Ухвала
від 17.06.2021 по справі 604/1120/19
ПІДВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 604/1120/19

Провадження № 2/604/18/21

У х в а л а

про закриття підготовчого провадження по справі та призначення справи до розгляду

17 червня 2021 року Підволочиський районний суд Тернопільської області

в складі:

Головуючого судді Сташківа Н.Б.

за участі

секретаря судового засідання Гамана В.Т.

розглянувши в підготовчому судовому засіданні в смт. Підволочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , до товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори , юридична адреса: с. Кам`янки вул..Зелена,1, Підволочиського району Тернопільської області, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 35039398, про визнання недійсним договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Щербатюк О.Д., звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори , про визнання недійсним договору оренди землі від 30 листопада 2016 року, посилаючись на те, що вказаного договору не підписувала і нікого про це не уповноважувала, підпис в графах орендодавець на договорі оренди виконаний не нею, а іншою особою.

Ухвалою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 27 лютого 2020 року у справі відкрито провадження та призначено до підготовчого засідання.

23 березня 2020 року представник позивача подав клопотання, в якому просить витребувати у товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори та Підволочиській РДА оригінали договору оренди землі від 30 листопада 2016 року, що укладений від імені позивача ОСОБА_1 з однієї сторони як орендодавця та ТОВ Агрофірма Медобори з іншої сторони як орендаря на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2,3729 га, розташовану на території Хмелиськівської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, на підставі якого 13 квітня 2017 року за № 20033337 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером № 6124689400:01:001:0233, разом з усіма додатками до цього договору.

Крім того, 23 березня 2020 року представник позивача подав клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 ніде не працює, перебуває у скрутному фінансовому становищі, сума судового збору(768,40 грн), яку необхідно сплатити позивачу за подання позову до Підволочиського районного суду, перевищує 5 відсотків розміру її річного доходу за попередній календарний рік (10105,46 грн/100% х 5% = 505,27 грн).

04 грудня 2020 року під час судового засідання представник відповідача подав письмові пояснення у яких просить у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди землі, кадастровий номер № 6124689400:01:001:0233 від 30 листопада 2016 року - відмовити, посилаючись на те, що така вимога позивача відповідно до практики Великої палати Верховного суду у справі № 604/1120/19, є неналежним способом захисту.

15 березня 2021 року представник позивача подав заяву про зміну предмету позову, зокрема просить усунути ОСОБА_1 , як власнику, перешкоди у користуванні належною їй земельною ділянкою, площею 2,3729 га, кадастровий номер 6124689400:01:001:0233, шляхом зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,3729 га, кадастровий номер 6124689400:01:001:0233, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Хмелиськівської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області.

Сторони в судове засідання не з`явилися.

Представник позивача подав заяву, в якій просить підготовче засідання розглянути у їх відсутності, змінені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задоволити заявлені ним клопотання.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про відкладення підготовного судового засідання не подали.

Відповідно до ст.189 ЦПК України завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, уточнення позовних вимог та складу учасників судового процесу, з`ясування заперечень проти позовних вимог, визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, вирішення відводів, визначення порядку розгляду справи, вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.

У відповідності до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, в підготовчому провадженні судом встановлено:

- відсутність підстав для відводів;

- відсутність бажання сторін укласти мирову угоду, передати справу на розгляд третейського суду або звернутися до суду для проведення врегулювання спору за участю судді.

- відсутні питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача; об`єднання справ і роз`єднання позовних вимог;

- встановлено відсутність підстав для призначення експертизи, виклик в судове засідання експертів, свідків, перекладача, спеціаліста;

- на позовну заяву від відповідачів відзив не надходив ;

- наявна можливість для призначення справи до розгляду по суті, з визначенням дати, часу і місця проведення судового засідання для розгляду справи по суті;

- під час розгляду справи по суті встановити порядок з`ясування обставин справи, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень та порядок дослідження доказів шляхом дослідження доказів наявних в матеріалах справи.

Вирішуючи клопотання представника позивача про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору суд враховує позицію Верховного Суду, яка викладена у постанові № 761/12145/17 від 02.08.19р. в якій зазначено, що суд повинен переконатись у тому, що право доступу до суду не обмежується таким чином чи такою мірою, що сама суть права буде зведена нанівець. Подібне обмеження не буде відповідати статті 6 § 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо воно не переслідує легітимної мети та не існує розумної пропорційності між використаними засобами та поставленою метою.

Згідно з ч.ч. 1 та 3 ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати. Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. ч. 2 цієї ст. передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.

Враховуючи положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентну практику Європейського суду з прав людини, зокрема рішення від 19 червня 2001 року у справі Креуз проти Польщі , сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету, суд дійшов висновку, що наявні підстави для відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.

Дослідивши матеріали заяви про зміну предмету позову від 15 березня 2021 року суд приходить до висновку про прийняття заяви про зміну предмету позову.

Вирішуючи клопотання представника позивача про витребування у товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори та Підволочиської РДА оригінали договору оренди землі від 30 листопада 2016 року, що укладений від імені позивача ОСОБА_1 з однієї сторони як орендодавця та ТОВ Агрофірма Медобори з іншої сторони як орендаря на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2,3729 га, розташовану на території Хмелиськівської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, на підставі якого 13 квітня 2017 року за № 20033337 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером № 6124689400:01:001:0233, разом з усіма додатками до цього договору, суд виходить з наступного.

В силу ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані. На підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно з нормами ст.84 ЦПК України особи, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.

Згідно Постанови КМУ від 16 грудня 2020 року № 1635-р Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій розпочато реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» , шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1; реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій, утворених згідно з абзацом третім цього пункту, згідно з додатком 3. Установлено що юрисдикція районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX, поширюється на всю територію відповідних новоутворених районів.

З огляду на вищевикладене, з метою забезпечення права на судовий захист та враховуючи неможливість подання відповідних доказів представниками позивача, зазначені письмові докази підлягають витребуванню з товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори та Тернопільської РДА оригінали договору оренди землі від 30 листопада 2016 року, що укладений від імені позивача ОСОБА_1 з однієї сторони як орендодавця та ТОВ Агрофірма Медобори з іншої сторони як орендаря на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2,3729 га, розташовану на території Хмелиськівської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, на підставі якого 13 квітня 2017 року за № 20033337 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером № 6124689400:01:001:0233, разом з усіма додатками до цього договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: залишення позовної заяви без розгляду, закриття провадження у справі, закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Згідно п. 15 ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у підготовчому засіданні суд: призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань у разі складності справи ) для розгляду справи по суті.

На стадії підготовчого провадження судом проведені дії, передбачені ст. 197ЦПК України, з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті протягом розумного строку, а саме остаточно визначено предмет спору та характер спірних правовідносин, позовні вимоги та склад учасників судового процесу, визначено обставини справи, які підлягають встановленню, визначено порядок розгляду справи тощо.

На підставі викладеного, враховуючи розумність строків розгляду справи, суд вважає, що у підготовчому судовому засіданні вирішено питання про всі процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті, підготовче судове засідання підлягає закриттю, а справа призначенню до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Беручи до уваги, що спір не врегульовано в підготовчому судовому засіданні, керуючись ст.ст. 51,76,77,83,84,189,196,197,200 , 258, 260-261 ЦПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у справі за її позовом до ухвалення судового рішення у справі.

Клопотання представника позивача про витребування доказів задовольнити.

Витребувати у товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори та уТернопільської РДА оригінал договору оренди землі від 30 листопада 2016 року, що укладений від імені позивача ОСОБА_1 з однієї сторони як орендодавця та ТОВ Агрофірма Медобори з іншої сторони як орендаря на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2,3729 га, розташовану на території Хмелиськівської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, на підставі якого 13 квітня 2017 року за № 20033337 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером № 6124689400:01:001:0233, разом з усіма додатками до цього договору.

Прийняти заяву представника позивача про зміну предмету позову із заявленою вимогою про усунення ОСОБА_1 , як власнику, перешкоди у користуванні належною їй земельною ділянкою, площею 2,3729 га, кадастровий номер 6124689400:01:001:0233, шляхом зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,3729 га, кадастровий номер 6124689400:01:001:0233, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Хмелиськівської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області.

Закрити підготовче провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори про усунення перешкоди у користуванні земельною ділянкою, шляхом зобов`язання відповідача повернути земельну ділянку власнику.

Призначити розгляд справи по суті на 07 вересня 2021 року о 12 годині 00 хвилин в залі судових засідань Підволочиського районного суду Тернопільської області.

В судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.

Копію ухвалу негайно надіслати до товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Медобори , Тернопільської РДА та роз`яснити, що відповідно до ст.84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.

Витребувані докази надіслати до суду або подати до канцелярії суду у строк до 07 вересня 2021 року.

Ухвала набирає сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.

Суддя- підпис

з оригіналом згідно

Суддя Сташків Н.Б.

СудПідволочиський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення17.06.2021
Оприлюднено23.06.2021
Номер документу97813975
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —604/1120/19

Ухвала від 23.05.2022

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н. Б.

Рішення від 19.11.2021

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н. Б.

Ухвала від 17.06.2021

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н. Б.

Ухвала від 27.02.2020

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні