ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.08.2021Справа № 910/7117/21
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Чинчин О.В. , при секретарі судового засідання Бігмі Я.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства Акціонерний комерційний банк КОНКОРД (49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ПЛОЩА ТРОЇЦЬКА, будинок 2) до за участю проОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні Відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ (03680, місто Київ, ВУЛИЦЯ ПШЕНИЧНА, будинок 9) стягнення заборгованості у розмірі 1 347 559 грн. 92 коп.
Представники:
від Позивача: Каукалова І.А. (представник за довіреністю);
від Відповідача - 1: не з`явились;
від Третьої особи: не з`явились;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Акціонерне товариство Акціонерний комерційний банк КОНКОРД (надалі також - Позивач ) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 (надалі також - Відповідач ) про стягнення заборгованості у розмірі 1 347 559 грн. 92 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем зобов`язань за Договором поруки №70.06.00077 від 13.09.2019 року.
05.05.2021 року Господарським судом міста Києва направлені запити до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) Відповідача.
17.05.2021 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надійшла інформація щодо останнього місця реєстрації Відповідача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.05.2021 року відкрито провадження у справі №910/7117/21, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 16.06.2021 року.
24.05.2021 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.05.2021 року задоволено клопотання Позивача про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
16.06.2021 року судове засідання не відбудеться у зв`язку із перебуванням судді Чинчин О.В. у відпустці.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.06.2021 року продовжено строк проведення підготовчого провадження на тридцять днів та призначено підготовче судове засідання на 23.06.2021 року.
Суд зазначає, що при виготовленні ухвал Господарського суду міста Києва від 31.05.2021 року та 01.06.2021 року у справі №910/7117/21 була допущена технічна описка у вступних частинах ухвал, а саме: не вказано третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні Відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.06.2021 року виправлено описку в ухвалах Господарського суду міста Києва від 31.05.2021 та 01.06.2021 року у справі №910/7117/21.
У підготовче судове засідання 23.06.2021 року з`явився представник позивача, представники відповідача та третьої особи не з`явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.06.2021 року, яка занесена до протоколу судового засідання, відкладено підготовче судове засідання на 07.07.2021 року.
У підготовче судове засідання 07.07.2021 року з`явився представник позивача, представники відповідача та третьої особи не з`явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.07.2021 року, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.08.2021 року.
В судовому засіданні 05 серпня 2021 року представник Позивача підтримав вимоги та доводи позовної заяви, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Представники Відповідача та Третьої особи в судове засідання не з`явились, про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується поверненням на адресу суду поштових конвертів у зв`язку з відсутністю адресатів, надісланих на адреси Відповідача та Третьої особи.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно з ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до інформації розміщеної на веб-сайті Міністерства юстиції України, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ є 03680, місто Київ, ВУЛИЦЯ ПШЕНИЧНА, будинок 9, а згідно з даними Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області місцем реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
Суд зазначає, що Ухвали Господарського суду міста Києва у справі № 910/7117/21 направлялись на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ , зазначену на веб-сайті Міністерства юстиції України, а ОСОБА_1 - на адресу, зазначену Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області.
Відповідно до статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Крім того, Суд зазначає, що представник Відповідача - адвокат Прилуцька Н.М., яка діяла на підставі ордеру №1049723, 19.07.2021 року ознайомилась з матеріалами справи №910/7117/21, що підтверджується відповідним записом на клопотанні останньої, а тому була обізнана про призначення судового засідання по справі на 05.08.2021 року.
Враховуючи вищевикладене, Суд зазначає, що Відповідач та Третя особа мають доступ до судових рішень та мали можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень ( www.reyestr.court.gov.ua ).
Таким чином, Суд приходить до висновку, що Відповідач та Третя особа про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Приймаючи до уваги, що Відповідач та Третя особа були належним чином повідомлені про дату та час судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, Суд вважає, що неявка в судове засідання представників Відповідача та Третьої особи не є перешкодою для прийняття Рішення у даній справі.
Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
В судовому засіданні 05 серпня 2021 року, на підставі статті 240 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини Рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ
13.09.2019 року між Акціонерним товариством Акціонерний комерційний банк КОНКОРД (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ (Позичальник) було укладено Кредитний договір №50.06.000021, відповідно до умов якого Банк надає Позичальнику грошові кошти у формі відкличної невідновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитування 1200000 грн. 00 коп., а Позичальник зобов`язується повернути кошти, одержані в рахунок кредитної лінії, сплатити проценти за користування кредитом у розмірі 11% та виконати свої зобов`язання у повному обсязі у строки, передбачені цим Договором. (а.с.17-24)
Згідно з п.1.3 Договору кінцевий строк повернення основної суми кредиту 11.09.2020 року.
Відповідно до п.3.4 Договору нарахування процентів за користування Кредитом здійснюється у валюті Кредиту не рідше одного разу на календарний місяць, починаючи з дня видачі Кредиту (його часток) до повного погашення, на суму непогашеної заборгованості за Кредитом, за формулою, зазначеною в договорі. При розрахунку процентів приймається фактична кількість днів в році. При розрахунку строку користування кредитом враховується день надання Кредиту (його частки) і не враховується день погашення Кредиту (його частки). Сплаті підлягають проценти, нараховані за фактичну кількість днів користування кредитом протягом поточного місяця
Сплата процентів за користування кредитом здійснюється у валюті Кредиту щомісячно в останній робочий день поточного місяця, та остаточно при повному погашенні Кредиту (в т.ч. достроково, відповідно до п.8.2 цього Договору), на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в AT АКБ КОНКОРД код банку 307350, ЄДРПОУ 30316434. У разі якщо в день нарахування та сплати процентів припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, проценти нараховуються та сплачуються в робочий день, що йому передує. У разі якщо Позичальник, у встановлені даним Договором строки, не здійснить погашення процентів та/або кредиту та/або комісії та/або інших передбачених Договором платежів в термін (строк) установлений цим Договором, наступного робочого дня така заборгованість вважається простроченою. (п.3.5 Договору)
Відповідно до п.7.5 Кредитного договору у випадку невиконання Позичальником будь-яких своїх зобов`язань за цим Договором, та/або у випадку порушення Позичальником кінцевого терміну повернення заборгованості за Кредитом, встановленого пунктом 1.3 та/або і інших випадках, передбачених умовами цього Договору, Банк має право вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування ним, а Позичальник зобов`язаний виконати зазначені зобов`язання в порядку, передбаченому п.п.7.6, 7.7 цього Договору.
Пунктом 9.3 Договору передбачено, що за порушення строків повернення кредиту, строків оплати процентів, комісій та інших платежів, передбачених, зокрема, п.п.1.3, 3.5, 6.4 цього Договору, Позичальник зобов`язується сплатити на користь та на вимогу Банку пеню від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання щодо таких платежів (суми заборгованості за умовами цього Договору) в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на час виникнення заборгованості, за весь строк прострочення виконання зобов`язання, на суму невиконаного зобов`язання.
В якості забезпечення виконання зобов`язань за Кредитним договором №50.06.000021 від 13.09.2019 року, 13.09.2019 року між Акціонерним товариством Акціонерний комерційний банк КОНКОРД (Кредитор/Банк) та ОСОБА_1 (Поручитель) було укладено Договір поруки №70.06.000077, відповідно до умов якого Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за належне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ (Боржником) зобов`язань, що випливають з Кредитного договору №50.06.000021 від 13.09.2019 року, укладеного між Кредитором та Боржником, а також всіх додатків та додаткових угод, що будуть укладені до нього, в тому числі суми зобов`язань, строків їх виконання, розміру процентів, комісії та інших платежів та умов, в тому числі зобов`язань щодо повернення кредитних коштів в розмірі 1200000 грн. 00 коп. з кінцевим терміном повернення 11.09.2020 р. у порядку та строки, передбачені кредитним договором або достроково у випадках передбачених кредитним договором; сплати процентів у розмірі 11% річних з використання грошових коштів наданих кредитором боржнику, а також будь-які інші підвищені розміри процентів, можливість застосування яких передбачена кредитним договором; сплати комісій у розмірі та в порядку, передбаченому кредитним договором; відшкодування боржником будь-яких витрат та збитків кредитора, пов`язаних з неналежним виконанням боржником умов кредитного договору. (а.с.13-16)
Поручитель несе солідарну відповідальність з Боржником перед Кредитором за виконання Боржником умов Основного зобов`язання усім належним йому майном та грошовими коштами. (п.1.2 Договору)
Згідно з умовами пункту 1.3 Договору поруки підписанням цього договору Поручитель засвідчує, що ознайомлений з умовами Кредитного договору, ніяких заперечень, а також непорозумінь його положень не має.
За умовами пункту 1.4 Договору поруки у разі невиконання Боржником умов Основного зобов`язання в строк, визначений Кредитним договором. Поручитель погашає суму заборгованості за Кредитним договором, нараховані проценти, комісії, штрафні санкції за несвоєчасне повернення Боржником коштів, наданих в межах Кредитного договору, та інші платежі, передбачені Кредитним договором а також відшкодовує Кредитору збитки за неналежне виконання умов Основного зобов`язання за першою вимогою Кредитора протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту направлення Кредитором за адресою, зазначеною у реквізитах Поручителя в цьому Договорі, письмової заяви про невиконання Боржником своїх зобов`язань по кредитному договору.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Кредитного договору №50.06.000021 від 13.09.2019 року Позивач на підставі заявок Позичальника перерахував на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ грошові кошти у загальному розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., що підтверджується відповідними меморіальними ордерами. (а.с.33-76)
30.11.2020 року Позивач надіслав на адресу Відповідача вимоги про сплату простроченої заборгованості за кредитним договором, процентів та штрафних санкцій, що підтверджується копіями фіскального чеку від 30.11.2020 р., опису вкладення у цінні листи. (а.с.25-29)
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Позивач зазначає, що Позичальник в порушення умов вказаного Договору допустив прострочення виконання договірних зобов`язань. Станом на 17.11.2020 року у Позичальника наявна заборгованість по кредиту у розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., заборгованість за простроченими відсотками у розмірі 115 770 грн. 49 коп., пеня за прострочення повернення відсотків у розмірі 6 540 грн. 11 коп., пеня за прострочення строків повернення кредиту у розмірі 25 249 грн. 32 коп. Таким чином, Позивач просить Суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість у загальному розмірі 1 347 559 грн. 92 коп.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд вважає, що позовні вимоги Акціонерного товариства Акціонерний комерційний банк КОНКОРД підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Внаслідок укладення Договору поруки №70.06.000077 від 13.09.2019 року між сторонами згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов`язки.
Оскільки між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).
В силу положень статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 1049 Цивільного кодексу України, позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно із частиною 2 статті 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів належних йому.
Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Кредитного договору №50.06.000021 від 13.09.2019 року Позивач на підставі заявок Позичальника перерахував на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ грошові кошти у загальному розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., що підтверджується відповідними меморіальними ордерами. (а.с.33-76)
Згідно з п.1.3 Договору кінцевий строк повернення основної суми кредиту 11.09.2020 року.
Відповідно до п.3.4 Договору нарахування процентів за користування Кредитом здійснюється у валюті Кредиту не рідше одного разу на календарний місяць, починаючи з дня видачі Кредиту (його часток) до повного погашення, на суму непогашеної заборгованості за Кредитом, за формулою, зазначеною в договорі. При розрахунку процентів приймається фактична кількість днів в році. При розрахунку строку користування кредитом враховується день надання Кредиту (його частки) і не враховується день погашення Кредиту (його частки). Сплаті підлягають проценти, нараховані за фактичну кількість днів користування кредитом протягом поточного місяця
Судом встановлено, що за Кредитним договором №50.06.000021 від 13.09.2019 року перед Позивачем у Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ утворилась заборгованість по кредиту у розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., заборгованість за простроченими відсотками у розмірі 115 770 грн. 49 коп., що підтверджується детальним розрахунком заборгованості станом на 17.11.2020 року, наданим Позивачем. (а.с.12)
Позивачем також здійснено нарахування пені за прострочення повернення відсотків за загальний період прострочення з 01.11.2019 року по 16.11.2020 року у розмірі 6 540 грн. 11 коп. та пені за прострочення строків повернення кредиту за загальний період прострочення з 14.09.2019 року по 16.11.2020 року у розмірі 25 249 грн. 32 коп.
Згідно з приписами ст. ст. 216 - 218 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Статтями 1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань від 22.11.96 р. № 543-96-ВР (з змінами), платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
При цьому, щодо пені за порушення грошових зобов`язань застосовується припис частини шостої статті 232 ГК України. Даним приписом передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін. (п.2.5 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань №14 від 17.12.2013 року)
Пунктом 9.3 Договору передбачено, що за порушення строків повернення кредиту, строків оплати процентів, комісій та інших платежів, передбачених, зокрема, п.п.1.3, 3.5, 6.4 цього Договору, Позичальник зобов`язується сплатити на користь та на вимогу Банку пеню від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання щодо таких платежів (суми заборгованості за умовами цього Договору) в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на час виникнення заборгованості, за весь строк прострочення виконання зобов`язання, на суму невиконаного зобов`язання.
Суд, перевіривши розрахунок пені за прострочення строків повернення кредиту за загальний період прострочення з 14.09.2019 року по 16.11.2020 року у розмірі 25 249 грн. 32 коп., вважає, що ця частина позовних вимог є обґрунтованою на суму в розмірі 25 180 грн. 33 коп., у зв`язку з невірним розрахунком Позивача.
Суд, перевіривши розрахунок пені за прострочення повернення відсотків за загальний період прострочення з 01.11.2019 року по 16.11.2020 року у розмірі 6 540 грн. 11 коп., вважає, що ця частина позовних вимог є обґрунтованою.
Проте, Суд зазначає, що матеріали справи не містять жодних належних, допустимих та достовірних доказів в розумінні ст.ст. 76, 77, 78, 79, 91 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження сплати Позичальником заборгованості перед Позивачем за Кредитним договором №50.06.000021 від 13.09.2019 року по кредиту у розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., заборгованості за простроченими відсотками у розмірі 115 770 грн. 49 коп., пені за прострочення строків повернення кредиту у розмірі 25 180 грн. 33 коп., пені за прострочення повернення відсотків у розмірі 6 540 грн. 11 коп.
Як встановлено Судом, в якості забезпечення виконання зобов`язань за Кредитним договором №50.06.000021 від 13.09.2019 року, 13.09.2019 року між Акціонерним товариством Акціонерний комерційний банк КОНКОРД (Кредитор/Банк) та ОСОБА_1 (Поручитель) було укладено Договір поруки №70.06.000077, відповідно до умов якого Поручитель зобов`язується перед Кредитором відповідати за належне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю ТЕРЕКС ТРЕЙДІНГ (Боржником) зобов`язань, що випливають з Кредитного договору №50.06.000021 від 13.09.2019 року, укладеного між Кредитором та Боржником, а також всіх додатків та додаткових угод, що будуть укладені до нього, в тому числі суми зобов`язань, строків їх виконання, розміру процентів, комісії та інших платежів та умов, в тому числі зобов`язань щодо повернення кредитних коштів в розмірі 1200000 грн. 00 коп. з кінцевим терміном повернення 11.09.2020 р. у порядку та строки, передбачені кредитним договором або достроково у випадках передбачених кредитним договором; сплати процентів у розмірі 11% річних з використання грошових коштів наданих кредитором боржнику, а також будь-які інші підвищені розміри процентів, можливість застосування яких передбачена кредитним договором; сплати комісій у розмірі та в порядку, передбаченому кредитним договором; відшкодування боржником будь-яких витрат та збитків кредитора, пов`язаних з неналежним виконанням боржником умов кредитного договору. (а.с.13-16)
Поручитель несе солідарну відповідальність з Боржником перед Кредитором за виконання Боржником умов Основного зобов`язання усім належним йому майном та грошовими коштами. (п.1.2 Договору)
Згідно з умовами пункту 1.3 Договору поруки підписанням цього договору Поручитель засвідчує, що ознайомлений з умовами Кредитного договору, ніяких заперечень, а також непорозумінь його положень не має.
За умовами пункту 1.4 Договору поруки у разі невиконання Боржником умов Основного зобов`язання в строк, визначений Кредитним договором. Поручитель погашає суму заборгованості за Кредитним договором, нараховані проценти, комісії, штрафні санкції за несвоєчасне повернення Боржником коштів, наданих в межах Кредитного договору, та інші платежі, передбачені Кредитним договором а також відшкодовує Кредитору збитки за неналежне виконання умов Основного зобов`язання за першою вимогою Кредитора протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту направлення Кредитором за адресою, зазначеною у реквізитах Поручителя в цьому Договорі, письмової заяви про невиконання Боржником своїх зобов`язань по кредитному договору.
Статтею 553 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Отже, порука є спеціальним додатковим заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Таким чином, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо. Пред`явивши вимогу до одного із солідарних боржників і не одержавши задоволення, кредитор має право пред`явити вимогу до іншого солідарного боржника.
Судом встановлено, що 30.11.2020 року Позивач надіслав на адресу Відповідача вимоги про сплату простроченої заборгованості за кредитним договором, процентів та штрафних санкцій, що підтверджується копіями фіскального чеку від 30.11.2020 р., опису вкладення у цінні листи. (а.с.25-29) Ці вимоги залишені Відповідачем без відповіді і виконання.
Суд звертає увагу на те, що до матеріалів справи не було додано належних та допустимих доказів в розумінні статей 76 - 79 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження сплати Відповідачем грошових коштів Акціонерному товариству Акціонерний комерційний банк КОНКОРД в рахунок погашення заборгованості за кредитом у розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., заборгованості за простроченими відсотками у розмірі 115 770 грн. 49 коп., пені за прострочення строків повернення кредиту у розмірі 25 180 грн. 33 коп., пені за прострочення повернення відсотків у розмірі 6 540 грн. 11 коп., що утворилась у Позичальника за Кредитним договором.
Отже, Суд зазначає, що Відповідач, в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України, умов Кредитного договору №50.06.000021 від 13.09.2019 року, Договору поруки №70.06.000077 від 13.09.2019 року, не здійснив погашення заборгованості за кредитом у розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., заборгованості за простроченими відсотками у розмірі 115 770 грн. 49 коп., пені за прострочення строків повернення кредиту у розмірі 25 180 грн. 33 коп., пені за прострочення повернення відсотків у розмірі 6 540 грн. 11 коп., тобто не виконав свої зобов`язання належним чином.
Таким чином, позовні вимоги Акціонерного товариства Акціонерний комерційний банк КОНКОРД підлягають частковому задоволенню та підлягає стягненню з ОСОБА_1 заборгованість за кредитом у розмірі 1 200 000 грн. 00 коп., заборгованість за простроченими відсотками у розмірі 115 770 грн. 49 коп., пеня за прострочення строків повернення кредиту у розмірі 25 180 грн. 33 коп., пеня за прострочення повернення відсотків у розмірі 6 540 грн. 11 коп.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Позов Акціонерного товариства Акціонерний комерційний банк КОНКОРД - задовольнити частково.
2. Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства Акціонерний комерційний банк КОНКОРД (49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ПЛОЩА ТРОЇЦЬКА, будинок 2, Ідентифікаційний код юридичної особи 34514392) заборгованість по кредиту у розмірі 1 200 000 (один мільйон двісті тисяч) грн. 00 коп., заборгованість за простроченими відсотками у розмірі 115 770 (сто п`ятнадцять тисяч сімсот сімдесят) грн. 49 (сорок дев`ять) коп., пеню за прострочення строків повернення відсотків у розмірі 6 540 (шість тисяч п`ятсот сорок) грн. 11 (одинадцять) коп., пеню за прострочення строків повернення кредиту у розмірі 25 180 (двадцять п`ять тисяч сто вісімдесят) грн. 33 (тридцять три) коп. та судовий збір у розмірі 20 212 (двадцять тисяч двісті дванадцять) грн. 36 (тридцять шість) коп.
3. В іншій частині позову - відмовити.
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
5. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 13 серпня 2021 року.
Суддя О.В. Чинчин
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2021 |
Оприлюднено | 16.08.2021 |
Номер документу | 98998657 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Чинчин О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні