Постанова
від 26.05.2021 по справі 216/8530/14-ц
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Постанова

Іменем України

26 травня 2021 року

м. Київ

справа № 216/8530/14-ц

провадження № 61-14076св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Синельникова Є. В.,

суддів: Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідачі: Житлово-будівельний кооператив Надія , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу Надія на постанову Дніпровського апеляційного суду від 19 червня 2019 року у складі колегії суддів:

Барильської А. П., Бондар Я. М., Зубакової В. П. ,

ВСТАНОВИВ :

Короткий зміст позовних вимог

У листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Житлово-будівельного кооперативу Надія (далі - ЖБК Надія ), ОСОБА_2 про визнання виключення особи з житлово-будівельного кооперативу безпідставним, відновлення особи у членах кооперативу, визнання недійсним свідоцтва про право власності, скасування державної реєстрації права власності, визнання права власності на нерухоме майно та відшкодування моральної шкоди.

Позовну заяву мотивовано тим, що станом на 2000 рік позивач, як працівник ВАТ Завод Рудор , перебувала на черзі на одержання житла. Адміністрацією заводу було прийнято рішення про реконструкцію будівлі дитсадка, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , із подальшою передачею квартир працівникам заводу. Її право на отримання квартири від роботодавця підтверджується рішенням адміністрації та профспілкового комітету заводу про виділення їй трикімнатної квартири АДРЕСА_2 загальною площею 74,8 кв. м., за вищевказаною адресою. За цією адресою було створено ЖБК Надія , членом якого була позивач. Вказаний ЖБК Надія було створено з метою реконструкції будівлі колишнього дитячого садка.

Реконструкція вказаної будівлі передбачала переведення її у жилий будинок розрахований на десять квартир.

У липні 2012 року членами ЖБК Надія було прийнято рішення про ініціювання процесу оформлення необхідної документації на будинок, оскільки на вказаний термін часу будинок ще не був введений в експлуатацію.

Головою виконавчого органу ЖБК Надія ОСОБА_5 був запропонований, за його словами, ефективний варіант оформлення правовстановлюючих документів на будинок і землю під будинком, шляхом оформлення і укладання договору по наданню послуг із фахівцем у галузі права. На загальних зборах кооперативу була визначена сума, яку необхідно було зібрати з кожного члена ЖБК Надія для оплати послуг фахівця в галузі права по оформленню документації по будинку.

Для позивача сума грошових коштів складала 11 629 грн. З даним рішенням загальних зборів членів кооперативу, стосовно розміру суми грошових коштів, які вона повинна внести на вирішення вищевказаної проблеми, ОСОБА_1 не погоджувалась, оскільки не отримала обґрунтування вказаного розміру суми грошових коштів та гарантії отримання платіжних документів після сплати наведеної суми грошових коштів. Доцільність саме такої суми грошових коштів, які вона повинна була сплатити, виходила з умов угоди, укладеної 25 липня 2012 року між ЖБК Надія та фахівцем в галузі права - ОСОБА_6

19 вересня 2014 року на загальних зборах членів ЖБК Надія було постановлено питання про попередження виключення її з членів кооперативу у випадку несплати у триденний строк грошових коштів у розмірі 24 721 грн, розмір яких був попередньо вирахуваний на підставі рішення загальних зборів членів кооперативу, оформлених протоколом від 24 липня 2012 року № 21 з урахуванням девальвації гривні і комісії у двадцять відсотків. Вона не погодилась із наведеним рішенням членів ЖБК Надія у звязку з його безпідставностю та відсутностю розрахунків та підтвердження платежів документально по загальному обрахуванню суми грошових коштів, які з неї вимагалися.

25 вересня 2014 року були проведені загальні збори членів кооперативу, які були оформлені протоколом № 37, де було вирішено виключити

ОСОБА_1 із членів кооперативу із правом виплати їй вартості пайового внеску у сумі 2 682 грн; зобов`язання її та членів її родини звільнити незаконно зайняту квартиру АДРЕСА_2 , а також звільнити квартиру від інших речей.

Рішення загальних зборів членів кооперативу ґрунтувалось на тому, що вона неодноразово порушувала та не виконувала вимоги статуту та рішення загальних зборів кооперативу а саме регулярно не дотримувалася термінів сплати платежів за комунальні послуги, отримувані ЖБК Надія ; відмовилася брати участь у електрифікації будинку; не внесла кошти на ремонт дороги навколо будинку; не брала участі в антикорозійному покритті зовнішніх газових труб; категорично відмовилася внести свою долю паю на оформлення документів по введенню будинку ЖБК Надія в експлуатацію і оформлення права власності на нього.

ОСОБА_1 вважає вказане рішення зборів кооперативу про виключення її з членів ЖБК Надія незаконним, оскільки зазначені у ньому обставини не відповідають дійсності та не є підставою для виключення її з членів житлово-будівельного кооперативу.

Крім того, рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 01 листопада 2014 року № 38, було прийнято ОСОБА_2 до членів ЖБК Надія , а рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 06 листопада 2014 року № 40, вирішено питання про розподіл квартир у десятиквартирному будинку АДРЕСА_1 між членами ЖБК Надія у зв`язку із внесенням ними пайових внесків в частині розподілу ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_2 .

Оскільки її виключення із членів ЖБК Надія відбулось з порушенням Статуту та вимог чинного законодавства, вважала незаконними зазначені вище рішення загальних зборів членів ЖБК Надія .

На підставі наведеного вище, з урахуванням уточнених позовних вимог,

ОСОБА_1 просила суд: визнати протиправними та недійсними протоколи зборів ЖБК Надія : від 24 липня 2012 року № 21, від 19 вересня 2014 року №35, від 01 листопада 2014 року № 38, від 06 листопада 2014 року №40; визнати її виключення з ЖБК Надія незаконним та відновити її членство в ЖБК Надія ; скасувати державну реєстрацію права власності та визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно на спірну трикімнатну квартиру, видане ОСОБА_2 ; визнати за нею право власності на цю квартиру та стягнути з ЖБК Надія 500 000 грн на відшкодування моральної шкоди.

У листопаді 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з зустрічною позовною заявою до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа - ЖБК Надія , про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном шляхом виселення з квартири без надання іншого житла.

В обґрунтування позову послався на те, що він є членом ЖБК Надія на підставі рішення загальних зборів членів ЖБК Надія . На підставі рішення загальних зборів членів ЖБК Надія від 06 листопада 2014 року, у зв`язку із сплатою кооперативу пайових внесків у повному обсязі, йому було розподілено трикімнатну квартиру АДРЕСА_3 , загальною площею 82,80 кв.м, житловою площею 52 кв.м. 05 грудня 2014 року він зареєстрував право власності на зазначену квартиру, про що отримав свідоцтво про право власності на нерухоме майно. Однак, у вищевказаній квартирі проживає ОСОБА_1 , зі своєю сім`єю:

ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , які в добровільному порядку не бажають виселитися.

ОСОБА_2 просив суд усунути перешкоди у здійсненні ним права користування та розпорядження квартирою, шляхом виселення

ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , неповнолітньої

ОСОБА_7 із цієї квартири.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу у складі судді Биканова І. Р. від 17 вересня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Зустрічний позов ОСОБА_2 задоволено.

Усунуто перешкоди у здійсненні ОСОБА_2 права користування та розпорядження квартирою

АДРЕСА_3 , шляхом виселення із квартири ОСОБА_1 ,

ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 без надання іншого житла.

Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог

ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що відсутні будь-які порушення при прийнятті рішень, затверджених протоколами загальних зборів ЖБК Надія , які оскаржуються ОСОБА_1 , оскільки спірні рішення були прийнятті згідно з нормами діючого Статуту та чинного законодавства. Ухвалюючи рішення про задоволення зустрічних позовних вимог ОСОБА_2 , суд першої інстанції виходив з наявності правових підстав для їх задоволення, оскільки ОСОБА_2 позбавлений права доступу до належної йому квартири.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 19 червня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу

від 17 вересня 2018 року скасовано і ухвалено нове рішення.

Позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано незаконним та скасовано рішення загальних зборів членів

ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 19 вересня 2014 року

№ 35 про попередження ОСОБА_1 про виключення із членів кооперативу ЖБК Надія .

Визнано незаконним та скасовано рішення загальних зборів членів

ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 25 вересня 2014 року

№ 37, про виключення ОСОБА_1 з членів ЖБК Надія .

Визнано незаконним та скасовано рішення загальних зборів членів

ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 01 листопада

2014 року № 38, в частині прийому ОСОБА_2 до членів

ЖБК Надія .

Визнано незаконним та скасовано рішення загальних зборів членів

ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 06 листопада

2014 року № 40, про вирішення питання про розподіл квартир у десятиквартирному будинку АДРЕСА_1 між членами ЖБК Надія у зв`язку із внесенням ними пайових внесків в частині розподілу ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_2 , що розташована

на 2-му поверсі загальною площею 82,80 кв. м, житловою площею

52 кв. м.

Скасовано державну реєстрацію права власності та визнано недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 індексний номер 30516388 на трикімнатну квартиру загальною площею

82,8 кв. м, житловою площею 52 кв. м, яка розташована за адресою:

АДРЕСА_4 , видане

05 грудня 2014 року Реєстраційною службою Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_2 .

Стягнуто з ЖБК Надія на користь ОСОБА_1 500 грн на відшкодування моральної шкоди.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_2 відмовлено.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що несплата ОСОБА_8 визначених рішенням загальних зборів членів Житлово-будівельного кооперативу Надія , яке оформлено протоколом загальних зборів від 24 липня 2012 року № 21, додаткових пайових внесків у розмірі

11 629 грн не свідчить про відмову позивача від їх сплати, оскільки підставою несплати вказаних додаткових внесків слугувало ненадання відповіді ЖБК Надія на її лист від щодо надання їй копій платіжних документів, які підтверджують оплату послуг оформлення технічної документації

ЖБК Надія , на підставі яких нараховані додаткові пайові внески. Крім того, лише до ОСОБА_1 з боку відповідача ЖБК Надія було пред`явлено вимоги щодо несплати нею додаткових пайових внесків. При цьому матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що усіма членами кооперативу було сплачено додаткові пайові внески, які визначені рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом загальних зборів № 21 від 24 липня 2012 року, що свідчить про дискримінацію ОСОБА_1 з боку відповідача ЖБК Надія . Отже, виключення позивача із членів ЖБК відбулось з порушенням Статуту та вимог чинного законодавства.

Оскільки виключення позивача з членів ЖБК Надія є незаконним, то підлягає скасуванню рішення загальних зборів членів ЖБК Надія в частині прийому ОСОБА_2 до членів кооперативу, замість виключеної ОСОБА_1 , та рішення загальних зборів членів ЖБК Надія про вирішення питання про розподіл квартир у десятиквартирному будинку АДРЕСА_1 між членами ЖБК Надія в частині розподілу ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_2 , а також державна реєстрація права власності на спірну квартиру за відповідачем та визнанню недійсним свідоцтво про право власності на спірну квартиру, видане ОСОБА_2 на цю квартиру.

Відмовляючи у задоволенні зустрічного позову, суд апеляційної інстанції виходив із того, що вони є похідними від первісного позову.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі ЖБК Надія просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що будь-яких порушень вимог чинного законодавства та Статуту при прийнятті рішень, затверджених протоколами загальних зборів ЖБК Надія , які оскаржуються ОСОБА_1 , допущено не було. Остання не виконала рішення загальних зборів ЖБК Надія щодо сплати грошових коштів, а тому її виключення із членів кооперативу є законним.

Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 12 лютого 2019 року відкрито касаційне провадження в указаній справі, а ухвалою від 26 серпня 2020 року справу призначено до судового розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Відповідно до виписки з протоколу від 15 червня 2000 року № 15 спільного засідання адміністрації та профсоюзного комітету ВАТ Завод Рудор , вирішено створити ЖБК в складі ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,

ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ,

ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , по закінченню будівництва будинку АДРЕСА_1 за рахунок особистих грошових вкладів, а також вирішено виділити ОСОБА_1 трикімнатну квартиру АДРЕСА_5 у цьому будинку.

За усною домовленістю між сусідами, за відсутності рішення загальних зборів членів кооперативу, за проханням члена кооперативу ОСОБА_13 , якому була виділена квартира АДРЕСА_2 , відбувся обмін квартирами АДРЕСА_5 , що була виділена ОСОБА_1 , та квартири АДРЕСА_2 , що була виділена ОСОБА_13 .

Рішенням Криворізької міської ради від 15 листопада 2000 року затверджено рішення спільного засідання адміністрації ВАТ Завод Рудор і профспілкового комітету ВАТ Завод Рудор про створення ЖБК по

АДРЕСА_1 у складі десяти осіб та зареєстровано Статут ЖБК Надія .

Рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом загальних зборів від 24 липня 2012 року № 21, вирішено: для оформлення документів, необхідних для укладення договору оренди земельної ділянки між ЖБК Надія та Криворізькою міською радою для підготовки документів та оформлення правовстановлюючих документів щодо визнання права власності за ЖБК Надія та введення в експлуатацію будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , членам

ЖБК Надія зробити пайові внески на загальну суму 100 000 грн, які згідно з розміром пайових внесків та відповідно до пункту 5.2 д) Статуту ЖБК Надія , статей 12, 15 Закону України Про кооперацію , розподілити наступним чином, зобов`язавши кожному пайщика зробити пайовий внесок:

ОСОБА_5 у сумі 13 034 грн; ОСОБА_17 у сумі 13 020 грн.;

ОСОБА_18 у сумі 11 529 грн; ОСОБА_13 у сумі 10 692 грн;

ОСОБА_1 у сумі 11 629 грн; ОСОБА_19 у сумі 10 649 грн,

ОСОБА_20 у сумі 7 625 грн; ОСОБА_21 у сумі 7 042 грн; ОСОБА_22 у сумі 7 468 грн; ОСОБА_23 у сумі 7 312 грн. Встановлено графік виплати, згідно з яким кожному пайщику необхідно зробити перший внесок у сумі не менше 800 грн, не пізніше 10 серпня 2012 року, другий внесок в сумі не менше 70 % від визначеної при розподілі суми не пізніше 25 травня 2013 року, остаточно вся сума повинна бути внесена до 30 квітня 2014 року.

25 липня 2012 року між ЖБК Надія та ОСОБА_6 було укладено договір про надання юридичної допомоги в оформленні права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 .

Актом ЖБК Надія від 17 вересня 2014 року встановлено, що члени кооперативу ЖБК Надія внесли за ОСОБА_1 її долю паю у сумі

11 629 грн, також додатково членами кооперативу ЖБК Надія за

ОСОБА_1 сплачено на оформлення оренди земельної ділянки під розміщення будинку 2 198 грн. Крім того, відповідно до вказаного акту, станом на 17 вересня 2014 року, з урахуванням девальвації гривні, сума заборгованості ОСОБА_1 перед членами ЖБК Надія складає

24 721 грн, з яких 11 629 грн - сплачена членами ЖБК Надія за

ОСОБА_1 доля паю, 2 198 грн - зробленого членами ЖБК Надія внеску на оформлення оренди земельної ділянки під розміщення будинку,

8 605 грн - девальвація гривні за 2014 рік та 2 289 грн - 20 % комісійних членам кооперативу.

Відповідно до акту ЖБК Надія від 18 вересня 2014 року, пайщиками кооперативу за період з 15 червня 2000 року по 10 липня 2012 року були зроблені пайові внески на загальну суму 84 810 грн, що становить по

8 481 грн для кожного.

Вказаним актом встановлено, що крім грошових внесків, пайщиками кооперативу були зроблені трудові внески: при газифікації, електрифікації будинку, при прокладанні і обслуговуванні зовнішніх мереж водопостачання і каналізації, при ремонті покрівлі і фасаду будинку, при упорядкуванні дворової території кооперативу, а також інших роботах на користь кооперативу. Оцінити вказані трудові затрати в грошовому еквіваленті неможливо, оскільки в кооперативі відсутня схема нормування праці. ОСОБА_1 не зробила трудових внесків при газифікації і електрифікації будинку, а також при упорядкуванні дворової території в частині прокладання під`їзних шляхів до будинку і навколо нього.

Актом ЖБК Надія від 21 вересня 2014 року встановлено, що

ОСОБА_1 за період з 15 червня 2000 року по 10 липня 2012 року були зроблені пайові внески на суму 8 481 грн. Початкова вартість спірної квартири складала 2 682 грн., що є вступним пайовим внеском. Загальна сума внесеного паю ОСОБА_1 , станом на 24 липня 2012 року, складала

11 163 грн (8 481+2 682=11 163 грн). З 24 липня 2012 року по 21 вересня

2014 року ОСОБА_1 не було зроблено жодних пайових внесків.

Рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом загальних зборів від 19 вересня 2014 року № 35, попереджено

ОСОБА_1 про необхідність сплати нею, не пізніше трьох днів від дати проведення даних зборів, тобто не пізніше 22 вересня 2014 року, грошових коштів у розмірі 24 721 грн, які розраховані шляхом врахування девальвації гривні та комісії (20%) за прострочення сплати нею внесків. В протилежному випадку ОСОБА_1 буде виключено із членів кооперативу із правом виплати їй вартості пайового внеску у сумі 2 682 грн.

Рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом

від 25 вересня 2014 року № 37, виключено із членів кооперативу

ОСОБА_1 із правом виплати їй вартості пайового внеску в сумі

2 682 грн, зобов`язано ОСОБА_1 та членів її сім`є звільнити незаконно зайняту квартиру протягом трьох діб, а також звільнити вказану квартиру від їхніх речей. Квартира АДРЕСА_3 залишається у розпорядженні ЖБК Надія .

Рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом від 01 листопада 2014 року № 38, в члени ЖБК Надія прийнято

ОСОБА_2 з 02 листопада 2014 року.

Рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом

від 06 листопада 2014 року№ 40, вирішено розподілити квартири між членами ЖБК Надія , де визначено передати спірну квартиру

ОСОБА_2 .

Звертаючись до суду з позовом, позивач ОСОБА_1 посилалась на протиправність та недійсність протоколів зборів членів ЖБК Надія :

від 24 липня 2012 року № 21, від 19 вересня 2014 року № 35, від 01 листопада 2014 року № 38, від 06 листопада 2014 року№ 40, незаконність її виключення з ЖБК Надія , незаконність прийняття ОСОБА_2 до членів кооперативу та державну реєстрацію права власності на трикімнатну квартиру.

Позиція Верховного Суду

Касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначаються Законом України Про кооперацію (далі - Закон).

Відповідно до статті 1 Закону кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.

Згідно зі статтею 6 Закону кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

Вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу, до компетенції якого належить, зокрема, затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства (стаття 15 Закону).

Виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються Статутом кооперативу (стаття 16 Закону). За положенням статті 8 Закону Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.

Одними із основних обов`язків члена кооперативу, зокрема, є додержання Статуту кооперативу, сплата визначених Статутом кооперативу внесків (стаття 12 Закону), а однією з підстав припинення членства в кооперативі згідно зі статтею 13 Закону є несплата внесків у порядку, визначеному Статутом кооперативу.

Виключення з членів кооперативу може бути оскаржене до суду (частина друга статті 13 Закону).

Відповідно до пункту 4.8 Статуту ЖБК Надія , затвердженого протоколом загальних зборів членів ЖБК Надія від 01 серпня 2007 року

№ 14, із змінами зареєстрованими виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 28 серпня 2007 року, члени кооперативу можуть бути виключені із кооперативу за рішенням загальних зборів у разі невиконання чи неналежного виконання обов`язків, покладених на них статутом кооперативу.

Згідно з пунктом 4.4. Статуту ЖБК Надія загальна вартість пайових внесків членів кооперативу станом на 07 вересня 2004 року становить 23 054 грн, розмір для квартири АДРЕСА_2 складає 2 682 грн.

Кожен член кооперативу зобов`язаний до дня державної реєстрації кооперативу зробити пайовий внесок і не мати заборгованості з інших внесків до кооперативу. В іншому випадку він не включається до списку членів кооперативу (пункт 4.5. Статуту).

Судом апеляційної інстанції установлено, що ОСОБА_1 за період

з 15 червня 2000 року по 10 липня 2012 року були зроблені пайові внески на суму 8 481 грн. Початкова вартість спірної квартири складала 2 682 грн., що є вступним пайовим внеском. Загальна сума внесеного паю ОСОБА_1 , станом на 24 липня 2012 року, складала 11 163 грн (8 481+2 682=11 163 грн).

Підставою для виключення ОСОБА_8 із членів кооперативу, зазначеною у рішенні загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 25 вересня 2014 року № 37 слугувало те, що

ОСОБА_8 неодноразово порушувались або відверто не виконувались вимоги Статуту ЖБК Надія , що ОСОБА_1 категорично відмовилась внести свою долю паю на оформлення документів по введенню будинку кооперативу в експлуатацію і оформлення права власності на будинок

ЖБК Надія .

Згідно з частинами першою, шостою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом . Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (стаття 76 ЦПК України).

Суд апеляційної інстанції правильно виходив із того, що матеріали справи не містять належних та достатніх доказів на підтвердження обставин щодо неодноразового порушення або невиконання ОСОБА_1 вимог Статуту ЖБК Надія , навпаки остання протягом тривалого часу здійснювала пайові внески, зокрема за період з 15 червня 2000 року по 10 липня 2012 року сплатила 11 163 грн, що свідчить про виконання нею визначених у статуті для члена кооперативу обов`язків.

Крім того, суд апеляційної інстанції правильно вважав, що несплата ОСОБА_8 визначених рішенням загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом загальних зборів від 24 липня 2012 року № 21, додаткових пайових внесків в розмірі 11 629 грн не свідчить про відмову ОСОБА_8 від їх сплати, оскільки підставою несплати вказаних додаткових внесків слугувало ненадання відповіді ЖБК Надія на її лист від 05 серпня 2014 року щодо надання їй копій платіжних документів, які підтверджують оплату послуг з оформлення технічної документації

ЖБК Надія , на підставі яких нараховані додаткові пайові внески

(а. с. 17 т. 1).

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про незаконність виключення ОСОБА_8 із членів ЖБК Надія та скасування рішення загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 25 вересня 2014 року № 37.

У зв`язку із визнанням незаконним та скасуванням рішення про виключення позивачки з членів ЖБК Надія , суд апеляційної інстанції правильно скасував рішення загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 01 листопада 2014 року № 38, в частині прийому ОСОБА_2 до членів кооперативу замість виключеної ОСОБА_1 та рішення загальних зборів членів ЖБК Надія , яке оформлено протоколом зборів від 06 листопада 2014 року № 40, про вирішення питання про розподіл квартир у десятиквартирному будинку АДРЕСА_1 між членами ЖБК Надія у зв`язку із внесенням ними пайових внесків в частині розподілу ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_2 у цьому будинку, а також державну реєстрацію права власності на квартиру за останнім.

Статтею 23 ЦК України передбачено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Установивши, що внаслідок порушення прав позивача щодо виключення її з членів кооперативу їй було заподіяно моральної шкоди, яка полягає у психологічних стражданнях, душевних хвилюваннях, необхідності докладання додаткових зусиль, пов 'язаних із відновленням становища , суд апеляційної інстанції обґрунтовано стягнув з відповідача на користь позивача моральну шкоду у розмірі 500 грн, при цьому врахувавши принципи законності, об`єктивності, розумності та справедливості.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Згідно з частиною першою статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що оскаржене рішення ухвалено без додержанням норм матеріального і процесуального права та зводяться до переоцінки доказів у справі, що відповідно до положень статті 400 ЦПК України знаходиться поза межами повноважень Верховного Суду. У зв`язку з наведеним, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржене судове рішення - без змін.

Керуючись статтями 400, 409, 410, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу Надія залишити без задоволення, а постанову Дніпровського апеляційного суду від 19 червня

2019 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Є. В. Синельников

Судді: О. В. Білоконь

О. М. Осіян

Н. Ю. Сакара

В. В. Шипович

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення26.05.2021
Оприлюднено04.06.2021
Номер документу97393793
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —216/8530/14-ц

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

ЦИМБАЛІСТЕНКО О. В.

Ухвала від 02.08.2023

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

ЦИМБАЛІСТЕНКО О. В.

Постанова від 26.05.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 10.03.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 11.09.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 14.08.2019

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Барильська А. П.

Ухвала від 13.08.2019

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Барильська А. П.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

Бутенко М. В.

Ухвала від 30.07.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 19.07.2019

Дніпровський апеляційний суд

Барильська А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні