Справа № 654/1950/19
Провадження №2/654/38/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2021 року Голопристанський районний суд Херсонської області
в складі: головуючого - судді Данилевського М.А.
за участю секретаря Діденко В.С.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гола Пристань Херсонської області в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу №654/1950/19 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини, та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визначення місця проживання дитини, третя особа орган опіки та піклування Білозерської районної державної адміністрації,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_4 04.06.2019 звернувся до суду з зазначеним позовом до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини з ним.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він та ОСОБА_5 є батьками малолітнього ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внаслідок припинення шлюбних відносин та невизнання відповідачем його права на проживання з дитиною, у них з відповідачем виник спір про місце проживання сина, який до теперішнього часу не вирішено, а спроби дійти згоди шляхом переговорів та взаємних поступок щодо того з ким з батьків буде проживати дитина призводять до конфліктів, які негативно впливають на дитину.
Так, до лютого 2019 року син проживав разом з позивачем, з лютого до травня 2019 року - разом з відповідачем, а з травня 2019 року має два місця проживання, - як з позивачем, так і з відповідачем, що визнається відповідачем.
Вважає, що місце проживання сина слід визначити саме за позивачем ОСОБА_4 , оскільки це якнайкраще забезпечуватиме інтереси дитини з огляду на наступне.
Відповідач не має постійного місця проживання, хоч вона і працевлаштована, дохід від роботи є мінливим. З часу припинення між ними шлюбних відносин вона тричі змінила місце проживання, що негативно вплинуло на психоемоційний стан дитини. Часто відповідач створює перешкоди спілкуванню з сином, шляхом штучного створення таких обставини, які унеможливлюють спілкування позивача з дитиною. Більше того, відповідач вселяє синові зневагу до ОСОБА_4 для того, щоб син не мав бажання спілкуватися з ним, у той час як він вселяю синові повагу до матері. Під час проживання сина з відповідачем, дитина безпідставно не відвідувала дошкільний навчальний заклад, часто відповідач бере дитину з собою, у тому числі, і у вечірній час, на своє робоче місце у заклад громадського харчування (з продажом алкогольних напоїв) де син проводить тривалий час; догляд за сином у період власної зайнятості, відповідач доручає стороннім особам. За таких обставин відповідач не забезпечує всебічний розвиток сина, його належну освіту, стан здоров`я як фізичного так і духовного.
Зі слів сина позивачу стало відомо, що відповідач у присутності дитини підтримує інтимні стосунки з чоловіком, а також вживає алкогольні напої. Відповідач відвідує нічні розважальні заклади, при цьому догляд за дитиною у період її відсутності вдома, вона доручає стороннім особам. Батько дитини, може забезпечити належний догляд за сином у будь-який час коли особисто відповідач догляду за дитиною не здійснює. Такою аморальною поведінкою матір може зашкодити нормальному розвиткові дитини, що в подальшому призведе до соціальної і психологічної дезадаптації сина.
Натомість позивач має постійне місце роботи, яке забезпечує стабільний достатній дохід та власне житло, а тому має можливість створити належні матеріальні та духовні умови для гармонійного розвитку дитини. Для сина за його місцем проживання створені всі необхідні житлово-побутові умови для навчання, розвитку та відпочинку.
Батько приділяє сину багато уваги, проводить з ним дозвілля, забезпечує належне харчування, забезпечує відвідування дошкільного навчального закладу. Більше того, вважає, що в ситуації, коли дитина не може зростати в повноцінному сімейному оточенні, син повинен проживати з батьком, оскільки між ними існує особливий чоловічий зв`язок. Саме батько може показати синові модель справжнього чоловіка і виховувати його в цьому дусі, що забезпечить дитині адекватну соціальну поведінку в майбутньому.
Ухвалою Голопристанського районного суду Херсонської області від 18.06.2019 відкрито провадження у даній справі в порядку загального позовного провадження.
Відповідач ОСОБА_2 12.07.2019 звернулася до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_4 про визначення місця проживання дитини ОСОБА_6 з нею.
Ухвалою Голопристанського районного суду Херсонської області від 21.01.2020 зустрічна позовна заява ОСОБА_2 до ОСОБА_4 прийнята до сумісного розгляду із первісним позовом.
В обґрунтування своїх зустрічних позовних вимог відповідачка зазначила, що з грудня 2008 року вона перебувала з відповідачем у цивільному шлюбі.
19.11.2011 року між сторонами був укладений шлюб. Від даного шлюбу народилася дитина - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З липня 2018 року у них припинилися шлюбні відносини та з цього часу вона з дитиною проживає окремо на найманій квартирі.
Вона разом з сином ОСОБА_7 зареєстровані у її батьків за адресою: АДРЕСА_1 . Фактично з 2009 року їхня сім`я проживає у Білозерському районі, с.Чорнобаївка, де вона працює адміністратором та отримує мінімальну заробітну плату, а її колишній чоловік є військовослужбовцем військової частині НОМЕР_1 , яка розміщена у с.Чорнобаївка, Білозерського району, заробітна плата чоловіка 15000- 20000 грн.
Наприкінці вересня та початку жовтня вона неодноразово намагалася знайти порозуміння з колишнім чоловіком про вирішення питання житла та надання коштів на утримання дитини. Оскільки з липня 2018 року відповідач вигнав її з дитиною з найманого ними житла та залишив її без коштів, а заробітної плати яку вона отримує не достатньо для повноцінного утримання дитини та найму нового житла. Відповідач подав позов до Білозерського районного суду (справа №648/2854/18 про визнання права власності на їхній будинок як об`єкт його особистої приватної власності та до Голопристанського районного суду про розірвання шлюбу (справа №654/3146/18).
24.10.2018 року вона направила на адресу свого чоловіка лист вимогу щодо надання коштів на утримання дитини та укладання нотаріально посвідченого договору. Натомість ОСОБА_4 подав позов до Голопристанського районного суду (справа №654/281/19) про стягнення з неї аліментів на утримання дитини та умисно маючи намір тиску на неї ввів в оману суд, що дитина мешкає з ним, що не відповідає дійсності. На даний час Відповідач здійснює на неї тиск, що він отримає висновки органу опіки та піклування Білозерського району та забере від неї дитину та отримає рішення суду, щодо визнання за ним права особистої приватної власності на будинок, яке йому потрібно щоб показати, що він має ліпші умови проживання з метою відібрати від неї сина.
19.03.2019 Голопристанським районним судом Херсонської області шлюб був розірваний.
З метою захисту своїх та їхньої дитини прав вона подала позов про стягнення аліментів (справа №654/1500/19).
ОСОБА_2 не визнає за ОСОБА_4 право на 1/2 частину їхнього спільного будинку.
Відповідачем за зустрічним позовом у судах зазначається, що їхня дитина постійно проживала з ним, що не відповідає дійсності. ОСОБА_4 посилається на акт обстеження житлових умов, житла яке ним орендувалося, але на час подання ним позову вже було продане.
Відповідач за зустрічним позовом безперешкодно спілкувався з дитиною без жодних обмежень. Спір виник під час його подання позову про визнання за ним особистої приватної власності на їхній спільний будинок, який знаходиться у АДРЕСА_2 . Фактично чоловік і вона на час перебування у шлюбі постійно проживали у с.Чорнобаївка, Білозерського району, Херсонської області з 2009 року. Оскільки відповідач за зустрічним позовом є військовослужбовцем за контрактом в/ч НОМЕР_1 (вертолітний полк), який розташований у с.Чорнобаївка, Білозерського району, Херсонської області при цьому як дружині військовослужбовця за контрактом прийшлось знайти роботу даній місцевості. ОСОБА_2 зазначає, що вона навчалася у Херсонському державному університеті. Так, у 2008 році вона закінчила Херсонський професійний ліцей харчової промисловості і здобула професію конторського службовця (бухгалтерія). В 2013 році закінчила Державний вищий навчальний заклад «Херсонський державний аграрний університет» і отримала базову вищу освіту бакалавра з економіки підприємства, а у 2015 році отримала кваліфікацію магістра з економіки підприємства. Одночасно працювала з 01.08.2009 року по 19.09.2013 року барменом у кафе Фортуна, ФОП ОСОБА_8 у с.Чорнобаївка. З 19.09.2013 знаходилася у декретній відпустці по догляду за дитиною. З 15.01.2018 по теперішній час працює адміністратором у кафе "Фортуна". За роки праці в даному закладі неодноразово була відзначена преміальними відзнаками, за місцем роботи та проживання характеризується позитивно.
За час окремого проживання з відповідачем, їхній син ОСОБА_7 постійно проживає з ОСОБА_2 знаходиться на її утриманні, що можуть підтвердити свідки ОСОБА_9 (бабуся), ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 .
Беручі до уваги, що Відповідач за зустрічним позовом є військовослужбовцем неодноразово перебував в зоні АТО та періодично перебуває у закордонних військових відрядженнях строком понад шість місяців та специфіку військової служби, яка під час її проходження може негативно вплинути на духовний та моральний розвиток дитини є підставою для відмови позивачу за первісним позовом та задоволення зустрічного позову.
Ухвалою Голопристанського районного суду Херсонської області від 22.07.2019 та 01.08.2019 в задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_4 про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою Голопристанського районного суду Херсонської області від 13.08.2019 залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору орган опіки та піклування Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області.
Ухвалою Голопристанського районного суду Херсонської області по справі №654/438/20 від 12.05.2020 (головуючий суддя Ширінська О.Х.) за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, її вихованні та визначення способу участі у вихованні дитини, об`єднано в одне провадження із цивільною справою №654/1950/19.
Ухвалою суду від 07.10.2020 позовні вимоги за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, її вихованні та визначення способу участі у вихованні дитини роз`єднано, підготовче провадження закрито, призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач за первісним позовом та його представник позовні вимоги підтримали повністю з підстав зазначених у позові, просили їх задовольнити та заперечили проти задоволення зустрічного позову.
В судовому засіданні відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) та його представник позовні вимоги за зустрічним позовом підтримали повністю з підстав зазначених у зустрічному позові, просили їх задовольнити та заперечили проти задоволення первісного позову, під час прийняття судом рішення просили в першу чергу врахувати інтереси дитини.
В судове засіданні представник третьої особи орган опіки та піклування Білозерської районної державної адміністрації не з`явився, надав суду висновок про доцільність проживання дитини з матір`ю з підстав викладених у висновку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши обґрунтування сторін, оцінивши докази у справі в їх сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку, що в задоволенні первісного позову слід відмовити, а зустрічний позов слід задовольнити виходячи з наступних підстав.
Так судом встановлено, що Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 та ОСОБА_17 зареєстрували шлюб 19.11.2011, актовий запис №185 (а.с. 6).
ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народився син ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , актовий запис №759 (а.с. 7).
Відповідно рішення Голопристанського районного суду Херсонської області від 19.03.2019 шлюб між сторонами розірвано (а.с. 8).
Згідно договору купівлі-продажу житлового будинку від 22.06.2017 ОСОБА_4 придбав житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_2 (а.с. 9-10, 11).
Відповідно Акту обстеження житлово-побутових умов проживання сім`ї від 14.03.2019, вбачається, що ОСОБА_4 проживає за адресою АДРЕСА_3 , винаймає будинок з січня 2018 року. Разом з ОСОБА_18 проживає його син ОСОБА_7 , 2013 р.н. Будинок складається з трьох кімнат, вітальні, кухні, їдальні, ванної кімнати. Одну кімнату займає ОСОБА_4 разом з сином, де є двоспальне ліжко, дитяче ліжко, телевізор, крісло, дитячі книжки, іграшки. Інша кімната-ігрова ОСОБА_7 . В кімнаті є ліжко комп`ютер, іграшки. Кімната простора є місце для розваг та відпочинку. Зі слів ОСОБА_4 , син на даний час знаходиться у матері. Для дитини створені всі необхідні умови. Житлове приміщення використовується за призначенням, відповідає санітарно-гігієнічним нормам (а.с. 12-15).
Згідно характеристики ОСОБА_4 проживає в с.Чорнобаївка з 2005 року без реєстрації. Навчається на 3 курсі Херсонського державного аграрного університету за спеціальністю рибне господарство та природокористування. З 2005 року по теперішній час працює у військовій частині НОМЕР_1 на посаді начальника радіостанції взводу зв`язку та телемеханіки роти радіотехнічного забезпечення. Приймав участь у антитерористичній операції.
Розлучений, має малолітнього сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , багато уваги приділяє вихованню сина, турботливий батько.
За місцем проживання характеризується позитивно, відносини з сусідами добрі, скарг на його поведінку до сільської ради не надходило. алкоголем не зловживає, шкідливих звичок не має (а.с. 16).
Згідно службової характеристики ОСОБА_4 зарекомендував себе з позитивного боку. Має хорошу професійну підготовку, постійно працює над підвищенням свого професійного рівня. Завжди виконує службовий обов`язок. Почуття відповідальності за доручену справу розвинене добре. Здатний критично оцінювати свою діяльність. За характером врівноважений, чесний, розсудливий. Завжди готовий прийти на допомогу.
Приймав участь у проведення Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей у складі авіаційної групи бригади в січні-лютому 2015 року, та в вересні-грудні 2015.
Неодноразово направлявся проходити службу в складі миротворчого контингенту Місії ООН у республіці Ліберія (з несприятливими кліматичними умовами) (а.с. 17).
Згідно довідки, виданої ОСОБА_4 , про те, що його син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно відвідує дошкільне відділення Чорнобаївського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад" Білозерської районної ради Херсонської області.
За період з 01.04.2019 по 30.04.2019 не відвідував дошкільне відділення.
ОСОБА_19 приймає активну участь в життєдіяльності закладу. Батько в більшості випадків приводить та забирає дитину з закладу (а.с. 18, 19).
Згідно диплому ОСОБА_2 у 2008 році закінчила Херсонський професійний ліцей харчової промисловості і здобула професію конторського службовця. В 2013 закінчила Державний вищий навчальний заклад "Херсонський державний аграрний університет" і отримала базову вищу освіту бакалавра з економіки підприємства. У 2015 році отримала кваліфікацію магістра з економіки підприємства (а.с. 49-50).
Також ОСОБА_2 працювала з 01.08.2009 по 19.09.2013 барменом у кафе Фортуна, ФОП ОСОБА_8 у с.Чорнобаївка (а.с. 51-52, 53-54).
Згідно характеристик виданих ОСОБА_2 , вбачається, що вона проживає разом зі своїм сином ОСОБА_6 , 2013 року народження за адресою: АДРЕСА_4 . Характеризується як відповідальна та турботлива мати. Має водійське посвідчення з 2010 року, освіта вища.
ОСОБА_2 з 01.08.2009 по 19.09.2013 рік працювала барменом, з 19.09.2013 перебувала в декретній відпустці по догляду за дитиною. 15.01.2018 була переведена на посаду адміністратора та працює по теперішній час.
Ділові якості правила на вищому рівні, постійно прагне до самовдосконалення. За характером спокійна та врівноважена, жодної скарги від клієнтів певної сфери обслуговування не надходило, тільки позитивні відгуки. Є людиною з високими моральними якостями. В колективі користується повагою та авторитетом. Трудову дисципліну ніколи не порушувала, легко знаходить спільну мову з співробітниками, її можна вважати надійним другом, готова надати допомогу у скрутній ситуації, відповідальна за роки праці не одноразово була відзначена преміальною відзнакою (а.с. 55).
За місцем мешкання ОСОБА_2 характеризується з позитивного боку. У вживанні алкогольних напоїв та наркотичних речовин помічена не була. З сусідами підтримує дружні стосунки. Працює адміністратором у кафе "Фортуна" у с.Чорнобаївка на протязі 10 років, характеризується як порядний працівник. Виховує малолітню дитину 5 років. До Білозерського ВП скарг на ОСОБА_2 не надходило. На профілактичних обліках Білозерського ВП ХВП ГУНП в Херсонській області не перебуває. До адміністративної відповідальності не притягувалась (а.с. 56, 5, 58, 59, 60).
Згідно довідки виданої ОСОБА_2 , про те, що її малолітня дитина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відвідує дошкільне відділення Чорнобаївського НВК. Дитина знаходиться і проживає разом з матір`ю, громадянкою ОСОБА_2 , яка щоденно приводить та забирає дитину з закладу. Також мати приймає участь в життєдіяльності закладу (а.с. 61, 62, 63).
Відповідно довідки ОСОБА_2 приводила свою дитину ОСОБА_6 до міської дитячої стоматологічної поліклініки для огляду дитини (а.с. 64).
Виписками з банку ОСОБА_2 , квитанціями на придбання дитячих речей ЧП Пастернак товарними чеками, квитанціями магазину "обуванок", квитанціями ДРЦ Чудо парк, квитанціями спортивного розвиткового комплексу Jump Park, квитанціями придбання Айпаду у ФОП ОСОБА_20 , квитанціями придбання куртки в магазині ОСОБА_21 , квитанції ПриватБанку, щодо надання допомоги ОСОБА_9 - онуку від 20.09.2018, 13.02.2019, 04.01.2019, 21.01.2019, 23.02.2019, 15.06.2019, квитанцій про сплату ліків для дитини від 13.10.2018, 27.02.2019, 26.11.2018, 18.04.2019, вбачається, що ОСОБА_2 утримує свою дитину (а.с. 66-70).
Відповідно договору оренди житла, акту приймання передачі від 25.01.2019, ОСОБА_2 разом з дитиною проживає в АДРЕСА_4 . Даний будинок орендує безкоштовно, але сплачує комунальні послуги. Підтвердження її проживання з дитиною за даною адресою є також довідки Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області та акти обстеження житлово-побутових умов (а.с. 72-85).
Згідно заяви від 03.07.2019 ОСОБА_9 сповіщає, що з 01 квітня 2019 по 30 квітня 2019 її малолітній онук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , періодично знаходився за адресою: АДРЕСА_1 , та за адресою: АДРЕСА_4 .
Також сповіщає, що вона, ОСОБА_9 , в зазначений період допомагала своїй дочці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , здійснювати догляд за хворою дитиною - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 86).
Відповідно висновку інспектора СРПП Білозерського ВП Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області вбачається, що 14.02.2019 до чергової частини Білозерського ВП ХВП ГУНП в Херсонській області надійшло повідомлення від ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 мешкає: АДРЕСА_4 , яка повідомила, що в неї з колишнім чоловіком відбувся конфлікт.
Під час перевірки фактів викладених у повідомленні ОСОБА_2 відносно колишнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , працівниками поліції була проведена профілактична бесіда щодо недопущення у подальшому протиправних дій, конфліктів та порушення громадського порядку (а.с. 94).
Згідно Акту судово-медичного обстеження №13/ГП ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , вбачається, що з її слів: її зять ОСОБА_4 розлучається з її донькою ОСОБА_2 і не дає їй спокою, приходить вночі, тероризує і 9 лютого 2019 року прийшов уночі і почав ображати і бити її. Коли ОСОБА_9 почала заступатися, він штовхнув її, що вона отримала тілесні ушкодження - забій ноги. Відповідно висновку ОСОБА_22 були спричинені тілесні ушкодження: крововиливи в м`які тканини, садна і синець правої нижньої кінцівки (а.с. 94).
Згідно довідки ОСОБА_22 зверталась до приймального відділення Голопристанської ЦРЛ 10.02.2019 о 09:18 годині з діагнозом забій рани в ділянці правого коліна, стопи. Забійна рана 4 пальця правої стопи (а.с.95).
В матеріалах справи міститься також додаток до акту обстеження житлових умов ОСОБА_2 від 04.06.2019 (а.с. 96-111).
Згідно довідки виданої ОСОБА_4 вбачається, що він працює у В/Ч НОМЕР_1 , затримки у виплаті грошового забезпечення за останні 6 місяців відсутні. Отримав заробітну плату в розмірі 69313,66 грн. (а.с.126).
Відповідно до рекомендацій Голови ХОГО "Комітет захисту прав дітей" Комітету захисту прав дітей від 15.06.2019 №130 вбачається, що кожне рішення щодо визначення місця проживання вимагає від всіх членів сім`ї максимального урахування інтересів та бажання саме дитини, виконання законних рішень, потім створення гідних умов для виховання та розвитку.
Батькам дітей, необхідно врегулювати свої негативні емоції, конфлікти, навчитися втративши подружні стосунки, не втрачати батьківські стосунки, які встановлюються назавжди заради майбутнього щастя своєї дитини.
Рекомендовано батькам пройти психологічну корекцію поведінки (а.с. 127).
З листа служби у справах дітей та соціальної роботи з сім`ями, дітьми та молоддю від 05.07.2019 №11-34/85 вбачається, що з матір`ю дитини ОСОБА_2 проведена профілактична бесіда щодо рівності прав та обов`язків обох батьків щодо дитини, вирішення спорів щодо їх виховання (а.с. 135).
Відповідно довідки про доходи виданої ОСОБА_2 вбачається, що вона працює у ФОП ОСОБА_8 - адміністратором, трудовий договір №14 від 06.12.2017, загальна сума доходу за період з 01.01.2019 по 31.10.2019 - 42019,19грн. (а.с. 39 том 2).
Згідно рішення Білозерського районного суду Херсонської області від 26.11.2019, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про визнання права особистої приватної власності на будинок АДРЕСА_2 - відмовлено (а.с. 60-61).
Згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.11.2019 близько 19.55години невстановлена особа, ймовірно колишній чоловік, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_5 , спричинив конфлікт в ході якого завдав фізичного болю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 77 том 2).
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_23 показала, що проходила військову службу з ОСОБА_4 в одній військовій частині. Зі слів ОСОБА_4 знає, що мати його сина ОСОБА_7 то зайнята, то перебуває на лікарняному. У свідка теж дитина 2013 року народження, тому вони часто разом обговорювали питання життя та виховання дітей. Знає, що колишня дружина ОСОБА_4 постійно чинила перешкоди у його спілкуванні з сином. Чи проживав ОСОБА_7 з батьком свідок не знає. Може охарактеризувати ОСОБА_4 як порядну людину, який постійно піклується та думає про дитину. Свідок разом з ОСОБА_4 їздили купляти одяг для дітей. ОСОБА_4 купляв одяг Тимофію, придбавав ліки, коли той хворів, цікавився дитиною.
Згідно висновку органу опіки та піклування Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області враховуючи ставлення батьків до виконання батьківських обов`язків, рішення комісії з питань захисту прав дитини районної державної адміністрації від 20 грудня 2019 року, органи опіки та піклування, Білозерська районна державна адміністрація вважає за доцільне визначити місце проживання ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з матір`ю ОСОБА_2 (а.с. 75- 76).
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
За змістом положень частин 7, 8 статті 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України) дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.
Відповідно до статті 3, статті 18 Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року (набрала чинності для України 02 вересня 1991 року) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Стаття 141 СК України визначає, що мати та батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою, чи розірвано шлюб і чи проживають вони разом чи окремо.
Відповідно до частини 2 статті 141 СК України, Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.
Згідно із статтею 11 Закону України "Про охорону дитинства", кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Конвенція про права дитини, виходячи із рівності прав матері та батька, у пункті 1 статті 9 проголосила правило, за яким дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в найкращих інтересах дитини.
Частиною 2 статті 150 СК України передбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно із частиною 4 статті 150 СК України, батьки зобов`язані поважати дитину.
Відповідно до статті 153 СК України, мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.
Частиною 2 статті 155 СК України передбачено, що батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до ч. 4 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Отже, місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків або одного з них, з ким вона проживає. Місце проживання дитини цього віку визначається за згодою батьків. При цьому не має значення, чи знаходяться батьки у шлюбі між собою, чи проживають вони спільно. Крім того, питання про визначення місця проживання дитини має вирішуватися не тільки з урахуванням інтересів кожного з батьків, а перш за все з урахуванням прав та законних інтересів дитини - її права на належне батьківське виховання, яке повною мірою може бути забезпечене тільки обома батьками; права на безперешкодне спілкування з кожним з батьків, здійснення обома батьками якого є запорукою нормального психічного розвитку дитини.
Частинами 1, 2 стаття 161 СК України визначено, що якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
Отже, найкращі інтереси дітей повинні мати першочергове значення. При цьому найкращі інтереси дитини можуть залежно від їх характеру та серйозності перевищувати інтереси батьків (правовий висновок Верховного Суду України від 29 листопада 2017 року в справі N 6-1945цс17).
При визначенні місця проживання дитини судами необхідно встановлювати не лише наявність або відсутність виняткових обставин, коли дитина має бути розлучена зі своєю матір`ю, а крізь призму врахування найкращих інтересів дитини встановлювати та надавати належну правову оцінку іншим обставинам справи, які мають значення для правильного вирішення спору.
Отже, при розгляді справ щодо місця проживання дитини суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини (враховуючи, при цьому, сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо) та балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини й обов`язком батьків діяти в її інтересах.
На теперішній час, мешкаючи з матір`ю, малолітній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишається проживати у звичному для нього середовищі. Мати піклується про його фізичне та духовне виховання, займається його оздоровленням.
З`ясуванням думки дитини в доступній для її віку формі в судовому засіданні без участі позивача, відповідача та їхніх представників, за участю представника органу опіки та піклування, встановлено, що дитина більше прихильна до матері та бажає постійно проживати з матір`ю, при цьому виявляє бажання спілкуватися з батьком.
Таким чином, суд, розуміючи, що спір стосується вкрай чутливої сфери правовідносин, керуючись положеннями Конвенції про права дитини (в якій реалізовано принцип домінанту інтересів дитини над усіма іншими), ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року, з урахуванням встановлених обставин справи, зокрема, ставлення матері та батька до своїх батьківських обов`язків, інтересів дитини, уваги і турботи батьків, розвитку дитини в спокійному та стійкому середовищі, в атмосфері любові, емоційної стабільності та матеріальної забезпеченості, а також фактичне місце проживання дитини з матір`ю, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини та задоволення зустрічного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визначення місця проживання дитини, і вважає, що визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_2 , буде відповідати найкращим інтересам дитини.
Питання судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263 265, 268 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини, відмовити.
Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визначення місця проживання дитини, задовольнити.
Визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_2 .
Стягнути з ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати за надання правничої допомоги на користь ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) в сумі 2000 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду безпосередньо або через Голопристанський районний суд Херсонської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 18.08.2021.
Суддя М. А. Данилевський
Суд | Голопристанський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2021 |
Оприлюднено | 02.09.2022 |
Номер документу | 99216760 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Голопристанський районний суд Херсонської області
Данилевський М. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні