Справа №:755/12960/19
Провадження №: 1-кс/755/2512/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" червня 2021 р. слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участі адвоката ОСОБА_3 , розглянувши клопотання адвоката ОСОБА_3 в інтересах ПП «Салон мармур, граніт, агломерат» про встановлення процесуального строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019100040005936 від 16 липня 2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 206-2, ч. 1 ст. 355, ч. 1 ст. 361 КК України,
в с т а н о в и л а :
адвокат ОСОБА_3 звернувся до слідчої судді із клопотанням в порядку ст. 114 КПК України, у якому просить встановити процесуальний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019100040005936 від 16 липня 2019 року.
В обґрунтування зазначеного клопотання зазначає, що органом досудового розслідування не дотримано розумних строків проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження, оскільки воно розпочато 16 липня 2019 року та триває вже понад 22 місяці, що майже вдвічі перевищує граничні строки встановлені законом. Крім того, затягування на тривалий час та нездійснення необхідних процесуальних дій у зазначеному кримінальному провадженні, у тому числі не визначення процесуального статусу особі, права якої обмежуються, та без повідомлення про підозру понад встановлені розумні та граничні строки є прямим та суттєвим втручанням у права та законні інтереси ПП «Салон мармур, граніт, агломерат». Із зазначених підстав просить встановити граничний процесуальний строк до 16 липня 2021 року для завершення досудового розслідування та прийняття слідчим та/чи прокурором одного з процесуальних рішень, передбачених ст. 283 КПК України.
Адвокат ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.
Представник Дніпровської окружної прокуратури міста Києва у судове засідання не з`явився, про дату та час повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Вивчивши клопотання, додані до нього документи, якими заявник обґрунтовує доводи клопотання, заслухавши адвоката ОСОБА_3 , слідча суддя дійшла такого висновку.
Дніпровським УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019100040005936 від 16 липня 2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 206-2, ч. 1 ст. 355, ч. 1 ст. 361 КК України.
Згідно ч. 6 ст. 28 КПК України підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право на звернення до прокурора, слідчого судді або суду з клопотанням, в якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом.
Відповідно до п. 21 ст. 7 КПК України, розумність строків є однією із загальних засад кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Разом з тим ч. 2 ст. 28 КПК України визначено, що проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Згідно ч. 3 ст. 28 КПК України критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є:
1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо;
2) поведінка учасників кримінального провадження;
3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 113 КПК України процесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії.
Між тим за ч. 2 вказаної статті будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 КПК України, для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя, суд має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження.
Проте ст. 114 КПК України, на яку посилається заявник як на підставу звернення до слідчої судді з клопотанням про встановлення строку проведення досудового розслідування, передбачає лише право, а не обов`язок слідчого судді, суду встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження розумного строку прийняття процесуального рішення чи вчинення процесуальної дії.
Водночас слідча суддя враховує, що при розгляді клопотання необхідно виходити із недопустимості порушення самостійності процесуальної діяльності слідчого, прокурора, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється, що передбачено ч. 1 ст. 36, ч. 5 ст. 40 КПК України. А тому реалізуючи повноваження щодо забезпечення розумних строків, суб`єкти, зазначені у ч. 6 ст. 28 КПК України, у тому числі і слідчий суддя, не можуть втручатися у законну діяльність та компетенцію один одного.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов`язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Згідно ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій. Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 40 КПК України слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, та на свій розсуд визначає об`єм доказів, якій необхідно зібрати у кримінальному провадженні.
При цьому за ч. 2 ст. 36 КПК України прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений: зокрема, доручати слідчому, органу досудового розслідування проведення у встановлений прокурором строк слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій або давати вказівки щодо їх проведення чи брати участь у них, а в необхідних випадках - особисто проводити слідчі (розшукові) та процесуальні дії в порядку, визначеному цим Кодексом; повідомляти особі про підозру.
Як і слідчий, прокурор, згідно вимог ч. 1 ст. 36 КПК України, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється.
Як зазначає заявник, кримінальне провадження № 12019100040005936, у якому останній хоче встановити строк досудового розслідування, перебуває на стадії досудового розслідування, яке здійснюється Дніпровським УП ГУНП у м. Києві.
Слідча суддя не вправі у запропонований заявником спосіб зобов`язати орган досудового розслідування вчинити процесуальні дії необхідні та достатні для закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019100040005936, оскільки зазначене питання орган досудового розслідування вирішує на власний розсуд шляхом оцінки фактичних обставин кримінального провадження, зібраних доказів і співставлення їх з положеннями КПК України.
Як вбачається з положень ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Між тим строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить, зокрема, дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину, що не виключає можливість його продовження у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 КПК України.
Отже предметом розгляду клопотання, поданого у порядку ст. 114 КПК України можуть стати лише ті процесуальні дії, необхідність вчинення яких у певний строк прямо випливає із норм кримінального процесуального закону або рішення про їх проведення раніше було прийняте стороною обвинувачення.
А тому, у даному випадку, слідча суддя не наділена повноваженнями для встановлення відповідних граничних строків досудового розслідування.
Крім того, ч. 1 ст. 308 КПК України передбачено, що підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи законні інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право оскаржити прокурору вищого рівня недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування.
Разом з тим заявником не надано жодного доказу на підтвердження того, що, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 308 КПК України, він скористався своїм правом та звертався до прокурора вищого рівня.
Таким чином, слідча суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання адвоката ОСОБА_3 в інтересах ПП «Салон мармур, граніт, агломерат».
Керуючись вимогами ст. 28, 36, 38, 40, 113, 114, 219, 372 КПК України, слідча суддя,
п о с т а н о в и л а :
у задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_3 в інтересах ПП «Салон мармур, граніт, агломерат» про встановлення процесуального строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019100040005936 від 16 липня 2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 206-2, ч. 1 ст. 355, ч. 1 ст. 361 КК України відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя: ОСОБА_1
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2021 |
Оприлюднено | 31.01.2023 |
Номер документу | 97914040 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення процесуальних строків |
Кримінальне
Дніпровський районний суд міста Києва
Левко В. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні