Постанова
від 04.02.2022 по справі 753/13656/21
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа 753/13656/21 Головуючий у І-й інстанції - Сирбул О.Ф.

апеляційне провадження № 22-ц/824/2635/2022 Доповідач Заришняк Г.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2022 року Київський апеляційний суд в складі суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого - Заришняк Г.М.

Суддів - Кулікової С.В., Рубан С.М.

розглянув у порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою адвоката Ломовцева Віктора Олександровича, діючого в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю Аптека Мірра , на ухвалу Дарницького районного суду м. Києва від 30 листопада 2021 року в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Аптека Мірра до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів за договором позики, -

В С Т А Н О В И В :

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 30 листопада 2021 року клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у цивільній справі за позовом ТОВ Аптека Мірра до ОСОБА_1 про стягнення коштів за договором позики - задоволено.

Зупинено провадження по цивільній справі № 753/13656/21 до вирішення цивільної справи № 758/12852/19 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ Аптека Мірра про визнання договору недійсним.

В апеляційній скарзі адвокат Ломовцев В.О., діючий в інтересах ТОВ Аптека Мірра , посилаючись на неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, просить ухвалу суду скасувати, а справу повернути до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Згідно п.14 ч.1 ст. 353 ЦПК України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо, зокрема, зупинення провадження у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в пунктах 1, 5 , 6 , 9 , 10 , 14 , 19 , 37-40 частини першої статті 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

За змістом ч. 13 ст. 7 ЦПК України , розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Ухвалою Київського апеляційного суд від 24 січня 2022 року дану справу призначено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.1 ст. 369 ЦПК України.

Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність й обґрунтованість постановленої ухвали суду в цій частині, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

В провадженні Дарницького районного суду м. Києва перебуває цивільна справа за позовом ТОВ Аптека Мірра до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів за договором позики.

Задовольняючи клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд першої інстанції виходив з його законності та обґрунтованості.

Однак, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).

Відповідно до положень п.6 ч.1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатись на об`єктивну неможливість розгляду справи і у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Передбачена законом необхідність зупинення розгляду однієї справи до вирішення іншої полягає в тому, що в іншій справі можуть бути встановлені або спростовані факти, що матимуть значення для вирішення цієї справи та які можуть вплинути на наявність підстав для задоволення позову повністю або частково, або відмови у ньому, або якщо ці справи є взаємовиключними.

Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі Фрідлендер проти Франції ).

Таким чином, необхідність у зупиненні провадження у справі виникає у випадку, якщо неможливо прийняти рішення у даній справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто, між двома справами, що розглядаються, повинні існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, а факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиціальне значення для іншої справи.

Отже, підставою для зупинення провадження у справі є не лише існування іншої справи на розгляді в суді та припущення про те, що рішення в ній має значення для справи, що розглядається, а саме неможливість її розгляду до вирішення іншої справи.

При цьому межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до порушення розумного строку розгляду справи.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з`ясовані та встановлені у цьому процесі, проте які мають значення для справи, провадження у якій зупинено. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з`ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Відповідний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 17.04.2019р. у справі № 924/645/18 та від 20.12.2019р. у справі № 910/13234/18, від 13.09.2019р. у справі № 912/872/18, від 21.02.2019р. у справі № 910/974/18.

Зупинення провадження у даній справі призведе до порушення строків її розгляду.

Предметом спору у справі, яка перебуває на розгляді, являється стягнення грошових коштів за договором позики. Предметом розгляду справи, до розгляду якої було зупинено провадження у даній справі, є позов ОСОБА_1 до ТОВ Аптека Мірра про визнання договору недійсним (справа № 758/12852/19), який було ним заявлено 07.10.2019 р. (а.с.54).

Разом з тим, місцевий суд в ухвалі не зазначив та з матеріалів справи не вбачається, в чому саме полягає об`єктивна неможливість розгляду даної справи до вирішення справи №758/12852/19, та які обставини неможливо встановити та оцінити без вирішення зазначеної справи, а тому колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до передчасного висновку про необхідність зупинення провадження у справі.

Відповідно до ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду - скасуванню, з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 251, 367, 374, 379, 382 ЦПК України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу адвоката Ломовцева Віктора Олександровича, діючого в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю Аптека Мірра , - задовольнити.

Ухвалу Дарницького районного суду м. Києва від 30 листопада 2021 року - скасувати, а справу направити до того ж суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Головуючий

Судді:

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення04.02.2022
Оприлюднено09.02.2022
Номер документу103026799
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —753/13656/21

Рішення від 26.07.2022

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 27.07.2022

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 27.07.2022

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 27.07.2022

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 27.07.2022

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Рішення від 27.07.2022

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Постанова від 04.02.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Заришняк Галина Миколаївна

Ухвала від 24.01.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Заришняк Галина Миколаївна

Ухвала від 10.12.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Заришняк Галина Миколаївна

Ухвала від 30.11.2021

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні