ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/5882/20
Провадження № 1-кс/210/1128/21
"31" травня 2021 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,
представника заявника, - адвоката: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, скаргу директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРМЕС ГРАНД ВОЛМОР» ОСОБА_4 на бездіяльність старшого слідчого СВ Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №42020040000000641 від 10 вересня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.199 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До суду 05.05.2021 року надійшла вищезазначена скарга, в якій представник заявника просить зобов`язати старшого слідчого СВ Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_5 , або іншого уповноваженого слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні №42020040000000641 від 10 вересня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.199 КК України, повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Гермес Гранд Волмор», вилучене у товариства під час проведення обшуку 28 жовтня 2020 року в автомобілі «Mercedes Benz 312D», державний номер НОМЕР_1 , вин.код НОМЕР_2 , біля АЗС «ОККО», поруч з будинком №1-Б по вул. Поточній в м. Дніпро Дніпропетровської області, майно, а саме: грошові кошти у сумі 534 650,00 грн., та тютюнові вироби, перелік яких вказано у протоколі обшуку.
В обґрунтування скарги зазначено, що ухвала слідчого судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22.10.2020 року , в межах забезпечення кримінального провадження №42020040000000641 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.09.2020 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.199 КК України, 28.10.2020 року біля АЗС «ОККО», поруч з будинком №1-Б по вул. Поточній в м. Дніпро, слідчим відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_6 проведено обшук автомобіля «Mercedes Benz 312D», д.н. НОМЕР_1 , вин.код НОМЕР_3 , який знаходиться у користуванні ТОВ «Гермес Гранд Волмор» на праві договору позички транспортного засобу та використовується у своїй господарській діяльності. Під час проведення обшуку вилучено грошові кошти у сумі 534650,00 грн. та тютюнові вироби згідно протоколу обшуку. Вилучені під час проведення обшуку тютюнові вироби, що належать ТОВ «Гермес Гранд Волмор», мали оригінальні марки акцизного податку України, без ознак підроблення, та тютюнові вироби мають законне походження, оскільки придбані на підставі господарських договорів у виробників тютюнових виробів, не зважаючи на те, що в ухвалі судді надано дозвіл на вилучення не будь-яких тютюнових виробів, а виключно ті, щодо яких мається достатні дані для висновку поза розумним сумнівом, що вказані тютюнова продукція виготовлена з використанням підроблених марок акцизного податку України. Клопотання про арешт тютюнових виробів слідчим не подавалося та арешт на вказані тютюнові вироби не накладався. Вилучені грошові кошти мають законне походження , оскільки були отримані від продажу тютюнових виробів, відсутні докази того, що вони здобуті від здійснення злочинної діяльності - виготовлення чи реалізації підроблених марок акцизного збору. Крім того, грошові кошти не є такими, що прямо вказані в ухвалі суду про проведення обшуку, арешт на грошові кошти ухвалою суду не накладено. На цей час жодному співробітнику або посадовій особі товариства не повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Вилучене майно не відповідає жодному з критеріїв, визначених ст.98 КПК України.
Представник ТОВ «Гермес Гранд Волмор» - ОСОБА_3 в судовому засіданні скаргу підтримав, обґрунтовуючи обставинами, викладеними у ній, просив її задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні присутнім не був, про час та місце розгляду скарги повідомлений, про причини неявки суд не повідомив.
Слідчий суддя, вислухавши представника ТОВ «Гермес Гранд Волмор», дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення скарги, виходячи з наступного.
Пунктом 1 частини 1 статті 303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Встановлено, що в провадженні Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області перебуває кримінальне провадження №42020040000000641, внесене до ЄРДР 10.09.2020р. за ч.2 ст.199 КК України.
Ухвалою слідчого судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22.10.2020 року (справа №210/5882/20, провадження №1-кс/210/2082/20) накладено дозвіл на проведення обшуку автомобіля «MercedesBenz 312D», д.н. НОМЕР_1 , вин.код НОМЕР_2 , з метою відшукання та вилучення електронних носіїв інформації (комп`ютерна техніка, карти пам`яті, флеш накопичувачі, мобільні телефони та інше), документальних носіїв інформації (чорнові записи, штампи, печатки) в яких відображена господарська діяльність ТОВ «Гермес Гранд Волмор» (код ЄДРПОУ37975921), ТОВ «Національна Розниця» (код ЄДРПОУ40332599), ТОВ «Гермес Гранд Волтім» (код ЄДРПОУ39790471) з контрагентами, первинна бухгалтерська документація, договори постачання, товарно-транспортні накладні та інші документи ТОВ «Гермес Гранд Волмор» (код ЄДРПОУ37975921),ТОВ «Національна Розниця» (код ЄДРПОУ40332599), ТОВ «Гермес Гранд Волтім» (код ЄДРПОУ39790471) з контрагентами, які можуть бути використанні у якості доказів у кримінальному провадженні, грошові кошти здобуті злочинним шляхом, підроблені марки акцизного податку України, алкогольна та тютюнова продукція виготовлена з використанням підроблених марок акцизного податку України, наклейки виробників, медичний спирт, етикеток з зазначенням бренду виробника продукції, обладнання чи устаткування для виробництва, підготування до виробництва, розливу, фасування алкогольної та тютюнової продукції, порожньої тари для розливу фальсифікованої продукції, сировини спирту та інші предмети, які зберегли на собі сліди вчиненого злочину і будуть використані в подальшому як докази, мають істотне значення для встановлення істини у справі, та з метою доказування факту придбання, перевезення з метою використання (продажу) товарів підроблених марок акцизного збору, які мають значення для розслідування справи (а.с.4, 5).
Таким чином, згідно з прямо встановленими в ухвалі слідчого судді про проведення обшуків обмежень, в ході обшуків підлягали виявленню та можливому вилученню у тому чи іншому порядку не будь-які тютюнові вироби, виявлені на місцях проведення обшуку, а виключно ті, щодо яких мається достатні дані для висновку поза розумним сумнівом, що вказані тютюнова продукція виготовлена з використанням підроблених марок акцизного податку України, грошові кошти здобуті злочинним шляхом.
На підставі зазначеної вище ухвали слідчого судді 28.10.2020 року слідчим відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_6 біля АЗС «ОККО», поруч з будинком №1-Б по вул. Поточній в м Дніпро проведено обшук автомобіля «Mercedes Benz 312D», д.н. НОМЕР_1 , вин.код НОМЕР_3 , в ході якого, зокрема, виявлено та вилучено грошові кошти у сумі 534 650,00 грн. та тютюнові вироби (а.с.6-8).
ТОВ «Гермес Гранд Волмор» (ідентифікаційний код юридичної особи 37975921) здійснює економічну діяльність 47.25 роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (а.с.14), має ліцензію на оптову торгівлю тютюновими виробами вітчизняного та імпортного виробництва (а.с.15-17).
Крім того, до скарги додано договори оптового придбання ТОВ «ГЕРМЕС ГРАНД ВОЛМОР» у постачальників представників виробників тютюнових виробів в Україні партій тютюнової продукції, видаткові накладні щодо придбання тютюнових виробів (а.с.21-52) та товарні чеки зі складу магазину ТОВ «Гермес Гранд Волмор» за жовтень 2020 року за продаж товару (а.с.55-247) , що також, на думку суду, свідчить про здійснення ним легальної діяльності з оптової торгівлі тютюновими виробами та отримання грошових коштів від продажу товару.
Автомобіль марки «Mercedes Benz 312D», д.н. НОМЕР_1 , вин.код НОМЕР_3 , перебуває у законному володінні ТОВ «ГЕРМЕС ГРАНД ВОЛМОР», що підтверджується наявною в матеріалах справи копією договору позички транспортного засобу (а.с.19).
При цьому, суд окремо зазначає, що вказане не означає, що посадові особи ТОВ «ГЕРМЕС ГРАНД ВОЛМОР» не могли поряд з законною здійснювати також і незаконну діяльність з виготовлення чи реалізації підроблених марок акцизного збору (згідно статті, за якою розслідується кримінальне провадження), проте доказів того, що вказані тютюнові вироби, вилучені в ході обшуків, марковані саме підробленими марками акцизного збору, в ході розгляду справи слідчим та прокурором не надано, і, отже, суд доходить до висновку що і під час їх вилучення, і до даного часу такі докази відсутні.
Таким чином, на переконання суду, вилучення в ході обшуку у суб`єкта підприємницької діяльності, який здійснює свою діяльність на підставі діючої ліцензії на оптову торгівлю тютюновими виробами усіх виявлених тютюнових виробів під виглядом «тютюнової продукції, виготовленої з використанням підроблених марок акцизного податку України» є таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства та явно виходить за межі, регламентовані ухвалою про обшук.
Представник 05.05.2021 року звернувся до старшого слідчого СВ Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області з клопотанням про повернення вилученого у товариства майна (а.с.12), проте відповіді на клопотання слідчим не надано.
Частиною 1 ст.167 КПК України, передбачено, що тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення.
Тобто, застосування інституту тимчасового вилучення майна можливе лише до вирішення питання про арешт такого майна або до його повернення, що свідчить про конкретне визначення законодавцем можливої наступної долі тимчасово вилученого майна, при цьому можливість визнання такого майна речовим доказом, законодавець не вказує.
Згідно з ч. 2 ст.167 КПК України, тимчасово вилученим майном може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо.
Аналізуючи правовий зміст ч.7 ст.236 і частини 1 ст.98 КПК України, ч.2 ст.168 КПК України, де вказано, що тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку або огляду, можливо зробити висновок про те, що речі і документи, вилучені при проведенні обшуку, мають одних з двох процесуальних статусів: 1) речі та документи, які входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на їх відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку і 2) речі та документи, які не входять до цього переліку, тобто, - тимчасово вилучене майно, яке перебуває в такому статусі відповідно до ч.1 ст.167 КПК України до вирішення питання про його арешт або повернення.
При цьому, в частині 5 ст.171 КПК України вказано, що клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
Слідчим клопотання про арешт тютюнових виробів не подавалося та арешт на вказані тютюнові вироби не накладався. Отже, відповідно до вимог абз.1 ч.2 ст.168 КПК України вказані тютюнові вироби є тимчасово вилученим майном.
Також, суд вважає, що вилучені грошові кошти в розмірі 534650,00 грн. є тимчасово вилученим майном, оскільки вилучені в ході обшуку у підприємства, яке здійснює легальну підприємницьку діяльність на підставі діючих ліцензії.
Слідчим клопотання про арешт грошових коштів не подавалося та арешт на грошові кошти в сумі 534650,00 грн. не накладався.
До того ж суд звертає увагу, що суду не надано слідчим та прокурором доказів передачі вилучених коштів на зберігання фінансовій установі.
Вилучені в ході обшуку грошові кошти у будь-якому випадку є такими, що не вказані прямо в ухвалі суду про проведення обшуку, оскільки відсутні належні та допустимі докази того, що вони отримані виключно від злочинної діяльності, і, отже, відповідно до вимог абз.1 ч.2 ст.168 КПК України вказані грошові кошти є тимчасово вилученим майном.
На підставі ст.98 КК України вилучене майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні з метою їх тимчасового збереження для проведення судових експертиз, а також для встановлення законних власників зазначеного майна.
Згідно зі ст.ст.22, 23 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Статтями 7, 16 КПК України встановлено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченим цим Кодексом.
Аналізуючи доводи скарги, слідчий суддя приходить до висновку, що ТОВ «ГЕРМЕС ГРАНД ВОЛМОР» здійснює господарську діяльність, пов`язану з оптовою та роздрібною торгівлею тютюновими виробами на законних підставах, з дотриманням вимог чинного законодавства - на підставі виданих у встановленому порядку та діючих на даний час ліцензій, є, зокрема, роздрібна торгівля тютюновими виробами та оптова торгівля тютюновими виробами. На цей час жодному співробітнику або посадовій особі товариства не повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Таким чином порушено «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав заявника, оскільки вилучення значної кількості товару та грошові кошти,на які не накладено арешт в установленому законом порядку, може негативно вплинути на господарську діяльність підприємства. За таких обставин суд доходить до висновку, що будь-які речі, вилучені в ході проведення обшуку, незалежно від того, чи входять вони до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, є тимчасово вилученим майном, а тому щодо вказаного майна необхідне звернення слідчого або прокурора з клопотанням про його арешт в порядку ст.ст.167, 170 КПК України, якщо, на їх переконання, вказані речі будуть мати значення для встановлення обставин кримінального провадження, доказування, забезпечення можливої конфіскації майна тощо. Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що скарга є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.16, 100, 168,171, 234-236 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Скаргу директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРМЕС ГРАНД ВОЛМОР» ОСОБА_4 на бездіяльність старшого слідчого СВ Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №42020040000000641 від 10 вересня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.199 КК України, - задовольнити.
Зобов`язати старшого слідчого СВ Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_5 , або іншого уповноваженого слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні №42020040000000641 від 10 вересня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.199 КК України, повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «ГЕРМЕС ГРАНД ВОЛМОР», вилучене у товариства під час проведення обшуку 28 жовтня 2020 року в автомобілі «Mercedes Benz 312D», державний номер НОМЕР_1 , вин.код НОМЕР_2 , біля АЗС «ОККО», поруч з будинком №1-Б по вул. Поточній в м. Дніпро Дніпропетровської області, майно, а саме: грошові кошти у сумі 534 650,00 гривень (п`ятсот тридцять чотири тисячі шістсот п`ятдесят гривень 00 коп.), та тютюнові вироби, перелік яких вказано у протоколі обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 02 червня 2021 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 97372524 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Вікторович Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні