ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2021 року м. ОдесаСправа № 2/32/07 Південно - західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Лавриненко Л.В.
суддів: Аленіна О.Ю., Мишкіної М.А.
при секретарі судового засідання - Мамчич Р.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ
на ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 05.03.2021 р.
по справі № 2/32/07
за заявою Державного підприємства «Агенство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» , м. Київ
до боржника Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг, Миколаївська область
кредитори:
1) Державне підприємство «Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» , м. Київ;
2) Державне агентство резерву України;
3) Регіональне відділення фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях;
за участю арбітражного керуючого Прохорова В.С.
та за участю Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції у Миколаївській області
про банкрутство
суддя суду першої інстанції: Давченко Т.М.
час та місце постановлення ухвали: 05.03.2021 р., м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, Господарський суду Миколаївської області
за участю представників сторін:
від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ: Панічук К.М.
від арбітражного керуючого Прохорова В.С.: особисто.
Ухвалою Південно - західного апеляційного господарського суду від 14.06.2021 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ на ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 05.03.2021 р. та призначено її до розгляду.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 24.01.2007 р. за заявою Державного підприємства «Агентство з реструктуризації заборгованості підприємств агропромислового комплексу» , м. Київ, порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг, Миколаївська область.
Постановою Господарського суду Миколаївської області від 16.07.2007 р. Відкрите акціонерне товариство «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг, Миколаївська область визнано банкрутом, відносно боржника відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено Максимова А.А.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 25.10.2016 р. ліквідатором Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг, призначено арбітражного керуючого - Прохорова Володимира Сергійовича.
22.02.2021 р. арбітражний керуючий Прохоров В.С. звернувся до Господарського суду Миколаївської області з клопотанням про зобов`язання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ, скасувати реєстрацію випуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг, та видати відповідне розпорядження.
Наведене клопотання мотивоване тим, що ліквідатору для складання та подання до господарського суду звіту за підсумками ліквідаційної процедури необхідно отримати розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування реєстрації випуску акцій боржника.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 05.03.2021 р. клопотання арбітражного керуючого Прохорова Володимира Сергійовича задоволено та зобов`язано Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ скасувати реєстрацію випуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг, та видати відповідне розпорядження. Задовольняючи клопотання ліквідатора, місцевий господарський суд послався на те, що необхідною умовою для завершення ліквідаційної процедури, яка триває з 2007 р., є скасування реєстрації випуску акцій з метою уникнення подальшого затягування строків розгляду справи.
Не погодившись з наведеною ухвалою, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ, оскаржила її до Південно - західного апеляційного господарського суду.
В апеляційній скарзі Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ зазначає, що зобов`язання комісії скасувати реєстрацію випуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг та видати відповідне розпорядження суперечать Порядку скасування реєстрації випуску акцій, затвердженого рішенням комісії від 23.04.2013 р. № 737 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 р. за № 822/23354.
За умовами наведеного Порядку, необхідною умовою для скасування реєстрації випуску акцій є подання пакету документів, передбаченого цим порядком, які в подальшому розглядаються комісією та за результатами розгляду яких видається відповідне розпорядження або відмовляється у скасуванні реєстрації випуску акцій.
Проте, арбітражний керуючий Прохоров В.С. не звертався до комісії із заявою про скасування реєстрації випуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг та документи, передбачені Порядком не надавав.
З огляду на викладене, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ вважає, що недотримання арбітражним керуючим Прохоровим В.С. вимог Порядку скасування реєстрації випуску акцій унеможливлює виконання оскаржуваної ухвали.
Арбітражний керуючий Прохоров В.С. в поданому відзиві проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, заперечує та просить суд апеляційної інстанції оскаржувану ухвалу залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення апеляційної скарги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ з огляду на наступні обставини.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Згідно зі ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор з дня свого призначення здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство.
Як вбачається з матеріалів справи Відкрите акціонерне товариство «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг, є емітентом випуску акцій згідно свідоцтва про реєстрацію випуску акцій від 23.10.2001 р. № 524/1/01.
Розпорядженням уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.12.2014 р. № 33-ПУ-2-3 зупинено обіг акцій Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг.
Відповідно ч. ч. 1-3 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються, зокрема, для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
У разі затвердження судом звіту ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом, господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство.
Механізм вчинення дій, спрямованих на скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій регулюються Порядком скасування реєстрації випуску акцій, затвердженого рішенням комісії від 23.04.2013 р. № 737 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 р. за № 822/23354.
Відповідно до п. 2 розділу 1 Порядку зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій здійснюються відповідно до цього Порядку Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку відповідно до делегованих повноважень, у тому числі в разі, якщо випуск акцій зареєстровано Міністерством фінансів України, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим або обласним фінансовим управлінням.
У разі зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та у разі відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій оформлюються відповідні розпорядженням.
Згідно з п. 3 Порядку протягом п`ятнадцяти робочих днів з дати надходження відповідних документів, зазначених у розділах ІІ - ІV цього Порядку, реєструвальний орган видає розпорядження про зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій або про відмову в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій.
Аналіз приписів вказаних норм свідчить про те, що необхідною передумовою для скасування реєстрації виску акцій є подання до уповноваженого органу документів, визначених Порядком скасування реєстрації випуску акцій, на підставі яких комісія видає відповідне розпорядження, або відмовляє у скасуванні реєстрації випуску акцій.
При цьому, Кодексом України з процедур банкрутства, який регулює питання щодо ліквідації акціонерних товариств, обов`язок здійснення скасування реєстрації випуску акцій покладено саме на ліквідатора.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що арбітражний керуючий Прохоров В.С. з метою виконання повноважень ліквідатора щодо скасування реєстрації випуску акцій банкрута повинен був звернутися з такою вимогою безпосередньо до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ з відповідною заявою та низкою передбачених Порядком документів, проте ліквідатором вказаних дій вчинено не було.
Отже, звернення арбітражним керуючим Прохоровим В.С. до господарського суду із заявою про зобов`язання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ здійснити скасування реєстрації випуску акцій боржника без дотримання процедури, визначеної Порядком скасування реєстрації випуску акцій, є передчасним.
З огляду на викладене є передчасною і ухвала Господарського суду Миколаївської області від 05.03.2021 р., якою задоволено заяву арбітражного керуючого Прохорова В.С. про зобов`язання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ здійснити скасування реєстрації випуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг.
Враховуючи те, що місцевий господарський суд дійшов висновку про зобов`язання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ, здійснити скасування реєстрації випуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг без дотримання відповідної процедури щодо такого скасування, суд апеляційної інстанції зазначає, що оскаржувана ухвала постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 271, 275, 277, 281-284 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Київ, задовольнити.
Ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 05.03.2021 р. у справі № 2/32/07 скасувати.
Арбітражному керуючому - ліквідатору Прохорову В.С. у задоволенні клопотання щодо скасування реєстрації випуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Новобузький комбінат хлібопродуктів» , м. Новий Буг відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та випадках, передбачених ГПК України.
Повний текст постанови складено та підписано 12.07.2021 р.
Головуючий суддя: Л. В. Лавриненко
Судді: О.Ю. Аленін
М.А. Мишкіна
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2021 |
Оприлюднено | 14.07.2021 |
Номер документу | 98264044 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Лавриненко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні