Справа № 638/4466/21
Провадження № 2/638/3669/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2021 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді за участю секретаря судового засідання -Поволяєвої О.В., -Лаптійчук К.В.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДМС у Харківській області про визнання незаконною та скасування реєстрації місця проживання,-
ВСТАНОВИВ:
29 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Головного управління ДМС у Харківській області про визнання незаконною та скасування реєстрації місця проживання.
Позов мотивовано тим, що рішенням Харківського районного суду Харківської області на його користь з ОСОБА_2 стягнуто суму боргу за договором позики. За даним судовим рішенням відкрите виконавче провадження. Ухвалою Харківського районного суду м. Харкова від 15 липня 2020 року боржника ОСОБА_2 у зв`язку зі смертю замінено на правонаступника ОСОБА_3 . Боржник з метою унеможливлення реалізації належного йому нерухомого майна зареєстрував у житловому будинку АДРЕСА_1 , малолітню ОСОБА_4 .
Дії щодо реєстрації місця проживання малолітньої особи в житловому будинку свідчать про намір створити перешкоди при проведенні примусового стягненні майна та задоволенні вимог ОСОБА_1 у виконавчому провадженні.
19 квітня 2021 року ОСОБА_1 подано заяву про уточнення позовних вимог та залучення співвідповідача, в якій просив суд залучити в якості співвідповідача Липецьку сільську раду, визнати реєстрацію місця проживання малолітньої ОСОБА_4 незаконною, зобов`язати Липецьку сільську раду скасувати реєстрацію місця проживання ОСОБА_4 в житловому будинку за вказаною вище адресою.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 31 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, призначено по справі підготовче судове засідання на 23 квітня 2021 року.
19 квітня 2021 року ОСОБА_1 подано заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що зі змісту позовної заяви вбачається, що спірні правовідносини стосуються порушення права стягувача у виконавчому провадженні провести примусове стягнення майна, а саме будинку АДРЕСА_1 . Позивач оскаржує дії відповідача щодо реєстрації місця проживання в зазначеному житловому будинку, оскільки вважає їх незаконними та такими, що унеможливлюють проведення примусового стягнення майна (будинку).
Зважаючи на зазначене, предметом спірних правовідносин є майнові права на будинок, позовні вимоги ж до Головного управління ДМС у Харківській області є похідними від них та опосередковано стосуються нерухомого майна.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 337/2535/2017.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 ЦПК України позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна (ч. 1 ст. 114 ЦПК України).
Згідно з положеннями ст. 181 ЦК України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Таким чином, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майн тощо.
Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 07 липня 2020 року у справі № 910/10647/18 та від 16 лютого 2021 року у справі № 911/2390/18 зазначено, що виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном.
Правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.
З урахуванням наведеного, зважаючи на те, що позовні вимоги до Головного управління ДМС у Харківській області є похідними від реалізації права на примусове стягнення майна та задоволення вимог стягувача - ОСОБА_1 та опосередковано стосуються нерухомого майна, позов про визнання реєстрації місця проживання незаконною та скасування реєстрації місця проживання має пред`являтися за місцем знаходження майна, за правилами виключної підсудності.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 10 квітня 2019 року по цивільній справі № 638/1988/17.
Адреса місця реєстрації проживання малолітньої ОСОБА_4 в будинку АДРЕСА_1 ) відповідно до адміністративно-територіального поділу міста Харкова та Харківської області відноситься до Харківського району Харківської області та, відповідно, до підсудності Харківського районного суду Харківської області.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожному гарантовано право на розгляд його справи судом, встановленим законом.
Відповідно до ч. 9 ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною 3 ст. 31 ЦПК України передбачено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою ЦПК України підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої ст. 31 ЦПК України, тобто коли справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Зважаючи на зазначене, з метою дотримання вимог законодавства України щодо територіальної підсудності даної справи, а також вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо розгляду справи судом, встановленим законом, суд передає справу на розгляд Харківського районного суду Харківської області.
Керуючись ст. 27, 31, 187, 258-261, 353-354 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДМС у Харківській області про визнання незаконною та скасування реєстрації місця проживання - передати на розгляд Харківського районного суду Харківської області (місцезнаходження: 62458, Харківська область, селище Покотилівка, вул. Сковороди, 18).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали. Учасник справи, якому ухвалу суду не було вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя О.В. Поволяєва
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2021 |
Оприлюднено | 27.04.2021 |
Номер документу | 96511914 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Поволяєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні