Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Справа № 357/13653/21
Провадження 2/357/824/22
У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
"17" лютого 2022 р. Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючий судді - Цукуров В. П. ,
секретар судового засідання - Чайка О.В.,
за участю представника позивача - адвоката Любченко Н.Ю., представника відповідача - адвоката Зайцева В.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, в залі суду №1, в місті Біла Церква Київської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Маловільшанська територіальна громада Білоцерківського району Київської області, Білоцерківська районна державна нотаріальна контора Київської області про визнання заповіту недійсним, скасування свідоцтва про право на спадщину за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Білоцерківського міськрайонного суду Київської області перебуває дана цивільна справа.
17.02.2022 року в судовому представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Любченко Н.Ю. із посиланням на правила ст.55 ЦПК України заявлено клопотання про зупинення провадження по справі, оскільки після відкриття провадження у даній справі відповідач ОСОБА_2 померла.
17.02.2022 року в судовому засіданні представник відповідача підтвердив факт смерті ОСОБА_2 14.02.2022 року, проти зупинення провадження заперечував та заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 . При цьому послався на ту обставину, що йому наразі невідомо чи будуть рідні померлої звертатися з заявами про прийняття спадщини. На підтвердження факту смерті відповідача надав копію свідоцтва про її смерть.
Розглянувши клопотання представників сторін, вислухавши їхню думку, суд приходить до висновку про те, що у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі необхідно відмовити, а клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Залежно від обсягу правонаступництва розрізняють універсальне (повне) і сингулярне (часткове) правонаступництво. Універсальне правонаступництво настає у разі смерті громадянина і припинення юридичної особи, а сингулярне - заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір. Смерть фізичної особи як підстава для процесуального правонаступництва має універсальний характер.
Таким чином, процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника, внаслідок чого він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
За змістом п.1 ч.1 ст.251, п.1 ч.1 ст.253 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво. В цьому випадку провадження у справі зупиняється до залучення до участі у справі правонаступника.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідач померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Виконавчим комітетом Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області, актовий запис №40.
Згідно з ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач померла після відкриття провадження по справі і спірні правовідносини сторін за своїм характером та предметом допускають правонаступництво, суд приходить до висновку про наявність передбаченої законом правової підстави для зупинення провадження у даній цивільній справі до отримання судом інформації про наявність (відсутність) спадкоємців померлої ОСОБА_2 та вирішення питання про залучення їх до участі у справі як правонаступників останньої, або закриття провадження у справі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.251, 260, 352-354 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі - відмовити.
Клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Маловільшанська територіальна громада Білоцерківського району Київської області, Білоцерківська районна державна нотаріальна контора Київської області про визнання заповіту недійсним, скасування свідоцтва про право на спадщину за заповітом - зупинити до залучення до участі у справі правонаступника ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч.1 ст.254 ЦПК України провадження у справі поновлюється за їх клопотанням або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяВ. П. Цукуров
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2022 |
Оприлюднено | 21.02.2022 |
Номер документу | 103360858 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні