Справа № 128/1869/21
РІШЕННЯ
Іменем України
27 серпня 2021 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Бондаренко О.І.
секретаря судового засідання Нагірняк Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Сосонська сільська рада Вінницького району Вінницької області в особі комісії з реорганізації Сосонської сільської ради Вінницького району Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 , заінтересована особа Сосонська сільська рада Вінницького району Вінницької області в особі комісії з реорганізації Сосонської сільської ради Вінницького району Вінницької області звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка (пай) розміром 1,72 в умовних кадастрових гектарах.
З 1991 року до часу відкриття спадщини після ОСОБА_3 , заявник спільно проживав разом із спадкодавцем однією сім`єю, вів спільне господарство, здійснював за нею догляд; після смерті ОСОБА_3 на себе витрати на поховання.
У зв`язку з наявністю перешкод для оформлення належним чином спадкових прав, у заявника виникає необхідність звернення до суду для підтвердження факту спільного проживання однією сім`єю із спадкодавцем.
За наведених обставин заявник звертається до суду з заявою, в якій просить постановити рішення, яким встановити факт, що на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , разом з нею постійно проживав за однією адресою: в будинку АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Парпальос В.В. в судове засідання не з`явилася, надавши суду заяву, в якій просить розглянути справу в її відсутність, вимоги заяви свого довірителя підтримує, просить їх задоволити.
Представник заінтересованої особи Сосонської сільської ради Вінницького району Вінницької області в особі комісії з реорганізації Сосонської сільської ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з`явився, надіславши суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 12.03.2004 року (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.
Згідно довідки Сосонської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 164 від 14.03.2018 року, ОСОБА_2 була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 , по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; за вказаною адресою на день смерті ОСОБА_2 постійно проживав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.11).
Даний факт також підтверджується виписками з погосподарської книги (а.с. 22 - 35).
Згідно повідомлення Вінницької районної державної нотаріальної контори № 1139/01-16 від 21.07.2021 року, після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори та приватних нотаріусів по питанню відкриття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з пунктами 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Встановлення факту постійного проживання на момент смерті разом з спадкодавцем необхідно заявнику для подальшого оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст.315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування у випадку, якщо спадкоємець фактично проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, то зазначена обставини є підставою для звернення із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
За даних обставин, суд вважає за можливе встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, оскільки встановлення цього факту має юридичне значення, а інший шлях встановлення - відсутній.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 76, 247, 264, 265, 268, 273, 293, 315 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задоволити.
Встановити факт, що на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , разом з нею постійно проживав за однією адресою: в будинку АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.І. Бондаренко
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2021 |
Оприлюднено | 28.08.2021 |
Номер документу | 99203697 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Бондаренко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні