УХВАЛА
29 грудня 2021 року
м. Київ
Справа № 916/3661/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Бенедисюка І.М., Селіваненка В.П.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Приватного підприємства "ВС-СЕРВІС" (далі - ПП "ВС-СЕРВІС", позивач, скаржник)
на ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2021
у справі № 916/3661/20
за позовом ПП "ВС-СЕРВІС"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕЛЕНИЙ ШЛЯХ" (далі - ТОВ "ЗЕЛЕНИЙ ШЛЯХ", відповідач)
про стягнення 323 873,46 грн,
ВСТАНОВИВ:
ПП "ВС-СЕРВІС" 13.12.2021 (згідно з відміткою на кур`єрській накладній) звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2021у справі № 916/3661/20; справу передати до Південно-західного апеляційного господарського суду для продовження розгляду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.12.2021 для розгляду касаційної скарги у справі № 916/3661/20 визначено колегію суддів у складі: Малашенкової Т.М. - головуючий, Бенедисюка І.М., Селіваненка В.П.
Дослідивши матеріали касаційної скарги з доданими до неї документами у контексті оскаржуваної ухвали суду апеляційної інстанції, Касаційний господарський суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з огляду на таке.
Предметом касаційного оскарження у даній справі є ухвала Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2021 у справі № 916/3661/20, якою частково задоволено клопотання ТОВ "ЗЕЛЕНИЙ ШЛЯХ" про призначення судової експертизи; призначено у справі № 916/3661/20 комплексну судову експертизу (почеркознавчу та технічну), проведення якої доручено Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України; на вирішення експерта поставлено питання, перелік яких наведено в тексті оскаржуваної ухвали; зупинено апеляційне провадження у справі № 916/3661/20 до закінчення проведення судової експертизи та/або повернення матеріалів справи до Південно-західного апеляційного господарського суду.
У поданій касаційній скарзі ПП "ВС-СЕРВІС", зокрема зазначає, що вважає ухвалу про призначення судової експертизи та зупинення провадження незаконною та оскаржує її в єдиний доступний спосіб - в частині зупинення провадження . При цьому скаржник вказує, що недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку (наведену правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 910/9394/17 та від 26.10.2018 у справі № 910/9971/17).
Також скаржник вважає, що у суду апеляційної інстанції були відсутні підстави для зупинення провадження у справі у зв`язку з призначенням експертизи, адже обставини справи, як і докази, наявні в матеріалах справи, дають змогу суду розглянути справу на підставі зібраних доказів. Системний аналіз положень статті 228 ГПК України дає можливість дійти висновку, що правомірність зупинення провадження у справі на підставі пункту 2 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) залежить від обгрунтованості призначення судової експертизи.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Частиною другою статті 6 та частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 293 ГПК України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 287 ГПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати касаційну скаргу на ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову, заміни заходу забезпечення позову, щодо зустрічного забезпечення, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз`яснення рішення чи відмову у роз`ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.
Наведене виключає можливість касаційного перегляду зазначеної ухвали суду апеляційної інстанції у справі № 916/3661/20 у частині призначення судової економічної експертизи, оскільки в цій частині судове рішення не підлягає касаційному оскарженню.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове і повне припинення всіх процесуальних дій у справі, зумовлене настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли їх може бути усунуто.
При цьому зупинення провадження у справі на час проведення судової експертизи є правом господарського суду, що зумовлене неможливістю вирішення спору по суті за відсутності висновків про встановлення фактів, які можуть бути встановлені лише експертом.
Враховуючи те, що ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2021 у справі № 916/3661/20 призначено судову експертизу (почеркознавчу та технічну), а для проведення експертизи матеріали справи направляються до судово-експертної установи і в цей період неможливо проводити відповідні процесуальні дії, апеляційний суд у цьому випадку скористався своїм правом, наданим йому процесуальним законом (частиною першою статті 228 ГПК України), що не може вважатися порушенням норм процесуального права, яке тягне за собою наслідки у вигляді скасування відповідного судового акта.
Верховний Суд відхиляє посилання скаржника на постанову об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.09.2018 у справі №910/9971/17, оскільки в тому випадку суд апеляційної інстанції порушив норми процесуального права, а саме щодо призначення судової експертизи (в галузі права про застосування аналогії закону чи аналогії права) з питань, які в принципі не можуть ставитися судом на вирішення судової експертизи у розумінні приписів статті 99 ГПК України та статті 1 Закону України "Про судову експертизу"; у зв`язку з викладеним оскаржувану в згаданій справі ухвалу не можна було визнати такою, що постановлена з дотриманням норм процесуального права.
При цьому Верховний Суд зазначає, що в даному аспекті судова практика є сталою та послідовною.
Судом також не беруться до уваги посилання скаржника на постанову Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 910/9394/17, оскільки в постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10.12.2018 у справі № 910/9883/17 та в постановах Верховного Суду від 05.02.2019 у справі № 910/702/17, від 05.03.2019 у справі № 910/701/17 вже викладено єдину правозастосовчу практику стосовно того, що ухвала суду апеляційної інстанції про призначення експертизи не може бути оскаржена в касаційному порядку.
Наведені у касаційній скарзі доводи вказаних висновків не спростовують, а в цілому зводяться до оцінки і встановлення обставин справи, що виходить за межі повноважень Верховного Суду згідно з положеннями статті 300 ГПК України.
Окремо Верховний Суд відзначає, що право суду зупинити провадження у разі призначення експертизи є його дискреційними повноваженнями, яке безумовно має відповідати завданням та принципам ГПК України, закріпленими у статті 2 ГПК України.
Відповідно до частини другої статті 293 ГПК України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Суд зазначає, що право на доступ до суду, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, не є абсолютним і може підлягати обмеженню; такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу потребує регулювання з боку держави. Суд повинен переконатися, що застосовані обмеження не звужують чи не зменшують залишені особі можливості доступу до суду в такий спосіб або до такої міри, що це вже спотворює саму суть цього права (рішення ЄСПЛ від 12.07.2001 у справі "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам II проти Німеччини").
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"), умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути більш суворими ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої, а потім судом апеляційної інстанції (рішення у справах: "Levages Prestations Services v. France" від 23 жовтня 1996 року; "Brualla Gomes de la Torre v. Spain" від 19 грудня 1997 року).
Враховуючи викладене, колегія суддів визнає касаційну скаргу необґрунтованою та відмовляє у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ПП "ВС-СЕРВІС" на ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2021 в частині зупинення провадження у справі № 916/3661/20 на підставі частини другої статті 293 ГПК України, оскільки у даній справі правильне застосовування судом апеляційної інстанції норм процесуального права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення.
Суд звертає увагу скаржника, що відповідно до пункту 3 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Керуючись статтями 234, 235, 245, 287, 293 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Приватного підприємства "ВС-СЕРВІС" на ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.11.2021у справі № 916/3661/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Малашенкова
Суддя І. Бенедисюк
Суддя В. Селіваненко
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2021 |
Оприлюднено | 30.12.2021 |
Номер документу | 102298052 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Малашенкова Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні