Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/1184/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.12.2021 м.Красилів
Суддя Красилівського районного суду Хмельницької області Вознюк Р.В.,
справа № 677/1184/18,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідачі: об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку Альянс 2008 , Красилівська міська рада Хмельницької області,
вимоги позову - визнання недійсними рішень, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку, зобов`язання демонтувати огорожу,
представник позивача - ОСОБА_2 ,
представники відповідачів - Биченко І.В., Мудь С.І., Рохов О.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у залі суду у м. Красилові справу,
в с т а н о в и в:
У провадженні Красилівського районного суду Хмельницької області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку Альянс 2008 (надалі по тексту - ОСББ Альянс-2008 ), Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання недійсними рішень, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку, зобов`язання демонтувати огорожу
Учасники справи, які належним чином повідомлені про час та місце проведення судового засідання, в підготовче засідання не з`явилися.
Позивач ОСОБА_1 надіслав до суду заяву про закриття провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, так як підсудна Господарському суду Хмельницької області, просив повернути йому сплачений судовий збір, підготовче засідання провести за його відсутності.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку, що провадження по справі підлягає закриттю, виходячи з такого.
Позивач ОСОБА_1 є власником нежитлової будівлі, а саме, ремонтної майстерні по АДРЕСА_1 . Вказана будівля розміщена на відведеній для її обслугування земельній ділянці, площею 0,2456 га, із кадастровим №6822710100:01:001:0643, яка має цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
За змістом позовної заяви, рішення та дії відповідачів, незаконне віднесення спірної земельної ділянки кадастровий №6822710100:01:001:0120 за її цільовим призначенням до земель житлової забудови - зміна цільового призначення вказаної земельної ділянки з для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку ; надання Красилівською міською радою дозволу ОСББ Альянс-2008 на розробку технічної документації із землеустрою на спірну земельну ділянку, передача земельної ділянки у власність ОСББ Альянс 2008 ; рішення про державну реєстрацію права власності ОСББ Альянс-2008 на земельну ділянку, кадастровий №6822710100:01:001:0659; встановлення ОСББ Альянс-2008 паркану, яким було перекрито існуючий протягом тривалого часу проїзд до належної йому нежитлової будівлі, порушують права та законні інтереси позивача, та обмежують його у можливості вільно та безперешкодно займатися господарською діяльністю із охолодження молока.
Таким чином, вказаний спір виник у зв`язку із здійсненням позивачем господарської діяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частиною 1 ст. 45 ГПК України визначено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
З огляду на положення частини першої статті 20 ГПК України, а також статей 4, 45 цього Кодексу для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення наявність спору, що виник у зв`язку із здійсненням відповідачем господарської діяльності.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яка знаходиться у вільному доступі за посиланням: https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result, ОСОБА_1 30.03.2005 зареєстрований як фізична особа-підприємець, який, в тому числі, здійснює такий вид діяльності, як 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами (дата запису 30.03.2005, номер запису: 26600000000000277).
Згідно із частиною першою статті 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Таким чином, зазначений спір існує між позивачем - фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , який здійснює підприємницьку (господарську) діяльність з охолодження молока, та відповідачами, рішення та дії яких, як стверджує позивач, перешкоджають йому таку діяльність здійснювати.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття суд, встановлений законом містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України. Так, за частиною першою цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Відповідно до положень частини другої цієї ж статті право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Оскільки спір виник щодо дотримання вимог законодавства під час здійснення суб`єктом господарювання господарської діяльності, то такий спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, що узгоджується з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.02.2019 у справі № 910/8729/18.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження в справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, і провадження по ній необхідно закрити, та роз`яснити позивачу в порядку частини 1 статті 256 ЦПК України, що розгляд даної справи відноситься до юрисдикції господарського суду.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі в зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд дійшов висновку, що сплачений судовий збір належить повернути позивачу.
Керуючись ст.ст. 4, 20, 45 ГПК України, п.2 ч. 2 ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 256, ст. 260 ЦПК України, ст. 7 Закону України Про судовий збір , суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку Альянс 2008 , Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання недійсними рішень, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку, зобов`язання демонтувати огорожу, - закрити.
Відповідно до вимог частини 1 статті 256 ЦПК України повідомити ОСОБА_1 , що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції Господарського суду Хмельницької області.
Зобов`язати управління Державної казначейської служби України у Красилівському районі Хмельницької області (адреса: 31000, м. Красилів, пл. Незалежності, 2, Хмельницька обл., код ЄДРПОУ 37972056) здійснити повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , сплачені ним суми судового збору в розмірі 704,80 грн за квитанцією №33069559 від 22.06.2018, судового збору в розмірі 352,40 грн за квитанцією №33132654 від 25.06.2018, судового збору в розмірі 352,40 грн за квитанцією №33069712 від 22.06.2018.
Ухвала суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
СуддяР. В. Вознюк
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2021 |
Оприлюднено | 21.12.2021 |
Номер документу | 102033415 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Вознюк Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні