Рішення
від 17.05.2021 по справі 927/1098/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

17 травня 2021 року м. Чернігів справа № 927/1098/20

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом Комунального некомерційного підприємства Пологовий будинок Чернігівської міської ради 14034, м. Чернігів, вул. 1 Травня, 172 ( pb@chernigiv-rada.gov.ua ) До Товариства з обмеженою відповідальністю Гусина ферма 68612, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Комерційна, 25-б про стягнення 49 626 грн. 87 коп. та розірвання договору

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2020 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Комунального некомерційного підприємства Пологовий будинок Чернігівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Гусина ферма про стягнення 49 626,87 грн. та розірвання договору, згідно якої позивач просить:

стягнути з відповідача на користь позивача 48 831,76 грн. заборгованості, у т.ч. 29 384,73 грн. заборгованості по сплаті орендної плати згідно договору оренди комунального майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 21 від 20.10.2017, 2 435,70 грн. заборгованості по оплаті комунальних послуг та 17 011,33 грн. заборгованості по сплаті податку на землю, а також 795,11 грн. пені за несвоєчасне внесення грошових коштів за відповідними платежами;

розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова № 21 від 20.10.2017, укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю НоваМед ;

з метою забезпечення позову накласти арешт на майно та рахунки відповідача в межах позовних вимог.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної сплати орендної плати та податку на землю, а також оплати комунальних послуг; вимога розірвати вищевказаний договір обґрунтована невикористанням відповідачем орендованого майна відповідно до визначеної в договорі мети - проведення медичної практики.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.11.2020:

позовну заяву КНП Пологовий будинок ЧМР про стягнення 49 626 грн. 87 коп. та розірвання договору залишено без руху;

зобов`язано КНП Пологовий будинок ЧМР протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду разом із заявою про усунення недоліків:

позовну заяву, оформлену з додержанням вимог, передбачених ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України (із зазначенням: повного найменування сторін; правових підстав позову в частині позовних вимог про розірвання договору; попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав; наведенням обґрунтованого розрахунку заявлених до стягнення сум;

докази сплати судового збору в сумі 2 102,00 грн.

докази направлення копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу відповідача згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань листом з описом вкладення;

докази відправлення відповідачу копії заяви про усунення недоліків та копії належно оформленої позовної заяви;

роз`яснено КНП Пологовий будинок ЧМР, що в разі неусунення всіх недоліків заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Вказана вище ухвала суду від 25.11.2020 отримана позивачем 30.11.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №1400050144609.

04 грудня 2020 року на виконання вказаних вище вимог суду, позивачем до Господарського суду Чернігівської області подані запитувані докази.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.12.2020:

прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;

постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;

провадження у справі № 927/1098/20 зупинено до закінчення перегляду в касаційному порядку судового рішення у подібних правовідносинах Великою Палатою Верховного Суду у справі № 911/2390/18.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 у справі №911/2390/18:

касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю Медичний центр імені академіка Юрія Прокоповича Спіженка , Амбулаторно-поліклінічного закладу Київський міський дитячий діагностичний центр та заступника прокурора міста Києва задоволено частково;

рішення Господарського суду Київської області від 11 березня 2019 року, додаткове рішення цього ж суду від 25 березня 2019 року та постанову Північного апеляційного господарського суду від 3 жовтня 2019 року у справі №911/2390/18 скасовано та направлено справу на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

Ухвалюючи вказану вище постанову Велика Палата Верховного Суду зазначила, зокрема наступне:

У параграфі 3 глави 2 розділу І ГПК України сформульовані правила територіальної юрисдикції (підсудності). У вказаному параграфі ГПК України встановлені вимоги щодо визначення загальної підсудності (стаття 27), особливості визначення підсудності справи, у якій однією зі сторін є суд або суддя (стаття 28), правила альтернативної підсудності (стаття 29) та правила виключної підсудності (стаття 30).

Відповідно до частин першої, другої статті 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Правила ж виключної територіальної підсудності передбачені у статті 30 ГПК України, перелік категорій справ у якій розширеному тлумаченню не підлягає.

Виключна підсудність є особливим видом територіальної підсудності, правила якої забороняють застосування при пред`явленні позову інших норм, що регулюють інші види територіальної підсудності, передбачені у статтях 27 - 29 ГПК України.

Відповідно до частини першої статті 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

У чинній редакції ГПК України частина третя статті 30 цього Кодексу вказує на виключну підсудність справ у спорах, що виникають з приводу нерухомого майна, господарським судам за місцезнаходженням майна або основної його частини, що відповідає змісту частини першої статті 30 ЦПК України.

За визначенням, що дає Академічний тлумачний словник української мови, словосполука з приводу означає у зв`язку з чим-небудь , тому словосполучення з приводу нерухомого майна треба розуміти як будь-який спір у зв`язку з нерухомим майно або певними діями, пов`язаними з цим майном.

Аналізуючи логічну послідовність зміни формулювання положень процесуального законодавства щодо правил розгляду позовів за виключною підсудністю, убачається її спрямованість на визначення виключної підсудності в цілому для всіх спорів, які виникають у межах відповідних правовідносин у зв`язку з нерухомим майном, безвідносно до предмета конкретного спору.

Отже, слід дійти висновку, що за правилами чинного ГПК України виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном.

Відповідна правова позиція у подібних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 9 вересня 2020 року у справі № 910/6644/18 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 7 липня 2020 року у справі № 910/10647/18.

Велика Палата Верховного Суду вважає, що словосполучення з приводу нерухомого майна у частині третій статті 30 ГПК України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.

Тому до спорів, предметом яких є стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань за договором, який укладений щодо користування нерухомим майном, поширюються норми частини третьої статті 30 ГПК України.

За змістом ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вбачається з матеріалів даної справи, предметом спору є стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань за договором, який укладений щодо користування нерухомим майном, розташованим за адресою: м. Чернігів, вул. 1 Травня, 172.

При цьому, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 23.11.2020, місцезнаходженням юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Гусина ферма є: Україна, 68612, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Комерційна, будинок 25б.

Враховуючи наведені вище обставини, а також відповідні висновки Верховного Суду, дана справа підлягає розгляду Господарським судом Чернігівської області.

Вищевказана постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 у справі № 911/2390/18 була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 18.03.2021.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 24.03.2021:

поновлено провадження у справі;

встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;

встановлені процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив;

роз`яснено сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

У зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою від 25.03.2021 за підписом керівником апарату Господарського суду Чернігівської області, вказана вище ухвала суду від 24.03.2021 позивачу засобами поштового зв`язку в паперовій формі не направлялась, проте була направлена на його електронну пошту з проханням повідомити про її отримання (відповідна інформація до суду не надходила).

Примірник ухвали суду від 24.03.2021, що в паперовій формі направлявся на адресу відповідача, наявну в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте була повернута до суду у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

За змістом п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, вказана вище ухвала суду від 24.03.2021, є такою, що отримана відповідачем 31.03.2021, а тому останній є таким, що належним чином був повідомлений про перебування на вирішенні в Господарському суді Чернігівської області даного спору.

Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до Господарського суду Чернігівської області не надходило.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Комунальне некомерційне підприємство Пологовий будинок Чернігівської міської ради зареєстровано 06.11.2020, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1000641070004013950.

Товариство з обмеженою відповідальністю НоваМед (код 41154562) зареєстроване в якості суб`єкта господарювання 27.08.2008, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 064 102 0000 013047.

Як вбачається зі сформованого судом витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 23.11.2020 (критерії пошуку: код ЄДРПОУ юридичної особи: 41154562), 27.10.2020 була проведена державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу (№ реєстраційної дії 1000641070009013047), а саме: зміна інформації для здійснення зв`язку з юридичною особою; зміна видів економічної діяльності юридичної особи; зміна кінцевого бенефіціарного власника (контролера) або зміна відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера); зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи; зміна місцезнаходження юридичної особи; зміна найменування юридичної особи (повного та/або скороченого); зміни до установчих документів, які не пов`язані з внесенням змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Внаслідок проведених змін, новим найменуванням юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю НоваМед (код 41154562) є Товариство з обмеженою відповідальністю Гусина ферма (код 41154562), а місцезнаходженням - 68612, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Комерційна, 25-б.

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

20 жовтня 2017 року між Пологовим будинком Чернігівської міської ради (Орендодавцем) в особі головного лікаря Гусака Василя Івановича та Товариством з обмеженою відповідальністю НоваМед (Орендарем) в особі директора Отрошка Василя Васильовича був укладений Договір оренди комунального майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова, № 21 (надалі - Договір).

За умовами Договору (п. 1.1-1.3, 2.1-2.3, 3.1-3.4, 3.8, 3.9, 5.1, 5.2, 5.7, 5.14, 5.16, 7.1, 10.1-10.3, 10.12, 11), Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно: нежитлове приміщення, що розташоване на першому поверсі п`ятиповерхової будівлі пологового будинку Чернігівської міської ради (згідно з інвентаризаційною справою) - (надалі - Майно), що належить територіальній громаді м. Чернігова.

Майно знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. 1 Травня, 172.

Загальна площа 88,2 м 2 , у т.ч. площа спільного користування 26,5 м 2 .

Вартість майна згідно з висновком про вартість об`єкта станом на 31.05.2017 становить 417 386,00 грн.

Майно знаходиться в оперативному управлінні пологового будинку Чернігівської міської ради (далі - Балансоутримувач).

Майно передається в оренду для проведення медичної практики.

Стан Майна на момент укладання договору визначається в акті приймання-передавання Майна.

Вступ Орендаря у строкове платне користування Майном настає у термін, вказаний в Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акта приймання-передавання Майна.

Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це Майно. Власником майна залишається територіальна громада м. Чернігова, а Орендар користується ним протягом строку оренди.

Обов`язок по складанню акта приймання - передавання покладається на Орендодавця.

Орендна плата є платежем, який Орендар вносить Орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Чернігова, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 30.07.2007 року (19 сесія 5 скликання) зі змінами та доповненнями і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - вересень 2017 року 8 773,45 грн.

Орендна плата за перший місяць оренди грудень 2017 року визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції жовтень, листопад, грудень 2017 року.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, що друкується Мінстатом України.

Установлену в п. 3.1 орендну плату Орендар зобов`язався перерахувати на рахунок Орендодавця р/р 35413001027473 в ГУДКСУ м. Чернігова Чернігівської області, МФО 853592 щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.

Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплати заборгованості за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи пеню.

До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за землю, та відшкодування збору за спеціальне використання води.

Орендар зобов`язався, зокрема:

використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору та своєчасно узгоджувати з Орендодавцем будь-які зміни профілю використання орендованого Майна або його частини.

своєчасно й у повному обсязі сплачувати Орендодавцю орендну плату. На вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти відповідні акти звіряння.

Компенсувати Орендодавцю вартість комунальних послуг за електроенергію, теплопостачання, водопостачання, водовідведення (за наявності) згідно виставлених рахунків.

Здійснювати витрати, пов`язані з утриманням орендованого Майна.

Орендар повинен перераховувати плату (податок) за користування земельною ділянкою пропорційно до орендованої площі та збору за спеціальне використання води, на рахунок Балансоутримувача згідно з виставленим рахунком.

У разі зміни керівника, юридичної адреси або реквізитів Орендаря письмово повідомити про це Орендодавця в 10-денний термін (з наданням відповідних документів). У разі невиконання цього пункту всі повідомлення, які направлені за юридичною адресою, вважаються врученими.

Орендодавець зобов`язався передати Орендарю в оренду Майно згідно з цим Договором за актом приймання-передавання майна, який підписується одночасно з цим Договором.

Цей Договір діє з 11 грудня 2017 року по 31 грудня 2018 року включно.

Умови цього Договору зберігають силу протягом усього строку дії цього Договору, у тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством установлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов`язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань.

Зміни і доповнення допускаються за взаємної згоди Сторін, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною та оформлюються додатковою угодою до Договору.

Договір оренди складено в 3-х (трьох) примірниках, що мають однакову юридичну силу.

Додатки до цього Договору є його невід`ємною і складовою частиною. До Договору додаються:

-акт приймання-передавання орендованого Майна (Додаток №1);

-розрахунок орендної плати (Додаток №2).

20.10.2017 Договір погоджено Фондом комунального майна Чернігівської міської ради.

11.12.2017 між сторонами був складений, підписаний та скріплений печатками акт приймання - передавання майна в оренду (Додаток № 1 до Договору), згідно якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування майно, яке знаходиться в оперативному управлінні пологового будинку та складається з нежитлового приміщення (надалі - об`єкт найму) загальною площею 88,2 м 2 , у тому числі 26,5 м 2 - площа спільного користування, що перебуває на балансі пологового будинку, і розташоване по вул. 1 Травня, 172 на першому поверсі п`ятиповерхової будівлі пологового будинку ЧМР.

На момент підписання цього акту об`єкт найму знаходиться у задовільному стані.

03 вересня 2018 року між сторонами була укладена додаткова угода № 2 до договору оренди комунального майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова від 20.10.2017 №21, що розташоване по вул. 1 Травня, 172, якою до Договору внесено наступні зміни:

пункт 1.1. викладено в редакції наступного змісту: Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно: нежитлові приміщення, що розташовані на першому поверсі п`ятиповерхової будівлі КНП Пологовий будинок ЧМР (згідно з інвентаризаційною справою) - (надалі - Майно), що належить територіальній громаді м. Чернігова.

Майно знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. 1 Травня, 172.

Загальна площа 215,3 м 2 ;

Вартість майна площею 61,7 м 2 складає 291 980,91 грн. (згідно з висновком про вартість об`єкта станом на 31.05.2017);

Вартість майна площею 153,6 м 2 складає 764 674,56 грн. (згідно з висновком про вартість майна станом на 30.06.2018).

Майно знаходиться в оперативному управлінні пологового будинку Чернігівської міської ради (далі - Балансоутримувач) .

пункт 3.1. викладено в редакції наступного змісту: Орендна плата є платежем, який Орендар вносить Орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Чернігова, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 30.07.2007 року (19 сесія 5 скликання) зі змінами та доповненнями і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - липень 2018 року 21 744,32 грн.

Орендна плата за перший місяць оренди листопад 2018 року визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції з серпня по листопад 2018 року .

Інші умови зазначеного вище договору, не порушені в цій Угоді, залишаються незмінними, і сторони підтверджують щодо них свої зобов`язання.

Додаткова угода складена в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу: Орендодавцю та Орендарю, фонду комунального майна і вступає в дію з 01 листопада 2018 року.

23.10.2018 вказана вище додаткова угода погоджена Фондом комунального майна Чернігівської міської ради.

10 грудня 2018 року між сторонами була укладена додаткова угода № 4 до договору оренди комунального майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова від 20.10.2017 № 21 по вул. 1 Травня, 172, якою п. 10.1 викладено в новій редакції: Цей Договір діє з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2021 року .

Інші умови зазначеного вище договору, не порушені в цій Угоді, залишаються незмінними, і сторони підтверджують щодо них свої зобов`язання.

Додаткова угода складена в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу: Орендодавцю та Орендарю, фонду комунального майна і вступає в дію з 01 січня 2019 року.

12.12.2018 вказана вище додаткова угода погоджена Фондом комунального майна Чернігівської міської ради.

01.11.2018 між сторонами був складений, підписаний та скріплений печатками акт приймання - передавання майна, що надається в оренду (Додаток № 1 до додаткової угоди від 03.09.2018 № 2 до договору оренди від 20.10.2017 №21), згідно якого Орендодавець передав, а Орендар додатково прийняв в строкове платне користування нежитлові приміщення площею 153,6 м 2 .

В цілому орендована площа складає 215,3 м 2 .

Майно знаходиться у задовільному стані.

Даний документ підтверджує відсутність претензій у Орендаря відносно наданого в оренду приміщення.

На підставі Договору позивачем за жовтень 2020 року була нарахована орендна плата в сумі 29 384,73 грн. (рахунок № 597 від 19 жовтня 2020 року (а.с. - 54), а також визначені комунальні платежі за жовтень 2020 року в загальній сумі 2 435,70 грн. (рахунок № 616 від 19 жовтня 2020 року (а.с. - 55)), у т.ч.:

61,39 грн. - реактивна енергія;

4,68 грн. - холодна вода;

7,81 грн. - каналізація;

20,55 грн. - гаряча вода;

374,62 грн. - експлуатаційні послуги;

1 755,91 грн. - активна електроенергія;

210,74 грн. - вивіз та знешкодження сміття.

Крім того, позивачем визначена плата за користування земельною ділянкою за березень-липень та вересень-жовтень 2020 року в загальній сумі 17 011,33 грн. (рахунки № 167 від 16 березня 2020 року, № 211 від 17 квітня 2020 року, № 289 від 20 травня 2020 року, № 352 від 18 червня 2020 року, № 417 від 20 липня 2020 року, № 520 від 22 вересня 2020 року, № 578 від 19 жовтня 2020 року (а.с. 47-53)).

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом передачі в оренду нежитлових приміщень.

Відповідач зобов`язання щодо своєчасного внесення орендної плати, відшкодування комунальних послуг та перерахування плати за користування земельною ділянкою не виконав, у зв`язку з чим має заборгованість по внесенню орендної плати в сумі 29 384,73 грн., по відшкодуванню комунальних послуг в сумі 2 435,70 грн. та по перерахуванню плати за користування земельною ділянкою в сумі 17 011,33 грн.

За умовами Договору (п. 3.6), орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується Орендодавцю відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

На підставі умов Договору (п. 3.6), позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по сплаті орендної плати, нарахував пеню в сумі 65,85 грн. за період з 01.11.2020 по 13.11.2020.

Матеріалами справи підтверджується факт невиконання відповідачем зобов`язання по сплаті орендної плати, а тому з нього підлягає стягненню пеня в сумі 65,85 грн.

Також позивачем була нарахована пеня в сумі 729,26 грн. за невиконання відповідачем зобов`язання по перерахуванню плати за користування земельною ділянкою.

Втім, позовні вимоги про стягнення пені в сумі 729,26 грн. за невиконання відповідачем зобов`язання по перерахуванню плати за користування земельною ділянкою задоволенню не підлягають у зв`язку з недотриманням сторонами письмової форми правочину щодо забезпечення виконання зобов`язання. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним (ст. 547 Цивільного кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач на адресу відповідача направляв прохання від 05.11.2020 №01-06/679 терміново погасити заборгованість з орендної плати в сумі 29 384,73 грн., плати за користування земельною ділянкою в сумі 17 011,33 грн. та відшкодуванню вартості комунальних послуг в сумі 2 435,70 грн.

Дане прохання було повернуто позивачеві у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

Проте, враховуючи зміну відповідачем свого найменування та юридичної адреси і неповідомлення про це позивача, виходячи з положень п. 5.16 Договору, вказане вище прохання є таким, що отримане відповідачем 06.11.2020; однак останнє залишилось без жодної реакції з боку відповідача, грошові кошти сплачені не були.

Пунктами 5.7, 8.2, 10.4, 10.7 Договору передбачено, що у разі несплати комунальних платежів Орендодавець має право припинити надання комунальних послуг і порушити питання про дострокове розірвання Договору.

Орендодавець має право виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання у разі невикористання орендованого Майна відповідно до мети, зазначеної у Договорі чи у разі погіршення стану орендованого Майна внаслідок невиконання або неналежного виконання умов Договору.

Цей Договір може бути розірвано за згодою Сторін або на вимогу однієї із Сторін за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством України.

Чинність цього договору припиняється, зокрема достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду.

Закон України Про оренду державного та комунального майна (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) покликаний забезпечити підвищення ефективності використання державного та комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та юридичним особам.

Відповідно до ст. 26 Закону України Про оренду державного та комунального майна , договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов`язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

За змістом ст. 610, 611, 651 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Матеріалами справи, підтверджується факт порушення відповідачем умов Договору, яке полягає у невикористанні ним орендованих нежитлових приміщень відповідно до мети, визначеної в договорі (проведення медичної практики). Наслідком такого порушення є неотримання позивачем орендної плати в сумі 29 384,73 грн., невідшкодування вартості комунальних послуг в сумі 2 435,70 грн. та плати за користування земельною ділянкою в сумі 17 011,33 грн.

Оскільки порушення умов Договору відповідачем відбувається протягом тривалого часу, господарський суд вважає таке порушення договору істотним.

За правилами ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Як вбачається з матеріалів справи, 12.11.2020 позивач направив відповідачеві претензію та повідомлення про розірвання договору оренди (від 10.11.2020 №01-06/1011), повідомивши про дострокове розірвання Договору у зв`язку з невиконанням товариством взятих на себе зобов`язань щодо внесення відповідних платежів, та прохаючи погасити існуючу заборгованість за ними.

Вказаний вище лист був повернутий позивачеві з відміткою поштового відділення не розшукано .

Оскільки відповідач не повідомив позивача про зміну свого найменування та юридичної адреси, виходячи з положень п. 5.16 Договору, відповідний лист є таким, що отриманий відповідачем 13.11.2020, проте залишений з боку відповідача без відповіді.

Враховуючи наведені вище обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За подання до суду даної позовної заяви позивачем було сплачено 4 204,00 грн. судового збору, який покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 173 - 175, 188, 193 Господарського кодексу України, ст. 11, 202, 205, 526, 530, 547, 610, 611, 626, 629, 651 Цивільного кодексу України, ст. 129, 165, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Комунального некомерційного підприємства Пологовий будинок Чернігівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Гусина ферма про стягнення 49 626 грн. 87 коп. та розірвання договору задовольнити частково.

Розірвати Договір оренди комунального майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова, № 21 від 20.10.2017, укладений між Пологовим будинком Чернігівської міської ради (код 02006610) та Товариством з обмеженою відповідальністю НоваМед (код 41154562).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Гусина ферма (68612, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Комерційна, 25-б; код 41154562) на користь Комунального некомерційного підприємства Пологовий будинок Чернігівської міської ради (14034, м. Чернігів, вул. 1 Травня, 172; код 02006610) 29 384 грн. 73 коп. заборгованості по орендній платі, 2 435 грн. 70 коп. заборгованості по оплаті комунальних послуг, 17 011 грн. 33 коп. заборгованості по платі за користування земельною ділянкою, 65 грн. 85 коп. пені та 4 173 грн. 11 коп. судового збору.

Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено та підписано 17.05.2021.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення17.05.2021
Оприлюднено20.05.2021
Номер документу96977317
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/1098/20

Рішення від 17.05.2021

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 24.03.2021

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 09.12.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 25.11.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні