УХВАЛА
14 вересня 2021 року
м. Київ
Справа № 922/68/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Багай Н. О. - головуючого, Дроботової Т. Б., Чумака Ю. Я.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 04.01.2021 і рішення Господарського суду Харківської області від 11.06.2020 у справі
за позовом прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області
до Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство"
про стягнення 9 219 509, 02 грн,
ВСТАНОВИВ:
25.08.2021 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" на постанову Східного апеляційного господарського суду від 04.01.2021 (повний текст складено 11.02.2021) і рішення Господарського суду Харківської області від 11.06.2020 у справі № 922/68/20, подана до Східного апеляційного господарського суду через оператора поштового зв`язку Фізичну особу-підприємця Іваненка Дмитра Миколайовича.
Перевіривши матеріали касаційної скарги Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство", Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення касаційної скарги без руху з огляду на таке.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 290 Господарського процесуального кодексу України до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Згідно з частиною 1 статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як установлено Верховним Судом, позовну заяву прокурор Харківської області подав 28.12.2019, її предметом є вимога майнового характеру на суму 9 219 509, 02 грн.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, що діяла на час подання позовної заяви) за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір становив 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2019 установлено у розмірі 1 921,00 грн.
Згідно з підпунктом 5 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, чинній на час звернення з касаційною скаргою) за подання до господарського суду касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 200 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Державне підприємство "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" у касаційній скарзі просить скасувати постанову Східного апеляційного господарського суду від 04.01.2021 і рішення Господарського суду Харківської області від 11.06.2020 у справі № 922/68/20 повністю та направити справу на новий розгляд до Господарського суду Харківської області.
Таким чином, звертаючись із касаційною скаргою, заявник мав сплатити судовий збір у сумі 276 585, 27 грн, а саме 9 219 509, 02 грн х 1,5 % х 200 %, де 9 219 509, 02 грн - ціна позову, 1,5 % - ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру, 200 % - ставка судового збору за подання касаційної скарги.
Однак Державне підприємство "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" до касаційної скарги доказів сплати судового збору не додало.
Відповідно до частини 2 статті 292 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, вона залишається без руху.
Крім того, відповідно до статті 288 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення. Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині 4 статті 293 Господарського процесуального кодексу України.
Разом з тим, за приписами частини 7 статті 116 Господарського процесуального кодексу України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Верховний Суд установив, що повний текст постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.01.2021 у справі № 922/68/20 складено 11.01.2021, тому останнім днем її оскарження, відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України, є 01.02.2021.
Касаційна скарга була подана до Східного апеляційного господарського суду через оператора поштового зв`язку Фізичну особу-підприємця Іваненка Дмитра Миколайовича. Як вбачається з кур`єрської накладної, датою прийняття поштового відправлення з касаційною скаргою є 25.01.2021. Однак касаційна скарга Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" була одержана Східним апеляційним господарським судом 27.07.2021, що підтверджується розпискою на кур`єрській накладній, а також відбитком штампу суду з датою реєстрації вхідного документа. Тобто касаційна скарга була доставлена адресату у строк понад 6 місяців.
Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку та відносини між ними врегульовані, зокрема Законом України "Про поштовий зв`язок", а також Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270.
Відповідно до приписів статті 13 Закону України "Про поштовий зв`язок" послуги поштового зв`язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв`язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості.
У договорі про надання послуг поштового зв`язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов`язково зазначаються найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість.
Договір про надання послуги поштового зв`язку вважається укладеним після оплати користувачем вартості цієї послуги, якщо інше не передбачене відповідними договорами.
Таким чином, належним підтвердження надання послуг поштового зв`язку може бути квитанція або касовий чек, оформлений згідно з вимогами статті 13 Закону України "Про поштовий зв`язок".
З огляду на відсутність документа, який підтверджує подання касаційної скарги Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" до оператора поштового зв`язку саме 25.01.2021, колегія суддів позбавлена можливості перевірити дотримання скаржником строку на касаційне оскарження постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.01.2021.
Відповідно до частини 3 статті 292 Господарського процесуального кодексу України, касаційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 293 цього Кодексу.
Також, згідно зі статтею 291 Господарського процесуального кодексу України особа, яка подає касаційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Скаржник у якості доказів направлення учасникам справи копії касаційної скарги та доданих до неї документів додав кур`єрські накладні, які не містять опису вкладення. Будь-які розрахункові документи на підтвердження здійснення такого надсилання також не подано.
Неповідомлення учасника судового процесу у справі про звернення з касаційною скаргою порушує процесуальні права цього учасника, принципи рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін, передбачені частиною 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України.
Отже, для усунення недоліків касаційної скарги Державному підприємству "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" необхідно:
- надати докази сплати судового збору за подання касаційної скарги в установленому законом порядку та розмірі (276 585, 27 грн) за реквізитами, що зазначені на офіційному сайті Верховного Суду в розділі "Судовий збір".
- подати клопотання про поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження та докази на підтвердження поважності причин пропуску цього строку та/або докази на підтвердження подання відправлення з касаційною скаргою до оператора поштового зв`язку саме 25.01.2021;
- належним чином виконати вимоги статті 291 Господарського процесуального кодексу України та надати суду докази надсилання копії касаційної скарги і доданих до неї документів листом з описом вкладення іншим учасникам справи.
У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали, Державному підприємству "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" буде відмовлено у відкритті касаційного провадження у справі № 922/68/20 на підставі пункту 4 частини 1 статті 293 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 234, 288, 290, частинами 2, 3 статті 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" на постанову Східного апеляційного господарського суду від 04.01.2021 і рішення Господарського суду Харківської області від 11.06.2020 у справі № 922/68/20 залишити без руху до 08.10.2021 , але строк виконання цієї ухвали не може перевищувати десяти днів із дня вручення її скаржникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий Н. О. Багай
Судді Т. Б. Дроботова
Ю. Я. Чумак
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2021 |
Оприлюднено | 16.09.2021 |
Номер документу | 99602672 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Багай Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні