Справа № 648/3406/21
Провадження № 2/648/205/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2022 року смт. Білозерка
Білозерський районний суд Херсонської області в складі
головуючого судді Бугрименка В.В.,
за участю секретаря судового засідання Тищенко Т.Б.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Понятівської гімназії Дар`ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, Дар`ївської сільської ради, про скасування наказу, стягнення середнього заробітку,
ВСТАНОВИВ
Представник позивача звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати наказ №30, виданий 15 листопада 2021 року директором Понятівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Дар`ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, про відсторонення ОСОБА_1 від роботи, зобов`язати Дар`ївську сільську раду виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату за весь час відсторонення, починаючи з 18 листопада 2021 року.
Позов обґрунтовано тим, що позивач працює вчителем у вказаному навчальному закладі. Оскарженим наказом ОСОБА_1 відсторонено від роботи з 18 листопада 2021 року до закінчення дії карантину або ж отримання нею обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID 19. Цим же наказом визначено, що на період відсторонення позивачки, заробітна плата їй не нараховується. Вважає наказ таким, що суперечить Конституції України, оскільки щеплення від COVID 19 є добровільним, проте, відсутність у ОСОБА_1 такого щеплення призводить до відсторонення від роботи без збереження заробітної плати, чим порушується її право на працю. Позивач не бажає робити щеплення від COVID 19, оскільки вакцина знаходиться на стадії клінічних досліджень та може бути небезпечною для її життя та здоров`я.
30 грудня 2021 року відкрито провадження у справі. Визначено судовий розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав викладених у позовній заяві, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала. Додатково зазначила, що Понятівська загальноосвітня школа змінила назву на Понятівська гімназія.
Позивач додатково дала пояснення, що не бажає здійснювати щеплення, оскільки дієвість вакцини не підтверджено, у зв`язку з чим, вона побоюється за своє життя та здоров`я. Медичних протипоказань щодо проведення щеплення вона не має.
Представники відповідачів в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Відзив на позовну заяву не подали.
За вказаних обставин, відповідно до вимог ст.280 ЦПК, суд ухвалює заочне рішення у справі.
Заслухавши пояснення позивача, її представника, дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Суд установив, що позивач працює вчителем музичного мистецтва в Понятівській гімназії Дар`ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області.
Щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID 19 ОСОБА_1 не робила, абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень позивач не має.
15 листопада 2021 року, у зв`язку із закінченням строку дії довідки про звільнення ОСОБА_1 від вакцинації та нездійснення нею щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID 19, керівник вказаного навчального закладу попередив позивачку про її відсторонення від роботи з 18 листопада 2021 року.
Наказом директора навчального закладу за №30 від 15 листопада 2021 року ОСОБА_1 відсторонено від роботи вчителя музичного мистецтва з 18 листопада 2021 року до закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID 19, або отримання працівником обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID 19.
З вказаним наказом позивач ознайомлена.
Спірні правовідносини регулюються нормами КЗпП, Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб , підзаконними нормативними актами.
Частиною 1 статті 46 КЗпП України передбачено, що відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
Зі змісту статті 12 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб вбачається, що обов`язковими є профілактичні щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця та кору. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється Міністерством охорони здоров`я України.
Наказом Міністерства охорони здоров`я №2153 від 04 жовтня 2021 року Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням встановлено, що на період дії карантину обов`язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають працівники, зокрема, закладів загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
Зі змісту вказаного наказу №2153 від 4 жовтня 2021 року вбачається, що виключенням для проведення обов`язкового щеплення є наявність абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16 вересня 2011 року № 595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 року за № 1161/19899 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 11 жовтня 2019 року № 2070).
Згідно п.41-6 постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 9 грудня 2020 року, вбачається, що контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я від 4 жовтня 2021 р. № 2153, та відсторонення від роботи (виконання робіт) таких працівників та державних службовців, які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я, покладається на керівників державних органів (державної служби), керівників підприємств, установ та організацій. Відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов`язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються. Строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.
Зі змісту статей 53, 54 Закону України Про освіту вбачається, що здобувачі освіти, педагогічні працівники, інші особи, які залучаються до освітнього процесу, мають право на безпечні і нешкідливі умови праці.
Враховуючи, що посада позивача віднесена до переліку професій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, ОСОБА_1 щеплення проти COVID-19 не робила, при цьому, абсолютних протипоказань до проведення щеплень не має, суд дійшов висновку, що при винесенні оскаржуваного наказу відповідач діяв правомірно.
Держава, встановивши відсторонення педагогічних працівників від виконання обов`язків, які не мають профілактичного щеплення, реалізує свій обов`язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров`я всіх учасників освітнього процесу, зокрема, дітей. В даній справі, право позивача на працю в навчальному закладі було тимчасово обмежено з огляду на суспільні інтереси, оскільки вона відмовилася від обов`язкового щеплення, суд вважає таке втручання має законну мету, є пропорційним для досягнення такої мети, та є цілком необхідним у демократичному суспільстві.
Оскільки заробітна плата виплачується працівнику за виконану роботу, а позивач вивільнена від роботи, підстав нараховувати та виплачувати їй заробітну плату відповідач не мав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відсторонення позивача від роботи є виправданим, та превалює над її особистими правами.
За вказаних обставин, позов задоволенню не підлягає за безпідставністю заявлених вимог.
Враховуючи, що позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, з ОСОБА_1 на користь держави має бути стягнуто судовий збір в сумі 908 грн..
Керуючись ст.ст. 81, 141, 247, 263-265, 270 ,274, 277, 279, 280-289 ЦПК, ст.12 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб , Наказом Міністерства охорони здоров`я №2153 від 04 жовтня 2021 року, постановою Кабінету Міністрів України №1236 від 9 грудня 2020 року, суд,
У Х В А Л И В
В позові відмовити.
Стягнути ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте Білозерським районним судом Херсонської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Відповідач, якому заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених
цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне судове рішення складено 24 січня 2022 року.
Позивач - ОСОБА_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач - Понятівська гімназія Дар`ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, зареєстроване місце знаходження: Херсонська область, Херсонський район, с.Понятівка, вулиця Коняєва, 24; ЄДРПОУ 24754264
Відповідач - Дар`ївська сільська рада, зареєстроване місце знаходження: Херсонська область, Херсонський район, с.Дар`ївка, вулиця Соборна, 68-а; ЄДРПОУ 04401374
Суддя: В.В.Бугрименко
Суд | Білозерський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2022 |
Оприлюднено | 26.01.2022 |
Номер документу | 102717455 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білозерський районний суд Херсонської області
Бугрименко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні