УХВАЛА
21 квітня 2021 року
м. Київ
Справа № 920/7/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н. М. - головуючий, Бакуліна С. В., Кролевець О. А.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Приватного підприємства "Мідас Фудз"
на рішення Господарського суду Сумської області
у складі судді Соп`яненко О. Ю.
від 06.07.2020 та
на постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Яковлєв М. Л., Куксов В. В., Шаптала Є. Ю.
від 09.02.2021
за позовом Приватного підприємства "Мідас Фудз"
до Акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"
про повернення майна,
ВСТАНОВИВ:
04 березня 2021 року Приватне підприємство "Мідас Фудз" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Сумської області від 06.07.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2021 у справі № 920/7/20.
Ухвалою від 17.03.2021 у справі № 920/7/20 Верховний Суд відклав розгляд питання про відкриття чи відмову у відкритті касаційного провадження, повернення без розгляду касаційної скарги або залишення касаційної скарги без руху за касаційною скаргою Приватного підприємства "Мідас Фудз" на рішення Господарського суду Сумської області від 06.07.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2021; витребував з Господарського суду Сумської області та Північного апеляційного господарського суду матеріали справи № 920/7/20.
01 квітня 2021 року на адресу Суду надійшли матеріали справи № 920/7/20.
Перевіривши касаційну скаргу Приватного підприємства "Мідас Фудз" , Судом встановлено, що вона підлягає поверненню з огляду на наступне .
Відповідно до частини 3 статті 290 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає такого підтвердження.
Згідно із приписами частини 3 статті 56 Господарського процесуального кодексу Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Частиною 1 статті 58 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Пунктом 1 частини 1 статті 60 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.
Відповідно до частини 4 статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Частиною 1 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" закріплено перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Касаційна скарга Приватного підприємства "Мідас Фудз" підписана адвокатом В. С. Семібратовим, на підтвердження повноважень якого не надано оригіналу або копії документу, що посвідчує повноваження останнього діяти від імені скаржника. Водночас матеріали справи № 920/7/20 містять копію ордеру серії ВІ № 1004095 на надання правничої допомоги Приватному підприємству "Мідас Фудз" адвокатом Володимиром Сергійовичем Семібратовим у судах всіх інстанцій та всіх юрисдикцій. Дата видачі ордеру - 30.12.2019 (том 1, аркуш справи 28).
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Згідно з підпунктом 12.4 пункту 12 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 41 від 12 квітня 2019 року (в редакції станом на дату видачі ордеру), ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням за необхідності виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що в ордері повинно бути зазначено орган, в якому надається правова допомога, зокрема в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога".
При цьому в разі надання адвокатом правової допомоги в суді, ордер має містити назву суду, в якому адвокат надає правову допомогу.
Звернення до суду, в тому числі до Верховного Суду як найвищого суду в системі судоустрою України, що забезпечує сталість та єдність судової практики (статті 17 та 36 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів") з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема адвоката, при реалізації права на справедливий суд (стаття 131-2 Конституції України та стаття 10 Закону № 1402-VIII), передбачає надання суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази подаються в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, у якому надається правова допомога позивачу), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, делегованих йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво, а також не позбавляти довірителя права знати про дії представника.
Оскільки в ордері серії ВІ № 1004095 не зазначено конкретної назви суду, в якому адвокат надає правову допомогу, такий ордер не можна визнати документом, що посвідчує повноваження адвоката В. С. Семібратова на надання правової допомоги Приватному підприємству "Мідас Фудз" у Верховному Суді.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі № 9901/847/18 та від 03.07.2019 у справі № 9901/939/18, постановах Верховного Суду від 21.04.2020 у справі №910/10156/17 та від 17.08.2020 у справі № 911/2636/19.
Згідно з пунктом 1 частини 4 статті 292 Господарського процесуального кодексу України, касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Враховуючи відсутність у матеріалах справи № 920/7/20 інших документів (оригіналів чи копій, тощо), що підтверджують повноваження адвоката В. С. Семібратова діяти від імені Приватного підприємства "Мідас Фудз" у Верховному Суді, Суд дійшов висновку, що касаційна скарга Приватного підприємства "Мідас Фудз" підлягає поверненню на підставі пункту 1 частини 4 статті 292 Господарського процесуального кодексу України, як така що підписана особою, яка не має права її підписувати.
Керуючись статтями 234, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Суд
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу Приватного підприємства "Мідас Фудз" на рішення Господарського суду Сумської області від 06.07.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.02.2021 у справі № 920/7/20 повернути.
2. Копію цієї ухвали, копію касаційної скарги, додані до скарги матеріали на 4 аркушах надіслати скаржникові; копію цією ухвали - іншим учасникам справи.
3. Оригінал касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий Н. М. Губенко
Судді С. В. Бакуліна
О. А. Кролевець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2021 |
Оприлюднено | 22.04.2021 |
Номер документу | 96406519 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Губенко Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні