УХВАЛА
20 квітня 2021 року
м. Київ
Справа № 6/30-40
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кондратова І.Д. - головуючий, судді - Кібенко О.Р., Стратієнко Л.В.,
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс"
на ухвалу Північно-західного апеляційного господарського суду
(головуючий - Дужич С.П., судді - Коломис В.В., Саврій В.А.)
від 26.02.2021
у справі за позовом Фізичної особи-підприємця Лисого Віталія Володимировича
до Відкритого акціонерного товариства "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство"
про стягнення 117 384,00 грн,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.02.2021 відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс" у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Волинської області від 20.02.2008 у справі № 6/30-40.
Суд апеляційної інстанції встановив, що оскаржуючи рішення суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс" у апеляційній скарзі зазначало про те, що предметом даного спору є нерухоме майно - станція МТФ (1004,9 м2), яка розташована по вул. Дружби, 93, м. Любомль, у той час як предметом розгляду справи було стягнення з ВАТ "Любомльське РТП" 117 384,00 грн - збитків (неотриманого доходу), спричинені діями відповідача, який перешкоджав підприємницькій діяльності позивача протягом квітня-листопада 2006 року та наніс останньому збитки, а господарські відносини щодо приміщення станції МТФ не були предметом даного спору.
Апеляційний суд зазначив, що збитки позивачу були завдані незаконним припиненням відповідачем подачі електроенергії з 31.03.2006 до приміщення станції МТФ, яка була відчужена відповідачем позивачу за договором купівлі-продажу нерухомого майна від 01.01.2005. Правомірність укладення цього договору не була предметом спору.
Отже, Північно-західний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що задовольняючи позовні вимоги у справі №6/30-40, суд першої інстанції не вирішував у судовому рішенні питання про права, інтереси та (або) обов`язки Товариства з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс", оскільки посилання апелянта про належність йому приміщення станції МТФ на праві власності не вказують на те, що стягнення коштів з іншої юридичної особи на користь позивача якимось чином впливає на права інтереси та (або) обов`язки даного товариства.
22.03.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс" звернулося з касаційною скаргою на ухвалу Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.02.2021. Просить скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу в апеляційний суд для продовження розгляду в іншому складі суду. Також просить зупинити дію рішення Господарського суду Волинської області від 20.02.2008 у справі № 6/30-40, поновити строк на касаційне оскарження та відстрочити сплату судового збору.
Скаржник стверджує, що суд апеляційної інстанції, відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, застосував частину 2 статті 261 Господарського процесуального кодексу України в частині: "незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення", однак, на думку скаржника, суд апеляційної інстанції повинен був застосувати цю статтю у частині: "крім випадків подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, інтереси та (або) обов`язки". Також скаржник зазначає, що суд апеляційної інстанції не звернув увагу на перерваний перебіг позовної давності у справі № 903/745/20, що свідчить про упередженість колегії суддів та цитує частину 3 статті 264 Цивільного кодексу України. Крім того, скаржника позбавлено права заявити відвід складу суду у зв`язку з швидким винесенням ухвали.
Верховний Суд, вивчивши доводи, викладені у касаційній скарзі, і оскаржене судове рішення, дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з таких підстав.
Відповідно до частини 2 статті 261 Господарського процесуального кодексу України незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків:
1) подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, інтереси та (або) обов`язки;
2) пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
Так, суд апеляційної інстанції встановив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс" не є учасником справи та звернулося з апеляційної скаргою на рішення суду першої інстанції після спливу одного року (майже через 13 років) з дня складення повного тексту судового рішення, яким суд не вирішував у судовому рішенні питання про права, інтереси та (або) обов`язки Товариства з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс".
Тобто суд апеляційної інстанції, встановивши непорушення судом першої інстанції у судовому рішенні питання про права, інтереси та (або) обов`язки Товариства з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс", застосував пункт 1 частини 2 статті 261 Господарського процесуального кодексу України, що спростовує наведені вище твердження скаржника.
Крім того, у касаційній скарзі скаржник зазначає про упередженість колегії суддів через те, що суд апеляційної інстанції не звернув увагу на перерваний перебіг позовної давності у справі № 903/745/20. Однак, суд не бере до уваги такі доводи, оскільки позовна давність - це строк, у межах якого пред`являється позов як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб`єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу), а не строк, у межах якого підлягають апеляційному перегляду рішення суду першої інстанції.
Також Суд вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс" мало достатньо часу та не було позбавлено можливості заявити відвід складу суду, якщо вважало, що є такі підстави, оскільки справу № 6/30-40 передано колегії суддів протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 15.02.2021, а 26.02.2021 ухвалою Північно-західний апеляційний господарський суд відмовив у відкритті апеляційного провадження Товариству з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс" за апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Волинської області від 20.02.2008 у справі № 6/30-40.
Відповідно до частини 2 статті 293 ГПК України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Беручи до уваги конкретні обставини справи, суд касаційної інстанції визнає касаційну скаргу необґрунтованою та відмовляє у відкритті касаційного провадження відповідно до частини 2 статті 293 Господарського процесуального кодексу України, оскільки правильне застосування судом апеляційної інстанції норм права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їхнього застосування чи тлумачення.
У зв`язку з відмовою у відкритті касаційної провадження Верховний Суд не розглядає клопотання скаржника про зупинення дії рішення Господарського суду Волинської області від 20.02.2008 у справі № 6/30-40, поновлення строку на касаційне оскарження та відстрочення сплати судового збору.
Керуючись нормами статей 234, 293 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
У Х В А Л И В:
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження у справі № 6/30-40 за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Любомль-Сервіс" на ухвалу Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.02.2021.
2. Касаційну скаргу разом з доданими до неї матеріалами направити скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий І. Кондратова
Судді О. Кібенко
Л. Стратієнко
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2021 |
Оприлюднено | 23.04.2021 |
Номер документу | 96461106 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Кондратова І.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні