Дата документу 14.02.2022 Справа № 554/6670/21
Провадження № 1-кс/554/1651/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.02.2022 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду міста Полтави - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання ст. слідчого СУ ГУНП в Полтавській області підполковника поліції ОСОБА_3 , подане у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021170000000464 від 07.07.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, -
ВСТАНОВИВ:
В обґрунтування клопотання зазначено, що СУ ГУНП в Полтавській області проводиться розслідування у зазначеному кримінальному провадженні за фактами того, що службові особи Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Гадяцької міської ради (код НОМЕР_1 ) спільно із службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) здійснюють привласнення бюджетних коштів, що виділяються для фінансування робіт з капітального ремонту приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно отриманої інформації встановлено, що 19.08.2020 між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено договір про закупівлю № 312, предметом якого є виконання робіт із капітального ремонту приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_1 . Вартість робіт згідно умов договору становить 8 072 346 грн. Під час виконання робіт згідно договору службовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » спільно із службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вчиняється розтрата та привласнення бюджетних коштів, які виділяються для оплати вартості виконуваних робіт з будівництва, шляхом відображення в офіційних документах (актах прийняття виконаних робіт, довідках вартості та ін.) недостовірних відомостей щодо обсягів та якості фактично виконаних робіт. Під час виконання робіт з будівництва здійснюється застосування неякісних матеріалів та матеріалів, які не відповідають вимогам проектної та ін. документації та не відображаються в офіційній звітній документації (при цьому в офіційних документах відображається придбання та використання матеріалів згідно вимог проектної та ін. технічної документації з будівництва), що створює умови для реалізації механізму привласнення бюджетних коштів шляхом отримання різниці між вартістю фактично використаних матеріалів та ресурсів та вартістю таких матеріалів та ресурсів, яка відображається в офіційних звітних документах. Зазначений механізм реалізується через відображення недостовірних відомостей у звітних документах за попереднього та подальшого погодження з боку окремих представників замовника. Аналогічно до офіційних звітних документів (до актів приймання виконаних робіт форми КБ-2В та ін.) вносяться недостовірні відомості щодо обсягу виконаних робіт (відображаються дані про виконання робіт, які фактично не виконувалися).
Крім того, шляхом аналізу інформації на відкритому офіційному ресурсі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_4 » встановлено, що з метою реалізації механізму привласнення та розтрати бюджетних коштів, службовими особами замовника КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вчинено дії спрямовані «на протягування» ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » через процедуру закупівлі з метою подальшого укладення договору про закупівлю послуг. Зокрема, під час проведення публічної закупівлі UA-2020-07-02-007127-a із придбання послуг з капітального ремонту приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_1 (вартістю 8 072 346 грн.) службовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в порушення вимог законодавства про публічні закупівлі відхилено більш вигідні пропозиції інших учасників торгів без наведення обґрунтування, проігноровано допущені порушення учасником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », якого за результатами торгів визнано переможцем, та ін.
Внаслідок допущення суттєвих порушень під час проведення даної публічної закупівлі контролюючим органом у сфері фінансового контролю проведено моніторинг процедури публічної закупівлі. За результатами моніторингу складено та оприлюднено висновок від 07.10.2020, згідно якого виявлено низку допущених службовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » порушень законодавства про публічні закупівлі. Рішенням контролюючого органу службових осіб КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » зобов`язано вчинити ряд заходів щодо усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
Також, шляхом аналізу інформації на відкритому офіційному ресурсі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_4 » встановлено, що з метою реалізації механізму привласнення та розтрати бюджетних коштів, службовими особами замовника КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вчинено дії із «дроблення» об`ємів робіт та укладення на виконання робіт по кожній із частин окремих договорів з метою «протягування» через процедуру закупівлі «необхідної» підрядної організації, а саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Так, після початку виконання робіт по першому договору № 312 від 19.08.2020, предметом якого є виконання робіт із капітального ремонту приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_1 (вартість робіт згідно умов договору становить 8072 346 грн.), проведено публічну закупівлю шляхом застосування переговорної процедури та за її результатами укладено договір № 573 від 14.12.2020 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », предметом якого також є виконання робіт із капітального ремонту приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_1 (вартість робіт згідно умов договору становить 4 028 100 грн.).
З урахуванням вказаного в діях службових осіб Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Гадяцької міської ради (код НОМЕР_1 , юр. адреса: АДРЕСА_1 ) та службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 , юр. адреса: АДРЕСА_2 ) вбачаються ознаки складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України привласнення та розтрата чужого майна, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
В ході проведення досудового розслідування отримано інформацію, що привласнення бюджетних коштів здійснюється шляхом відображення службовими особами замовника спільно із службовими особами підрядної організації, що залучається до виконання робіт та послуг, в актах приймання виконаних робіт та наданих послуг недостовірних відомостей щодо обсягів фактично виконаних робіт та наданих послуг. На підставі складених актів, які містять недостовірні відомості, здійснюється перерахування бюджетних грошових коштів на рахунки підрядної організації. Перераховані бюджетні грошові кошти в подальшому переводяться в готівку та перерозподіляються між службовими особами замовника та службовими особами підрядної організації. При цьому службовими особами підрядної організації в актах виконаних робіт форми КБ-2в та довідках форми КБ-3 також відображаються недостовірні відомості щодо походження та вартості закуплених матеріалів та послуг, що залучаються при виконанні робіт та послуг. Зокрема, відображається походження будівельних матеріалів від суб`єктів господарювання, які не здійснювали придбання таких матеріалів та не є його виробниками, тобто від підприємств, які містять ознаки фіктивності.
Таким чином, з метою проведення аналізу фінансово-господарських взаємовідносин ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) з КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та іншими суб`єктами господарювання, які надавали субпідрядні послуги та реалізовували будівельні матеріали, виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до розрахункових рахунків підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), відкритих в банківських установах.
В ході досудового слідства встановлено, що підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) відкрито розрахунковий рахунок НОМЕР_3 в банківській установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (МФО НОМЕР_4 ) за адресою: АДРЕСА_3 .
З урахуванням викладеного, дотримуючись загальних засад кримінального провадження щодо всебічного, повного і неупередженого дослідження його обставин, та встановлення осіб, причетних до заволодіння бюджетними коштами, а також способу їх привласнення шляхом придбання неіснуючих послуг у фізичних осіб підприємців, в органу досудового розслідування виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до банківської таємниці, а саме до розрахункового рахунку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) НОМЕР_3 , відкритого в банківській установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (МФО НОМЕР_4 ) за період з дати відкриття по 14.02.2022 року:
-матеріали справи з юридичного оформлення рахунків, зокрема документів щодо відкриття (закриття) рахунків; договорів на комплексне обслуговування рахунків із додатками та додатковими угодами; заяв, у т.ч. на створення (генерацію) ЕЦП та на використання послуги додаткової автентифікації через SMS-повідомлення банком відповідного коду клієнту на номер мобільного оператора зв`язку; анкет-заяв про використання ЕЦП чи ЕП; письмова інформація (листування) оформлене клієнтом та передане банку про відкриті сертифікати ключів для обслуговування рахунку; П.І.Б. підписувала власника ЕЦП з назвою центру сертифікації ключів яким видано сертифікат; договори про використання електронної пошти чи номеру мобільного телефону для доступу до управління рахунками, у тому числі через CorpLight; свідоцтв, статутів, установчих договорів, наказів про призначення посадових осіб, довіреностей, довідок, копій паспортів, ідентифікаційних кодів, будь-якого листування з питань функціонування банківського рахунку; карток із зразками підписів керівників вищевказаного товариства та уповноважених до підписання фізичних осіб; відбитків печаток; меморіальних ордерів; чекових книжок та грошових чеків;
-відомостей щодо операцій в документальному та електронному вигляді (у форматі xlsx) по вищевказаним рахункам з відображенням кореспондентських рахунків, назв та МФО банків-кореспондентів, повним зазначенням тексту/змісту призначень платежів, дати і часу надходження та списання коштів, сум транзакцій у грошовому еквіваленті, реквізитами платіжних документів на підставі яких здійснювались транзакції, повних даних контрагентів; номери телефонів за допомогою яких здійснювався віддалений вхід до управління рахунками шляхом СМС та IMEI засобу зв`язку клієнта банку у випадку якщо використовувався мобільний додаток CorpLight; адреси електронної пошти яка використовувалась для входу «за логіном» та IMEI чи IP-адреса точки доступу клієнта;
-документів,що свідчатьпро внесеннята видачуготівкових коштіввказаній юридичнійособі (заяви,чеки,квитанції,доручення наотримання готівки)по рахункамТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »(код НОМЕР_2 ) ;
-платіжних доручень по рахунку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), а у випадку їх відсутності електронних розрахункових документів (реєстрів), що подавались до банку вказаним клієнтом із зазначенням дати і номера платіжного документа, назви, ідентифікаційного коду платника та номеру його рахунку, назви та коду банку платника, назви та ідентифікаційного коду (номеру) одержувача і номеру його рахунку, назви та коду банку одержувача, суми та призначення платежу;
-документів на підставі яких здійснювалось зарахування і списання грошових коштів по рахункам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), зокрема розпорядження бухгалтерії, заявки, реєстри, копії цінних паперів, договорів, у т.ч. зовнішньоекономічних контрактів, актів та інших відповідних документів, які відображають фінансову діяльність зазначеного клієнта, у т.ч. й операції з купівлі-продажу цінних паперів, надання чи отримання безпроцентних позик;
-документівщодо встановленнята обслуговуванняТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »(код НОМЕР_2 ) рахунків системою «Клієнт-Банк» (або її аналогу) із зазначенням відомостей про абонентів з яких проводилось з`єднання з банківською установою) прив`язки до конкретних електронно-обчислювальних машин та IP-адреса клієнта з яких дистанційно за допомогою каналів зв`язку мережі Інтернет здійснювалися операції з рахунку вказаного клієнта; прив`язки до ключів доступу до комплексу «Клієнт-Банк» або його аналогу з використанням яких ініціювалися операції по списанню безготівкових коштів з даного рахунку), що перебуваютьу володінніАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (МФО НОМЕР_4 ) за адресою АДРЕСА_3 .
Згідно з ч. 2 ст.163 КПК України та з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, слідча просила проводити розгляд даного клопотання без виклику представника АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », у володінні якого перебувають документи.
Слідчиий у судове засідання не з`явилась, до суду надіслала заяву про розгляд клопотання у її відсутність, клопотання підтримує та прохає задовольнити .
Представник АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в судове засідання не викликався на підставі ч.2 ст. 163 КПК України.
Згідно з ч. 4ст. 107 КПК Україниу зв`язкуіз неприбуттяму судовезасідання всіхосіб, якіберуть участьу судовомупровадженні, відсутність заяв про здійснення відеофіксації, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду клопотання не здійснювалось.
За таких обставин фіксування судового засідання технічним засобом не здійснювалось.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про наявність в матеріалах кримінального провадження достатніх даних, що дають підстави вважати, що вищевказана інформація, питання про надання тимчасового доступу до якої ставиться у клопотанні, може перебувати у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », необхідна для перевірки обставин кримінального правопорушення та встановлення осіб, причетних до його вчинення, однак доступ до таких даних обмежено законом.
Відповідно до п. п. 4, 5, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що становить банківську таємницю.
Положеннями ст.ст. 159-162 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до документів, у тому числі, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками органам прокуратури України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Антимонопольного комітету України - на їх письмову вимогу стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи - суб`єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу.
Однак, відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» банку забороняється надавати інформацію про клієнтів іншого банку, навіть якщо їх імена зазначенні у документах, угодах та операціях клієнта.
Враховуючи наведене, банк не має правових підстав розкрити банківську таємницю на запит, а саме надати інформацію: про рух грошових коштів із зазначенням назви, коду ЄДРПОУ, номеру рахунку контрагентів (клієнтів іншого банку), оскільки надання інформації про клієнтів іншого банку заборонено законом; документів справи з юридичного оформлення рахунку, кредитних справ та інших документів, зазначених у запиті, як таких що не стосуються операцій за рахунками.
Відповідно доч.1ст.159КПК Українитимчасовий доступ доречей ідокументів полягаєу наданністороні кримінальногопровадження особою,у володінніякої знаходятьсятакі речіі документи,можливості ознайомитися з ними,зробити їхкопії тау разіприйняття відповідного рішенняслідчим суддею,судом,вилучити їх(здійснитиїх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Відповідно до ч.6 статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Клопотання відповідає вимогам статті 160 КПК України.
Відповідно до п.6 ч.1 статті 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.
Керуючись ст. 107, 110, 132, 159-166, 370, 372 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати старшому слідчому СУ ГУ НП в Полтавській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 , слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_5 , слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_6 , слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_7 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_8 , слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_9 дозвіл на розкриття банківської таємниці та тимчасовий доступ до розрахункового рахунку, який належать ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), а саме: НОМЕР_3 в банківській установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (МФО НОМЕР_4 ) за адресою: АДРЕСА_3 за період з дати відкриття по 14.02.2022року, з можливістю вилучення належним чином завірених копій наступних документів:
-матеріали справи з юридичного оформлення рахунків, зокрема документів щодо відкриття (закриття) рахунку; договорів на комплексне обслуговування рахунків із додатками та додатковими угодами; заяв, у т.ч. на створення (генерацію) ЕЦП та на використання послуги додаткової автентифікації через SMS-повідомлення банком відповідного коду клієнту на номер мобільного оператора зв`язку; анкет-заяв про використання ЕЦП чи ЕП; письмова інформація (листування) оформлене клієнтом та передане банку про відкриті сертифікати ключів для обслуговування рахунку; П.І.Б. підписувала власника ЕЦП з назвою центру сертифікації ключів яким видано сертифікат; договори про використання електронної пошти чи номеру мобільного телефону для доступу до управління рахунками, у тому числі через CorpLight; свідоцтв, статутів, установчих договорів, наказів про призначення посадових осіб, довіреностей, довідок, копій паспортів, ідентифікаційних кодів, будь-якого листування з питань функціонування банківського рахунку; карток із зразками підписів керівників вищевказаного товариства та уповноважених до підписання фізичних осіб; відбитків печаток; меморіальних ордерів; чекових книжок та грошових чеків;
-відомостей щодо операцій в документальному та електронному вигляді (у форматі xlsx) по вищевказаному рахунку з відображенням кореспондентських рахунків, назв та МФО банків-кореспондентів, повним зазначенням тексту/змісту призначень платежів, дати і часу надходження та списання коштів, сум транзакцій у грошовому еквіваленті, реквізитами платіжних документів на підставі яких здійснювались транзакції, повних даних контрагентів; номери телефонів за допомогою яких здійснювався віддалений вхід до управління рахунками шляхом СМС та IMEI засобу зв`язку клієнта банку у випадку якщо використовувався мобільний додаток CorpLight; адреси електронної пошти, яка використовувалась для входу «за логіном» та IMEI чи IP-адреса точки доступу клієнта;
-документів, що свідчать про внесення та видачу готівкових коштів вказаній юридичній особі (заяви, чеки, квитанції, доручення на отримання готівки) по рахункам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 );
-платіжних доручень по рахунку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), а у випадку їх відсутності електронних розрахункових документів (реєстрів), що подавались до банку вказаним клієнтом із зазначенням дати і номера платіжного документа, назви, ідентифікаційного коду платника та номеру його рахунку, назви та коду банку платника, назви та ідентифікаційного коду (номеру) одержувача і номеру його рахунку, назви та коду банку одержувача, суми та призначення платежу;
-документів на підставі яких здійснювалось зарахування і списання грошових коштів по рахунку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), зокрема розпорядження бухгалтерії, заявки, реєстри, копії цінних паперів, договорів, у т.ч. зовнішньоекономічних контрактів, актів та інших відповідних документів, які відображають фінансову діяльність зазначеного клієнта, у т.ч. й операції з купівлі-продажу цінних паперів, надання чи отримання безпроцентних позик;
-документів щодо встановлення та обслуговування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) рахунків системою «Клієнт-Банк» (або її аналогу) із зазначенням відомостей про абонентів з яких проводилось з`єднання з банківською установою) прив`язки до конкретних електронно-обчислювальних машин та IP-адреса клієнта з яких дистанційно за допомогою каналів зв`язку мережі Інтернет здійснювалися операції з рахунку вказаного клієнта; прив`язки до ключів доступу до комплексу «Клієнт-Банк» або його аналогу з використанням яких ініціювалися операції по списанню безготівкових коштів з даного рахунку), які перебувають у володінні банківської установи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (МФО НОМЕР_4 ) за адресою: АДРЕСА_3 .
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження.
Строк дії ухвали становить 2 (два) місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями кримінально-процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.
Роз`яснити, що за умисне невиконання ухвали суду, передбачена відповідальність за ст.382 КК України.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2022 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 103218153 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Октябрський районний суд м.Полтави
Материнко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні