Ухвала
від 05.05.2021 по справі 617/1480/20
ВОВЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 617/1480/20

Провадження № 2/617/64/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2021 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Глоби М.М.,

за участю секретарясудового засідання - Борщ Л.В.,

представника позивача- Юнакової І.В.,

представника відповідача Міністерства охорони здоров`я України - Самборського В.О.,

представників відповідача комунального некомерційного підприємства Обласний центр онкології - Хоменка Є.О., Синицького І.О.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у загальному порядку в приміщенні суду в м. Вовчанську Харківської областів режимі відеоконференції із Шостим апеляційним адміністративним судом та Київським районним судом м. Харкова цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров`я України, Харківської обласної державної адміністрації, комунального некомерційного підприємства Обласний центр онкології про захист прав споживача, відшкодування збитків на лікування, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у серпні 2020 року звернувся до суду із вказаним позовом, просив стягнути солідарно з Міністерства охорони здоров`я України, Харківської обласної державної адміністрації, комунального некомерційного підприємства Обласний центр онкології на його користь 3899464 грн. 49 коп. в рахунок відшкодування збитків, які він зробив для відновлення свого порушеного права (реальні збитки) на придбання ліків Зелбораф , Котелик , Кейтруда з лікування онкологічного захворювання шкіри мелонама ; стягнути солідарно з Міністерства охорони здоров`я України, Харківської обласної державної адміністрації, комунального некомерційного підприємства Обласний центр онкології на його користь в рахунок відшкодування моральної шкоди, заподіяної внаслідок порушення права на безоплатне медичне обслуговування з лікування онкологічного захворювання шкіри мелонама у розмірі 200000 грн. 00 коп.; судові витрати покласти на відповідача. Зазначив, що він є споживачем медичних послуг на підставі усного договору з лікування онкологічного захворювання шкіри (меланома).

Ухвалою суду від 31.08.2020 року відкрито провадження у справі в загальному позовному провадженні. Справу призначено до підготовчого судового засідання.

В підготовче судове засідання позивач не з`явився. Згідно даних свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 помер.

Підчас підготовчого судового засідання представник позивача заявила про підтримання нею позовних вимог, а тому вважала безпідставним зупинення чи закриття провадження по справі.

Представники відповідачів Міністерства охорони здоров`я України, комунального некомерційного підприємства Обласний центр онкології зазначили про необхідність закриття провадження у справі, оскільки спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Представник відповідача Харківської обласної державної адміністрації в підготовче судове засідання не з`явився, повідомлявся про час та місце його проведення завчасно та належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомив.

Суд, вислухавши думку з`явившихся учасників підготовчого провадження та перевіривши матеріали справи, приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Як вбачається з даних свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , позивач помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України.

Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною (ч. ч. 1, 5 ст. 1273 ЦК України).

Визначений чинним законодавством строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 закінчується 19.10.2021 року, тобто до цього часу спадкоємці останнього мають право прийняти спадщину або відмовитись від спадщини.

Також суд звертає увагу, що правонаступників може бути декілька. Кожен з них вправі вступити у справу замість особи, котра вибула. З цих підстав може виникнути процесуальна співучасть навіть у випадку, коли її не було під час подання позову.

Наразі відсутнє рішення нотаріуса з приводу того хто саме є спадкоємцями та в якій частині вони прийняли спадщину (відмовились від її прийняття), яка відкрилася після смерті позивача ОСОБА_1 .

Крім того, смерть фізичної особи як підстава для процесуального правонаступництва має універсальний характер. У тих випадках, коли матеріальні правовідносини тісно пов`язані з особою суб`єкта, правонаступництва матеріального, а відтак, і процесуального не може бути. Зокрема, згідно ст. 1219 ЦК не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема:

1) особисті немайнові права;

2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;

3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;

4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;

5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, які випливають із зобов`язання, що пов`язане з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.

Тобто вимоги, які випливають з даної категорії правовідносин, процесуального правонаступництва не допускають.

У пункті 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №1 від 27.02.2009 року вказано, що процесуальне правонаступництво за вимогою про відшкодування моральної шкоди не допускається.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі в частині відшкодування моральної шкоди.

Щодо позовних вимог про відшкодування збитківна придбання ліків, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст.251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Згідно до п.1 ч.1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 251 цього Кодексу - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.

Таким чином, оскільки у позовних вимогах щодо відшкодування збитків на придбання ліківдопускається заміна померлого позивача на його правонаступника, провадження у справі щодо вказаних позовних вимог слід зупинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, у зв`язку зі смертю сторони до залучення її правонаступника.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 55, 251, 253, 255 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров`я України, Харківської обласної державної адміністрації, комунального некомерційного підприємства Обласний центр онкології про захист прав споживача, відшкодування збитків на лікування, стягнення моральної шкодив частині відшкодування моральної шкоди.

Зупинити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров`я України, Харківської обласної державної адміністрації, комунального некомерційного підприємства Обласний центр онкології про захист прав споживача, відшкодування збитків на лікуваннядо залучення до участі у справі правонаступника позивача.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Строк на подання апеляційної скарги продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-19). Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи Харківському апеляційному суду до або через Вовчанський районний суд Харківської області.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Суддя:

СудВовчанський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення05.05.2021
Оприлюднено06.05.2021
Номер документу96699850
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —617/1480/20

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 05.05.2021

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 07.04.2021

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 02.04.2021

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Сербіненко І. В.

Ухвала від 29.03.2021

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Сербіненко І. В.

Ухвала від 06.01.2021

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Сербіненко І. В.

Ухвала від 28.12.2020

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Сербіненко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні