ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
14 лютого 2022 року м. ОдесаСправа № 915/1625/21 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого судді Принцевської Н.М.
суддів: Діброви Г.І., Ярош А.І.;
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Блек Сі Резорт-Рибаківка"
на ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 01.02.2022 року
у справі №915/1625/21
за позовом Заступника керівника Миколаївської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Коблівської сільської ради
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Блек Сі Резорт-Рибаківка"
про дострокове розірвання договору оренди, зобов`язання повернути земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 01.02.2022, зокрема, відмовлено в задоволенні клопотання відповідача щодо поновлення строку на подання відзиву та з урахуванням приписів ч. 2 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України залишено без розгляду поданий відповідачем відзив на позовну заяву б/н від 27.01.2022.
Не погодившись з постановленою ухвалою суду у вказаній частині, 09.02.2022 Товариство обмеженою відповідальністю "Блек Сі Резорт-Рибаківка" звернулось до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 01.02.2022 в частині відмови в поновленні строку на подання відзиву та залишення відзиву без розгляду - скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ознайомившись з матеріалами апеляційної скарги, Південно-західний апеляційний господарський суд вважає за необхідне повернути скаржнику апеляційну скаргу з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 Господарського процесуального кодексу України встановлено вичерпний перелік ухвал, які окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції, як стосовно задоволення заяв/клопотань (вчинення судом процесуальних дій), так і стосовно відмови у задоволенні таких заяв/клопотань, вчинення дій (так звані «дзеркальні ухвали» ). З аналізу даної норми Господарського процесуального кодексу України випливає, що в апеляційному порядку, окремо від рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені тільки ті ухвали, можливість оскарження яких прямо передбачена Кодексом.
Згідно з ч. 3 ст. 255 Господарського процесуального кодексу України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Системне тлумачення ст. 255 Господарського процесуального кодексу України свідчить про те, що законодавець свідомо виокремив випадки, в яких може бути оскаржена або конкретна процесуальна дія, або така конкретна дія і відмова в її вчиненні.
Південно-західний апеляційний господарський суд вважає за необхідне зазначити, що цей перелік не містить приписів щодо оскарження ухвали в частині відмови в поновленні строку на подання відзиву та залишення відзиву без розгляду. Водночас, сторона не обмежена в праві оскаржити (заперечити) таку ухвалу шляхом оскарження рішення суду по суті позовних вимог.
Отже, нормами Господарського процесуального кодексу України не передбачена можливість оскарження ухвали про відмову в прийняті до розгляду заяви про зміну предмета позову.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Доступ до правосуддя в контексті п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентної практики Європейського суду з прав людини не може бути абсолютним і підлягає державному регулюванню й обмеженню. Кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений Господарським процесуальним кодексом України.
Водночас, право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити безладного перебігу судового процесу (рішення Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України").
Конвенція покликана гарантувати не теоретичні або примарні права, а права, які є практичними і ефективними. Це особливо стосується права на доступ до суду, зважаючи на помітне місце, відведене у демократичному суспільстві праву на справедливий суд (див. рішення у справі "Гарсія Манібардо проти Іспанії", заява N 38695/97, п.43, ECHR 2000-II).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Гарсія Манібардо проти Іспанії" від 15.02.2000 зазначалося, що спосіб, у який стаття 6 застосовується до апеляційних та касаційних судів, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також до уваги мають бути взяті норми внутрішнього законодавства та роль касаційних судів у них (див., наприклад, Monnel and Morris v. the United Kingdom, рішення від 02.03.1987, серія A, N 115, с. 22, п. 56, а також Helmers v. Sweden, рішення від 29.10.1996, серія A, N 212-A, с. 15, п. 31).
У зв`язку з тим, що оскаржувана ухвала суду першої інстанції не оскаржується окремо від рішення суду, апеляційна скарга підлягає поверненню заявнику.
Керуючись ст. 234, 235, 254, 255, п. 4 ч. 5 ст. 260, ст. 281 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Повернути апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Блек Сі Резорт-Рибаківка" на ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 01.02.2022 року у справі №915/1625/21 скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку та строки передбачені ГПК України.
Додаток (на адресу скаржника): апеляційна скарга з додатками на 3 аркушах.
Головуючий суддя: Н.М. Принцевська
Судді: Г.І. Діброва
А.І. Ярош
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2022 |
Оприлюднено | 16.02.2022 |
Номер документу | 103269339 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Принцевська Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні