Рішення
від 13.01.2022 по справі 908/2070/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 5/109/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.01.2022 Справа № 908/2070/21

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Шельбуховій В.О., розглянувши матеріали справи

За позовом: Фермерського господарства "Агростар-2010" (юридична адреса: 72453, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Чкалове, вул. Вишнева, буд. 87; код ЄДРПОУ 37370697; адреса для листування: 49000, м. Дніпро, а/с 309)

До відповідача-1 : Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс" (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. 8 Березня, буд. 6; код ЄДРПОУ 43079215)

До відповідача-2 : Якимівської селищної ради (72503, Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Якимівка, вул. Молодих Патріотів, буд. 10-А; код ЄДРПОУ 20508999)

До відповідача-3 : Приватного підприємства "АгроМаксимум-Мелітополь" (72318, Запорізька область, м. Мелітополь, пр. 50-річчя Перемоги, буд. 50, кв. 64; код ЄДРПОУ 43988336)

про визнання недійсними результатів земельних торгів

та укладеного на їх підставі договору оренди землі,

Третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Фермерського господарства "Електрон" (72454, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Степанівка Перша, вул. Шевченка, буд. 76; код ЄДРПОУ 23286111)

До відповідача-1 : Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс" (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. 8 Березня, буд. 6; код ЄДРПОУ 43079215)

До відповідача-2 : Якимівської селищної ради (72503, Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Якимівка, вул. Молодих Патріотів, буд. 10-А; код ЄДРПОУ 20508999)

До відповідача-3 : Приватного підприємства "АгроМаксимум-Мелітополь" (72318, Запорізька область, м. Мелітополь, пр. 50-річчя Перемоги, буд. 50, кв. 64; код ЄДРПОУ 43988336)

про визнання недійсними результатів земельних торгів

та укладеного на їх підставі договору оренди землі,

За участю представників сторін:

Від позивача: Норочевський О.О., ордер АЕ 1073570 від 30.06.2021, договір № 158 від 08.10.2018, свідоцтво № 2019 від 25.05.2009, адвокат;

Від відповідача-1: Алуф О.В., ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АР №1046355 від 09.08.2021 (посвідчення адвоката України №798 від 29.06.2010);

Від відповідача-2: не з`явився

Від відповідача-3: Скрипка О.В., ордер АР № 1049785 від 27.09.2021, свідоцтво ЗП 001538 від 05.01.2018, адвокат;

Від третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: НорочевськийО.О., ордер АЕ 1087868 від 21.09.2021, договір № 211 від 16.08.2021, свідоцтво № 2019 від 25.05.2009, адвокат

СУТЬ СПОРУ:

В провадженні Господарського суду Запорізької області (суддя Проскуряков К.В.) перебуває справа № 908/2070/21 за позовом Фермерського господарства "Агростар-2010" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс", Якимівської селищної ради та Приватного підприємства "АгроМаксимум-Мелітополь" про визнання недійсними результатів земельних торгів лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки (кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га), які проведені 22.06.2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс"; договору оренди землі від 22.06.2021, укладеного між Якимівською селищною радою та Приватним підприємством "АгроМаксимум-Мелітополь" та за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Фермерського господарства "Електрон", позивач - Фермерське господарство "Агростар-2010" до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс", відповідача-2: Якимівської селищної ради та відповідача-3: Приватного підприємства "АгроМаксимум-Мелітополь" про визнання недійсними результатів земельних торгів лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки (кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га), які проведені 22.06.2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс"; договору оренди землі від 22.06.2021, укладеного між Якимівською селищною радою та Приватним підприємством "АгроМаксимум-Мелітополь".

Разом з позовною заявою № б/н від 13.07.2021 ФГ "Агростар-2010" додане клопотання № б/н, б/д (вх. № 14583/08-08/21 від 15.07.2021) про витребування доказів.

15.07.2021 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу №908/2070/21 розподілено судді Проскурякову К.В.

Ухвалою суду від 20.07.2021 вказану позовну заяву на підставі п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України залишено без руху.

Ухвалою суду від 30.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/2070/21 в порядку загального позовного провадження, присвоєно справі номер провадження - 5/109/21, підготовче засідання призначено на 12.08.2021 об 11 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін визнано обов`язковою.

Також зазначеною ухвалою суду клопотання Фермерського господарства "Агростар-2010" № б/н, б/д (вх. № 14583/08-08/21 від 15.07.2021) про витребування доказів задоволено; витребувано у Якимівської селищної ради належним чином засвідчену копію договору оренди землі від 22.06.2021, укладений між Якимівською селищною радою та Приватним підприємством "АгроМаксимум-Мелітополь" (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021); у Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс" належним чином засвідчену копію книги реєстрації учасників торгів щодо аукціону №33882, який відбувся 22.06.2021.

Ухвалою суду від 12.08.2021 розгляд справи № 908/2070/21 у підготовчому провадженні відкладено до 27.09.2021 о 10 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 27.09.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Фермерського господарства "Агростар-2010" № б/н, б/д (вх. № 19855/08-08/21 від 24.09.2021) про витребування доказів. Продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів до 28.10.2021. Розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 25.10.2021 о 14 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явка представників сторін у судове засідання визнана обов`язковою. Судове засідання, призначене на 25.10.2021 о 14 год. 30 хв. ухвалено проводити в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів з використанням системи "EasyCon".

24.09.2021 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Фермерського господарства "Електрон", позивач - Фермерське господарство "Агростар-2010" до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс", відповідача-2: Якимівської селищної ради та відповідача-3: Приватного підприємства "АгроМаксимум-Мелітополь" про визнання недійсними результатів земельних торгів лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки (кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га), які проведені 22.06.2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Агроінвестор Плюс"; договору оренди землі від 22.06.2021, укладеного між Якимівською селищною радою та Приватним підприємством "АгроМаксимум-Мелітополь".

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 24.09.2021 № 908/2070/21, вищевказана позовна заява ФГ "Електрон" передано на розгляд судді Проскурякову К.В.

Ухвалою суду від 29.09.2021 позовну заяву третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору прийнято до спільного розгляду з первісним позовом, підготовче засідання призначено на 25.10.2021 о 14 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін визнано обов`язковою.

Ухвалою від 25.10.2021 розгляд справи розпочато спочатку у підготовчому провадженні та підготовче засідання призначено на 15.11.2021 о 14 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явка представників сторін у судове засідання визнана обов`язковою.

Ухвалою від 15.11.2021 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті та перше судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 15.12.2021 о 10 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 15.12.2021 оголошено перерву з розгляду справи по суті на 13.01.2022 о 10 год. 00 хв.

Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, судове засідання 13.01.2022 здійснювалось із застосуванням технічних засобів фіксації судового процесу за допомогою ПАК "Акорд".

Представник позивача (ФГ Агростар-2010 ) позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві (з урахуванням заяви про уточнення). Суду надано наступні пояснення: 22.06.2021 було проведено земельні торги щодо права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 загальною площею 54,5539 га, яка розташована на території Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області. За результатами вказаних торгів між Якимівською селищною радою та Приватним підприємством АгроМаксимум-Мелітополь укладено договір оренди земельної ділянки. Право оренди було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021). Позивач вважає, що земельні торги проведено з порушенням норм чинного законодавства у зв`язку із чим, позивач був позбавлений права прийняти участь у торгах. Порушення законодавства полягає у тому, що у оголошенні про проведення земельних торгів неправильно вказано місце проведення торгів, контактні дані виконавця. Вказане стало підставою того, що позивач не зміг вчасно подати документи для участі у земельних торгах. Крім того, позивач вважає, що під час проведення земельних торгів не було враховано цільове призначення земельної ділянки. Просить суд позов задовольнити та визнати недійсними земельні торги лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га, які проведені 22.06.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю Агроінвестор плюс ; визнати недійсним договір оренди землі від 22.06.2021, укладений Якимівською селищною радою та Приватним підприємством АгроМаксимум-Мелітополь (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021). Також, позивач просить суд стягнути з відповідачів витрати на правничу допомогу.

Представник відповідача 1 проти задоволення позову ФГ Агростар-2010 заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Також, суду надано відзив на позовну заяву ФГ Електрон , в якому відповідач 1 також заперечує проти задоволення позовних вимог. Просить в задоволенні позовів відмовити, оскільки відповідачем було дотримано норми чинного законодавства щодо проведення земельних торгів (аукціону).

Представник відповідача 2 у судове засідання не з`явився. В матеріалах справи міститься клопотання відповідача 2 про розгляд справи за відсутності представника Якимівської селищної ради. Також, в матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву ФГ Агростар-2010 , відповідно до якого відповідач 2 проти задоволення позову заперечив, оскільки відповідачами було дотримано норми чинного законодавства щодо проведення земельних торгів (аукціону).

Представник відповідача 3 проти задоволення позову ФГ Агростар-2010 заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просить в задоволенні позову відмовити, оскільки ТОВ Агроінвестор Плюс було дотримано норми чинного законодавства щодо проведення земельних торгів (аукціону). Надано наступні пояснення: ПП АгроМаксимум-Мелітополь було дотримано усіх вимог, передбачених законодавством. Зокрема, підприємством було підготовлено необхідний для участі у земельних торгах пакет документів, заяву та квитанцію про сплату гарантійного та реєстраційного внеску, які 15.06.2021 директор підприємства Журавльов Максим Анатолійович привіз за адресою офісу підприємства у м. Мелітополі пр. Б.Хмельницького, буд. 15 офіс 23, попередньо погодивши час подачі документів з директором ТОВ Агроінвестор ПЛЮС Єліним Іваном Леонідовичем, в телефонному режимі. Подавши необхідний пакет документів, заяву і квитанцію про оплату реєстраційного внеску директорові ТОВ Агроінвестор Плюс , ПП АгроМаксимум- Мелітополь було внесено до книги реєстрації учасників аукціону, після чого директор підприємства ОСОБА_4 отримав вхідний квіток учасника. В призначений день проведення земельних торгів, 22.06.2021 приблизно о 09 год. 15хв., директор підприємства ОСОБА_4 приїхав за адресою Запорізька обл., смт. Якимівка, вул. Молодих патріотів, буд. 10А, яка була вказана як місце проведення торгів, за якою раніше розміщувалась Якимівська селищна рада. Однак, ОСОБА_1 повідомив директора підприємства та іншого учасника торгів про зміну місця проведення торгів, у зв`язку зі зміною місця розташування Якимівської селищної ради, а саме за адресою Запорізька обл., смт. Якимівка, вул. Ігоря Щербини, 6, після чого, зазначені земельні торги проводились в сесійному залі будівлі Якимівської селищної ради за вказаною адресою. За результатами проведених 22.06.2021 земельних торгів по лоту №68287 переможцем визначено ПП АгроМаксимум-Мелітополь , який 22.06.2021 уклав з Якимівською селищною радою відповідний договір оренди земельної ділянки. Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - ФГ Електрон позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити та визнати недійсними земельні торги лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га, які проведені 22.06.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю Агроінвестор плюс та договір оренди землі від 22.06.2021, укладений Якимівською селищною радою та Приватним підприємством АгроМаксимум-Мелітополь (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021).

13.01.2022 судом прийнято рішення, оголошено його вступну та резолютивну частини.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з позовної заяви та матеріалів справи на офіційній веб-сторінці Держгеокадастру було опубліковано оголошення про проведення 22.06.2021рю о 10 го. 00 хв. земельних торгів лот № 68287 аукціону № 33882 щодо права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 загальною площею 54,5539 га, яка розташована на території Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області. Дана земельна ділянка належить до комунальної власності Якимівської селищної ради (Відповідач-2). Цільове призначення цієї земельної ділянки - для ведення фермерського господарства. Вид використання - ведення фермерського господарства. Розмір реєстраційного внеску 1135,00 грн. Розмір гарантійного внеску 58013,52 грн. Місце проведення земельних торгів: 72500, Запорізька область, Якимівський район, с.м.т. Якимівка, вул. Молодих Патріотів, буд. 10а.

Виконавцем земельних торгів призначено Товариство з обмеженою відповідальністю Агроінвестор Плюс (далі - іідповідач-1) в особі його директора - Єліна Івана Леонідовича. Зазначено його контактний телефон та банківські рахунки для сплати гарантійного та реєстраційного внесків.

Як стверджує Позивач, ним було прийнято рішення прийняти участь у вказаних земельних торгах та було підготовлено лист на ім`я ТОВ "Агроінвестор Плюс" № 22 від 09.06.2021р., Заяву про участь у земельних торгах для юридичних осіб-резидентів від 15.06.2021р., лист-повідомлення про відсутність справи про банкрутство ФГ "Агростар-2010" від 15.06.2021р., Заяву про ознайомлення з об`єктом земельних торгів від 15.06.2021р.

Також платіжним дорученням № 608 від 14.06.2021р. на рахунок ТОВ "Агроінвестор Плюс" сплачено гарантійний внесок для участі в аукціоні № 33882 за лотом № 68287 на торги 22.06.2021р. у розмірі 58013,52 грн., а платіжним дорученням № 609 від 14.09.2021р. - реєстраційний внесок у сумі 1135,00 грн.

Згідно з рішенням № 1 зборів учасників ФГ Агростар - 2010 від 07.06.2021 головному бухгалтеру - Воєводі Ларисі Іванівні доручено підготувати документи та прийняти участь в даних земельних торгах 22.06.2021.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю Агроінвест Плюс (код ЄДРПОУ 43079215) зареєстровано за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. 8 Березня, буд. 6.

За твердженнями Позивача, враховуючи вимоги ст. 137 Земельного кодексу України, 09.06.2021 головний бухгалтер ФГ Агростар - 2010 - Воєвода Л.І. разом з юрисконсультом Мулікою О.О. виїжджали до ТОВ Агроінвестор Плюс з комплектом вказаних необхідних документів - для реєстрації участі у земельних торгах. Інша його адреса або поштова абонентська скринька в оголошенні про призначення земельних торгів не зазначалися. Однак, відповідач 1 не знаходиться за вказаною адресою.

15.06.2021 вказані працівники ФГ Агростар - 2010 знову з`явилися за цією адресою, але відповідач-1 за нею також не знаходився. Вказаний у оголошенні контактний телефон (067) 633-51-99 не відповідав.

Також, за твердженням Позивача ним15.06.2021 направлено комплект документів відповідачеві-1 на його електронну адресу (зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) - ІНФОРМАЦІЯ_1. Будь-якої реакції, в тому числі зауважень щодо поданих документів, від відповідача- 1 до позивача не надходило.

22.06.2021 керівник ФГ Агростар - 2010 - Тиховод А.М. з`явився приблизно о 09 го. 30 хв. на земельні торги за зазначеною у офіційному оголошенні адресою: Запорізька область, смт Якимівка, вул. Молодих Патріотів, буд. 10-А. Однак, виявилось, що вони проводяться зовсім за іншою адресою: Запорізька область, смт Якимівка, вул. Ігоря Щербини, буд. 6. Як стверджує позивач, жодних офіційних оголошень про це не було.

Внаслідок відсутності відповідача-1 за його юридичною адресою, відсутності телефонного зв`язку з ним, а також проведення земельних торгів поза встановленою адресою, Позивач був безпідставно позбавлений можливості прийняти участь у земельних торгах.

Проте, земельні торги було проведено, їх переможцем стало Приватне підприємство АгроМаксимум-Мелітополь (Відповідач-3).

22.06.2021 Приватним підприємством АгроМаксимус-Мелітополь та Якимівською селищною радою укладено договір оренди земельної ділянки. Право оренди було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021).

Позивач вважає, що відповідачами штучно звужено коло учасників аукціону, не враховано цільове призначення земельної ділянки, тому, на думку позивача, проведені земельні торги є недобросовісними, такими, що порушують право позивача на участь у аукціоні, що є порушенням чинного законодавства. Позивач просить суд: 1. Визнати недійсними земельні торги лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га, які проведені 22.06.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю Агроінвестор плюс ; 2. Визнати недійсним договір оренди землі від 22.06.2021, укладений Якимівською селищною радою та Приватним підприємством АгроМаксимум-Мелітополь (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021).

В обґрунтування позовних вимог третьої особи яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - ФГ Електрон посилається а те, що 09.06.2021 голова ФГ Електрон - Малишев Юрій Павлович з комплектом необхідних документів - для реєстрації участі у земельних торгах. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю Агроінвест Плюс (код ЄДРПОУ 43079215) зареєстровано за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. 8 березня, буд. 6. Інша його адреса або поштова абонентська скринька в оголошенні про призначення земельних торгів не зазначалися. Проте, відповідач 1 не знаходиться за даною адресою. 15.06.2021 голова ФГ Електрон знову з`явився за цією адресою відповідача-1. Спроби додзвонитися за контактним телефоном (067) 633-51-99 також були марними. Оскільки, особа, яка бажає участь у проведенні земельних торгів, повинна подати їх виконавцеві необхідні документи для участі у них не пізніше трьох робочих днів до їх проведення, а місце знаходження відповідача-1 встановити не можливо, 15.06.2021 ФГ Електрон направила їх відповідачеві-1 на його електронну адресу (зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) - ІНФОРМАЦІЯ_1. Будь-якої реакції, в тому числі зауважень щодо поданих документів, від відповідача- 1 не надходило. 22.06.2021 керівник ФГ Електрон - Малишев Юрій Павлович з`явився приблизно о 09 год. 30 хв. на земельні торги за зазначеною у офіційному оголошенні адресою: Запорізька область, смт Якимівка, вул. Молодих Патріотів, буд. 10-А. Однак, виявилось, що вони проводяться зовсім за іншою адресою: Запорізька область, смт Якимівка, вул. Ігоря Щербини, буд. 6. Жодних офіційних оголошень про це не було. Внаслідок відсутності відповідача-1 за його юридичною адресою, відсутності телефонного зв`язку з ним, а також проведення земельних торгів поза встановленою адресою, ФГ Електрон було безпідставно позбавлено можливості прийняти участь у земельних торгах. Крім того, під час проведення земельних торгів не було враховано цільове призначення земельної ділянки. ФГ Електрон просить суд також визнати недійсними земельні торги лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га, які проведені 22.06.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю Агроінвестор плюс та договір оренди землі від 22.06.2021, укладений Якимівською селищною радою та Приватним підприємством АгроМаксимум-Мелітополь (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021).

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, заслухавши представників сторін, суд вважає, що в задоволенні позовів Фермерського господарства Агростар-2010 та Фермерського господарства "Електрон" необхідно відмовити, виходячи з нижчевикладеного.

Згідно частини першої статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до частини першої статті 14 наведеного Закону, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України).

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст.122 цього кодексу. Відповідно до ч. 2 зазначеної статті передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, установлених чч.2 і 3 ст.134 цього кодексу. Аналогічні положення визначені у ч. 2 ст. 16 Закону України Про оренду землі .

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України Про оренду землі у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

З матеріалів справи вбачається, що 05.05.2021 між Якімівською селищною радою (далі - організатор) та Товариством з обмеженою відповідальністю Агроінвестор Плюс (далі - виконавець) було укладено договір на проведення земельних торгів (далі - договір).

На виконання п.4.3.2 укладеного договору, 11.05.2021 ТОВ Агроінвестор Плюс до відділу в Якимівському районі ТУ Держгеокадастру в Запорізькій області було направлено повідомлення №04/0521 про розміщення інформації по лотам на сайті. У повідомленні було зазначено, що подання заяв на участь в аукціоні проводиться за адресою: Запорізька область, м.Мелітополь, пр. Б.Хмельницького, 15, офіс 23 та вказано телефон контактної особи - ОСОБА_2 НОМЕР_1 , а також поштову адресу підприємства - 72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул.. 8 Березня, 6. Вказаний лист було направлено засобами електронного зв`язку та отримано відділом в Якимівському районі ТУ Держгеокадастру в Запорізькій області в той же день, про що свідчить відповідна відмітка про отримання.

В подальшому на офіційній вебсторінці Держгеокадастру було опубліковано оголошення про проведення земельних торгів лот № 68287 аукціону № 33882 щодо права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га, яка розташована на території Давидівської селищної ради Якимівського району Запорізької області. Дана земельна ділянка належить Якимівській селищній раді на праві комунальної власності, цільове призначення зазначеної земельної ділянки-ведення фермерського господарства.

Відповідно до п. 4.3.4 укладеного договору про проведення земельних торгів виконавець зобов`язаний провести земельні торги в спеціально оснащеному приміщенні.

Керуючись зазначеним пунктом договору та у зв`язку з фактичної зміною місця знаходження Якимівської селищної ради, як організатора земельних торгів, і, як наслідок, неможливості проведення торгів за старою адресою, 21.06.2021 ТОВ Агроінвестор Плюс на ім`я Якимівської селищної ради, було направлено листа про проведення аукціону за фактичним місцезнаходженням селищної ради - Запорізька область, Мелітопольский р-н, смт.Якимівка, вул. Ігоря Щербини, 6. Того ж дня Якимівською селищною радою було погоджено проведення торгів по лоту № 68287 за адресою: смт.Якимівка, вул. Ігоря Щербіни, 6 у сесійній залі Якимівської селищної ради.

Відповідно до запису у Книзі реєстрації учасників земельних торгів участь у торгах, що відбулися 22.06.2021 о 10-00 год., приймали два учасники - фізична особа ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_2 ) та Приватне підприємство АгроМаксимум-Мелітополь (код ЄДРПОУ 43988336), яке в результаті проведення аукціону та відповідно до протоколу земельних торгів №14/69133 було визначено їх переможцем.

22.06.2021 відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі Протоколу земельних торгів №14/69133 від 22.06.2021 між Якимівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю АгроМаксимум-Мелітополь було укладено договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 2320385700:10:001:0059, яка була об`єктом продажу.

Відповідно до частини 2 статті 135 ЗК України земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція). Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності.

Згідно положень ст. 137 ЗК України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу. Документація щодо кожного лота оформляється виконавцем земельних торгів в окрему справу і після закінчення торгів передається покупцеві. Із зазначених документації та матеріалів виконавець земельних торгів формує інформаційну картку на лот. Виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів. В оголошенні зазначаються за кожним лотом: а) найменування організатора земельних торгів; б) місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер; в) цільове призначення, обмеження у використанні земельної ділянки, а для містобудівних потреб - також види використання; г) умови договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису, який укладається з переможцем земельних торгів на земельних торгах; ґ) стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою; д) містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою; е) місце і час проведення земельних торгів; є) розмір реєстраційного та гарантійного внесків, які сплачуються учасниками, порядок їх сплати; ж) номери рахунків виконавця земельних торгів, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків; з) найменування та адреса виконавця земельних торгів, прізвище та посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами на лот; и) текст договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря); і) сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів.

При розміщенні оголошення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, воно має містити фотографічні зображення земельних ділянок, копії документів та матеріалів на лот.

Розміщення інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, здійснюється безоплатно. Технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення оголошення про проведення торгів, повинні забезпечувати юридичним та фізичним особам можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування інформації із застосуванням поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених технологічних чи програмних засобів, цілодобово, без обмежень.

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.

Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів: а) заяву про участь у земельних торгах; б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім`я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку у паспорті). Для іноземців та осіб без громадянства - прізвище, ім`я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для юридичних осіб, створених за законодавством іноземної держави, - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа. Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах; в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків). Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.

Виконавець земельних торгів приймає документи у учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб. Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).

До книги реєстрації учасників земельних торгів вноситься інформація, зазначена в абзаці другому цієї частини, а також: а) для фізичних осіб - прізвище, ім`я та по батькові, зареєстроване місце проживання (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; б) для юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, - найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, для юридичних осіб, у статутному (складеному) капіталі яких є частка іноземного капіталу, - також інформація про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання іноземні засновники (учасники); в) для іноземців та осіб без громадянства - громадянство (підданство) іншої держави, прізвище, ім`я та по батькові, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави, - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована така юридична особа.

Інформація про особу учасника (його представника), що міститься в поданих ним документах, не підлягає розголошенню, крім випадків, установлених законом.

У день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов`язаний пред`явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт). Після цього виконавець видає учаснику табличку з номером. Реєстрація починається за три години та закінчується за 20 хвилин до початку торгів. Незареєстровані особи до участі у торгах не допускаються.

Форми заяви про участь у торгах, довідки про отримання документів виконавцем земельних торгів, книги реєстрації учасників торгів, вхідного квитка, інформаційної картки на лот та картки учасника торгів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.

Під час проведення торгів мають право бути присутніми та здійснювати звукозапис і відеозйомку процесу проведення торгів представники засобів масової інформації та громадських об`єднань. За рішенням ліцитатора під час торгів за певним лотом у залі можуть бути присутні учасники, які не беруть участі в торгах за цим лотом, а також особи, які не є учасниками, за запрошенням організатора земельних торгів. Особам, які не є учасниками торгів за конкретним лотом, забороняється втручатися у торги в будь-який спосіб, вчиняти дії, спрямовані на умисне створення перешкод для проведення торгів (пересуватися по залу та голосно розмовляти без дозволу ліцитатора, відвертати увагу учасників), тощо.

Позивач (ФГ Агростар-2010 ) та третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору (ФГ Електрон ) стверджують про направлення документів за іншою адресою, що є порушенням порядку реєстрації учасників аукціону.

Проте, як вбачається з матеріалів справи вказана в повідомлені адреса (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул.. 8 Березня, 6) є поштовою адресою ТОВ Агроінвестор Плюс і лише за цією адресою відповідач-1 отримує вхідну кореспонденцію. На телефонний номер ОСОБА_2 вказаний у повідомленні, жодних дзвінків від позивача не надходило, а тому керівник виконавця не був обізнаний про наміри позивача прийняти участь у земельному аукціоні. Доказів зворотного позивачем ат третьою особою суду не надано. Належних та допустимих доказів направлення позивачем та третьою особою заяв на участь в аукціоні за адресою: Запорізька обл.., м. Мелітополь, пр.. Б-Хмельницького, 15, офіс 23 не надано.

Подання документів для участі у земельних торгах на електрону адресу виконавця не передбачено нормами чинного законодавства та порушує принцип рівності усіх учасників аукціону. Документи від учасників, які приймали участь в аукціоні отримувались виключно в паперовому вигляді за адресою вказаною в повідомленні для подання заяв на участь в аукціоні.

Всі зацікавлені особи, які виявили бажання взяти участь в земельних торгах та направили на адресу виконавця відповідні заяви були завчасно попереджені про зміну адреси проведення аукціону і жодних скарг з цього приводу на адресу ТОВ Агроінвестор Плюс не надходило.

ПП АгроМаксимум-Мелітополь надало пояснення, що підприємством було підготовлено необхідний для участі у земельних торгах пакет документів, заяву та квитанцію про сплату гарантійного та реєстраційного внеску, які 15.06.2021 року директор підприємства ОСОБА_4 привіз за адресою офісу підприємства у м. Мелітополі пр. Б.Хмельницького, буд. 15 офіс 23, попередньо погодивши час подачі документів з директором ТОВ Агроінвестор ПЛЮС Єліним І.Л. в телефонному режимі. Після подання необхідного пакету документів, заяву і квитанцію про оплату реєстраційного внеску ПП АгроМаксимум-Мелітополь було внесено до книги реєстрації учасників аукціону, а директор підприємства Журавльов М. А. отримав вхідний квіток учасника.

В призначений день проведення земельних торгів, 22 червня 2021 року приблизно о 09год. 15хв., директор підприємства ОСОБА_4 прибув за адресою Запорізька обл.., смт. Якимівка, вул. Молодих патріотів, буд. 10А, яка була вказана як місце проведення торгів за якою раніше розміщувалась Якимівська селищна рада. Однак ОСОБА_2 повідомив директора підприємства та іншого учасника торгів про зміну місця проведення торгів, у зв`язку зі зміною місця розташування Якимівської селищної ради, а саме за адресою Запорізька обл., смт. Якимівка, вул. Ігоря Щербини, 6, після чого, зазначені земельні торги проводились в сесійному залі будівлі Якимівської селищної ради за вказаною адресою.

Отже, ТОВ Агроінвестор Плюс у відповідності до вимог законодавства та в належний спосіб забезпечено право кожного бажаючого взяти участь в земельних торгах. Земельні торги були підготовлені та проведені у відповідності проведені у відповідності з положеннями ст. 137 ЗК України (у редакції, що діяла на момент проведення торгів).

Протоколом земельних торгів № 9/68287 з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності від 22.06.2021р. засвідчено, що у торгах взяли участь двоє учасників - гр.. ОСОБА_3 та ПП "Агромаксимум-Мелітополь". Переможцем торгів визнано учасника № 2, який запропонував найвищу плату за користування земельною ділянкою лот № 68287 у сумі 200146,64 грн. Учасники аукціону, його організатор та виконавець власними підписами засвідчили відсутність зауважень щодо процедури проведення земельних торгів

Щодо посилання позивача та третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору на те, що під час проведення земельних торгів не враховано функціональне призначення земельної ділянки (для ведення фермерського господарства) суд виходить з наступного.

Згідно з частинами 1, 2 статті 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Суб`єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства (частина 1 статті 56 Господарського кодексу України).

За змістом частин 1, 3 статті 80 зазначеного Кодексу до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства. Товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов`язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов`язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.

Водночас, статтею 114 Господарського кодексу України передбачено, що фермерське господарство є формою підприємництва громадян з метою виробництва, переробки та реалізації товарної сільськогосподарської продукції. Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом, угодою). Відносини, пов`язані із створенням та діяльністю фермерських господарств, регулюються цим Кодексом, а також законом про фермерське господарство, іншими законами.

Закон України "Про фермерське господарство" визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України. Закон спрямований на створення умов для реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також для забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України.

Статтею 1 цього Закону визначено поняття фермерського господарства. Так, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець (частина 3 зазначеної норми).

У статті 2 цього Закону закріплено, що відносини, пов`язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.

Закон України "Про фермерське господарство" є спеціальним нормативно-правовим актом у таких правовідносинах (пункт 5.12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.01.2020 у справі № 922/1974/19).

За змістом частини 1 статті 5, частини 1 статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. Для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

Після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб (стаття 8 Закону).

Тобто можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства як форми підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією. Надання (передача) фізичній особі земельних ділянок для ведення фермерського господарства є обов`язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства.

При цьому, зокрема у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 у справі № 317/2520/15-ц, від 03.04.2019 у справі № 621/2501/18 зазначено, що після державної реєстрації фермерське господарство має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин з метою створення фермерського господарства в порядку, визначеному законом, на конкурентних основах.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 29.09.2020 у справі № 688/2908/16-ц також зазначено, що за наявності двох або більше бажаючих отримати земельну ділянку державної чи комунальної власності в оренду - право оренди такої земельної ділянки підлягає продажу на конкурентних засадах (земельних торгах). Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) права на земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства за наявності лише одного бажаючого. Якщо ж бажаючих два чи більше, підлягали застосуванню загальні правила статті 135 Земельного кодексу України про проведення земельних торгів у формі аукціону, за результатами яких укладається відповідний договір.

Згідно з частинами 1, 2 статті 18 та частиною 1 статті 19 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим. Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Зі змісту зазначеної норми убачається, що законодавцем визначено поділ основного цільового призначення.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (частина 1 статті 20 Земельного кодексу України).

Так, відповідно до статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування:

а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства;

б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства;

г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об`єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства;

ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.

За змістом частини 5 статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33 - 37 цього Кодексу.

Отже частиною 5 статті 20 Земельного кодексу України обмежено користування власниками або користувачами землями певного виду вимогами, встановленими визначними у цій нормі статтями, а саме: стаття 31 землі фермерського господарства; стаття 33 земельні ділянки особистих селянських господарств; стаття 34 землі для сінокосіння і випасання худоби; стаття 35 земельні ділянки для садівництва; стаття 36 земельні ділянки для городництва; стаття 37 право несільськогосподарських підприємств, установ та організацій на землю.

За змістом статті 371 Земельного кодексу України земельні ділянки сільськогосподарського призначення, призначені для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення, можуть використовуватися їх власником, землекористувачем також для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення таких земельних ділянок.

Водночас, зазначеною нормою передбачено право використання власником або користувачем земельної ділянки сільськогосподарського призначення, призначеної, зокрема, для ведення фермерського господарства, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, однак не передбачено можливості продажу на земельних торгів прав на земельну ділянку певного виду користування - для ведення фермерського господарства.

Згідно з частиною 1 статті 3 та частинами 1, 2 статті 4 Закону України "Про оренду землі" об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Матеріали справи свідчать, що земельні ділянки щодо яких призначено проведення земельних торгів (аукціону) з продажу права оренди належать до земель комунальної власності.

Частиною 1 статті 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункти "а" "б" "в" зазначеної статті).

У статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" наведено основні терміни, використані в цьому Закону та передбачено, що право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання. Зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (пункт 34 частини статті 26 цього Закону).

Як вже зазначалося, відповідно до частини 3 статті 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів. Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.

За змістом частини 1 статті 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Як вбачається з матеріалів справи проведені 22.06.2021р. земельні торги лот № 68287 аукціону № 33882 стосувалися права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 загальною площею 54,5539 га, яка розташована на території Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області. Дана земельна ділянка належить до комунальної власності Якимівської селищної ради (Відповідач-2). Цільове призначення цієї земельної ділянки - для ведення фермерського господарства.

Відповідно до п. 3.2.3 Статуту ПП АгроМаксимум-Мелітополь метою діяльності підприємства є ведення сільського господарства та надання пов`язаних із ним послуг (вирощування однорічних та дворічних культур; відтворення рослин, тваринництво; змішане сільське господарство; допоміжна діяльність у сільському господарстві та після урожайна діяльність).

За змістом частини 3 статті 135 Земельного кодексу України учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.

Створення фермерського господарства відбувається відповідно до вимог Закону України "Про фермерське господарство" і Земельний кодекс України не містить вказівок про те, що брати участь у земельних торгах (аукціоні) щодо земельних ділянок призначених для ведення фермерського господарства мають право виключно громадяни або вже створені (існуючі) фермерські господарства.

Так стаття 5 Закону України "Про фермерське господарство" визначає, що право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. Громадяни, що створили фермерське господарство, мають право облаштувати житло в тій частині наданої для ведення фермерського господарства земельної ділянки, з якої забезпечується зручний доступ до всіх виробничих об`єктів господарства. Якщо житло членів фермерського господарства знаходиться за межами населених пунктів, то вони мають право на створення відокремленої фермерської садиби, якій надається поштова адреса. Відокремленою фермерською садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями, яка знаходиться за межами населеного пункту. Для облаштування відокремленої садиби фермерському господарству надається за рахунок бюджету допомога на будівництво під`їзних шляхів до фермерського господарства, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем.

Стаття 7. Надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель державної та комунальної власності

1. Надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Стаття 8. Державна реєстрація фермерського господарства

1. Фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.

Разом з тим, Господарський кодекс України визначає наступне.

Стаття 45. Організаційні форми підприємництва

1. Підприємництво в Україні здійснюється в будь-яких організаційних формах, передбачених законом, на вибір підприємця.

2. Порядок створення, державної реєстрації, діяльності, реорганізації та ліквідації суб`єктів підприємництва окремих організаційних форм визначається цим Кодексом та іншими законами.

Стаття 56. Утворення суб`єкта господарювання

1. Суб`єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового , реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб`єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.

Стаття 59. Припинення діяльності суб`єкта господарювання

1. Припинення діяльності суб`єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб`єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

2. У разі злиття суб`єктів господарювання усі майнові права та обов`язки кожного з них переходять до суб`єкта господарювання, що утворений внаслідок злиття.

3. У разі приєднання одного або кількох суб`єктів господарювання до іншого суб`єкта господарювання до цього останнього переходять усі майнові права та обов`язки приєднаних суб`єктів господарювання.

4. У разі поділу суб`єкта господарювання усі його майнові права і обов`язки переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках до кожного з нових суб`єктів господарювання, що утворені внаслідок цього поділу. У разі виділення одного або кількох нових суб`єктів господарювання до кожного з них переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках майнові права і обов`язки реорганізованого суб`єкта.

5. У разі перетворення одного суб`єкта господарювання в інший до новоутвореного суб`єкта господарювання переходять усі майнові права і обов`язки попереднього суб`єкта господарювання.

Таким чином, суд дійшов висновку, що створення фермерського господарства можливо також шляхом реорганізації будь-якої юридичної особи шляхом злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення з дотриманням вимог Закон України "Про фермерське господарство" і само по собі безпосередньо не пов`язано з правом юридичних осіб будь-якої організаційно-правової форми брати участь у земельних торгах щодо права оренди земельних ділянок, призначених для ведення фермерського господарства відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Крім цього, у розділі 3 статуту ПП АгроМаксимум-Мелітополь визначено предмет діяльності та цілі підприємства. У п.3.2.3 статуту ПП АгроМаксимум-Мелітополь зазначено, що метою діяльності ПП АгроМаксимум-Мелітополь є ведення сільського господарства та надання пов`язаних із ним послуг (вирощування однорічних та дворічних культур; відтворення рослин, тваринництво; змішане сільське господарство; допоміжна діяльність у сільському господарстві та після урожайна діяльність).

З викладених підстав суд не погоджується доводами позивача та третьої особи з посиланням на судову практику в аналогічних спорах, зокрема постанову Верховного суду у складі колегії суддів касаційного господарського суду від 01.12.2020р. № 917/93/20.

Поділ земель України за основним цільовим призначенням встановлено ст. 19 Земельного кодексу України, за змістом пункту "а" частини 1 якої землі поділяються на категорії, до яких відносяться землі сільськогосподарського призначення. Класифікація видів цільового призначення земель затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 за змістом якого землі сільськогосподарського призначення - це землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей; землі, надані для діяльності у сфері надання послуг у сільському господарстві, та інше. Землі для ведення фермерського господарства є видом земель сільськогосподарського призначення.

Оскільки ПП АгроМаксимум-Мелітополь є сільськогосподарським підприємством, то воно має право на отримання земель сільськогосподарського призначення у користування.

Відповідно до ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Обставини справи № 917/93/20 відмінні від обставин у даній справі, оскільки оскаржувана земельна ділянка у справі № 908/2070/21 знаходиться в масиві земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до ст.1 Закону України Про землеустрій , масив земель сільськогосподарського призначення - сукупність земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що складаються з сільськогосподарських та необхідних для їх обслуговування несільськогосподарських угідь (земель під польовими дорогами, меліоративними системами, господарськими шляхами, прогонами, лінійними об`єктами, об`єктами інженерної інфраструктури, а також ярами, заболоченими землями, іншими угіддями, що розташовані всередині земельного масиву), мають спільні межі та обмежені природними та/або штучними елементами рельєфу (автомобільними дорогами загального користування, полезахисними лісовими смугами та іншими захисними насадженнями, водними об`єктами тощо).

Оскільки за змістом ст. 37-1 ЗК України земельні ділянки сільськогосподарського призначення, призначені для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення, можуть використовуватися їх власником, землекористувачем також для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення таких земельних ділянок, що також відповідає меті та цілям ПП АгроМаксимум-Мелітополь , які зазначені в його статуті.

Отже, ураховуючи комплексний аналіз норм чинного законодавства, якими врегульовано питання, зокрема, набуття права оренди на земельні ділянки комунальної власності для ведення фермерського господарства, положення частини 3 статті 135, частини 1 статті 136 Земельного кодексу України, норми Закону України "Про фермерське господарство", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та визначення уповноваженим на розпорядження землею органу функціонального використання земельних ділянок, виставлених на земельні торги, суд дійшов висновку, що у цьому випадку ПП "АгроМаксимум-Мелітополь" (з урахуванням предмету і цілей діяльності підприємства згідно зі статутом) відповідно до закону мало право набувати право користування земельною ділянкою, яка була виставлена на земельні торги із визначенням функціонального використання - для ведення фермерського господарства.

Таким чином позовні вимоги позивача та третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, про визнання недійсними земельних торгів лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га, які проведені 22.06.2021 ТОВ Агроінвестор плюс є безпідставними та задоволенню не підлягають.

В результаті земельних торгів їх переможець - ПП АгроМаксимум-Мелітополь законно отримало право на укладання договору оренди, яке в подальшому було реалізоване, шляхом укладання договору оренди земельної ділянки від 22.06.2021, між Якимівською селищною радою та Приватним підприємством АгроМаксимум-Мелітополь (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021) та його реєстрації у встановленому порядку.

Відповідно до п.п.1, 2, 3, 4, 5 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно п. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Земельний кодекс України та інші законодавчі акти у редакції, чинній на день укладення оспорюваного договору не передбачали можливості передачі спірної земельної ділянки, з урахуванням встановленого судом статуту землі, поза процедурою земельних торгів.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до пунктів "б", "ґ" статті 5 Земельного кодексу України земельне законодавство базується на принципах, зокрема, забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; забезпечення гарантій прав на землю.

Земля є унікальним обмеженим природним ресурсом. Земля є базисним ресурсом, на якому будується добробут суспільства.

Отже, розподіл землі є особливо чутливим до принципів справедливості, розумності і добросовісності (пункт 6 частини першої статті 3 Цивільного кодексу України).

У постанові від 29.09.2020 у справі №688/2908/16-ц Велика Палата Верховного Суду зазначила, що неконкурентне надання землі у користування не відповідає зазначеним принципам.

Відповідно до Висновку Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 228 Цивільного кодексу України договір оренди земельної ділянки, укладений без дотримання конкурентних засад, спрямований на незаконне заволодіння земельною ділянкою, відповідно до частин першої, другої статті 228 ЦК України є нікчемним.

Як вбачається з матеріалів справи, земельні торги лот № 68287 аукціону № 33882 щодо земельної ділянки кадастровий номер 2320381200:01:003:0107 площею 54,5539 га, були проведені 22.06.2021 ТОВ Агроінвестор плюс у відповідності до вимог законодавства, а тому позовні вимоги ФГ Агростар-2010 та ФГ Електрон про визнання недійсним договору оренди землі від 22.06.2021, укладеного Якимівською селищною радою та ПП АгроМаксимум-Мелітополь (номер запису про інше речове право 42743675 від 25.06.2021) також задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 11 ГПК України, суд при розгляді справи керується принципом верховенства права (ч. 1). Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

За приписами ст. ст. 13 та 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 78 ГПК України визначено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Стаття 79 ГПК України визначає підстави оцінки вірогідності доказів судом:

1. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

2. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

У постанові Верховного Суду від 21.08.2020 у справі № 904/2357/20 викладено висновок: Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були .

17.10.2019 набув чинності Закон України № 132-IX від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", яким було, зокрема внесено зміни до України змінено назву статті 79 ГПК з "Достатність доказів" на нову - "вірогідність доказів " та викладено її у новій редакції, фактично впровадивши в господарський процес стандарт доказування "вірогідності доказів".

У рішенні Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справі "Brualla Gomez de La Torre v. Spain" від 19.12.1997 наголошено про загальновизнаний принцип негайного впливу процесуальних змін на позови, що розглядаються.

Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Тлумачення змісту статті 79 ГПК України свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.

Слід зауважити, що Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.

Подібні правові висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400 цс19), Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17, від 18.01.2021 у справі № 915/646/18.

Такий підхід узгоджується з судовою практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".

Схожий стандарт під час оцінки доказів застосовано у рішенні ЄСПЛ від 15.11.2007 у справі "Бендерський проти України" ("BENDERSKIY v. Ukraine"), в якому суд оцінюючи фактичні обставини справи звертаючись до балансу вірогідностей вирішуючи спір виходив з того, що факти встановлені у експертному висновку, є більш вірогідним за інші докази.

Відповідно до частини четвертої статті 11 ГПК України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику зазначеного Суду як джерело права.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд акцентує, що обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів.

Усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язками, відносинами і залежностями. Таке з`ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

З`ясування відповідних обставин має здійснюватися із застосуванням критеріїв оцінки доказів передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності.

У пунктах 1 - 3 частини першої статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує, зокрема питання чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.

Суд зауважує, що принцип "процесуальної рівності сторін" передбачає, що у випадку спору, який стосується приватних інтересів, кожна зі сторін повинна мати розумну можливість представити свою справу, включаючи докази, в умовах, які не ставлять цю сторону в істотно більш несприятливе становище стосовно протилежної сторони (рішення ЄСПЛ від 27.10.1993 у справі "DOMBO BEHEERB.V. v. THE NETHERLANDS").

Разом з тим, Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Отже, усі факти повинні оцінюватися в сукупності з іншими доказами у справі, оскільки вибіркова оцінка доказів не відповідає приписам процесуального законодавства. Встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.

Підсумовуючи викладене, на підставі аналізу усіх наданих сторонами доказів у їх сукупності, суд зазначає, що враховуючи предмет та визначені Позивачем та третьої особою підстави їх позовів, з огляду на принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку що позивач та третя особа не довели належними засобами доказування порушення їх прав внаслідок проведення спірних торгів та укладення оспорюваного договору оренди земельної ділянки, а тому їх позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Їх доводи та подані суду докази є менш вірогідними у порівнянні з доказами наданими відповідачами у справі, а тому судом до уваги не приймаються в силу викладеного. Надані ними показання свідків судом до ваги також не приймаються, оскільки не спростовують встановлених судом фактів, подані особами, які безпосередньо зацікавлені у результаті розгляду справи та не відповідають вимогам ч. 2 ст. 87 ГПК України, оскільки на їх підставі не можуть бути встановлені обставини (факти), які мають відображатися у відповідних документах, так які мали б підтвердити факт надсилання документів щодо участі у торгах (аукціоні) 22.06.2021р. на адресу ТОВ "Агроінвестор Плюс".

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на Фермерське господарство Агростар-2010 та Фермерське господарство Електрон .

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Фермерського господарства Агростар-2010 відмовити.

2. В задоволенні позову третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Фермерське господарство Електрон - відмовити.

3. Судові витрати покласти на Фермерське господарство Агростар-2010 та Фермерське господарство Електрон .

У зв`язку з перебуванням судді Проскурякова К.В. на лікарняному повний текст рішення складено та підписано 11.02.2022.

Суддя К.В. Проскуряков

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення13.01.2022
Оприлюднено18.02.2022
Номер документу103276241
СудочинствоГосподарське