ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
10 вересня 2021 року м. Черкаси справа № 925/169/21
Господарський суд Черкаської області в складі колегії суддів: Г.М. Скиби - головуючий, суддів О.В.Чевгуза, С.С.Боровика,
розглянувши заяву виконавчого директора Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» про відвід судді Скиби Г.М. у справі за позовом
Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» м. Черкаси, вул. Благовісна, 262
до Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36
за участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Громадська організація «Черкаське регіональне антикорупційне бюро» , м. Черкаси, вул. Гагаріна, 35, кв. 25
за участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 (поштова адреса: АДРЕСА_2 )
про зобов`язання вчинити дії, визнання протиправними дій та стягнення 348846 грн моральної шкоди (всього сім вимог)
без виклику представників учасників справи,
ВСТАНОВИВ:
02.06.2021 закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті в судовому засіданні на 01.07.2021.
17.06.2021 представник позивача Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» та третьої особи - Громадська організація «Черкаське регіональне антикорупційне бюро» - подали до суду заяву про відвід головуючого судді Г.М.Скиби.
Заява мотивована тим, що суддею були порушені засади гласності і відкритості судового процесу, оскільки не всі бажаючі вільні слухачі змогли бути присутніми в залі судових засідань під час розгляду справи 02.06.2021, що свідчить про упередженість дій судді Г.М.Скиби та про його незацікавленість в об`єктивному розгляді справи.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 01.07.2021 суд відхилив заяву представників позивача - Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» та третьої особи - Громадська організація «Черкаське регіональне антикорупційне бюро» про відвід судді Г.М.Скиби. Заяву про відвід судді передано в установленому порядку іншому складу суду для вирішення заяви по суті.
Суддя В.М.Грачов ухвалою від 02.07.2021 відмовив заявнику в задоволенні заяви про відвід судді Г.М.Скиби та повернув справу для розгляду по суті.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 07.07.2021 справу №925/169/21 передано на повторний автоматизований розподіл справ для визначення складу колегії суддів.
На підставі автоматизованого визначення складу колегії суддів визначено справу №925/169/21 розглядати по суті в складі колегії суддів:
Г.М.Скиби - головуючий, суддів С.С.Боровика та О.В.Чевгуза.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 15.07.2021 судове засідання призначено на 22.07.2021.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 22.07.2021 судове засідання відкладено на 07.09.2021.
06.09.2021 позивач подав заяву про врегулювання конфлікту інтересів, в якій просить:
повідомити про існуючий реальний конфлікт інтересів уповноважений орган - раду суддів України;
не вживати дій та не приймати рішень по суті в рамках службових повноважень по справі 925/169/21 до отримання відповіді від Ради суддів України.
07.09.2021 до початку судового засідання позивач подав клопотання про зупинення розгляду справи, в якій просить:
зупинити розгляд справи №925/169/21 до винесення остаточного рішення Шостим апеляційним адміністративним судом в справі №580/5147/21;
не вживати дій та не приймати рішень по суті в рамках службових повноважень за справою №925/169/21 до отримання відповіді від Ради суддів України згідно заяви від 06.09.2021.
У судовому засіданні представник позивача подане клопотання підтримав, просив задовольнити.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 07 вересня 2021 року суд ухвалив зупинити провадження у справі до набрання рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/5147/21 законної сили.
09 вересня 2021 року до суду надійшла заява від виконавчого директора Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» про відвід головуючого судді Г.М.Скиби
Вказана заява мотивована тим, що у позивача є нові підстави для відводу головуючого судді, а саме:
- поява пов`язаної справи №580/5147/21 та зупинення внаслідок цього провадження за справою №925/169/21;
- наявність конфлікту інтересів у головуючого судді Скиби Г.М.
Окрім того, позивач посилається на давні дружні стосунки судді Скиби Г.М. з третьою особою на стороні відповідача - гр. Прядка В.М.
Ці обставини викликають у позивача сумніви в об`єктивності та неупередженості головуючого судді.
Відповідно до частини 7 ст. 39 ГПК України питання про відвід вирішується невідкладно. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.
У відповідності до ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Дослідивши заяву позивача про відвід головуючого судді Скиби Г.М. в сукупності з матеріалами справи, судом встановлено наступне.
Ухвалою господарського суду Черкаської області (суддя Грачов В.М.) від 25.02.2021 - відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
На підставі повторного автоматизованого розподілу справ між суддями у зв`язку з тривалою відсутністю судді Грачова В. М., справу господарського суду №925/169/21 передано до провадження судді Г.М.Скибі.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 30 березня 2021 року суддя Скиба Г.М. прийняв справу №925/169/21 до свого провадження.
Підготовче засідання призначено на 13 квітня 2021 року.
02.06.2021 закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті в судовому засіданні на 01.07.2021.
17.06.2021 представник позивача Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» та третьої особи - Громадська організація «Черкаське регіональне антикорупційне бюро» - подали до суду заяву про відвід головуючого судді Г.М.Скиби.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 01.07.2021 суд відхилив заяву представників позивача - Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» та третьої особи - Громадська організація «Черкаське регіональне антикорупційне бюро» про відвід судді Г.М.Скиби. Заяву про відвід судді передано в установленому порядку іншому складу суду для вирішення заяви по суті.
Суддя В.М.Грачов ухвалою від 02.07.2021 відмовив заявнику в задоволенні заяви про відвід судді Г.М.Скиби та повернув справу для розгляду по суті.
Відповідно до частини 5 ст. 38 Господарського процесуального кодексу України (також по тексту - ГПК України) якщо відвід заявляється повторно з підстав, розглянутих раніше, суд, який розглядає справу, залишає таку заяву без розгляду.
Згідно з частиною першою статті 43 ГПК України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 43 ГПК України залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню господарського судочинства, зокрема, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій, спрямованих на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 43 ГПК України якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.
Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених справ, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держава.
Кодекс закріплює принцип здійснення судочинства на підставі рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до приписів ст. 198 ГПК України, під час розгляду справи головуючий відповідно до завдання господарського судочинства керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності і порядку вчинення процесуальних дій, здійсненні учасниками судового процесу їх процесуальних прав і виконання ними обов`язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин справи, усуваючи із судового розгляду все, що не має істинного значення для вирішення спору.
Право на судовий захист передбачає наявність таких конкретних правових гарантій, які дозволяють реалізувати його в повному об`ємі та забезпечити ефективним відновлення в правах за допомогою правосуддя, що відповідає загальноправовим вимогам статті 55 Конституції України, зазначає, що кожен має право будь-яким не забороненим законними засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Вирішуючи дане питання, суд в цілях реалізації ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулась до суду, керується статтею 124-129 Конституції України та гарантують кожному судовий захист на підставі принципу незалежності судді.
Питання об`єктивності та неупередженості складу суду підлягають вирішенню в кожному конкретному випадку виходячи із фактичних обставин, а також враховуючи всі процесуальні засоби та процедури, що забезпечують виконання завдання господарського судочинства.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, господарський суд дійшов висновку, що позивач, повторно звертаючись із заявою про відвід судді Скиби Г.М. з викладених в ній підстав, які вже розглянуті судом раніше, вдається до зловживань процесуальними правами, наданими йому, як стороні судового процесу, з метою затягування розгляду справи.
Заяву виконавчого директора Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» про відвід головуючого судді Скиби Г.М. слід залишити без розгляду.
Можливість передачі справи для вирішення відводу до суду відповідної інстанції, найбільше територіально наближеного до цього суду, передбачена ч. 4 ст. 39 ГПК України у випадку, якщо питання про відвід судді у порядку, визначеному частиною третьою цієї статті, неможливо розглянути в суді, в якому розглядається справа.
Позивачем не зазначено у заяві, а господарським судом не встановлено обставин, які відповідно до ст. 39 ГПК України унеможливлюють вирішення питання про відвід судді Скиби Г.М. у Господарському суді Черкаської області.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 32, 35, 38, 39, 40, 43, 198, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву виконавчого директора Черкаської міської громадської організації «Товариство фахівців з промислового менеджменту» від 09.09.2021 про відвід головуючого судді Скиби Г.М. у справі №925/169/21 залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 235 ГПК України та оскарженню не підлягає.
Головуючий: суддя Г.М.Скиба
судді О.В.Чевгуз
С.С.Боровик
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2021 |
Оприлюднено | 14.09.2021 |
Номер документу | 99543842 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні