Рішення
від 10.06.2021 по справі 574/526/20
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/526/20 Провадження №2/574/54/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2021 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Куцана В.М.

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.

в присутності

прокурора Бокатової С.К.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду цивільну справу за позовом заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, яка на не заявляє вимог щодо предмета спору товариство з обмеженою відповідальністю Коджен Б про визнання недійсним наказу та скасування рішення про державну реєстрацію права власності,

в с т а н о в и в:

Прокурор звернувся до суду з цим позовом в інтересах держави про визнання наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 22.02.2019 року №18-1354/16-19-сг недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровий номер 5920985400:04:001:0161 за ОСОБА_2 .. Свої вимоги мотивував тим, що на час отримання зазначеної земельної ділянки ОСОБА_2 використала своє право на безоплатне отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм встановлених законодавством.

В судовому засіданні прокурор Бокатова С.К. заявлені вимоги підтримала і в своїх поясненнях підтвердила обставини викладені у позові.

Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Плевако В.В. не визнаючи позовних вимог вказав, що ОСОБА_2 , звернувшись до них із заявою, не повідомила, що вже отримала аналогічну земельну ділянку, а Управління не має повноважень здійснювати перевірки обставин, повідомлених особою, яка звернулася про надання їй земельної ділянки.

Відповідачка ОСОБА_2 будучи повідомленою про розгляд справи належними чином, клопотання про відкладення судового засідання не надала, у зв`язку з чим суд визнав можливим справу розглянути без її участі за наявними доказами.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи, представлені докази та давши їм оцінку, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 05.10.2018 року ОСОБА_2 звернулася із заявою до ГУ Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Пісківської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с.45).

Відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 05.11.2018 року №18-8676/16-18-сг ОСОБА_2 був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Пісківської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с.46).

13.02.2019 року остання звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки, на підставі чого 22.02.2019 року ГУ Держгеокадастру у Сумській області, наказом №18-1354/16-19-сг, надало у власність ОСОБА_2 спірну земельну ділянку з кадастровим номером 5920985400:04:001:0161.

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, 17.12.2018 року ОСОБА_2 зареєструвала за собою право власності на земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 7424184300:04:000:1941, яка розташована на території Краслянської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що також підтверджується відповідними заявами ОСОБА_2 та наказами ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області (а.с.17-25).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно припису ч. 4 ст. 116ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.

Частиною шостою статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу .

Для ведення особистого селянського господарства громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірі - не більше 2,0 гектара (п. б ч. 1 ст. 121 ЗК України ).

Згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті передає у власність або у користування для всіх потреб центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року, №15 , Положення про Головне управління Держгеокадастру в області (далі-Положення), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року № 333 , таким відповідним центральним органом є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) та територіальні органи Держгеокадастру.

Положення передбачає, що ГУ Держгеокадастру у Сумській області є територіальним органом Держгеокадастру та реалізує його повноваження на території Сумської області, зокрема здійснює розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів, а також одночасно наділене повноваженнями здійснення державного контролю (нагляду) за додержанням земельного законодавства.

Відповідно до ч. 6 ст. 186-1 ЗК України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Таким чином, станом на 22.02.2019 року у власності ОСОБА_2 перебувала земельна ділянка з кадастровим номером 7424184300:04:000:1941, яка була їй надана безоплатно з земель державної власності, що свідчить про те, що остання скористалася своїм правом, передбаченим ст. 116 ЗК України , повторно, з порушенням визначеного земельним законодавством порядку.

При здійсненні функцій із розпорядження землями, зокрема здійснюючи розгляд заяви ОСОБА_2 про передачу спірної земельної ділянки у власність, ГУ Держгеокадастру у Сумській області, перевіривши її та встановивши вже реалізоване право особи на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, відповідно до вимог ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України , мало не допустити зазначених порушень, відмовити у погодженні та затвердженні відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який не відповідає положенням закону, відмовити ОСОБА_2 у передачі спірної земельної ділянки у власність.

Відповідно до положень ст. 33 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень посадові особи ГУ Держгеокадастру у Сумській області, які здійснюють ведення Державного земельного кадастру, отримують інформацію з Державного реєстру прав у зв`язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом, в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру прав відповідно до частини третьої статті 32 цього Закону .

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 30 Закону України Про Державний земельний кадастр для державних кадастрових реєстраторів інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв`язку із здійсненням ними повноважень, визначених цим Законом, надається в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до цього реєстру відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Державний реєстратор речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки має безпосередній доступ та користується відомостями з Державного земельного кадастру в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У зв`язку із вищевикладеним, оскільки маючи відповідно до ст. 32 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ч. 6 ст. 9 , ч. 2 ст. 15 , ст. ст. 30 , 38 Закону України Про Державний земельний кадастр доступ до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру службові особи ГУ Держгеокадастру у Сумській області не перевірили наявність у власності фізичної особи земельної ділянки даного виду цільового призначення та площі, раніше набутої в порядку безоплатної приватизації, допустивши таким чином порушення вимог закону, що призвело до порушення права держави на спірну земельну ділянку.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, зважаючи на висновки суду про задоволенні позову, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати з оплати судового збору.

Керуючись ст. ст.2,3,5,7,10,12,13,23,76-83,109,258,259,265,268,354 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позов прокурора до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, яка на не заявляє вимог щодо предмета спору товариство з обмеженою відповідальністю Коджен Б про визнання недійсним наказу та скасування рішення про державну реєстрацію права власності задовольнити повністю.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 22.02.2019 року №18-1354/16-19-сг, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 5920985400:04:001:0161, для ведення особистого селянського господартсва із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Пісківської сільської ради Буринського району Сумської області.

Скасувати рішення, індексний номер 46231101 від 31.03.2019 року та запис 30953389 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровий номер 5920985400:04:001:0161 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1799203859206) за гр. ОСОБА_2 , що внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (код ЄДРПОУ 93765885, місце знаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва,25) та ОСОБА_2 ( реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь прокуратури Чернігівської області (ІВАN-UА248201720343140001000006008, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, банк Державна казначейська служба України м. Київ, отримувач прокуратура Чернігівської області) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 грн. з кожного.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

Повний текст рішення виготовлений 18.06.2021 року.

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення10.06.2021
Оприлюднено15.09.2021
Номер документу99589965
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/526/20

Постанова від 15.02.2022

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Ухвала від 18.02.2022

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Постанова від 15.02.2022

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Ухвала від 12.01.2022

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Ухвала від 12.01.2022

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Ухвала від 21.12.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Криворотенко В. І.

Ухвала від 25.11.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Рішення від 10.06.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Рішення від 10.06.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 06.05.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні