№ справи687/140/21
№2/687/126/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2021 року Чемеровецький районний суд
Хмельницької області в складі :
головуючого - судді Борсука В.О.,
з участю секретаря - Цугель Т.В.,
з участю представника позивача - ОСОБА_2
з участю представника відповідача - Рохова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Чемерівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства Кочубіївське про усунення перешкод у користуванні належною їй земельною ділянкою та скасування державної реєстрації іншого речового права (права оренди) щодо земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2021 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Приватного підприємства Кочубіївське про усунення перешкод у користуванні належною їй земельною ділянкою та скасування державної реєстрації іншого речового права (права оренди) щодо земельної ділянки, вказавши, що вона являється власником земельної ділянки, згідно державного акту на праві власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва серії ЯЛ № 399668, розташованої за межами населених пунктів Андріївської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, площею 1,5000 га, кадастровий номер 6825280200:03:002:0059,та будь яких договорів оренди вона не підписувала.
Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити.
Представник ПП Кочубіївське в судове засідання з`явився, при цьому від нього надійшов відзив на позов від 10.03.2020 року, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , належить земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 1,5000 га, на підставі державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 399668.
Між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі №7 від 16.12.2012 року, строком на 7 років щодо земельної ділянки розміром 1,5000 га, кадастровий номер 6825280200:03:002:0059, яке зареєстроване Реєстраційною службою Чемеровецького районного управління юстиції Хмельницької області 12.06.2015 року, запис № 10019073.
06.04.2017 року було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 16.12.2012 року, відповідно до якої строк дії договору продовжено до 11.06.2032 року.
За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Згідно із частиною першою статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Дво - чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (частина четверта цієї ж статті).
Частиною третьою ст.203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа.
Стаття 207 ЦК України встановлює загальні вимоги до письмової форми правочину. Так, на підставі частини першої цієї статті правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-телекомунікаційної системи, що використовується сторонами. У разі якщо зміст правочину зафіксований у кількох документах, зміст такого правочину також може бути зафіксовано шляхом посилання в одному з цих документів на інші документи, якщо інше не передбачено законом.
Частиною ж другою цієї статті визначено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Отже, підпис є невід`ємним елементом, реквізитом письмової форми договору, а наявність підписів має підтверджувати наміри та волевиявлення учасників правочину, а також забезпечувати їх ідентифікацію.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина перша статті 638 ЦК України).
У разі ж якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.
Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі та за бажанням сторін може бути посвідчений нотаріально (статті 14 Закону).
Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи (частина перша статті 4 Закону).
Положеннями частини першої статті 16 Закону передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Представником відповідача було надано їхній примірник договору оренди землі №7 від 16.12.2012 року в якому містяться підписи двох сторін, що свідчить про досягнення між ними згоди про усі істотні умови договору.
Позивачем за його представником не було заявлено будь яких клопотань про призначення почеркознавчої експертизи для підтвердження своїх слів про те, що, позивач не підписувала даний договір.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає, що договір оренди землі №7 від 16.12.2012 року підписаний особисто ОСОБА_1 ..
Крім того представником відповідача дуло надано для огляду суду додаткову угоду до договору оренди землі №7 від 16.12.2012 року, від 06.04.2017 року, якою продовжено строк дії договору оренди землі до 11.06.2032 року, в якому містяться підписи позивача, про що не було заперечено представником позивача в судовому засіданні.
Згідно договору оренди землі від 16.12.2012 року п.44 цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
01 січня 2013 року набрав чинності Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень , відповідно до ст. 4 вказаного Закону Обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
За змістом стаття 79-1 ЗК України формування земельної ділянки як об`єкта цивільних прав передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини третьої, четвертої статті 79-1 Земельного Кодексу України сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно до частини десятої статті 79-1 ЗК України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до частини одинадцятої статті 79-1 ЗК України державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру.
Стаття 16 Закону України Про Державний земельний кадастр встановлює, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Як вбачається зі змісту наведених правових норм, право земельного сервітуту підлягає державній реєстрації спочатку у Державному земельному кадастрі, а після цього також у Єдиному державному реєстрі речових прав.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки №7 від 16.12.2012 року невід`ємними частинами договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів; акт визначення меж ділянки в натурі ( на місцевості); акт приймання - передачі об`єкта оренди.
Твердження позивача про те, що нею не передавалась у користування ПП Кочубіївське зазначена вище земельна ділянка спростовується актом приймання-передачі об`єкта оренди, що є невід`ємним додатком до договору.
Так, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 14.05.2021 року вбачається, що датою державної реєстрації земельної ділянки загальною площею 1,5000 га, з кадастровим номером 6825280200:03:002:0059, є 03.06.2015 року, а дата державної реєстрації речового права є 12.06.2015 року.
В свою чергу до матеріалів справи додані докази ПП Кочубіївське , відповідно до яких на виконання умов договору, ОСОБА_1 кожного року отримувалась орендна плата, про що вона розписувалась у видаткових касових ордерах та на відповідних документах поштового переказу, що ар.с. 68-82.
Крім того, суд не бере до уваги постанови Верховного суду від 16.05.2018 року у справі №696/1879/15-ц, та від 23.06.2020 року у справі 696/1693/15-ц, на які посилається позивач у позовній заяві, оскільки дані постанови застосовуються у інших правових відносинах.
За таких обставин, враховуючи відсутність правових підстав для усунення перешкод у користуванні належною їй земельною ділянкою та скасування державної реєстрації іншого речового права (права оренди) щодо земельної ділянки, тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.141, п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі відмови в позові - на позивача.
Відтак, сплачений позивачем судовий збір в сумі 1816,00 грн., слід віднести за рахунок позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 79-1 Земельного Кодексу України, ст. 4 Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень , ст.ст. 12, 141, 263-265, 280-283 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
В позові ОСОБА_1 до Приватного підприємства Кочубіївське про усунення перешкод у користуванні належною їй земельною ділянкою та скасування державної реєстрації іншого речового права (права оренди) щодо земельної ділянки - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду.
Повний текст рішення виготовлено 12.08.2021 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька с.Андріївка, Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, ідентифікаційний код НОМЕР_1 .
Відповідач: Приватне підприємство Кочубіївське , місце знаходження вул. Зарічна, 41а с. Кочубіїв, Кам`янець-Подільського Хмельницької області, 31665, код ЄДРПОУ 31949131.
Суддя Борсук В.О.
Суд | Чемеровецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2021 |
Оприлюднено | 17.08.2021 |
Номер документу | 99015576 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чемеровецький районний суд Хмельницької області
Борсук В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні