Справа № 376/2294/19
Провадження №2-п/367/63/2021
УХВАЛА
Іменем України
07 червня 2021 року Ірпінський міський суд Київської областів складі:
головуючого судді Саранюк Л.П.,
при секретарі Герус Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, -
в с т а н о в и в:
До Ірпінського міського суду Київської області ОСОБА_1 подано заяву про перегляд заочного рішення Ірпінського міського суду Київської області від 07 вересня 2020 року.
Також заявником подано заяву про звільнення від сплати судового збору по тим підставам, що він є інвалідом 3 групи загального захворювання; отримує пенсію у розмірі 2 147,13-2 286,30 грн.; в січні 2021 року перебував на амбулаторному лікуванні у зв`язку із захворюванням на CОVID-19; інших доходів не має.
Дослідивши обґрунтованість поданої заяви, суд вважає за можливо заяву задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України Про судовий збір судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до положень ч. 1, 3 ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, повязаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17 жовтня 2014 року Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справа , роз`яснено, що при здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до Цивільного процесуального кодексу України , Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI Про судовий збір , а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога про сплату державного мита є стримуючою мірою для потенційних позивачів від предявлення безрозсудних і необґрунтованих позовів. Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (п. 111 рішення ЄСПЛ від 20 лютого 2014 року у справі Шишков проти Росії ( Shishkov v. Russia )).
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі Kniat v. Poland ; пункти 6364 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі Jedamski and Jedamska v. Poland ).
Отже, чинним законодавством визначено право суду, а не обов`язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення заявника від сплати судового збору. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.
Судом встановлено, що заявник отримує пенсію по інвалідності 3 група загальне захворювання, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 .
Згідно довідки про доходи № 3223 7129 5941 3219 встановлено, що заявник перебуває на обліку в Сквирському об`єднаному управлінні ПФУ в Київській області і отримує пенсію за віком. Розмір його пенсії за період з січня 2020 року по квітень 2020 року складав 2 147,13 грн. щомісячно, а за період з травня 2020 року по грудень 2020 року складав 2 286,30 грн.
Крім того, з протоколу випробувань № 0660 від 05.01.2021 встановлено, що у заявника було діагностовано захворювання на CОVID-19.
На підставі вищевикладеного, суд вважає за можливо звільнити заявника від сплати судового збору при зверненні до суду з заявою про перегляд заочного рішення.
Керуючись ст.1 Закону України Про судовий збір , ст.ст. 136 , 247 ЦПК України суддя -
у хв ал ив:
Заяву - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подачу заяви про перегляд заочного рішення Ірпінського міського суду Київської області від 07 вересня 2020 року.
Копію ухвали направити заявнику для відома.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Л.П. Саранюк
Суд | Ірпінський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2021 |
Оприлюднено | 11.06.2021 |
Номер документу | 97569936 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ірпінський міський суд Київської області
Саранюк Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні