Рішення
від 07.09.2021 по справі 665/1102/21
ЧАПЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Рішення набрало чинності "___"


20____р. Справа № 665/1102/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2021 р. Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:

головуючої - судді Пилипенко І.О.,

за участю секретаря судового засідання Ткаченко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чаплинська селищна рада Херсонської області про встановлення факту проживання особи зі спадкодавцем,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт проживання його з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 однією сім`єю в період з 13 квітня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що його батько ОСОБА_1 2013 року одружився з ОСОБА_2 . Після смерті батька у 2019 році, він з дружиною померлого ОСОБА_2 успадкували майно, що залишилося після смерті батька по Ѕ частині, однак остання свого права на спадщину належним чином не оформила та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Він, будучи особою, яка проживала разом з ОСОБА_2 від часу реєстрації її шлюбу з батьком, до дня її смерті, і просив суд ухвалити рішення, яким встановити відповідний факт.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_2 повністю підтримав заявлені вимоги та просив заяву задовольнити з підстав вказаних у ній. Додатково суду пояснив, що його батько з 2012 року почав спільно проживати з ОСОБА_3 , з якою у 2013 році уклав шлюб. Після реєстрації шлюбу, вони проживали разом в будинку по АДРЕСА_1 . Батько помер у 2019 році, та оскільки він був одружений, то Ѕ частину спадщини прийняла фактично його дружина, яка спадщину не оформила та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує що він весь час проживав разом з померлою, та допомагав їй, а після її смерті проводив її поховання. Оскільки інших спадкоємців після її смерті, які б бажали прийняти спадщину немає, то він має намір прийняти спадщину, що залишилася після смерті ОСОБА_2 .

Представник заінтересованої особи Чаплинської селищної ради Херсонської області в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи в його відсутність, проти задоволення вимог ОСОБА_2 не заперечував.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, свідків, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 ; його батьками були ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серії НОМЕР_1 .

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_2 від 13.04.2013 року, 13 квітня 2013 року ОСОБА_4 зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 та внаслідок реєстрації шлюбу, остання змінила прізвище на ОСОБА_6 .

Відповідно до довідки Чаплинської селищної ради №1463/02-19 від 27.08.2021 року, ОСОБА_2 з 2012 року була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 .

Відповідно до свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_3 від 03.12.2019 року, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Внаслідок його смерті відкрилася спадщина, до якої серед іншого ввійшла належна померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №833179 земельна ділянка, площею 0.1252 га, з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку, яка розміщується по АДРЕСА_1 .

Так як заявник та дружина померлого були єдиними спадкоємцями першої черги за законом то вони в рівних частинах успадкували майно, що залишилося після смерті ОСОБА_4 .

У свою чергу з копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_4 від 19.08.2020 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .

Внаслідок її смерті відкрилася спадщина.

Відповідно до довідки Кучерявоволодимирівського старостинського округу Чаплинської селищної ради №50 від 14.07.2021 року, ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 постійно проживала по АДРЕСА_1 зі своїм пасинком ОСОБА_1 .

З довідки Кучерявоволодимирівського старостинського округу Чаплинської селищної ради №158 від 14.07.2021 року, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 проживав однією сім`єю з ОСОБА_4 з народження та по день його смерті та ОСОБА_2 з 13 квітня 2013 року по день її смерті.

Відповідно до довідки Кучерявоволодимирівського старостинського округу Чаплинської селищної ради №202 від 11.06.2020 року, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 постійно проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 . Разом з ним постійно проживали та вели спільне господарство ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру від 26.07.2021 року №65732846 після смерті ОСОБА_2 спадкові справи не заводилися та свідоцтва про право на спадщину не видавалися.

За змістом норм ст..ст. 1268-1269 ЦК України, порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.. 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї. У випадку, якщо спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, він має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

За правилами ст.ст. 12616, 1217 ЦК України спадкування є перехід права обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до положень ст. 1233 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно із ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Таким чином, для одержання права на спадкування у зазначених осіб необхідне встановлення двох юридичних фактів: 1) проживання однією сім`єю; 2) на час відкриття спадщини має пройти принаймні п`ять років, протягом яких спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім`єю.

У п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої ст. 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

У постанові Верховного Суду у справі № 304/1648/14-ц (провадження № 61-6953св18) зроблено висновок, що для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю .

У абзаці 1 частини другої статті 3 СК України встановлено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна член сім`ї членами сім`ї військовослужбовця є, зокрема, особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з військовослужбовцем у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки .

Судом та матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали сім`єю в одному будинку по АДРЕСА_1 , що в ході розгляду справи підтверджено відповідною довідкою Чаплинської селищної ради, поясненнями заявника та свідків, що були допитані в судовому засіданні.

Так свідок ОСОБА_8 та ОСОБА_9 суду пояснили, що ОСОБА_4 2013 року одружився з ОСОБА_2 та почав проживати з нею та сином у будинку по АДРЕСА_1 . Після його смерті у 2019 році, заявник продовжував проживати з ОСОБА_2 до дня її смерті у вказаному будинку.

Системний аналіз зазначених доказів, враховуючи положення статті 3 СК України дає підстави для висновку про те, що ОСОБА_2 проживала однією сім`єю з ОСОБА_1 в період з 2013 року і до дня своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_4 , що дає право заявнику на спадкування за законом відповідно до положень ст.1264 ЦК України.

Згідно частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживав однією сім`єю з ОСОБА_2 в указаний у заявлених вимогах період, під час проживання вони були пов`язані спільним побутом, разом вели господарство, робили спільні витрати, спрямовані на забезпечення життєдіяльності сім`ї, з огляду на що дійшов висновку про наявність підстав для задоволення поданої заяви та встановлення факту проживання однією сім`єю заявника та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 263-265 ЦПК України суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 по АДРЕСА_1 в період з 13 квітня 2013 року по 17 серпня 2020 року.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга, яка подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У відповідності до п.п. 15.5 Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чаплинський районний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: І.О. Пилипенко

СудЧаплинський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення07.09.2021
Оприлюднено10.09.2021
Номер документу99505090
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —665/1102/21

Постанова від 12.11.2024

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Постанова від 12.11.2024

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кузнєцова О. А.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Сікора О. О.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Сікора О. О.

Ухвала від 31.05.2024

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Приходько Л. А.

Рішення від 07.09.2021

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Пилипенко І. О.

Рішення від 07.09.2021

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Пилипенко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні