ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2021 року Справа № 915/1328/20
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М. при секретарі судового засідання Степановій С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, вул. Одеська, 4, с. Коблеве, Березанський район, Миколаївська обл., 57453 (код ЄДРПОУ 04375748)
адреса для листування: адвокат Смоляк О.А., АДРЕСА_1
до відповідача Акціонерного товариства "Коблево", вул. Одеська, 6, с. Коблеве, Березанський район, Миколаївська обл., 57453 (код ЄДРПОУ 00413966)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Миколаївська районна державна адміністрація, вул. Одеське шосе, 18-А, м. Миколаїв, 54026 (код ЄДРПОУ 04056500).
про розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельні ділянки
за участю представників сторін:
від позивача: Смоляк О.А.;
від відповідача: Калашнікова О.О.;
від відповідача: Нізола Н.М.;
від відповідача: Торканєвський Д.В.;
від третьої особи: представник не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Миколаївської області звернулась Коблівська сільська рада Березанського району Миколаївської області з позовною заявою до відповідача Акціонерного товариства "Коблево", в якій просить суд припинити шляхом його розірвання Договір оренди землі від 09.06.2003 року, укладений між Березанською районною державною адміністрацією Миколаївської області та Відкритим акціонерним товариством "Коблево", що посвідчений державним нотаріусом Березанської державної нотаріальної контори Мартинюк О.Б. та зареєстровано в реєстрі за № 800, та зобов`язати AT "Коблево" повернути Коблівській сільській раді Березанського району Миколаївської області земельні ділянки загальною площею 799, 96 га, що розташовані в межах Коблівської сільської ради та були передані AT "Коблево" в оренду на підставі Договору оренди землі від 09.06.2003 року, укладеного між Березанською районною державною адміністрацією Миколаївської області та Відкритим акціонерним товариством "Коблево", що посвідчений державним нотаріусом Березанської державної нотаріальної контори Мартинюк О.Б. та зареєстровано в реєстрі за № 800.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача AT "Коблево" на його користь витрати зі сплати судового збору та витрати, понесені на професійну правничу допомогу.
І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 04.11.2020 року позовну заяву Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (вх. № 13754/20 від 30.10.2020 року) до відповідача Акціонерного товариства "Коблево" про розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельні ділянки залишено без руху.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 23.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Зупинено провадження у даній справі № 915/1328/20 до закінчення перегляду в касаційному порядку об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у іншій справі № 905/105/20.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 21.12.2020 року поновлено провадження у справі № 915/1328/20, у зв`язку із закінченням перегляду в касаційному порядку об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у іншій справі № 905/105/20.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 21.12.2020 року позовну заяву Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (вх. № 13754/20 від 30.10.2020 року) до відповідача Акціонерного товариства "Коблево" про розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельні ділянки залишено без руху.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 18.01.2021 продовжено розгляд справи № 915/1328/20 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі на 18.02.2021 року. Залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Березанську районну державну адміністрацію Миколаївської області.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 16.02.2021 відмовлено Коблівській сільській раді Березанського району Миколаївської області у задоволенні клопотання (вх. № 2177/21 від 12.02.2021 року) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 16.02.2021 року задоволено клопотання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (вх. № 2335/21 від 15.02.2021 року) про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 18.02.2021 року продовжено позивачу строк для подання відповіді на відзив до 01.03.2021 (включно). Відкладено підготовче засідання по справі на 17.03.2021 року.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 17.03.2021 року задоволено клопотання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (вх. № 3851/21 від 15.03.2021 року) про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 17.03.2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі та відкладено підготовче засідання на 06.04.2021 року.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 06.04.2021 року відкладено підготовче засідання на 20.04.2021 року. Витребувано докази.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 20.04.2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні на 20.05.2021 року.
В судовому засіданні 20.05.2021 року судом оголошено ухвалу з занесенням до протоколу судового засідання про відкладення розгляду справи на 15.06.2021 року.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 15.06.2021 року оголошено перерву в судовому засіданні до 06.07.2021 року.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 06.07.2021 року залучено до участі у справі правонаступника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Березанської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Центральна, 33, смт. Березанка, Березанський район, Миколаївська обл., 57400 (код ЄДРПОУ 04056693) - Миколаївську районну державну адміністрацію, вул. Одеське шосе, 18-А, м. Миколаїв, 54026 (код ЄДРПОУ 04056500).
В судовому засіданні 06.07.2021 року судом оголошено ухвалу з занесенням до протоколу судового засідання про оголошення перерви до 12.07.2021 року.
В судовому засіданні 26.09.2021 року судом відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.
1. Правова позиція позивача.
Підставою позову позивачем зазначено обставини, які полягають в тому, що між Березанською районною державною адміністрацією Миколаївської області та Відкритим акціонерним товариством "Коблево" було укладено договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 року, відповідно до умов якого відповідачу в оренду передано земельні ділянки площею 799, 96 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зі строком дії 49 років.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 60-р від 31.01.2018 у комунальну власність передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, до складу яких входять й орендовані АТ "Коблево" земельні ділянки.
Відповідачем неналежно виконуються умови договору оренди землі № 800 від 09.06.2003 року, у зв`язку з чим останній підлягає розірванню. Так, позивач зазначає, що відповідачем АТ "Коблево" допущені наступні порушення:
- систематична несплата орендної плати у повному обсязі, що призвело до формування заборгованості перед місцевим бюджетом на суму 25 577 525, 01 грн.;
- без отримання письмової згоди орендодавця збільшено площі багаторічних насаджень з 228,11 га до 345,1214 га;
- збільшення площ багаторічних насаджень відбулось без зміни складу угідь;
- на орендованій земельній ділянці сільськогосподарського призначення без письмової згоди орендодавця здійснено будівництво нового нежитлового об`єкта нерухомості загальною площею 21 334, 2 м.кв.;
- орендовані земельні ділянки використовуються способами, що порушують екологічне законодавство, а саме: зафіксовано забур`янення, формування стихійних звалищ, занедбані недобудови, розмиття берегової лінії;
- нераціональне використання орендованих земельних ділянок та не приведення їх у відповідність до норм чинного законодавства, а саме: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відведено земельні ділянки не придатні для цього, які, відповідно до своїх фактичних властивостей повинні бути віднесені до земель водного фонду та земель природно-заповідного фонду;
- зміна істотних умов Договору оренди, а саме: фактично орендовані земельні ділянки у 2020 році не відповідають площі та складу угідь земельних ділянок, які передавались в оренду у 2003 році; зміна розміру орендної плати; зміна нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок.
Станом на 17.09.2020 за відповідачем АТ "Коблево" в Державному реєстрі речових прав згідно договору оренди зареєстровано право оренди на 23 земельні ділянки загальною площею 462, 9633 га.
Враховуючи вищевикладене, позивач за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду із даним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 526, 611, 627, 638, 651 ЦК України, ст. 5, 22, 43-45, 58-61, 96, 141, 206 ЗК України, ст. 23 ГК України, ст. 1, 3, 4, 88, 89 ВК України, ст. 1, 3, 13-15, 21, 24, 25, 31, 32 Закону України "Про оренду землі", ст. 5, 10, 14, 288 ПК України, ст. 26, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 5, 13, 18, 20 Закону України "Про оцінку землі", ст. 35-37 Закону України "Про охорону земель", ст. 1 Закону України "Про землеустрій", ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", ст. 8, 9 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", Римською конвенцією, практикою ЄСПЛ, практикою Верховного Суду, ст. 13, 14 Конституції України та умовами договору.
2. Правова позиція (заперечення) відповідача.
15.02.2021 року до господарського суду Миколаївської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 2308/21/19), в якому відповідач просить суд в задоволені позову відмовити.
В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що з позовними вимогами не погоджується та вважає їх безпідставними та необґрунтованими з огляду на наступне:
- не всі земельні ділянки, орендовані відповідачем, із державної власності були передані в комунальну власність Коблівської сільської об`єднаної територіальної громади;
- відповідач не отримував від позивача повідомлення в порядку, визначеному ст. 148-1 ЗК України про перехід права власності на орендовані відповідачем земельні ділянки до позивача;
- відповідач своєчасно сплачує та сплачував в 2017-2019 роках орендну плату відповідно до умов договору та норм п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що свідчить про дотримання вимог ст. 96 ЗК України. Відповідач весь цей час нараховував та сплачував орендну плату за землю площею 799, 96 га, незважаючи на те, що фактично мав у користуванні на 29, 4028 га менше. Відповідач не має правових підстав для сплати орендної плати за ставкою 7% від нормативно-грошової оцінки на підставі прийнятих в 2017-2019 Коблівською сільською радою рішень без внесення відповідних змін до договору оренди, оскільки відповідно до п. 4 Договору оренди зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. Докази, надані позивачем до матеріалів справи в обґрунтування систематичної несплати відповідачем орендної плати за Договором оренди стосуються збитків (втрат бюджету) і не стосуються предмета доказування - систематичної несплати орендної плати відповідачем;
- розпорядженням Березанської РДА від 18.01.2007 № 73 на підставі акту відповідача на посадку виноградників та поданого клопотання було прийнято рішення перевести ріллю (яка належить відповідачу на умовах оренди) площею 164,99 га в багаторічні насадження (виноградник) в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області та рекомендовано Березанському районному відділу внести зміни до звіту про наявність та розподіл угідь по угіддям категоріям та землекористувачам по Березанському району. Таким чином, збільшення площ виноградників відбулося виключно за згоди орендодавця (Березанської РДА);
- щодо зведення виробничих будівель та споруд без згоди орендодавця, то відповідач зазначає, що реєстрація права власності відповідача на виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами була здійснена 01.06.2020 за результатами проведеної в 2020 році ТОВ УКР ЮР ТЕХ на замовлення відповідача поточної технічної інвентаризації існуючого об`єкту нерухомості, будівництво якого було погоджено орендодавцем (Березанською РДА) ще в 2009 та 2010 роках. Таким чином, доводи та висновки позивача щодо того, що у 2019 році було побудовано, а в 2020 році введено в експлуатацію виробничий будинок з господарськими спорудами, розташованими на земельній ділянці за кадастровим номером 482098200:01:000:0022 загальною площею 21 334,2 м.кв. без письмової згоди орендодавця, є безпідставними та необґрунтованими;
- щодо використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам та земельному законодавству, відповідач зазначає, що за умовами Договору оренди п.3.2 відповідач має право самостійно визначати напрямки своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору.
Належних доказів того, що відповідач використовує орендовану земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, позивачем не надано;
- щодо використання орендованих земельних ділянок без зміни складу угідь, то відповідач зазначає, що станом на 18.01.2007 та до 10.12.2009 види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, в т. і земель сільськогосподарського призначення, визначалися її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, до 06.12.2012 віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснювалося на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень і лише з 06.12.2012 набула чинності норма, що зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель передбачені ст. 21 ЗК України і дострокове розірвання договору цією статтею не передбачено.
Зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель не є зміною її цільового призначення.
Відповідач зазначає, що після 2007 року відповідач не здійснював закладення багаторічних насаджень.
- щодо використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, не раціонального використання земельних ділянок, відповідач зазначає наступне.
Розроблений проект щодо створення РЛП "Тилігульськй" до часу проведення інвентаризації остаточно не затверджений, в базу даних ДЗК його площа не внесена, отже, встановлення його межі на землях оренди відповідача є неможливим;
До сьогоднішнього часу земельна ділянка № 23 (ділянка за кадастровим номером 4820982200:07:000:0010) належить до земель сільськогосподарського призначення для введення товарного сільськогосподарського виробництва, а не до земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення і тому доводи позивача про використання земельної ділянки не за цільовим призначенням тощо є безпідставними та необґрунтованими.
Посилання позивача на те, що земельні ділянки за кадастровими номерами 4820982200:12:046:0122, 4820982200:10:000:0013 за своєю природою є пляжем, повинні належати до земель рекреації та водного фонду і не можуть використовуватися AT Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва є безпідставним. Відповідач зазначає, що ділянка за кадастровим номером 4820982200:10:000:0013 - це ділянка № НОМЕР_2 щодо якої під час інвентаризації не було зазначено, що вона має бути віднесена до категорії земель водного фонду чи до земель рекреації. Аналогічна ситуація і щодо ділянки 4820982200:12:046:0122.
Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами. Такий проект відсутній.
- щодо зміни істотних умов, то відповідач зазначає, що зміни умов договору є підставою для внесення змін до договору за взаємною згодою сторін або за судовим рішенням, в разі недосягнення такої згоди, але не являються ані договірною, ані законодавчою підставою для дострокового розірвання договору.
Заперечення обґрунтовані приписами ст. 1, 20 Закону України Про Державний земельний кадастр , ст. 83, 117, 141, 148-1, 188 ЗК України, ст. 12, 22, 611, 651 ЦК України, ст. 2-5, 32, Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майна та їх обтяження , ст. 21, 30 Закону України Про оренду землі , ст. 14, 269, 288 ПК України, ст. 20 Закону України Про оцінку землі та судовою практикою.
3. Правова позиція третьої особи.
Третя особа не скористалась наданим ст. 168 ГПК України правом на подання письмових пояснень щодо позову або відзиву.
ІV. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.
4.1. Обставини справи щодо укладення договору оренди землі.
4.1.1. Виготовлення технічної документації.
Розпорядженням Березанської районної державної адміністрації Про припинення права користування землею та дозвіл на розробку технічної документації від 20.01.2003 № 31 вирішено:
1. У зв`язку з реорганізацією радгоспу Росія в ВАТ Коблево припинити право користування земельною ділянкою загальною площею 2669,57 га радгоспу Росія .
2. Земельну ділянку загальною площею 2669,57 га перевести до земель державної власності (запасу).
3. Дати дозвіл на розробку технічної документації ВАТ Коблево по кадастровій зйомці земель державної власності (запасу) в межах території Коблевської сільської ради Березаиського району Миколаївської області.
4. Дозволити розробку технічної документації щодо складання кадастрового плану до договору оренди:
- ВАТ ВАТ Коблево - площею 799,96 га;
- ДП Агро-Коблево - площею 1876,19 га
із земель державної власності (запасу) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду терміном на 49 років в межах території Коблевської сільської ради Березанського району (том 6, арк. 167).
На замовлення ВАТ Коблево спеціалістами ТзОВ Обласний земельно-кадастровий центр виготовлено Технічну документацію по складанню плану до договору довгострокової оренди терміном на 49 років земельних ділянок, наданої відкритому акціонерному товариству Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (за межами населених пунктів) в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (том 6, арк. 162-177).
Як вбачається з Пояснювальної записки Технічна документація по складанню плану до договору довгострокової оренди земельних ділянок розроблена у відповідності з Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (із змінами і доповненнями, затвердженими наказом Держкомзему України від 29.02.2000 № 27 зареєстрованим Мінюстом України 21.03.2000 р. за № 181/4402, наказом Держкомзему України від 23.08.2001 № 144 зареєстрованим Мінюстом України).
У відповідності з кресленням контурів з відображенням земель, що передбачені для надання в оренду в натурі (на місцевості) визначені межі земельних ділянок, про що складено відповідний акт. Межі земельних ділянок закріплено в натурі (на місцевості) тимчасовими межовими знаками.
По визначених в натурі межах земельних ділянок виконано кадастрову зйомку земель.
За матеріалами кадастрової зйомки земель складено креслення контурів угідь в масштабі 1:10000 та вирахувані площі земельних угідь по контурам та земельним ділянкам.
Згідно каталогу координат окружних меж земельних ділянок, наданих ВАТ Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (том 6, арк. 171-175) були визначені земельні ділянки:
- ділянка № 1 площею 19,86 га; - ділянка № 19 площею 112,84 га;
- ділянка № 3 площею 50, 58 га; - ділянка № 20 площею 2,97 га;
- ділянка № 4 площею 10,14 га; - ділянка № 21 площею 1,35 га;
- ділянка № 5 площею 124,40 га; - ділянка № 22 площею 2,80 га;
- ділянка № 6 площею 65,79 га; - ділянка № 23 площею 288,60 га;
- ділянка № 7 площею 17,96 га; - ділянка № 24 площею 15,08 га;
- ділянка № 14 площею 0,38 га; - ділянка № 25 площею 1,08 га;
- ділянка № 15 площею 1,32 га; - ділянка № 26 площею 5,89 га;
- ділянка № 16 площею 10,44 га; - ділянка № НОМЕР_2 площею 8,30 га;
- ділянка № 17 площею 0,33 га; - ділянка № 30 площею 0,35 га;
- ділянка № 18 площею 59,24 га; - ділянка № 42 площею 0,58 га.
Загальна площа вищевказаних земельних ділянок 800, 28 га.
Відповідно до Акту про передачу та прийом межових знаків під охорону та зберігання від 25.01.2003 року встановлено в натурі межі земельних ділянок, наданих ВАТ Коблево (том 1, арк. 177).
Копія Плану до договору довгострокової оренди терміном на 49 років земельних ділянок, наданої відкритому акціонерному товариству Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва наявна в матеріалах справи (том 10, арк. 71).
Розпорядженням Березанської районної державної адміністрації Про надання в оренду земельної ділянки від 24.01.2003 № 59:
1. Затверджено технічну документацію зі складання плану договору оренди земельної ділянки ВАТ Коблево загальною площею 799,96 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду терміном на 49 років.
2. Надано земельну ділянку ВАТ Коблево в оренду терміном на 49 років загальною площею 799,96 га (склад земельних угідь додається) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності (запасу) з межах території Коблевської сільської ради Березанського району Миколаївської області.
3. Запропоновано ТОВ Обласний земельно-кадастровий центр здійснити встановлення з натурі (на місцевості) меж земельної ділянки.
4. ВАТ Коблево укласти договір оренди відповідно до чинного законодавства (том 1, арк. 21).
Додатком до розпорядження є Склад земельних угідь, га (ВАТ Коблево ) (том 1, арк. 20).
4.1.2. Укладення договору оренди землі.
09.06.2003 року між Березанською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ВАТ Коблево (орендар) укладено договір оренди землі (том 1, арк. 16-19).
Договір підписано та скріплено печатками сторін, а також посвідчено державним нотаріусом Березанської державної нотаріальної контори Мартинюк О. Б. та зареєстровано в реєстрі за № 800.
Факт державної реєстрації засвідчено під № 2189 від 12.06.2003 в Березанській РДА.
Умовами договору оренди сторони передбачили наступне.
Відповідно до п. 1.1 договору у відповідності з розпорядженням № 59 від 24 січня 2003 орендодавець передає орендарю на умовах оренди, земельну ділянку площею 799,96 га знаходяться в межах території Коблівської сільської Ради Березанського району, Миколаївської області, із земель державної власності (запасу) і зазначені в проекті відводу та технічної документації, що додається до договору і є невід`ємною його частиною.
Відповідно до п. 1.2 договору земельна ділянка надається в оренду - для ведення товарного сільськогосподарсько го виробництва.
Використання ділянки повинно бути раціональним і не повинне приводити до негативних наслідків.
Відповідно до п. 1.3 договору земельна ділянка надається на умовах довгострокового користування (на умовах оренди), строком на 49 (сорок дев`ять) років з 09 червня 2003 р. до 09 червня 2052 р.
Відповідно до п. 2.1 договору плата за землю вноситься орендарем у вигляді орендної плати, що на момент укладання договору становить 60 450 грн. 85 коп. на рік, відповідно до розрахунку, проведеного Березанським районним управлінням економіки розпорядження № 202 від 12 березня 2003. Вказана сума орендної плати вноситься рівними частками в термін 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця на розрахунковий рахунок Коблівської сільської Ради № 33215815800054.
Відповідно до п. 2.2 договору грошова оцінка земельної ділянки встановлена у розмірі 39 691 325 грн. на підставі довідки, виданої Березанським районним відділом земельних ресурсів № 01-6-698 від 05 червня 2003року.
Відповідно до п. 2.3.1, п. 2.3.4 договору розмір орендної плати переглядається у випадках і з моменту:
- кожен рік з урахуванням змін розміру податку;
- через 5 років з моменту укладання цього договору, з урахуванням того, що вказана в п. 2.1 договору сума оренди розрахована за умов проведення орендарем рекреаційно-відновлених робіт, які перелічені в п. 3.3 договору.
Відповідно до п. 3.1 договору орендодавець має право, зокрема, вимагати від орендаря використання земельної ділянки у відповідності до мети, визначеної у пункті 1.2 цього договору; вимагати своєчасного внесення орендної плати; вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення, відповідно до законодавства, розмірів земельного податку та з інших умов, визначених у пунктах цього договору.
Відповідно до п. 3.1 договору орендодавець зобов`язаний, зокрема, передати у користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди та придатну для використання за цільовим призначенням.
Відповідно до п. 3.2 договору орендар має право, зокрема:
- самостійно визначати напрямки своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору;
- за згодою орендодавця, проводити поліпшення земельної ділянки, зводити у встановленому законом порядку відповідні цілям призначення та використання земельної ділянки споруди, та закладати насадження.
Орендар зобов`язаний, зокрема:
- приступити до використання орендованої ділянки після державної реєстрації договору оренди;
- використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у п. 1.2 цього договору, дотримуватись при цьому вимог чинного законодавства України, державних стандартів, норм, правил щодо використання земель;
- у відповідності з п. 2.1 цього договору своєчасно вносити орендну плату;
Відповідно до п. 4 договору сторони домовляються:
Зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. Договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання. Підставою розірвання є:
- закінчення його строку;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- примусовий викуп (вилучення) земельної ділянки внаслідок обставин, що не залежать від орендаря або орендодавця;
- в разі ліквідації юридичної особи - орендаря.
Підставами для розірвання договору є:
- взаємна згода сторін;
- випадкове знищення чи пошкодження орендованої земельної ділянки, яке суттєво перешкоджає передбаченому в цьому договорі її використанню;
- вимога однієї з сторін у випадку невиконання іншою стороною обов`язків, передбачених договором;
- добровільна відмова орендаря від оренди земельної ділянки або припинення діяльності орендаря.
Сторони погоджуються з тим, що дострокове розірвання цього договору має здійснюватись за умови письмового попередження, зацікавленої в цьому стороні не пізніше, ніж місячний термін.
Будь - які зміни або доповнення до цього договору здійснюються у письмовій формі та підписуються належним чином, уповноваженими представниками сторін у разі, якщо з будь - яких причин будь - які положення цього договору є недійсними, недіючими, не законними або такими, що не мають юридичної сили, це не впливає на дійсність або юридичну силу будь-яких з положень цього договору. Сторони прикладають зусилля вести переговори на засадах взаємної доброзичливості, для того, щоб змінити це положення таким чином, щоб у зміненому вигляді воно стало чинним і законним та максимально можливому обсязі відбивало початкові наміри, щодо суті зазначеного положення.
В разі відсутності взаємної згоди сторін, щодо змін умов цього договору, його дострокове розірвання на вимогу зацікавленої сторони вирішується у судовому порядку.
В разі припинення або розірвання цього договору орендар має забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки, визначених в цьому договорі.
Відповідно до п. 7 договору цей договір набуває чинності після його підписання сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації у Березанському районному відділенні земельних ресурсів.
Суду не подано доказів складання сторонами договору акту приймання-передачі земельної ділянки.
Відповідно до інформації від 31.08.2020 № 201/105-20 наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області на запит Коблівської сільської ради від 12.08.2020 № 1321 ВАТ Коблево на підставі технічної документації по складанню плану дo договору довгострокової оренди терміном на 49 років земельних ділянок, наданих ВАТ Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (за межами населених пунктів) в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області сформовано земельні ділянки загальною площею 799,96 га. Згідно даних форми № 6-зем Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності , станом на 01.01.2016, в оренді ВАТ Коблево рахуються земельні ділянки загальною площею 793,2363 га (том 1, арк. 95).
4.2. Обставини справи щодо встановлення та зміни межі населеного пункту.
Рішенням Миколаївської обласної ради "Про встановлення та зміну межі населеного пункту Коблеве Березанського району Миколаївської області № 2 від 23.09.2011 затверджено проект землеустрою щодо встановлення та зміни межі населеного пункту Коблеве у межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (том 6, арк. 202-203).
4.3. Обставини справи щодо проведення інвентаризації земель.
4.3.1 в межах населеного пункту
Рішенням Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області "Про дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель" № 2 від 14.01.2016 за результатами розгляду клопотання ПАТ "Коблево" надано дозвіл ПАТ "Коблево" на розробку технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентиразиції земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (том 6, арк. 192-193).
У 2017 році на замовлення ПАТ Коблево спеціалістами ДП Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою (розробник) було виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, які перебувають в користуванні на умовах оренди ПАТ Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності в межах території с. Кобліве Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (інвентарний номер № 9-4262 від 26.06.2017) (том 6, арк. 178-253; том 7, арк. 1-197).
Відповідно до Пояснювальної записки до Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель проведена у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель від 23.05.2012 р. № 513.
Об`єктом інвентаризації є земельні ділянки, які перебувають в користуванні на умовах оренди ПАТ Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно укладеного з Березанською райдержадміністрацією договору оренди землі від 09.06.2003р. і які ввійшли в межі території с. Коблеве на підставі розробленого і затвердженого проекту встановлення і зміни меж с. Коблеве в 2011 р. Зазначений населений пункт є адміністративним центром однойменної сільської ради, розташований на узбережжі Тилігульського лиману та Чорного моря та має статус курорту місцевого значення.
Інвентаризація земель, орендованих ПАТ Коблево в межах села Коблеве проводиться з метою: 1) забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель; 2) визначення ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; 3) узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією що міститься у документах, які посвідчують право на земельні ділянки та у Державному земельному кадастрі; 4) прийняття за результатами інвентаризації земель відповідного рішення; 5) здійснення землеустрою.
Роботи з інвентаризації земель ПАТ Коблево включають підготовчі, топографо-геодезичні, та камеральні роботи (складення і оформлення документації в паперовій та електронній формі).
В 2011 році рішенням 6 сесії 6-го скликання Миколаївської обласної ради № 2 затверджено проект землеустрою щодо встановлення меж та зміни меж населеного пункту. Згідно зазначеного проекту частина земель, орендованих ПАТ "Коблево", ввійшла в межі населеного пункту, а саме: частина земель ділянки № 7, ділянки №№ 9, 14, 15, 16, 17, 20, 22, 23, 24 (нумерація за планом до договору оренди 2003 р.). Зміни до договору оренди земель ВАТ "Коблево" після затвердження проекту щодо зміни меж села Коблеве в частині зміни площ не вносились.
При вивченні матеріалів на стадії підготовчого етапу з`ясовано, що на даний час до бази даних Державного земельного кадастру земельні ділянки, які перебувають в користуванні на умовах оренди як в межах так і за межами населеного пункту с. Коблеве на території Коблівської сільської ради внесені з допущенням технічних помилок, що чітко відображено на Публічній кадастровій карті (має місце розбіжність фактичного розташування земельних ділянок та координат їх поворотних точок за даними Державного земельного кадастру). Земельні ділянки за №№ 14 та 16 згідно плану до договору оренди земель 2003 р. в базу даних ДЗК не внесені зовсім.
Згідно укладеного договору № 18864 інвентаризація орендованих земель проводилась з формуванням земельних ділянок.
При проведенні інвентаризації земель відбулося визначення меж земельних ділянок за фактичним користуванням.
Для зручності користування нумерація земельних ділянок, присвоєна в 2003 р. збережена, а при проведенні інвентаризації в 2016-2017 рр. ділянкам, які розділилися межами кадастрових зон та встановленою в 2011 р. межею населеного пункту, присвоєні буквенні символи. Так, ділянка № 3 розділена на дві ділянки (3 та 3а), ділянка № 5 на дві (5 та 5а), ділянка № 7 на п`ять (7, 7а, 76, 7в, 7г), ділянка № 18 на дві (18 та 18а).
Ділянка № 23 після проведення інвентаризації земель складається з чотирьох ділянок (23, 23а, 236, 23в) в результаті виключення при інвентаризації 2017 р. її частини, зайнятої землями загального призначення (асфальтована вулиця Миколаївська), яка помилково була включена в площу оренди в 2003 р. Крім того, при інвентаризації з ділянки № 23 виключені площі земель, які надані в оренду іншим землекористувачам за розпорядженням Березанської РДА у 2005-2006 р. (ТОВ Фенікс-Трейд , ТОВ Медіус Плюс , ТОВ Сім`я А.В. , ПП Осадчук Є.А. З цієї ділянки (№ 23) в 2003р не була виключена площа 0,80 га, надана в постійне користування Луцькому автомобільному заводу в 1995 р.(нині ця ділянка перебуває в оренді ТОВ ТПФ АВС-Цитрус ). Це враховано при формуванні ділянок в 2017 р. і виключено зазначену площу із земель, що пропонуються для подальшої оренди ПАТ Коблево .
Ділянка № 24 складається з п`яти ділянок (№№ 24, 24а, 246, 24в, 24г) з врахуванням того факту, що із земельної ділянки № 24 виключені площі, які зайняті дитячими оздоровчими таборами та базами відпочинку Маяк , Корабел , Львівський політехнік , Бригантина також помилково включеними в оренду ВАТ Коблево в 2003 р. З площі сформованих земельних ділянок при інвентаризації в 2017 р. виключено також площі земель наданих громадянам в приватну власність. Зауважуємо, що передача земель, у власність громадянам з територій орендованих ПАТ Коблево (з ділянок №№ 23 та 24), які ввійшли в межі села, відбувалася вже після 2011 р. і без погодження та згоди на те землекористувача - ПАТ Коблево .
До ділянок, які ввійшли в межі населеного пункту с. Коблеве відносяться ділянки №№ 5а, 7а, 7б, 9, 14, 15, 16, 17, 20, 22, 23, 23а, 23б, 23в, 24, 24а, 24б, 24в, 24г (нумерація ділянок за Інвентаризацією земель, 2017 р.).
За результатами камеральних робіт складено зведений інвентаризаційний план сформованих земельних ділянок, орендованих ПАТ Коблево в с. Коблеве. При формуванні земельних ділянок було враховано факт наявності майна сторонніх землекористувачів (а саме опор ЛЕМ 10кВ та водонапірних башт і скважин). Площі опор ліній електромереж були враховані та виключені з площі, пропонованої для подальшої оренди ПАТ Коблево . Комунальне підприємство Коблівський сількомунгосп надало довідку про технічні характеристики для свого майна (водонапірних башт), розташованих на ділянках № 14 та № 20, тому ці ділянки сформовано вже з виключенням площі під водонапірними баштами та їх охоронними зонами.
Зменшення площ в розрізі ділянок представлено в порівняльній таблиці даних, отриманих в результаті проведення інвентаризації з площами з державної статистичної звітності та даними державного земельного кадастру.
Крім зведеного інвентаризаційного плану складено кадастрові плани на кожну окрему ділянку з уточненими площами та приведені каталоги координат поворотних точок зазначених ділянок та меж зон обмежень у використанні земельних ділянок.
Встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) згідно укладеного договору № 18864 від 18.02.2016 р. було четвертим етапом і виконано після попереднього погодження площ сформованих земельних ділянок орендарем - ПАТ Коблево .
В процесі виконання інвентаризації на стадії підготовчих робіт встановлено, що частина земельної ділянки № 23, орендованої ПАТ Коблево в межах території с. Коблеве ввійшла в межі Регіонального ландшафтного парку Тилігульський , створеного за рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 28.04.1995 р. № 8. Згідно проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду, який розроблявся ТОВ Обласний земельно-кадастровий центр в 2005 р. площа земель, орендованих ВАТ Коблево , що ввійшла в межі новоствореного РЛП Тилігульський склала 145,55 га із загальної площі 280,68 га ділянки № 23.
За наданими статистичними даними відділом Держгеокадастру у Миколаївській області в 2016 р. землі природно-заповідного фонду становлять площу 120,00 га з усіх земель оренди ПАТ Коблево .
Таким чином, існує розбіжність на площу 145,55 га- 120,00 га =25,55 га.
Зазначаємо, що розроблений проект щодо створення РЛП Тилігульський до цього часу остаточно не затверджений, в базу даних ДЗК його площа не внесена, а отже встановлення його межі на землях оренди ПАТ Коблево є неможливим.
Щодо встановлення прибережної смуги та віднесення земель до категорії водного фонду.
Враховуючи викладене та вимоги ч. 3 ст. 60 ЗКУ інститут, як розробник документації із землеустрою (інвентаризація), не може показувати на графічних матеріалах межі не встановленої прибережної смуги.
Як правильно зазначено у висновку відділу у Березанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 02.02.2018 р. за № 62/105-18 ділянки поблизу моря за №№ НОМЕР_2, НОМЕР_1 є пляжами і мають бути віднесені до категорії земель водного фонду.
Приймаючи до уваги зазначене, рекомендується землекористувачу - ПАТ Коблево ділянки № НОМЕР_2 та № НОМЕР_1 передати до земель запасу (добровільно відмовитись), але це можливо здійснити тільки після присвоєння цим ділянкам кадастрових номерів і внесення їх до Державного кадастрового реєстру та після затвердження матеріалів інвентаризації, оскільки Земельний кодекс України не передбачає вилучення частини ділянки, а тільки всю ділянку, тобто сформовану.
Загальна площа ділянок, орендованих ПАТ Коблево за матеріалами інвентаризації земель станом на 01.06.2017 р. склала 770,5572 га, в тому числі в межах населеного пункту Коблеве - 311,0651 га (сформовано 19 ділянок), та за межами населеного пункту - 459,4921 га (сформовано 19 ділянок).
В розрізі сформованих земельних ділянок розподіл площ наступний:
Ділянка 5а - 0,3889 га,
Ділянка 9 -0,3711 га,
Ділянка 76-5, 1807 га,
Ділянка 14 -0,3569 га,
Ділянка 15-1,0988 га, Ділянка 16-9,4937 га, Ділянка 17-0,3311 га, Ділянка 20 -2,4359 га, Ділянка 22 - 2,7986 га, Ділянка 23 - 280,6045 га, Ділянка 23а-0,1136 га, Ділянка 236 -0,1515 га, Ділянка 23в-2,5076 га, Ділянка 24-0,5815
га, Ділянка 24а-0,3335 га, Ділянка 246-0,3951 га, Ділянка 24в-1,6873 га, Ділянка 24г -0,3735 га
Всього-311,0651 га.
В порівнянні з державною статистичною звітністю, згідно якої площа земель, орендованих ПАТ Коблево в с. Коблеве становить 304,3543 га площа земель за результатами інвентаризації більша на 6,7008га (311,0651 га - 304,3643га).
Розподіл земель по ділянках (в межах та за межами села) та зменшення площі оренди в цілому по землекористувачу - ПАТ Коблево в порівнянні з договором оренди землі 2003 р., державною статистичною звітністю за даними державного земельного кадастру наведено в порівняльній таблиці даних.
4.3.2 поза межами населеного пункту
Розпорядженням Березанської районної державної адміністрації Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентиразиції земель сільськогосподарського призначення, наданих в довгострокову оренду ВАТ "Коблево" від 15.01.2016 № 12 надано дозвіл ПАТ "Коблево" на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, наданих в довгострокову оренду ПАТ "Коблево" терміном на 49 років відповідно до договору оренди землі від 09.06.2013 із земель державної власності за межами населеного пункту в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (том 6, арк. 59).
У 2017 році на замовлення ПАТ Коблево спеціалістами ДП Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою (розробник) було виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель , які перебувають в користуванні на умовах оренди ПАТ Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (інвентарний номер № 9-4263 від 26.06.2017) (том 7, арк. 198-246; том 8, арк. 1-192).
Відповідно до Пояснювальної записки до Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель проведена у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель від 23.05.2012 р. № 513.
На момент проведення інвентаризації земель, орендованих ВАТ Коблево в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області існує невідповідність площах, вказаних в договорі оренди та сумою площ ділянок з плану до договору (800,60 га - 799,96 га = 0,64 га), а також даних державної статистичної звітності (793,2363га) та даних Державного земельного кадастру (789,8802га), враховуючи, що ділянки за №№ 14 та 16 взагалі не буливнесені в базу даних Державного земельного кадастру.
При вивченні матеріалів на стадії підготовчого етапу з`ясовано, що на протязі 2005-2006 рр. розпорядженнями Березанської РДА із земель оренди ВАТ Коблево вилучалися площі, які були переведені до земель запасу та в подальшому надані в оренду іншим землекористувачам. Так, розпорядженнями Березанської РДА № 66 від 21.01.2005р., №524 від 26.08.2005 р., №612 від 06.10.2005р., №644 від 25.10.2005р., 362 від 06.01.2006 р., №63 від 26.01.2006р., №131 від 20.02.2006р., №472 від 27.06.2006р., №473 від 27.06.2006р., №529 від 17.07.2006р. із земель ВАТ Коблево вилучено, переведено в запас та надано в оренду іншим землекористувачам 6,2310 га земель, в тому числі: 0,6880 га пасовищ (ТОВ Фенікс-Трейд , ТОВ Агентство Медіум Плюс , ПП Осадчук Єлизаветі Андріївні ), 0,9130 га боліт (ТОВ Сім я А.В.), 3,48га (громадянину ОСОБА_2 ), 1,15 га господарських дворів (ф/г Атаманка -голова Громовий І.В. ) - 0,65га та 0,50га релігійній організації УПЦ в с.Коблеве).
Таким чином, 799,96 га- 6,2310 га = 792,7290 га. Крім того встановлено, за усною згодою ВАТ Коблево з ділянки НОМЕР_1 в запас передано 0,50 га господарських дворів (а фактично - колишня база відпочинку), які пізніше передані у власність громадян для індивідуального дачного будівництва (793,2290га - 0,50га = 793,2290га,) що приблизно відповідає за даними державної статистичної звітності.
Для зручності користування нумерація земельних ділянок, присвоена в 2003 р. збережена, а при проведенні інвентаризації в 2016-2017рр. ділянкам, які розділилися межами кадастрових зон та встановленою в 2011 р. межею населеного пункту, присвоєні буквенні символи. Так, ділянка № 3 розділена на дві ділянки (3 та 3а), ділянка № 5 на дві (5 та 5а), ділянка № 7 на п`ять (7, 7а, 76, 7в, 7г), ділянка №18 на дві (18 та 18а).
Ділянка № 23 після проведення інвентаризації земель складається з чотирьох ділянок (23, 23а, 236, 23в) в результаті виключення при інвентаризації 2017р. її частини, зайнятої землями загального призначення (асфальтована вулиця Миколаївська), яка помилково була включена в площу оренди в 2003р. Крім того, при інвентаризації з ділянки № 23 виключені площі земель, які надані в оренду іншим землекористувачам за розпорядженням Березанської РДА у 2005-2006р. ТОВ Фенікс-Трейд , ТОВ Медіус Плюс , ТОВ Сім`я А.В. , ПП Осадчук Є.А. З цієї ділянки (№23) в 2003 р не була виключена площа 0,80 га надана в постійне користування Луцькому автомобільному заводу в 1995 р.(нині ця ділянка перебуває в оренді ТОВ ТПФ АВС-Цитрус ). Не враховано при формуванні ділянок в 2017р. і виключено зазначену площу із земель, що пропонуються для подальшої оренди ПАТ Крблево .
Ділянка № 24 складається з п`яти ділянок (№№ 24, 24а, 246, 24в, 24г) з врахуванням того факту, що із земельної ділянки № 24 виключені площі, які зайняті дитячими оздоровчими таборами та базами відпочинку Маяк , Корабел , Львівський політехнік , Бригантина також помилково включеними в оренду ВАТ Коблево в 2003 р. З площі сформованих земельних ділянок при інвентаризації в 2017 р. виключено також площі земель наданих громадянам в приватну власність для індивідуального дачного будівництва, а також площі пісків, З`їдених морем (за 14 років від дня укладення договору оренди частина суші, що входила в ділянку №24, поглинута морем). Зауважуємо, що передача земель, у власність громадянам з територій орендованих ПАТ Коблево ділянок №№23 та 24), які ввійшли в межі села, відбувалася вже після 2011 р. без погодження та згоди на те землекористувача - ПАТ Коблево
Ділянка НОМЕР_1 розділена на дві ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_1, в результаті виключення з неї земель приватної власності (а раніше це була оренда ) громадянина ОСОБА_2 .
До сформованих ділянок оренди, які ввійшли в межі населеного пункту с.Коблеве відносяться ділянки №№ 5а, 7а, 76, 9, 14, 15, 16, 17, 20, 22, 23, 23а, 23б, 23в, 24, 24а, 246, 24в, 24г (нумерація ділянок за інвентаризацією земель, 2017р.).
За межами населеного пункту залишилися ділянки за №№1, 3, 3а, 4, 5, 6,7, 7б, 7в, 18,18а, 19, 21, 25, 26, НОМЕР_2, НОМЕР_1, 30, 42.
За результатами камеральних робіт складено зведений інвентаризаційний план сформованих земельних ділянок, орендованих Коблево за межами населеного пункту. При формуванні земельних ділянок було враховано факт наявності майна сторонніх землекористувачів, а саме опор ЛЕМ 10кВ та водонапірних башт і скважин, що належать КП Коблівський сіль комунгосп . Площі опор ліній електромереж були враховані та виключені з площі, пропонованої для подальшої оренди ПАТ Коблево , як і площі під водонапірними баштами і скважинами. Коблівський сількомунгосп надало довідку про технічні характеристики для свого майна (водонапірних башт), розташованих на ділянці №21, тому ця ділянка сформована вже з виключенням площі під водонапірними баштами та їх охоронними зонами.
В 2003р. в оренду ВАТ Коблево на ділянці 7 помилково включено 4,10 га земель, розташованих на території Одеської області. При формуванні ділянок в 2017р. цей факт враховано і виключено цю площу з площі земель оренди.
При наданні земельних ділянок в 2003р. в оренду ВАТ Коблево в площу ділянок №6 та 19 були включені ділянки загального користування (господарські шляхи, передбачені для обслуговування суміжних з орендованими ділянками ПАТ Коблево ділянок, наданих громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства). При формуванні земельних ділянок ПАТ Коблево в 2017р; площі під цими шляхами виключені із загальної площі, пропонованої ПАТ Коблево для подальшої оренди і таким чином усунено технічні помилки, які не були виявлені в 2003р., так як в базу даних ДЗК ділянки не вносилися.
Зменшення площ в розрізі ділянок представлено в порівняльній таблиці даних, отриманих в результаті проведення інвентаризації з площами з державної статистичної звітності та даними державного земельного кадастру.
Зазначено, що на ділянках №№26, 30 та 42 знаходиться майно сторонніх користувачів (водонапірні башти) - майно, яке не перебуває на балансі КП Коблівський комунгосп ). ПАТ Коблево має наміри відмовитися від ділянок №30 та №42 після отримання витягів про земельні ділянки в установленому чинним законодавством порядку, а на ділянці №26 виконати технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, і таким чином, відмовитися від території, на якій розташоване стороннє майно, балансоутримувач якого невідомий.
Ділянки поблизу моря за №№7, 76, НОМЕР_1 є пляжами і мають бути віднесені до категорії земель водного фонду.
Приймаючи до уваги зазначене, рекомендується: землекористувачу - ПАТ Коблево ділянки №7, 76 та НОМЕР_1 передати до земель запасу (добровільно відмовитись), але це можливо здійснити тільки після присвоєння цим ділянкам кадастрових номерів і внесення їх до Державного кадастрового реєстру та після затвердження матеріалів інвентаризації, оскільки Земельний кодекс України не передбачає вилучення частини ділянки, а тільки всю ділянку, тобто сформовану.
Загальна площа ділянок, орендованих ПАТ Коблево за матеріалами інвентаризації земель станом на 01.06.2017р. склала 770,5572 га, в тому числі в межах населеного пункту Коблеве - 311,0651га (сформовано 19 ділянок), та за межами населеного пункту - 459,4921га (сформовано 19 ділянок).
В розрізі сформованих земельних ділянок розподіл площ наступний:
Ділянка 1 - 19,7261 га,
Ділянка 3 - 36,2832 га,
Ділянка 3а -14,4590 га,
Ділянка 4 - 10,3589 га,
Ділянка 5 - 123,0699 га,
Ділянка 6 - 64,8203 га,
Ділянка 7 - 2,8602 га,
Ділянка 7б - 1,4669 га,
Ділянка 7в - 1,4354 га,
Ділянка 18 - 10,4307 га,
Ділянка 18а - 48,43661 га,
Ділянка 19 - 111,7016 га,
Ділянка 21 - 1,3525 га,
Ділянка 25 - 1,1509 га,
Ділянка 26 - 5,0513 га,
Ділянка НОМЕР_2 - 5,4823 га,
Ділянка НОМЕР_1 - 0,4712 га,
Ділянка 30 - 0,3523 га
Ділянка 42 - 0,3735 га
Всього - 459,4921 га.
Загальне зменшення площі земель, вказаної в договорі оренди 2003 р. (в межах та за межами села) за результатами інвентаризації складає: 799,96га-770,5572га = 29,4028га, при цьому:
6,2310 га земель оренди вилучено за розпорядженнями Березанської РДА у 2005-2006рр., 0,50га передано до земель запасу за усною згодою ПАТ Коблево , а пізніше надано у власність громадян, 4,1003га залишилися землями на території Одеської області, 5,0848га - землі, зайняті дитячими оздоровчими таборами та базами відпочинку, 0,44 га - землі зайняті дорогою загального призначення (вул. Миколаївська), землі, передані у приватну власність громадян, 2,3442га - територія, поглинута морем, решта площі - територія під опорами ЛЕМ 10кВ, ЛЕМ-35кВ, та під господарськими шляхами загального користування, які виключені при формуванні ділянок (усунення технічних помилок формування ділянок в 2003р.)
Розподіл земель по ділянках (в межах та за межами села) та зменшення площі оренди в цілому по землекористувачу - ПАТ Коблево в порівнянні з договором оренди землі 2003 р., державною статистичною звітністю за даними державного земельного кадастру наведено в порівняльній таблиці даних.
Так, в матеріалах даної господарської справи наявні:
- розпорядження Березанської районної державної адміністрації № 261 від 27.03.2003 про припинення права користування земельною ділянкою ВАТ "Коблево" на підставі ст. 142 ЗК України площею 0, 4 га, переведення земельної ділянки до земель запасу (том 1, арк. 72);
- розпорядження Березанської районної державної адміністрації № 612 від 06.10.2005 про припинення права оренди земельної ділянки площею 0, 09 га пасовищ в зв`язку з добровільною відмовою ВАТ "Коблево" за межами населеного пункту в межах території Коблівської сільської ради. Вилучену земельну ділянку перевести до земель запасу (том 5, арк. 73) та заява ВАТ "Коблево" про добровільну відмову від земельних ділянок від 14.09.2005 (том 5, арк. 74).
4.3.3 результати інвентаризації, погодження технічної документації
Як вбачається зі зведеної порівняльної таблиці даних, отриманих в результаті проведення інвентаризації земель, орендованих ПАТ "Коблево" (том 7, арк. 191; том 8, арк. 186):
- загальна площа земель, вказаних в договорі оренди землі 2003 року - 799, 96 га;
- площі ділянок за даними ДЗК - 790, 0820 га (+ дві земельні ділянки не внесені в базу даних ДЗК площею 10, 44 га (згідно договору) та площею 0, 37 га (згідно договору), а фактично 0, 3723 га);
- загальна площа орендованих земель за даними інвентаризації 2016-2017 років - 770, 7752 га (площа ділянок в населеному пункті 311,0651 га + площа ділянок за межами населеного пункту 459,4921 га).
Висновками Відділу у Березанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 296/105-18 від 21.05.2018, № 296/105-18 від 21.05.2018 технічні документації погоджені (том 7, арк. 193; том 8, арк. 187).
4.4. Обставини справи щодо поділу земельних ділянок, формування та реєстрації в Державному земельному кадастрі (державна форма власності).
На підставі проведеної інвентаризації земель під час здійснення землеустрою 26.06.2017 року здійснено поділ земельних ділянок та проведено державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі 38 новосформованих наступних земельних ділянок:
19 земельних ділянок за межами населеного пункту
1. кадастровий номер 4820982200:07:032:0001, площею 1,4669 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 216-220);
2. кадастровий номер 4820982200:07:032:0002, площею 1,4354 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 199-203);
3. кадастровий номер 4820982200:10:000:0013, площею 5,4823 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 194-198);
4. кадастровий номер 4820982200:10:000:0015 , площею 0,5836 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 7-12);
5. кадастровий номер 4820982200:10:000:0016, площею 5,0513 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 188-193);
6. кадастровий номер 4820982200:10:000:0017, площею 1,1509 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 25-30);
7. кадастровий номер 4820982200:01:000:0021 , площею 19,7261 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 1-6);
8. кадастровий номер 4820982200:01:000:0022, площею 36,2832 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 181-187);
9. кадастровий номер 4820982200:10:000:0024, площею 0,3523 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 31-36);
10. кадастровий номер 4820982200:03:000:0042, площею 10,3586 га (витяг з ДЗК відсутній);
11. кадастровий номер 4820982200:03:000:0043, площею 123,0699 га (витяг з ДЗК відсутній);
12. кадастровий номер 4820982200:10:000:0074, площею 0,4712 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 204-208);
13. кадастровий номер 4820982200:03:000:0091, площею 2,8602 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 37-42);
14. кадастровий номер 4820982200:04:000:0118, площею 64,8203 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 245-250);
15. кадастровий номер 4820982200:05:000:0212, площею 1,3525 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 227-232);
16. кадастровий номер 4820982200:03:000:0217, площею 14,4590 га (витяг з ДЗК відсутній);
17. кадастровий номер 4820982200:05:000:0217, площею 10,4307 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 3, арк. 239-244);
18. кадастровий номер 4820982200:06:000:0240, площею 111,7016 га (витяг з ДЗК відсутній);
19. кадастровий номер 4820982200:06:000:0241, площею 48,4361 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 13-18);
19 земельних ділянок в межах населеного пункту
1. кадастровий номер 4820982200:12:057:0001, площею 9,4937 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 84-90);
2. кадастровий номер 4820982200:07:032:0003, площею 1,8613 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 146-151);
3. кадастровий номер 4820982200:07:000:0011, площею 2,7986 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 133-138);
4. кадастровий номер 4820982200:07:000:0010, площею 280,6045 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 139-145);
5. кадастровий номер 4820982200:12:058:0011, площею 0,3569 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 49-54);
6. кадастровий номер 4820982200:12:044:0055, площею 0,3335 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 43-48);
7. кадастровий номер 4820982200:03:000:0090, площею 0,3889 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 60-65);
8. кадастровий номер 4820982200:12:042:0096, площею 0,1136 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 97-102);
9. кадастровий номер 4820982200:12:042:0097, площею 0,1515 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 03.12.2018 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 71-76);
10. кадастровий номер 4820982200:12:042:0098, площею 2,5076 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 77-83);
11. кадастровий номер 4820982200:04:000:0119, площею 0,3711 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 109-114);
12. кадастровий номер 4820982200:12:046:0120, площею 0,3951 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 55-59);
13. кадастровий номер 4820982200:12:046:0121, площею 0,3735 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 27.11.2018 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 66-70);
14. кадастровий номер 4820982200:12:046:0122, площею 1,6873 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 91-96);
15. кадастровий номер 4820982200:05:000:0211, площею 2,4359 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 127-132);
16. кадастровий номер 4820982200:05:000:0213, площею 0,3311 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 121-126);
17. кадастровий номер 4820982200:05:000:0214, площею 1,0988 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 4, арк. 115-120);
18. кадастровий номер 4820982200:05:000:0218, площею 5,1807 га . (витяг з ДЗК відсутній);
19. кадастровий номер 4820982200:09:000:0564, площею 0,5815 га (витяг з ДЗК відсутній).
Всі вищезазначені земельні ділянки мають:
- цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- категорію земель: землі сільськогосподарського призначення;
- вид використання: 01.01;
- форма власності: державна власність;
- відомості про обмеження у використанні земельних ділянок, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051 не зареєстровані;
- на деяких земельних ділянках встановлено вид обмеження - санітарно-захисна зона навколо об`єкта або охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи;
- власник: Березанська райдержадміністрація;
- інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою 26.06.2017;
- дата державної реєстрації земельних ділянок 12.06.2003, 27.11.2018, 03.12.2018 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003.
Під час державної реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі проведено державну реєстрацію речового права - права оренди АТ Коблево .
Документ, на підставі якого зареєстровано право оренди (підстава для виникнення права) - рішення органу виконавчої влади Розпорядження Березанської районної державної адміністрації від 24.01.2003 року № 59.
4.5. Обставини щодо переходу повноважень з розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності до Держгеокадастру.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 6 вересня 2012 року № 5245-VI (набрав чинності 01.01.2013) статтю 122 Земельного кодексу України викладено в новій редакції, зокрема частиною 4 передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до інформації Відділу Держгеокадастру у Березанському районі Миколаївської області від 19.02.2019 № 91/105-19 за результатами розгляду листа ПАТ "Коблево" повідомлено, що 19 земельних ділянок (з вказівкою на кадастрові номери) розташовані за межами населеного пункту і 19 земельних ділянок (з вказівкою на кадастрові номери) розташовані в межах населеного пункту та перебувають в користуванні ПАТ "Коблево" (том 4, арк. 167-168).
Підстави користування земельними ділянками в листі Відділом Держгеокадастру у Березанському районі Миколаївської області не зазначено.
4.6. Обставини справи щодо передачі земельної ділянки з державної власності у комунальну власність.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 08.12.2018 року № 18-ОТГ відповідно до ст. 15-1, 79-1, 117, 122 ЗК України, Указу Президента України від 15.10.2020 № 449 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" передано територіальній громаді в особі Коблівської сільської ради Березнаського району миколаївської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення держаної власності загальною площею 1145,6520 га, які розташовані в межах території Коблівської сільської ради Березнаського району Миколаївської області згідно з актом приймання-передачі (том 9, арк. 8).
Відповідно до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 08.12.2020 на виконання вищевказаного наказу передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення держаної власності загальною площею 1145,6520 га, які розташовані в межах території Коблівської сільської ради Березнаського району Миколаївської області (том 9, арк. 9).
Рішенням Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області від 10.12.2020 № 13 Про прийняття у комунальну власність Коблівської сільської ради з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення з державної власності у комунальну власність Коблівської сільської ради у межах території Коблівської сільської ради загальною площею 1145,6520 га (64 земельні ділянки, згідно Додатку до наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області) (том 9, арк. 10).
Судом встановлено, що згідно з Наказом ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області № 18-ОТГ від 08.12.2020 Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність Коблівській сільській раді передана земельна ділянка за кадастровим номером 4820982200:07:000:0010.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 20.12.2018 року № 9143/0/14-18-СГ відповідно до ст. 15-1, 117, 122 ЗК України, на виконання розпорядження КМУ від 31.01.2018 № 60-р, керуючись Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області та враховуючи клопотання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області від 19.09.2018 № К-9311/0/19-18-СГ передано територіальній громаді сіл в особі Коблівської сільської ради Березнаського району Миколаївської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення держаної власності, згідно з переліком, що додається, загальною площею 5606,3836 га, які розташовані в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (том 9, арк. 16).
Відповідно до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 22.12.2020 на виконання вищевказаного наказу передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення держаної власності згідно з додатком (том 9, арк. 17).
Рішенням Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області від 15.01.2019 року № 1 Про прийняття у комунальну власність Коблівської сільської ради з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення з державної власності у комунальну власність Коблівської сільської ради у межах території Коблівської сільської ради загальною площею 5606,3836 га (605 земельних ділянок, згідно Додатку до наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області) (том 9, арк. 18).
Судом встановлено, що відповідно до Наказу ГУ Держгсокадастру Миколаївської області № 9143/0/14-18/СГ від 20.12.2018 та Додатку до нього у комунальну власність Коблівської сільської ради передані наступні земельні ділянки, що перебувають в оренді ВАТ Коблево :
4820982200:10:000:0017; 4820982200:10:000:0013; 4820982200:01:000:0021; 4820982200:05:000:0218; 4820982200:03:000:0043; 4820982200:06:000:0241; 4820982200:06:000:0240: 4820982200:04:000:0118; 4820982200:01:000:0022; 4820982200:03:000:0217; 4820982200:03:000:0042; 4820982200:05:000:0212; 4820982200:09:000:0564; 4820982200:12:044:0055; 4820982200:12:046:0120; 4820982200:12:046:0121; 4820982200:05:000:0213; 4820982200:05:000:0211; 4820982200:07:000:0011; 4820982200:12:058:0011; 4820982200:05:000:0214; 4820982200:04:000:0119; 4820982200:07:032:0002; 4820982200:05:000:0217; 4820982200:12:042:0096; 4820982200:12:042:0097; 4820982200:12:042:0098 (том 5, арк. 50-66).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 23.02.2021 року № 57-ОТГ відповідно до ст. 15-1, 79-1, 117, 122 ЗК України, Указу Президента України від 15.10.2020 № 449 "Прое деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" передано територіальній громаді в особі Коблівської сільської ради Березнаського району Миколаївської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення держаної власності загальною площею 17,7855 га, які розташовані в межах території Коблівської сільської ради Березнаського району Миколаївської області згідно з актом приймання-передачі (том 9, арк. 11).
Відповідно до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 23.02.2021 на виконання вищевказаного наказу передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення держаної власності загальною площею 17,7855 га, які розташовані в межах території Коблівської сільської ради Березнаського району Миколаївської області (том 9, арк. 13).
Розпорядженням Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області від 24.02.2021 № 52 Про прийняття земельних ділянок із державної власності у комунальну власність" прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення (10 земельних ділянок) з державної власності у комунальну власність Коблівської сільської ради Миколаївській області (том 9, арк. 12).
Судом встановлено та як зазначено позивачем у відповіді на відзив (вх. № 3326/21 від 03.03.2021) частина земельних ділянок, помилково не були включені ГУ Держгеокадастром Миколаївської області в акти при здійсненні передачі у 2018 році та 2020 році, у зв`язку з чим, після відкриття провадження у даній справі, Наказом ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області № 57 ОТГ від 23.02.2021 Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну та відповідним додатком до нього земельні ділянки за кадастровими номерами 4820982200:03:000:0091; 4820982200:10:000:0074; 4820982200:10:000:0024; 4820982200:10:000:0015; 4820982200:07:032:0001; 4820982200:10:000:0016 передані у комунальну власність Коблівської сільської ради, а Коблівською сільською радою Розпорядженням № 52 від 24.02.2021 Про прийняття земельних ділянок із державної у комунальну власність відповідні земельні ділянки прийняті (том 5, арк. 84-88).
Судом встановлено, що у матеріалах даної господарської справи відсутні докази передачі з державної у комунальну власність земельних ділянок, які знаходяться в межах населеного пункту, з наступними кадастровими номерами: 4820982200:12:057:0001; 4820982200:07:032:0003; 4820982200:03:000:0090; 4820982200:12:046:0122.
Отже, як встановлено судом та зазначено позивачем у відповіді на відзив з державної власності у комунальну власність Коблівської сільської ради передано 34 земельні ділянки.
4.7. Обставини справи щодо реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (комунальна форма власності).
Судом встановлено, що у зв`язку з передачею земельних ділянок з державної у комунальну власність проведено державну реєстрацію земельних ділянок в Державному земельному кадастрі:
19 земельних ділянок за межами населеного пункту
1. кадастровий номер 4820982200:07:032:0001, площею 1,4669 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 176-180);
2. кадастровий номер 4820982200:07:032:0002, площею 1,4354 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 206-208);
3. кадастровий номер 4820982200:10:000:0013, площею 5,4823 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 192-196);
4. кадастровий номер 4820982200:10:000:0015 , площею 0,5836 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 150-154);
5. кадастровий номер 4820982200:10:000:0016, площею 5,0513 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 187-191);
6. кадастровий номер 4820982200:10:000:0017, площею 1,1509 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 135-139);
7. кадастровий номер 4820982200:01:000:0021 , площею 19,7261 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 155-159);
8. кадастровий номер 4820982200:01:000:0022, площею 36,2832 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 181-186);
9. кадастровий номер 4820982200:10:000:0024, площею 0,3523 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 130-134);
10. кадастровий номер 4820982200:03:000:0042, площею 10,3586 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 203-205; том 3, арк. 221-226);
11. кадастровий номер 4820982200:03:000:0043, площею 123,0699 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 197-202; том 3, арк. 209-215);
12. кадастровий номер 4820982200:10:000:0074, площею 0,4712 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 95-97);
13. кадастровий номер 4820982200:03:000:0091, площею 2,8602 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 120-124);
14. кадастровий номер 4820982200:04:000:0118, площею 64,8203 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 160-164);
15. кадастровий номер 4820982200:05:000:0212, площею 1,3525 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 173-175);
16. кадастровий номер 4820982200:03:000:0217, площею 14,4590 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 170-172; том 3, арк. 233-238);
17. кадастровий номер 4820982200:05:000:0217, площею 10,4307 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 165-169);
18. кадастровий номер 4820982200:06:000:0240, площею 111,7016 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 140-144; том 4, арк. 19-24);
19. кадастровий номер 4820982200:06:000:0241, площею 48,4361 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 145-149).
19 земельних ділянок в межах населеного пункту
1. кадастровий номер 4820982200:12:057:0001, площею 9,4937 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 61-64; том 4, арк. 160-166);
2. кадастровий номер 4820982200:07:032:0003, площею 1,8613 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 89-91; том 3, арк. 75-80);
3. кадастровий номер 4820982200:07:000:0011, площею 2,7986 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 83-85; том 3, арк. 92-96);
4. кадастровий номер 4820982200:07:000:0010, площею 280,6045 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 92-94; том 3, арк. 86-91);
5. кадастровий номер 4820982200:12:058:0011, площею 0,3569 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 110-114; том 3, арк. 123-127);
6. кадастровий номер 4820982200:12:044:0055, площею 0,3335 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 115-119);
7. кадастровий номер 4820982200:03:000:0090, площею 0,3889 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 101-104);
8. кадастровий номер 4820982200:12:042:0096, площею 0,1136 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 68-70);
9. кадастровий номер 4820982200:12:042:0097, площею 0,1515 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 03.12.2018 (том 9, арк. 55-57№ том 3, арк. 108-112);
10. кадастровий номер 4820982200:12:042:0098, площею 2,5076 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 9, арк. 58-60; том 3, арк. 102-107);
11. кадастровий номер 4820982200:04:000:0119, площею 0,3711 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 74-76);
12. кадастровий номер 4820982200:12:046:0120, площею 0,3951 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 105-109);
13. кадастровий номер 4820982200:12:046:0121, площею 0,3735 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 98-100; том 3, арк. 113-117);
14. кадастровий номер 4820982200:12:046:0122, площею 1,6873 га , дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 9, арк. 65-67);
15. кадастровий номер 4820982200:05:000:0211, площею 2,4359 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 80-82);
16. кадастровий номер 4820982200:05:000:0213, площею 0,3311 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003 (том 9, арк. 125-129);
17. кадастровий номер 4820982200:05:000:0214, площею 1,0988 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 77-79);
18. кадастровий номер 4820982200:05:000:0218, площею 5,1807 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 71-73; том 4, арк. 103-108);
19. кадастровий номер 4820982200:09:000:0564, площею 0,5815 га, дата державної реєстрації земельної ділянки 12.06.2003 (том 9, арк. 86-88; том 3, арк. 81-85).
Всі вищезазначені земельні ділянки мають:
- цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- категорію земель: землі сільськогосподарського призначення;
- вид використання: 01.01;
- форма власності: комунальна власність;
- відомості про обмеження у використанні земельних ділянок, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051 не зареєстровані;
- на деяких земельних ділянках встановлено вид обмеження - санітарно-захисна зона навколо об`єкта або охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи;
- власник: Коблівська сільська рада Березанського району Миколаївської області;
- інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель 26.06.2017;
- дата державної реєстрації земельних ділянок 12.06.2003, 03.12.2018;
- стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами № 4820982200:03:000:0043, № 4820982200:06:000:0240, № 4820982200:05:000:0218, № 4820982200:03:000:0042, № 4820982200:03:000:0217, наявні відомості щодо державної реєстрації речового права (права оренди) АТ "Коблево"; дата реєстрації речового права 06.09.2019; підстава реєстрації речового права не зазначена.
Судом також встановлено, що після передачі вищевказаних земельних ділянок з державної у комунальну власність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснено реєстрацію права власності за Коблівською сільською радою (власник), форма власності (комунальна), а також зареєстровано речове право (право оренди земельної ділянки) за АТ "Коблево" (орендодавець Коблівська сільька рада, орендар АТ "Коблево"), а саме стосовно наступних земельних ділянок:
19 земельних ділянок за межами населеного пункту
1. кадастровий номер 4820982200:07:032:0001, площею 1,4669 га, право власності зареєстровано 25.02.2021 та право оренди зареєстровано 25.02.2021; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі (том 6, арк. 54-55; том 9, арк. 41);
2. кадастровий номер 4820982200:07:032:0002, площею 1,4354 га , право власності та право оренди зареєстровано 09.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 172-173).
3. кадастровий номер 4820982200:10:000:0013, площею 5,4823 га, право власності та право оренди зареєстровано 05.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 174-175).
4. кадастровий номер 4820982200:10:000:0015 , площею 0,5836 га, право власності та право оренди зареєстровано 25.02.2021; зміст характеристика іншого речового права - дата укладення договору (після 2013), дата державної реєстрації (до 2013) 12.06.2003 (том 9, арк. 53).
5. кадастровий номер 4820982200:10:000:0016, площею 5,0513 га , право власності зареєстровано 25.02.2021 та право оренди зареєстровано 25.02.2021; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі (том 6, арк. 56-57; том 9, арк. 39);
6. кадастровий номер 4820982200:10:000:0017, площею 1,1509 га , право власності та право оренди зареєстровано 05.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 152-153).
7. кадастровий номер 4820982200:01:000:0021 , площею 19,7261 га, право власності та право оренди зареєстровано 05.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 158-159).
8. кадастровий номер 4820982200:01:000:0022, площею 36,2832 га, право власності зареєстровано 29.07.2019 та право оренди зареєстровано 29.07.2019; підстава реєстрації права оренди - договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 1, арк. 44; том 9, арк. 19);
9. кадастровий номер 4820982200:10:000:0024, площею 0,3523 га , право власності зареєстровано 25.02.2021 та право оренди зареєстровано 25.02.2021; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі (том 6, арк. 50-51; том 9, арк. 42);
10. кадастровий номер 4820982200:03:000:0042, площею 10,3586 га, право власності та право оренди зареєстровано 06.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 168-169).
11. кадастровий номер 4820982200:03:000:0043, площею 123,0699 га, право власності та право оренди зареєстровано 06.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 170-171).
12. кадастровий номер 4820982200:10:000:0074, площею 0,4712 га, право власності зареєстровано 25.02.2021 та право оренди зареєстровано 25.02.2021; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі (том 6, арк. 48-49; том 9, арк. 40);
13. кадастровий номер 4820982200:03:000:0091, площею 2,8602 га , право власності зареєстровано 25.02.2021 та право оренди зареєстровано 25.02.2021; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі (том 6, арк. 46-47; том 9, арк. 43);
14. кадастровий номер 4820982200:04:000:0118, площею 64,8203 га, право власності та право оренди зареєстровано 06.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 160-161).
15. кадастровий номер 4820982200:05:000:0212, площею 1,3525 га , право власності та право оренди зареєстровано 09.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 166-167).
16. кадастровий номер 4820982200:03:000:0217, площею 14,4590 га, право власності та право оренди зареєстровано 06.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 164-165).
17. кадастровий номер 4820982200:05:000:0217, площею 10,4307 га , право власності та право оренди зареєстровано 09.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 162-163).
18. кадастровий номер 4820982200:06:000:0240, площею 111,7016 га, право власності та право оренди зареєстровано 06.09.2019; підстава реєстрації права оренди - договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 154-155).
19. кадастровий номер 4820982200:06:000:0241, площею 48,4361 га , право власності та право оренди зареєстровано 06.09.2019; підстава реєстрації права оренди - договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 156-157).
19 земельних ділянок в межах населеного пункту
1. кадастровий номер 4820982200:12:057:0001, площею 9,4937 га , право власності зареєстровано 23.09.2019; відомості про реєстрацію речового права (права оренди відсутні) (том 9, арк. 47);
2. кадастровий номер 4820982200:07:032:0003, площею 1,8613 га, право власності зареєстровано 23.09.2019; відомості про реєстрацію речового права (права оренди відсутні) (том 9, арк. 50);
3. кадастровий номер 4820982200:07:000:0011, площею 2,7986 га , право власності та право оренди зареєстровано 20.09.2019; підстава реєстрації права оренди - договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 132-133);
4. кадастровий номер 4820982200:07:000:0010, площею 280,6045 га , право власності та право оренди зареєстровано 18.12.2020; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК; зміст характеристика іншого речового права - дата укладення договору (після 2013), дата державної реєстрації (до 2013) 12.06.2003 (том 3, арк. 130-131);
5. кадастровий номер 4820982200:12:058:0011, площею 0,3569 га, право власності та право оренди зареєстровано 20.09.2019; підстава реєстрації права оренди - договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 148-149);
6. кадастровий номер 4820982200:12:044:0055, площею 0,3335 га, право власності та право оренди зареєстровано 09.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 150-151);
7. кадастровий номер 4820982200:03:000:0090, площею 0,3889 га, право власності зареєстровано 23.09.2019; відомості про реєстрацію речового права (права оренди відсутні) (том 9, арк. 44);
8. кадастровий номер 4820982200:12:042:0096, площею 0,1136 га, право власності зареєстровано 23.09.2019; відомості про реєстрацію речового права (права оренди відсутні) (том 9, арк. 49);
9. кадастровий номер 4820982200:12:042:0097, площею 0,1515 га , право власності зареєстровано 23.09.2019; відомості про реєстрацію речового права (права оренди відсутні) (том 9, арк. 45);
10. кадастровий номер 4820982200:12:042:0098, площею 2,5076 га , право власності зареєстровано 23.09.2019; відомості про реєстрацію речового права (права оренди відсутні) (том 9, арк. 46);
11. кадастровий номер 4820982200:04:000:0119, площею 0,3711 га , право власності та право оренди зареєстровано 23.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 140-141).
12. кадастровий номер 4820982200:12:046:0120, площею 0,3951 га , право власності та право оренди зареєстровано 09.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 146-147).
13. кадастровий номер 4820982200:12:046:0121, площею 0,3735 га, право власності та право оренди зареєстровано 09.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 144-145).
14. кадастровий номер 4820982200:12:046:0122, площею 1,6873 га , право власності зареєстровано 23.09.2019; відомості про реєстрацію речового права (права оренди відсутні) (том 9, арк. 48);
15. кадастровий номер 4820982200:05:000:0211, площею 2,4359 га, право власності та право оренди зареєстровано 20.09.2019; підстава реєстрації права оренди - договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 134-135).
16. кадастровий номер 4820982200:05:000:0213, площею 0,3311 га, право власності та право оренди зареєстровано 20.09.2019; підстава реєстрації права оренди - договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 136-137);
17. кадастровий номер 4820982200:05:000:0214, площею 1,0988 га, право власності та право оренди зареєстровано 20.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 138-139);
18. кадастровий номер 4820982200:05:000:0218, площею 5,1807 га, право власності та право оренди зареєстровано 06.09.2019; підстава реєстрації права оренди - договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 142-143);
19. кадастровий номер 4820982200:09:000:0564, площею 0,5815 га, право власності та право оренди зареєстровано 09.09.2019; підстава реєстрації права оренди - відомості з ДЗК та договір оренди землі № 800 від 09.06.2003 (том 3, арк. 128-129).
4.8. Обставини справи, які стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом про розірвання договору оренди землі (стверджувані позивачем порушення) та заперечення відповідача.
4.8.1. щодо систематичної несплати орендної плати
Позивач зазначає, що за результатами проведеної аудиторської перевірки встановлено, що АТ "Коблево" не в повному обсязі сплачувало орендну плату, що спричинило витрати доходу місцевого бюджету за період з 01.01.2017 по 30.06.2019 у розмірі 25 577 525, 01 грн.
На підтвердження викладених обставин позивачем подано суду наступні докази:
- розпорядження Коблівської сільської ради № 105 від 06.06.2019 року, яким утворено комісію для обстеження об`єктів капітального та поточного будівництва комунального майна та земельних ділянок на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (том 1, арк. 61);
- акт обстеження земельних ділянок від 12.07.2019, який складено комісією за участю представника АТ "Коблево" про те, що проведено огляд земельних ділянок, які використовує АТ "Коблево"відповідно до договорів оренди землі від 09.06.2003 № 800, від 21.01.2005 № 124 та від 01.02.2019 та встановлено, зокрема, що під час обстеження земельних ділянок відповідно до договору оренди землі від 09.06.2003 № 800 встановлено, що АТ "Коблево" використовує земельні ділянки в межах населеного пункту - 311,0652 га та за межами населеного пункту - 459, 4921 га (всього 770, 5572 га).
- протокол № 1 від 11.09.2019 засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого рішенням виконавчого комітету Коблівської сільської ради № 79 від 19.09.2019, яким комісія вирішила, керуючись ст. 141, 152 156, 167, 211 ЗК України, Положенням про комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у місячний термін з дня затвердження цього протоколу стягнути до 19.10.2019, збитки, заподіяні територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, із суб`єктів господарювання та громадян, зокрема, АТ Коблево у розмірі 25 577 252, 01 грн. - заборгованості за договором оренди земельної ділянки від 09.06.2003 № 800 загальною площею 770,5572 га, яка використовується для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 1, п. 1.1 резолютивної частини). При цьому, як вбачається з протоколу під час розгляду першого питання порядку денного комісією встановлено, що збитки заподіяні АТ "Коблево" внаслідок порушення земельного законодавства, вимог ст. 96 ЗК України та ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", а саме: не внесені зміни до договору в частині перегляду орендної плати за землю (том 1, арк. 64-70);
- Звіт від 08.10.2019 № 15-14-14/9, складений 08.10.2019 Державною аудиторською службою України Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області за результатами проведення аудиту бюджету Коблівської сільської об`єднаної територіальної громади за період з 01.01.2017 по 30.06.2019, відповідно до якого встановлено, що внаслідок не перегляду умов договорів в часчтині зміни нормативно-грошової оцінки землі та розміру орендних ставок втрати доходів місцевого бюджету за період з 01.01.2017 по 30.06.2019 склали по АТ "Коблево" 25 577, 5 тис. грн. (том 1, арк. 71-76);
- протокол від 03.10.2019 узгодження звіту про результати державного фінансового аудиту бюджету Коблівської сільської об`єднаної територіальної громади за період з 01.01.2017 по 30.06.2019 (том 1, арк. 77);
- претензії Коблівської сільської ради вих. № 1827 від 15.10.2019, вих. № 628 від 15.04.2020, направлені на адресу АТ "Коблево", якими пропонувалось внести зміни до договору в частині орендної плати та сплатити заборгованість (том 1, арк. 78-79, 82-89);
- відповіді АТ "Коблево" вих. № 3654 від 26.11.2019, вих. № 1334 від 07.05.2020 про відмову від внесення змін до договору та сплату збитків в сумі 25 577 525, 01 грн. (том 1, арк. 80-81, 90-93);
- інформацію Відділу у Березанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 29.09.2020 № 222/105-20, відповідно до якої в в 2017 році заяви на отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку від АТ "Коблево" не надходили; в 2018-2020 роках надходили відповідні заяви та Відділом надано витяги. Крім того, АТ "Коблево" розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель, однак документація не затверджена (том 1, арк. 52-53).
Позивач також зазначає, що Податковим кодексом України передбачено, що розмір плати за землю у вигляді орендної плати встановлюється органами місцевого самоврядування шляхом прийняття відповідних рішень. Позивач стверджує, що відповідач ігнорує виконання рішень Коблівської сільської ради, якими запроваджено місцеві податки і збори та ставки, а саме:
- рішення Коблівської сільської ради № 9 від 25.07.2017 "Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків і зборів на 2018 рік" (том 5, арк. 90-119);
- рішення Коблівської сільської ради № 4 від 12.07.2018 "Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків і зборів на 2019 рік" (том 5, арк. 119-143);
- рішення Коблівської сільської ради № 10 від 30.01.2017 "Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків і зборів" (том 5, арк. 144-164);
- рішення Коблівської сільської ради № 6 від 25.06.2019 "Про встановлення на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік" (том 5, арк. 165-176);
- рішення Коблівської сільської ради № 7 від 25.06.2019 "Про встановлення на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік" (том 5, арк. 177-188);
- рішення Коблівської сільської ради № 8 від 25.06.2019 "Про встановлення на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області розмірів річної орендної плати за земельні ділянки на 2020 рік" (том 5, арк. 189-193);
- рішення Коблівської сільської ради № 9 від 25.06.2019 "Про встановлення розмірів ставок єдиного податку для фізичних осіб на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області на 2020 рік" (том 5, арк. 194);
- рішення Коблівської сільської ради № 10 від 25.06.2019 "Про встановлення на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області ставок туристичного збору на 2020 рік" (том 5, арк. 195-214);
Відповідач зазначає, що своєчасно сплачує та сплачував в 2017-2019 роках орендну плату відповідно до умов договору та норм п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що свідчить про дотримання вимог ст. 96 ЗК України.
На підтвердження викладених обставин відповідачем подано суду наступні докази:
- довідку про відсутність платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи від 22.01.2021 № 136/6/34-00-13, видана Південним МУ ДПС по роботі з ВПП (том 2, арк. 70);
- витяг із інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом та цільовими фондами станом на 20.01.2021, з якого вбачається що по орендній платі з юридичних осіб у відповідача переплата 51 155, 12 грн. (том 2, арк. 71-74);
- податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за землі державної або комунальної власності) за 2017-2019 роки (том 2, арк. 75-124);
- банківські виписки та/або платіжні доручення про сплату орендної плати по двом договорам оренди землі в 2017, 2018, І півріччі 2019 (том 2, арк. 125-168);
- розрахунок орендної плати за договором оренди, складений відповідачем в. 2017, 2018, І півріччя 2019 (том 4, арк. 169-173);
- витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, отримані в 2018-2019 роках (том 2, арк. 169-250; том 3, арк. 1-35);
- акт ДФС від 02.08.2018 № 54/28-10-49-14/00413966 про результати документальної планової виїзної перевірки ПАТ "Коблево" податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, валютного - за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2015 по 31.03.2018 (том 3, арк. 36-42).
В заяві свідка від 11.03.2021 року Рябошапко В. Ф. (генеральний лиректор АТ Коблево ) (том 3, арк. 235-237) на запитання Яка нормативно-грошова оцінка використовувалась відповідачем при розрахунку розміру орендної плати за 2017-2020 роки? зазначив, що відповідно до п. 2.2 договору оренди землі від 09.06.2003 р. грошова оцінка земельної ділянки встановлена у розмірі 39 691 325 грн. на підставі довідки, виданої Березанським районним відділом земельних ресурсів № 01-6-698 від 05 червня 2003 року.
В 2017 році здійснювалась інвентаризація земель, які перебувають в користуванні на умовах оренди у АТ Коблево , ДП Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою готував технічну документацію з землеустрою щодо інвентаризації таких земель, за результатами такої інвентаризації формувалися та реєструвалися земельні ділянки (в подальшому вносились виправлення та зміни), витяги з Державного земельного кадастру про такі орендовані земельні ділянки АТ Коблево отримало тільки в 2018 році. На підставі цього були АТ Коблево отримані і витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки по таким земельним ділянкам (за наявності).
Після отримання в грудні місяці 2018 року витягів з технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок, з грудня 2018 року використовувалась нормативна грошова оцінка, зазначена в таких витягах. В разі відсутності витягу на конкретні ділянки, що знаходились за межами населених пунктів, застосовувалась при розрахунку орендної плати нормативна оцінка одиниці площі ріллі по області на підставі додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017 року № 262.
4.8.2 щодо збільшення площі багаторічних насаджень без згоди орендодавця та використання земельних ділянок без зміни складу угідь
Позивач зазначає, що відповідно до додатку до розпорядження голови райдержадміністрації № 59 від 24.01.2003 року та акту про передачу та прийом межових знаків під охорону та зберігання від 25.01.2003 року до складу сільськогосподарських угід, які були передані ВАТ "Коблево" за договором оренди належали: рілля - 138, 68 га, пасовища - 282, 21 га, виниградники - 228, 11 га. Всього сільськогосподарських угідь 649, 00 га.
Проте, відповідно до технічної документації з інвентаризації земель та акту обстеження земельних ділянок від 12.07.2019 (том 1, арк. 62-63) комісією зафіксовано, що у користуванні АТ "Коблево" перебуває 345,1214 га багаторічних насаджень, що свідчить про збільшення площі багаторічних насаджень на 117 га.
Збільшення площі багаторічних насаджень здійснено за відсутності документів, які б підтверджували погодження на збільшення площ багаторічних насаджень (без згоди орендодавця) та без розроблення необхідної документації.
Відповідно до інформації Відділу у Березанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 29.09.2020 № 222/105-20 протягом 2017-2019 років зміна цільового призначення земельних ділянок не здійснювалась (том 1, арк. 52-53).
В заяві свідка від 11.03.2021 року Рябошапко В. Ф. (генеральний лиректор АТ Коблево ) зазначив, що відповідно до витягів з ДЗК (есплікація земельних угідь) багаторічні засадження є в складі угідь 10 земельних ділянок. Відповідач АТ Коблево збільшило площу багаторічних насаджень на підставі розпорядження Березанської РДА від 18.01.2007 № 73 (ріллю переведено в багаторічні насадження). Відтоді АТ Коблево не здійснювало засадження багаторічними насадженнями землі, орендованих за договором оренди (питання 2, 3 заяви свідка) (том 5, арк. 235-237).
Розпорядженням Березанської районної державної адміністрації від 18.01.2007 року № 73 Про переведення площ ріллі в багаторічні насадження вирішено перевести ріллю (яка належить відкритому акціонерному товариству Коблево на умовах оренди) площею 164,99 га в багаторічні насадження (виноградник) в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (за межами населених пунктів) та рекомендовано Березанському районному відділу внести зміни до звіту про наявність та розподіл угідь по угіддям категоріям та землекористувачам по Березанському районі (том 10, арк. 65).
Відповідно до інформації Відділу у Березанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 23.06.2021 на підставі розпорядження Березанської районної державної адміністрації № 73 від 18.01.2007 року Про переведення площ ріллі в багаторічні насадження були внесені зміни до Звіту про наявність і розподіл земель по категоріях, угіддям та землекористувачах станом на 01.01.2007 року Березанського району Миколаївської області (форми 6-зем) у виді угідь землекористувачаВАТ Коблево , площею 164,99 га на багаторічні насадження (виноградник) в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (за межами населених пунктів) (том 10, арк. 125).
Відповідно до статистичних звітів форма 29-сг (річна) Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду за 2018-2020 роки (том 9, арк. 219-237) площа насаджень (виноград) в 2020 році 345, 12 га, в 2019 році - 345, 12 га та в 2018 році - 352, 29 га.
Відповідач зазначає, що за даними бухгалтерського обліку AT Коблево , що підтверджується, зокрема. Звітом про капітальні інвестиції, вибуття й амортизацію активів ( форма №2-інвесгації, річна) за 2018 рік. Звітом про наявність і рух основних засобів, амортизацію за 2018 рік (форма 11-ОЗ, річна). Звітами про наявність і рух необоротних активів, амортизацію та капітальні інвестиції (форма № 2-ОЗ-ІНВ, річна) за 2019 та 2020 роки, доповідної записки головного бухгалтера АТ Коблево від 15.04.2021 (том 10, арк. 15-64, 67) первісна вартість довгострокових біологічних активів рослинництва на протязі 2018-2020 років не змінювалась, капітальні інвестиції в довгострокові біологічні активи рослинництва в ці роки відсутні, що свідчить про те, що фактично площа багаторічних насаджень винограду в цей період не змінювалась, виноградники не закладалися і не списувалися.
4.8.3 щодо зведення без згоди орендодавця виробничих будівель та споруд
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон, відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 224886797 від 17.09.2020 (том 1, арк. 35-46) за АТ Коблево зареєстровано право власності на наступне нерухоме майно:
- виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, загальною площею 21334,2 кв.м., (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2130560148209), який розташований за адресою: вул. Виноградна, 2А, с. Виноградне, Березанський район, Миколаївська обл., розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 4820982200:01:000:0022 площею 36,2832 га. Підстава реєстрації права власності: технічний паспорт від 10.04.2020, рішення виконавчого органу АТ "Коблево" від 12.05.2020. Дата реєстрації 11.06.2020
- адміністративна будівля, загальною площею 495,16 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 103381248209), яка розташована за адресою: вул. Одеська, 6, с. Коблеве, Березанський район, Миколаївська обл. Підстава реєстрації права власності: свідоцтво про право власності б/н від 23.12.2011, видане виконавчим комітетом Коблівської сільської ради. Дата реєстрації 11.07.2013
- комплекс, винзавод загальною площею 13 654, 2 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1705266), який розташований за адресою: вул. Виноградна, 2А, с. Ленінка, Березанський район, Миколаївська обл. Підстава реєстрації права власності: свідоцтво про право власності б/н від 23.12.2011, видане виконавчим комітетом Коблівської сільської ради. Дата реєстрації (23.12.2011 (в реєстрі - 19.05.2014).
Відповідач зазначив, що не здійснював будівництво об`єкту нерухомості в зазначений період. Реєстрація права власності відповідача на виробничий будинок була здійснена за результатами технічної інвентаризації існуючого об`єкта нерухомості, будівництво якого погоджено орендодавцем. На підтвердження викладених обставин відповідачем подано суду наступні докази:
- лист Березанської райдержадміністрації від 08.12.2010 № 796-01-8-39-10 про погодження заяви про наміри будівництва вино сховища цеху розливу, складування готової продукції та приміщень інженерного забезпечення за адресою: с. Ленінка, вул. Виноградна, 2а, Березанського району Миколаївської області (том 3, арк. 45);
- лист Березанської райдержадміністрації від 02.09.09 № 765-01-8-39-09 про відсутність заперечень на розробку містоудівного обгрунтування по розміщенню будівель і споруд на території господарчого двору, що знаходиться в оренді (том 3, арк. 46);
- лист ТзОВ Укр Юг Тех від 10.04.2020 № 57-р про проведення поточних інвентиразиційних робіт нежитлового об`єкту, розтаованого за адресою: вул. Виноградна, 2а, с. Виноградне, Березанського району Миколаївської області (том 3, арк. 47-50);
- рішення виконавчого органу АТ Коблево від 12.05.2020 № 12/05-20 про об`єднання об`єктів нерухомого майна реєстраційний номер 644082548209 та 36767248209, внесення виправлень в перелік об`єктів нерухомого майна (том 3, арк. 54-57);
- свідоцтво про право власності на нерухоме майно (комплекс, винзавод за адресою вул. Виноградна, 2а, с. Ленінка, Березанського району Миколаївської області) від 23.12.2011 року серії САЕ № 205394, виданого ПАТ Коблево на підставі рішення виконавчого комітету Коблівської сільської ради від 10.11.2011 № 81 (том 3, арк. 58-61);
- свідоцтво про право власності на нерухоме майно (цех розливу, склад тари та готової продукції за адресою вул. Виноградна, 2а, с. Ленінка, Березанського району Миколаївської області) від 26.05.2015 року серії СТА № 375074 (том 3, арк. 62-64);
- технічний паспорт на виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, який розташований за адресою: вул. Виноградна, 2А, с. Виноградне, Березанський район, Миколаївська обл. (том 6, арк. 73-128);
- рішення виконавчого комітету Коблівської сільської ради № 68 від 10.06.2019 про згоду на проведення проектно-вишукувальних робот (том 6, арк. 128);
- розпорядження Березанської райдержадміністрації від 20.01.2020 № 39 про затвердження містобудівного обгрунтування (том 6, арк. 129).
4.8.4 щодо використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам та земельному законодавству
Позивач зазначає, що відповідно до акту обстеження земельних ділянок від 25.09.2020 на вісімнадцяти земельних ділянках ростуть чагарники (відбулось їх забур`янення) та розкидане побутове сміття, а на одній земельній ділянці розміщене стихійне сміттєзвалище (том 1, арк. 96-148).
Акт складено за відсутності представників АТ "Коблево".
Відповідач на спростування вищевикладеного подав суду:
- доповідні записки від 08.07.2020, 29.07.2020, 10.08.2020, 28.08.2020, 14.09.2020, 30.09.2020 агронома з виноробства адресовані генеральному директору АТ Коблево про відсутність виявлення засмічення земельних ділянок під час проведення обстеження на виконання наказу АТ Коблево № 3 від 08.01.2020 про періодичне проведення обстежень орендованих земельних ділянок (том 3, арк. 65-68; том 6, арк. 134-137).
4.8.5 щодо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, нераціональне використання
Позивач зазначає, що відповідно до рішення Миколаївської обласної ради народних депутатів від 28.04.1995 року № 8 "Про створення регіонального ландшафтного парку "Тилігульський" створено регіональний ландшафтний парк "Тилігульський" загальною площею 8 195, 4 га в розрізі сільських рад народних депутатів і по угіддях (том 4, арк. 233-235).
Відповідно до матеріалів інвентаризації частина земельної ділянки № 23, орендованої ПАТ Коблево в межах території с. Коблеве ввійшла в межі Регіонального ландшафтного парку Тилігульський , створеного за рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 28.04.1995 р. № 8. Згідно проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду, який розроблявся ТОВ Обласний земельно-кадастровий центр в 2005 р. площа земель, орендованих ВАТ Коблево , що ввійшла в межі новоствореного РЛП Тилігульський склала 145,55 га із загальної площі 280,68 га ділянки № 23.
За наданими статистичними даними відділом Держгеокадастру у Миколаївській області в 2016 р. землі природно-заповідного фонду становлять площу 120,00 га з усіх земель оренди ПАТ Коблево .
Відповідно до матеріалів інвентаризації земельні ділянки за кадастровими номерами 4820982200:12:046:0122, 4820982200:10:000:0013 за своєю природою є пляжем, повинні належати до земель рекреації та водного фонду і не можуть використовуватися AT Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зазначені обставини і стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
V. ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД.
5.1. Правове регулювання надання земельних ділянок в оренду. Договір оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЗК України (в редакції від 01.01.2002) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 17 ЗК України (в редакції від 01.01.2002) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 12 розділу Х ЗК України (в редакції від 01.01.2002) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України (в редакції від 01.01.2002) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 124 ЗК України (в редакції від 01.01.2002) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 125 ЗК України (в редакції від 26.04.2003) право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 ЗК України (в редакції від 26.04.2003) право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1-3, 5, 6 ст. 93 ЗК України (в редакції від 26.04.2003) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.
Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003) оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003) договір оренди землі - це угода сторін про взаємні зобов`язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003) договір оренди земельної ділянки укладається у письмовій формі.
Невід`ємною частиною договору оренди є план (схема) земельної ділянки.
Договір оренди земельної ділянки посвідчується нотаріально за її місцезнаходженням:
на строк до 5 років - за бажанням однієї із сторін договору;
на строк більше 5 років - в обов`язковому порядку.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003) укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
Факт державної реєстрації засвідчується печаткою реєструючого органу з підписом уповноваженої на це особи та зазначенням дати реєстрації на всіх примірниках договору. Один зареєстрований примірник договору зберігається в органі, який здійснив його реєстрацію.
Порядок та органи, що здійснюють державну реєстрацію, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003) договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації.
У разі надання земельної ділянки в оренду в порядку відведення договір оренди підписується після перенесення її меж у натуру (на місцевість).
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003) термін договору оренди земельної ділянки (у тому числі й до настання певної умови) визначається за погодженням сторін, але не більш як на п`ятдесят років.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 14 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003) умови договору оренди земельної ділянки не можуть суперечити законам України.
Істотними умовами договору оренди земельної ділянки є:
1) об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);
2) термін договору оренди;
3) орендна плата (розмір, індексація, форми платежу, терміни та порядок внесення і перегляду);
4) цільове призначення, умови використання і збереження якості землі;
5) умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
6) існуючі обмеження і обтяження щодо використання земельної ділянки;
7) сторона (орендодавець чи орендар), яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини;
8) відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15 цього Закону є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди згідно зі статтею 18 цього Закону, а також для визнання договору недійсним відповідно до законів України.
За згодою сторін у договорі оренди земельної ділянки можуть бути зазначені й інші умови (якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов`язань сторін, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення договору оренди тощо).
Відповідно до абз. 1 п. 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
5.2. Правове регулювання встановлення та зміни меж населеного пункту.
Відповідно до п. "ж" ч. 1 ст. 8 ЗК України (в редакції від 07.08.2011) до повноважень обласних рад у галузі земельних відносин на території області належить встановлення та зміна меж сіл, селищ.
Відповідно до ст. 173 ЗК України (в редакції від 07.08.2011) межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.
Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів.
Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, якщо не буде проведено їх вилучення (викуп) відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ЗК України (в редакції від 07.08.2011) рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською чи Севастопольською міською радами за поданням районних та відповідних сільських, селищних рад.
5.3. Правове регулювання розмежування земель державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" від 5 лютого 2004 року N 1457-IV (набрав чинності 14.07.2004; втратив чинність 01.01.2013) розмежування земель державної та комунальної власності полягає у здійсненні організаційно-правових заходів щодо розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави, а також щодо визначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" N 1457-IV розмежування земель державної та комунальної власності здійснюється в межах адміністративно-територіальних утворень - сіл, селищ, міст, районів, областей.
Підставою для проведення робіт, пов`язаних з розмежуванням земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів, є рішення сільської, селищної, міської ради, а за межами населених пунктів - рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим або відповідної обласної державної адміністрації.
Розмежування земель державної та комунальної власності здійснюється за проектами, які за замовленням відповідних сільських, селищних, міських рад, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій розробляються державними та іншими землевпорядними організаціями.
Відповідно до п. 3, 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" 6 вересня 2012 року № 5245-VI (набрав чинності 01.01.2013) з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
У державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони; б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; в) землі зон відчуження та безумовного (обов`язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу, а також земель, які відповідно до закону віднесені до комунальної власності.
Відповідно до п. 5, 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 5245-VI державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку.
У разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються:
у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами;
за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками.
Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 5245-VI з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
5.4. Правове регулювання проведення інвентаризації земель.
Відповідно до п.п. "а", "в", "д", "к" ч. 1 ст. 12 ЗК України (в редакції від 29.12.2015) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: а) розпорядження землями територіальних громад; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; д) організація землеустрою; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до п.п. "а", "ж" ч. 1 ст. 17 ЗК України (в редакції від 29.12.2015) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 79-1 ЗК України (в редакції від 29.12.2015) формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється:
у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;
шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;
за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ст. 184 ЗК України (в редакції від 29.12.2015) землеустрій передбачає: а) встановлення (відновлення) на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, землеволодінь і землекористувань; б) розробку загальнодержавної і регіональних програм використання та охорони земель; в) складання схем землеустрою, розроблення техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель відповідних адміністративно-територіальних одиниць; г) обґрунтування встановлення меж територій з особливими природоохоронними, рекреаційними і заповідними режимами; д) складання проектів відведення земельних ділянок; е) встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок; ж) складання проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін, упорядкування угідь, а також розроблення заходів щодо охорони земель; з) розроблення іншої землевпорядної документації, пов`язаної з використанням та охороною земель; и) здійснення авторського нагляду за реалізацією заходів, передбачених документацією із землеустрою; і) проведення топографо-геодезичних, картографічних, ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень і розвідувань земель.
Відповідно до ст. 185 ЗК України (в редакції від 29.12.2015) землеустрій здійснюється суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів, а також коштів громадян та юридичних осіб.
Землеустрій здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про землеустрій" (в редакції від 01.01.2016) інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 7 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр" (в редакції від 29.12.2015) до державної реєстрації права державної чи комунальної власності на земельні ділянки формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій може здійснюватися на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Порядок проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 513 від 23.05.2012 (в редакції від 21.03.2013) (далі - Порядок) установлює вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація).
Відповідно до п. 1 Порядку до розмежування земель державної та комунальної власності формування земельних ділянок із земель запасу, не переданих у власність та користування, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певної категорії може здійснюватися за результатами інвентаризації земель, проведеної за рішенням сільських, селищних, міських рад - у межах населених пунктів, райдержадміністрацій - за їх межами.
Відповідно до п. 2 Порядку інвентаризація земель проводиться з метою:
забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель;
визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь;
узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі;
прийняття за результатами інвентаризації земель Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідних рішень;
здійснення землеустрою.
Відповідно до п. 4 Порядку об`єктами інвентаризації земель згідно із цим Порядком є територія України, територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, окремі земельні ділянки.
Відповідно до п. 6 Порядку під час проведення інвентаризації земель установлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку, не здійснюються.
Відповідно до п. 8 Порядку підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Відповідно до п. 12 Порядку роботи з інвентаризації земель включають підготовчі, топографо-геодезичні та камеральні роботи, складення і оформлення технічної документації в паперовій та електронній формі.
Відповідно до п. 24 Порядку на зведеному інвентаризаційному плані наносяться межі: об`єкта інвентаризації; адміністративно-територіальних одиниць, які увійшли до складу об`єкта інвентаризації; територій, визначених проектами формування територій і встановлення меж сільських, селищних рад; земельних ділянок, наданих у власність (користування); земель і земельних ділянок, не наданих у власність (користування); земельних ділянок, що використовуються без документів, які посвідчують право на них, або не за цільовим призначенням; наявних обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок; невитребуваних земельних часток (паїв); земельних ділянок (земель) відумерлої спадщини; угідь; водних об`єктів і гідротехнічних споруд, дорожньої мережі, електромереж напругою 0,4 кВ і більше, продуктопроводів та інших об`єктів, для яких створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування; зрошуваних та осушуваних земель.
Відповідно до п. 26 Порядку за результатами проведення інвентаризації земель виконавцем робіт складається технічна документація, що включає:
1) технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель;
2) пояснювальну записку, яка містить коротку характеристику об`єкта інвентаризації, підстави для виконання робіт, реквізити виконавця, опис матеріалів, використаних під час складання технічної документації, зміст і склад виконаних робіт із землеустрою;
3) текстові матеріали:
рішення органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування або суду про проведення інвентаризації земель;
копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час проведення інвентаризації земель;
матеріали топографо-геодезичних вишукувань;
додатки, які складаються у формі таблиць і містять дані, зазначені у пунктах 22-23 цього Порядку;
пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, і Державному земельному кадастрі;
4) графічні матеріали - робочий і зведений інвентаризаційні плани.
Відповідно до п. 28 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 513 від 23.05.2012 (в редакції від 12.10.2016, яка діяла на час виготовлення документації з інвентаризації) технічна документація погоджується та затверджується в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України.
Відповідно до п. 30 Порядку відомості, отримані в результаті інвентаризації земель, підлягають внесенню до Державного земельного кадастру відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051.
5.5. Правове регулювання державної реєстрації земельних ділянок.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 79-1 ЗК України (в редакції від 04.06.2017, яка діяла на час виготовлення технічної документації щодо інвентаризації земель та державної реєстрації земельних ділянок) формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється:
у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;
шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;
за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ч. 5-7 ст. 79-1 ЗК України формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв`язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 9 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до ч. 10 ст. 79-1 ЗК України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до абз. 1-4 ч. 13 ст. 79-1 ЗК України (в редакції від 16.01.2020 і по даний час) земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав , а її державна реєстрація скасовується в разі:
поділу або об`єднання земельних ділянок;
скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації;
якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (в редакції від 04.06.2017):
Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами;
державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;
кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про Державний земельний кадастр" об`єктами Державного земельного кадастру є: землі в межах державного кордону України; землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць; обмеження у використанні земель; земельна ділянка.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Статтею 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" врегульовано підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 1 ст. 24, ст. 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про Державний земельний кадастр" при відкритті Поземельної книги відомості до неї вносяться на підставі документації, яка подана для державної реєстрації земельної ділянки (крім відомостей про власників та користувачів земельної ділянки).
Відповідно до п. 1 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ № 1051 від 17.10.2012 (в редакції від 17.06.2017) цей Порядок визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до п. 107 Порядку державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.
Відповідно до п. 135 Порядку внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку в разі її поділу чи об`єднання з іншою земельною ділянкою, а також відновлення її меж здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.
У разі коли відомості вносяться до Державного земельного кадастру про земельну ділянку (в разі її поділу чи об`єднання з іншою земельною ділянкою, а також відновлення її меж), на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, такі відомості вносяться до відповідної Поземельної книги після її відкриття відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.
У разі внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку (в разі її поділу чи об`єднання з іншою земельною ділянкою), на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга була відкрита та закрита, або відомостей про земельну ділянку, що набули статусу архівних відповідно до пункту 138 цього Порядку, такі відомості вносяться до Поземельної книги відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку на підставі відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку із статусом архівних.
При цьому кадастрові номери земельних ділянок не змінюються.
Відповідно до п.п. 16 п. 24 Порядку до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки: інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
5.6. Правове регулювання державної реєстрації речових прав на земельні ділянки.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції від 04.06.2017):
державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав;
заявник: власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції від 04.06.2017) речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 28 цього Закону.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції від 04.06.2017) державній реєстрації прав підлягають: речові права, похідні від права власності, зокрема, право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції від 04.06.2017) державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав.
Державна реєстрація права власності на земельну ділянку у разі подання заяви про державну реєстрацію прав набувачем похідного речового права на таку земельну ділянку може здійснюватися без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру земель.
До інших правових наслідків, окрім офіційного визнання і підтвердження державою відповідних юридичних фактів, встановлюючи презумпцію правильності зареєстрованих відомостей з реєстру для третіх осіб, застосування норм Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не призводить. Державна реєстрація права власності на нерухоме майно є одним з юридичних фактів у юридичному складі, необхідному для виникнення права власності, а самостійного значення щодо підстав виникнення права власності не має.
Таким чином, системний аналіз наведених положень законодавчих актів дозволяє стверджувати, що державна реєстрація визначає лише момент, після якого виникає право власності, за наявності інших юридичних фактів, передбачених законом як необхідних для виникнення права власності (постанова ВС від 09.12.2020 у справі № 922/476/20).
Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.04.2020 у справі № 916/2791/13 (п. 6.15)
5.7. Правове регулювання зміни умов договору, припинення дії договору. Правове регулювання переходу права власності на земельну ділянку.
Відповідно до ст. 141 ЗК України (в редакції від 04.06.2017, яка діяла на час проведення інвентаризації земель) підставами припинення права користування земельною ділянкою є:
а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;
б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;
в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;
г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;
ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;
е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 04.06.2017, яка діяла на час проведення інвентаризації земель) зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 04.06.2017) договір оренди землі припиняється в разі:
закінчення строку, на який його було укладено;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
ліквідації юридичної особи-орендаря;
відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148 -1 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 148-1 ЗК України (як у редакції від 04.06.2017, так і в чинній редакції) до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.
Враховуючи, що заходи щодо поділу спірної земельної ділянки є чинними, відомості щодо оскарження та скасування цих заходів відсутні, поновлення прав позивача шляхом поновлення договору оренди потребуватиме об`єднання земельних ділянок, утворених за наслідками поділу, та створення земельних ділянок зі складу існуючих ділянок, які вже сформовані як об`єкти цивільних прав, що не може бути вирішено в межах цього позову (постанова КГС ВС від 20.02.2019 у справі № 904/792/18).
З моменту формування двох нових земельних ділянок з кадастровим номером № 4822082000:03:000:0148 та з кадастровим номером № 4822082000:03:000:0149 припинив існувати об`єкт оренди (земельна ділянка загальною площею 69, 2344 га кадастровий номер 4822082000:03:000:0135), і, як наслідок, припинив свою дію договір оренди землі (постанова ПЗАГС від 10.06.2021 у справі № 915/1131/20)
5.8. Правове регулювання повноважень органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування (розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності).
Відповідно до ст. 15-1 ЗК України (в редакції від 01.01.2013) до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить: а) внесення в установленому порядку пропозицій щодо розпорядження землями державної та комунальної власності, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, регулювання земельних відносин; б) участь у розробленні та виконанні державних, галузевих, регіональних та місцевих програм з питань регулювання земельних відносин, раціонального використання земель, їх відтворення та охорони, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, у проведенні моніторингу земель, територіальному плануванні; в) організація проведення робіт, пов`язаних із реалізацією земельної реформи; г) проведення відповідно до законодавства моніторингу земель та охорони земель; ґ) ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; д) участь у державному регулюванні планування територій та розмежуванні земель державної і комунальної власності; е) проведення державної експертизи землевпорядної документації; є) здійснення заходів щодо вдосконалення порядку ведення обліку і підготовки звітності з регулювання земельних відносин, використання та охорони земель, формування екомережі; ж) вирішення інших питань, визначених законами України та покладених на нього актами Президента України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 6 вересня 2012 року № 5245-VI (набрав чинності 01.01.2013) статтю 122 Земельного кодексу України викладено в новій редакції, зокрема частиною 4 передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
5.9. Правове регулювання передачі земельної ділянки з державної у комунальну власність.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 117 ЗК України (в редакції станом на 04.11.2018) передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність.
5.10. Правове регулювання розірвання договору оренди землі.
За змістом статей 525, 526, 629 Цивільного кодексу України і статті 193 Господарського кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами, а зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором (частина 1 статті 651 Цивільного кодексу України). Аналогічні положення наведено у частині 1 статті 188 Господарського кодексу України.
Згідно з частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Однією з підстав розірвання договору є істотне порушення стороною цього договору.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (абзац 2 частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України).
Тобто йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору.
Оцінка порушення договору як істотного здійснюється судом відповідно до критеріїв, встановлених зазначеною нормою. Оціночне поняття істотності порушення договору законодавець розкриває за допомогою іншого оціночного поняття - "значної міри" позбавлення сторони того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Істотність порушення визначається виключно за об`єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору. В такому випадку вина (як суб`єктивний чинник) сторони, що припустилася порушення договору, не має будь-якого значення і для оцінки порушення як істотного, і для виникнення права вимагати розірвання договору на підставі частини 2 статті 651 ЦК України.
Іншим критерієм істотного порушення договору закон визнає розмір завданої порушенням шкоди, який не дає змоги потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору. При цьому йдеться не лише про грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору.
Вирішальне значення для застосування зазначеного положення закону має співвідношення шкоди з тим, що могла очікувати від виконання договору сторона.
Наведену правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 № 925/1074/17, від 18.06.2019 у справі № 910/8424/18.
Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку, крім істотного порушення умов договору, відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони договору ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення договірних правовідносин (постанова ВС від 08.06.2021 у справі № 903/242/20).
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільного кодексу України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом ст. 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч. 3, 4ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
5.11. Спосіб захисту прав.
З огляду на положення ст. 15, 16 ЦК України, ст. 4 ГПК України кожна особа має право на захист, у тому числі судовий, свого цивільного права, а також цивільного інтересу, що може трактуватися як передумова для виникнення або обов`язковий елемент конкретного суб`єктивного права, як можливість задовольнити свої вимоги за допомогою суб`єктивного права та виражається в тому, що особа має обґрунтовану юридичну заінтересованість щодо наявності/відсутності цивільних прав або майна в інших осіб.
Зокрема, ст. 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Під порушенням слід розуміти такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилося або зникло як таке, порушення права пов`язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Захист, відновлення порушеного або оспорюваного права чи охоронюваного законом інтересу відбувається, в тому числі, шляхом звернення з позовом до суду (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
При цьому застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 903/857/17.
За змістом ст. 3, 15, 16 ЦК України правовою підставою для звернення до господарського суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. За результатами розгляду такого спору має бути визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушено, в чому полягає його порушення, оскільки в залежності від цього визначається належний спосіб захисту порушеного права, якщо воно мало місце.
Подібні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 14.08.2018 у справі № 910/23369/17, від 14.06.2019 у справі № 910/6642/18.
Вирішуючи господарський спір, суд з`ясовує, чи існує у позивача права або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити.
VІ. ВИСНОВКИ СУДУ.
На підставі розпорядження Березанської РДА від 20.01.2003 № 31 відповідачем ВАТ "Коблево" виготовлено Технічну документацію по складанню плану до договору довгострокової оренди, відповідно до якого були визначені 22 земельні ділянки № 1, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 30, 42.
Загальна площа вищевказаних земельних ділянок становить 800, 28 га.
09.06.2003 року між Березанською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ВАТ Коблево (орендар) укладено договір оренди землі .
Відповідно до приписів ст. 13, 18 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003, яка діяла на час укладення договору) договір підписано та скріплено печатками сторін, а також посвідчено державним нотаріусом Березанської державної нотаріальної контори Мартинюк О. Б. та зареєстровано в реєстрі за № 800. Факт державної реєстрації засвідчено під № 2189 від 12.06.2003 в Березанській РДА.
Суду не подано доказів складання між сторонами договору акту приймання-передачі земельної ділянки.
Відповідно до умов п. 1.1, п. 1.2, п. 1.3 договору в оренду передано земельну ділянку площею 799,96 га, яка знаходиться в межах території Коблівської сільської Ради Березанського району, Миколаївської області, із земель державної власності (запасу), для ведення товарного сільськогосподарсько го виробництва, строком на 49 (сорок дев`ять) років з 09 червня 2003 р. до 09 червня 2052 р.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 14 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2003) істотною умовою договору оренди земельної ділянки є, зокрема, об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки).
Відповідно до абз. 1 п. 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера .
Отже, надані в оренду згідно плану земельні ділянки згідно договору оренди землі від 09.06.2003 в силу приписів абз. 1 п. 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державний земельний кадастр" вважаються сформованими незалежно від присвоєння їй кадастрового номера.
Водночас судом встановлено невідповідність між площею земельної ділянки, вказаної в договорі, та площею земельної ділянки, вказаної в технічній документації по складанню плану до договору оренди, про що буде зазначено нижче.
Судом встановлено, що змін до договору оренди землі сторонами не вносилось.
Відповідно до ст. 173, 174 ЗК України (в редакції від 07.08.2011) рішенням Миколаївської обласної ради "Про встановлення та зміну межі населеного пункту Коблеве Березанського району Миколаївської області № 2 від 23.09.2011 затверджено проект землеустрою щодо встановлення та зміни межі населеного пункту Коблеве у межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.
Відповідно до ч. 3 ст. 173 ЗК України (в редакції від 07.08.2011) включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, якщо не буде проведено їх вилучення (викуп) відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" 6 вересня 2012 року № 5245-VI (набрав чинності 01.01.2013) з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Зокрема, відповідно до п. 3, 4 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону № 5245-VI з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються, зокрема, всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу. У державній власності залишаються, зокрема, усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу, а також земель, які відповідно до закону віднесені до комунальної власності.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", а також ст. 12, 17, 79-1, 184, 185 ЗК України, ст. 35 Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про державний земельний кадастр", Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 513 від 23.05.2012 (в редакції від 12.10.2016, рішенням Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області № 2 від 14.01.2016 та розпорядженням Березанської районної державної адміністрації № 12 від 15.01.2016 надано дозвіл ПАТ "Коблево" на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення (в межах населеного пункту та за межами населеного пункту відповідно).
У 2017 році на замовлення ПАТ Коблево спеціалістами ДП Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою (розробник) було виготовлено:
- Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, які перебувають в користуванні на умовах оренди ПАТ Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності в межах території с. Кобліве Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (інвентарний номер № 9-4262 від 26.06.2017) (в межах населеного пункту);
- Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, які перебувають в користуванні на умовах оренди ПАТ Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (інвентарний номер № 9-4263 від 26.06.2017) (за межами населеного пункту).
Обидві технічні документації розроблялись одночасно (в один період) спеціалістами ДП Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою (розробник).
Об`єктом інвентаризації були земельні ділянки, які перебували в користуванні на умовах оренди ПАТ Коблево для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно укладеного з Березанською райдержадміністрацією договору оренди землі від 09.06.2003р.
В результаті проведення інвентаризації та як вбачається зі зведеної порівняльної таблиці даних, отриманих в результаті проведення інвентаризації земель, орендованих ПАТ "Коблево":
- загальна площа земель, вказаних в договорі оренди землі 2003 року - 799, 96 га;
- площі ділянок за даними ДЗК - 790, 0820 га (+ дві земельні ділянки не внесені в базу даних ДЗК площею 10, 44 га (згідно договору) та площею 0, 37 га (згідно договору), а фактично 0, 3723 га);
- загальна площа орендованих земель за даними інвентаризації 2016-2017 років - 770, 7752 га (площа ділянок в населеному пункті 311,0651 га + площа ділянок за межами населеного пункту 459,4921 га).
Так, з Пояснювальних записок до двох технічних документацій з інвентаризації земель (як в межах населеного пункту, так і за межами населеного пункту) судом встановлено, що:
1) на момент проведення інвентаризації земель, орендованих ВАТ Коблево в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області існує невідповідність в площах, вказаних в договорі оренди та сумою площ ділянок з плану до договору (800,60 га - 799,96 га = 0,64 га), а також даних державної статистичної звітності (793,2363га) та даних Державного земельного кадастру (789,8802га);
2) земельні ділянки за №№ 14 та 16 згідно плану до договору оренди земель 2003 р. в базу даних ДЗК не внесені зовсім;
3) у зв`язку з прийняттям в 2011 році рішення Миколаївської обласної ради № 2 від 23.09.2011 щодо встановлення меж та зміни меж населеного пункту Коблеве, частина земель, орендованих ПАТ "Коблево", ввійшла в межі населеного пункту, а частина - за межі населеного пункту;
4) зміни до договору оренди земель ВАТ "Коблево" після затвердження проекту щодо зміни меж села Коблеве в частині зміни площ не вносились;
5) до бази даних Державного земельного кадастру земельні ділянки, які перебувають в користуванні на умовах оренди як в межах так і за межами населеного пункту с. Коблеве на території Коблівської сільської ради внесені з допущенням технічних помилок (розбіжність фактичного розташування);
6) інвентаризація орендованих земель проводилась з формуванням земельних ділянок. При проведенні інвентаризації земель відбулося визначення меж земельних ділянок за фактичним користуванням;
7) під час проведення інвентаризації земель для зручності користування нумерація земельних ділянок, присвоєна в 2003 р. збережена, а при проведенні інвентаризації в 2016-2017 рр. ділянкам, які розділилися межами кадастрових зон та встановленою в 2011 р. межею населеного пункту, присвоєні буквенні символи;
8) відбувся поділ земельних ділянок, а саме: ділянка № 3 розділена на дві ділянки (3 та 3а), ділянка № 5 на дві (5 та 5а), ділянка № 7 на п`ять (7, 7а, 76, 7в, 7г), ділянка № 18 на дві (18 та 18а), ділянка № 23 на чотири (23, 23а, 236, 23в), ділянка № 24 на п`ять (№№ 24, 24а, 246, 24в, 24г), ділянка НОМЕР_1 на дві (НОМЕР_2 та НОМЕР_1);
9) під час інвентаризації виключено площі із земель, що пропонуються для подальшої оренди ПАТ Коблево , а саме:
- землі загального призначення (асфальтована вулиця Миколаївська), які помилково були включені в площу оренди в 2003 р.;
- землі загального користування (господарські шляхи, передбачені для обслуговування суміжних з орендованими ділянками ПАТ Коблево ділянок, наданих громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства);
- площі земель, які протягом 2005-2006 років за розпорядженнями Березанської РДА вилучались із земель оренди ВАТ "Коблево", переводились до земель запасу та в подальшому надавались в оренду іншим землекористувачам (ТзОВ Фенікс-Трейд , ТзОВ Агенство Медіум Плюс , ТОВ Сім`я А.В. , ПП Осадчук Є.А., громадянину ОСОБА_2 , ФГ "Атаманка", релігійнії організації УПЦ в с. Коблеве), а також у власність громадян для індивідуального дачного будівництва;;
Так, в матеріалах даної справи наявне розпорядження Березанської районної державної адміністрації № 612 від 06.10.2005 про припинення права оренди земельної ділянки площею 0, 09 га пасовищ в зв`язку з добровільною відмовою ВАТ "Коблево" за межами населеного пункту в межах території Коблівської сільської ради. Вилучену земельну ділянку перевести до земель запасу (том 5, арк. 73) та заява ВАТ "Коблево" про добровільну відмову від земельних ділянок від 14.09.2005;
- площі земель, надані в постійне користування Луцькому автомобільному заводу в 1995 р.(нині ця ділянка перебуває в оренді ТОВ ТПФ АВС-Цитрус );
- площі, які зайняті дитячими оздоровчими таборами та базами відпочинку Маяк , Корабел , Львівський політехнік , Бригантина та які також помилково були включені в оренду ВАТ Коблево в 2003 р.;
- площі земель, наданих громадянам в приватну власність після 2011 р.;
- площі земель, на яких розташовано майно сторонніх землекористувачів (опори ліній електромереж, водонапірних башт, скважин);
- площі пісків, З`їдених морем (за 14 років від дня укладення договору оренди частина суші, що входила в ділянку №24, поглинута морем);
- площі земель, розташованих на території Одеської області;
10) встановлено, що частина земельної ділянки № 23, орендованої ПАТ Коблево в межах території с. Коблеве ввійшла в межі Регіонального ландшафтного парку Тилігульський , створеного за рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 28.04.1995 р. № 8;
11) земельні ділянки поблизу моря за №№7, 7б, НОМЕР_2, НОМЕР_1 є пляжами і мають бути віднесені до категорії земель водного фонду, рекомендовано землекористувачу ПАТ Коблево ділянки № НОМЕР_2 та № НОМЕР_1 передати до земель запасу (добровільно відмовитись);
12) до сформованих ділянок оренди, які ввійшли в межі населеного пункту с. Коблеве відносяться ділянки №№ 5а, 7а, 76, 9, 14, 15, 16, 17, 20, 22, 23, 23а, 23б, 23в, 24, 24а, 246, 24в, 24г (нумерація ділянок за інвентаризацією земель, 2017р.), а за межами населеного пункту залишилися ділянки за №№1, 3, 3а, 4, 5, 6,7, 7б, 7в, 18,18а, 19, 21, 25, 26, НОМЕР_2, НОМЕР_1, 30, 42;
13) під час інвентаризації складено кадастрові плани на кожну окрему ділянку з уточненими площами та приведені каталоги координат поворотних точок зазначених ділянок та меж зон обмежень у використанні земельних ділянок;
14) встановлено межі земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Загальна площа ділянок, орендованих ПАТ Коблево за матеріалами інвентаризації земель станом на 01.06.2017р. склала 770,5572 га, в тому числі в межах населеного пункту Коблеве - 311,0651га (сформовано 19 ділянок), та за межами населеного пункту - 459,4921га (сформовано 19 ділянок).
На виконання положень ст. 186 ЗК України, п. 28 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 513 від 23.05.2012 висновками Відділу у Березанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 296/105-18 від 21.05.2018, № 296/105-18 від 21.05.2018 технічні документації погоджено.
Судом встановлено, що на підставі проведеної інвентаризації земель під час здійснення землеустрою 26.06.2017 року сформовано 38 земельних ділянок (19 земельних ділянок за межами населеного пункту та 19 земельних ділянок в межах населеного пункту). Технічні документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які отримали позитивні висновки Відділу у Березанському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, подано Державному кадастровому реєстратору Березанського району для внесення ділянок в базу даних Державного земельного кадастру, присвоєння ділянкам кадастрових номерів та отримання витягів про земельні ділянки.
Судом встановлено, що на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель проведено державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі 38 земельних ділянок (кадастрові номери зазначено в описовій частині судового рішення).
Всі вищезазначені земельні ділянки мають:
- цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- категорію земель: землі сільськогосподарського призначення;
- вид використання: 01.01;
- форма власності: державна власність;
- відомості про обмеження у використанні земельних ділянок, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051 не зареєстровані;
- на деяких земельних ділянках встановлено вид обмеження - санітарно-захисна зона навколо об`єкта або охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи;
- власник: Березанська райдержадміністрація;
- інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою 26.06.2017;
- дата державної реєстрації земельних ділянок 12.06.2003, 27.11.2018, 03.12.2018 та дата державної реєстрації речового права 12.06.2003.
Під час державної реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі проведено державну реєстрацію речового права - права оренди АТ Коблево .
Документ, на підставі якого зареєстровано право оренди (підстава для виникнення права) - рішення органу виконавчої влади Розпорядження Березанської районної державної адміністрації від 24.01.2003 року № 59.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 6 вересня 2012 року № 5245-VI (набрав чинності 01.01.2013) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до наказів Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 08.12.2018 року № 18-ОТГ, від 20.12.2018 року № 9143/0/14-18-СГ , від 23.02.2021 року № 57-ОТГ на виконання положень ст. 15-1, 79-1, 117, 122 ЗК України, Указу Президента України від 15.10.2020 № 449 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" передано територіальній громаді в особі Коблівської сільської ради Березнаського району Миколаївської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення держаної власності згідно з актами приймання-передачі.
В свою чергу, рішеннями Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області від 10.12.2020 № 13, від 15.01.2019 року № 1, від 124.02.2021 № 52 прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення з державної власності у комунальну власність Коблівської сільської ради у межах території Коблівської сільської ради (земельні ділянки, згідно додатків до наказів Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області).
Судом встановлено, що на підставі вищевказаних наказів Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з державної у комунальну власність передано 34 земельні ділянки, в тому числі після відкриття провадження у даній справі з державної у комунальну власність було передано 6 (шість) земельних ділянок з наступними кадастровими номерами:
4820982200:03:000:0091;
4820982200:10:000:0074;
4820982200:10:000:0024;
4820982200:10:000:0015;
4820982200:07:032:0001;
4820982200:10:000:0016,
що підтверджується витягами з ДЗК про земельну ділянку та Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.
Водночас у матеріалах даної господарської справи відсутні докази передачі з державної у комунальну власність 4 (чотирьох) земельних ділянок, які знаходяться в межах населеного пункту, з наступними кадастровими номерами:
4820982200:12:057:0001;
4820982200:07:032:0003;
4820982200:03:000:0090;
4820982200:12:046:0122.
Отже, як встановлено судом та зазначено позивачем у відповіді на відзив, з державної власності у комунальну власність Коблівської сільської ради передано 34 земельні ділянки.
Судом встановлено, що у зв`язку з передачею земельних ділянок з державної у комунальну власність проведено державну реєстрацію земельних ділянок в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а саме: 19 земельних ділянок за межами населеного пункту та 19 земельних ділянок в межах населеного пункту.
Всі вищезазначені земельні ділянки мають:
- цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- категорію земель: землі сільськогосподарського призначення;
- вид використання: 01.01;
- форма власності: комунальна власність;
- відомості про обмеження у використанні земельних ділянок, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051 не зареєстровані;
- на деяких земельних ділянках встановлено вид обмеження - санітарно-захисна зона навколо об`єкта або охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи;
- власник: Коблівська сільська рада Березанського району Миколаївської області;
- інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель 26.06.2017;
- дата державної реєстрації земельних ділянок 12.06.2003, 03.12.2018;
- стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами № 4820982200:03:000:0043, № 4820982200:06:000:0240, № 4820982200:05:000:0218, № 4820982200:03:000:0042, № 4820982200:03:000:0217, наявні відомості щодо державної реєстрації речового права (права оренди) АТ "Коблево" ; дата реєстрації речового права 06.09.2019; підстава реєстрації речового права не зазначена.
Судом також встановлено, що після передачі вищевказаних земельних ділянок з державної у комунальну власність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснено реєстрацію права власності за Коблівською сільською радою (власник), форма власності (комунальна) на 38 земельних ділянок, а також зареєстровано речове право (право оренди земельної ділянки) за АТ "Коблево" (орендодавець Коблівська сільська рада, орендар АТ "Коблево"), стосовно 31 земельної ділянки.
Матеріали справи не містять доказів реєстрації речового права (права оренди) на 7 земельних ділянок, а саме:
кадастровий номер 4820982200:12:057:0001, площею 9,4937 га, право власності зареєстровано 23.09.2019 (том 9, арк. 47);
кадастровий номер 4820982200:07:032:0003, площею 1,8613 га, право власності зареєстровано 23.09.2019 (том 9, арк. 50);
кадастровий номер 4820982200:03:000:0090, площею 0,3889 га, право власності зареєстровано 23.09.2019 (том 9, арк. 44);
кадастровий номер 4820982200:12:042:0096, площею 0,1136 га, право власності зареєстровано 23.09.2019 (том 9, арк. 49);
кадастровий номер 4820982200:12:042:0097, площею 0,1515 га, право власності зареєстровано 23.09.2019 (том 9, арк. 45);
кадастровий номер 4820982200:12:042:0098, площею 2,5076 га, право власності зареєстровано 23.09.2019 (том 9, арк. 46);
кадастровий номер 4820982200:12:046:0122, площею 1,6873 га, право власності зареєстровано 23.09.2019 (том 9, арк. 48).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до умов договору оренди № 800 від 09.06.2003 в оренду відповідачу передано земельну ділянку площею 799,96 га (об`єкт оренди).
В свою чергу відповідно до каталогу координат окружних меж земельних ділянок та Плану до договору довгострокової оренди фактично в оренду передано 22 земельні ділянки з визначеними площами та межами (в силу приписів абз. 1 п. 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державний земельний кадастр" земельні ділянки вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера,) загальна площа яких становила 800, 28 га.
З метою визначення ділянок, їх меж, розміру, складу угідь в 2017 році була проведена інвентаризація земель, за результатами якої встановлено, що загальна площа орендованих земель за даними інвентаризації 2016-2017 років - 770, 7752 га (площа ділянок в населеному пункті 311,0651 га + площа ділянок за межами населеного пункту 459,4921 га) (всі підстави зменшення площі зазначено вище, зокрема, вилучення органом державної влади та передача у власність та користування інших осіб частини, помилкове включення частини земельних ділянок, добровільна відмова орендаря тощо).
За результатами інвентаризації здійснено поділ земельних ділянок на 38 земельних ділянок (з визначенням нових меж, площ тощо) та виготовлено технічну документацію, яка стала підставою для державної реєстрації 38 новосформованих земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, тобто в силу положень ст. 79-1 ЗК України виникло 38 нових об`єктів цивільних прав.
В свою чергу, суду не подано доказів оформлення договору (-ів) оренди на вищевказані 38 земельних ділянок, як і не подано доказів внесення змін до договору оренди № 800 від 09.06.2003 в частині об`єкта оренди.
Викладене, дозволяє дійти висновку про припинення дії договору оренди № 800 від 09.06.2003 земельної ділянки загальною площею 799,96 га, оскільки припинив існування об`єкт оренди, який є істотною умовою договору.
Земельна ділянка є об`єктом цивільних прав, істотною умовою договору. Виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки формується ціна (розмір орендної плати), яка також є істотною умовою договору оренди земельної ділянки.
Заходи щодо поділу спірної земельної ділянки є чинними, відомості щодо оскарження та скасування цих заходів відсутні.
З моменту формування 38 нових земельних ділянок припинив існувати об`єкт оренди (земельна ділянка загальною площею 799,96 га). Як наслідок припинив свою дію договір оренди землі № 800 від 09.06.2003.
В силу положень ст. 141 ЗК України добровільна відмова від права користування земельною ділянкою, а також вилучення земельної ділянки (про що зазначено в матеріалах технічної документації з інвентаризації земель) є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
В подальшому 34 земельні ділянки передано з державної власності до комунальної власності як самостійні об`єкти цивільних прав, права власності на які в подальшому й було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав за позивачем Коблівською сільською радою.
В свою чергу в силу положень ч. 1 ст. 148-1 ЗК України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки саме за чинними договорами оренди.
Враховуючи, що в спірному випадку право оренди припинилось до зміни власника земельної ділянки, відповідно в суду відсутні підстави й для тверджень про перехід до Коблівської сільської ради прав та обов`язків орендодавця за договором № 800 від 09.06.2003.
В силу положень ст. 93 ЗК України, ст. 3 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою.
Тобто, саме договір оренди є тим документом, на підставі якого виникають права та обов`язки, зокрема право користування земельною ділянкою.
В свою чергу до інших правових наслідків, окрім офіційного визнання і підтвердження державою відповідних юридичних фактів, встановлюючи презумпцію правильності зареєстрованих відомостей з реєстру для третіх осіб, застосування норм Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не призводить.
Державна реєстрація визначає лише момент, після якого виникає право (речове право), за наявності інших юридичних фактів, передбачених законом як необхідних для виникнення права власності, користування.
Судом встановлено, що підставою для проведення державної реєстрації права оренди 38 новосформованих земельних ділянок в Державному земельному кадастрі стало рішення органу виконавчої влади Розпорядження Березанської районної державної адміністрації від 24.01.2003 року № 59, яким затверджено технічну документацію зі складання плану договору оренди земельної ділянки ВАТ Коблево загальною площею 799,96 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надано земельну ділянку в оренду.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України (в редакції від 26.04.2003, чинній на час укладення договору) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Отже, саме договір оренди земельної ділянки є підставою для виникнення відповідного права (права оренди).
Фактично створена ситуація невизначеності, оскільки в чинному до моменту проведення інвентаризації земель договорі оренди міститься інформація про об`єкт оренди площею 799, 96 га, а у відомостях Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав після формування нових земельних ділянок - інформація щодо інших самостійних об`єктів цивільних прав (земельних ділянок та прав на них).
При цьому, в Державному реєстрі речових прав міститься інформація про реєстрацію речового права стосовно 31 земельної ділянки. Матеріали даної господарської справи не містять доказів реєстрації речового права стосовно 7 земельних ділянок (перелік кадастрових номерів зазначено судом вище).
Позивач звернувся до суду із позовом про припинення шляхом його розірвання договору оренди землі від 09.06.2003 року та зобов`язання AT "Коблево" повернути Коблівській сільській раді Березанського району Миколаївської області земельні ділянки загальною площею 799, 96 га.
Договір, який припинив свою дію, не може бути розірвано. Виходячи з цих підстав, судом відмовлено в позові в частині розірвання договору, оскільки останній припинив свою дію з моменту формування нових земельних ділянок.
Оскільки договір припинив свою дію, в суду відсутні правові підстави для надання правової оцінки щодо наведених позивачем обставин порушення відповідачем умов договору.
Позивач зазначає, що відповідачем порушено умови договору, оскільки фактично внаслідок поділу земельних ділянок змінився об`єкт оренди (предмет договору) та ціна, проте, зміни до договору не внесено, відповідач відмовився від внесення змін до договору.
Суд зазначає, що в силу ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди земельної ділянки є, зокрема, об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
В спірному випадку внаслідок поділу земельних ділянок припинив існування об`єкт оренди. Виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки формується ціна (розмір орендної плати), яка також є істотною умовою договору оренди земельної ділянки.
Отже, відсутність у договорі істотних умов (предмета, ціни) не свідчить про порушення договору однією зі сторін. Натомість, унеможливлює твердження про наявність між сторонами договірних зобов`язальних правовідносин (фактично неможливо визначити предмет та ціну (орендну плату)) та свідчить про їх припинення. Додатково суд зазначає, що у зв`язку з неможливістю встановлення розміру орендної плати (відсутні зміни до договору), неможливо й встановити факт систематичної несплати орендної плати.
Належність земельних ділянок до прибережних захисних та природно-заповідного фонду може свідчити про наявність правових підстав для недійсності договору, а не його розірвання. В спірному випадку вказані обставини не входять в предмет доказування.
Враховуючи встановлення судом факту припинення договору, судом не надається правова оцінка решті доводів сторін (порушення вимог земельного, екологічного, містобудівного законодавства не деяких з 38 земельних ділянках, які є самостійними об`єктами цивільних прав).
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача повернути позивачу земельну ділянку площею 799, 96 га, то суд зазначає наступне. Як станом на дату звернення до суду із позовом, так і станом на день розгляду справи земельної ділянки площею 799, 96 га не існує, оскільки частина земель знаходиться у власності або користуванні третіх осіб, а решта - поділена на 38 земельних ділянок, яким присвоєні кадастрові номери та які є самостійними об`єктами цивільних прав. Отже, фактично позивачем обрано неефективний спосіб захисту цивільних прав в цій частині, оскільки фактично судове рішення неможливо буде виконати (неможливо повернути об`єкт, якого не існує).
Відповідно до ч. 2 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.
В свою чергу, вимог про повернення у комунальну власність 38 земельних ділянок позивачем не заявлялось. Суд під час розгляду справи не виходить за межі позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в позові в повному обсязі.
VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір в розмірі 4 204, 00 грн. покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено 06.08.2021 року.
Суддя Е.М. Олейняш
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2021 |
Оприлюднено | 09.08.2021 |
Номер документу | 98850917 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Олейняш Е.М.