СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2021 року м. Харків Справа № 917/191/19
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А. , суддя Россолов В.В.,
при секретарі судового засідання Стойки В.В.,
від позивача, Ворона Л.О., положення,
від прокуратури, Трофіменко О.О.,
від інших, не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Першого заступника керівника Полтавської обласної прокуратури, за вх. №2630 П/1 на рішення господарського суду Полтавської області від 15.07.21 (повний текст складено 27.07.2021, суддя Солодюк О.В.) у справі №917/191/19
за позовною заявою Першого заступника керівника Полтавської місцевої прокуратури, м.Полтава, в інтересах держави в особі Полтавської обласної державної адміністрації, м.Полтава,
до Оздоровчо-спортивного табору "Старт" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна", с.Крутий Берег, м.Полтава,
третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Полтавська обласна організація фізкультурно-спортивного товариства "Україна", Майдан Незалежності, м. Полтава,
третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Новоселівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, с.Новоселівка, Полтавського району, Полтавської області,
про припинення права постійного користування земельною ділянкою, скасування державного акту та повернення земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника Полтавської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Полтавської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду Полтавської області з позовною заявою до Оздоровчого-спортивного табору Старт Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства Україна про припинення права постійного користування земельною ділянкою, скасування державного акту та повернення земельної ділянки.
В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що відповідач використовує земельну ділянку площею 10,1 га (Державний акт на право постійного користування землею серія ІІ-ПЛ №003451 від 25.04.1995р.) на умовах права постійного користування з порушенням вимог земельного законодавства, оскільки ним систематично не сплачується земельний податок за користування земельною ділянкою, а саму спірну земельну ділянку відповідач використовує не за цільовим призначенням.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 26.02.2019р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 917/191/19 у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 21.05.2019р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Полтавську обласну організацію фізкультурно-спортивного товариства "Україна".
29.09.2020р. ухвалою господарського суду Полтавської області залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Новоселівську сільську раду Полтавського району Полтавської області.
15.07.2021 Господарським судом Полтавської області по справі № 917/191/19 прийнято рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Не погодившись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Перший заступник керівника Полтавської обласної прокуратури звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. Вважає, що рішення по справі прийнято судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права без урахування усіх обставин справи. Вважає доведеним матеріалами справи використання відповідачем земельної ділянки не за цільовим призначенням, а саме: відповідач взагалі її не використовує. Звертає увагу суду, що в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували факт здійснення діяльності дитячим Оздоровчо-спортивним табором Старт . Вважає, що не сплата відповідачем тривалий час земельного податку є підставою для припинення права користування земельною ділянкою з огляду на приписи ст.141 Земельного кодексу України. Звертає увагу суду апеляційної інстанції, що оскільки державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є похідним від права постійного користування земельною ділянкою, тому наслідком припинення права користування є саме скасування Державного акту. Про те, судом першої інстанції не враховано, що предметом даного спору є встановлення наявності підстав для припинення права постійного користування земельною ділянкою, а не оскарження рішення, на підставі якого видано державний акт.
Для розгляду справи, шляхом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А., суддя Хачатрян В.С.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 02.09.2021 р. відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою Першого заступника керівника Полтавської обласної прокуратури на рішення господарського суду Полтавської області від 15.07.2021 у справі № 917/191/19.
23.09.2021 р. на адресу Східного апеляційного господарського суду від Полтавської обласної державної адміністрації надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому просять задовольнити апеляційну скаргу прокурора, рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
27.09.2021 від Оздоровчого-спортивного табору Старт Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства Україна на адресу Східного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому просять рішення по справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Вважає, що прокуратура, яка діє в інтересах Полтавської обласної державної адміністрації є не належним позивачем по справі. Звертає увагу суду, що поняття невикористання земельної ділянки за призначенням та використання земельної ділянки не за цільовим призначенням різні за правовою природою, останнє з яких застосовується до випадків, коли на земельній ділянці із певним цільовим призначенням здійснюється діяльність, яка виходить за межі цього цільового призначення. Використання не за цільовим призначенням передбачає дію використання, а за невикористання ( бездіяльність) не передбачає позбавлення права користування. В даному випадку відповідач не використовував земельну ділянку взагалі. Вважає, що твердження заявника апеляційної скарги про те, що відповідач є приватною юридичною особою і в силу приписів ст.92 Земельного кодексу України не є суб`єктом постійного користування є безпідставними з огляду на рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 р. № 5-рп/ 2005 у справі № 1-17/2005 у якому зокрема зазначено, що ст.92 Земельного кодексу України ( 2001р.) не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установленому законом порядку.
У зв`язку з відпусткою судді Хачатрян В.С., яка входила до складу колегії суддів, на підставі розпорядження керівника апарату суду від 04.10.2021 р. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями за наслідками якого визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А., суддя Россолов В.В
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 11.10.2021 р. розгляд справи № 917/191/10 призначено на 09.11.2021 р.
08.11.2021 від Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на адресу Східного апеляційного господарського суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представників. Судова колегія зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області не було залучено судом до розгляду цієї справи, а тому справа №917/191/19 і так розглядається без участі їх представників.
Зазначення прокурором у тексті апеляційної скарги в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, за відсутністю відповідного клопотання про його залучення до розгляду справи та ухвали суду з цього приводу, не свідчить про те, що Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області набуло статусу третьої особи у цій справі.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 09.11.2021 у судовому засіданні оголошувалася перерва до 30.11.2021 р.
У судове засідання, призначене на 30.11.2021 р., з`явився прокурор та в режимі відеоконференції представник позивача, які підтримали вимоги апеляційної скарги.
Інші представники сторін у судове засідання не з`явилися. Про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином. Явка представників сторін не визнавалася обов`язковою.
Відповідно до приписів ст.269 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. ( ч.1 ст.270 ГПК України)
Заслухавши доповідь головуючого по справі ( суддю-доповідача), дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзиви на апеляційну скаргу позивача та відповідача, заслухавши представників сторін, які з`явилися у судове засідання, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права судова колегія, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню враховуючи нижче викладене.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи
Полтавською місцевою прокуратурою в ході здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42017171010000074, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.03.2017, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України, установлено, що згідно Державного акту на право постійного користування землею серія ІІ-ПЛ №003451 від 25.04.1995р. оздоровчо-спортивному табору "Старт" на підставі рішення Новоселівської сільської Ради народних депутатів від 24.01.1995р. надано у постійне користування земельну ділянку площею 10, 1 га (том 1, а.с. 29-30).
Згідно п. 1.1 Статуту Оздоровчо-спортивного табору "Старт" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна", Оздоровчо-спортивний табір "Старт" створено обласною організацією фізкультурно-спортивного товариства "Україна".
Відповідно до п.1.2 вищезазначеного Статуту змінює назву оздоровчо-спортивний табір "Старт" обласної ради спортивного товариства профспілок "Україна" в оздоровчо-спортивний табір "Старт" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна", який є його правонаступником в правах та обов`язках, (том 1, а.с.32-34).
Рішенням Новоселівської сільської ради Полтавського району оздоровчо - спортивному табору "Старт" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" 13.10.2015р. присвоєно адресу: вул. Спортивна, 1, с. Терентіївка, Полтавського району Полтавської області (том 1, а.с. 31).
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 05.06.2018р. за адресою: Полтавська область, Полтавський район, с. Терентіївка, вулиця Спортивна, земельна ділянка 1 відомості про права власності на нерухоме майно, інші речові права, іпотеки, обтяження відсутні (том. 1, а.с.37).
Згідно листів КП Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району №590 від 29.11.2016 та №326 від 22.05.2018 (том 1, а.с.35-36) відомості стосовно нерухомого майна (оздоровчо - спортивний табір "Старт"), розташованого по вул. Спортивній, 1 в с. Терентіївка, Полтавського району, відсутні.
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 05.11.2018р. № 1011-ДК/1360/АП/09/01/-18 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області встановлено, що земельна ділянка рекреаційного призначення для відпочинку та оздоровлення, державної власності площею 10,1 га, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за адресою: вул. Спортивна,1, с. Терентіївка, Полтавського району Полтавської області, яка надана Оздоровчо-спортивному табору "Старт" на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ПЛ №003451 від 25.04.1995р., акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №30, використовується не за цільовим призначенням. Інформація щодо зміни користувача земельної ділянки відсутня. Виявлено купи решток зруйнованих будівель та споруд, зокрема, битої цегли, плитки та відходів бетону. Територія заросла травою та чагарниками. Капітальних будівель та споруд не виявлено (том 1, а.с. 39,40).
Актом Головного управління ДФС у Полтавській області від 03.09.2018р. №7334/16-31-12-13-30/22551870 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Оздоровчо-спортивного табору "Старт" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "України" код ЄДРПОУ 22551870) щодо неподання в установлені законом строки податкових декларацій з плати за землю, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2015р. по 31.12.2017р." (том 1, а.с.45-48) зафіксовано порушення ч.1 п. 120.1 ст. 120, п. 286.2 ст.286, п.287.3, ст. 287 Податкового Кодексу України в результаті чого нараховано: штрафних санкцій за неподання податкових декларацій з плати за землю за 2015, 2016, 2017 та 2018 роки в установлені законодавством строки в сумі 680,00 грн.; основного платежу з плати за землю за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року в сумі 14 414,60 грн. та штрафна (фінансова) санкція (штраф) в сумі 3 603,65 грн. Загальна сума нарахувань до сплати в бюджет по платі за землю становить 18 698,25 грн.
Прокуратура в позові зазначає, що несплата відповідачем земельного податку мала місце протягом тривалого періоду, що є систематичною несплатою і відповідно до вимог ст.141 Земельного кодексу України є однією з підстав для примусового припинення права постійного користування земельною ділянкою у судовому порядку. Невиконання відповідачем вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням, як зазначає прокурор, завдає шкоду державній власності, розпорядником якої є Полтавська обласна державна адміністрація та свідчить про порушення інтересів держави. Використання земельної ділянки не за цільовим призначенням відповідно до вимог ст. 141 Земельного кодексу України, є підставою для припинення права постійного користування земельною ділянкою, що стало приводом для звернення прокурора з даним позовом до суду.
Судом апеляційної інстанції також встановлено, що господарським судом Полтавської області розглядалася справа № 917/1686/20 за позовом Оздоровчо-спортивного табору "Старт" Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Квартирно - експлуатаційний відділ міста Полтави про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Господарським судом Полтавської області прийнято рішення 22.02.2021 по справі № 917/1686/20, яким позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного Управління Держгеокадастру у Полтавській області (36039, м. Полтава, вул. Уютна, 23, код ЄДРПОУ 39767930) щодо відмови 14.07.2020 усунути відповідні порушення земельного законодавства.
Скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5324084000:00:002:0085 та її кадастровий номер 5324084000:00:002:0085.
Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (36039, м.Полтава, вул. Уютна, 23, код ЄДРПОУ 39767930) скасувати запис у Поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5324084000:00:002:0085.
Під час розгляду вище зазначеної справи було встановлено, що з моменту видачі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ПЛ № 003451 від 25.04.1995, виданого Новоселівською сільською радою народних депутатів у позивача Оздоровчо-спортивного табору Спорт Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства Україна виникло право постійного користування земельною ділянкою згідно з планом землекористування та в межах, встановлених зазначеним актом.
Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 14.07.2020 №32-16-0.4-3653/2-20 відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 5324084000:00:002:0085 внесені до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна станом на 21.02.2021 відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5324084000:00:002:0085 відсутні.
Згідно з даними публічної кадастрової карти України земельна ділянка з кадастровим номером 5324084000:00:002:0085 площею 26,5 га відноситься до державної форми власності, цільове призначення: 15.01 для розміщення та постійної діяльності Збройних сил України.
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 5324084000:00:002:0085 зареєстрована 10.06.2020.
Таким чином, на час розгляду справи № 917/191/19, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 5324084000:00:002:0085 та її кадастровий номер 5324084000:00:002:0085 скасована на підставі рішення Господарського суду Полтавської області від 22.02.2021 по справі № 917/1686/20. Цим же рішенням, зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (36039, м. Полтава, вул. Уютна, 23, код ЄДРПОУ 39767930) скасувати запис у Поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5324084000:00:002:0085.
Як зазначалося вище, Рішенням господарського суду Полтавської області по справі № 917/191/19 відмовлено у задоволенні позовних вимог прокурора у зв`язку з їх безпідставністю.
Судова колегія погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на нижче викладене.
Як убачається з тексту позовної заяви, прокурор просив суд припинити право постійного користування Оздоровчо-спортивного табору Старт Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства Україна земельною ділянкою площею 10, 1 га, що знаходиться за адресою: вул. Спортивна, 1 с. Терентіївка, Полтавської області, скасувати Державний акт на право постійного користування землею серія ІІ-ПЛ № 003451, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 30 від 25.04.1995 р. та зобов`язати відповідача повернути земельну ділянку.
Відповідно до приписів ст. 1 Земельного кодексу України, земля - основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 2 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Підстави припинення права користування земельною ділянкою визначені у ст.141 Земельного кодексу України.
Так, підставами припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є :
а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;
б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;
в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;
г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;
ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;
е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини;
ж) передача приватному партнеру, концесіонеру нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває в користуванні державного або комунального підприємства та є об`єктом державно-приватного партнерства або об`єктом концесії.
Стаття 143 Земельного кодексу України визначає підстави для примусового припинення прав на земельну ділянку у судовому порядку у разі:
а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
б) не усунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об`єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров`ю населення) в строки, встановлені приписами органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель;
в) конфіскації земельної ділянки;
г) примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності;
ґ) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов`язаннях власника цієї земельної ділянки.
Таким чином, серед підстав припинення права на земельну ділянку у судовому порядку, відсутня така підстава, як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
З огляду на наведене, посилання прокурора на те, що відповідач тривалий час не сплачував земельний податок за надану йому у постійне користування земельну ділянку, як на підставу для припинення у судовому порядку відповідачу його права постійного користування земельною ділянкою, не може бути взято судовою колегією до уваги.
Що стосується посилання заявника апеляційної скарги на не врахування судом першої інстанції правових позицій Верховного Суду, викладених у постанові від 05.07.2018 у справі № 917/1461/17.
Як вбачається з тексту постанови Верховного Суду від 05.07.2018 в рамках справи №917/1461/17 розглядався спір про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов`язання вчинити певні дії.
В рамках справи № 917/191/19 розглядається спір про припинення права постійного користування земельною ділянкою, скасування державного акту та повернення земельної ділянки.
Тобто обставини справи № 917/1461/17 та обставини справи № 917/191/19 не є подібними, у зв`язку з чим, правова позиція Верховного Суду, яка була висловлена у справі № 917/1461/17 не може враховуватися при розгляді цієї справи
Як зазначалося вище, згідно зі статтею 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Підпунктом а статті 143 Земельного кодексу України встановлено, що підставою для примусового припинення прав на земельну ділянку у судовому порядку є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 25.03.2020 р. по справі № 715/214/17-ц прийшов до висновку що поняття невикористання земельної ділянки за призначенням та використання земельної ділянки не за цільовим призначенням різні за правовою природою, останнє з яких застосовується до випадків, коли на земельній ділянці із певним цільовим призначенням здійснюється діяльність, яка виходить за межі цього цільового призначення. Використання не за цільовим призначенням передбачає дію використання, а за невикористання (бездіяльність) не передбачається позбавлення права користування.
Крім того, згідно з частиною другою статті 12 Цивільного кодексу України не здійснення особою своїх цивільних прав не є підставою для їх припинення, крім випадків, встановлених законом.
З огляду на наведене, твердження прокурора у апеляційній скарзі, що не використання відповідачем спірної земельної ділянки свідчить про її використання не за цільовим призначенням судовою колегією відхиляються з підстав, зазначених вище.
Згідно інформації Міськрайонного управління у Полтавському районі та м. Полтаві №298/123-18 від 06.03.2018 (том 1, а.с.41), цільове призначення спірної земельної ділянки - землі, які використовуються для відпочинку та оздоровлення.
Статтею 50 Земельного кодексу України встановлено, що до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Статтею 51 Земельного кодексу України визначено склад земель рекреаційного призначення. Так, до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об`єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об`єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об`єктів стаціонарної рекреації.
На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Згідно Державного акту на право постійного користування серії ІІ-ПЛ №003451 від 25.04.1995р. Оздоровчо-спортивному табору Старт спірна земельна ділянка надавалася для розміщення оздоровчо-спортивного табору.
Судом першої інстанції встановлено, що Оздоровчо-спортивний табір Старт Полтавської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" є сезонним, розміщується у стаціонарних приміщеннях, є позашкільним оздоровчо-виховним закладом і створюється з метою продовження учбово-тренувального процесу, удосконалення спортивної майстерності учнів, підвищення рівня їх загальної фізичної підготовки, зміцнення здоров`я, задоволення інтересів і духовних запитів дітей, підлітків і учнівської молоді. Основною метою діяльності є проведення учбово-спортивної роботи спортсменів ДЮСШ в літній період, проведення учбово-оздоровчих зборів спортсменів, підвищення рівня їх загальної фізичної підготовки та спортивної майстерності, зміцнення здоров`я (п.1.3.,1.4,3.1 Статуту, том 1 а.с.32-34).
В Акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства №1011-ДК/1360/АП/09/01/-18 від 05.11.2018 р (том. 1, а.с.39-40) зазначено, що під час обстеження земельної ділянки рекреаційного призначення, для відпочинку та оздоровлення, державної форми власності площею 10,1 га, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за адресою: вул. Спортивна, 1, с. Терентіївка, Полтавського району Полтавської області виявлено купи решток зруйнованих будівель та споруд, зокрема, битої цегли, плитки та відходів бетону. Територія заросла травою та чагарниками. Капітальних будівель та споруд не виявлено.
В акті зазначено про невикористання відповідачем спірної земельної ділянки.
Посилання на те, що відповідачем на спірній земельні ділянці здійснюється діяльність, яка виходить за межі її цільового використання, у Акті перевірки відсутні, і доказів в підтвердження таких фактів прокурором чи позивачем до матеріалів справи як до суду першої інстанції так і до суду апеляційної інстанції не надано.
Що стосується посилання заявника апеляційної скарги на те, що відповідач є приватною особою і в силу приписів ст.92 Земельного кодексу України не є суб`єктом постійного користування на безоплатній основі.
Відповідно до приписів ст.23 Земельного кодексу України від 18.12.1990 (у редакції, станом на дату видачі Державного акта на право постійного користування землею ) право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Матеріалами справи підтверджено, що з 25.04.1995р. відповідачу на праві постійного користування належить земельна ділянка площею 10,1 га, про що свідчить державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ПЛ №003451. Землю надано у постійне користування для розміщення оздоровчо-спортивного табору (запис № 30) відповідно до рішення Новоселівської сільської Ради народних депутатів від 24.01.1995 р. № 2-га сесія ХХІІ скликання.
У тексті Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 N 5-рп/2005 у справі N 1-17/2005 зазначено, що стаття 92 Земельного кодексу України (2001 р.) не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установленому законодавством порядку. У цьому ж Рішенні заначено, що відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" від 2 квітня 2002 року 449 раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні в разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб .
Відповідно до приписів ст. 275 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення; скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. ( ст.276 ГПК України)
В даному випадку, судом першої інстанції рішення по справі прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права у зв`язку з чим рішення по справі залишається без змін, а апеляційна скарга без задоволення.
Судові витрати покладаються на заявника апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Першого заступника керівника Полтавської обласної прокуратури, на рішення Господарського суду Полтавської області від 15.07.2021 у справі №917/191/19 - залишити без задоволення.
2.Рішення Господарського суду Полтавської області від 15.07.2021 у справі №917/191/19 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачено ст. 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 06.12.21.
Головуючий суддя О.І. Склярук
Суддя Р.А. Гетьман
Суддя В.В. Россолов
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2021 |
Оприлюднено | 07.12.2021 |
Номер документу | 101630885 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Склярук Ольга Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні