УХВАЛА
13 вересня 2021 року
м. Київ
Справа № 910/15745/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Міщенка І. С. - головуючого, Берднік І. С., Зуєва В. А.,
перевіривши матеріали касаційної скарги Міністерства юстиції України
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 червня 2021 року (головуючий - Алданова С. О., судді: Владимиренко С. В., Демидова А. М.) і рішення Господарського суду міста Києва від 09 березня 2021 року (суддя Ващенко Т. М.), у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід Фінанс"
до Міністерства юстиції України,
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: 1) Державного реєстратора Василівської районної державної адміністрації Запорізької області Міюц Світлани Олександрівни, 2) ОСОБА_1 ,
про визнання протиправним і скасування пунктів наказу та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
03 серпня 2021 року до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Міністерства юстиції України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 червня 2021 року (повний текст складено 14 червня 2021 року) і рішення Господарського суду міста Києва від 09 березня 2021 року у справі № 910/15745/20, подана 14 липня 2021 року.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11 серпня 2021 року касаційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 червня 2021 року і рішення Господарського суду міста Києва від 09 березня 2021 року у справі № 910/15745/20 залишено без руху на підставі статті 292 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із незазначенням передбачених статтею 287 Господарського процесуального кодексу України підстав подання касаційної скарги та надано скаржникові строк для усунення недоліків тривалістю 10 днів із дня вручення зазначеної ухвали.
01 вересня 2021 року до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від Міністерства юстиції України надійшла касаційна скарга у новій редакції.
Дослідивши нову редакцію касаційної скарги на предмет відповідності вимогам процесуального закону, Верховний Суд установив, що у новій редакції касаційної скарги скаржник обмежився лише зазначенням норм матеріального та процесуального права, які, на його думку, неправильно застосували та порушили суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях. При цьому скаржник, посилаючись на пункт 3 частини 2 статті 287 господарського процесуального кодексу України вказав лише норми права без обґрунтування у чому полягає помилка судів при застосуванні відповідних норм права та як, на думку скаржника, відповідні норми повинні застосовуватися у спірних правовідносинах.
Зазначені у касаційній скарзі доводи зводяться до власного викладення обставин справи стороною у справі та до переоцінки доказів, які були досліджені апеляційним господарським судом. Такі доводи, з огляду на статус Верховного Суду і його повноваження, не є підставою для відкриття касаційного провадження в цій справі.
Переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд виконує функцію "суду права", що розглядає спори, які мають найважливіше (принципове) значення для суспільства та держави, та не є "судом фактів".
Частиною другою статті 6 та частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Аналогічне положення закріплено у частині першій статті 17 Господарського процесуального кодексу України, яким передбачено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"), умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути більш суворими ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої, а потім судом апеляційної інстанції (рішення у справах: "Levages Prestations Services v. France" від 23 жовтня 1996 року; "Brualla Gomes de la Torre v. Spain" від 19 грудня 1997 року).
Отже, Верховному Суду надано право використовувати процесуальний фільтр, закріплений у статті 287 Господарського процесуального кодексу України, що узгоджується з положеннями статті 129 Конституції України, завданнями та принципами господарського судочинства.
За змістом частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України якщо скаржник не усунув недоліки касаційної скарги у строк, встановлений судом, скарга вважається неподаною і повертається особі, що звернулася.
Оскільки скаржник не усунув недоліки, зазначені в ухвалі Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11 серпня 2021 року, касаційна скарга Міністерства юстиції України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 червня 2021 року і рішення Господарського суду міста Києва від 09 березня 2021 року у справі № 910/15745/20 підлягає поверненню на підставі статті 292 Господарського процесуального кодексу України.
За таких обставин, керуючись статтями 174, 234, 292 Господарського процесуального кодексу України, Суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 червня 2021 року і рішення Господарського суду міста Києва від 09 березня 2021 року у справі № 910/15745/20 повернути.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий І. С. Міщенко
Судді І. С. Берднік
В. А. Зуєв
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2021 |
Оприлюднено | 15.09.2021 |
Номер документу | 99602663 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Міщенко І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні