Справа № 639/3007/18
Провадження № 2/639/15/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2022 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Труханович В.В.,
за участю секретаря - Кричевської В.М., Безбородько І.О., Усиченко К.І.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - ОСОБА_2 ,
представника відповідача - ОСОБА_3 ,
представника відповідача - ОСОБА_4 ,
представника третьої особи - Дудка В.О.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у м. Харкові цивільну справу № 639/3007/18 за позовною заявою ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , ОСОБА_6 , Книжкового магазину Папірус , 3-ті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю Фактор-Друк , Книжкова палата України імені Івана Федорова про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав,
ВСТАНОВИВ :
11 червня 2018 року до Жовтневого районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав, відповідно до якої позивач просив суд:
- визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок порушенням авторського права позивача та стягнути на користь позивача компенсацію в розмірі 74 460, 00 грн.;
- заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок подальше використання спірного фото для випуску повторних тиражів книги Рыбки - экзотика подводного мира ;
- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок опублікувати за власний рахунок в офіційних друкованих виданнях відомості про допущене порушення авторського майнового права позивача.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що у позивача є хоббі - фотографія та акваріумістика (моделювання екосистеми в замкнутому штучному водоймі - акваріумі). Саме в рамках свого хоббі у 2010 році позивачем було здійснено ряд фотознімків його акваріуму зі створеною в ньому екосистемою.
Позивачем у січні 2010 було також знято відео та розміщено на Ю-Туб https://voutu.be/YQTi6iYeAAw. Позивач також розмістив фотощоденник своїх спостережень за акваріумом на своїй сторінці http://maksimiks.name/2010/02/07/483/. Також позивач подав один зі свої фотознімків на конкурс - розмістивши його на відповідному форумі у лютому 2010 року. На почтаку відео є посилання на особу позивача (в тому числі вказаний нік в мережі Інтернет, який чітко співпадає з ніком автора фотощоденника та автора поста для конкурсу. У позивача наявна ціла папка на жорсткому диску подібних знімків кожного дня, оскільки він фіксував процес розвитку екосистеми в акваріумі.
12.06.2017 позивачу подарували книгу видавництва Ранок ISBN: 978-966-672-289-1 Рыбки - экзотика подводного мира автора ОСОБА_6 .
При перегляді вказаної книги позивачем на розвороті 8-9 сторінок був виявлений його власний фотографічний твір, а саме фотографія акваріуму, яка була зроблена ним особисто 07 лютого 2010 року.
Саме фото, яке позивач виставив для участі в конкурсі, стало предметом спору в даному випадку. Вказане фото без відома та дозволу позивача було використано відповідачем.
Зазначені обставини і є, на думку позивача, свідченням того, що його авторське право було порушене, у зв`язку з чим він і вимушений був звернутися до суду з зазначених позовом.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 12 червня 2018 року позовну заяву ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав залишено без руху. Надано строк на усунення недоліків, протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
20 червня 2018 року позивач усунув зазначені в ухвалі недоліки.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 25 червня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав. Призначено підготовче судове засідання.
10 вересня 2018 року від представника відповідача по справі Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок надійшов відзив на позовну заяву, у якому він просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 посилаючись на наступне.
По-перше, позивач не надав доказів, що саме ТОВ Видавництво РАНОК розповсюджувало вказану книгу. Її подарував позивачу 12 червня 2017 року його друг ОСОБА_7 . Ця книга не була придбана у відповідача.
По-друге, висновок про те, що вказана книга була опублікована ТОВ Видавництво РАНОК , позивач робить з службової інформації на книзі. Утім сучасний рівень поліграфічної техніки та свобода друкарської діяльності дозволяють будь-кому (фізичній чи юридичній особі) виготовляти книги будь-яким тиражем (навіть у одному примірнику) з будь-якими надписами про видавців. У зв`язку з цим інформація про видавця, що міститься на самій книзі, не є достатнім доказом того, хто насправді опублікував книгу. Інших доказів, які б свідчили, що вказану книгу видав відповідач, позивач не надав.
По-третє, позивач вказав, що на книзі Рыбки - экзотика подводного мира передбачений ISBN: 978-966-672-289-1.
Під цим номером ISBN TOB Видавництво РАНОК випустило у світ зовсім іншу книгу ОСОБА_8 . Біологічні диктанти. 7-8 класи. - X.: Вид-во Ранок , 2009. - 176 с. - (Бібліотека творчого вчителя) .
Отже, наведені докази, на погляд відповідача, свідчать про те, що відповідач не публікував книгу Рыбки - экзотика подводного мира . Пояснити походження цієї книги відповідач не може і нічого не знає про її видання. У зв`язку з цим відповідач не порушував авторських прав позивача і не може нести за це відповідальність.
21 вересня 2018 року від представника позивача надійшла заява про забезпечення доказів, клопотання про залучення третіх осіб, клопотання про залучення співвідповідача.
Того ж дня від позивача по справі надійшла відповідь на відзив, у якій він посилається на те, що жодних підстав вважати, що книга була випущена не відповідачем по справі не має.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 03 жовтня 2018 року клопотання представника позивача про забезпечення доказів - задоволено частково.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 03 жовтня 2018 року клопотання представника позивача про залучення до участі у справі 3-тьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору - задоволено.
Залучено до участі у цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав в якості 3-тьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову на стороні відповідача - типографію Фактор-Друк (61030, м. Харків, вул. Саратовська, 51) та Книжкову палату України імені Івана Федорова (02094, м. Київ, пр. Ю. Гагаріна, 27).
03 жовтня 2018 року представник позивача відмовилася від раніше заявленого клопотання про залучення співвідповідача.
12 жовтня 2018 року від представника третьої особи - типографії Фактор-Друк надійшли письмові пояснення, в яких він зазначає, що ТОВ Фактор-Друк за своєю діяльністю є виготовлювачем поліграфічної продукції, з основним видом діяльності, зареєстрованому в ЄДРЮОП - Друк іншої продукції.
З огляду на викладене, Товариство надає послуги з виготовлення поліграфічної продукції на замовлення на підставі наданих замовником вихідних матеріалів.
01 січня 2005 року ТОВ Фактор-Друк та ТОВ Видавництво Ранок клали договір № 42-01/05 про виготовлення поліграфічної продукції. За вказаним договором Товариство зобов`язалось виконати роботи на підставі вихідних матеріалів, наданих замовником.
Книга з назвою Рыбки - экзотика подводного мира у 2013 році була надрукована на замовлення ТОВ Видавництво Ранок , на підставі наданих вихідних даних замовником, а саме - готових діапозитивів.
17 травня 2013 року за товарною накладною № 4375-Р книга Рыбки - экзотика подводного мира була поставлена відповідачеві.
Усі документи до теперішнього часу знищені за закінченням терміну зберігання.
29 жовтня 2018 року від представника Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок також надійшли письмові пояснення, у яких вони зазначають, що позивач не надав переконливих доказів того, що саме він є автором фотографії, яка розміщена на 8-9 сторінках книги Рыбки - экзотика подводного мира автора ОСОБА_6 . У зв`язку з цим відсутні й докази того, що саме позивачу належать особисті немайнові та майнові авторські права на вказаний фотографічний твір.
Окрім того, позивач не обґрунтував вказаний ним розмір компенсації, як того вимагає ст. 52 Закону України Про авторське права та суміжні права , та не надав необхідних доказів і розрахунків щодо вказаного ним розміру компенсації.
13 листопада 2018 року від представника позивача надійшла відповідь на пояснення відповідача.
Того ж дня представником позивача було подано клопотання про залучення співвідповідача у справі.
Ухвалою Жовтневого районного суду м . Харкова від 11 грудня 2018 року клопотання представника позивача про залучення до участі у справі співвідповідачів - задоволено.
Залучено до участі у цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , 3-ті особи типографія Фактор-Друк , Книжкова палата України імені Івана Федорова про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав в якості відповідачів ОСОБА_6 ( АДРЕСА_1 ), Книжковий магазин Папірус (ФОП ОСОБА_9 ) ( АДРЕСА_2 ).
15 січня 2019 року представником позивача було подано до суд заяву про забезпечення доказів.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 16 січня 2019 року заяву представника позивача про забезпечення доказів - задоволено частково.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 14 лютого 2019 року клопотання представника позивача ОСОБА_5 - ОСОБА_1 про призначення фототехнічної експертизи з аналізом графічних зображень по цивільній справі №639/3007/18 за позовною заявою ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , ОСОБА_6 , Книжкового магазину Папірус, 3-ті особи: типографія Фактор-Друк , Книжкова палата України імені Івана Федорова, про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав - задоволено.
Призначено у цивільній справі № 639/3007/18 за позовною заявою ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , ОСОБА_6 , Книжкового магазину Папірус, 3-ті особи: типографія Фактор-Друк , Книжкова палата України імені Івана Федорова, про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав фототехнічну експертизу з аналізом графічних зображень, проведення якої доручити експертам ХНДІСЕ ім. М.С. Бокаріуса, яких попереджено про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
15 лютого 2021 року на адресу Жовтневого районного суду м. Харкова з Національного наукового центру Інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса надійшов висновок експерта №15384/10624-10626 за результатами проведеної судової експертизи від 20.01.2021 року.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 16 лютого 2021 року поновлено провадження у справі № 639/3007/18 за позовною заявою ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , ОСОБА_6 , Книжкового магазину Папірус, 3-ті особи: типографія Фактор-Друк , Книжкова палата України імені Івана Федорова, про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав. Призначено підготовче судове засідання.
03 березня 2021 року від представника третьої особи - типографії Фактор-Друк надійшли письмові пояснення.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 31 березня 2021 року закрито підготовче провадження у цивільній справі № 639/3007/18 за позовною заявою ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , ОСОБА_6 , Книжкового магазину Папірус , 3-ті особи: типографія Фактор-Друк , Книжкова палата України імені Івана Федорова, про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав. Призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача - адвокат Світлична Я.О. в судовому засіданні заявлений позов підтримала в повному обсязі, просила суд його задовольнити.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок - адвокат Махонін О.С., в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на обставини викладені у відзиві.
Представник відповідача ОСОБА_6 - адвокат Костромицька І.В., в судовому засіданні проти задоволення позову також заперечувала, посилаючись на те, що ілюстрування книги не входить до повноважень автора, автор займається лише написанням статей.
Представник відповідача Книжкового магазину Папірус в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце слухання справи повідомлена належним чином.
Представник третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю Фактор-Друк в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та письмові пояснення.
Представник третьої особи Книжкової палата України імені Івана Федорова, в судове засідання також не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Суд, вислухавши пояснення сторін, допитавши свідків, дослідивши надані сторонами та долучені до матеріалів справи докази, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, шляхом передбачених ст. 16 ЦК України способами.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
В судовому засіданні було встановлено, що хоббі позивача по справі ОСОБА_5 є - фотографія та акваріумістика (моделювання екосистеми в замкнутому штучному водоймі - акваріумі). Саме в рамках свого хоббі у 2010 році позивачем було здійснено ряд фотознімків його акваріуму зі створеною в ньому екосистемою.
Позивачем у січні 2010 було також знято відео та розміщено на Ю-Туб https://voutu.be/YQTi6iYeAAw. Позивач також розмістив фотощоденник своїх спостережень за акваріумом на своїй сторінці http://maksimiks.name/2010/02/07/483/. Окрім того, позивач подав один зі свої фотознімків на конкурс - розмістивши його на відповідному форумі у лютому 2010 року. На початку відео є посилання на особу позивача (в тому числі вказаний нік в мережі Інтернет, який чітко співпадає з ніком автора фотощоденника та автора поста для конкурсу. (т. 1, а.с. 16-19)
Дані відеозаписи були дослідженні судом у судовому засіданні, на них дійсно зображенні фото, які містяться в матеріалах справи.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_10 також підтвердили, що фото були зроблені ОСОБА_5 , він їх готував для участі у конкурсі, самостійно висаджував рослинність в акваріум та протягом тривалого часу вирощував її.
12.06.2017 позивачу подарували книгу видавництва Ранок ISBN: 978-966-672-289-1 Рыбки - экзотика подводного мира автора ОСОБА_6 . (т. 1, а.с. 26)
При перегляді вказаної книги позивачем на розвороті 8-9 сторінок був виявлений його власний фотографічний твір, а саме фотографія акваріуму, яка була зроблена ним особисто 07 лютого 2010 року.
21 червня 2017 року на адресу ТОВ Видавництво Ранок ОСОБА_5 направлено Претензію щодо порушення його авторським прав, яка залишилася без задоволення. (т. 1, а.с. 20-21, 22, 23, 24)
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Статтею 54 Конституції України передбачено, що громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв`язку з різними видами інтелектуальної діяльності.
Кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом.
Відповідно до ст. 1 Протоколу 1 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Отже, основною метою статті 1 Першого протоколу є запобігання свавільному захопленню власності, конфіскації, експропріації та іншим порушенням принципу безперешкодного користування своїм майном. Слід зауважити, що в основу ст. 1 Першого протоколу покладено два рішення - "Маркс проти Німеччини" та "Спорронг і Лоннрот проти Швеції", якими визначено основні вимоги стосовно застосування ст. 1 Першого протоколу щодо захисту права власності.
Відповідно ст. 418 ЦК України право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об`єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об`єктів права інтелектуальної власності визначається цим Кодексом та іншим законом. Право інтелектуальної власності є непорушним. Ніхто не може бути позбавлений права інтелектуальної власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 420 ЦК України передбачено, що до об`єктів права інтелектуальної власності, зокрема, належать:
літературні та художні твори;
комп`ютерні програми;
компіляції даних (бази даних);
виконання;
фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення;
наукові відкриття;
винаходи, корисні моделі, промислові зразки;
компонування напівпровідникових виробів;
раціоналізаторські пропозиції;
сорти рослин, породи тварин;
комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення;
комерційні таємниці.
Згідно зі ст. 423 ЦК України особистими немайновими правами інтелектуальної власності є: 1) право на визнання людини творцем (автором, виконавцем, винахідником тощо) об`єкта права інтелектуальної власності; 2) право перешкоджати будь-якому посяганню на право інтелектуальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об`єкта права інтелектуальної власності; 3) інші особисті немайнові права інтелектуальної власності, встановлені законом. Особисті немайнові права інтелектуальної власності належать творцеві об`єкта права інтелектуальної власності. У випадках, передбачених законом, особисті немайнові права інтелектуальної власності можуть належати іншим особам. Особисті немайнові права інтелектуальної власності не залежать від майнових прав інтелектуальної власності. Особисті немайнові права інтелектуальної власності не можуть відчужуватися (передаватися), за винятками, встановленими законом.
Особисті немайнові права інтелектуальної власності є чинними безстроково, якщо інше не встановлено законом. Майнові права інтелектуальної власності є чинними протягом строків, встановлених цим Кодексом, іншим законом чи договором. Майнові права інтелектуальної власності можуть бути припинені достроково у випадках, встановлених цим Кодексом, іншим законом чи договором. (ст. 425 ЦК України)
Статтею 426 ЦК України визначено порядок використання об`єкта права інтелектуальної власності.
Способи використання об`єкта права інтелектуальної власності визначаються цим Кодексом та іншим законом.
Особа, яка має виключне право дозволяти використання об`єкта права інтелектуальної власності, може використовувати цей об`єкт на власний розсуд, з додержанням при цьому прав інших осіб.
Використання об`єкта права інтелектуальної власності іншою особою здійснюється з дозволу особи, яка має виключне право дозволяти використання об`єкта права інтелектуальної власності, крім випадків правомірного використання без такого дозволу, передбачених цим Кодексом та іншим законом.
Умови надання дозволу (видачі ліцензії) на використання об`єкта права інтелектуальної власності можуть бути визначені ліцензійним договором, який укладається з додержанням вимог цього Кодексу та іншого закону.
Статтею 433 ЦК України визначено, що об`єктами авторського права є твори, а саме:
1) літературні та художні твори, зокрема:
романи, поеми, статті та інші письмові твори;
лекції, промови, проповіді та інші усні твори;
драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні, інші сценічні твори;
музичні твори (з текстом або без тексту);
аудіовізуальні твори;
твори живопису, архітектури, скульптури та графіки;
фотографічні твори;
твори ужиткового мистецтва;
ілюстрації, карти, плани, ескізи і пластичні твори, що стосуються географії, топографії, архітектури або науки;
переклади, адаптації, аранжування та інші переробки літературних або художніх творів;
збірники творів, якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності;
2) комп`ютерні програми;
3) компіляції даних (бази даних), якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності;
4) інші твори.
Згідно частини 1 статті 435 ЦК України первинним суб`єктом авторського права є автор твору. За відсутності доказів іншого автором твору вважається особа, зазначена звичайним способом на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства).
За змістом ст. 437 ЦК України авторське право виникає з моменту створення твору. Особа, яка має авторське право, для сповіщення про свої права може використовувати спеціальний знак, встановлений законом.
Відповідно до ст. 440 ЦК України майновими правами інтелектуальної власності на твір є: 1) право на використання твору; 2) виключне право дозволяти використання твору; 3) право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання; 4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом. Майнові права на твір належать його авторові, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Відповідно до ст. 441 ЦК України використанням твору є його: 1) опублікування (випуск у світ); 2) відтворення будь-яким способом та у будь-якій формі; 3) переклад; 4) переробка, адаптація, аранжування та інші подібні зміни; 5) включення складовою частиною до збірників, баз даних, антологій, енциклопедій тощо; 6) публічне виконання; 7) продаж, передання в найм (оренду) тощо; 8) імпорт його примірників, примірників його перекладів, переробок тощо. Використанням твору є також інші дії, встановлені законом.
Статтею 443 ЦК України визначено, що використання твору здійснюється лише за згодою автора, крім випадків правомірного використання твору без такої згоди, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Окрім того, статтею 1 Закону України Про авторське право і суміжні права надано визначення таких термінів, зокрема: автор - фізична особа, яка своєю творчою працею створила твір; твір образотворчого мистецтва - скульптура, картина, малюнок, гравюра, літографія, твір художнього (у тому числі сценічного) дизайну тощо.
Згідно частини 1 статті 8 цього Закону об`єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, а саме:
1) літературні письмові твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо);
2) виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори;
3) комп`ютерні програми;
4) бази даних;
5) музичні твори з текстом і без тексту;
6) драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні та інші твори, створені для сценічного показу, та їх постановки;
7) аудіовізуальні твори;
8) твори образотворчого мистецтва;
9) твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва;
10) фотографічні твори, у тому числі твори, виконані способами, подібними до фотографії;
11) твори ужиткового мистецтва, у тому числі твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, ювелірні вироби тощо;
12) ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, архітектури та інших сфер діяльності;
13) сценічні обробки творів, зазначених у пункті 1 цієї частини, і обробки фольклору, придатні для сценічного показу;
14) похідні твори;
15) збірники творів, збірники обробок фольклору, енциклопедії та антології, збірники звичайних даних, інші складені твори за умови, що вони є результатом творчої праці за добором, координацією або упорядкуванням змісту без порушення авторських прав на твори, що входять до них як складові частини;
16) тексти перекладів для дублювання, озвучення, субтитрування українською та іншими мовами іноземних аудіовізуальних творів;
17) інші твори.
Згідно частин 1 та 2 статті 11 цього Закону суб`єктом, якому належить авторське право, є автор твору. За відсутності доказів іншого автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства). Це положення застосовується також у разі опублікування твору під псевдонімом, який ідентифікує автора. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
Особа, яка має авторське право (автор твору чи будь-яка інша особа, якій на законних підставах передано авторське майнове право на цей твір), для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права. Цей знак складається з таких елементів: латинська літера с , обведена колом, - (зображення знака не наводиться); ім`я особи, яка має авторське право; рік першої публікації твору.
Отже, Законом України Про авторське право та суміжні права передбачено право, а не обов`язок реєстрації авторського права.
У постанові Пленуму Верховного Суду України від 04 червня 2010 року № 5 Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав , зазначено, що при вирішенні відповідних спорів судам слід мати на увазі, що позивач повинен довести факт наявності в нього авторського права і (або) суміжних прав, факт порушення його прав відповідачем або загрозу такому порушенню. При цьому суду слід виходити із наявності матеріально-правової презумпції авторства (частина перша статті 435 ЦК, стаття 11 Закону України Про авторське право і суміжні права ). Відповідач, який заперечує проти позову, зобов`язаний довести виконання вимог Закону України Про авторське право і суміжні права при використані ним об`єкта авторського права і (або) суміжних прав, а також спростувати передбачену цивільним законодавством презумпцію винного завдання шкоди (статті 614 та 1166 ЦК) (пункт 12). Суд повинен установити, чи перебуває вебсайт та розміщена на ньому інформація в розпорядженні особи, якій пред`явлено позовні вимоги, а також чим підтверджується факт порушення нею авторського права (пункт 31). Компенсація підлягає виплаті у разі доведення факту порушення майнових прав суб`єкта авторського права і (або) суміжних прав, а не розміру заподіяних збитків. Таким чином, для задоволення вимоги про виплату компенсації достатньо наявності доказів вчинення особою дій, які визнаються порушенням авторського права і (або) суміжних прав. Для визначення суми такої компенсації, яка є адекватною порушенню, суд має дослідити: факт порушення майнових прав та яке саме порушення допущено; об`єктивні критерії, що можуть свідчити про орієнтовний розмір шкоди, завданої неправомірним кожним окремим використанням об`єкта авторського права і (або) суміжних прав; тривалість та обсяг порушень (одноразове чи багаторазове використання спірних об`єктів); розмір доходу, отриманий унаслідок правопорушення; кількість осіб, право яких порушено; наміри відповідача; можливість відновлення попереднього стану та необхідні для цього зусилля тощо.
Представник відповідача ТОВ Видавництво Ранок в судовому засіданні заперечував проти порушення ним авторських прав ОСОБА_5 та посилався на те, що відповідачем дана книга не публікувалася та не розповсюджувалася, та на те, що на книзі Рыбки - экзотика подводного мира передбачений ISBN: 978-966-672-289-1 . Під цим номером ISBN TOB Видавництво РАНОК випустило у світ зовсім іншу книгу ОСОБА_8 . Біологічні диктанти. 7-8 класи. - X.: Вид-во Ранок , 2009. - 176 с. - (Бібліотека творчого вчителя) .
Представник третьої особи ТОВ Фактор-Друк зазначив у своїх письмових поясненнях, що ТОВ Фактор-Друк за своєю діяльністю є виготовлювачем поліграфічної продукції, з основним видом діяльності, зареєстрованому в ЄДРЮОП - Друк іншої продукції.
З огляду на викладене, Товариство надає послуги з виготовлення поліграфічної продукції на замовлення на підставі наданих замовником вихідних матеріалів.
З матеріалів справи вбачається, що 01 січня 2005 року ТОВ Фактор-Друк та ТОВ Видавництво Ранок уклали договір № 42-01/05 про виготовлення поліграфічної продукції. За вказаним договором Товариство зобов`язалось виконати роботи на підставі вихідних матеріалів, наданих замовником.
Книга з назвою Рыбки - экзотика подводного мира у 2013 році була надрукована на замовлення ТОВ Видавництво Ранок , на підставі наданих вихідних даних замовником, а саме - готових діапозитивів.
17 травня 2013 року за товарною накладною № 4375-Р книга Рыбки - экзотика подводного мира була поставлена відповідачеві. (т. 2, а.с. 26, 27, 28)
Таким чином, дійсно ТОВ Фактор-Друк є лише виготовлювачем поліграфічної продукції та не має відношення до її змісту.
Як вбачається з відповіді - Книжкового магазину Папірус від 16.10.2018, у період з березня 2013 року по 03 жовтня 2018 року, ФОП ОСОБА_9 придбалася книга ISBN:978-966-672-289-l Рыбки - экзотика подводного мира автора ОСОБА_6 видавництва Ранок один раз на книжковому ринку Райский уголок . Документа які підтверджують придбання вказаної книги, а саме і товарного чеку, не зберіглося.
Реалізація, у період з березня 2013 року по 03 жовтня 2018 року, ФОП ОСОБА_9 книги ISBN: 978-966-672-289 -l Рыбки - экзотика подводного мира автора ОСОБА_6 видавництва Ранок , через сайт магазину Папірус , здійснювалась один раз, 13.09.2018 року.
ФОП ОСОБА_9 , у період з березня 2013 року по 03 жовтня 2018 року, не укладались договори постачання книги ISBN:978-966-672-289- 1 Рыбки - экзотика подводного мира автора ОСОБА_6 видавництва Ранок . (т. 1, а.с. 116, 117)
Таким чином Книжковий магазин Папірус виступає лише реалізатором продукції.
Щодо посилання представника ТОВ Видавництво Ранок на невідповідність ISBN суд зазначає наступне.
Як вбачається з листа Державної наукової установи Книжкова палата України ім. І. Федорова від 05.09.2018 № 323/02, Книжковою палатою України ТОВ Видавництво Ранок дійсно було присвоєно ідентифікатор у системі ISBN - 672 та надано ISBN 978-966-672-289-1 для використання в практичній діяльності.
Відповідно до форми звітності 1-В (книги) Звіт про випуск книжкової продукції , що надійшла від ТОВ Видавництво Ранок , ISBN 978-966-672-289-1 присвоєно книзі ОСОБА_8 . Біологічні диктанти. 7-8 класи. - Х.: Вид-во Ранок , 2009. - 176 с. - (Бібліотека творчого вчителя). (т. 1, а.с. 49)
Як вбачається з відомостей про наявність у фонді Державного архіву друку Книжкової палати України обов`язкових примірників видань, наданих Державною науковою установою Книжкова палата України ім. І. Федорова , книга ОСОБА_6 Рыбки - экзотика подводного мира містить ISBN 978-966-672-290-7 , а номер ISBN 978-966-672-289-1 присвоєно книзі ОСОБА_8 . Біологічні диктанти. 7-8 класи. - Х.: Вид-во Ранок , 2009. - 176 с. - (Бібліотека творчого вчителя). (т. 1, а.с. 120)
Згідно відповіді Державної наукової установи Книжкова палата України ім. І. Федорова від 31.01.2019 № 51/01, книга "Акваріум - екзотика підводного світу" в Книжкову палату України не находила.
Книга "Рибки" доставлена в Книжкову палату України ТОВ Видавництво "Ранок" 23.07.2013, однак ISBN відрізняється від наведеного в ухвалі:
ОСОБА_6 .
Рибки [Текст]: (екзотика підвод. світу) / [К. О. Шейкіна]. - X.: Ранок, 2012. - 108, [3] с.: іл.; 27 см. - (Серія "Моє хобі").
Авт. зазначено перед вип. дан.
ISBN 978-966-672-290-7 (у паліт.)
І. Назва.
[2013-13430=32620]
УДК 087.5:639.34 ББК 28.082я2 Ш39
В період з 01.01.2011 по 20.09.2018 вищезазначені книги іншими видавництвами в Книжкову палату України не доставлялися.
ТОВ Видавництво "Ранок" було присвоєно ідентифікатор у системі ISBN - "672" та надано ISBN 978-966-672-289-1 для використання практичній діяльності (лист від 11.07.2008 № 535/02-і).
Видавництво має право присвоювати отриманий ISBN будь- якому зі своїх видань на власний розсуд.
ISBN 978-966-672-289-1 присвоєно виданню:
Тагліна, ОСОБА_11 .
Біологічні диктанти. 7-8 класи [Текст] / О. В. Тагліна. - Харків : Ранок, 2009. - 175 с.; 20 см. - (Бібліотека творчого вчителя).
ISBN 978-966-672-289-1.
[2018-12522=29450]
УДК 373.5.091.26:57 Т13
Книга, випущена у 2009 р., надійшла в Книжкову палату України 18.09.2018 з порушенням строків доставляння обов`язкового примірника.
У звітах ТОВ Видавництва "Ранок" за формою 1-В (книги) за 2009-2018 рр. (у т.ч. за III та IV кв. 2018 р.) це видання не зазначено. Однак 05.09.2018 в Книжкову палату України від ТОВ Видавництва "Ранок" надійшов додатковий звіт за 2009-2010 рр., у якому зазначено 10 видань, у тому числі книга ОСОБА_8 "Біологічні диктанти". (т. 1, а.с. 205-206)
Таким чином, суд приходить до висновку, що дійсно, ТОВ Видавництва Ранок було випущено книгу ОСОБА_6 Рыбки - экзотика подводного мира , однак ISBN на книзі, помилково було зазначено не вірно, вірний номер ISBN 978-966-672-290-7 .
Як вбачається з відповіді Головного управління ДФС у Харківській області від 20.02.2019, Центральне управління ГУ ДФС у Харківській області надає інформацію стосовно здійснення ТОВ Ранок (код ЄДРПОУ 31060300) реалізації книги автора ОСОБА_6 КВЫ: 978-966-672-289-1 Акваріум - екзотика підводного світу чи Рыбки - экзотика подводного мира або з іншою схожою назвою згідно єдиного реєстру податкових накладних в період з березня 2013 року по 20 вересня 2018 року:
Моє хобі. Рыбки - экзотика подводного мира (р) було реалізовано у кількості 10 шт. (т. 2, а.с. 17)
Таким чином, судом достовірно було встановлено, що саме ТОВ Видавництво Ранок здійснювало випуск книги Рыбки - экзотика подводного мира автора ОСОБА_6 .
Представник відповідача ТОВ Видавництво Ранок також заперечував факт розміщенні у книзі саме фото позивача ОСОБА_5 .
В свою чергу, як вбачається з Висновку експерта № 15384/10624-10626 за результатами проведення судової фототехнічної експертизи, складеного 20.01.2021, зображення у файлах DSC_2706 форматів *.JPG та *.NEF співпадає із зображенням, що є на ресурсах http://maksimiks.name/2010/021/07/483/ та http://www.aquafanat.com.ua/forum/index.php?s=b5269f8a64f6c0a5f452735e3f3d4696&showtopic=3349&view=findpost&p=62661?.
Зображення у файлах DSC_2705 форматів *.JPG та *.NEF співпадає із зображенням на 8-ій та 9-ій сторінках книги ОСОБА_12 Рыбки - экзотика подводного мира , наданої для дослідження. (т. 1, а.с. 232-241)
Представник відповідача ТОВ Видавництво Ранок в судовому засіданні посилався на те, що вони ніякої відповідальності за порушення авторського права нести не можуть, а відповідальність повинна нести саме автор книги - ОСОБА_13 .
В свою чергу представник ОСОБА_13 в судовому засіданні зазначила, що ОСОБА_13 є лише автором статей, які містяться у книзі та не має відношення до фотоілюстрації, які вона не розміщувала.
З приводу цього суд зазначає наступне.
Так, відповідно до положень Цивільного кодексу, порушенням майнових прав інтелектуальної власності є використання твору, яке здійснюється, зокрема, шляхом його опублікування (випуску у світ)
Так, положеннями ст. 1 Закону України Про авторське право та суміжні права передбачено, що оприлюднення (розкриття публіці) твору - здійснена за згодою автора чи іншого суб`єкта авторського права і (або) суміжних прав дія, що вперше робить твір доступним для публіки шляхом опублікування, публічного виконання, публічного показу, публічної демонстрації, публічного сповіщення тощо;
опублікування твору, фонограми, відеограми - випуск в обіг за згодою автора чи іншого суб`єкта авторського права і (або) суміжних прав виготовлених поліграфічними, електронними чи іншими способами примірників твору, фонограми, відеограми у кількості, здатній задовольнити, з урахуванням характеру твору, фонограми чи відеограми, розумні потреби публіки, шляхом їх продажу, здавання в майновий найм, побутового чи комерційного прокату, надання доступу до них через електронні системи інформації таким чином, що будь-яка особа може його отримати з будь-якого місця і у будь-який час за власним вибором або передачі права власності на них чи володіння ними іншими способами. Опублікуванням твору, фонограми, відеограми вважається також депонування рукопису твору, фонограми, відеограми у сховищі (депозитарії) з відкритим доступом та можливістю одержання в ньому примірника (копії) твору, фонограми, відеограми.
Таким чином, суд приходить до висновку, що саме на особу, яка вперше робить твір доступним для публіки шляхом опублікування або випускає твір в обіг і покладається відповідальність за порушення авторського права.
Таким чином, саме ТОВ Видавництво Ранок здійснило публікацію твору - фотоілюстрації, автором якого є ОСОБА_5 без його згоди, чим порушило його авторські права.
Так, судом було достовірно встановлено, факт порушення авторських прав позивача - ОСОБА_5 - ТОВ Видавництво Ранок , а саме оприлюднення його фотографічного твору, без його згоди.
Статтею 50 Закону України Про авторське право і суміжні права передбачено, що порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для захисту таких прав, у тому числі судового, є вчинення будь-якою особою дій, які порушують особисті немайнові права суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав, визначені статтями 14 і 38 цього Закону, та їхні майнові права, визначені статтями 15, 17, 27, 39-41 цього Закону, з урахуванням умов використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтями 21-25, 42, 43 цього Закону, а також зловживання посадовими особами організації колективного управління службовим становищем, що призвело до невиплати або неналежних розподілу і виплати винагороди правовласникам.
Відповідно до ст. 52 Закону за захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.
При порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтею 50 цього Закону, недотриманні передбачених договором умов використання творів і (або) об`єктів суміжних прав, використанні творів і об`єктів суміжних прав з обходом технічних засобів захисту чи з підробленням інформації і (або) документів про управління правами чи створенні загрози неправомірного використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав та інших порушеннях особистих немайнових прав і майнових прав суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право звертатися до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення, подавати позови до суду про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, подавати позови до суду про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій.
Тлумачення вказаних положень законодавства дає підстави для висновку, що використання твору без дозволу суб`єкта авторського права і (або) суміжних прав є порушенням авторського права і (або) суміжних прав, за яке згідно з пунктом г частини 2 статті 52 Закону України Про авторське право і суміжні права , передбачена можливість стягнення з порушника авторських прав компенсації.
Разом з тим, компенсація підлягає виплаті у разі доведення факту порушення майнових прав суб`єкта авторського права і (або) суміжних прав і не залежить від розміру заподіяних збитків.
Таким чином за закріпленим у цивільному процесуальному законодавстві принципом доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, позивач повинен довести факт наявності в нього авторського права, факт його порушення відповідачем або загрозу такого порушення, розмір шкоди (за винятком вимоги щодо виплати компенсації), якщо вона завдана, та причинно-наслідковий зв`язок між завданою шкодою і діями відповідача; відповідач, який заперечує проти позову, зобов`язаний довести відсутність порушень авторський прав, дотримання ним вимог Закону України Про авторське право і суміжні права при використанні об`єкта авторського права, а також спростувати передбачену цивільним законодавством презумпцію винного завдання шкоди.
Компенсація підлягає виплаті у разі доведення факту порушення майнових прав суб`єкта авторського права і (або) суміжних прав і не залежить від розміру заподіяних збитків.
За відсутності доказів іншого, автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства). Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
Суб`єкт авторського права для засвідчення авторства (авторського права) на оприлюднений чи не оприлюднений твір, факту і дати опублікування твору чи договорів, які стосуються права автора на твір, у будь-який час протягом строку охорони авторського права може зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах.
Відповідно до частин 1, 3 статті 442 ЦК України твір вважається опублікованим (випущеним у світ), якщо він будь-яким способом повідомлений невизначеному колу осіб, у тому числі виданий, публічно виконаний, публічно показаний, переданий по радіо чи телебаченню, відображений у загальнодоступних електронних системах інформації.
Ніхто не має права опублікувати твір без згоди автора, крім випадків, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Відповідно ст. 52 Закону України Про авторське право і суміжні права (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин), за захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.
При порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтею 50 цього Закону, недотриманні передбачених договором умов використання творів і (або) об`єктів суміжних прав, використанні творів і об`єктів суміжних прав з обходом технічних засобів захисту чи з підробленням інформації і (або) документів про управління правами чи створенні загрози неправомірного використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав та інших порушеннях особистих немайнових прав і майнових прав суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право:
а) вимагати визнання та поновлення своїх прав, у тому числі забороняти дії, що порушують авторське право і (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;
б) звертатися до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;
в) подавати позови до суду про відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
г) подавати позови до суду про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій;
д) вимагати припинення підготовчих дій до порушення авторського права і (або) суміжних прав, у тому числі призупинення митних процедур, якщо є підозра, що можуть бути пропущені на митну територію України чи з її митної території контрафактні примірники творів, фонограм, відеограм, засоби обходу технічних засобів захисту, в порядку, передбаченому Митним кодексом України;
е) брати участь в інспектуванні виробничих приміщень, складів, технологічних процесів і господарських операцій, пов`язаних з виготовленням примірників творів, фонограм і відеограм, щодо яких є підстави для підозри про порушення чи загрозу порушення авторського права і (або) суміжних прав, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
є) вимагати, в тому числі у судовому порядку, публікації в засобах масової інформації даних про допущені порушення авторського права і (або) суміжних прав та судові рішення щодо цих порушень;
ж) вимагати від осіб, які порушують авторське право і (або) суміжні права позивача, надання інформації про третіх осіб, задіяних у виробництві та розповсюдженні контрафактних примірників творів і об`єктів суміжних прав, а також засобів обходу технічних засобів захисту, та про канали їх розповсюдження;
з) вимагати прийняття інших передбачених законодавством заходів, пов`язаних із захистом авторського права та суміжних прав;
и) здійснювати захист авторського права і (або) суміжних прав у порядку, визначеному статтею 52-1 цього Закону.
Суд має право постановити рішення чи ухвалу про:
а) відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої порушенням авторського права і (або) суміжних прав, з визначенням розміру відшкодування;
б) відшкодування збитків, завданих порушенням авторського права і (або) суміжних прав;
в) стягнення із порушника авторського права і (або) суміжних прав доходу, отриманого внаслідок порушення;
г) виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу;
д) заборону опублікування творів, їх виконань чи постановок, випуску примірників фонограм, відеограм, їх сповіщення, припинення їх розповсюдження, вилучення (конфіскацію) контрафактних примірників творів, фонограм, відеограм чи програм мовлення та обладнання і матеріалів, призначених для їх виготовлення і відтворення, публікацію у пресі інформації про допущене порушення тощо, якщо у ході судового розгляду буде доведено факт порушення авторського права і (або) суміжних прав або факт наявності дій, що створюють загрозу порушення цих прав;
е) вимагати від осіб, які порушують авторське право і (або) суміжні права позивача, інформацію про третіх осіб, задіяних у виробництві та розповсюдженні контрафактних примірників творів та об`єктів суміжних прав, засобів обходу технічних засобів та про канали розповсюдження.
При визначенні розмірів збитків, які мають бути відшкодовані особі, права якої порушено, а також для відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд зобов`язаний виходити із суті порушення, майнової і моральної шкоди, завданої особі, яка має авторське право і (або) суміжні права, а також із можливого доходу, який могла б одержати ця особа. У розмір збитків, завданих особі, права якої порушено, додатково можуть бути включені судові витрати, понесені цією особою, а також витрати, пов`язані з оплатою допомоги адвоката.
При визначенні компенсації, яка має бути виплачена замість відшкодування збитків чи стягнення доходу, суд зобов`язаний у встановлених пунктом "г" цієї частини межах визначити розмір компенсації, враховуючи обсяг порушення та (або) наміри відповідача.
При цьому суд, знаходить безпідставними посилання відповідачів на те, що на теперішній час редакція статті 52 Закону України Про авторське право і суміжні права викладена у іншій редакції, а тому редакція 2018 року не підлягає застосуванню, оскільки за загальним правилом норми матеріального права, які підлягають застосуванню, застосовуються у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Таким чином, виходячи із вимог справедливості, розумності та законності, суд приходить до висновку, що враховуючи кількість проданих екземплярів книги, кількість та розмір творів ОСОБА_5 , які були розмішені у книзі, розмір компенсації повинен становити 10 мінімальних заробітних плат (станом на момент виникнення спірних правовідносин 2018 рік мінімальна заробітна плата становила 3 723, 00 грн.), а саме 10 * 3 723, 00 грн. = 37 230, 00 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , ОСОБА_6 , Книжкового магазину Папірус , 3-ті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю Фактор-Друк , Книжкова палата України імені Івана Федорова, про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав підлягає частковому задоволенню.
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 265 ЦПК України у мотивувальній частині рішення зазначаються мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (частини перша, друга та п`ята статті 263 ЦПК України).
Консультативна рада європейських суддів у Висновку № 11 (2008) до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень зазначила, що якість судового рішення залежить головним чином від якості його вмотивування. Виклад підстав прийняття рішення не лише полегшує розуміння та сприяє визнанню сторонами суті рішення, але, насамперед, є гарантією проти свавілля. По-перше, це зобов`язує суддю дати відповідь на аргументи сторін та вказати на доводи, що лежать в основі рішення й забезпечують його правосудність; по-друге, це дає можливість суспільству зрозуміти, яким чином функціонує судова система (пункти 34-35).
Вимога пункту 1 статті 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов`язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
Європейський суд з прав людини вказав що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
У відповідності до вимог статті 141 ЦПК України з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок на користь ОСОБА_5 підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 860, 00 грн. та витрати за проведення експертизи у розмірі 10 990, 00 грн.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 4, 5 , 13, 76-81, 133, 141, 265 ЦПК України, ст. 41, 54 Конституції України, ст. 418, 420, 423, 425, 426, 433, 435, 437, 440, 441, 443 ЦК України, ст. 1, 8, 11, 50, 52 Закону України Про авторське право та суміжні права , суд -
ВИРІШИВ :
Позовну заяву ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , ОСОБА_6 , Книжкового магазину Папірус , 3-ті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю Фактор-Друк , Книжкова палата України імені Івана Федорова про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав - задовольнити частково.
Визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок порушенням авторського права ОСОБА_5 .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок на користь ОСОБА_5 компенсацію в розмірі 37 230, 00 грн. (тридцять сім тисяч двісті тридцять гривень 00 копійок)
Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок подальше використання спірного фото для випуску повторних тиражів книги Рыбки - экзотика подводного мира .
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок опублікувати за власний рахунок в офіційних друкованих виданнях відомості про допущене порушення авторського майнового права ОСОБА_5 .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок на користь ОСОБА_5 судовий збір у розмірі 2 860, 00 грн. (дві тисячі вісімсот шістдесят гривень 00 копійок).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок на користь ОСОБА_5 витрати за проведення експертизи у розмірі 10 990, 00 грн. (десять тисяч дев`ятсот дев`яносто гривень 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_5 , РНОКПП: НОМЕР_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю Видавництво Ранок , код ЄДРПОУ: 31060300, місцезнаходження: м. Харків, вул. Кібальчича, б. 27, кв. 135.
Відповідач - ОСОБА_6 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Книжковий магазин Папірус , місцезнаходження: м. Харків, вул. Менделєєва, б. 35, кв. 23.
Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю Фактор-Друк , код ЄДРПОУ: 20030635, місцезнаходження: м. Харків, вул. Саратовська, б. 51.
Третя особа - Книжкова палата України імені Івана Федорова, код ЄДРПОУ: 02473085, місцезнаходження: м. Київ, пр-т Ю. Гагаріна, б. 27.
Повний текст рішення складено 24.01.2022.
Суддя В. В. Труханович
Суд | Жовтневий районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2022 |
Оприлюднено | 26.01.2022 |
Номер документу | 102715956 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Харкова
Труханович В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні