунку по орендній платі.
У зв`язку з чим просить суд розірвати договір від 20 липня 2017 року між нею та СФГ КРИСТАЛ оренди земельної ділянки площею 1,5044 га, яка знаходиться на території Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221887700:05:001:0480, який зареєстрований державним реєстратором Копійка І.А., номер запису про інше речове право 24098793, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 38902775; зобов`язати СФГ КРИСТАЛ повернути їй вказану земельну ділянку, в стані придатному для її цільового використання. Стягнути з відповідача на її користь судовий збір.
Представник позивача - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача СФГ КРИСТАЛ - Дем`яненко Т.О. в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до платіжних відомостей на виплату орендної плати за землю в 2017-2018 роки позивач орендну плату отримала. Щодо орендної плати за 2019 рік, позивачу в період 01.12.2019 по 31.12.2019 були направлені 28.12.2019 поштою грошові кошти в розмірі 1459,95 грн., які вона навмисно не отримала та які 26.02.2020 року повернуті на рахунок господарства. Вказувала, що позивачем не доведена систематична несплата орендної плати, в задоволені позовних вимог просила відмовити, про що також вказувала у відзиві на позовну заяву (а.с. 23).
Вислухавши думку представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, давши оцінку доказам, наданим сторонами в обґрунтування вимог та на підтвердження заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних законних підстав.
За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Судом встановлено, що позивач є власником земельної ділянки площею 1,5044 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221887700:05:001:0480, про що свідчить копія Держаного акту на право власності на земельну ділянку серії ДП № 065125 (а.с. 8).
20.07.2017 року між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством Кристал , в особі директора Дикого А.А. був укладений договір оренди земельної ділянки. Відповідно до умов договору ОСОБА_1 передала, а СФГ Кристал прийняв в оренду земельну ділянку площею 1,5044 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221887700:05:001:0480. Відповідно до п. 8 договору, договір укладено терміном на 15 років (а.с. 9-10).
Договір про оренду земельної ділянки зареєстрований 22.11.2017 державним реєстратором Копійка І.А., рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер № 38902775, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 108690181 від 22.12.2017 (а.с.11).
В своєму позові ОСОБА_1 зазначає, що відповідач зобов`язання по сплаті орендної плати не виконує, не сплативши їй орендну плату за 2019 рік.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним Кодексом України, Цивільним Кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст. 21 Закону України Про оренду землі розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди, не можуть суперечити чинному на час укладення договору оренди законодавству.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Частиною 1 статті 24 Закону України Про оренду землі визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати. Вказаному праву орендодавця кореспондує обов`язок орендаря сплачувати орендодавцю орендну плату за володіння і користування його земельною ділянкою.
Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним Кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Отже, згідно зі статтями 13, 15, 21 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до частини 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що її земельну ділянку використовує інша особа.
Пунктом 10 Договору (а.с.9), визначено, що за користування вказаною в договорі земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцю щороку орендну плату (в розрахунку на одну земельну ділянку) у розмірі 4% від грошової оцінки земельної ділянки, що в сумі становить 1813,60 грн. на рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахування коефіцієнту індексації грошової оцінки, згідно чинного законодавства України на дату її виплати, враховуючи невиплачену орендну плату. Орендар має право на дострокову виплату орендної плати згідно діючого законодавства України.
Підстави для припинення договору шляхом його розірвання визначені в п. 36 Договору, а саме договір може бути розірваний за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивач як на підставу своїх вимог посилається на те, що їй орендна плата за 2019 рік відповідачем не сплачена, про що в судовому засіданні вказувала її представник.
Однак, як вбачається з розрахунків за оренду землі в 2017 році та 2018 році по СФГ КРИСТАЛ , наданими представником відповідача, позивачу була сплачена орендна плата за вказані роки, що підтверджується її підписами (а.с. 25,26).
Як на підтвердження сплати позивачу орендної плати за землю за 2019 рік представник відповідача в судовому засіданні вказувала, що орендна плата за 2019 рік в розмірі 1459,95 грн. 28.12.2019 року була направлена позивачу поштою, однак оскільки позивач не отримала кошти, вони були 26.02.2020 повернуті на рахунок підприємства, на підтвердження чого надала інформацію щодо прийнятих поштових переказів в період з 01.12.2019 по 31.12.2019 (а.с. 27).
Представник позивача вказувала, що надана інформація щодо прийнятих поштових переказів не є належним доказом, оскільки в ній не зазначено за яку саме земельну ділянку та по якому договору оренди ОСОБА_1 направлено грошовий переказ в сумі 1459,95 грн., суд погоджується що вказана інформаціє є неналежним доказом і не приймає її до уваги.
В той же час, позивачем не доведена систематична несплата орендної плати, що не є підставою для розірвання договору оренди землі та не позбавляє позивача права звернутися з вимогою до відповідача про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати за землю за 2019 рік, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 526, 651 ЦК України, ст.ст. 93, 152 ЗК України, Законом України Про оренду землі , ст.ст. 81, 141, 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства КРИСТАЛ про розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду відповідно до п. 15.5 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.
Повний текст судового рішення складено 16.04.2021.
Суддя Г.Г. Строгова
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2021 |
Оприлюднено | 20.04.2021 |
Номер документу | 96346966 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Строгова Г. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні