Постанова
від 10.02.2022 по справі 489/877/21
МИКОЛАЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

10.02.22

22-ц/812/320/22

Провадження №22-ц/812/320/22

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року м. Миколаїв

Справа № 489/877/21

Миколаївський апеляційний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Шаманської Н.О.,

суддів: Коломієць В.В., Кушнірової Т.Б.

із секретарем судового засідання - Лівшенком О.С.,

переглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу

за позовом

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до

ОСОБА_2 , Міського територіального центру соціального обслуговування

про відшкодування збитків в порядку регресу

за апеляційною скаргою

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

на ухвалу Ленінського районного суду м. Миколаєва, постановлену суддею Рум`янцевою Н.О., 16 грудня 2021 року в приміщенні цього ж суду, повний текст ухвали складено 21 грудня 2021 року

у с т а н о в и в:

У лютому 2021 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 та Міського територіального центру соціального обслуговування про стягнення збитків в порядку регресу.

В обґрунтування позову зазначав, що 8 грудня 2017 року у м. Миколаєві по вул. 8 Березня в районі перехрестя з вул. Поперечною сталась дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу ЗАЗ 1103 0742 під керуванням ОСОБА_2 та автомобіля Ford Kuga під керуванням ОСОБА_3 . Постановою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 12 січня 2018 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 122-4, 124 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності.

10 квітня 2017 року між ПрАТ СК ВУСО та Міським територіальним центром соціального обслуговування укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, за яким страховик зобов`язується відшкодувати шкоду заподіяну страхувальником життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації забезпеченого транспортного засобу ЗАЗ 1103 0742 .

11 грудня 2017 року потерпіла ОСОБА_3 повідомила ПрАТ ВУСО про дорожньо-транспортну пригоду та співробітниками ПрАТ ВУСО складено акт огляду транспортного засобу.

31 січня 2018 року ОСОБА_3 подала заяву про виплату страхового відшкодування.

ПрАТ СК ВУСО 6 березня 2018 року сплатило страхове відшкодування у сумі 99 000 грн. за шкоду заподіяну ОСОБА_2

16 листопада 2020 року між ПрАТ СК ВУСО та ФОП ОСОБА_1 укладено договір про відступлення права вимоги, за яким новий кредитор отримав право вимоги відшкодування збитків у порядку регресу у тому числі і за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 10 квітня 2017 року.

Посилаючись на викладене, позивач просив стягнути з ОСОБА_2 та Міського територіального центру соціального обслуговування 74000 грн. завданих збитків в порядку регресу та судові витрати.

У листопаді 2021 року представник позивача подав клопотання про передачу справи за підсудністю до Господарського суду Миколаївської області посилаючись на те, що позивачу стало відомо про те, що ОСОБА_2 на момент вчинення ДТП перебував у трудових відносинах з Міським територіальним центром соціального обслуговування.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 16 грудня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання, провадження у справі закрито на підставі п.1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.

В апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_1 просив скасувати оскаржувану ухвалу та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити клопотання та направити справу на розгляд до Господарського суду Миколаївської області.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначав, що судом першої інстанції безпідставно закрито провадження у справі, оскільки позивач не заявляв такого клопотання. Вказував, що суд вийшов за межі позовних вимог та неправомірно відмовив у задоволенні клопотання про передачу справи за підсудністю.

У судове засідання позивач не з`явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином ( а.с. 138), у зв`язку з чим суд розглядав справу у відсутність позивача відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України.

Представник міського територіального центру соціального обслуговування Ліптуга Т.І. у судовому засіданні вважала, що справа з таким складом учасників повинна розглядатися за правилами цивільного судочинства.

ОСОБА_2 у судовому засіданні просив вирішити питання щодо юрисдикції спору на розсуд суду.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення відповідачів, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того що спір виник між суб`єктами господарювання, а тому справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України).

Проте, колегія суддів не може повністю погодитись з таким висновком суду виходячи з наступного.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Поняття суд, встановлений законом містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які спори, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.

Разом з тим при визначенні юрисдикційної належності справи, окрім предмета спору, приймається до уваги також його суб`єктивний склад.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридична особа та (або) фізичні особи- підприємці.

Не допускається обєднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом ( ст. 20 ЦПК України).

З матеріалів справи вбачається, що відповідачами у даній справі є фізична особа ОСОБА_2 та юридична особа Міський територіальний центр соціального обслуговування, а предметом спору є стягнення з відповідачів збитків у порядку регресу.

ФОП ОСОБА_1 , заявляючи клопотання про передачу справи на розгляд до господарського суду, посилався на те, що відповідач ОСОБА_2 перебуває у трудових відносинах з Міським територіальним центром соціального обслуговування, у зв`язку з чим відшкодування збитків покладено саме на юридичну особу чи фізичну особу в порядку ч.1 ст.1172 ЦК України, якщо шкоду завдано їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.

З врахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно вважав, що спір між двома суб`єктами господарювання повинен вирішуватися за правилами іншого виду судочинства (господарського) оскільки солідарне стягнення страхового відшкодування в порядку регресу з відповідачів за встановленими судом обставинами справи є неможливим.

Таким чином висновок суду першої інстанції про наявність підстав, встановлених пунктом 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України , для закриття провадження у справі в частині позовних вимог ФОП ОСОБА_1 до Міського територіального центру соціального обслуговування, є вірним, оскільки спір між юридичними особами не може розглядатися в порядку цивільного судочинства та підлягає розгляду за правилами господарського процесуального закону.

Разом з тим, колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції стосовно закриття провадження у справі в частині вирішення позовних вимог ФОП ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , оскільки вирішення цього спору за суб`єктним складом учасників повинен розглядатися за правилами цивільного процесуального закону.

До того ж, закриваючи провадження у справі в вищезазначений частині, суд першої інстанції не звернув належної уваги на те, що в разі встановлення обставин, які свідчать про те, що відповідач у справі не є належним, то це є підставою для відмови у задоволенні позову до такого відповідача, а не закриття провадження у справі.

За такого, колегія суддів вважає, що відповідно до п.п. 1,4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України, ухвала суду в частині закриття провадження у справі щодо позовних вимог ФОП ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення збитків в порядку регресу, підлягає скасуванню, а справа в цій частині направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Доводи позивача про те, що суд вийшов за межі позовних вимог та неправомірно відмовив у задоволенні клопотання про передачу справи за підсудністю, колегія суддів вважає безпідставними з огляду на наступне.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд до іншого суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду; після задоволення відводів (самовідводів) чи з інших підстав неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи; ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який розглядав справу.

Територіальна юрисдикція (підсудність) визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції.

Чинним цивільним процесуальним законодавством не передбачено такої можливості як передача цивільної справи до господарського суду за підсудністю у зв`язку з неналежністю спору до цивільної юрисдикції.

За такого, у суду першої інстанції відсутні повноваження щодо передачі справи на розгляд до господарського суду.

Закриття провадження у справі, не перешкоджає позивачу у зверненні для захисту своїх прав до належного суду, а тому права позивача на судовий захист не є порушеними.

Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для скасування оскаржуваної ухвали з цих підстав.

Керуючись ст. ст. 367, 379, 381, 382 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.

Ухвалу Ленінського районного суду м. Миколаєва від 16 грудня 2021 року в частині закриття провадження у справі щодо позовних вимог фізичної особи-підприємець ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення збитків в порядку регресу скасувати. Справу в цій частині направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

В іншій частині ухвалу суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: Н.О. Шаманська

Судді: В.В. Коломієць

Т.Б.Кушнірова

Повний текст постанови складено 15 лютого 2022 року.

СудМиколаївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення10.02.2022
Оприлюднено17.02.2022
Номер документу103311049
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —489/877/21

Рішення від 05.04.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Костюченко Г. С.

Ухвала від 21.02.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Костюченко Г. С.

Ухвала від 27.02.2022

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Костюченко Г. С.

Постанова від 10.02.2022

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Шаманська Н. О.

Постанова від 10.02.2022

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Шаманська Н. О.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Шаманська Н. О.

Ухвала від 13.01.2022

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Шаманська Н. О.

Ухвала від 16.12.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Рум’янцева Н. О.

Ухвала від 09.09.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Рум’янцева Н. О.

Ухвала від 22.06.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Рум’янцева Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні