Ухвала
06 жовтня 2021 року
м. Київ
справа № 504/2240/19
провадження № 61-13685ск21
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Коротенка Є. В. розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 липня 2020 року та постанову Одеського апеляційного суду від 26 травня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства Назари , за участю третіх осіб Трояндівської сільської ради Лиманівського району Одеської області, Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
11 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 липня 2020 року та постанову Одеського апеляційного суду від 26 травня 2021 року у вищевказаній справі.
Ухвалою Верховного Суду від 19 серпня 2021 року касаційну скаргу ОСОБА_3 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, а саме надання доказів, що підтверджують дату отримання оскарженої постанови апеляційного суду.
На виконання вимог вищевказаної ухвали Верховного Суду від 19 серпня 2021 року ОСОБА_1 24 вересня 2021 року подав до Верховного Суду заяву про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень, у якій зазначає, що він, особа з інвалідністю, не мав змоги подати касаційну скаргу у передбачений законом строк через впровадження на території України карантину з метою запобігання розповсюдження коронавірусної хвороби. Окрім того, вказує, що процесуальні строки у вказаному випадку продовжуються.
Однак наведені заявником підстави для поновлення строку на касаційне оскарження не можуть бути визнані поважними з огляду на таке.
Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (частина перша стаття 44 ЦПК України).
Вирішуючи питання про поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, суд має виходити з того, що підстави пропуску строків можуть бути визнані поважними лише у тому випадку, якщо таке недотримання строків касаційного оскарження було зумовлене діями (бездіяльністю) суду апеляційної інстанції, а так само наявністю інших об`єктивних перешкод, що безумовно перешкоджали своєчасному зверненню з такою скаргою.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов`язані з перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Водночас особа, яка має намір подати касаційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання процесуального обов`язку дотримання вимог процесуального закону стосовно строків подання, форми і змісту касаційної скарги, в тому числі щодо доведення поважності причин пропуску строку на касаційне оскарження, що є проявом добросовісного користування процесуальними правами.
В той же час поняття поважних причин пропуску процесуальних строків є оціночним, а його вирішення покладається на розсуд суду.
Відповідно до правових висновків Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (справа Перетяка та Шереметьев проти України , № 17160/06 та N 35548/06, § 34, від 21 грудня 2010 року).
02 квітня 2020 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічний гарантій з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30 березня 2020 року (далі - Закон № 540-ІХ).
18 червня 2020 року прийнято Закон України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) (далі - Закон № 731-ІХ).
Прикінцевими та перехідними положеннями цього Закону передбачено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно пункту 3 Прикінцевих положень ЦПК України в редакції Закону України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у випадках наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими Кодексами), мають право на продовження процесуальних строків на підставах, встановлених цим Законом.
Закон № 731-ІХ набрав чинності 17 липня 2020 року, а тому строки, які були автоматично продовженні згідно із Законом № 540-ІХ, продовжуються до 06 серпня 2020 року.
ОСОБА_1 звернувся до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 липня 2020 року та постанову Одеського апеляційного суду від 26 травня 2021 року 11 серпня 2021 року, тобто після 06 серпня 2020 року.
Суд також зауважує, що згідно долученої заявником до заяви на усунення недоліків касаційної скарги копії листа Одеського апеляційного суду від 28 серпня 2021 року, ОСОБА_1 отримав копію постанови Одеського апеляційного суду від 26 травня 2021 року 24 червня 2021 року, а касаційну скаргу подав 11 серпня 2021 року. З урахуванням наведеного, заявник подав касаційну скаргу після спливу передбаченого статтею 390 ЦПК України тридцятиденного строку, який обчислюється з дня вручення йому оскарженого судового рішення.
Безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 390 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, заявнику необхідно подати до суду касаційної інстанції заяву про поновлення строку на касаційне оскарження, в якій навести інші підстави для його поновлення та надати відповідні докази, оскільки безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з частиною другою статті 127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Керуючись статтями 127, 183, 260, 390 ЦПК України
УХВАЛИВ:
Визнати неповажними підстави для поновлення строку на касаційне оскарження рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 липня 2020 року та постанови Одеського апеляційного суду від 26 травня 2021 рокуу цивільній справі № 504/2240/19, наведені у клопотанні ОСОБА_1 від 24 вересня 2021 року.
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 липня 2020 року та постанову Одеського апеляційного суду від 26 травня 2021 року залишити без руху.
Надати заявникові для усунення зазначених вище недоліків строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Якщо заяву про поновлення строку касаційного оскарження не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для його поновлення визнані неповажними, у відкритті касаційного провадження буде відмовлено.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є. В. Коротенко
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2021 |
Оприлюднено | 07.10.2021 |
Номер документу | 100141538 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Коротенко Євген Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні