МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2021 р. № 400/123/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області, Спільної житлово - побутової комісії Управління Держепецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держепецзв`язку в місті Миколаєві та Адміністрації Держспецзв`язку про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Центрального районного суду м. Миколаєва з позовом до Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській областіа, в якому просив зобов`язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов з 29.08.2001 року, а також нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення відповідно до Порядку визначення розміру надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою КМУ № 728 від 02.09.2015 року.
Ухвалою від 16.12.2020 року Центральний районний суд м. Миколаєва відмовив у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області про зобов`язання вчинити певні дії. Вказаною ухвалою Центральний районний суд м. Миколаєва роз`яснив, що вказані позовні вимоги розглядаються в порядку адміністративного судочинства.
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області.
Ухвалою суду від 18.01.2021 року судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду належним чином оформлену позовну заяву із зазначенням власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, із викладенням прохальної частини позову у відповідності до приписів ст.5 КАС України, надавши до суду відповідне уточнення.
27 січня 2021 року за вх. №1590 через канцелярію суду від позивача до суду надійшла заява щодо усунення недоліків позовної заяви разом із копією уточненого адміністративного позову для суду та відповідача.
Так, відповідно до прохальної частини уточненої позовної заяви, яка надана на виконання вимог ухвали суду від 18.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з наступними вимогами: визнати протиправним рішення житлово - побутової комісії Управління Держепецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держепецзв`язку в місті Миколаєві, оформлене протоколом № 2 від 29.07.2020 року; зобов`язати Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов з 29 серпня 2001 року; визнати протиправною бездіяльність Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області; зобов`язати Управління Державної служби спеціальною зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне йому, а також членам його сім`ї - дружині ОСОБА_2 , сину ОСОБА_3 , доньці ОСОБА_3 , сину ОСОБА_4 для отримання жиле приміщення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015 року.
Ухвалою суду від 01.02.2021 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 18.02.2021 року шляхом надання суду належним чином оформленої позовної заяви (та її копії для відповідача) із зазначенням в її прохальній частині способу захисту свого права у відповідності до вимог статті 5 КАС України.
11.02.2021 року на виконаня ухвали суду від 01.02.2021 року позивачем до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду надано уточнений адміністративний позов із зазначенням в її прохальній частині способу захисту свого права у відповідності до вимог статті 5 КАС України.
Відповідно до уточненої позовної заяви ОСОБА_1 просив суд:
- визнати протиправним рішення житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві, оформлене протоколом № 2 від 29.07.2020 року;
- зобов`язати Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов з 29 серпня 2001 року;
- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належне йому, а також членам його сім`ї - дружині ОСОБА_2 , сину ОСОБА_3 , доньці ОСОБА_3 , сину ОСОБА_4 для отримання жиле приміщення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015 року;
- зобов`язати Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне йому, а також членам його сім`ї - дружині ОСОБА_2 , сину ОСОБА_3 , доньці ОСОБА_3 , сину ОСОБА_4 для отримання жиле приміщення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 29 серпня 2001 року згідно протоколу № 7 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік в/ч НОМЕР_1 . Рішенням № 41 від 19.02.2002 року Виконавчого комітету Винниківської міської ради затверджено список черговиків військової частини НОМЕР_1 , які перебувають на квартирному обліку за місцем праці, до якого внесено в т.ч. ОСОБА_1 . Згідно довідки № 57/08-1348 від 25.12.2008 року 7 територіального ордена Олександра Невського вузол урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України ОСОБА_1 під час проходження служби в 7 територіальному вузлі урядового зв`язку перебував на квартирному обліку з 29.08.2001 року, житлом не забезпечувався. Наказом Голови Держспецзв`язку від 26.12.2008 року № 602-ос, відповідно до п.п. 67,68 Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, ОСОБА_1 переведено до нового місця служби і призначено на посаду начальника. Відповідно до протоколу засідання житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області від 10.02.2010 року № 16 ОСОБА_1 взято на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов без збереження попереднього часу перебування на обліку у 7 територіальному ордена Олександра Невського вузлі урядового зв`язку Держспецзв`язку України. В свою чергу, позивача взято на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов без збереження попереднього часу перебування на обліку у 7 територіальному ордена Олександра Невського вузлі урядового зв`язку Держспецзв`язку України. У зв`язку з чим, 30.07.2020 року позивачем подано рапорт з доданими до нього документами до Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області з проханням зарахувати час попереднього перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у 7 територіальному ордена Олександра Невського вузлі урядового зв`язку Держспецзв`язку України відповідно до вимог Постанови кабінету міністрів від 03.08.2006 року № 1081 Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями із збереженням попереднього часу перебування на обліку. Згідно протоколу засідання спільної житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві від 29.07.2020 року № 2 комісією вирішено відмовити начальнику сектору господарського та матеріально - технічного забезпечення Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області підполковнику ОСОБА_5 в зміні дати зарахування на квартирний облік, посилаючись на те, що Правилами - 470 не передбачено збереження дати зарахування на квартирний облік при переїзді до іншої місцевості. Позивач вважає такі дії відповідача такими, що обмежують його право на забезпечення житловою площею на рівні з іншими громадянами України, оскільки відповідно до п. 26 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 (в редакції станом на 10.02.2010 року) Військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов`язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла. Враховуючи те, що позивача було зараховано на квартирний облік у військовій частині НОМЕР_1 з 29.08.2001 року, тому відповідно до вимог чинного законодавства України, датою постановки останнього на квартирний облік повинно бути саме 29.08.2001 року. Частиною 1 ст. 12 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української PCP, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. п. 7, 8 Порядку розмір компенсації визначається за нормою 13,65 кв.м жилої площі на військовослужбовця і кожного члена його сім`ї, який перебуває з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Розмір грошової компенсації розраховується за формулою: К = (13,65 х N+17+ Ди.)хВь. Де 13,65 - визначена законодавством норма житлової площі на одну особу, кв. метрів, кількість осіб, що перебувають на квартирному обліку, 17 - загальна нежитлова площа житла на сім`ю з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН В.2.2-15- 2005 "Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення", кв. метрів, Дпл додаткова житлова площа, що надається окремим категоріям військовослужбовців та членам їх сімей, визначеним законодавством, у розмірі 10 кв. метрів, В0 - гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для населених пунктів. Склад сімї позивача - п`ять осіб: позивач, дружина ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 , донька ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 . Таким чином, для позивача розмір грошової компенсації замість житла становить: К = (13,65 (норма жилої площі на одну особу) х 5 (кількість осіб, що перебувають на обліку) + 17 (загальна нежила площа на сім`ю) + 0 (не підпадає під категорію осіб, яким надається додаткова площа) х 12940,00 (вартість 1 кв. м житла) х 1,5 (показник збільшення) = 1 654 702,50 грн. 13 липня 2020 року позивач подав відповідачу рапорт з доданими до нього документами, у відповідності з яким просив виплатити грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення. 27 липня 2020 року рішенням засідання спільної житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в м. Миколаєві, оформленим протоколом № 1, постановлено повідомити позивача про неможливість виплатити в поточному році грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень на утримання Управління у 2020 році. Вказав, що підставою для відмови у наданні компенсації є відсутність кошторисних призначень на утримання Управління у 2020 році за КПВК 661010, КЕККВ 3121 Капітальне будівництво (придбання) житла на виплату грошової компенсації військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення. Відмова відповідача у нарахуванні і виплаті грошової компенсації є неправомірною та такою що суперечить нормам чинного законодавства, оскільки у відповідності з ч. 6 Порядку № 728, п. 5 Інструкції № 3 єдиною підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім`ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень. Інших підстав для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім`ї компенсації не передбачено чинним законодавством.
Ухвалою від 23.02.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/123/21 та ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 24.03.2021 року.
Підготовче судове засідання, призначене на 24.03.2021 року, відкладено на 28.04.2021 року.
19.04.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Управління Держепецзв`язку в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що 20.01.2010 року позивач звернувся до Начальника Управління із рапортом про зарахування на квартирний облік. Рішенням житлово-побутової комісії Управління (Протокол № 16 від 10.02.2010 року) позивача зараховано на квартирний облік Управління відповідно до пункту 13 Правил 470. Рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 26.03.2010 року № 376 затверджено рішення житлово-побутової комісії Управління. Вказав, що під час зарахування на квартирний облік позивач був особою начальницького складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України. Відповідно до частини восьмої статті 21 Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" (в редакції, що діяла під час зарахування на квартирний облік позивача), держава забезпечує осіб особового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та членів їх сімей жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених житловим законодавством. Особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку зараховувались на квартирний облік відповідно до загальнодержавних нормативно-правових актів житлового законодавства, зокрема Житлового Кодексу Української PCP, Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470 якими, в свою чергу, не передбачено збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку при переїзді до іншої місцевості. Тому, під час зарахування на квартирний облік, законодавство з питань соціального захисту військовослужбовців на позивача не поширювалось, зокрема, право на зарахування на квартирний облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку. Посилання позивача на нормативно-правові акти з питань соціального захисту військовослужбовців вважаємо безпідставними, оскільки під час зарахування на квартирний облік він не мав статусу військовослужбовця. Статусу військовослужбовців, особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку набули з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" № 1194-УІІ від 09.04.2014 року та Указу Президента України від 31.07.2015 року № 463 "Про Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України". Внесення змін до законодавства, прийняття нових норм не надає підстав для зміни раніше прийнятих рішень. Щодо виплати грошової компенсації вказав, що рапортом від 03.07.2020 року позивач звернувся до Начальника Управління з проханням виплатити грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення. За приписами частини 1 статті 12 вказаного Закону № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української PCP та іншими нормативно-правовими актами. Абзацом 4 частини 1 статті 12 Закону № 2011-XII визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла. Статтею 48-1 Житлового кодексу України передбачено, що порядок та розміри надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728. Вказав, що механізм реалізації права на грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення (в тому числі інформування щодо виникнення права на таку компенсацію та її орієнтовний розмір) починає діяти саме з моменту виділення коштів з Державного бюджету України для Адміністрації Держспецзв`язку за відповідною бюджетною програмою. Кошти за бюджетною програмою під кодом 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" Управлінню не виділялися. Письмове інформування Управлінням Позивача про настання його черги для отримання компенсації за належне йому житлове приміщення та про її орієнтований розмір відповідно до Порядку 728 не здійснювалось. Рішення про надання або про відмову у наданні грошової компенсації Позивачу на засіданні житлово-побутової комісії Управління не приймались. Відповідно до пункту 3 розділу II Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженої наказом Адміністрації Держспецзв`язку від 05.01.2016 № З, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 за № 172/28302, до основних завдань житлово-побутових комісій відноситься, в тому числі, розгляд звернень, заяв і скарг з питань, які належать до компетенції ЖПК. Вказав, що позивачем не дотримана встановлена Порядком № 728 процедура, то його рапорт розглядався в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Спільна житлово-побутова комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві (Протокол № 1 від 27.07.2020) повідомила про неможливість такої виплати зв`язку із відсутністю відповідних кошторисних призначень. Тобто, Управління прав та законних інтересів Позивача не порушувало, так як воно безпосередньо не приймає рішення про розмір грошової компенсації, виплату відповідних коштів не проводить.
23.04.2021 року до Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 вказав, що відповідно до пункту 9 розділу III чинної Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України 05.01.2016 року №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 року за № 172/28302 підполковник ОСОБА_1 , після отримання підтверджувальних документів про перебування на квартирному обліку з останнього місця служби, звернувся до начальника підрозділу нового місця служби з проханням реалізувати своє право на збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку. співробітники інших підрозділів Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України скористалися цим правом на збереження попереднього часу перебування па квартирному обліку за останнім місцем служби. Згідно рішень житлово - побутових комісій було проведено впорядкування та зараховано період перебування на квартирному обліку після надання ними відповідних довідок з останнього місця служби. Пунктом 9 розділу III наказу Адміністрації Держспецзв`язку від 05.01.2016 року № 3 визначено: Військовослужбовці Держспецзв`язку, переведені зі служби на повабах рядового, сержантського і старшинського та офіцерського складу Збройних Сил. інших утворених відповідно до законів України військових формувань. правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби (далі - військові формування), які перебували в цих формуваннях на квартирному обліку та потребують поліпшення житлових умов, зараховуються на квартирний обтік із членами їхніх сімей на загальних підставах зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби, а також у Списках. Стосовно твердження відповідача про безпідставність посилання позивача на нормативно - правові акти з питань соціального захисту військовослужбовців, оскільки особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку набули статусу військовослужбовців з 01.01.2016 року, а закон не має зворотної дії вказав, що в даному випадку нормативно - правові акти, якими надано статус військовослужбовця особам рядового і начальницького складу Держспецзв`язку, ставлять таких осіб в сприятливіше становище в зв`язку з чим закон має зворотну дію в часі. Крім того, вимоги позивача щодо зарахування його на квартирний облік з 29.08.2001 року обґрунтовано не тільки нормативно - правовими актами з питань соціального захисту військовослужбовців, але і Інструкцією про порядок забезпечення осіб рядового та начальницького складу Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, житловими приміщеннями, якою також передбачено урахування попереднього часу перебування на квартирному обліку у разі переміщення по службі. Таким чином, право позивача на збереження часу перебування на квартирному обліку у випадку переміщення по службі є гарантованим у відповідності з нормами чинного законодавства і порушення цього права з боку відповідача є незаконним. ОСОБА_1 було письмово повідомлено про неможливість виплати грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення у зв`язку із відсутністю кошторисних призначень на утримання Управління за КПКВК 661010, КЕКВ 3121 "Капітальне будівництво (придбання) житла" на виплату грошової компенсації військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення. При цьому, частиною 6 Порядку № 728 та пунктом 5 Інструкції № З визначено, що єдиною підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім`ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень. Інших підстав для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім`ї компенсації не передбачено чинним законодавством. Таким чином, посилання відповідача на відсутність коштів як на підставу для відмови у виплаті грошової компенсації є необгрунтованими. Вказав, що сім`я позивача є багатодітною родиною, відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей, з метою посилення соціального захисту багатодітних сімей, поліпшення їх державної підтримки, створення більш сприятливих умов для виховання дітей, а також відповідно до Закону України Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист, з метою реалізації державної політики стосовно соціального захисту ветеранів військової служби, відповідно до пункту 5 статті 17 Конституції України, відповідно до статі 1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, вимога про вжиття відповідних заходів, нарахування та виплату грошової компенсації за належне позивачу майно підлягає задоволенню.
Ухвалою від 28.04.2021 року суд залучив у якості співвідповідача по справі № 400/123/21 - житлово - побутову комісію Управління Держепецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держепецзв`язку в місті Миколаєві та Адміністрації Держспецзв`язку.
Ухвалою від 28.04.2021 року суд продовжив шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі №400/123/21 на тридцять днів та відклав підготовче засідання по даній адміністративній справі на 26.05.2021 року.
26.05.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Спільної житлово - побутової комісії Управління Держепецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держепецзв`язку в місті Миколаєві надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що 20.01.2010 року позивач звернувся до Начальника Управління із рапортом про зарахування на квартирний облік. Рішенням житлово-побутової комісії Управління (Протокол № 16 від 10.02.2010 року) позивача зараховано на квартирний облік Управління відповідно до пункту 13 Правил 470. Рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 26.03.2010 року № 376 затверджено рішення житлово-побутової комісії Управління. Вказав, що під час зарахування на квартирний облік позивач був особою начальницького складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України. Відповідно до частини восьмої статті 21 Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" (в редакції, що діяла під час зарахування на квартирний облік позивача), держава забезпечує осіб особового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та членів їх сімей жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених житловим законодавством. Особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку зараховувались на квартирний облік відповідно до загальнодержавних нормативно-правових актів житлового законодавства, зокрема Житлового Кодексу Української PCP, Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470 якими, в свою чергу, не передбачено збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку при переїзді до іншої місцевості. Тому, під час зарахування на квартирний облік, законодавство з питань соціального захисту військовослужбовців на позивача не поширювалось, зокрема, право на зарахування на квартирний облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку. Посилання позивача на нормативно-правові акти з питань соціального захисту військовослужбовців вважаємо безпідставними, оскільки під час зарахування на квартирний облік він не мав статусу військовослужбовця. Статусу військовослужбовців, особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку набули з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" № 1194-УІІ від 09.04.2014 року та Указу Президента України від 31.07.2015 року № 463 "Про Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України". Внесення змін до законодавства, прийняття нових норм не надає підстав для зміни раніше прийнятих рішень. Щодо виплати грошової компенсації вказав, що рапортом від 03.07.2020 року позивач звернувся до Начальника Управління з проханням виплатити грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення. За приписами частини 1 статті 12 вказаного Закону № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української PCP та іншими нормативно-правовими актами. Абзацом 4 частини 1 статті 12 Закону № 2011-XII визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла. Статтею 48-1 Житлового кодексу України передбачено, що порядок та розміри надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728. Вказав, що механізм реалізації права на грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення (в тому числі інформування щодо виникнення права на таку компенсацію та її орієнтовний розмір) починає діяти саме з моменту виділення коштів з Державного бюджету України для Адміністрації Держспецзв`язку за відповідною бюджетною програмою. Кошти за бюджетною програмою під кодом 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" Управлінню не виділялися. Письмове інформування Управлінням Позивача про настання його черги для отримання компенсації за належне йому житлове приміщення та про її орієнтований розмір відповідно до Порядку 728 не здійснювалось. Рішення про надання або про відмову у наданні грошової компенсації Позивачу на засіданні житлово-побутової комісії Управління не приймались. Відповідно до пункту 3 розділу II Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженої наказом Адміністрації Держспецзв`язку від 05.01.2016 № З, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 за № 172/28302, до основних завдань житлово-побутових комісій відноситься, в тому числі, розгляд звернень, заяв і скарг з питань, які належать до компетенції ЖПК. Вказав, що позивачем не дотримана встановлена Порядком № 728 процедура, то його рапорт розглядався в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Спільна житлово-побутова комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві (Протокол № 1 від 27.07.2020) повідомила про неможливість такої виплати зв`язку із відсутністю відповідних кошторисних призначень. Тобто, Управління прав та законних інтересів Позивача не порушувало, так як воно безпосередньо не приймає рішення про розмір грошової компенсації, виплату відповідних коштів не проводить.
Підготовче судове засідання, призначене на 26.05.2021 року, відкладено на 30.06.2021 року.
16.06.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшла уточнена позовна заява, відповідно до якої позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві, оформлене протоколом № 2 від 29.07.2020 р.;
- зобов`язати Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов з 29 серпня 2001 року зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби;
- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належне йому, а також членам його сім`ї - дружині ОСОБА_2 , сину ОСОБА_3 , доньці ОСОБА_3 , сину ОСОБА_4 для отримання жиле приміщення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015 року;
- зобов`язати Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області, Адміністрацію Держспецзвязку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне йому, а також членам його сім`ї - дружині ОСОБА_2 , сину ОСОБА_3 , доньці ОСОБА_3 , сину ОСОБА_4 для отримання жилого приміщення у розмірі 1 792 551, 70 грн.
Підготовче судове засідання, призначене на 30.06.2021 року, відкладено на 07.07.2021 року.
Підготовче судове засідання, призначене на 07.07.2021 року, відкладено на 18.08.2021 року.
12.07.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Адміністрації Держспецзв`язку надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що 20.01.2010 року позивач звернувся до Начальника Управління із рапортом про зарахування на квартирний облік. Рішенням житлово-побутової комісії Управління (Протокол № 16 від 10.02.2010 року) позивача зараховано на квартирний облік Управління відповідно до пункту 13 Правил 470. Рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 26.03.2010 року № 376 затверджено рішення житлово-побутової комісії Управління. Вказав, що під час зарахування на квартирний облік позивач був особою начальницького складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України. Відповідно до частини восьмої статті 21 Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" (в редакції, що діяла під час зарахування на квартирний облік позивача), держава забезпечує осіб особового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та членів їх сімей жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених житловим законодавством. Особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку зараховувались на квартирний облік відповідно до загальнодержавних нормативно-правових актів житлового законодавства, зокрема Житлового Кодексу Української PCP, Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470 якими, в свою чергу, не передбачено збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку при переїзді до іншої місцевості. Тому, під час зарахування на квартирний облік, законодавство з питань соціального захисту військовослужбовців на позивача не поширювалось, зокрема, право на зарахування на квартирний облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку. Посилання позивача на нормативно-правові акти з питань соціального захисту військовослужбовців вважаємо безпідставними, оскільки під час зарахування на квартирний облік він не мав статусу військовослужбовця. Статусу військовослужбовців, особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку набули з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" № 1194-УІІ від 09.04.2014 року та Указу Президента України від 31.07.2015 року № 463 "Про Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України". Внесення змін до законодавства, прийняття нових норм не надає підстав для зміни раніше прийнятих рішень. Щодо виплати грошової компенсації вказав, що рапортом від 03.07.2020 року позивач звернувся до Начальника Управління з проханням виплатити грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення. За приписами частини 1 статті 12 вказаного Закону № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української PCP та іншими нормативно-правовими актами. Абзацом 4 частини 1 статті 12 Закону № 2011-XII визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла. Статтею 48-1 Житлового кодексу України передбачено, що порядок та розміри надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728. Вказав, що механізм реалізації права на грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення (в тому числі інформування щодо виникнення права на таку компенсацію та її орієнтовний розмір) починає діяти саме з моменту виділення коштів з Державного бюджету України для Адміністрації Держспецзв`язку за відповідною бюджетною програмою. Кошти за бюджетною програмою під кодом 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" Управлінню не виділялися.
Ухвалою від 18.08.2021 року суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків уточненої позовної заяви шляхом подання до Миколаївського окружного адміністративного суду доказів сплати судового збору у розмірі 11 350, 00 грн.
10.09.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшли докази сплати судового збору у розмірі 11 350, 00 грн.
Ухвалою від 13.09.2021 року суд продовжив розгляд справи № 400/123/21 в порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання по даній адміністративній справі на 28.09.2021 року об 10 год. 30 хв.
21.09.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області надійшли письмові пояснення у справі, в яких відповідач вказав, що наказом Голови Держспецзв`язку від 26.12.2008 № 602-ос, відповідно до п.п. 67,68 Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, майора Держспецзв`язку ОСОБА_1 було призначено для подальшого проходження служби в Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області. 20.01.2010 року позивач звернувся до Начальника Управління із рапортом про зарахування на квартирний облік. Рішенням житлово-побутової комісії Управління (Протокол № 16 від 10.02.2010) позивача зараховано на квартирний облік Управління відповідно до пункту 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470. Рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 26.03.2010 № 376 затверджено рішення житлово-побутової комісії Управління. В липні 2020 року Позивач рапортом від 03.07.2020 звернувся до Начальника Управління із проханням переглянути час зарахування його на квартирний облік. Рішенням спільної житлово-побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві (Протокол № 2 від 29.07.2020) Позивачу відмовлено в перегляді часу зарахування на квартирний облік за відсутності підстав. Під час зарахування на квартирний облік Позивач був особою начальницького складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України. Особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку зараховувались на квартирний облік відповідно до загальнодержавних нормативно-правових актів житлового законодавства, зокрема Житлового Кодексу Української PCP, Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470 якими, в свою чергу, не передбачено збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку при переїзді до іншої місцевості. Посилання Позивача на нормативно-правові акти з питань соціального захисту військовослужбовців вважаємо безпідставними, оскільки під час зарахування на квартирний облік він не мав статусу військовослужбовця. Статусу військовослужбовців, особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку набули з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" № 1194-VII від 09.04.2014 та Указу Президента України від 31.07.2015 № 463 "Про Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України". Тому, під час зарахування на квартирний облік, законодавство з питань соціального захисту військовослужбовців на Позивача не поширювалось, зокрема, право на зарахування на квартирний облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку. Щодо грошової крмпенсації вказав, що рапортом від 03.07.2020 року позивач звернувся до Начальника Управління з проханням виплатити грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення. Рішенням Спільної житлово-побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві (Протокол № 1 від 27.07.2020) Позивачу повідомлено про неможливість такої виплати зв`язку із відсутністю відповідних кошторисних призначень. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 "Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян" надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації здійснюється в межах коштів, що передбачаються у державному бюджеті. Згідно з Додатком № 3 "Розподіл видатків Державного бюджету України на 2020 рік" до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" Адміністрації Держспецзв`язку за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 6641060 "Будівництво (придбання) для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" виділено з загального фонду Державного бюджету України 9973,7 тис. грн. Кошти за бюджетною програмою під кодом 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" Управлінню Держспецзв`язку в Миколаївській області не виділялися (довідка про кошторисні призначення Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області за КПКВК 6641016 від 14.04.2021 № 10, кошторис Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області на 2021 рік). Паспортом бюджетної програми за КПКВК 6641060 на 2020 рік Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (далі - Паспорт), затвердженим наказом Адміністрації Держспецзв`язку від 10.02.2020 № 81 (в редакції наказу Адміністрації Держспецзв`язку від 17.11.2020 № 739), погодженим з Міністерством фінансів України, передбачено: розробка проектно-кошторисної документації на будівництво житлових будівель: загальний фонд - 3000 тис.грн.; придбання житла на вторинному ринку: загальний фонд - 6973,7 тис. грн.; придбання житла на умовах пайової участі: спеціальний фонд - 34843,1 тис.грн.; кількість осіб, які станом на початок року перебувають на квартирному обліку - 1550 осіб;загальна площа придбаних квартир - 370,6 кв.м.; кількість придбаних квартир - 6 шт.; кількість розроблених комплектів проектно-кошторисної документації на будівництво житлових будинків - 3 од.; загальна площа придбаних квартир на умовах пайової участі - 3491,2 кв.м.; кількість придбаних квартир на умовах пайової участі - 57 шт. При цьому, частка осіб, забезпечених житлом, від загальної кількості тих, що перебувають на квартирному обліку, складає лише 4 відсотки. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 № 260- р здійснено Розподіл за напрямами (об`єктами) коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" на 2021 рік згідно з яким: будівництво (реконструкція) об`єктів, усього 4087,1 тис. грн.,у тому числі: пускових об`єктів, усього 3100,1 тис.грн., у тому числі: реконструкція адмінбудівлі під 5-квартирний житловий будинок по вул. Миру, 16, в с. Коритняни Ужгородського району Закарпатської області 3100,1 тис. грн., проектних робіт, усього 987 тис. грн., у тому числі: будівництво 80-квартирного житлового будинку по вул. Академіка Герасимчука, 138/1, м. Полонне, Хмельницька область 498 тис. грн., будівництво 45-квартирного житлового будинку по вул. Зарічанській, 12/1 а, м. Хмельницький 489 тис. грн. Придбання житла на умовах пайової участі та на вторинному ринку, усього, у тому числі: придбання житла для військовослужбовців на вторинному ринку у м. Києві та Київській області 23524 тис. грн., Усього 27611,1 тис. грн. Отже, бюджетною програмою 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" в 2020-2021 роках не передбачено фінансування видатків Адміністрації Держспецзв`язку на виплату військовослужбовцям грошової компенсації за належне їм до отримання житло. Відповідно не здійснювалось фінансування Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області.
21.09.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Адміністрації Держспецзв`язку України надійшли письмові пояснення у справі, в яких відповідач вказав, що рапортом від 03.07.2020 року позивач звернувся до Начальника Управління з проханням виплатити грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення. Рішенням Спільної житлово-побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві (Протокол № 1 від 27.07.2020) Позивачу повідомлено про неможливість такої виплати зв`язку із відсутністю відповідних кошторисних призначень. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 "Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян" надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації здійснюється в межах коштів, що передбачаються у державному бюджеті. Згідно з Додатком № 3 "Розподіл видатків Державного бюджету України на 2020 рік" до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" Адміністрації Держспецзв`язку за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 6641060 "Будівництво (придбання) для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" виділено з загального фонду Державного бюджету України 9973,7 тис. грн. Кошти за бюджетною програмою під кодом 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" Управлінню Держспецзв`язку в Миколаївській області не виділялися (довідка про кошторисні призначення Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області за КПКВК 6641016 від 14.04.2021 № 10, кошторис Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області на 2021 рік). Паспортом бюджетної програми за КПКВК 6641060 на 2020 рік Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (далі - Паспорт), затвердженим наказом Адміністрації Держспецзв`язку від 10.02.2020 № 81 (в редакції наказу Адміністрації Держспецзв`язку від 17.11.2020 № 739), погодженим з Міністерством фінансів України, передбачено: розробка проектно-кошторисної документації на будівництво житлових будівель: загальний фонд - 3000 тис.грн.; придбання житла на вторинному ринку: загальний фонд - 6973,7 тис. грн.; придбання житла на умовах пайової участі: спеціальний фонд - 34843,1 тис.грн.; кількість осіб, які станом на початок року перебувають на квартирному обліку - 1550 осіб;загальна площа придбаних квартир - 370,6 кв.м.; кількість придбаних квартир - 6 шт.; кількість розроблених комплектів проектно-кошторисної документації на будівництво житлових будинків - 3 од.; загальна площа придбаних квартир на умовах пайової участі - 3491,2 кв.м.; кількість придбаних квартир на умовах пайової участі - 57 шт. При цьому, частка осіб, забезпечених житлом, від загальної кількості тих, що перебувають на квартирному обліку, складає лише 4 відсотки. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 № 260- р здійснено Розподіл за напрямами (об`єктами) коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" на 2021 рік згідно з яким: будівництво (реконструкція) об`єктів, усього 4087,1 тис. грн.,у тому числі: пускових об`єктів, усього 3100,1 тис.грн., у тому числі: реконструкція адмінбудівлі під 5-квартирний житловий будинок по вул. Миру, 16, в с. Коритняни Ужгородського району Закарпатської області 3100,1 тис. грн., проектних робіт, усього 987 тис. грн., у тому числі: будівництво 80-квартирного житлового будинку по вул. Академіка Герасимчука, 138/1, м. Полонне, Хмельницька область 498 тис. грн., будівництво 45-квартирного житлового будинку по вул. Зарічанській, 12/1 а, м. Хмельницький 489 тис. грн. Придбання житла на умовах пайової участі та на вторинному ринку, усього, у тому числі: придбання житла для військовослужбовців на вторинному ринку у м. Києві та Київській області 23524 тис. грн., Усього 27611,1 тис. грн. Отже, бюджетною програмою 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" в 2020-2021 роках не передбачено фінансування видатків Адміністрації Держспецзв`язку на виплату військовослужбовцям грошової компенсації за належне їм до отримання житло.
В судовому засіданні 28.09.2021 року позивач заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області та Адміністрації Держспецзв`язку проти позову заперечив.
Представник Спільної житлово - побутової комісії Управління Держепецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держепецзв`язку в місті Миколаєві в судове засідання, призначене на 28.09.2021 року не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив. Заяв чи клопотань до суду не надходило.
Протокольною ухвалою від 28.09.2021 року суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області, Спільної житлово - побутової комісії Управління Держепецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держепецзв`язку в місті Миколаєві та Адміністрації Держспецзв`язку про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні ді та призначив справу № 400/123/21 до судового розгляду по суті на 28 вересня 2021 року на 10:50 год.
В судовому засіданні, призначеному на 28.09.2021 року позивач та представник Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області та Адміністрації Держспецзв`язку заявили про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд клопотання позивача та представника Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області та Адміністрації Держспецзв`язку задовольнив та на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, ознайомившись з заявами учасників справи по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу з 20.07.1995 року на різних посадах в Міністерстві оборони України, в Службі безпеки України, в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України.
29 серпня 2001 року згідно протоколу № 7 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 , керуючись ст. ст. 20, 21, враховуючи вимоги ст. ст. 13, 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затвердженими постановою Ради Міністрів Української PCP і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11.12.1984 р. № 470 ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік в/ч НОМЕР_1 .
Рішенням № 41 від 19.02.2002 року Виконавчого комітету Винниківської міської ради затверджено список черговиків військової частини НОМЕР_1 , які перебувають на квартирному обліку за місцем праці, до якого внесено ОСОБА_1 .
Згідно довідки № 57/08-1348 від 25.12.2008 року 7 територіального ордена Олександра Невського вузол урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України ОСОБА_1 під час проходження служби в 7 територіальному вузлі урядового зв`язку перебував на квартирному обліку з 29.08.2001 року, житлом не забезпечувався.
Наказом Голови Держспецзв`язку від 26.12.2008 року № 602-ос, відповідно до п.п. 67,68 Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, ОСОБА_1 переведено до нового місця служби і призначено на посаду начальника сектору господарського та матеріально - технічного забезпечення Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області.
Відповідно до протоколу засідання житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області від 10.02.2010 року № 16 ОСОБА_1 взято на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов без збереження попереднього часу перебування на обліку у 7 територіальному ордена Олександра Невського вузлі урядового зв`язку Держспецзв`язку України.
30.07.2020 року ОСОБА_1 подав рапорт до Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області з проханням зарахувати час попереднього перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у 7 територіальному ордена Олександра Невського вузлі урядового зв`язку Держспецзв`язку України відповідно до вимог Постанови кабінету міністрів від 03.08.2006 р. № 1081 Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями із збереженням попереднього часу перебування на обліку.
Протоколом засідання спільної житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві від 29.07.2020 року № 2 відмовлено начальнику сектору господарського та матеріально - технічного забезпечення Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області підполковнику ОСОБА_5 в зміні дати зарахування на квартирний облік.
Відмова мотивована тим, що Правилами №470 не передбачено збереження дати зарахування на квартирний облік при переїзді до іншої місцевості.
Позивач вважаючи протокол засідання спільної житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві від 29.07.2020 року № 2 протиправним, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону (частина друга статті 47 Конституції України).
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" (в редакції, що діяла під час зарахування на квартирний облік Позивача), до особового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України належать особи рядового і начальницького складу, які проходять службу за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір.
Відповідно до частини восьмої статті 21 Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" (в редакції, що діяла під час зарахування на квартирний облік Позивача), держава забезпечує осіб особового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та членів їх сімей жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених житловим законодавством.
З аналізу вищезазначених положень слідує, що особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку на час зарахування позивача на квартирний облік в 2010 році не мали статусу військовослужбовців та зараховувались на квартирний облік відповідно до загальнодержавних нормативно-правових актів житлового законодавства, зокрема Житлового Кодексу Української PCP, Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470 (далі - Правила 470).
Відповідно до пункту другого частини 2 статті 40 Житлового Кодексу Української PCP, громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту.
Згідно ст.39 ЖК УРСР громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Абзацом 1 ст. 43 ЖК УРСР визначено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Абзацом 4 ст. 43 ЖК УРСР визначено, що черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Відповідно до підпункту другого пункту 26 Правил 470, громадяни знімаються з квартирного обліку у випадку виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту.
Відповідно до пункту 8 Правил 470 квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і в виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання.
Відповідно до пункту 13 Правил 470 на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до пункту 15 Правил 470 на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті.
Відповідно до пункту 18 Правил 470 заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету Ради народних депутатів за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім`ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.
Відповідно до пункту 19 Правил 470, попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті, а на підприємстві, в установі, організації - комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету.
Вказані комісії перевіряють житлові умови громадян і про результати перевірки складають акт.
Заяви і матеріали перевірки житлових умов громадян розглядаються на засіданні відповідної комісії, яка вносить свої пропозиції виконавчому комітетові місцевої Ради або адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілковому комітетові. На засідання комісії при необхідності запрошується заявник.
Відповідно до пункту 20 Правил 470, громадяни беруться на квартирний облік: за місцем проживання - рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної у місті, селищної, сільської Ради народних депутатів; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу.
Відповідно до пункту 20 Правил 470 у рішенні виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів або у спільному рішенні адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілкового комітету, які розглядали заяви громадян, вказуються дата взяття на облік, склад сім`ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстава відмови.
Рішення про взяття громадян на квартирний облік за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів, на території якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація.
Про прийняте рішення виконавчий комітет місцевої Ради, адміністрація підприємства, установи, організації направляють заявникові письмову відповідь з повідомленням відповідно дати взяття на облік, виду і номера черги або підстави відмови у задоволенні заяви.
Відповідно до пункту 22 Правил 470 громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету, за місцем роботи - з дня винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого виконавчим комітетом місцевої Ради.
Отже під час зарахування на квартирний облік у 2010 році Позивач був особою начальницького складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (далі - Держспецзв`язку), не мав статусу військовослужбовця.
Правила №470 в редакції чинній на час зарахування позивача на квартирний облік не передбачали збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку при переїзді до іншої місцевості.
Таким чином, суд дійшов висновку, що затверджуючи протокол від 10.02.2010 року №16 відповідач діяв у відповідності до Правил 470.
Разом з тим, з 01.01.2016 року особи рядового і начальницького складу Держспецзв`язку набули статусу військовослужбовців відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" № 1194-УІІ від 09.04.2014 та Указу Президента України від 31.07.2015 № 463 "Про Положення про проходженнявійськової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України".
Згідно ст.. 11 Закону України «Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України» до особового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України належать військовослужбовці, державні службовці та інші працівники. Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України затверджує Президент України. Комплектування Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". На військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України поширюється дія статутів Збройних Сил України та законодавство України, що встановлює загальний порядок і умови проходження військової служби.
У відповідності до ст.. 18 Закону України «Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України» соціальний та правовий захист військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та членів їхніх сімей здійснюється відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та інших законів.
Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби (навчання) в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України (далі - Держспецзв`язку) визначається Положенням про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, затверджений Указом Президента України від 31 липня 2015 року № 463/2015.
Згідно п. 2 Положення громадяни, які проходять військову службу в Держспецзв`язку, є військовослужбовцями Держспецзв`язку (далі - військовослужбовці).
Згідно з приписами ч. 1 ст. 12 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Відповідно до положень статей 42 та 43 Житлового кодексу Української РСР, пункту 32 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 та пункту 38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470, жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Зазначеній категорії громадян жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік, включення до списків осіб, які користуються правом позачергового та першочергового одержання жилих приміщень.
Відповідно до п. 26 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2006 р. № 1081, військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов`язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Таким чином, військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов`язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Крім того, відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081, Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 450, Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728, 05.01.2016 року Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України № 3 було затверджено Інструкцію про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей.
Відповідно до пункту 8 розділу III Інструкції військовослужбовці Держспецзв`язку, які перебувають на квартирному обліку, у разі переміщення по військовій службі в Держспецзв`язку, пов`язаного з переїздом в іншу місцевість, зараховуються на квартирний облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку, а також у Списках.
30.07.2020 року ОСОБА_1 подав рапорт до Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області з проханням зарахувати час попереднього перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у 7 територіальному ордена Олександра Невського вузлі урядового зв`язку Держспецзв`язку України відповідно до вимог Постанови кабінету міністрів від 03.08.2006 р. № 1081 Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями із збереженням попереднього часу перебування на обліку.
Протоколом засідання спільної житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві від 29.07.2020 року № 2 відмовлено начальнику сектору господарського та матеріально - технічного забезпечення Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області підполковнику ОСОБА_5 в зміні дати зарахування на квартирний облік.
Рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 26.03.2010 №376 затверджено рішення житлово-побутової комісії Управління.
Відмова мотивована тим, що Правилами №470 не передбачено збереження дати зарахування на квартирний облік при переїзді до іншої місцевості.
Суд не погоджується з доводами відповідача, з огляду на наступне.
Позивач з 01.01.2016 року набув статусу військовослужбовця відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України" № 1194-УІІ від 09.04.2014 та Указу Президента України від 31.07.2015 № 463 "Про Положення про проходженнявійськової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України".
Таким чином, суд дійшов висновку, що на час звернення позивача до Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області з проханням зарахувати час попереднього перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на нього розповсюджувався Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від 03.08.2006 р. № 1081, який в свою чергу передбачав право на зарахування на облік за новим місцем служби із збереженням попереднього часу перебування на обліку.
Крім того, таке право у позивача виникло з моменту прийняття Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженою Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України 05.01.2016 № 3, згідно положень якої військовослужбовці Держспецзв`язку, які перебувають на квартирному обліку, у разі переміщення по військовій службі в Держспецзв`язку, пов`язаного з переїздом в іншу місцевість, зараховуються на квартирний облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку, а також у Списках.
Щодо тверджень відповідача про безпідставність посилання позивача на нормативно-правові акти, які було прийнято після зарахування позивача на квартирний облік, оскільки внесення змін до законодавства, прйняття нових норм не дає підстав для зміни раніше прийнятих рішень, суд зазначає наступне.
Стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
У своєму рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Однак, якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення акта законодавства та продовжують існувати після його ухвалення, то нове нормативне регулювання застосовується з дня набрання ним чинності або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу засідання житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області від 10.02.2010 року № 16 ОСОБА_1 взято на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов без збереження попереднього часу перебування на обліку у 7 територіальному ордена Олександра Невського вузлі урядового зв`язку Держспецзв`язку України, та до цього часу позивач не знятий з обліку.
Таким чином, правовідносини щодо перебування позивача на обліку, як такого що потребує поліпшення житлових умов, виникли до отримання позивачем статусу військовослужбовця та прийняття Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженої Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України 05.01.2016 № 3, однак продовжують існувати після їх прийняття, а тому нове нормативне регулювання повинно застосовуватись до цих правовідносин.
Крім того, Інструкція про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затверджена Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України 05.01.2016 № 3, не має застереження, що військовослужбовці Держспецзв`язку зараховуються на квартирний облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку, який виник лише після набрання чинності цим Наказом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу з 20.07.1995 року на різних посадах в Міністерстві оборони України, в Службі безпеки України, в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України.
29 серпня 2001 року згідно протоколу № 7 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 , керуючись ст. ст. 20, 21, враховуючи вимоги ст. ст. 13, 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затвердженими постановою Ради Міністрів Української PCP і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11.12.1984 р. № 470 ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік в/ч НОМЕР_1 .
Рішенням № 41 від 19.02.2002 року Виконавчого комітету Винниківської міської ради затверджено список черговиків військової частини НОМЕР_1 , які перебувають на квартирному обліку за місцем праці, до якого внесено ОСОБА_1 .
Відмова у зарахуванні ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, з 29 серпня 2001 року зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби порушує право позивача як військовослужбовця і громадянина на житло, передбачене статтею 47 Конституції України, а оскаржувані дії відповідача призводять до порушення рівності в черговості забезпечення житлом військовослужбовців, які проходять військову службу, не змінюючи місяця служби, та військовослужбовців, які внаслідок переїзду до іншого міста служби втрачають при цьому час квартирного обліку за попереднім місцем служби.
Подібні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 28 березня 2018 року в справі № 760/9507/15-ц (провадження № 61-2877св18), від 07 червня 2018 року в справі № 362/4273/17 (провадження № 61-2012св18), від 27 вересня 2018 року в справі № 362/4307/17 (провадження № 61-7396св18), від 18 березня 2019 року в справі № 285/3566/17 (провадження № 61-12216св18), від 04 листопада 2019 року в справі № 362/776/19 (провадження № 61-15591св19), від 22 травня 2020 року в справі № 569/13485/17 (провадження № 61-43867св18), від 03 червня 2020 року в справі № 552/7474/17 (провадження № 61-18253св18).
Внаслідок протиправних дій відповідача позивач фактично позбавлений можливості реалізувати свої права на житло, що є порушенням житлових прав у розумінні ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою визначено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
При цьому, відповідно до статті 2 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Конституційний Суд України також зазначав, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права (ст. 1, ч. 1 ст. 8 Основного Закону України) обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов`язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України (абз. 8 п.п. 2.1 п. 2 мотивувальної частини рішення від 26.12.2011 № 20-рп/2011.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним рішення житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві, оформлене протоколом № 2 від 29.07.2020 р. та зобов`язання Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов з 29 серпня 2001 року зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належне йому, а також членам його сім`ї - дружині ОСОБА_2 , сину ОСОБА_3 , доньці ОСОБА_3 , сину ОСОБА_4 для отримання жиле приміщення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015 року та зобов`язання Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області, Адміністрацію Держспецзвязку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне йому, а також членам його сім`ї - дружині ОСОБА_2 , сину ОСОБА_3 , доньці ОСОБА_3 , сину ОСОБА_4 для отримання жилого приміщення у розмірі 1 792 551, 70 грн., суд зазначає наступне.
13 липня 2020 року ОСОБА_1 подав Управлінню Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області рапорт, згідно якого просив виплатити грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення.
27 липня 2020 року рішенням засідання спільної житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в м. Миколаєві, оформленим протоколом № 1, повідомлено ОСОБА_1 про неможливість виплатити в поточному році грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень на утримання Управління у 2020 році.
Позивач вважаючи протокол засідання спільної житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві від 29.07.2020 року № 2 та бездіяльність відповідачів щодо невиплати йому грошової компенсації протиправними, звернувся до суд за захистом своїх прав та інтересів з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно ст.. 11 Закону України «Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України» до особового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України належать військовослужбовці, державні службовці та інші працівники. Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України затверджує Президент України. Комплектування Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". На військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України поширюється дія статутів Збройних Сил України та законодавство України, що встановлює загальний порядок і умови проходження військової служби.
У відповідності до ст.. 18 Закону України «Про Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України» соціальний та правовий захист військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та членів їхніх сімей здійснюється відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та інших законів.
Згідно п. 2 Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, затвердженого Указом Президента України від 31 липня 2015 року № 463/2015, громадяни, які проходять військову службу в Держспецзв`язку, є військовослужбовцями Держспецзв`язку.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 12 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728 (надалі по тексту також - Порядок 728).
Згідно з п. 3 Порядку № 728, військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 728, визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім`ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Згідно із пунктом 6 Порядку № 728, підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім`ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
За змістом пункту 12 Порядку № 728, житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.
Наказом Міністра оборони України № 542 від 08.10.2015, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян внесено зміни у Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.01.2012 за №24/20337 (далі - Інструкція №737). Зокрема, розділ IV було доповнено пунктами 4.10-4.18, які передбачають процедуру отримання військовослужбовцями грошової компенсації замість належного їм для отримання жилого приміщення.
Так, пунктом 4.13 цієї Інструкції, встановлено, що черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби, та членів сім`ї військовослужбовця) на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове одержання жилих приміщень.
Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби, та члени сім`ї військовослужбовця) за місцем перебування його на квартирному обліку подає житловій комісії відповідної військової частини, військового комісаріату чи квартирно-експлуатаційній установі (організації) документи, визначені пунктом 11 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728.
Житлові комісії та/або квартирно-експлуатаційні організації одночасно перевіряють документи, зазначені у пункті 4.6 цього розділу.
Житлові комісії в десятиденний строк розглядають рапорти військовослужбовців (заяви осіб, звільнених з військової служби, та членів сімей військовослужбовців) щодо надання компенсації та на підставі отриманих документів приймають рішення про надання або відмову в наданні компенсації.
Відповідно до положень статей 42 та 43 Житлового кодексу Української РСР, пункту 32 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 та пункту 38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470, жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Зазначеній категорії громадян жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік, включення до списків осіб, які користуються правом позачергового та першочергового одержання жилих приміщень.
Тож, з наведеного слідує, що законодавством передбачено як надання військовослужбовцю приміщення у разі його наявності, так і передбачена можливість нарахування та виплати відповідної компенсації у грошовому вимірі за таке житло, проте, обидва випадки, які є альтернативними та залежать від певних обставин, не змінюють самої суті необхідності перебування заявника у черзі на таке житло та необхідності дотримання черговості у наданні будь то житла чи грошової компенсації за нього.
Сам механізм здійснення компенсації встановлений у розділі VI Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України від 05.01.2016 № 3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 за № 172/28302 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 8 розділу VI Інструкції, на підставі даних щодо кількості військовослужбовців Держспецзв`язку та членів їх сімей, які перебувають на квартирному обліку, ЖПК щороку в строк, передбачений для складання проекту кошторису на плановий рік, визначають орієнтовну потребу в коштах на виплату компенсації та надають її до підрозділу, відповідального за виконання бюджетної програми Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (далі - відповідальний підрозділ).
У десятиденний строк після затвердження кошторису Адміністрації Держспецзв`язку відповідальний підрозділ надає до ЖПК обсяги фінансування, які передбачені на виплату компенсації в межах бюджетних призначень на відповідний рік.
Згідно норм пункту 9 розділі VI Інструкції, житлово-побутова комісія письмово інформує військовослужбовців Держспецзв`язку та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір.
Відповідно до пункту 5 Порядку 728 та пункту 4 розділу VI Інструкції, черговість надання компенсації визначається за часом зарахування військовослужбовця Держспецзв`язку та членів його сім`ї на квартирний облік та/або включення до списків осіб, які користуються правом першочергового чи позачергового отримання житлових приміщень.
Списки осіб, які потребують поліпшення житлових умов затверджуються на засіданні Центральної житлово-побутовій комісії Держспецзв`язку (далі - ЦЖПК) після проведення щорічної перереєстрації, яка здійснюється відповідальним підрозділом Департаменту забезпечення Держспецзв`язку на вимогу пункту 25 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР, Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470.
Під час розгляду даного спору було досліджено, що позивач у Списку осіб, які перебувають на квартирному обліку в загальній черзі ЦЖПК, станом на 01.09.2021, знаходився під № 12 (склад сім`ї 5 осіб), а отже, на момент звернення до відповідача за отримання грошової компенсації у поточному році, його черга на отримання житла або грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення ще не настала.
За інформацією, наданою Фінансово-економічним департаментом Адміністрації Держспецзв`язку (лист від 20.05.2021 № 14/01/03-1625), протягом 2015-2021 років кошти для виплати військовослужбовцям Держспецзв`язку грошової компенсації державним бюджетом не передбачалися та відповідно зазначені виплати жодного разу не здійснювалися.
Згідно з Додатком № 3 "Розподіл видатків Державного бюджету України на 2020 рік" до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" Адміністрації Держспецзв`язку за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 6641060 "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України" виділено з загального фонду Державного бюджету України 9973,7 тис. грн.
Паспортом бюджетної програми за КПКВК 6641060 на 2020 рік Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (далі - Паспорт), затвердженим наказом Адміністрації Держспецзв`язку від 10.02.2020 № 81 (в редакції наказу Адміні Держспецзв`язку від 17.11.2020 № 739), погодженим з Міністерством фінансів України, передбачено:
- розробка проектно-кошторисної документації на будівництво житлових будівель: загальний фонд - 3000 тис.грн.;
- придбання житла на вторинному ринку: загальний фонд - 6973,7 тис.грн.;
- придбання житла на умовах пайової участі: спеціальний фонд - 34843,1 тис.грн.;
- кількість осіб, які станом на початок року перебувають на квартирному обліку - 1550 осіб;
- загальна площа придбаних квартир - 370,6 кв.м.; кількість придбаних квартир - 6 шт.;
-кількість розроблених комплектів проектно-кошторисної документації на будівництво житлових будинків - 3 од.;
- загальна площа придбаних квартир на умовах пайової участі - 3491,2 кв.м.;
- кількість придбаних квартир на умовах пайової участі - 57 шт.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 № 260-р здійснено Розподіл за напрямами (об`єктами) коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 6641060 Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України на 2021 рік згідно з яким: будівництво (реконструкція) об`єктів, усього 4087,1 тис. грн., у тому числі: - пускових об`єктів, усього 3 100,1 тис.грн., у тому числі: - реконструкція адмінбудівлі під 5-квартирний житловий будинок по АДРЕСА_1 3100,1 тис. грн., - проектних робіт, усього 987 тис. грн. у тому числі: - будівництво 80-квартирного житлового будинку по АДРЕСА_2 498 тис. грн.,- будівництво 45-квартирного житлового будинку по АДРЕСА_3 489 тис. грн. 2. Придбання житла на умовах пайової участі та на вторинному ринку, усього у тому числі: - придбання житла для військовослужбовців на вторинному ринку у м. Києві та Київській області 23524 тис. грн., Усього 27611,1 тис. грн.
Оскільки бюджетною програмою 6641060 Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в 2020-2021 роках не передбачено фінансування видатків Адміністрації Держспецзв`язку на виплату військовослужбовцям грошової компенсації за належне їм до отримання житло, суд доходить висновку про відсутність підстав для її виплати позивачу на момент його звернення, беручи до уваги те, що сама черга на отримання житла позивачем ще не настала, а виплата компенсації (у разі відсутності окремої статті видатків) була неможливою, адже у такому разі заявник компенсації був би у нерівному становищі у порівнянні з тими особами, які знаходились у черзі вище такого заявника.
Отже, при звільненні з військової служби, позивач залишився перебувати на квартирному обліку та має право на забезпечення житлом, шляхом надання житла для постійного проживання в порядку черговості, або, за бажанням, при настанні черги на отримання житла та наявності відповідних кошторисних призначень - на виплату грошової компенсації.
Як вже було зазначено вище, черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік, включення до списків осіб, які користуються правом позачергового та першочергового одержання жилих приміщень.
В процесі розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у зарахуванні на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, з 29 серпня 2001 року та зобов`язав відповідача зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, з 29 серпня 2001 року.
Таким чином, зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, з 29 серпня 2001 року призведе до змін у порядку черговості осіб, що потребують поліпшення житлових умов.
Тож право на виплату грошової компенсації виникне у позивача у разі настання його черги на отримання житла.
З огляду на вищевикладене, вимоги про зобов`язання Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області, Адміністрацію Держспецзвязку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне йому, а також членам його сім`ї - дружині ОСОБА_2 , сину ОСОБА_3 , доньці ОСОБА_3 , сину ОСОБА_4 для отримання жилого приміщення у розмірі 1 792 551, 70 грн. є передчасними.
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позивач навів законні й обґрунтовані підстави для зарахування його на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов з 29 серпня 2001 року зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби, а тому наявні правові підстави для часткового задоволення позову.
У відповідності до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області (вул. Спаська, 32, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 34772662) Спільної житлово - побутової комісії Управління Держепецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держепецзв`язку в місті Миколаєві (54038, місто Миколаїв, ву. Біла, 2, ідентифікаційний код 01186320) та Адміністрації Держспецзв`язку (03110, м. Київ, вул. Солом`янська, 13) про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення житлово - побутової комісії Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області та Відділу урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку в місті Миколаєві, оформлене протоколом № 2 від 29.07.2020 року.
Зобов`язати Управління Держспецзв`язку в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, з 29 серпня 2001 року зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Миколаївській області (вул. Спаська, 32, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 34772662) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 20.12.2021 року.
Суддя Г.В. Лебедєва
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2021 |
Оприлюднено | 30.08.2022 |
Номер документу | 102027578 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо публічної житлової політики |