Справа № 581/552/21
Провадження № 2/581/215/21
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 грудня 2021 року селище Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області у складі судді Сізова Д.В.,
з участю секретаря судового засідання Самілик Н.М.,
представника позивача адвоката Воронець Н.Б.,
третьої особи ОСОБА_1 ,
представника третьої особи адвоката Сенченка А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Липоводолинської селищної ради Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 ,
про визнання прав засновника юридичної особи в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
23 вересня 2021 року ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаним позовом.
Вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_3 , який за життя склав заповіт, яким усе своє майно заповів йому. До складу спадкового майна, яке залишилося після смерті ОСОБА_3 , крім іншого, входять корпоративні права засновника Фермерського господарства Вербовий Гай , яке зареєстровано по вул. Шевченка, 41 у селищі Липова Долина Сумської області. У встановлений законом строк він прийняв спадщину після смерті батька, подавши відповідну заву про прийняття спадщини.
Як спадкоємець усього майна батька, позивач виявив бажання оформити свої спадкові права на вказане фермерське господарство, єдиним засновником і учасником якого був батько. 3 вересня 2021 року він звернувся до державного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на корпоративні права засновника вказаного господарства. Нотаріус відмовив у видачі свідоцтва з огляду на відсутність сформованого у фермерського господарства статутного капіталу, зареєстрованого належним чином у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за господарством цілісного майнового комплексу чи інших речових прав на нерухоме майно. У зв`язку з викладеним, він позбавлений можливості оформити свої спадкові права та отримати свідоцтво про право на спадщину на вказані корпоративні права засновника юридичної особи.
Зважаючи на вказані обставини та посилаючись на правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц, позивач просить визнати за ним у порядку спадкування після смерті батька права засновника Фермерського господарства Вербовий Гай , яке зареєстровано по вул. Шевченка, 41 у селищі Липова Долина Сумської області.
Ухвалою Липоводолинського районного суду Сумської області від 10 листопада 2021 року до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору залучено ОСОБА_1 .
Ухвалою Липоводолинського районного суду Сумської області від 3 грудня 2021 року задоволено клопотання позивача та замінено відповідачів ОСОБА_4 та ОСОБА_4 на іншого відповідача - Липоводолинську селищну раду Сумської області.
Правом на відзив Липоводолинська селищна рада Сумської області не скористалася, надіслала заяву про відсутність заперечень проти позову.
Представник третьої особи ОСОБА_1 - адвокат Сенченко А.В. надіслав пояснення, у яких просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, померлий ОСОБА_3 не був єдиним засновником та учасником фермерського господарства, окрім нього учасником цього господарства був ОСОБА_1 . Зазначає, що у позові не зазначено, які права заявника були порушені, невизнані або оспорені селищною радою і за захистом яких прав позивач звернувся до суду. Зазначає, що п. 10.13 Статуту СФГ Вербовий Гай в редакції від 5 травня 2015 року врегульовано питання щодо прийняття спадкоємця до складу членів господарства, відповідно до якого такий спадкоємець може бути прийнятий до складу його членів за рішенням загальних зборів членів господарства. Оскільки позивач із заявою про вступ до господарства не звертався, питання про його прийняття загальними зборами не вирішувалося.
У судовому засіданні представник позивача адвокат Воронець Н.Б позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Позивач та представник відповідача до суду не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від останнього надійшла заява про розгляд справи без їхньої присутності.
ОСОБА_1 та його представник адвокат Сенченко А.В. у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є батьком позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.9).
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, 24 березня 1992 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців державним реєстратором зареєстровано Селянське (фермерське) господарство Вербовий Гай , місце знаходження юридичної особи - вул. Шевченка, 41, сел. Липова Долина, Липоводолинський район, Сумська область; ідентифікаційний код юридичної особи - 21107788 (а.с. 10).
Із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ № 356533, виданої державним реєстратором 9 січня 2013 року вбачається, що керівником СФГ Вербовий Гай є ОСОБА_3 , основним видом економічної діяльності господарства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (а.с.11).
Із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованого станом на 14 вересня 2021 року, вбачається, що засновником і керівником СФГ Вербовий Гай є ОСОБА_3 , місцезнаходження юридичної особи - АДРЕСА_1 . Види економічної діяльності: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); допоміжна діяльність у рослинництві; оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами тварин. Розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) складає нуль гривень. Установчі документи відсутні. 30 травня 2011 року та 5 травня 2015 року відбулася державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи (а.с. 12-14).
Розпорядженням голови Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 26 січня 2000 року № 29 зареєстровано статут ФГ Вербовий Гай Відповідно до вказаного статуту фермерське господарство створено на основі приватної власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 46-50).
30 травня 2011 року відбулася державна реєстрація змін до установчих документів ФГ Вербовий гай , статут господарства викладено у новій редакції, відповідно до якої засновником та головою цього господарства був ОСОБА_3 (а.с. 16).
5 травня 2015 року знову відбулася державна реєстрація змін до установчих документів ФГ Вербовий гай , статут господарства викладено у новій редакції, відповідно до якої засновником (головою) цього господарства був ОСОБА_3 , а ОСОБА_1 став членом вказаного господарства (а.с. 83). Пунктом 10.13 вказаного Статуту передбачено, що у разі смерті члена господарства його спадкоємець може бути прийнятий в члени господарства за рішенням загальних зборів членів господарства.
18 лютого 2020 року ОСОБА_3 заповів усе своє майно позивачу ОСОБА_2 . Заповіт посвідчено державним нотаріусом Липоводолинської районної державної нотаріальної контори Мельником В.О. 18 лютого 2020 року за реєстровим № 357 (а.с. 60).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер у сел. Липова Долина Роменського району Сумської області (а.с. 58).
29 січня 2021 року ОСОБА_2 подав заяву про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , державним нотаріусом Липоводолинської районної державної нотаріальної контори заведена спадкова справа № 5/2021 (а.с. 58).
Із довідок Центру надання адміністративних послуг Липоводолинської селищної ради від 30 серпня 2021 року та Липоводолинської селищної ради Роменського району Сумської області від 20 січня 2021 року вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час смерті був один зареєстрований та самотньо проживав по АДРЕСА_1 (а.с. 26, 59).
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, сформованою 14 вересня 2021 року, за СФГ Вербовий гай право власності на нерухоме майно не зареєстровано (а.с.27, 28).
6 вересня 2021 року державний нотаріус Липоводолинської районної державної нотаріальної контори Мельник В.О. постановою відмовив ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька на статутний капітал ФГ Вербовий гай та на право постійного користування земельними ділянками, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а також через відсутність у ФГ Вербовий гай сформованого статутного капіталу (а.с. 31-32).
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що застосовується, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач відповідно до положень ч. 1 ст. 1269 ЦК України прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_3 на підставі заповіту і є єдиним спадкоємцем.
Згідно зі ст. 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 19 Закону України Про фермерське господарство визначено, що до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Статтею 23 Закону України Про фермерське господарство успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
У постанові від 21 січня 2020 року у справі № 908/2606/18 Велика Палата Верховного Суду вказала на можливість застосування до правовідносин, які виникають у зв`язку з діяльністю фермерських господарств, приписів законодавства, що регулюють діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, у випадку, якщо спірні правовідносини не врегульовані статутом або Законом України Про фермерське господарство .
Відповідно до ст. 23 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю від 6 лютого 2018 року у разі смерті учасника товариства його частка переходить до спадкоємця без згоди учасників товариства. Отже, за наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
Із матеріалів справи вбачається, що ФГ Вербовий гай не має розподіленого між його членами статутного капіталу, тому усі належні цьому господарству майнові права належать його засновнику. До вказаних правовідносин не може бути застосовано положення п. 10.13 Статуту господарства, яке не регулює питання спадкування майнових прав засновника господарства.
Оскільки позивач не відмовлявся від вступу до фермерського господарства, як і йому не відмовляло у цьому останнє, належним чином прийняв спадщину після смерті батька, тому визнання за ним в порядку спадкування після смерті батька майнових прав засновника ФГ Вербовий гай є ефективним способом захисту його прав як спадкоємця засновника.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають захисту в судовому порядку шляхом задоволення позову та визнання за ним в порядку спадкування майнових прав засновника фермерського господарства.
Судові витрати слід залишити за позивачем, оскільки вимоги про їх відшкодування ним не ставляться.
Керуючись ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 майнове право засновника Фермерського господарства Вербовий Гай , зареєстрованого 24 березня 1992 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_2 ; АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач: Липоводолинська селищна рада Липоводолинського району Сумської області; вул. Роменська, 10, селище Липова Долина, Сумська область; ЄДРПОУ: 04390972.
Третя особа: ОСОБА_1 ; АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_2 .
Суддя Д. В. Сізов
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2021 |
Оприлюднено | 24.12.2021 |
Номер документу | 102133876 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Сізов Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні