Постанова
від 17.06.2021 по справі 160/14458/20
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

17 червня 2021 року м. Дніпросправа № 160/14458/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

за участю секретаря судового засідання Волкової К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро

апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2021 року

у справі №160/14458/20

за позовом ОСОБА_1

до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області

третя особа Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ"

про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

05 листопада 2020 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області в якому просив обов`язати відповідача здійснити фінансування Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" для забезпечення допомоги по тимчасовій непрацездатності за період часу з 07.05.2020 року по 18.05.2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправною бездіяльністю відповідача, який попри отримання відповідної заяви-розрахунку від третьої особи не здійснив фінансування для виплати йому допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2021 р. у справі № 160/14458/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, третя особа - Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.

Судом встановлено, що позивач не отримав кошті за час перебування на лікарняному, у зв`язку з відмовою Фонду фінансувати витрати підприємства на виплату лікарняних, у зв`язку з тим, що період знаходження позивача на лікарняному, збігається з часом простою на підприємстві, а отже відсутні підстави для відшкодування коштів. Судом на підставі аналізу норми чинного законодавства зроблено висновок, відповідно до якого зазначено, що простій на підприємстві не є підставою для відмови у виплаті лікарняного. Наведене обумовило прийняття рішення про задоволення позовних вимог.

Не погодившись з рішенням суду, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2021 р. у справі № 160/14458/20, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що у період простою не відбувається факт втрати заробітної плати працівником, а отже відсутні підстави для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів фонду.

Позивач в судове засідання апеляційної інстанції не з`явився, просив здійснити розгляд справи без його участі. Представниками ПАТ ДТЄК Павлоградвугілля" надано пояснення відповідно до яких третя особа погоджується з висновком суду першої інстанції, рішення вважає законним та обґрунтованим і не вбачає підстав для його скасування.

Представником відповідача підтримано доводи апеляційної скарги та зазначено, що суд першої інстанції припустився помилки при застосуванні норм матеріального права, оскільки суд не врахував, що заяву-розрахунок за № 001826 про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованій особі, відхилено у зв`язку з включенням до неї листків непрацездатності працівників підприємства з періодом непрацездатності , що збігається з періодом простою підприємства. При цьому ПАТ ДТЄК Павлоградвугілля не підтверджено факт виходу працівників на роботу у період простою, що залишилось поза увагою суду першої інстанції .

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін , колегія суддів вважає наявними підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, до 04.06.2020 року позивач перебував у трудових правовідносинах з Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля".

Згідно до наказу №1089 від 15.04.2020 року ПрАТ ДТЕК Павлоградвугілля у період часу з 20.04.2020 року по 15.05.2020 року перебувало у простої.

Відповідно до листків непрацездатності серії АДЮ 716960 та АДЧ № 583744 позивач перебував на лікарняному з 02.05.2020 року по 18.05.2020 року та вказаний період збігається з періодом знаходження ПрАТ ДТЕК Павлоградвугілля у простої.

Перші 5 календарних днів знаходження позивача на тимчасовій непрацездатності з 02.05.2020 року по 06.05.2020 року оплачено позивачеві підприємством згідно зі ст. 22 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування .

17.06.2020 року ПрАТ ДТЕК Павлоградвугілля подано до відповідача заяву-розрахунок № 001826 про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам, у тому числі щодо позивача.

Подану заяву відповідачем відхилено з підстав того, що дні хвороби за листками непрацездатності АДЮ 716960 та АДЧ № 583744 збігаються з періодом простою підприємства та відсутній факт виходу на роботу для підтримання життєдіяльності підприємства.

Не погодившись з позицією відповідача по справі ОСОБА_1 звернувся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що вичерпний перелік підстав при яких матеріальна допомога не призначається, визначений ст..23 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування і до таких підстав, період простою підприємства, не належить.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105 (далі - Закон № 1105).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 Закону №1105 за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).

Пунктом 1 частини 1 статті 22 Закону №1105 передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема, тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві.

Отже, суд апеляційної інстанції погоджується з аргументами відповідача про те, що допомога по тимчасовій непрацездатності, за своєю правовою природою, є формою матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання страхового випадку.

У свою чергу, відповідно до ст.1 Закону України Про оплату праці заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Таким чином, оскільки заробітна плата є винагорода працівнику за виконану ним роботу, то необхідним є встановлення того, чи виплачується заробітна плата працівнику у період простою підприємства.

Визначення поняття простій наведено у статті 34 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до ст..34 КЗпП України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Згідно із ч.1 ст.113 КЗпП України час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Відповідно до ст..12 Закону України Про оплату праці оплата за час простою відноситься до інших норм і гарантій в оплаті праці, відмінних від заробітної плати.

Отже, така державна гарантія, як оплата за час простою, не є заробітною плату працівника у розумінні Закону України Про оплату праці та КЗпП України.

Таким чином, оскільки у період простою підприємства заробітна плата працівникам не виплачується, то не може мати місце і факт її втрати у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, що є обов`язковою умовою для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 22 Закону №1105.

З цих підстав суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що допомога по тимчасовій непрацездатності не виплачується працівнику у разі простою підприємства, окрім випадків коли працівникам на час простою визначено спеціальний графік роботи або передбачено необхідність їх виходу на роботу на певний період, тобто у випадках коли працівники фактично виконують роботу та отримують за це винагороду - заробітну плату.

При цьому, суд апеляційної інстанції враховує, що як допомога по тимчасовій втраті працездатності так і оплата за час простою є державними гарантіями, а отже працівник підприємства, що знаходиться в простої, у разі настання страхового випадку (хвороба), не позбавлений державних гарантій у вигляді оплати за час простою.

З приводу висновків суду про те, що вичерпний перелік підстав при яких допомога по тимчасовій непрацездатності не надається, визначений ст..23 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування і до таких підстав, період простою підприємства, не належить, то суд апеляційної інстанції зазначає, що, на переконання колегії суддів положення вказаної норми права слід застосовувати у взаємозв`язку з положеннями пункту 1 частини 1 статті 22 Закону №1105, яким визначено правову природу допомоги по тимчасовій непрацездатності, суть якої становить компенсацію втрати заробітної плати (доходу) у разі настання страхового випадку.

Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення з прийняттям нової постанови про відмови у задоволенні позову.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2021 р. у справі № 160/14458/20 - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2021 р. у справі № 160/14458/20 - скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

СудТретій апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.06.2021
Оприлюднено18.06.2021
Номер документу97727999
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —160/14458/20

Ухвала від 02.09.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Турлакова Наталія Василівна

Ухвала від 12.08.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Турлакова Наталія Василівна

Постанова від 24.06.2024

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стародуб О.П.

Ухвала від 20.06.2024

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стародуб О.П.

Ухвала від 30.07.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бевзенко В.М.

Постанова від 17.06.2021

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Бишевська Н.А.

Постанова від 17.06.2021

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Бишевська Н.А.

Ухвала від 20.05.2021

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Бишевська Н.А.

Ухвала від 20.05.2021

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Бишевська Н.А.

Рішення від 12.03.2021

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Букіна Лілія Євгенівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні