Ухвала
від 09.08.2021 по справі 569/1227/18
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/1227/18

1-кп/569/139/21

УХВАЛА

09 серпня 2021 рокум. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в особі головуючого судді ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

з участю прокурора ОСОБА_3

обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7

захисника ОСОБА_8

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне кримінальне провадження по обвинуваченню:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Андрушівка, Житомирської області, українки, громадянки України, з середньою освітою, не працюючої, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Ечмядзин, Республіка Вірменія, вірменина, громадянина Республіки Вірменія, з середньою освітою, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця смт. Степань, Сарненського району, Рівненської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_4 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки м. Житомир, українки, громадянки України, з вищою освітою, не працюючої, зареєстрованій та проживаючої за адресою: АДРЕСА_5 , раніше не судимої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, суд, -

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Рівненського міського суду Рівненської області суду перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_5 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_7 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України .

З обвинувальногоакта вбачається, що ОСОБА_4 , маючи на меті систематичне отримання незаконних доходів на постійній основі шляхом незаконного зайняття гральним бізнесом, організувала та очолила злочинну групу, до складу якої залучила як виконавців ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

З метою безперебійного функціонування вказаних гральних закладів та проведення азартних ігор у період часу з січня 2017 року по 15 серпня 2017 року, в супереч Закону України Про заборону грального бізнесу в Україні від 15 травня 2009 року, під виглядом розповсюдження державних лотерей « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та « ІНФОРМАЦІЯ_6 », організована злочинна група використовувала ряд нежитлових приміщень на території м. Рівне за адресами: АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 та АДРЕСА_9 .

Зазначені приміщення облаштували, як гральні заклади, встановивши персональні комп`ютери з відповідним програмним забезпеченням, призначеним для отримання доступу до серверів, із симуляторами гральних автоматів, на яких надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет з внесенням гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш, а результат повністю або частково залежить від випадковості.

Під час досудового розслідування в кримінальному провадженні проведено негласні слідчі (розшукові) дії щодо контролю за вчиненням злочину, за результатами яких задокументовано факти проведення азартних ігор за адресами: АДРЕСА_9 та АДРЕСА_7 .

Крім того, під час проведення неодноразових санкціонованих обшуків у приміщеннях гральних закладів за адресами: АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 та АДРЕСА_9 вилучено 347 одиниць комп`ютерної техніки з відповідним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів та грошові кошти в сумі 12790 грн. отриманих від внесення гравцями ставок.

Діючи, як організатор та керівник організованої злочинної групи, ОСОБА_4 , розробила єдиний план злочинної діяльності, відомий та схвалений всіма учасниками групи відповідно до якого розподілила функції, спрямовані на досягнення спільної злочинної мети.

Згідно плану злочинних дій та розподілу ролей, ОСОБА_4 , як керівник створеного та очоленого нею стійкого злочинного угруповання координувала дії членів організованої групи. Окрім цього, ОСОБА_4 безпосередньо підшуковувала нежитлові приміщення для розміщення гральних закладів, надавала вказівки учасникам групи на пошук нових приміщень, оформляла договори оренди від імені ТОВ «Укрлото-Київ» та ТОВ «Перші ВЛТ Технології», вуалювала діяльність гральних закладів під розповсюдження державних лотерей, що полягало у виготовленні пакету документів під розповсюджувача державних лотерей, завішування банерами та рекламними плакатами з назвами «Лото маркет» та назвами розповсюджуваних лотерей, проводила моніторинг грошових коштів, отриманих від забороненої законом діяльності, на постійній основі здійснювала навчання та інструктування осіб, які влаштовувались на роботу адміністраторами-касирами гральних закладів, функції яких полягали в отриманні від відвідувачів гральних закладів грошових коштів, віртуалізації вказаних коштів в умовні одиниці на вибраній клієнтом комп`ютерній техніці з відповідним програмним забезпеченням призначеним для отримання доступу до серверів, з розміщеним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, на якому надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет, видачі грошових коштів у випадку виграшу, дотримання чистоти та порядку в закладі, забезпечувала цілодобове функціонування гральних закладів, що полягало у безперервному постачанні комп`ютерної техніки в заклади, меблів, напоїв, доступу до мережі «Інтернет», розподіляла грошові кошти між співучасниками злочину.

Петросян ОСОБА_9 , діючи як виконавець в складі організованої групи, відповідно до попередньо розробленого відомого та схваленого всіма учасниками угруповання плану злочинних дій та розподілу ролей, з метою забезпечення цілодобової діяльності зазначених гральних закладів здійснював керівництво та контроль за роботою адміністраторів - касирів гральних залів, підшуковував для роботи адміністраторів-касирів гральних закладів, скеровував осіб (касирів) для проходження стажування в гральні заклади, проводив взаємозвірку з касирами закладів отриманих від незаконної діяльності грошових коштів, визначав розмір винагороди адміністраторів-касирів гральних закладів, контролював наявність та функціонування в гральних закладах інтернет мережі та засобів відеофіксації.

ОСОБА_6 , діючи як виконавець в складі організованої групи, відповідно до попередньо розробленого, відомого та схваленого всіма учасниками угруповання плану злочинних дій та розподілу ролей з метою забезпечення цілодобової діяльності зазначених гральних закладів слідкував за наявністю та кількістю у складі комп`ютерної техніки, комплектуючих та меблів, за вказівкою ОСОБА_4 , забезпечував швидку доставку комп`ютерної техніки, комплектуючих та меблів зі складу до гральних закладів у випадку їх вилучення працівниками правоохоронних органів, при необхідності, за вказівкою ОСОБА_4 , проводив інкасацію грошових коштів у гральних закладах, передавав виручені від забороненої діяльності грошові кошти ОСОБА_4 .

ОСОБА_7 , діючи як виконавець в складі організованої групи, відповідно до попередньо розробленого, відомого та схваленого всіма учасниками угрупування плану злочинних дій та розподілу ролей з метою забезпечення цілодобової діяльності зазначених гральних закладів, на постійній основі користуючись комп`ютерною технікою зі спеціальними програмами, проводила взаємозвірку прибутків-видатків гральних закладів з поданими звітами адміністраторами-касирами.

Члени організованої групи відповідно до єдиного злочинного плану відомого та узгодженого всіма учасниками угруповання з метою безперебійного функціонування гральних закладів та проведення азартних ігор всупереч вимог Закону України Про заборону грального бізнесу в Україні від 15 травня 2009 року, у період часу з січня 2017 року по 15 серпня 2017 року, під виглядом розповсюдження державних лотерей « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та « ІНФОРМАЦІЯ_6 », використовували ряд нежитлових приміщень на території м. Рівне за адресами: АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 та АДРЕСА_9 .

Зазначені приміщення облаштували, як гральні заклади, встановивши персональні комп`ютери з відповідним програмним забезпеченням, призначеним для отримання доступу до серверів із симуляторами гральних автоматів, на яких систематично у період із січня 2017 року по 15 серпня 2017 року надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет з внесенням гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш, а результат повністю або частково залежить від випадковості.

Так, 01.03.2017 о 15 год. 26 хв. у гральному закладі, що розташований за адресою: АДРЕСА_9 під час проведення контролю за вчиненням злочину ОСОБА_10 передав 100 гривень, видані працівниками поліції для контролю за вчиненням злочину невстановленій особі, яка за дорученням та з відома членів групи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 під керівництвом останньої, працювала касиром, за що остання надала ОСОБА_10 доступ до персонального комп`ютеру з відповідним програмним забезпеченням призначеним для отримання доступу до серверів, з розміщеним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, на якому надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет із внесенням гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш, а результат повністю або частково залежить від випадковості, після вибору азартної гри, здійснював керування внесеними невстановленою особою оператором-касиром коштами, а саме власним віртуальним балансом у вигляді збільшення та зменшення ставок під відповідні процеси віртуальної гри, що відображались на моніторі та керувались ним.

Віртуалізований баланс, що відповідає отриманим грошовим коштам, в розмірі 100 гривень, під час проведення азартної гри ОСОБА_10 програв.

13.03.2017 о 17 год. 50 хв. у гральному закладі, що розташований за адресою: АДРЕСА_7 під час проведення контролю за вчиненням злочину ОСОБА_11 передав 100 гривень, видані працівниками поліції для контролю за вчиненням злочину невстановленій особі, яка за дорученням та з відома членів групи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 під керівництвом останньої працювала касиром, за що остання надала ОСОБА_11 доступ до персонального комп`ютеру з відповідним програмним забезпеченням призначеним для отримання доступу до серверів, з розміщеним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, на якому надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет із внесенням гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш, а результат повністю або частково залежить від випадковості, після вибору азартної гри, здійснював керування внесеними невстановленою особою - оператором-касиром коштами, а саме власним віртуальним балансом у вигляді збільшення та зменшення ставок під відповідні процеси віртуальної гри, що відображались на моніторі та керувались ним.

Віртуалізований баланс, що відповідає отриманим грошовим коштам, в розмірі 100 гривень, під час проведення азартної гри ОСОБА_11 програв.

13.03.2017 о 18 год. 26 хв. у гральному закладі, що розташований за адресою: АДРЕСА_9 під час проведення контролю за вчиненням злочину ОСОБА_10 передав 100 гривень, видані працівниками поліції для контролю за вчиненням злочину невстановленій особі, яка за дорученням та з відома членів групи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 під керівництвом останньої працювала касиром, за що остання надала ОСОБА_10 доступ до персонального комп`ютеру з відповідним програмним забезпеченням призначеним для отримання доступу до серверів, з розміщеним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, на якому надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет із внесенням гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш, а результат повністю або частково залежить від випадковості, після вибору азартної гри, здійснював керування внесеними невстановленою особою - оператор-касиром коштами, а саме власним віртуальним балансом у вигляді збільшення та зменшення ставок під відповідні процеси віртуальної гри, що відображались на моніторі та керувались ним.

Віртуалізований невстановленою особою баланс, що відповідає отриманим грошовим коштам, в розмірі 100 гривень, під час проведення азартної гри ОСОБА_10 збільшився до 2000 одиниць, що дало змогу отримати виграш в сумі 200 гривень, які в подальшому передав працівникам поліції.

14.03.2017 о 17 год. 59 хв. у гральному закладі, що розташований за адресою: АДРЕСА_7 під час проведення контролю за вчиненням злочину ОСОБА_11 передав 100 гривень, видані працівниками поліції для контролю за вчиненням злочину невстановленій особі, яка за дорученням та з відома членів групи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 під керівництвом останньої працювала касиром, за що остання надала ОСОБА_11 доступ до персонального комп`ютеру з відповідним програмним забезпеченням призначеним для отримання доступу до серверів, з розміщеним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, на якому надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет з внесенням гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш, а результат повністю або частково залежить від випадковості, після вибору азартної гри, здійснював керування внесеними невстановленою особою - оператором-касиром коштами, а саме власним віртуальним балансом у вигляді збільшення та зменшення ставок під відповідні процеси віртуальної гри, що відображались на моніторі та керувались ним.

Віртуалізований невстановленою особою баланс, що відповідає отриманим грошовим коштам, в розмірі 100 гривень, під час проведення азартної гри ОСОБА_11 збільшився до 1500 одиниць, що дало змогу отримати виграш в сумі 150 гривень, які в подальшому передав працівникам поліції.

15.03.2017 о 6 год. 48 хв. у гральному закладі, що розташований за адресою: АДРЕСА_9 під час проведення контролю за вчиненням злочину ОСОБА_10 передав 100 гривень, видані працівниками поліції для контролю за вчиненням злочину невстановленій особі, яка за дорученням та з відома членів групи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 під керівництвом останньої працювала касиром, за що остання надала ОСОБА_10 доступ до персонального комп`ютеру з відповідним програмним забезпеченням призначеним для отримання доступу до серверів, з розміщеним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, на якому надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет із внесенням гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш, а результат повністю або частково залежить від випадковості, після вибору азартної гри, здійснював керування внесеними невстановленою особою - оператор-касиром коштами, а саме власним віртуальним балансом у вигляді збільшення та зменшення ставок під відповідні процеси віртуальної гри, що відображались на моніторі та керувались ним.

Віртуалізований баланс, що відповідає отриманим грошовим коштам, в розмірі 100 гривень, під час проведення азартної гри ОСОБА_10 програв.

Після цього, 15.03.2017 у приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_9 проведено санкціонований обшук у ході якого вилучено 18 одиниць комп`ютерної техніки з відповідним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, грошові кошти в сумі 567 гривень, отримані від внесення гравцями ставок, в тому числі попередньо ідентифіковані 100 гривень серії СА 9487812 та припинено злочинну діяльність грального закладу.

15.03.2017 о 6 год. 24 хв. у гральному закладі, що розташований за адресою: АДРЕСА_7 під час проведення контролю за вчиненням злочину ОСОБА_11 передав 100 гривень, видані працівниками поліції для контролю за вчиненням злочину невстановленій особі, яка за дорученням та з відома членів групи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 під керівництвом останньої працювала касиром, за що остання надала ОСОБА_11 доступ до персонального комп`ютеру з відповідним програмним забезпеченням призначеним для отримання доступу до серверів, з розміщеним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, на якому надавалась можливість доступу до азартних ігор через мережу Інтернет з внесенням гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш, а результат повністю або частково залежить від випадковості, після вибору азартної гри, здійснював керування внесеними невстановленою особою - оператором-касиром коштами, а саме власним віртуальним балансом у вигляді збільшення та зменшення ставок під відповідні процеси віртуальної гри, що відображались на моніторі та керувались ним.

Віртуалізований невстановленою особою баланс, що відповідає отриманим грошовим коштам, в розмірі 100 гривень, під час проведення азартної гри ОСОБА_11 збільшився до 2500 одиниць, що дало змогу отримати виграш в сумі 250 гривень, які в подальшому передав працівникам поліції.

Після цього, 15.03.2017 у приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_7 проведено санкціонований обшук у ході якого вилучено 2 одиниці комп`ютерної техніки з відповідним програмним забезпеченням, а саме симуляторами гральних автоматів, грошові кошти в сумі 1430 гривень, отримані від внесення гравцями ставок, в тому числі попередньо ідентифіковані 100 гривень серії ЕЖ 0300379 та припинено злочинну діяльність грального закладу.

Так, з метою приховування злочинних дій, надання доступу до азартних ігор на комп`ютерних симуляторах гральних автоматах проводилося у приміщенні за адресами: АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 та АДРЕСА_9 під виглядом розповсюджувача державних лотерей ТОВ «М.С.Л.».

Згідно висновків проведених комп`ютерно-технічних експертиз жорсткі диски системних блоків комп`ютерів, вилучені у ході проведення обшуків гральних закладів містять систему доступу до «інтернет-казино», де частина даних окремо скачується з «інтернет ресурсу» (адреса закрита) (part1\ ІНФОРМАЦІЯ_7 \) дана система містить доступ до «симуляторів ігрових автоматів», ведення коштів для початку гри здійснюється через систему електронних платежів.

Отже, в порушення вимог ст. 2 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні», ОСОБА_4 , діючи в складі створеної та очоленої нею організованої групи, до якої ввійшли ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 з метою отримання прибутку, здійснила діяльність, пов`язану з організацією азартних ігор на симуляторах гральних автоматів в нежитлових приміщеннях за адресами: АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 та АДРЕСА_9 .

Дії обвинувачених ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_5 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_7 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України , як зайняття гральним бізнесом вчинене організованою групою, тобто в готуванні якого та вчиненні брали участь декілька осіб (три і більше), які попередньо зорганізувалися у стійке об`єднання для вчинення цього та іншого (інших) злочинів, об`єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.

У ході розгляду вказаної справи від захисника ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_8 надійшло письмове клопотання про закриття провадження на підставі п. 4 ч. 1ст. 284 КПК Україниу зв`язку з втратою чинностіЗакону України «Про заборону грального бізнесу в Україні». Стверджував, що за таких обставин, з точки зору формулювання обвинувачення , яке пред`явлено, відбулася декриміналізаціяст. 203-1 КК України.

Захисник та обвинувачені клопотання підтримали та просили закрити провадження на підставі п. 4 ч. 1ст. 284 КПК України.

Прокурор заперечив проти закриття провадження на підставі п. 4 ч. 1ст. 284 КПК України, вважаючи, що відсутні підстави для закриття провадження.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши надані матеріали, вважає, що провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 4 ч. 1ст. 284 КПК України.

13 вересня 2020 року набрав чинностіЗакон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор»в частині викладенняст. 203-2 КК Українив новій редакції.

Крім цього, наведеним Законом визнано втратившим чинністьЗакон України «Про заборону грального бізнесу в Україні».

Так, з 25.06.2009 року до 13.08.2020 року на території України діявЗакон № 1334-VI від 15.05.2009 року «Про заборону грального бізнесу в Україні», в п.1 ч. 1 ст.1 якого було встановлено, що гральний бізнес - це діяльність, пов`язана з організацією, проведенням та наданням можливості доступу до азартних ігор у казино, на гральних автоматах, комп`ютерних симуляторах, у букмекерських конторах, в інтерактивних закладах, в електронному (віртуальному) казино незалежно від місця розташування сервера.

Законом України № 2852-VI від 22.12.2010 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства про заборону грального бізнесу в Україні»Кримінальний Кодексбуло доповнено ст. 203-2, яка передбачала кримінальну відповідальність за зайняття гральним бізнесом

Однак,Законом України №768-ІХ від 14.07.2020 року «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор»було визнано таким, що втратив чинністьЗакон України «Про заборону грального бізнесу», аст.203-2 КК Українивикладено у новій редакції і відтепер кримінальній відповідальності підлягають тільки особи, які здійснюють незаконну діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей.

Суд вважає, що вказані обставини у даному випадку є підставою для закриття кримінального провадження за п.4 ч. 1ст. 284 КПК України, в зв`язку з тим, що набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою

Відповідно дост. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

За змістом ч. 1ст. 5 КК Українизакон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.

Аналогічні вимоги обов`язковості ретроактивного застосування кримінального закону, який скасовує караність діяння, містяться устатті 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року (далі - Конвенції), яка є частиною національного законодавства України та в практиці Європейського суду з прав людини (далі - Європейський суд).

Так, у рішенні у справі Scoppola v. Italy (№ 2) (2009) Європейський суд поклав в основу правової позиції щодо тлумачення частини першої статті 7 Конвенції те, що в європейському та міжнародному масштабі склався консенсус стосовно обов`язковості ретроактивного застосування кримінального закону, який скасовує караність діяння.

Згідно зіст. 147 Конституції Україниофіційне тлумачення законів України здійснює Конституційний Суд України.

У абз. 3 п. 2 абз. 4 п. 3 мотивувальної частинирішення, Конституційний Суд України № 6-рп/2000 від 19.04.2000офіційно розтлумачив положенняст. 58 Конституції Українисаме щодо зворотної дії в часі кримінально-правової норми, котра пом`якшує або скасовує відповідальність особи, вказавши, що це, зокрема, стосується випадків, коли в диспозиції норми зменшено коло предметів посягання; виключено із складу злочину якісь альтернативні суспільно-небезпечні наслідки; обмежено відповідальність особи шляхом конкретизації в бік звуження способу вчинення злочину; звужено зміст кваліфікуючих ознак тощо.

Відповідно дост.337 КПК Українисудовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, крім випадків, передбачених цією статтею.

Так, оскільки кримінально-правова норма складається з трьох елементів: гіпотези, диспозиції і санкції, вищенаведений аналіз старої і нової кримінально-правової норми дає підстави стверджувати про те, що в даному випадку:

-по-перше, до 13.08.2020 року гіпотезою, що визначав умови, за яких застосовуваласьст.203-2 КК України( в редакції, що інкримінується обвинуваченим ), бувЗакон України «Про заборону грального бізнесу в Україні». Але цей Закон було скасовано і на даний час дієЗакон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор», який визначив правові засади здійснення державного регулювання господарської діяльності у сфері організації та проведенні азартних ігор в Україні, а також - правові та організаційні умови функціонування азартних ігор, тобто зовсім інші, нові правила поведінки та умови, за яких застосовуєтьсяст.203-2 ККу новій редакції;

- по-друге, з 13.08.2020 року було змінено саму диспозиціюст.203-2 КК України, яка є бланкетною, тобто безпосередньо правову норму щодо забороненої поведінки особи.

Зокрема, якщо до 13.08.2020 року в Україні діяла заборона на здійснення грального бізнесу взагалі, то згідно нової редакції диспозиції закріплено кримінальну відповідальність лише якщо особа порушить законодавство у сфері азартних ігор, вчинивши дії, які зазначені у новій редакції ч. 1ст.203-2 КК України.

Таким чином, сам по собі гральний бізнес вже не визнається злочином і здійснення такого виду господарської діяльності само по собі не є злочинним, а повноваження держави на притягнення осіб до кримінальної відповідальності виникає тільки тоді, коли порушується законодавство України у сфері грального бізнесу.

Законодавство про кримінальну відповідальність у сфері грального бізнесу змінилось настільки, що відбулась зміна ознак складу злочину, передбаченого новою редакцієюст.203-2 КК України, тобто фактично нова редакція диспозиції є новим складом правопорушення, відповідальність за яке може настати лише, якщо дії вчинення після набрання чинностіЗакону України №768-ІХ від 14.07.2020 року «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор».

Зокрема, основним безпосереднім об`єктом злочину, передбаченогост.203-2 КК України, був і є встановлений порядок зайняття господарською діяльністю, але у редакції Закону України № 2852-УІ від 22.12.2010, що діяла до 13.08.2020 року, він стосувався законодавчої заборони на здійснення грального бізнесу як виду господарської діяльності взагалі, а у редакціїЗакону України №768-ІХ від 14.07.2020 року, що діє з 13.08.2020 року, такий порядок стосується тільки у частині законодавчої заборони на незаконну діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей.

Тобто, після скасування закону щодо заборони грального бізнесу та викладення новим законом описово-бланкетної диспозиції у новій редакції фактично відбулось наповнення диспозиції ч. 1ст.203-2 КК Україниновим змістом, а саме: поведінка, що взагалі була заборонена, відтепер дозволена, але для неї новим законом встановлено правила та умови, а новою редакцією статтіКК України- обсяг заборон під загрозою покарання. Відповідно новим змістом наповнився й об`єкт вказаного злочину, а саме: звужено сферу суспільних відносин, які охороняються законом про кримінальну відповідальність та на які посягає злочин.

Об`єктивна сторона злочину, передбаченогост.203-2 КК України, у редакціїЗакону України № 2852- УІ від 22.12.2010, що діяла до 13.08.2020 року, виражалась у зайняття гральним бізнесом. У редакції жЗакону України №768-ІХ від 14.07.2020 року, що діє з 13.08.2020 року, об`єктивна сторона наявна, якщо буде вчинено такі альтернативні дії: 1) організацію або проведення азартних ігор без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності з організації та проведення азартних ігор, що видається відповідно до закону; 2) випуск чи проведення лотерей особою, яка не має статусу оператора лотерей; 3) організацію чи функціонування закладів з метою надання доступу до азартних ігор чи лотерей, які проводяться в мережі Інтернет.

Таким чином, законодавець декриміналізував зайняття гральним бізнесом, оскільки скасував закон про його заборону. При цьому, новим законом встановив нові умови щодо зайняття азартними іграми, як різновидом господарської діяльності, зокрема передбачив, що для здійснення такої діяльності суб`єкти господарювання мають одержати ліцензію, тобто встановив нові права, обов`язки, заборони, які, як основні законодавчі приписи, мають значення для з`ясування ознак об`єктивної сторони злочину.

За таких обставин, діяння, яке інкримінується обвинуваченим не можна ототожнювати з діянням, яке складає об`єктивну сторону кримінального правопорушення, передбаченого новою редакцієюстатті 203-2 КК України.

Вищезазначені обставини дають підстави говорити про те, що 13.08.2020 року набрав чинностіЗакон №768-ІХ від 14.07.2020 року, який в силу положеньст.58 Конституціїта ч. 1ст. 6 КПК Українипоширюється на обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 в частині скасування заборони зайняття гральним бізнесом та відповідальності за зайняття попри встановлені заборони.

Водночас, нова редакціяст.203-2 КК Українидо них не може бути застосована, оскільки зі зміною нормативно-правового акту, що входить до змісту бланкетної диспозиції, відповідним чином змінився і зміст кримінальної відповідальності, тому про відповідальність за діяння, про які зазначено у диспозиції норми в новій редакції можна вести мову лише коли діяння вчинено після 13.08.2020 року.

Таким чином, наведене дає підстави стверджувати, що скасована кримінальна відповідальність за діяння, що інкримінуються обвинуваченому.

Пунктом 4 частини 1статті 284 КПК Українивизначено, що кримінальне провадження закривається, якщо набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.

Отже кримінальне провадження підлягає закриттю у зв`язку з декриміналізацією діяння.

Долю речових доказів слід вирішити у відповідності дост.100 КПК України, скасувавши накладений на них арешт.

Оскільки відповідно до ч. 2ст. 124 КПК Українивитрати на залучення експерта суд стягує з обвинуваченого на користь держави тільки у разі ухвалення обвинувального вироку, то витрати на залучення експерта у сумі 69252,60 грн. слід віднести на рахунок держави.

На підставі Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор», керуючись ст.. 284,372,392 КПК України, суд-

Ухвалив:

Закрити кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_5 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК України, ОСОБА_7 за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 203-2 КК Українив зв`язку набранням чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння.

Скасувати обраний запобіжний захід ОСОБА_4 у вигляді застави (ухвала від 18.10.2017 р. справа № 569/15879/17, (т.13 а.к.п. 50-54) після набрання ухвалою законної сили.

Скасувати обраний запобіжний захід ОСОБА_7 у вигляді застави (ухвала від 18.10.2017 р. справа № 569/15878/17, (т.13 а.к.п. 64-68) після набрання ухвалою законної сили.

Скасувати обраний запобіжний захід ОСОБА_5 у вигляді застави (ухвала від 20.10.2017 р. справа № 569/15882/17, (т.13 а.к.п. 78-80) після набрання ухвалою законної сили.

Скасувати обраний запобіжний захід ОСОБА_5 у вигляді застави (ухвала від 23.10.2017 р. справа № 569/15880/17, (т.13 а.к.п. 90-94) після набрання ухвалою законної сили.

Скасувати арештз майнавилученого підчас обшуків,накладеного згідноухвал Рівненськогоміського судуРівненської областіта повернутивласникам,а саме:

- яке було вилучене 15.03.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_7 , а саме: 18 системних блоків, 18 моніторів, 18 компютерних мишок, 18 клавіатур, кабельно-провідникову продукцію, грошові кошти в сумі 1430 грн., два термопринтери (т. 4, а.с. 10);

- яке було вилучене 15.03.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_9 , а саме: 18 системних блоків, 17 моніторів, грошові кошти в сумі 567 грн., один термопринтер, службова документація (т. 4, а.с. 18);

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_7 , а саме: 12 системних блоків, 12 моніторів, 12 мишок, 12 клавіатур, інші комплектуючі доПК, 5 комутаторів білого кольору, 10 камер відеоспостереження, 1 термопринтер, 11 столів, 2 мобільні телефони, 1 пристрій в корпусі сірого кольору, 1157 грн. (т. 4, а.с. 32);

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_9 , а саме: 16 системних блоків, 16 моніторів, 16 мишок, 16 клавіатур, інші комплектуючі доПК, 1 термопринтер, 16 столів, 10 стільців, 2 мобільні телефони, 404 грн., документація та чорнові записи (т. 4, а.с. 51);

- яке було вилучене 07.06.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_9 , а саме: 20 системних блоків, 17 моніторів, 1 термопринтер, 15 стільців, 15 окремих рухомих предметів призначених для розміщення комп`ютерної техніки (столів), кабельнопровідникова продукція та комплектуючі доПК(17 комп`ютерних мишок, 12 клавіатур, подовжувачі, кабелі живлення та передачі інформації), грошові кошти в сумі 1027 грн. (т. 4, а.с. 98-100);

- яке було вилучене 07.06.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_1, а саме: 13 системних блоків, 13моніторів, 1 термопринтер, 13 стільців, 12 окремих рухомих предметів призначених для розміщення ком`ятерної техніки (столів), кабельнопровідникова продукція та комплектуючі доПК(мишки, клавіатури, кабелі живлення та передачі інформації), грошові кошти в сумі 3 900 грн., (т. 4, а.с. 112);

- яке було вилучене 07.06.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_7 , а саме: 9 системних блоків, 9 моніторів, 1 термопринтер, 8 (т. 4, а.с. 120);

- яке було вилучене 21.06.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_8 , а саме: 17 системних блоків, грошові кошти в сумі 150 грн., копії документів, чорнові записи, 1 мобільний телефон марки «Viaqn» (т. 4, а.с. 133);

- яке було вилучене 21.06.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_7 , а саме: 9 системних блоків, 9 моніторів, 9 стільців, 8 окремих рухомих предметів призначених для розміщення компютерної техніки, комплектуючі доПК, грошові кошти у сумі 255 гривень, мобільний телефон марки «Водафон» ІМЕІ НОМЕР_1 . (т. 4, а.с. 142);

- яке було вилучене в ході проведення обшуку 21 червня 2017 року у приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_6 а саме: 16 системних блоків, 16 моніторів, 1 термопринтер,18 стільців, 15 окремих рухомих предметів призначених для розміщення компютерної техніки (столів), кабельно-провідникова продукція та комплектуючі доПК(мишки, клавіатури, кабелі живлення та передачі інформації), грошові кошти в сумі 200 грн., 3 камери спостереження, 1 мобільний телефон марки «Ergo»IMEI1: 911472306341693,(т. 4, а.с. 152);

- яке було вилучене вилучене в ході проведення обшуку 21 червня 2017 року у приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_1, а саме: 19 системних блоків, 15 моніторів, 12 окремих рухомих предметів призначених для розміщення комп`ютерної техніки (столів), кабельно-провідникова продукція та комплектуючі доПК, 12 окремих рухомих предметів призначених для розміщення комп`ютерної технік т. 4, а.с. 163);

- яке було вилучене 13.07.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_6 а саме: 17 системних блоків, мобільний телефон марки «Egro», (т. 4, а.с. 185);

- яке було вилучене 13.07.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_7 , а саме: 11 системних блоків, грошові кошти в сумі 650 грн. (т. 4, а.с. 194);

- яке було вилучене 13.07.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_9 , а саме: 20 системних блоків, грошові кошти в сумі 470 грн. (т. 4, а.с. 204);

- яке було вилучене в ході проведення обшуку грального закладу, що по АДРЕСА_8 , а саме: 10 (десять) системних блоків комп"ютерів, 10 (десять) моніторів, комплектуючі до комп`ютерної техніки, два маршрутизатори, роутер марки "TP-Link" (т. 4, а.с. 214-216);

- яке було вилучене 15.08.2017 в ході проведення обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_7 , а саме: 9 системних блоків комп`ютерів, 9 моніторів, 9 клавіатур, 9 маніпуляторів типу «миша», комплектуючі до комп`ютерної техніки, два комутатори, (т. 4, а.с. 224-225);

- яке було вилучене в ході проведення обшуку «Лото маркет», що в АДРЕСА_9 , а саме: 14 (чотирнадцять) системних блоків комп"ютерів, 14 (чотирнадцять) моніторів, комплектуючі до комп`ютерної техніки, копії документації (ліцензійні договори, угоди, права та обов`язки касирів тощо), грошові кошти в сумі 220 (двісті двадцять) гривень, (т. 4, а.с. 282-284);

- яке було вилучене 15.08.2017 в ході проведення обшуку в приміщенні грального закладу за адресою: АДРЕСА_6 , а саме: 16 системних блоків комп`ютерів 16 моніторів, комплектуючі до комп`ютерної техніки, мобільний телефон, чорнові записи, брезент з рекламою (т. 4, а.с. 292-293);

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку за місцем проживання ОСОБА_4 , а саме: АДРЕСА_10 , а саме 65080 грн., 7555 доларів США, 50 ЄВРО, 4 роутери, 1 проектор, 1 телевізор, 8 мишок, 2 клавіатури, 1 ноутбук, 9 мобільних телефонів, 1 стартовий пакет Київстар, 1 стартовий пакет Водафон, 3 флеш носії, 1 планшет, документація та чорнові записи (т. 5, а.с. 11); - повернути ОСОБА_4

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку за місцем проживання ОСОБА_12 , а саме за адресою: АДРЕСА_11 , а саме: 3 ноутбуки, 17 мобільних телефонів, грошові кошти в сумі 56 920 грн., 50 євро, чорнові записи і документи (т. 5, а.с. 29); - повернути ОСОБА_5 ;

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в автомобілі ОСОБА_13 Chrysler 300М, д.н.з. НОМЕР_2 , а саме на чорнові записи (т. 5, а.с. 38) - повернути ОСОБА_13 ;

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку за місцем проживання ОСОБА_13 , а саме за адресою: АДРЕСА_12 , а саме на 8000 грн., 158 доларів США, 30 ЄВРО, 3 флеш-накопичувачі, 4 мобільних телефони, один системний блок, документи та чорнові записи (т. 5, а.с. 56); - повернути ОСОБА_13

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в офісних приміщеннях за адресами: АДРЕСА_13 та АДРЕСА_13 , а саме: 6 системних блоків, 5 моніторів, 5 клавіатур, 5 мишок, 1 печатка ФОП « ОСОБА_4 », 1 пристрій для рахування грошей, документи та чорнові записи, (т. 5, а.с. 68);

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку в складських приміщеннях, що за адресою: АДРЕСА_14 , а саме: 15 упаковок з цигарковими смітниками, частини мяких меблів, частини комплектуючих до столів, дві коробки із шнурами зєднань до компютерної техніки, десять частин столів в розібраному стані, 28 системних блоків, 32 монітори, три коробки з клавіатурами, комутатори TP-Link у кількості 18 штук, 18 металевих стільців, 6 упаковок з сидіннями для стільців, 11 рухомих предметів призначених для розміщення компютерної техніки на них, (т. 5, а.с. 92);

- яке було вилучене 04.04.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку за адресою проживання ОСОБА_6 , а саме: АДРЕСА_4 , а саме: 1 мобільний телефон, 31318 грн., документи та чорнові записи (т. 5, а.с. 103); - повернути ОСОБА_6

- яке було вилучене 13.06.2017 в ході проведення санкціонованого обшуку за місцем проживання гр. ОСОБА_7 за адресою АДРЕСА_15 було виявлено та вилучено документи та чорнові записи, ноутбук марки НР Pavilion dv7, 2 мобільних телефони «Samsung» із сім-картами Київстар, мобільний телефон «Lenovo Vibe» із сім-картою Київстар, мобільний телефон «Meizu», флеш-накопичувач «San Disk», ноутбук марки «Acer Aspire 5349» (т. 5, а.с. 132); - повернути ОСОБА_7

- яке було вилучене в ході проведення обшуку офісних приміщень ТОВ «Перші ВЛТ Технології» (ЄДРПОУ 38398540) за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 50 а саме: 22 (двадцять два) системні блоки від компютерів; 1 (один) відеореєстратор; 10 (десять) мобільних телефонів з сім-картками; 65 (шістдесят пять) стартових пакетів «Київстар»; документація (накладні, квитанції, службові записки, перевірки тощо); 23 (двадцять три) наклейки «МСЛ»; 2 (два) Wi-Fi роутери, (т. 5, а.с. 144-145);

-яке буловилучене вході проведенняобшуку замісцем проживання ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_8 ,яка проживаєза адресою: АДРЕСА_16 ,а саме:системний блоккомп`ютера; актнадання послугміж ФОП ОСОБА_15 та ТОВ«Укрлото`в кількості13шт.на 13арк.;мобільний телефонмарки «Iphone-5»;флеш-носійінформації марки«Trancend»16гбт.,(т.5,а.с.223); повернути ОСОБА_14 .

Судові витрати на залучення експерта у сумі 43945,36 грн. віднести на рахунок держави.

Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя Рівненського міського суду ОСОБА_1

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення09.08.2021
Оприлюднено26.01.2023
Номер документу99252467
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —569/1227/18

Ухвала від 19.11.2024

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Рогозін С. В.

Ухвала від 05.04.2024

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

Ухвала від 05.04.2024

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

Ухвала від 27.03.2024

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

Ухвала від 27.03.2024

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

Ухвала від 19.03.2024

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

Ухвала від 20.03.2024

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

Ухвала від 12.09.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

Ухвала від 12.09.2023

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

Ухвала від 29.08.2022

Кримінальне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бердій М. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні